Bize Ulaş!

Arkeoloji

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

İçerik: Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

Vezüv Yanardağı M.Ö. 79’da patlak verdikten sonra görkemli Antik Roma şehri olan Pompei’yi yıkıp kül altında bırakmıştır. Bu bilgiyi hiç duymamış birini bulmak gerçekten zor olurdu.

Fakat trajedi hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Kaç kişinin hayatını kül altında kaybettiğini veya felaketin sonuçlarının neden bu kadar büyük ve trajik olduğunu biliyor musunuz?

Pompei felaketi hakkındaki bilginizi genişletmek için bu az bilinen 25 gerçeği inceleyin.

25. M.Ö. 7. yüzyılda kurulan Pompei, felaketten önce oldukça gelişmiş ve gelişen bir şehirdi. Tatillerini orada geçirmek için gelen zengin Romalılar için popüler bir tatil beldesiydi.

 

 

24. En ünlü Roma İmparatorlarından biri olan Nero’nun bile villası veya tatil evini Pompei’de geçirdiği düşünülüyor ve ikinci karısı Poppaea Sabina, şehrin bir yerlisi idi.

en.wikipedia.org

 

 

23. Modern Napoli’nin 9 km (5.6 mil) doğusundaki aktif bir stratovolkan olan Vezüv Yanardağı, Pompei’den sadece birkaç mil ötedeydi, ancak o zaman, yerli halk bir volkan olduğunu bile bilmiyordu.

İçerik: Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

 

 

22. Vezüv’ün ne kadar tehlikeli olduğunu bilemediler çünkü M.S. 79’da yaşananlardan önceki son patlama M.Ö. 1800’deydi. O zaman, birkaç Bronz Çağı yerleşim yerini tahrip etmişti fakat romalılar bunu bilmiyordu.

İçerik: Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

 

 

21. İddiaya göre, patlama 24 Ağustos sabahı, Roma ateş tanrısı festivali Vulcanalia’dan bir gün sonra başladı.

İçerik: Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

www.bible-history.com

 

20. Patlama muhtemelen 24 saat sürdü kül, erimiş kaya ve pomza duvarı iki gün daha koruyarak 6 metre derinliğe gömdü.

 

19. Yaklaşık 700 ° C (yaklaşık 1300 ° F) sıcaklığa ulaşan erimiş lav, şehri saatte 110 km hızla (68 mil) hızla suladı. Maalesef kaçış yoktu.

18. Erimiş kaya ve pomza, saniyede 1,5 milyon ton inanılmaz bir hızla Vezüv Yanardağı’ndan fırladı.

 

 

17. Lav ve kül, toplam 500 kilometrekareden (200 mil karelik) bir alanı kapladı ve sadece Pompei’yi değil, aynı zamanda çevreleyen birkaç kasaba ve köyü de tahrip etti.

 

 

16. Bu trajedide kaç kişinin öldüğüne dair tahminler büyük ölçüde değişkenlik gösterse de 25.000 kişiye kadar çıkmış olabilir.

 

 

15. Patlama, olumsuz rüzgâr yönü nedeniyle de trajik sonuçlar doğurdu. Genellikle rüzgar, kül ve pomzanın çoğunu uçuracak bir yönde esti, ancak o kader günü, rüzgar olağandışı bir şekilde kuzeybatı yönünde- yani doğrudan Pompei’nin üzerine esiyordu.

 

14. Genel olarak kabul edilen felaketin 24 Ağustos’ta Pompei’ye çarptığı gerçeğinin aksine, bazı arkeolojik kazılar kentin yaklaşık 3 ay sonra gömüldüğünü gösteriyor. Bu aynı zamanda püskürme tarihini 23 Kasım olarak veren otantik bir belge ile de desteklenmektedir.

İçerik: Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

archaeology.tumblr.com

 

13. M.S. 79’dan önce, volkan için bir kelime bile yoktu, bu sonradan yaratıldı. Volkan, Roma ateş tanrısı ‘Vulcan’ kelimesinden gelir.

 

 

12. Peki felaket hakkında kayıtlı yazı var mı? Evet aslında var.

 Aynı zamanda bir Roma yöneticisi olan ve patlamayı uzaktan izleyen, hayatta kalanları sorgulayan ve ifadelerini kaydeden şair Pliny Younger sayesinde felaketin ayrıntılı bir açıklaması var. Olayın tek görgü tanığı olan Pliny’nin mektupları 16. yüzyılda keşfedildi.

İçerik: Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

 

 

11. Bölge, 1599’da yerel bir nehri yönlendirmek için bir yeraltı kanalının kazılması sırasında keşfedildi, keşifte çok sayıda resim ve yazıtlarla kaplı eski duvarlar bulunuyordu. 1599 yılındaki yeniden keşfedilmesine kadar yaklaşık 1500 yıl boyunca yer altında kalmıştı.

 

 

10

Bir mimar olan Domenico Fontana, bazı freskler ve eşyalar ortaya çıkardı, ancak birçoğunda çağında iyi bir şey olarak görülmeyen güçlü bir cinsel temaya sahip olduklarından, onları tekrar gömmeye karar verdi.

 

9. Ondan sonra şehir, bir İspanyol askeri mühendisi Rocque Joaquin de Alcubierre tarafından 1748’de ikinci kez yeniden keşfedilene kadar 150 yıl daha beklemek zorunda kaldı. Bu sefer, tüm yapıların yanı sıra birçok sağlam nesne keşfedildi.

 

8. Kalın kül ve pomza katmanlarının altına gömülen cisimler, hava ve nem eksikliği nedeniyle yüzyıllarca iyi korunmuştur. Sitede bulunan eserler, bir Antik Roma kentinin yaşamı hakkında olağanüstü ayrıntılı bir içgörü sağlar.

 

7.Kazı sırasında, bir zamanlar insan vücudunu tutan kül tabakaları arasındaki boşlukları doldurmak için sıva kullanıldı. Bu, arkeologların, insanların öldüklerinde tam konumlarını görmelerini sağladı.

 

6. Toplamda tüm aileler, arkadaş grupları veya kucaklamada ölen çiftler de dahil olmak üzere Pompeii’de bulunan cesetlerden 1.000’den fazla yayın yapılmıştır.

İçerik: Günah Şehri Pompei Hakkında 25 Akıl Almaz Bilgi

 

5. Toplam 150 dönümlük bir alana sahip olan Pompei şehri şimdi dünyanın en büyük kazı ve arkeolog sitesidir.

pompei

pompei

 

4. 250 yılı aşkın süredir en popüler İtalyan turizm merkezlerinden biri olan Pompei, UNESCO Dünya Mirası Alanı statüsüne sahiptir ve her yıl 2,5 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

pompei

pompei

 

3. Napoli Kralı I. Francis, 1819’da karısı ve kızıyla birlikte Pompei sergisini ziyaret ettiğinde, erotik sanat eseri tarafından çok utandı, yalnızca “olgun yaştaki insanlara ve saygın ahlaklara erişebilen gizli bir kabine kilitlenmeye karar verdi” .

 

2. Tahmini 17.000 yıllık olan Vezüv Yanardağı, Avrupa’daki tek aktif volkan olmaya devam ediyor. Bilim adamları, volkanın şu ana kadar yaklaşık 100 kez patladığını, ancak patlamaların yalnızca birkaçının 79’dan fazla olduğunu ve bunun Hiroşima bombalamasında serbest bırakıldığından 100 bin kat daha fazla termal enerji saldığını söylüyor.

 

1. Şimdilik Pompei Vezüv Yanardağı’nın yakınında yaşayan 3 milyondan fazla insanla Avrupa’ nın önemli şehirlerinden biri. Bu yine de en tehlikeli yanardağa sahip olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Son patlama 1944’teydi, Neyseki o zamandan beri uykuda…

 

Bu içerik 1125 kez okunmuştur

Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Yazarımız

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf 1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf
Deneme2 gün Önce

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf Dedem Ahmet Bey ve anneannem Sabiha Hanım 1962 yılında İstanbul Bostancı’da bahçeli, üç katlı,...

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi
Sinema&Dizi2 gün Önce

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi

Keşfetmeniz için en iyi animasyon filmleri seçkisini sizler için hazırladık. Bunlarla ilgili büyüleyici birçok animasyon filmleri var. Bu, neredeyse imkansız olan...

Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9 Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9
Edebiyat3 gün Önce

Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9

Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Ülkü Tamer yer almıştı....

Hasret Gültekin: Hasret Gültekin:
Müzik5 gün Önce

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise...

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11 WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11
Quiz&Test6 gün Önce

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.   Genel kültür testi...

Steam Ödülleri 2020 Steam Ödülleri 2020
Teknoloji7 gün Önce

Steam Ödülleri 2020

Steam Ödülleri 2020 Adaylık Komitesi Steam artık bir gelenek hâline gelen ödüllerini her zaman olduğu gibi bu sefer de kullanıcılarına...

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar
Mısır Mitolojisi1 hafta Önce

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve   Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Tüm eski insanlar için dünya gizemle doluydu. Çevrelerindeki dünyada deneyimlediklerinin...

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades...

İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır? İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?
Tarih1 hafta Önce

Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?

Fransız Devrimi Fransız Devrimi, devrimle bağdaştırdığımız neredeyse her şeye sahipti; açgözlü hayaller, hırslı aristokratlar, yüksek vergiler, başarısız hasatlar, gıda kıtlıkları,...

Mahir: Kısa Hikaye Mahir: Kısa Hikaye
Edebiyat1 hafta Önce

Mahir: Kısa Hikaye

Mahir: Kısa Hikaye – Yüzüğü alınca “Evet!” der sandım. – “Hayır” mı dedi? – Hayır. Yani hayır demedi. Evet de...

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek
Deneme1 hafta Önce

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Raziye Ayhan’ın Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek İki kişilik bir masada yalnız başıma oturuyordum , kimi zaman bu sayı çoğalıyor,...

Okunması Gereken Kitaplar #1 Okunması Gereken Kitaplar #1
Edebiyat1 hafta Önce

Okunması Gereken Kitaplar #1

Okunması Gereken Kitaplar listemiz zamanla güncellenecektir. Bu listedeki kitaplar tamamen yazarın istediği sırayla düzenlenmiş ve herhangi bir “en iyi” sırasını...

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8 Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Edebiyat1 hafta Önce

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin...

yunan Tanrıları - wikikultur.com yunan Tanrıları - wikikultur.com
Yunan Mitolojisi2 hafta Önce

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız...

Arkeoloji2 hafta Önce

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele...

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15 Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15
Müzik2 hafta Önce

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel...