Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

8 Ağustos 2019 0 Yazar: MEHMET TOPRAK
92 / 100 SEO Score

Vezüv Yanardağı M.Ö. 79’da patlak verdikten sonra görkemli Antik Roma şehri olan Pompei’yi yıkıp kül altında bırakmıştır. Bu bilgiyi hiç duymamış birini bulmak gerçekten zor olurdu.

Fakat trajedi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Kaç kişinin hayatını kül altında kaybettiğini veya felaketin sonuçlarının neden bu kadar büyük ve trajik olduğunu biliyor musunuz?

Pompei felaketi hakkındaki bilginizi genişletmek için bu az bilinen 25 gerçeği inceleyin.

25

M.Ö. 7. yüzyılda kurulan Pompei, felaketten önce oldukça gelişmiş ve gelişen bir şehirdi. Tatillerini orada geçirmek için gelen zengin Romalılar için popüler bir tatil beldesiydi.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 1

becuo.com

 

 

24

En ünlü Roma İmparatorlarından biri olan Nero’nun bile villası veya tatil evini Pompei’de geçirdiği düşünülüyor ve ikinci karısı Poppaea Sabina, şehrin bir yerlisi idi.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 2

en.wikipedia.org

 

 

23

Modern Napoli’nin 9 km (5.6 mil) doğusundaki aktif bir stratovolkan olan Vezüv Yanardağı, Pompei’den sadece birkaç mil ötedeydi, ancak o zaman, yerli halk bir volkan olduğunu bile bilmiyordu.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 3

http://www.britishmuseum.org

 

 

22

Vezüv’ün ne kadar tehlikeli olduğunu bilemediler çünkü M.S. 79’da yaşananlardan önceki son patlama M.Ö. 1800’deydi. O zaman, birkaç Bronz Çağı yerleşim yerini tahrip etmişti fakat romalılar bunu bilmiyordu.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 4

http://www.swide.com

 

21

İddiaya göre, patlama 24 Ağustos sabahı, Roma ateş tanrısı festivali Vulcanalia’dan bir gün sonra başladı.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 5

http://www.bible-history.com

 

20

Patlama muhtemelen 24 saat sürdü kül, erimiş kaya ve pomza duvarı iki gün daha koruyarak 6 metre derinliğe gömdü.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 6

prezi.com

 

19

Yaklaşık 700 ° C (yaklaşık 1300 ° F) sıcaklığa ulaşan erimiş lav, şehri saatte 110 km hızla (68 mil) hızla suladı. Maalesef kaçış yoktu.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 7

guyperl.wordpress.com

 

18

Erimiş kaya ve pomza, saniyede 1,5 milyon ton inanılmaz bir hızla Vezüv Yanardağı’ndan fırladı.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 8

blogs.getty.ed

 

17

Lav ve kül, toplam 500 kilometrekareden (200 mil karelik) bir alanı kapladı ve sadece Pompei’yi değil, aynı zamanda çevreleyen birkaç kasaba ve köyü de tahrip etti.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 9

http://www.britannica.com

 

16

Bu trajedide kaç kişinin öldüğüne dair tahminler büyük ölçüde değişkenlik gösterse de 25.000 kişiye kadar çıkmış olabilir.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 10

theextinctionprotocol.wordpress.com

 

15

Patlama, olumsuz rüzgâr yönü nedeniyle de trajik sonuçlar doğurdu. Genellikle rüzgar, kül ve pomzanın çoğunu uçuracak bir yönde esti, ancak o kader günü, rüzgar olağandışı bir şekilde kuzeybatı yönünde- yani doğrudan Pompei’nin üzerine esiyordu.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 11

http://www.theguardian.com

 

14

Genel olarak kabul edilen felaketin 24 Ağustos’ta Pompei’ye çarptığı gerçeğinin aksine, bazı arkeolojik kazılar kentin yaklaşık 3 ay sonra gömüldüğünü gösteriyor. Bu aynı zamanda püskürme tarihini 23 Kasım olarak veren otantik bir belge ile de desteklenmektedir.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 12

archaeology.tumblr.com

 

13

M.S. 79’dan önce, volkan için bir kelime bile yoktu, bu sonradan yaratıldı. Volkan, Roma ateş tanrısı ‘Vulcan’ kelimesinden gelir.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 13

museumvictoria.com.au

 

12

Peki felaket hakkında kayıtlı yazı varmı? Evet aslında var.

 Aynı zamanda bir Roma yöneticisi olan ve patlamayı uzaktan izleyen, hayatta kalanları sorgulayan ve ifadelerini kaydeden şair Pliny Younger sayesinde felaketin ayrıntılı bir açıklaması var. Olayın tek görgü tanığı olan Pliny’nin mektupları 16. yüzyılda keşfedildi.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 14

quemdixerechaos.com

 

11

Bölge, 1599’da yerel bir nehri yönlendirmek için bir yeraltı kanalının kazılması sırasında keşfedildi, keşifte çok sayıda resim ve yazıtlarla kaplı eski duvarlar bulunuyordu. 1599 yılındaki yeniden keşfedilmesine kadar yaklaşık 1500 yıl boyunca yer altında kalmıştı.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 15

 

 

10

Bir mimar olan Domenico Fontana, bazı freskler ve eşyalar ortaya çıkardı, ancak birçoğunda çağında iyi bir şey olarak görülmeyen güçlü bir cinsel temaya sahip olduklarından, onları tekrar gömmeye karar verdi.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 16

en.wikipedia.org

 

9

Ondan sonra şehir, bir İspanyol askeri mühendisi Rocque Joaquin de Alcubierre tarafından 1748’de ikinci kez yeniden keşfedilene kadar 150 yıl daha beklemek zorunda kaldı. Bu sefer, tüm yapıların yanı sıra birçok sağlam nesne keşfedildi.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 17

http://www.michellemoran.com

 

 

8

Kalın kül ve pomza katmanlarının altına gömülen cisimler, hava ve nem eksikliği nedeniyle yüzyıllarca iyi korunmuştur. Sitede bulunan eserler, bir Antik Roma kentinin yaşamı hakkında olağanüstü ayrıntılı bir içgörü sağlar.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 18

shannonontheshannon.blogspot.com

 

 

7

Kazı sırasında, bir zamanlar insan vücudunu tutan kül tabakaları arasındaki boşlukları doldurmak için sıva kullanıldı. Bu, arkeologların, insanların öldüklerinde tam konumlarını görmelerini sağladı.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 19

http://www.travelchicks.tv

 

6

Toplamda tüm aileler, arkadaş grupları veya kucaklamada ölen çiftler de dahil olmak üzere Pompeii’de bulunan cesetlerden 1.000’den fazla yayın yapılmıştır.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 20

http://www.globalpost.com

 

 

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 21

http://www.nga.gov

 

5

Toplam 150 dönümlük bir alana sahip olan Pompei şehri şimdi dünyanın en büyük kazı ve arkeolog sitesidir.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 22

http://www.worldfortravel.com

 

4

250 yılı aşkın süredir en popüler İtalyan turizm merkezlerinden biri olan Pompei, UNESCO Dünya Mirası Alanı statüsüne sahiptir ve her yıl 2,5 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 23

http://www.independent.co.uk

 

3

Napoli Kralı I. Francis, 1819’da karısı ve kızıyla birlikte Pompei sergisini ziyaret ettiğinde, erotik sanat eseri tarafından çok utandı, yalnızca “olgun yaştaki insanlara ve saygın ahlaklara erişebilen gizli bir kabine kilitlenmeye karar verdi” .

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 24

http://www.lifeinitaly.com

 

 

2

Tahmini 17.000 yıllık olan Vezüv Yanardağı, Avrupa’daki tek aktif volkan olmaya devam ediyor. Bilim adamları, volkanın şu ana kadar yaklaşık 100 kez patladığını, ancak patlamaların yalnızca birkaçının 79’dan fazla olduğunu ve bunun Hiroşima bombalamasında serbest bırakıldığından 100 bin kat daha fazla termal enerji saldığını söylüyor.

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 25

theextinctionprotocol.wordpress.com

 

 

 

 

1

Şimdilik Pompei Vezüv Yanardağı’nın yakınında yaşayan 3 milyondan fazla insanla Avrupa’ nın önemli şehirlerinden biri. Bu yine de en tehlikeli yanardağa sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Son patlama 1944’teydi, Neyseki o zamandan beri uykuda…

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi 26

http://www.europe-autos.com

Bu makale 91 kez okunmuştur

Reklamlar