Kategoriler: İskandinav Mitleri

Odin Kimdir? 4 Maddede İskandinav Mitolojisinde Odin

Odin Kimdir? | İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Tanrısı Odin (Eski İskandinav dilinde; Óðinn ) Asgard’daki en güçlü Tanrıdır ve İskandinav mitolojisinde de Aesir Tanrı kabilesinin şefidir.  Odin…

Odin Kimdir? | İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Tanrısı

Odin (Eski İskandinav dilinde; Óðinn ) Asgard’daki en güçlü Tanrıdır ve İskandinav mitolojisinde de Aesir Tanrı kabilesinin şefidir.

Odin kimdir? | Bazen baba bazen gezgin diye anılan Odin aslında birçok isme sahiptir, çünkü çeşitli durumlarda birçok şekil almıştır. Görünüşü hakkında bildiklerimiz ile Odin’in bir büyücü gibi bir izlenim oluşturduğunu söyleyebiliriz. JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitapları için Gandalf’a ilham kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz.

odin kimdir? wikikultur.com

Óðinn denince akla gelenlerin başında şifa, ölüm, bilgelik, savaş, büyücülük, şiir ve runik alfabe gelir.

Ayrıca İskandinav mitolojisinde “ruhların lideri” konumundadır. Modern “ Çarşamba ”(Wednesday) kelimesi Óðinn’den sonra adlandırılır ve İngilizcesi ile, ‘’Odin’s Day’’ (Wednesday)“Óðnn’in günü” anlamına gelen Cermen Wotan kelimesinden gelir.

İskandinav mitolojisinde tüm tanrıların babası olarak bilinen  Óðinn Valaskialf adlı evde yaşar, bu evde, Óðinn ‘in yüksek bir kulesi vardır ve kulenin tepesinde Hlidskialf adında bir tahtı vardır, buradan Óðinn dokuz dünyanın dört bir yanını rahatlıkla görebilir. Óðinn ilk Aesir tanrısı olan Buri’nin torunudur , O’da yarı tanrı ve  yarı dev Bestla ve Bor’un oğludur.

Óðinn’in Vili ve Ve adında iki erkek kardeşi vardır, İskandinav mitolojisinde Óðinn , erkek kardeşleri ile birlikte dünyayı yaratır. Güzel Tanrıça Frigg’le evli Óðinn’in Baldr ve Hod adında çok bilinen iki oğlu vardır. Ancak bu kadarla sınırlı değildir oğulları, Óðinn’in elbette başka oğulları da var.

Odin tanrıça Frigg ile birlikte / odin kimdir? wikikultur.com

Cinsel yaşamı’ da kendi hayatı kadar renkli olan Óðinn , devlerin ülkesi Jotunheim’da yaşayan devlerin bir kısmı ila birlikte olmuştur.  Odin’in bile karşı koyamayacağı kadar güzellikte olan bu devlerle birlikte olmak için birçok kez Jotunheim’a gitti.

Jotunheim’a olan bu yolculukları sonucunda dev Jörð ile olan birlikteliği sonucu, hepimizin tanıdığı Thor domuştur. Jörð’ün bir diğer adı da Fjörgyn’dir. Ayrıca dev kızı Grid ile olan birlikteliği sonucu Vidar ve dev Rind ile olan birlikteliği sonucu ise Vali adında bir oğlu olmuştur.

Odin Kimdir: Odin’in Özellikleri

Odin’in başlıca özellikleri aklı, zekası ve bilgeliğiydi. Öğrednildiğinde öngörü ve bilgelik sağlayan ritüeller dizisi olan seidr’in sihirli sanatlarını geliştiren Odin, geleceği görebilir ve ruhlar ve ölülerle bütünleşebilirdi . Ayrıca yılan, kartal ve diğer güçlü yaratıkların şeklini alabilen bir şekil değiştiriciydi. Tüm bunların dışında, Odin şiirsel bir dille konuşurdu, Odin insanları büyüleyerek karakterlerinin dışında işler yapmaları için büyüleme gücüne sahipti.

Odin genellikle bir asa veya mızrakla tasvir edilir, bunun dışında kullandığı bir silah ya da nesne yoktur.

Odin’in en yakın dostları, efendileri ile birlikte seyahat eden ve düşmüş savaşçıların cesetleri için savaş alanlarını araştıran kurt Geri ve Freki idi. Odin ayrıca Huninn ve Muninn olarak bilinen bir çift kuzgunu da vardı. Bu kuzgunlar, her sabah dokuz dünyayı dolaşmak için ayrılır ve her gece Odin’e gördüklerini anlatmak için geri dönerek casus ve muhbir olarak görev yaparlardı.

Odin’in Ailesi

Odin’in kökenleri hakkında pek çok şey belirsiz kalmasına rağmen, kaynaklar onu Bestla ve Borr’un oğlu olarak tanıtır. Bestla’nın annesi bir donmuş devdi, jötnar ırklarından biri olan Bestla; cüceler, elfler, troller ve devleri içeren insan dışı yaratıklardan biriydi. Odin’in babası Borr hakkında çok az şey bilinirken, Borr’un babası Buri, büyülü bir inek tarafından dünyaya getirilmiştir. İskandinav mitolojisi hakkında sahip olduğumuz tüm bilgileri borçlu olduğumuz İzlandalı Edda yazarı Snorri Sturluson’a göre :

She [the cow] licked the ice-blocks, which were salty; and the first day that she licked the blocks, there came forth from the blocks in the evening a man’s hair; the second day, a man’s head; the third day the whole man was there. He is named Búri: he was fair of feature, great and mighty. He begat a son called Borr…

O [inek] tuzlu buzları yaladı; buzları yaladığı ilk gün, akşam bloklardan bir adamın saçı çıktı; ikinci gün bir adamın kafası; üçüncü gün ise bütün bir adam ortaya çıktı. Adı Búri’dir: iyi bir karaktere sahipti, büyük ve kudretliydi. Borr adında bir oğlu oldu …


Bestla ve Borr’un Vili ve Vé adında iki çocuğu daha vardı. Sturluson’un Edda’sında devam ettiği gibi:


…[Búri] begat a son called Borr, who wedded the woman named Bestla, daughter of Bölthorn the giant; and they had three sons: one was Odin, the second Vili, the third Vé.

… [Búri]’nin Borr adında bir oğlu oldu, Borr dev Bölthorn’un kızı olan Bestla adlı kadınla evlendi; ve üç oğulları oldu: ilki Odin, ikincisi Vili, ve üçüncüsü Vé


Daha sonraki yaşamında Odin, bilgelik, önsezi ve kehanetle ilişkili bir tanrıça olan Frigg (ayrıca Frija, Fria ve Frige diye de bilinir) ile evlendi;  Odin ile Frigg’in Aesir’in en bilge ve en güzeli olarak bilinen Baldur adında bir oğul oldu.

Çoğu söylenti ve kaynağa göre Odin’in, başka birçok kadından olma birçok çocuğu vardı. Jord’la gök gürültüsü, şimşek ve fırtınaları yöneten  tanrı Thor.  Gridr ile birlikte, kehanete göre Odin’i Ragnarök sırasında ölümün eşiğinden kurtaracak olan intikamcı Vidarr.

Daha az güvenilir kaynaklara göre ise, Odin’in Tyr, Heimdall , Bragi ve Hodr’un da babası olduğu söylenir. Odin’in modern tezahürleri, özellikle de Marvel çizgi romanlarında ve filmlerinde, onu yaramazlık yapan Loki’nin evlat edinen babası olarak tasvir etse de , bu iddia İskandinav mitolojisinin hiçbir kaynağında yer almaz. Ancak Loki, bazen Odin’in kardeşi veya üvey kardeşi olarak tanımlanmıştır.


odin kimdir, odin mitoloji, odin asgard, odin kimdir norse, odin kimdir mitoloji, odin kimdir ne tanrısıdır, odin tanrı mı, odin kimdir odin kimdir odin kimdir odin kimdir odin kimdir odin kimdir


Kaynak ve İleri Okuma

  1. https://www.sacred-texts.com/neu/poe/poe04.htm.
  2. Sturluson, Snorri. “Gylfaginning.” Prose Edda. Translated by Arthur Gilchrist Brodeur. Internet Sacred Text Archive. https://www.sacred-texts.com/neu/pre/pre04.htm.

  3. “Völuspá.” Poetic Edda. Translated by Henry Adams Bellows. Internet Sacred Text Archive. https://www.sacred-texts.com/neu/poe/poe03.htm.

Bu içerik 943 kez okunmuştur

Son içerikler

Suskunlar Dizisine Ne Kadar Hakimsiniz? 10 Soruluk Suskunlar Testi

Suskunlar Dizisine Ne Kadar Hakimsiniz? Suskunlar, Türkiye'nin en uzun soluklu dizilerinden birisi olma özelliğine sahip olmasıyla beraber oyuncu kadrosu ile…

23 Eylül 2020

Şans Tanımanız Gereken Sanatçı: Pera Band

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Pera Band var. Geçen yazımızda Pinhâni yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel…

23 Eylül 2020

10 soruda Yunan Mitoloji Testinde Ne Kadar İyisin?

Yunan Mitolojisini Severlere 10 Soruluk Test! Yunan Mitolojisi testinde ne kadar başarılısınız? Peki 10 Mitoloji sorusunun doğrularını bulabilecek misin? Mitolojide…

23 Eylül 2020

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #6

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #6 Yazar-Kitap Eşleştirme serimizin altıncısıyla karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin?      

22 Eylül 2020

Şifre Bilimi: Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji Nedir? Kriptoloji kavramı, insan hayatını kolaylaştıran bir bilim dalıdır. Kriptoloji bir matematik bilimidir ve genelde sayılar teorisi üstüne kuruludur.…

21 Eylül 2020

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ 10

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.      …

20 Eylül 2020