Savaş ve Savaşçı Tanrısı|Tyr

Tyr (eski İskandinav dilinde; Týr) İskandinav savaş tanrısıdır, İskandinav mitolojisindeki tüm tanrıların en cesurudur. Tyr adalet ve adil anlaşmalarla ilgilendiği için bu aynı zamanda onu hukuk tanrısı da yapıyor.

Tyr ve kurt Fenrir

Başka bir gücü ise savaşta Vikinglere güç vermesidir. Eğer savaşta silahınızdaki rune sembolü Tîwaz ‘ı oynatırsanız, bu hareketiniz onu Tyr’a adayacağınız anlamına geldiği için savaşta size güç verir ve savaşta size karşı gelen darbelere karşı sizi korur. Tewaz olarak da bilinen Tiwaz ,silahların üzerine, adalet onur ve zafer için oyularak işlenen bir tılsımdır.

Tiwaz sembolü

Tyr’ın salı günü ile de bir ilişkisi vardır ki, Odin ve Thor yazılarımızı okuyanlar hemen anlayacaktır.

Bildiğiniz üzere salı günü İngilizcede thursday anlamına gelir. Bu yüzden Tanrı Tyr’e adanmış ve Tyr’s day denilmiştir ki buda Tyr’in günü anlamına gelir

Tyr’ın tüm Tanrıların en cesur olmasının nedeni, diğer tanrılar korkunç canavar Fenrir’i bir kayaya bağlamaya çalışırken onun korkusuzca korkunç canavarın çenesini eliyle tutmasıdır. Kurt Fenrir zincirlerden kurtulamayacağını fark ettiğinde, çok sinirlenir ve Tyr’ın sağ kolunu ısırır. Bu yüzden çoğu mitolojik hikayede tek kollu tasvir edilir.

Bunların sonunda Tyr, Ragnarok’ta “Helheim’ın kapısının koruyucusu” olan köpek Garm ile savaşırken, başarılı olacak. Garm’ı öldürmesi onun için son büyük anı olacak ve  ölecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: