Kategoriler: Kültür&Sanat

Caravaggio Kimdir? Caravaggio Eserleri ve Hayatı

Caravaggio Eserleri Barok sanatçısı Caravaggio, “Judith Beheading Holofernes” gibi korkunç resimleriyle ünlüdür. Ancak vahşi ve şiddetli olan sadece resimleri değildi. Bu…

Caravaggio Eserleri

Barok sanatçısı Caravaggio, “Judith Beheading Holofernes” gibi korkunç resimleriyle ünlüdür. Ancak vahşi ve şiddetli olan sadece resimleri değildi. Bu yazımızda Caravaggio’dan bahsedeceğiz.

Caravaggio Kimdir? Caravaggio Eserleri ve Hayatı

Caravaggio’nun son eseri

17. yüzyılın başlarında Caravaggio, libelöz şiirler yazmak gibi şeyler için en az 11 kez yargılandı. Bir garsona enginar tabağı fırlatıp kılıçla insanlara saldırdı. Sonunda bir adamı öldürdüğü için cezadan kaçmak amacıyla Roma’dan kaçtı ve gizemli koşullar altında sürgünde öldü.

Caravaggio Kimdir?

Caravaggio Kimdir? Caravaggio Eserleri ve Hayatı wikikultur.com

Caravaggio, 1571 yılında İtalya’da Michelangelo Merisi olarak doğdu. Çocukluğunu annesiz ve babasız geçiren Caravaggio ailesi vebaya kurban gitmişti, ebeveynlerinin ölümünden sonra Roma’ya taşındı ve 1595 civarında kendi resimlerini satmaya başladı. İçtiği, kumar oynadığı, kılıç taşıdığı ve kavga ettiği için meşhur oldu. 1598 ve 1601 yılları arasında izni olmayan bir kılıcı taşıdığı için tutuklandı, sopayla bir adamı dövdüğü için mahkemelik oldu ve kılıcı olan başka bir adama saldırmakla suçlandı. Bu olayların en az ikisi aynı gün içerisinde öğleden sonra saat 2:00 ya da 3:00 arası gibi çok kısa bir vakitte meydana geldi.

Caravaggio Kimdir? Caravaggio Eserleri ve Hayatı

Aynı zamanda, Caravaggio’yu kendisini öldürmek için suikastçı kiralamakla suçlayan, rakip ressam Giovanni Baglione ile çalkantılı bir ilişkisi meydana geldi. 1603’te Baglione, Caravaggio’yu hakaret için mahkemeye çıkardı. Bir Baglione altarpieceinin zayıf almasından memnun olan Caravaggio, Baglione’nun çalışmaları hakkında birkaç hiciv şiiri yazmış ve kopyalarını sanatçıların önünde yererek yayınlamıştı.

Bu suçlar, modern kulaklara aptalca bir davranış gibi gelebilir ancak şiirlerini okursanız 17. yüzyıl sosyal medya tacizi gibi gelir.

Ne Baglione ne de “Mao” Salini, Caravaggio’nun bu çirkin hareketinden etkilemedi lakin bu yanına kar kalamazdı bu yüzden Baglione onu mahkemeye götürdü.

Kazandı ve Caravaggio iki hafta hapiste kaldı.

Caravaggio’nun “Judith Beheading Holofernes”, 1599 | Caravaggio Kimdir?

Fotoğraf: DeAgostini / Getty Images

Önümüzdeki birkaç yıl boyunca, Caravaggio, garsonun suratına bir enginar tabağı atmak, izinsiz bir kılıç ve hançer taşımak ve kiraladığı odada bir pencere kapağını kırmak suçlarıyla mahkemeye gitti. Ayrıca polis memurlarına taş atmak, bir memura küfretmek, bir kadını ve kızını suçlamaktan hapse girdi. 1605’in sonlarına doğru ev sahibesi mobilyalarını ele geçirdi çünkü altı aydır kira ödemiyordu ve görünüşe göre kılıcıyla da kendisini yaralamıştı.

Daha sonra, Mayıs 1606’da Ranuccio Tomassoni adında bir adamı öldürdü. Tarihçiler, erkeklerin bir tenis maçı için kavga ettiklerini uzun zamandır teorileştirmişlerdir. 2002’de sanat tarihçisi Andrew Graham-Dixon’ın bir belgeselinde Fillide Melandroni (Caravaggio’nun hem erkeklerle hem de kadınlarla cinsel ilişkileri vardı) adlı bir kadın fahişeyle savaştıklarını ve onu hadım etmeye çalışırken Tomassoni’yi öldürdüğü öne sürdü.

Graham-Dixon, The Telegraph’a verdiği demeçte, “Büyüleyici şeylerden biri, Roma sokağındaki belirli yaraların belirli şeylere dayandığı keşfidir” dedi.

Cerrahın Tomassoni’nin ölümü hakkındaki raporunda, femoral arterden kan kaybettiğini yazmıştı. Ve aslında Caravaggio’nun onu hadım etmeye çalıştığını öne sürdü ve bunun da bir kadın yüzünden olduğunu belirtti. Sebep ne olursa olsun papa ona ölüm cezası verdi ve Caravaggio hayatta kalmak için Roma’dan kaçtı.

Sürgünde Caravaggio, resim ve dövüş kariyerine devam etti. 1608’de hala Roma’da cinayetten aranırken Malta’daki St. John Emri’nde en kıdemli şövalyelerden Fra Giovanni Rodomonte Roero’ya saldırdı. Caravaggio saldırı için hapse girdi ama Roero’nun daha sonra yüzünü değiştirdi Napoli’ye kaçtı.

1609’da Napoli’ye döndü. Burada da yine bir şiddet olayıyla gündem olmuştu. Bir barın girişinde saldırıya uğramış ve ağır yaralanmıştı. Yüzünden bıçaklanmış ve öldü diye bir kenara bırakılmıştı. Saldırganın kim olduğu bilinmiyordu fakat ressam ağır darbe almıştı. Caravaggio’nun Napoli dönemi üretken olduğu bir süreçti. Fırça tutabilecek duruma gelince yeniden resim yapmaya başlamıştı. En önemli eserlerinden “Davud Golyat’ın Kafası İle” bu döneme aitti.

Papalık tarafından affedilip Roma’ya dönmeyi düşleyen Caravaggio Temmuz 1610 başlarında bir gemiyle Napoli’den Roma’ya yola çıktı. Affedilmişti ama bildiri Caravaggio’ya ulaşmamıştı. Palo Laziale limanında rutin bir mola verdiklerinde bir arbede çıkmış ve Caravaggio gözaltına alınmıştı. Yanlışlık olduğunun anlaşılması ile özgürlüğüne kavuşsa da tablolarını taşıyan gemi uzaklaşmıştı. Gemiyi yakalamak için Porto Ercole’ye doğru yola çıktı. Bazı kaynaklara göre ölümcül bir ateş, bazılarında ise Napoli’deki saldırıda aldığı ağır yaralar ölüme sürüklenmesine neden oldu.

Michelangelo Merisi da Caravaggio’nun serüven ve başarılarla dolu hayatı Port Ercole’de 18 Temmuz 1610’da noktalandı.

etiketler | Caravaggio Kimdir? Caravaggio Kimdir? Caravaggio Kimdir? Caravaggio Kimdir? Caravaggio Eserleri?

Bu içerik 582 kez okunmuştur

Son içerikler

Pandemiye Özel Uzaktan Tatil: Google Maps

Fatih Aras'ın bu yazısında sizin için Pandemiye Özel Uzaktan Tatil var; Google Maps ‘’Güneş kremini sürmüş, rüya gibi bir deniz…

28 Eylül 2020

Evrenin Soğuk Yıldızları | Kahverengi Cüceler

Soğuk yıldız nedir? | Yıldızlar, gece gökyüzümüzü süsleyen muazzam gök cisimleridirler. Bu yazımızda soğuk yıldızlardan bahsedeceğiz.

27 Eylül 2020

Yunan Mitolojisinde 8 Önemli Tanrı ve Tanrıça

Bu yazımız yunan mitolojisinde en önemli 8 tanrı ve tanırça hakkındadır. Keyifli okumalar dileriz.

26 Eylül 2020

Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

Audrey Hepburn 1961 yılında rol aldığı Breakfast at Tiffany's ile Amerikan sinema tarihinde unutulmazlar arasına girdi. Audrey Hepburn hayatı sizlerle...

25 Eylül 2020

Karadelik Nedir? Karadelikler Nasıl Oluşmuştur?

Karadelik Nedir? Her canlı doğar yaşar ve ölür bu en ihtişamlı ölümdür! Karadelik, kütleçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip…

25 Eylül 2020

Bağcılar Medeniyeti ve Aynısının Biraz Değişiği Gibi

Bağcılar Medeniyeti Bu hikaye Bağcılar’da bir pasajın altına kurulmuş kendince post apokaliptik bir medeniyet hakkındadır. Gerçeklik ve bilimsellikle ilişiği olmayıp,…

25 Eylül 2020