Odin | İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Tanrısı

Odin | İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Tanrısı

8 Temmuz 2019 4 Yazar: MEHMET TOPRAK
87 / 100 SEO Score

Odin (Eski İskandinav dilinde; Óðinn ) Asgard’daki en güçlü Tanrıdır ve İskandinav mitolojisinde de Aesir Tanrı kabilesinin şefidir. 

Bazen baba bazen gezgin diye anılan Óðinn aslında birçok isme sahiptir, çünkü çeşitli durumlarda birçok şekil almıştır. Görünüşü hakkında bildiklerimiz ile Odin’in bir büyücü gibi bir izlenim oluşturduğunu söyleyebiliriz. JRR Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit kitapları için Gandalf’a ilham kaynağı olduğunu da söyleyebiliriz.

Odin | İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Tanrısı 1

Óðinn denince akla gelenlerin başında şifa, ölüm, bilgelik, savaş, büyücülük, şiir ve runik alfabe gelir.

 Ayrıca İskandinav mitolojisinde “ruhların lideri” konumundadır. Modern “ Çarşamba ”(Wednesday) kelimesi Óðinn’den sonra adlandırılır ve İngilizcesi ile, ‘’Odin’s Day’’ (Wednesday)“Óðnn’in günü” anlamına gelen Cermen Wotan kelimesinden gelir. 

İskandinav mitolojisinde tüm tanrıların babası olarak bilinen  Óðinn Valaskialf adlı evde yaşar, bu evde, Óðinn ‘in yüksek bir kulesi vardır ve kulenin tepesinde Hlidskialf adında bir tahtı vardır, buradan Óðinn dokuz dünyanın dört bir yanını rahatlıkla görebilir. Óðinn ilk Aesir tanrısı olan Buri’nin torunudur , O’da yarı tanrı ve  yarı dev Bestla ve Bor’un oğludur.

Óðinn’in Vili ve Ve adında iki erkek kardeşi vardır, İskandinav mitolojisinde Óðinn , erkek kardeşleri ile birlikte dünyayı yaratır. Güzel Tanrıça Frigg’le evli Óðinn’in Baldr ve Hod adında çok bilinen iki oğlu vardır. Ancak bu kadarla sınırlı değildir oğulları, Óðinn’in elbette başka oğulları da var. 

Odin | İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Tanrısı 2
Odin tanrıça Frigg ile birlikte

Cinsel yaşamı’ da kendi hayatı kadar renkli olan Óðinn , devlerin ülkesi Jotunheim’da yaşayan devlerin bir kısmı ila birlikte olmuştur.  Odin’in bile karşı koyamayacağı kadar güzellikte olan bu devlerle birlikte olmak için birçok kez Jotunheim’a gitti.

Jotunheim’a olan bu yolculukları sonucunda dev Jörð ile olan birlikteliği sonucu, hepimizin tanıdığı Thor domuştur. Jörð’ün bir diğer adı da Fjörgyn’dir. Ayrıca dev kızı Grid ile olan birlikteliği sonucu Vidar ve dev Rind ile olan birlikteliği sonucu ise Vali adında bir oğlu olmuştur.

Sağlıcakla…

Bu makale 63 kez okunmuştur

Reklamlar