Eşek kulaklı kral: MİDAS

Yunan mitolojisinde sıkça bahsedilen dokunduğu herşeyi altına çevirmesi ile ve eşek kulakları ile bilinen ünlü Frigya kıralı Midas.

Midas, Silenus’a yardım edince Dionysos krala “istediği dileği yerine getirebileceği” sözünü vermiş Kral da tanrıdan dokunduğu her şeyin altın olmasını ve böylece daha zengin olmayı istemiş. Ancak yemek için dokunduğu yiyecekler, içecekler, dokunduğu insanlar ve ünlü gül bahçesi bile altına dönüşünce, kral Dionisos’dan bu uğursuz gücü geri almasını istemiş. Midas’ın durumuna acıyan tanrı Dionisos krala Paktalos Irmağı’nda yıkanmasını söylemiş. Bu ırmakta yıkanan Midas, her tuttuğunun altına dönüşmesinden kurtulmuş. Ve o günden bugüne bu ırmakta bulunan altın parçacıkları bu efsaneye bağlanmıştır.

Söylenceye göre Tanrıça Athena kaval çalarken derede yüzünün çirkinleştiğini görünce (veya Hera ile Aphrodite kendisiyle alay edince) kavalı yere atmış ve enstrümanı çalanı cezalandıracağına ant içmiştir. Olaydan haberi olmayan Marsyas kavalı bulup eline aldıktan sonra Apollon’a bile meydan okuyacak dek iyi çalmaya başlamıştır. Kazananın kaybedene istediğini yapması şartıyla gerçekleştirilen yarışmada Marsyas kavalı tersten çalmayı beceremeyince yenilmiştir. Yarışmayı izleyen Frigya kralı Midas, Marsyas’ın çalışını daha çok beğendiğini söyleyince kızan Apollon Midas’ın kulaklarını eşekkulaklarına dönüştürürken Marysas’ı bir ağaca asıp derisini yüzerek öldürmüş, sonra pişman olup bir dereye dönüştürmüştür. Bir başka söylenceye göre ise yarışma Apollon ile Pan arasında gerçekleşmiş, yarışmayı Apollon’un kazanmasını haksız bulan Midas fikrini açıkça söyleyince kızan Apollon kralın kulaklarını eşekkulaklarına dönüştürmüştür. Bu olaydan sonra kral kulaklarını gizlemek için uzun Frig külahı takmaya başlamıştır. Kıralın saçları uzayınca ister istemez kraliyet berberi de durumu öğrenir.
Öldürürmekten korktuğu için kimseye söyleyemez ama bu duruma dayanamayınca içini rahatlatmak için bi çukur kazar ve içine ‘eşek kulaklı Midas’ diye bağırır. Kimse duymasa da yerin altında yeşeren otların fısıldaması ile herkes öğrenir.
Bunun üzerine kral önce berberini ölüme mahkum eder sonra kendisi yanında taşıdığı boğa kanını içerek intihar eder.

(Silenus, Athena, Diyonisos gibi isimlerin açıklaması yoktur metinde hespini sırayla ayrı yazılarda size sunacağız. Takipte kalın.)

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: