Niflheim

“Dağlarda Sabahın Sisi” (Niflheim)Caspar David Friedrich (1808)

Niflheim (Eski İskandinav: (“Niðavellir”) (“Mist home” veya “Mist World”), İskandinav mitolojisine göre Dokuz dünyanın en karanlık ve en soğuk bölgesidir. Niflheim dokuz dünyanın ilkidir ve Ginnungagap’ın kuzey bölgesinde yer almaktadır. Üç kuyunun en büyüğü olan “köpüren pınar” olarak adlandırılan Hvergelmir kuyusu da Niflheim’da bulunur ve Nidhug (Níðhöggr) adlı büyük ejderha tarafından korunur.

Hvergelmir kuyusu

Niflheim, iskandinavya mitolojisinde evrenin en altında yer alan soğuk, karanlık ve sisli olan bir diyardır. Öyle ki , ateş ve sıcaklık dünyası Muspelheim’in zıttıdır.  Ölüm bölgesi olan hel’in büyük bir kısmı burada yer alır. yggdrasil ağacının üç kök altında yer alan bu bölge, bahara kapalıdır. Dolayısıyla sıcak bir günü bile olmaz.

Soğuk ve sisli bir diyar olmasından ötürü oldukça muazzam güçlere sahip olan buz devleri ymirler’in rahatça savaşabileceği bir yerdir.

Niflheim ve Muspelheim

Tüm soğuk buzdan nehirler, Hvergelmir’den gelir ve İskandinav mitolojisindeki on bir nehrin kaynağı olduğu söylenir. Hvergelmir kuyusu, tüm yaşamların kökeni ve her canlılığın geri döneceği yerdir.

 “Buz dalgaları”, olarak adlandırılan Elivagar nehirleri Niflheim’da dünyanın başlangıcında yaratılan ilk nehirlerdir. Onlar Hvergelmir’den çıkan akarsulardır. Elivagar’dan gelen su, dağlardan aşağı doğru Ginnungagap ovasına doğru akar; burası yavaş yavaş çok yoğun bir tabaka oluşturan don ve buza dönüşür. Kuzey ovalarında çok soğuk olmasının nedeni budur. Dünya ağacı Yggdrasil büyümeye başladığında, üç büyük kökünden birini Niflheim’a kadar uzatır ve Hvergelmir’den su çeker.

Sağlıcakla…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: