Muspelheim

Muspelheim (Eski İskandinav dilinde: “Múspellsheimr”), İskandinav mitolojisinde, Yggdrassil Dünya ağacının en güneyinde yer alır. Muspelheim, lav, alev, kıvılcım ve kurumla dolu çok sıcak bir yerdir.

Muspelheim

 Muspelheim, ateş devlerinin ve ateş iblislerinin evidir. Ateş devi Surtr tarafından yönetilir. Jotunheim devleri gibi Muspelheim devleri de  Aesir tanrılarının ve Aesir yurdunun  yeminli  düşmanlarıdır. 

“Dünyanın sonu” Ragnarok’ta ateş devi Surtr yanan kılıcıyla ortaya çıkacak daha sonra “tanrıların evi” olan Asgard’a saldıracak ve onu yanan bir cehenneme çevirecektir

Yanan kılıcıyla ”Ateş devi Surtr”

Muspelheim dünyanın yaradılışında olduğu gibi çöküşünde de sorumludur. Snorri tarafından anlatılan yaradılışta, Muspelheim’den gelen ateş ve Niflheim’den gelen buz, Ginnungagap’ın ortasında buluşmuşlar ve vücudundan dünya oluşturulan ilk dev Ymir’i yaratmışlardır.

Ragnarok sırasında ise, Eski İskandinav şiirlerinde büyük ihtimalle Múspell olarak tanımlanan ateş devi Surtr, güneyden(ateş ve sıcak diyarı olarak anlatılmaya çalışılmıştır.) gelip yanan kılıcıyla tanrıları öldürüp dünyayı yakacaktır

Sağlıcakla…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: