Yunan Tanrıları|2 Afrodit

Afrodit’in bir tasviri

Aşk, Güzellik ve Doğurganlık Tanrıçası

Afrodit , Olympian’ın aşk, güzellik, cinsel zevk ve doğurganlık Tanrıçasıdır.

 Tanrıça’nın çocuklarından biri olan Erotes istediği  ölümlülerin ve tanrıların her ikisine de tutku uyandırabiliyordu. Doyumsuz ve ulaşılamaz olarak gösterilen Afrodit , Uranüs’ün üreme organlarınıdenize döktüğü Sithra sahiline yakın bir yerde doğdu. Hephaestus ile evli olmasına rağmen, en ünlü savaş tanrısı olan Ares  Zeus ve Ha des dışındaki tüm Olimpiyatçılarla ilişkisi vardı. Ayrıca iki kişiyle Tanrı olmayan  , Anchises ve Adonis adında iki ölümlüyle ilişki yaşadığı da bilinir.

Afrodit’in ismi

Aphrodite’in adı genellikle, eski Yunan kelimesi  aphros’la bağlantılıdır ve “ doğum köpüğü” anlamına gelir. Bu hikaye doğum hikayesine de güzel bir şekilde uyar. Bununla birlikte, modern bilim adamları hem Afrodit’in hem de adının Antik Yunanistan’ı öne sürdüğünü ve hikâyenin aslında tanrıçanın adı yüzünden geldiğini düşünüyor.

Tasvir ve Sembolizm · Phryne

Apollo , Yunanlılar için kusursuz erkek bedeninin idealini temsil ediyorsa, Afrodit kesinlikle en uygun kadın meslektaşıydı.

 Güzel ve büyüleyici, sık sık çıplak, simetrik olarak kusursuz bir bakire olarak, sınırsız bir istekle arzu edilen lakin  erişilemez olarak tasvir edilirdi. 

Bazen Eros ile birlikte büyülü bir kuşak, kabuk, bir güvercin ,serçe, ve ya gül olarak temsil edilirdi 

Bir zamanlar, önemli bir dini festival sırasında, Phryne denizde çıplak yüzmeye karar verir.  Antik Dünya’nın en ünlü (şimdi kaybedilmiş) resmi, “ Denizden Yükselen Afrodit ”i çizmiş ünlü ressam Apelles bu zarif manzara karşısında çok şaşırır. 

Heykeltıraş Praxiteles’in  Apelles’ten biraz daha şansı vardı Phryne’den sonra en ünlü Afrodit heykelini modeller, ancak o heykelin sadece  bir kopyası bu güne kadar gelebildi.

Tarihte ki ilk yaşam boyu çıplak kalan kadınlarından biridir.

 Plato, Afrodit’in heykeli görünce “Eyvah!” Der. “Praxiteles beni nerede çıplak gördü?”

Lakaplar

Temel olarak herkes tarafından kabul görülen Afrodit , “denizden yükselen” tanımına uygun olarak Pandemos , yani “bütün insanların arasından” lakabıyla da bilindiği gibi .Ourania yani “cennetten” olarak da adlandırılırdı.  Bu yüzden bazı Yunan ahlakçıları bu konuda ayrım yapmaya çalıştılar.

Cinsel arzunun tanrıçası olduğunu iddia edilen Afroditin   hem ‘’Pandemos’’ hem de  ‘’Ourania’’ olduğunu belirttik . Şimdi, çoğu zaman karmaşık gelen bu durum karşsınıda emin olduğumuz bir şey varki o da her ki bahsedilen tanrıçanın aynı tanrıça olduğu gerçeğidir.

O ki  ‘’sevginin doğası’’ “gülümsemeyi seven”, “merhametli” ve “yaşlılığı erteleyen”, aynı zamanda “kutsal olmayan” “karanlık olan”, “erkek katili’’ gibi lakaplara sahip Tanrıça Afrodit’ti

Afrodit’in Doğuşu

Homeros ve Hesiod, Afrodit’in kökeni hakkında iki farklı hikaye anlatır .

Bunlardan birincisi yani Homeros’un görüşüne göre Afrodit , Zeus ve Titaness Diona’nın kızıydı, bu yüzden bu gerçek onu  Olimpiyatçılar gibi ikinci nesil bir tanrıça yapıyor .

Ancak, Hesiod çok daha ünlü mitlerle anlatıyor olayı.

 Ona göre, Afrodit , oğlu Cronus tarafından hadım edildikten sonra Uranüs’ün cinsel organlarının denize düştüğü zaman doğdu . Aşk tanrıçası Afrodit, deniz kabuğu üzerindeki sulardan, tamamen yetişkin, çıplak ve daha önce hiç kimsenin görmediği bir güzellikte ortaya çıktı.

Hephaestus ile Evliliği

Afrodit o kadar güzeldi ki, sadece Artemis , Athena ve Hestia gibi üç bakire tanrıça  büyülüğüne ve gücüne karşı bağışıklık kazandılar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Olympus’a çıktığı  an, istemeden ve elinde olmadan  her biri kendisinin olmasını isteyen diğer tanrılar arasında hasara ve tartışmaya yol açtı. Bunu engellemek isteyen  Zeus, aceleyle, Olimpiyatlar arasındaki en çirkin  olan olimpiyat ile  yani  Hephaestus ile evlendirdi. Tabii ki, bu sorunu ortadan kaldıramadı

Afrodit sadık kalmayı planlamıyordu.

Afrodit ve Ares

Böylece yıkıcı ve an az kendisi kadar şiddetli biriyle, Ares’le  bir ilişki başlattı.

 Ancak Helios , onları gördü ve Hephaestus’u bilgilendirdi , sonra boynuzlu tanrı,(İnce’yi aldınız mı?) bir sonraki yatakta bir araya geldiklerinde çifti bağlayan ince bir bronz ağ oluşturduğundan emin oldu. Hakaretetmek ve intikam almak  için Hephaestus , diğer tüm tanrılara yasak ilişkilerine  gülmeye çağrıda bulundu ve onları ancak Poseidon’un serbest bırakılmalarını söyledikten sonra serbest bıraktı .

Afrodit ve Poseidon

Zavallı Hephaestus ! olacakları bilemezdi.

Poseidon  Afroditi  çıplak görür görmez sırılsıklam aşık olmuştu.. 

Aslında o skandaldan sonra, sekiz taneye kadar savaş tanrısı ile birlikte olmuştu Bunlar Deimos , Phobos , Harmonia , Adrestia  Eros , Anteros , Pothos ve Himeros.

Afrodit ve Hermes

Hermes’in pek fazla eşi yoktu, ama yavrularının adının da belirttiği gibi (Hermafroditler), en az bir kez Afrodit’le birlikte olmuştu.

 Ve Priapus’un  Dionysos ve Afrodit’in oğlu olduğunu düşünürsek, sadece Zeus ve Hades’in aşk tanrıçasını arzu etmediklerini farkediyoruz. Ki bunlardan Hades hiç Olympus’ta yaşamamışken (Afroditi görmüş olma ihtimal nerdeyse yok)

Zeus ise büyük ihtimal onun babasıydı.

Ölümlülerin Arasındaki Afrodit

Başkalarının aşık olmasını sağlamakla meşgul olmadığında, Afrodit’in kendine aşık olur böyle zaman geçirirdi.

Peki ölümlülerin hiç mi şansı yoktu?

Adonis

Bir keresinde, bir masal ağacının yanında bulduğu bir erkek çocuğunu Yeraltı Dünyası’na götürdü Afrodit.Ve yeraltı Dünyasından  Persephone’ye çocuğa iyi bakmasını istedi. Ancak, yıllar sonra onu ziyarete gittiğinde, O anda çocuğun büyümüş olduğunu ve  olağandışı yakışıklı olduğunu gördü Adonis’e anında aşık oldu. Bu yüzden, Adonis’in onunla olmasını. Persephone buna izin vermezdi. Zeus , Adonis’in zamanını iki tanrıça arasında bölerek kavgayı çözdü . Ancak, Adonis  Afrodit’i tercih etti ve zamanı geldiğinde Yeraltı dünyasına geri dönmek istemedi. 

Persephone onu öldürmek için bir yaban domuzu gönderdi ve Adonis yaralanıp ölümüne kan kaybetti. Afrodit’in kolları kandan kıpkırmızı olmuştu. 

Çiftin iki çocuğu vardı: Beroe ve Golgos.

Anchises

Başka bir zaman da ise , Afrodit  Anchises adlı bir Truva prensine aşık oldu.

Kendisi bir prenses gibi göstererek onu baştan çıkardı ve onunla yattı. 

Ancak onunla yattıktan  sonra gerçek kimliğini ortaya çıkardı, ve ona soylu bir oğul vaat etti ayrıcailişkiyi kendine saklaması için onu uyardı.

Ne yazık ki  Anchises bunu başaramadı, bu yüzden onu kör eden Zeus’un yıldırım  ile hayata gözlerini yumdu. Ve oğlu Aeneas’ı görkemli Roma İmparatorluğu’nu göremedi .

Paris

Paris , Afrodit’i çıplak görmekle kutsanmış üçüncü ve son ölümlü idi. 

Bu,  Afrodit , Hera ve Athena’nın üç tanrıçadan hangisinin en iyisi  olduğuna karar vermekle görevlendirildiğinde gerçekleşti.  Afrodit , onu seçtiği takdirde, Paris’e dünyanın en güzel kızını vaat ederek söz verdi ve sözünü tuttu da. 

Afrodit , kanlı on yıl süren Truva Savaşı’nı tetikleyen Spartalı kraliçe Helen’i seçmişti Paris’e.

Afrodit, Affetmeyen: Hippolytus, Eos, Diomedes

Çok az kişi Afrodit’in gücüne direnmeye cesaret etti ve Tanrıça hiçbirine merhamet etmedi. Hippolytus,  Artemis’i tercih etti ve ebedi masumiyete yemin etti.

Hippolytus’un üvey annesi Phaedra’nın Afrodite aşık olması hem Hippolytus’un hem de Üvey annesinin ölümüyle sonuçlandı .

Sonra Afrodit  Eos’un Ares ile  yattığını öğrendi.  Mutsuzluğunun sürekli olması için onu sonsuza kadar lanetledi. 

Diomedes, Truva Savaşı sırasında tanrıçayı yaraladı ve aniden karısı Aegiale düşmanlarıyla yatmaya başladı.

‘’Ne kadınmış’’ dediğinizi duyar gibiyim. Aşağıdan yorum yapmayı ve görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın..

Sağlıcakla…

Kaynaklar

 ‘Güzel şeylerin Doğası Üzerine’- Homeric

Hesiod ve Homeros yazıtları…

Reklamlar

bir yorum

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: