Kategoriler: Blog

Gözlerinizi Kamaştıracak 25 Optik İllüzyon

Optik illüzyon (görsel illüzyon) ya da göz yanılsaması, görsel olarak algılanan görüntüler ile nesnel gerçekliğin farklı olduğu durumlar için kullanılan terimdir. Göz…

Optik illüzyon (görsel illüzyon) ya da göz yanılsaması, görsel olarak algılanan görüntüler ile nesnel gerçekliğin farklı olduğu durumlar için kullanılan terimdir. Göz tarafından toplanan ve beyinde işlenen bilgiler uyaran kaynağının fiziksel ölçümü ile uyuşmayan bir algı oluşturur.

Dünya optik illüzyonlarla doludur ve işler her zaman göründüğü gibi değildir. Tamda söylediğimiz şekilde gördüğünüz gibi olmayan 25 inanılmaz görseli sizin için derleyip hazırladık.

İçinde sihir yok, ip yok, hepsi sizin zihninizde.

İşte bulabileceğiniz en inanılmaz 25 optik illüzyon…

25. illüzyon Dönen Yüzükler

Gözlerinizi Kamaştıracak 25 Optik İllüzyon

Merkezdeki noktaya bakıp başınızı ekrandan uzaklaştırır ve yakınlaştırırsanız, halkalar dönmeye başlar. Şimdi yavaş yavaş tekrar yaklaşın… Gerçekten de yön değiştiriyorlar!

24. illüzyon Hermann Grid

Gözlerinizi Kamaştıracak 25 Optik İllüzyon

Bu, 1870’de keşfeden Ludimar Hermann’ın ismini taşıyan klasik bir optik illüzyondur. Beyaz çizgilerin gözlerimizle kesiştiği her noktada gri, gölgeli bir damla algılamaktadır. Doğrudan kavşaklardan birine bakarsanız, gri noktalar kaybolur.

23. Fading Image

Gözlerinizi hareket ettirmeden yaklaşık yarım dakika görüntüye bakın ve yavaş yavaş kaybolurken izleyin. Bu, aslında; gözlerinizi belirli bir noktaya sabitlerseniz, o noktaya yakın uyaranların yavaş yavaş kayacağını söyleyen Troxler etkisinin bir varyasyonudur.

22. Kanizsa Üçgeni

Kanizsa Üçgeni, etkisini ilk olarak tanımlayan psikolog Gaetano Kanizsa’dan tarafından keşfedildi. Resme baktığınızda beyniniz, yok olmasına rağmen, bir üçgenin hatlarını (ana hatları) oluşturur. Bu gerçekte, şekiller ve açılar tarafından yaratılan bir yanılsamadır.

21. Blivet

Bu, en çok bilinen en ünlü optik illüzyon resimlerinden biridir. Bir ucunda iki silindirik uç vardır, diğer ucunda üç silindirik dişe dönüşür. Kafanız karıştı değil mi? Hayır mı? Biraz daha aşağı inin o zaman 😊

20. Canavar Yanılsaması

Hemen hemen dünyadaki her psikoloji ders kitabında bulunan bu optik illüzyondaki iki canavar aslında aynı boyutta. Beynimiz, daha uzak oldukları için cisimlerin daha büyük olması gerektiğini sanır halbuki olay böyle değildir. Halen inceliyorsunuz değil mi?

19. Jastrow Illusion

1889’da Robert Jastrow’dan sonra isimlendirilen şekiller, yine sadece optik bir göz yanılsamasından ibaret . Alttaki şekil, her ikisi her ne kadar aynı boyutta olsa da daha büyük görünüyor. Bunun nedeni, “A” nın kısa kenarının, “B” nin uzun kenarına doğrudan bitişik olmasıdır.

18. Fraser Spiral

İlk olarak İngiliz psikolog James Fraser tarafından 1908’de tarif edilen bu yanılsama, aynı zamanda “ sahte sarmal” olarak da bilinir . Örtüşen yayların sonsuzluğa doğru döndüğü görülse de, aslında sadece bir dizi eşmerkezli çemberdir.

17. Parıldayan Izgara

Bu, gri ve beyaz çizgilerin kesişme noktalarında, siyah noktaların görünüp kaybolduğu Hermann Grid’in bir varyasyonudur. İlginçtir ki, başınızı 45 derecelik bir açıyla döndürürseniz, etki azalır (ancak ortadan kalkmaz).

16. Mavi vs Yeşil

Bu optik illüzyonda birkaç varyasyon var ancak etki aynı. “Mavi” ve “yeşil” arka planlar aslında aynı renktedir

15. Sonsuz Merdiven

Bu, legolardan yapılmış sonsuz merdiven optik illüzyonunun bir çeşididir. Diğer inanılmaz nesneler gibi, bu da imkansız bir nesnedir ve bazen “Penrose üçgeni ” olarak da adlandırılır .

14. Beyaz üzerine siyah

Görüntünün ortasına yaklaşık 30 saniye bakın ve ardından tercihen beyaz bir yüzeye uzağa bakın ne gördünüz?

Bizimle paylaşın. Çünkü herkes farklı bir şey görüyor.!

13. Zöllner Illusion

Bu optik illüzyon Johann Karl Friedrich Zöllner tarafından bulunup hazırlanmıştır.

Bu şeklin sırrı ise köşegen gibi görünen paralel çizgilerden oluşuyor olmasıdır. Bunu çözmek için bir cetvel gerekebilir.

12. Hering Illusion

Her iki kırmızı çizgi dışarıya doğru eğilmiş gibi görünse de tamamen düz ve paraleldirler. Bu optik ilüzyon, distorsiyonun, kesişme noktalarındaki açıları fazla tahmin eden zihinden kaynaklandığına inanan bir Alman fizyolog olan Ewald Hering’e atfedilir .

11.Titchener Çemberleri

Ebbinghaus Ilusion olarak da bilinir, psikolojik çevrelerde bu etkinin tam mekanizması ve iması ile ilgili hala bir tartışma vardır. Esasen, soldaki turu ncu daire sağdaki çizgiden daha küçük görünüyor , gerçekte ise  bunlar aynı boyutta. Evet yanlış duymadınız.!

10. Eğik Kule

İki kuleye dikkatli bakın. İki görsel arasındaki 7 farkı bulun denilse eminiz bir iki fark bulursunuz. Ancak bu iki görüntü aslında bir ve aynı. Sağdaki görüntünün soldaki görüntüden uzağa doğru eğimli görünmesi sadece beyninizin size oynadığı optik bir illüzyondan ibaret ve bu sadece kafanızda.

9. Wonder Block

Yine listedeki inanılmaz nesnelerinin benzeri bir nesne. Bloklar yan yana mı yoksa üst üste mi? Belki de bu yüzden onlara çözülemez figürler diyorlar.

8.Yüzer Merdiven

Yüzyıllar boyunca sanatçılar algısal sınırlarımızı zorluyorlar ve optik illüzyonla sanatı buluşturuyorlar. Bu da onlardan biri sanıyoruz.

7.Dönen siluet

Web tasarımcısı Nobuyuki Kayahara tarafından yaratılan bazı şekilleri, insanlar ilk başta saat yönünde dönerken, bazıları saat yönünün tersinde döndüğünü görüyorlar. Bunu çözmeye çalışarak tüm gününüzü harcayabilirsiniz.

6. Yukarı ve aşağı

Her ne kadar bu optik yanılsama bizlere sağa hareket ettiğini söylese de gerçekte şekil aynı yatay konumda kalır ve yatay pozisyonunu korur.

5. Dönen Kareler

İlk başta, bu optik illüzyon resmini görmek zor olabilir, ancak görüntü boyunca ileri geri taramaya başlarsanız, çevrenizdeki karelerin dönmeye başladığını fark edeceksiniz.

4. Statik Hareket

Hayır, bu bir optik ilüzyon GIF değildir. Görüntü gerçekten statik. Çift olan herhangi bir noktaya baktığınızda, hareket etmeyi keseceğini göreceksiniz. Bu güçlü optik yanılsama renk konrast ve etkileşimden kaynaklı türetilmektedir.

3. Lila Chaser

Ayrıca pac-man ilüzyonu olarak da bilinir, merkezdeki artı işaretine birkaç saniye bakarsanız, macenta disklerin çemberinin etrafında dönen yeşil bir disk algılamaya başlarsınız. Birkaç saniye sonra eflatun diskler, gördüğünüz tek şey artı etrafındaki bir daireye giren yeşil bir disk olana kadar yavaş yavaş kaybolmaya başlayacaktır.

2. Cafe yanılsama

Bir başka ünlü optik ilüzyon, yakın zamanda St. Michael’s Hill’in altındaki bir kafe duvarında keşfedildi. Çizgiler birbirinden ayrılıyor gibi görünmesine rağmen, aslında oldukça paraleldir

  1. Ekose desenli gölge yanılsama

Muhtemelen oradaki en inanılmaz ilüzyonlardan biri, bu, MIT’de profesör olan Edward Adelson tarafından yayınlanan ilk optik illüzyon resimlerinden biri. “A” etiketli karenin “B” etiketli kareden daha koyu gibi görünmesine rağmen, aslında tam olarak aynı gri tondalar. İnanmadınız mı? Biraz daha dikkatli bakın. Fark edeceksiniz…

Bol ilüzyona doyduğumuz bir yazımızın daha sonuna geldik.

Yeni yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

Sağlıcakla…

Bu içerik 346 kez okunmuştur

Son içerikler

Suskunlar Dizisine Ne Kadar Hakimsiniz? 10 Soruluk Suskunlar Testi

Suskunlar Dizisine Ne Kadar Hakimsiniz? Suskunlar, Türkiye'nin en uzun soluklu dizilerinden birisi olma özelliğine sahip olmasıyla beraber oyuncu kadrosu ile…

23 Eylül 2020

Şans Tanımanız Gereken Sanatçı: Pera Band

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Pera Band var. Geçen yazımızda Pinhâni yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel…

23 Eylül 2020

10 soruda Yunan Mitoloji Testinde Ne Kadar İyisin?

Yunan Mitolojisini Severlere 10 Soruluk Test! Yunan Mitolojisi testinde ne kadar başarılısınız? Peki 10 Mitoloji sorusunun doğrularını bulabilecek misin? Mitolojide…

23 Eylül 2020

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #6

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #6 Yazar-Kitap Eşleştirme serimizin altıncısıyla karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin?      

22 Eylül 2020

Şifre Bilimi: Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji Nedir? Kriptoloji kavramı, insan hayatını kolaylaştıran bir bilim dalıdır. Kriptoloji bir matematik bilimidir ve genelde sayılar teorisi üstüne kuruludur.…

21 Eylül 2020

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ 10

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.      …

20 Eylül 2020