Bize Ulaş!

İskandinav Mitolojisi

Valhalla | Aesir tanrılarının kenti

Paylaşılma Tarihi :

,

İçerik: Valhalla | Aesir tanrılarının kenti

Valhalla | Aesir tanrılarının kenti

Valhalla (Eski İskandinav Valhöll) Aesir tanrılarının kenti olan Asgard’da bulunur. Büyük Asgard kentinin önünde bulunan Valhalla’nın 540 kapısı bulunur. Kapılar o kadar geniştir ki, her büyük kapıdan 800 savaşçı yan yana kapılardan geçebilir. 

Çatısı altın kalkanlarla kaplanmış olan Valhala’nın etrafındaki duvarlar ahşap mızrak millerinden yapılmıştır. İnanışa göre burası savaşta cesurca ölen Vikinglerin öldükten sonra gideceği yerdir. Savaşlarda savaşmayıp, savaştan kaçanlar ve suç işleyen diğer Vikinglilerin son durağı ise Yer altı dünyası Hel’dir.

Bir diğer inanışa göre her savaşta ölen Vikinglerin yarısı güzellik ve aşk tanrıçası Freya’ya verilir. Freya her ölü savaşçının ilk tercihi olur. Birçok mitolojide yer bulan Freya günümüzde kullandığımız bir güne ise adını vermiştir. friday (frejya’s day ) . Cuma günü o dönemde kutsal gündü. Tek tanrılı bir din olan Hristiyanlığın kabulüyle tanrıça freya şeytan ilan edildi, kedi lanetlendi ve freya’nın günü olan (friday) cuma günleri de “kara cuma “oldu.

İçerik: Valhalla | Aesir tanrılarının kenti

Her sabah Valhala’daki Vikingler, silahlarını alacak, zırhlarını giyecek ve Asgard’daki büyük ovalara çıkacak ve savaşacaklar. Korkusuzca savaşan bu savaşçıların kollarını, bacaklarını veya kafalarını kaybetmeleri hiç önemli olmayacak. Çünkü Büyük Akşam Yemeği geldiğinde hepsi normale, eski hallerine dönecekler. Savaştan dönüp akşam eve, Valhalla’ya dönecek ve oturup yemek yiyip , onları sarhoş edecek içkiler içecekler. Usta aşçı Andhrimnir domuz Saehrimnir’den bir parça et kestiğinde orada bulunan savaşçılar Domuz’un hemen eski haline döndüğünü görecekler. Bunun normal bir domuz olmayıp sihirli bir domuz olduğunu ise sonra öğrenecekler.

İçerik: Valhalla | Aesir tanrılarının kenti

Ayrıca Valhala’nın çatısında yaşayan inanılmaz keçi Heidrun, çatıdan bekleyip hayat ağacı Yggdrasil’in dallarından yiyecek. Heidrun’un memelerinden her gün inanılmaz miktarlarda, Valhalla’daki herkesin her gün sarhoş olmasına yetecek kadar içkiler akacak. Valhala’da bulunan yenilmez kadın savaşçılar olan Valkyriler, Vikinglere domuz eti ve bal likörü servis edecek.

Sağlıcakla…

Bu içerik 451 kez okunmuştur

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.

Okumaya Devam Et
1 yorum

1 yorum

 1. Pingback: Jotunheim | İskandinav Mitolojisinde Devlerin Evi – weblendin.net e hoşgeldiniz

Bir Cevap Yazın

İskandinav Mitolojisi

Midgard: İskandinav Mitolojisinde Gerçek Dünya

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

İçerik: Midgard: İskandinav Mitolojisinde Gerçek Dünya

Midgard İskandinav mitolojisinde var olan Dokuz Dünya’dan biridir ve İskandinav mitolojisinde çok önemli bir yeri vardır.

Midgard kelimesi Vikinglerin yaşadığı dünya göz önüne alındığında kabaca İngilizce ‘’civilization’’ olan “medeniyet” kavramına tekabül eder.

Midgard’ı önemli kılan en büyük etken Dokuz Dünya’daki tek görünür dünya olmasıdır kalan diğer dünyalar, bazen her ne kadar görünür hale gelebiliyor olsalar da görünmeyen yerlerdir.

Midgard | İskandinav Mitolojisinde Gerçek Dünya wikikultur.com

”Yaşam Ağacı Yggdrassil’de Midgard’ın olası konumu”

“Midgardd” (“Middle Enclosure”) adının çift anlamı vardır. 

Kelimenin ilk anlamı vahşi devlerin dünyası olan Jotunheim’ın ve diğer tehlikeli dünyaların tam orta konumunda bulunmasına ithafen Güvenli orta yer anlamına gelir.(  Midgarrd, yerleşilmemiş ve genellikle saldırgan devler tarafından mesken tutulan Jotunheim ile çevrelenmiştir)

Midgard | İskandinav Mitolojisinde Gerçek Dünya wikikultur.com

Ymir

Bu, eski Germen görüşünde kıtaların, okyanusla çevrelenmiş olmasına da benzer, okyanusun içinde tehlikeli yaratıklar vardır buna karşın ortada bulunan toprak parçası onları bu tehlikelere karşı korumaya almıştır. Tehlikenin en büyüğü olan dev Yılan Jormungand denizde yaşar ve karasal Midgard’ı ve doğayı kendi sınırlarında kuşatır. Tüm bunlar eski Germen halklarının yaşadıkları yer hakkındaki görüşlerini oluşturmuştur

Aynı suyun derinliklerinde yaşayan Aegir ve Ran ise talihsiz denizcilerin hayatlarını alırlar. 

Midgard | İskandinav Mitolojisinde Gerçek Dünya wikikultur.com

Midgard | İskandinav Mitolojisinde Gerçek Dünya wikikultur.com

Yazımızı başlarında Midgarrd’ın iki çift anlamı olduğunu söylemiştik. Bu anlamlar konuları bağlamında ayırıldığında ilk anlama “yatay anlam ‘’ denir.

Kelimenin ikinci ve “dikey” anlamı, Midgarrd’ın , tanrı ve tanrıçalarının dünyası Asgardın altında ve ve yeraltı dünyasının üzerinde orta  konumda olmasıdır. Bu dikey eksen, üst dallarında Asgard, gövdesinin merkezinde Midgard ve kökleri arasında yer altı dünyasını tutan dünya ağacı Yggdrasil ile temsil edilir. Aslında Midgarrd’a Orta Dünya da denilebilir.

Evrenin sonu Ragnarok sırasında , Midgarrd, evrendeki diğer her şeyle birlikte denize batar ve yok olur

İskandinav mitolojisine göre tanrılar dev ymiri kesmiş, etinden toprakları, kanından okyanusları kemiklerinden dağları, dişlerinden yamaçları, saçlarından ağaçları ve beyninden ise bulutları yaratmışlardır. Güneş, ay ve yıldızların ise ymirin iskeletinden ayrılan kemiklerinden oluştuğu rivayet edilmektedir.

İçerik: Midgard: İskandinav Mitolojisinde Gerçek Dünya

Jörmungandr

Midgarrd ise, dünyayı tanrılar tarafından jotunheim devlerine karşı korumak için dev ymir’in kaşlarından yapmıştır. 
Ek olarak yukarıda bahsettiğimiz gibi, midgard’ın etrafı aşılamayacak bir okyanus ile kaplıdır ve bu okyanusta jörmungandr (midgard yılanı) bulunmaktadır. jörmungandr hakkında konuşacak olursak;

Jörmungandr, Odin’in kan kardeşi olan kötülük tanrısı Loki ile dişi dev Angrboda’nın çocuklarından biridir. jörmungandr o kadar büyümüştür ki dünyayı sarmalamış ve kendi kuyruğunu yemiştir. Baş düşmanı babasının üvey kardeşi olan Thor’dur. Bir rivayete göre Jörmungandr kurtulduğunda dünya sona erecektir.

Diğer bir rivayete göre Ragnarok (kıyamet) günü Jörmungandr kurtulacak ve gökyüzünü zehirle kaplayacaktır. Thor, uzun bir kavganın ardından Jörmungandr’ı öldürecek fakat Thor, Jörmungandr tarafından zehirlenecek ve bu zehir o kadar etkili olacak ki, Thor, sadece 9 adım attıktan sonra ölecektir.

Sağlıcakla…

Bu içerik 2682 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

İskandinav Mitolojisi

İskandinav Mitolojisinde Dokuz Dünya

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

İçerik: İskandinav Mitolojisinde Dokuz Dünya

 Eski İskandinav  dilinde  Níu Heimar diye bilinen Dokuz Dünya İskandinavya ve diğer Germen halklarının Hıristiyanlık öncesi dünya görüşlerine göre  çeşitli varlıkların vatanlarıdır.

Dokuz Dünya İskandinav Mitolojisi

Dokuz Dünya İskandinav Mitolojisi

İnanışa göre dünyaların her biri yaşam ağacı Yggdrasil’in köklerinin ve dallarının üzerinde bulunuyordu. Ygdrassil ve Dokuz Dünya hakkında o kadar efsane ve mit olmasına rağmen Dünyaların Ygdrassil üzerindeki tam konumlarını bilemiyoruz bununla ilgili çok az kaynak var. (Yggdrasil üzerinde konumları belli gösterilen dünyaların tüm çizim ve görüntüleri spekülatif ve doğrulanamaz niteliktedir.)

“Zaman var olmadan önce, daha hiçbir şey ortada yokken

Yalnızca Yggdrasil ağacı ve boşluk vardı.”

Ama emin olduğumuz konulardan biri ise Eski İskandinav şiir koleksiyonu olan Edda’da bir şiirde “dokuz dünya” nın varlığından söz edildiğidir. 

Dokuz Dünya İskandinav Mitolojisi

Dokuz Dünya İskandinav Mitolojisi

Neredeyse her İskandinav kaynağında farklı gösterilen Dokuz Dünyanın listesini Birçok kaynaktan derleyerek hazırladık. Şimdi Bu listeye biraz göz atalım

Midgard ; insanların dünyası 
Asgard’a  ;Aesir tanrı ve tanrıçaların dünyası 
Vanaheim ;Vanir   tanrı ve tanrıçaları dünyası
Jotunheim ; devlerin  dünyası
Niflheim ; ilkel buz dünyası
Muspelheim ; ilkel Ateş dünyası
Alfheim ; elflerin  dünyası
Nidavellir ; Svartalfheim , cücelerin dünyası 
Helheim ; Hel, adını taşıyan tanrıça  ve ölülerin dünyası

Dokuz Dünya İskandinav Mitolojisi

Dokuz Dünya İskandinav Mitolojisi

Midgard dışında, bunların hepsi görünmez dünyalardır, ancak bazen dünyanın belirli yönlerinde ortaya çıkıp görünebiliyorlar. Örneğin, devlerin dünyası olan Jotunheim vahşi doğa ve fiziksel şiddet ile , Mezar , yeraltı dünyası Hel ile ve gökyüzü ile Asgard ile örtüşür.

9 sayısının manevi ya da doğaüstü öneminin kesin olarak bilmiyor olsak da , bu sayının Hristiyan öncesi Germen halkları için  bir önemi olduğunu ve söylentilerin var olduğunu biliyoruz şimdi bu konuyu  Filolog Rudolf Simek’ten okuyalım;

…Dokuz, Cermen kabilelerinin efsanevi sayısıdır. Dokuz sayının önemli olduğunu hem geçmişten günümüze gelen mitlerinden hem de günlük İskandinav kültüründen biliyoruz.

‘’ Odin’in kedisini bilgelik için feda ettiğinde kutsal ağaçta dokuz gece asılı kalması

Asgard’ın koruyucusu ve şafak tanrısı Heimdallr’ın  dokuz kutsal anne tarafından doğurulması

Güneş yağmur ve barış tanrısı Freyr’in dev kadınGerd’e olan evliliği için dokuz gece beklemek zorunda kalması. 

Dokuz Dünya İskandinav Mitolojisi

Dokuz Dünya İskandinav Mitolojisi

Freyr ve Dev kızı Gerd

Thor’un Tanrıların ve ölümlülerin kıyameti olan  Ragnarök’te Midgard yılanıyla olan savaşından ölmeden önce dokuz adım atabilmesi’’ bunlara örnektir…

Sonraki yazılarımızda her mitolojik dünya için ayrı bir başlık açacağız.

Sağlıcakla…

Bu içerik 2155 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

İskandinav Mitolojisi

İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

Tanrıları ve diğer manevi varlıkları ile İskandinav mitolojisi, en muhteşem ve en eşsiz dünya mitolojileri arasındadır.

 İskandinav tanrıları çok insani kişiliklere sahiptir ve sık sık insan işlerine müdahale ederler, ama onları yaşamdan daha büyük ve onları insanlardan kararlı bir şekilde ayıran özellikleri ise hayranlık uyandırıcıdır. 

Tanrılar ve tanrıçalar, Vikinglerin algıladığı ve etkileşim kurduğu tek manevi varlıklar değildi. Bütün dünya, görünenler ve görünmeyen diğer yaratıklarla iç içedir. Bunların çoğu tanrılardan daha az güçlüdür, ancak yine de İskandinav evreninin ne olduğu konusunda önemli bir rol onarlar. Bu varlıkların bazıları büyük ölçüde yardımseverdi. Bazıları korkutucu, kaotik ve yıkıcıydı. Bazıları, olaya ve yere bağlı olarak ikisi de olabiliyordu.

İskandinav dünyasının tanrıları ve diğer gizemli yaratıkları özet olarak şunlardır diyebliriz:

 • Aesir tanrı ve tanrıçalar , tanrıların ana kabilesidir. Göksel ve ana kale Asgard’da yaşarlar.

 

 • Tanrıların en bilge ve en büyülü gücü tanrıların tanrısı ve Zeus’un meslektaşı Odin

 

 •  Asgard’ın korkusuz  savunucusu ve yok edici çekicin sahibi Thor;

Thor (Eski İskandinav dilinde Þórr), İskandinav mitolojisinde  şimşek ve gök görültüsü tanrısıdır.

 

Tanrıların babası Odin ve Dev Fjörgyn’in (Frigg) oğludur. Odin’den sonra gelen en önemli tanrı olarak kabul edilir. “Altın saçlı tanrıça” Sif ile evlidir. Diğer yazılarımızda Bugün modern dünyada kulllanılan Friday (Freya’s day) Cuma ve Wednesday(Odin’s day) Çarşamba günlerinden bahsetmiş ve İskandinav mitolojisinden Tanrıça Freya ve Tanrılar tanrısı Odin’den geldiğini belirtmiştik. Bunlar gibi Vikinglerde kutsal sayılan ve ‘’Gök görültüsü ve fırtına günü’’ olarak anılan , güne ise Thor’s day denilmiştir.

Tahmin edeceğiniz gibi o gün şu an kullanılan ‘’Thursday’’dir Türkçe karşılığıyla Perşembe olan bu gün Thor’a adanmıştır. Ayrıca Germen ülkelerinde Thor’un adı ‘Donar’dır. Almanca dilinde Perşembenin karşılığı ise Donar kelimesinden gelen Donnerstag’dır.

Thor’un kılları ve sakalı kırmızıya çalan bir renktedir.

Thor , Tanrılar memleketi Asgard’da eşi Sif ile birlikte  Thrudheim denilen evde yaşar. 540 odalı bu muazzam ev , Asgard’da bulunan en büyük evdir. Thor ve Sif , çocukları Trud ve Modi ile birlikte yaşar, Bu çiftin ayrıca evlat edindiği Ullr adında bir üvey oğluda vardır. Diğer çocukları ise sırayla şöyledir. Dev ismi Jarnsaxa olan Magni adında bir oğlu ve yılan olan  Thialfi adında erkek çocuğu ve Röskva adında bir kızı vardır.

İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar wikikultur.com

 

 •   Kurnaz zeki ve bunlara oranla hileci Loki
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar wikikultur.com

 

 • Genç ve evrensel olarak popüler tanrı Baldur
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar wikikultur.com

 

 •  Sevgi dolu büyücü Frigg
İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar wikikultur.com

İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar wikikultur.com

 

 • Her zaman uyanık olan bekçi tanrı Heimdall
İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar wikikultur.com

İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar wikikultur.com

 

 •  Hukuk ve adalet’in sembolü Tyr
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 •   Meyvelerin ve Sürekli gençliğin koruyucusu İdun
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Mahkeme şairi Bragi
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Ve diğer az bilinen tanrı ve tanrıçalar

 

 •  Vili ve Ve , Forseti , Gefjun , SIF , Fjorgynn ve Fjorgyn , Jord , Sol ve Mani , Ullr , hoenir , Vidar , HODR , Vali , Hermod ve Lodurr .
 • Vanir tanrı ve tanrıçalar , tanrıların ikinci kabilesidir. Aesir’den ziyade “doğal dünya” ile daha fazla ilişkili olma eğilimindedirler. Bunlar arasında, pagan İskandinav halkı arasında en popülerleri;
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Bereket ve doğurganlık tanrıçası olan Freya
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Barış ve zenginliğin koruyucuları Freyr , Njord ve Nerthus
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar
 • Devler:  Genellikle Aesir‘ tanrılarına düşman olan bu yaratıklar ; Gece, karanlık, kış ve ölüm’ün sembolüdür.
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 •  İskandinav mitolojsinde Önemli role sahip diğer varlıklar

 

 •  Yeraltı dünyasının hükümdarı Hell
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Avcı tanrı Skadi
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 •  Denizin yöneticileri  Aegir ve Ran
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 •  Ragnarok döneminde Odin’i bitiren kurt Fenrir 
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • İnsanlığın yaşadığı kara kütlesini saran deniz yılanı Jormungand 
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Güneşi ve ayı avlayan kurtlar;  Skoll ve Hati 
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Alevli kılıcı ile Ragnarok sırasında dünyayı yakan yaratık; Surt
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 •   Neredeyse Fenrir ile aynı özelliklerde olan  belirsiz köpek;  Garm
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Işık ve güzelliğin sembolü, yarı tanrı-benzeri yaratıklar; Elfler 
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Yeraltında yaşayan usta zanaatkarlar; Cüceler 
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Korkutucu varlıkların ruhları; Kara ruhlar 
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Hıristiyan öncesi Germen dininin ayrılmaz bir parçası olan insan ataları .

 

 • Savaşta Odin’e yardımcı olarak  savaş sonucunu etkilemiş kadın yardım ruhları; Valkyrieler
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar
 • Odin’in diğer yardımcı ruhları  sekiz bacaklı at Sleipnir ve kuzgunlar Hugin ve Munin 
İçerik: İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

 

 • Yaratılan ilk erkek ve kadın; Ask ve Embla 
İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

İskandinav Mitolojisinde Tanrılar Ve Yaratıklar

Her Tanrı-Tanrıça ve Varlık için Ayrı yazılar ekleyeceğiz…

Takipte kalın.

Sağlıcakla

Bu içerik 5632 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Yazarımız

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf 1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf
Deneme7 saat Önce

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf Dedem Ahmet Bey ve anneannem Sabiha Hanım 1962 yılında İstanbul Bostancı’da bahçeli, üç katlı,...

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi
Sinema&Dizi13 saat Önce

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi

Keşfetmeniz için en iyi animasyon filmleri seçkisini sizler için hazırladık. Bunlarla ilgili büyüleyici birçok animasyon filmleri var. Bu, neredeyse imkansız olan...

Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9 Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9
Edebiyat1 gün Önce

Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9

Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Ülkü Tamer yer almıştı....

Hasret Gültekin: Hasret Gültekin:
Müzik4 gün Önce

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise...

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11 WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11
Quiz&Test5 gün Önce

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.   Genel kültür testi...

Steam Ödülleri 2020 Steam Ödülleri 2020
Teknoloji6 gün Önce

Steam Ödülleri 2020

Steam Ödülleri 2020 Adaylık Komitesi Steam artık bir gelenek hâline gelen ödüllerini her zaman olduğu gibi bu sefer de kullanıcılarına...

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar
Mısır Mitolojisi6 gün Önce

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve   Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Tüm eski insanlar için dünya gizemle doluydu. Çevrelerindeki dünyada deneyimlediklerinin...

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi
Yunan Mitolojisi6 gün Önce

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades...

İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır? İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?
Tarih1 hafta Önce

Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?

Fransız Devrimi Fransız Devrimi, devrimle bağdaştırdığımız neredeyse her şeye sahipti; açgözlü hayaller, hırslı aristokratlar, yüksek vergiler, başarısız hasatlar, gıda kıtlıkları,...

Mahir: Kısa Hikaye Mahir: Kısa Hikaye
Edebiyat1 hafta Önce

Mahir: Kısa Hikaye

Mahir: Kısa Hikaye – Yüzüğü alınca “Evet!” der sandım. – “Hayır” mı dedi? – Hayır. Yani hayır demedi. Evet de...

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek
Deneme1 hafta Önce

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Raziye Ayhan’ın Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek İki kişilik bir masada yalnız başıma oturuyordum , kimi zaman bu sayı çoğalıyor,...

Okunması Gereken Kitaplar #1 Okunması Gereken Kitaplar #1
Edebiyat1 hafta Önce

Okunması Gereken Kitaplar #1

Okunması Gereken Kitaplar listemiz zamanla güncellenecektir. Bu listedeki kitaplar tamamen yazarın istediği sırayla düzenlenmiş ve herhangi bir “en iyi” sırasını...

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8 Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Edebiyat1 hafta Önce

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin...

yunan Tanrıları - wikikultur.com yunan Tanrıları - wikikultur.com
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız...

Arkeoloji1 hafta Önce

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele...

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15 Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15
Müzik1 hafta Önce

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel...