Bize Ulaş!

Müzik

Franz Joseph Haydn

Paylaşılma Tarihi :

,

İçerik: Franz Joseph Haydn


Franz Joseph Haydn Kimdir?

31 Mart 1732 yılında Avusturya’nın Rohrau köyünde dünyaya geldi. 12 çocuklu yoksul bir ailenin ikinci çocuğuydu. Haydn’in ailesinin müzikle tek bağlantısı ara sıra şarkı söylemekti.

Franz Joseph Haydn Kimdir? wikikultur.com

Franz Joseph Haydn

Babası Mathias Haydn araba mekanikçisiydi. Buna rağmen çocuklarının müzik yeteneğini çok küçük yaşlarda keşfettiler. Henüz 6 yaşındayken Viyana’ya bir koroya katılması için ailesi tarafından gönderildi. O sırada Avusturya’da Georg von Reutter adında bir müzik yönetmeni şehir şehir gezerek Haydn gibi yetenekleri buluyordu. Ve Haydn’i de bu şekilde keşfetti.

Yaşının ilerlemesiyle birlikte sesi kalınlaşmaya başladı. Bu şekilde Viyana’da kalarak müzisyenlik yapmaya devam etti ve bestecilik dersleri aldı. 1761 yılında soylu bir aile olan Esterházy ailesiyle tanıştı ve onların yanında 30 yıldan fazla çalıştı.

Yanlarında kaldığı süre boyunca yaptığı iş, onların istek ve ihtiyaçlarına uygun müzik bestelemekti. Çevresinde herhangi bir besteci veya müzikle uğraşan birinin olmaması yaratıcılığının ortaya çıkmasını sağladı ama şöhretinin yayılmasına engel olmadı. 1700lerin son çeyreğinde yaptığı besteler tüm Avrupa’da çalınmaya başlamıştı.

Franz Joseph Haydn Kimdir? wikikultur.com

Franz Joseph Haydn Kimdir?

 

İsminin bilinmeye başlamasının ardından çeşitli yerlere davet edilir ve gittiği yerlerde eser bestelenmesi istenirdi. Paris Senfonileri ve Londra Senfonileri ise bunların içinde en çok bilinenlerdendir.
Eserleriyle birçok müzisyeni de etkilemiştir. Bir sonraki yazımızda gelecek olan Mozart da bunlardandır. Hatta o kadar etkilenmiştir ki Haydn adına altı kuartet bestelemiştir. Sonraki yazımızda gelecek olan Beethoven’ın ilk dönem eserlerinde de Haydn’in izlerini görebiliriz.
Çok sayıda konçerto, oda müziği eserleri, 40 sonat, 100’e yakın senfoni, şarkılar ve oratoryolar bestelemiştir.

 


Esterhàzy ailesinin müziksever üyesi Prens Nikalaus’un ölümünün ardından emekliye ayrılan Haydn, gezmesine hiç fırsat verilmeyen bu ortamdan kurtulup seyahat etmeye başlamıştır. 2 kez İngiltere’ye gitti ve Oxford Üniversitesi’nden fahri doktor ünvanı aldı. Ömrünün son yıllarını dini koro ve orkestra eserlerine verdi. 31 Mayıs 1809’da hayata gözlerini kapadı.
VAR OLUN…

Okumaya Devam Et
Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Müzik

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

Hasret Gültekin:

Hasret Gültekin

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel müziğini duymamış insanların bir an önce dinlemeye ihtiyacı olan bir sanatçı topluluğundan bahsedeceğiz. Şarkı önerisi isteyenlere tek tek şarkı önermek yerine doğrudan sanatçının adını verebileceğimiz, her şarkısının birbirinden güzel ve özel olduğu Şans Tanımamız Gereken Sanatçılar listemizin bu yazımızdaki konuğu Hasret Gültekin.

Yazıya 1990 yılında yazılmış “Bu gece Bendeki Canıma” şiirinden bir kesit ile başlamak isteriz.

Bu Gece Bendeki Canıma

Seni göresim kalır..

Sesim kalmaz,
sözüm kalmaz,
yarım kalır bir öykücük,
bozulmuş bir tılsım kalır.

Güze ulaşır vakit
kurur dallar,
ayaz kalır…
Gece çöker baykuş öter,
yaşanmamış bir yaz kalır.

Hasret Gültekin 1 Mayıs 1971 yılında Sivas’ın İmranlı ilçesinde doğmuştur.

Onu “Çeyrek Asırlık Çınar” olarak anar hayranları. Bilgilerinden yararlandığımız kaynaklardan birisinde Sezer Aslan onu anlatırken sözlerine şöyle başlamıştır;

Batının Devrim ateşiyle çalkalandığı günlere rastlar ‘Geleceğin Bağlama Devrimcisi’nin doğumu. Doğuda Bir küçük mezrada.
Aynı zamanda gurbetin de yoksulluğu esir almaya başladığı yıllardır bu yıllar. O yöredeki bir çok aile gibi Gültekin ailesi de nasibini almıştır gurbetten. Baba Gültekin gurbette alır oğlunun doğum haberini…
‘Şükrü Hasret’ konur adı. Dedesinin adıdır ‘Şükrü’. Lakin bilenler ‘Hasret’ adıyla bilecektir onu gelecekte…

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Altı yaşında saz çalmaya başlamıştır. On bir yaşında sahneye çıkmıştır. Kadıköy Anadolu Lisesi’nden ikinci sınıfta ayrılmıştır. Zaten müziğini okulundan daha önemli gördüğü söyleniyor. Okuldan kaçtığı dönemler de soluğu Haydar Acar’ın yanında alırmış. 1987 yılında, ilk çalışması “Gün Olaydı” adıyla Diyar Müzik Yapım tarafından yayımlanmıştır. İlk resitalini Kadıköy Moda Sineması’nda 1987 yılında vermiştir.

İçerik- SpaceX: Nasa astronotlarını taşıyan Crew Dragon uzay aracı fırlatıldı

1989 yılında, “Gece ile Gündüz Arasında” adlı ikinci çalışması Saltuk Müzik Yapım tarafından yayımlanmıştır. 29 Ekim 1989 yılında Hollanda Kültür Bakanlığı’nın daveti üzerine, “Genç Türküler” festivalinde Birsel Acar’la birlikte Türkiye’yi temsil etmiştir.

Yine Sezer Aslan’ın sözlerinden okuyoruz onu, çok güzel anlatıyor:

Çalışmaları ve yaşamı da insana, hayata, doğaya; sevgisinin, saygısının en önemli kanıtıdır. Kürt dili ve müziğinin söylenmesinin yasak olduğu bir dönemde ince zekâsıyla bu yasağı delip Newroz serisini hazırlaması da yine bu sevginin, saygının, fikir adamı olmanın bir ürünüdür.

Bu çalışmalarıyla birbirine yakın bir süreçte hazırladığı ikinci solo albümü ‘Gece ile Gündüz Arasında’ ise Onun bugün gönüllerde ‘Bağlama Devrimcisi’ olarak anılmasına vesile olan bir yeniliği beraberinde getirir… Kopuzun, ruzbanın icadı kadar eski olan el ile çalma tekniğine farklı bir boyut kazandırıp albümdeki deyişleri bu teknikle sunar, o döneme dek eşine pek rastlanmayan tezene bırakma cesaretini de yine Hasret gösterir tereddüt etmeden. Sonraki süreçte ise ‘Şelpe’ tekniğinin daha çok üstüne gider ve daha önceleri Zülfü Livaneli ve Arif Sağ’ın da denemeler yaptığı bağlama klavyesinde sistematik şelpe çalmaya büyük katkılar sunar. O yaşta biri biri için ancak dile kolaydır Hasret için söylenenler.

Hasret Gültekin’in Müzik Yönetmenliğini ve Müziklerini Yaptığı Kasetler Dizini

 1. 1988 Abuzer Karakoç, Hüseyin Aydın, Ali Ekber Eren’in de yer aldığı “BİTMEYEN TÜRKÜLER-Dostlar Muhabbeti”.
 2. 1990 Gani Nar’ın seslendirdiği Kürtçe “JİYAN”.
 3. 1990 Abuzer Karakoç’un seslendirdiği ve Avrupa’da yayımlanan “Alvar Deyişleri”.
 4. 1990 Emekçi’nin seslendirdiği “Gül’e Barut Serdin mi?”
 5. 1990 Nurşani’nin türkülerinden oluşan kaseti.
 6. 1990 Lütfü Gültekin’in seslendirdiği “Karanlıkta Vurdular”.
 7. 1991 “NEWROZ 2” isimli, Kürtçe sözlü türkülerden oluşan kaset.
 8. 1992 Arif Sağ, Emekçi, Mehmet Koç, Emre Saltık, İhsan Güvercin’in de yer aldığı “Türküler Yalan Söylemez” isimli kasette üç eser seslendirdi.
 9. 1992 Ahmet Arif’in şiirlerini besteleyen sanatçılar olarak, Cem Karaca, Ahmet Kaya, Sadık Gürbüz, Esin Afşar, Rahmi Saltuk’la birlikte, Ahmed Arif’in anısına çıkan kasette yer aldı.
 10. Bir çok sanatçının kasetlerinde bağlama, cura ve şelpesiyle yer aldı.

Başka sanatçılar tarafından da birçok kez seslendirilen, Gültekin’in Dostlar Muhabbeti Albümünde bulunan Dağlara Küstüm Ali türküsünü dinlemek için tıklayınız.

Tozlu yollarına düştüm de geldim
Haramiler kesmiş suyun başını
Yolların pacını verdim de geldim
Bilmem kim saracak yaralarımı

Kendime kastım Ali, dağlara küstüm Ali
Dar günde dostum Ali
Kınama hallerimi bağlama kollarımı
Açık et yollarımı

İşte gazete sayfasından iki örnek ile Hasret Gültekin;

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Ve

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde can vermiştir.

Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında, pek çok sanatçı ve fikir insanı Madımak’a gelmiştir. Kültür Merkezi içindeki karşıt grupla çıkan taşlı sopalı çatışma, polis tarafından fazla büyümeden, zor kullanılarak önlenmiştir. Ancak karşıt grup binlerce kişilik grupla insanların sığındı otele gelip oraya sığınanları diri diri yakmıştır. Diri diri yananlar sadece insanlar değil; fikirlerde olmuştur. Ülkemizin tarihinde kara bir leke olarak unutulmadan günümüze kadar gelmiş ve unutulmadan da devam edecektir. Otelde yanarak ya da dumandan boğularak can veren insanları unutmadık, unutturmayacağız. Her 2 Temmuz’da, yeniden o günleri hatırlayacak ve bu geri düşüncenin sonlanması için mücadele edeceğiz.

Son cümlelerimizi yine Sezer Aslan’ın güzel yorumlarıyla sonlandırıyoruz.

Avrupada ve Türkiye’de verdiği sayısız konserlerin birbirini izlediği , yeni albümü ‘Enel Hakk’ın çalışmalarına başladığı bir dönemde Pir Sultan Abdal şenlikleri için gittiği Sivas’ta Madımak Oteli’nin yobaz güruhu tarafından kundaklanması sonucu beraberindeki diğer 32 aydınla 2 Temmuz 1993 günü çeyrek asırlık ömrüne sığdırdığı sayısız çalışma ve ‘Yaşasaydı : …’ diye başlayan bir yığın cevapsız soruyla beraber ışıklar arasında ebediyete yürümüştür.

Hasret’le

Gerçekten de Hasret Gültekin’e hasret ile…

Bilgilerden bazıları buradan, bazıları ise şuradan alınmıştır. Fotoğraflar ise yine Hasret Gültekin için açılan hayran sayfasından alınmıştır.

Kaynklar: http://www.hasretgultekin.net/

http://www.hasretgultekin.com/

Not: Bu kaynaklar dışında hiçbir yerden yararlanılmamıştır.

Tavsiye İçerik

Steam Ödülleri 2020

Okumaya Devam Et

Müzik

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel müziğini duymamış insanların bir an önce dinlemeye ihtiyacı olan bir sanatçı topluluğundan bahsedeceğiz. Şarkı önerisi isteyenlere tek tek şarkı önermek yerine doğrudan sanatçının adını verebileceğimiz, her şarkısının birbirinden güzel ve özel olduğu Şans Tanımamız Gereken Sanatçılar listemizin bu yazımızdaki konuğu Kesmeşeker.

Kesmeşeker,  Cenk Taner ‘Kaptan’lığında 1990 yılında kurulmıuştur.

Gitar ve Vokal: Cenk Taner

Grubun kurucusu, söz yazarı ve solistidir.

İstanbul Üniversitesi İletişim fakültesinde bitirip gerekli olan okul altyapısını oluşturmuştur.

Ardından stüdyo çalışmalarıyla müzik çalışmalarına başlamıştır. 9 albüm (aralarında Cenk Taner’in iki solo çalışması da mevcuttur) çıkarmıştır. İlk solo albümü olan İzin Vermedi Yalnızlık, 2001 yılında, ikinci solo albümü olan Yoldan Çıkmış Şarkılar, 2013 yılında çıkmıştır.

İlk kitabı Andıran Otu’nun ilk baskısı 2004 yılının Aralık ayında yapılmıştır.

İkinci kitabı Özgür Olduğunda Marmara, 2013 yılında yayımlanmıştır.

Bas gitar, gitar, geri vokal, ilginç enstrümanlar: Canay Cengen

Ortaokulda Piyano çalmaya başlayan Tanrıverdi, 1991-95 yıllarında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde (piyano, klasik gitar) okuduktan sonra Marmara Üniversite’sinde müzik eğitimine devam etmiştir. Üniversitede okurken “Refresh Reggae Band” ile bas çalmaya başlamıştır .Aynı dönemde Melih Kibar’ın ” Kibar Çocuklar” orkestrası ile yurtiçi ve yurtdışında birçok sanatçıyla konserler vermiştir.

Bu dönemde Türkiye’nin tek Klavsen Sanatçısı Leyla Pınar’ın isteği üzerine “İstanbul Barok Topluluğu”‘na korist olarak katılmıştır. 1997 yılında Belçika’da sahnelenen Henry Purcell’ın “Dido & Aeneas” operasında sahne almıştır.

2010 yılına kadar birçok sanatçının albüm ve sahne çalışmalarında bulundu..(Nilüfer, Koray Candemir, Aslı Gökyokuş, Peyk, Luxus, Yalın, Athena, Kargo vs. birçok sanatçı ve grup)

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Davul: Gökhan Özcan

15 yaşında kurduğu “Protest” adlı grubuyla Bursa’da müzik çalışmalarına başlamıştır. 19 yaşında blues müziğine ilgi duymaya başlayınca kurucularından olduğu “Free Mood Band” ile blues üzerine çalışmalar yapmıştır. 1996’da bu grupla İstanbul ve Ankara’da çeşitli kulüp ve festivallerde konserler vermiştir.

Cenk Taner ile 2013 yılında “Yoldan Çıkmış Şarkılar” albüm kaydında tanışmıştır. Albüm kaydı ve yayınının ardından birlikte sahne almaya devam etmiştir. Halen “Kesmeşeker” de büyük bir keyifle davul çalmakta olduğunu belirtmektedir.

Bas gitar ve geri vokal: Tansu Kızılırmak

Küçük yaşlardan beri iç içe olduğu müziğe olan ilgisini üniversite yıllarında tek başına ya da çeşitli gruplarla sahne almaya başlayarak profesyonel seviyeye taşımıştır.

Kesmeşeker’in “İnsülin” (1997/Ada Müzik) ve “İçinde İçindekiler Vardır” (1999/Ada Müzik) albümlerinde (bas gitar, akustik gitar, geri vokal, beste, aranje); Cenk Taner’in “İzin Vermedi Yalnızlık” (2000/Ada Müzik) albümünde (geri vokalist) ve son olarak “Doğdum Ben Memlekette” albümünde yer almıştır.

2011 yılında Kesmeşeker’le tekrar yolları birleşti. Aktif olarak müzik sahnesinde yer almanın yanı sıra 2005’te kurduğu Lotus Müzik‘te müzik prodüksiyonu ve müzik yayımcılığı üzerine çalışmaktadır.

Can Alper, Cansun Küçüktürk, Emre Sarıtunalılar ve Cihan Tanrıverdi de yine grupla çalışan sanatçılar arasında bilinmektedir.

Kesmeşeker’in Kum Albümündeki Ne Zaman Gitti Tren şarkısının sözlerinden bir kesit;

Yaşamdan yaralı hayvan gibi
İnsafa gelmeyen sahip gibi
Duygular saygılar eşyalardan sonra
Yazılmış suya, bir zamanlar aşk olsan da
Ne zaman gitti tren?
Bir ben kaldım bir de gölgem
Saatim mi geri kalmış, bilmem
Ne zaman gitti tren?

30 yıldır müzik piyasasında olan grubun 10 albümü vardır.

Diskografi

Dipten ve Derinden [1991]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Belen Ünal (Elektrik ve Akustik Gitar, Geri Vokal)
Tayfun Çağlar (Vokal, Bas Gitar)
Melih Rona (Davul, Vurmalı Çalgılar)

 1. Değişti Zaman
 2. Keçi
 3. Önce Nar Sonra Pancar
 4. Kadıköy’de Çok Güzel Solduk Biz
 5. O
 6. Sonbahar
 7. Litra
 8. -Dahi Çocukları Düşlerinden Vururlar
 9. Kadıköy’de Zen
 10. Az Ya Da Çok

Aşk ve Para [1993]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Serdar Öztop (Elektrik ve Akustik Gitar)
Demirhan Baylan (Vokal, Bas Gitar)
Cem Güvener (Perküsyon)

 1. Tüm tercihim senden yana
 2. Şampiyon
 3. Vahşi
 4. Aşk ve para
 5. Gerçekten özleyince
 6. El mecbur
 7. Gitme kal
 8. Tek farkımız
 9. Son tango
 10. Karanlıktan korkan bebekler
 11. Ekmeğin emrindeyim

Tut Beni Düşmeden [1995]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Can Alper (Elektrik ve Akustik Gitar, Geri Vokal)
Sezen Köroğlu (Klavyeli çalgılar, Ritim programlama)
Batur Yurtsever (Vokal, Bas Gitar)
Hüseyin Cebeci (Perküsyon)
Kerem Akaydın (Geri Vokal)

 1. Mister brown
 2. Tut beni düşmeden
 3. Her şey yolunda derken
 4. Yağmur
 5. Değiştim ben sevgilim
 6. Ya aşkım ol, ya dostum ol
 7. Yolculuk bitti
 8. Yanıyor tüm gençliğim
 9. Tarzan ince dallarda
 10. Gene gel

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

İnsülin [1998]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Can Alper (Elektrik ve Akustik Gitar, Geri Vokal)
Tansu Kızılırmak (Vokal, Bas Gitar)
Murat Başlamışlı (Davul, Perküsyon, Geri Vokal)
Tayfun Çağlar (Geri Vokal)

 1. Yoksulluk
 2. Acıların Kralı
 3. İşte güneş!
 4. Feridun Bey
 5. Failün meçhûlün
 6. Para, pul, vs.
 7. Henüz onlar bunları bilmiyor
 8. Kusursuz cinayetler çağında
 9. En çok seni
 10. Sakin sular

İçinde İçindekiler Vardır [1999]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Belen Ünal (Elektrik ve Akustik Gitar, Geri Vokal)
Tansu Kızılırmak (Vokal, Bas Gitar)
Emre Sarıtunalılar (Davul, Perküsyon, Geri Vokal)
Tayfun Çağlar (Geri Vokal)

 1. Aşkar bizi terk etti
 2. Ol dedin, bak oldum
 3. Maria
 4. 23 20
 5. Konya’dan, Hindistan’dan
 6. Kaptan
 7. Düşün, sabaha kadar düşün
 8. Olmaz, olmaz
 9. Sıradışı makinalar
 10. Eyersiz atlar
 11. Uyandır o ateşi
 12. Sanaloğlan
 13. Şekerbond

İzin Vermedi Yalnızlık [2000]

Cenk Taner Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar, Onikitelli Gitar
Tayfun Çağlar Elektrik Gitar
Tansu Kızılırmak Geri Vokal
Şirin Vatan Çello
Özlem Saray Keman

 1. Adını Unutmaya Devam Ediyorum
 2. Suda Balık Olsak
 3. Böyle Şeyler İşte
 4. Sen Hep Belki Dedin
 5. Buradan Uzaklara
 6. İzin Vermedi Yalnızlık
 7. Kral Öldü Şehir Düştü
 8. Ağla Ağla
 9. Şimdi Biz Buyuz
 10. Rüzgârlı Deniz Kıyısı
 11. Kumandayı Ver
 12. İyidir İyi

Kum [2004]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Demirhan Baylan (Elektrik ve Bas Gitar, Geri Vokal)
Cengiz Baysal (Davul)
M.Bekma Sambetova, Bora Gürel (Keman)
Gül Tekinsoy (Viyola)
Askar Mukanov (Çello)

 1. Ders bitti
 2. Ne zaman gitti tren?
 3. Eyalet çocukları Herşey yolunda derken
 4. Şeyler arasında
 5. Deve
 6. Bir avuç kum
 7. Kalbi kırıklar bankasında
 8. Yaşıyorum, ölüyorum
 9. Tek kişiyim ben hala
 10. Duymuştum, şehirdeydim
 11. Japonca
 12. Zaten

Doğdum Ben Memlekette [2011]

Cenk Taner Vokal, Elektrik Gitar, Akustik Gitar
Can Alper Elektrik Gitar, Akustik Gitar, Oniki Telli Gitar, Geri Vokal
Tansu Kızılırmak Bas Gitar, Geri Vokal
Emre Sarıtunalılar Davul, Perküsyon, Geri Vokal

Bu albümün Tüm Şarkıların Söz ve Bestesi Cenk Taner‘e aittir.

Düzenlemeler: Can Alper, Tansu Kızılırmak, Emre Sarıtunalılar, Cenk Taner
Kayıt, Miks: Eray Uygur / Jingle Factory (Ağustos-Ekim 2011)
Mastering: Andy Jackson
Grafik Tasarım: Hayalgücü Tanıtım

 1. Atlar Dönmedi
 2. Sıcak ve Kurak
 3. Doğdum Ben Memlekette
 4. Her Şey Sermaye İçin Sevgilim
 5. Benim Adım Ne
 6. Eğ Başını Eğeceksen
 7. İsmail
 8. Metin Kurt Yalnızlığı
 9. Kim Sessizse O Ağlasın
 10. Gittiğin Gün
 11. Tezatlar Kitabı

Yoldan Çıkmış Şarkılar [2013]

Cenk Taner: Vokal, Akustik Gitar
Karabataklar:
Mehmet Şenol Şişli: Bas Gitar, Geri Vokal
Veysel Çolak: Elektrik ve Akustik Gitar, Harmonium, Melodika, Geri Vokal
Gökhan Özcan: Davul
Çağrı Büyükçoban: Davul (8)
Mert Fehmi Alatan: Trompet
Cem Dinler: Hammond
Kerem Sefil: Perküsyon
Ali İzzet Çalışkan: Mızıka (4, 5)
Gülce Altunel: Mızıka (9, 12)
Serhan Baki: Tabla
Fotoğraf: Engin Güneysu
Tasarım: Ergin Yavaş
Karabatak Çizim: Nihan Şişli
Tipografi: Volkan Şeker

 1. Bir Şehre Merhaba Dedim
 2. Felek Felemenk’ten Geçmiş
 3. Özgür Olduğunda Marmara
 4. Aklımın Sibiryası
 5. Geyikli Baba Uzaylılar Şarabı
 6. Herşey Siyaha Giderken
 7. Öyle İnce
 8. Tahta Kılıçlar
 9. Hep Yarın Olsun
 10. Kara Şair
 11. Silah Sesinde Yunuslar
 12. Kadıköy Karabatakları

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Kadıköy [2017]

Cenk Taner: Vokal, Gitar
Canay Cengen: Bas Gitar, Gitar, Geri Vokal, İlginç Enstrümanlar
Gökhan Özcan: Davul
Cansun Küçüktürk: Gitar, Geri Vokal
Özgür Ulusoy: Hammond, Piyano, Keman, Viyola
İlkay Özboyar: Hammond, Piyano
Söz-Müzik: Cenk Taner
Düzenleme: Kesmeşeker
Kayıt-Mix: Canay Cengen- 2017
Mastering: Levent Büyük, Çağdaş Şenel, Stüdyo 18
Yapım: Ada Müzik
Kapak: Engin Güneysu

 1. Değişti Zaman
 2. Keçi
 3. Önce Nar Sonra Pancar
 4. Kadıköy’de Çok Güzel Solduk Biz
 5. O
 6. Sonbahar
 7. Litra
 8. -Dahi Çocukları Düşlerinden Vururlar
 9. Kadıköy’de Zen
 10. Az Ya Da Çok

Bilgiler resmi sitesinden, fotoğraflar ise resmi instagram hesabından alınmıştır.

YouTube hesabına ulaşmak için tıklayınız.
Spotify hesabına ulaşmak için tıklayınız.
Twitter hesabına ulaşmak için tıklayınız.
İnstagram ulaşmak için tıklayınız.
Resmi Sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Kendine has bir şekilde bize güzel dinletiler ve hayatımıza anlamlı sözler kattığı için wikikültür ailesi olarak tebrik, güzel şarkılarınızı dinlettirip, iç rahatlığıyla başkalarına tavsiye ettirebildiğiniz ve ‘insanın acısını kendi acısına kattı’ diye düşündürtebildiğiniz için teşekkür ederiz. Yeterince tanınmadığınızı düşünsek dâhi yıllardır başarılı bir şekilde birçok iş başarabildiğiniz için ve bunun daha nice seneler devam edecek olacağı için mutluyuz.

Okumaya Devam Et

Müzik

Grup Seksendört: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #14

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

Grup Seksendört: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #14

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Grup Seksendört var. Geçen yazımızda Selda Bağcan yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel müziğini duymamış insanların bir an önce dinlemeye ihtiyacı olan bir sanatçı topluluğundan bahsedeceğiz. Şarkı önerisi isteyenlere tek tek şarkı önermek yerine doğrudan sanatçının adını verebileceğimiz, her şarkısının birbirinden güzel ve özel olduğu Şans Tanımamız Gereken Sanatçılar listemizin bu yazımızdaki konuğu Grup Seksendört.

Grup Seksendört 1999 senesinin ortalarında; Arif Erdem Ocak, Doğan Umut Dal, Serter Karadeniz ve Tuna Velibaşoğlu tarafından Ankara’da kurulmuş rock grubudur.

Müzik hayatına İngilizce Nu Metal ve Rapcore düzenlemeleri icra ederek başlayan grup; 2002 yılında ilk Türkçe besteleri “Değiştir Kendini”yi bestelemiştir. Bundan sonra yola Türkçe besteler ve düzenlemeler ile devam eden Seksendört, Doğan Umut Dal’ın gruptan ayrılışıyla bugünkü halini almıştır.

2004 yılında bas gitara İsmail Okan Özen’in gelişinin ardından, Türkiye’nin hemen her yerinde konserler vermiş, önemli festivallerde ünlü gruplara açılış yapmışlardır.

Hazırladıkları demoları ücretsiz olarak dinleyicileri ile paylaşan grup, 2004 yılında besteledikleri “Ölürüm Hasretinle” ile tüm zamanların en büyük hitlerinden birine imza atmış, aynı zamanda da günümüzde sıkça kullanılan internet fenomeni kavramının ilk örneklerinden biri olmuştur.

2005 yılında yayımlanan “Seksendört” albümü, tüm Türkiye ve Avrupa’da tanınmalarını sağlayarak, dönemin en çok satan albümlerinden biri olmuştur.

2007 de yayımladıkları ikinci albümleri “K.G.B”nin ardından, 2010’da ilk teklileri “Haber Yok”, 2011’de üçüncü albümleri “Akıyor Zaman”, 2014’de Faili Meçhul üçlüsü ve 2015’de Acemiler teklisini dinleyicilerle paylaşmışlardır. 2012 yılı Türkiye Müzik Ödülleri’nde yılın grubu seçildi.

Grup, 2020 yılında dağılma kararı aldı.

 

Single’lar ve EP’ler

 • Haber Yok (2010)
 • Söyle (Remix) (2011)
 • Rüya (2012)
 • Faili Meçhul (2014)
 • Acemiler (2015)
 • Yorma (2017)
 • Kendimi Kandıramam (2018)
 • Anlayamazsın (2018)
 • Yazıklar Olsun (Eylül ve Leyla’nın Anısına) (2018)
 • Eyvah (2019)

Grup Seksendört: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #14

Grup Seksendört: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #14

Albümleri

Seksendört (2005)

 1. Sesimi Duyuyor Musun
 2. Kaçalım Mı
 3. Ölürüm Hasretinle
 4. Affet
 5. Belki Bir Gün
 6. Sabah Olsun
 7. Neyin Var
 8. Soldum Yine
 9. Şimdi Git
 10. Son Mektup

K.G.B (2008)

 1. Olmuyor
 2. Belki
 3. K.G.B
 4. Azap
 5. Miyim
 6. Gecelik Aşk
 7. Kara Gözlüm
 8. Ses Tiryakisi
 9. Yüzün Var Mı
 10. 4 Duvar
 11. Rol Yapma

Akıyor Zaman (2011)

 1. Hayır Olamaz
 2. Kara Duvak
 3. Şimdi Hayat
 4. Pert Oldu
 5. Kendime Yalan Söyledim
 6. Söyle
 7. Gözün Doysun
 8. Bin Kere
 9. Elbise
 10. Akıyor Zaman

Rüya (2012)

 1. Öfkem Var (Hande Yener ile birlikte)
 2. Rüya (Hande Yener ile birlikte)
 3. Rüya – Tayfun Ünlü Remix (Hande Yener ile birlikte)
 4. Havaalanı – Cihat Uğurel Remix (Hande Yener söylemiştir)
 5. Hayır Olamaz – Cihat Uğurel Remix
 6. Unutulmuyor – House Mix (Hande Yener söylemiştir)
 7. Söyle – Remix
 8. Rüya – Cihat Uğurel Remix (Hande Yener ile birlikte)
 9. Şimdi Hayat – Mustafa Yıldırım Remix
 10. Havaalanı – Mustafa Yıldırım Remix (Hande Yener söylemiştir)
 11. Öfkem Var (Hande Yener söylemiştir)
 12. Öfkem Var
 13. Rüya – Ümit Kuzer Remix (Hande Yener ile birlikte)

Ölürüm Hasretinle şarkısının sözlerinden bir kesit;

Gördün mü bak, bizden öteside varmış
Yaşananların hepsi, meğer birer, yalanmış
Kaderimde bu da mı vardı?
Sevdiğimi başkalarıyla
Göreceksem eğer kör olsun bu gözler
Görmeyeyim bir daha

Kaderimde bu da mı vardı?
Sevdiğimi başkalarıyla
Göreceksem eğer kör olsun bu gözler
Görmeyeyim bir daha

Yar, ellerin nerde?
Ya beni de götür, ya da gitme
Bilirsin sensiz ben hiç, yaşayamam ki
Ölürüm hasretinle

 

Bilgiler grubun Spotify hesabından alınmıştır.

YouTube hesabına ulaşmak için tıklayınız.
Spotify hesabına ulaşmak için tıklayınız.

Kendine has bir şekilde bize güzel dinletiler ve hayatımıza anlamlı sözler kattığı için wikikültür ailesi olarak tebrik, güzel şarkılarınızı dinlettirip, iç rahatlığıyla başkalarına tavsiye ettirebildiğiniz ve ‘insanın acısını kendi acısına kattı’ diye düşündürtebildiğiniz için teşekkür ederiz. Yeterince tanınmadığınızı düşünsek dâhi ve grubun dağıldığını bilsek de yıllardır başarılı bir şekilde birçok iş başarabildiğiniz için ve bunun şarkılarınızla, eserlerinizle daha nice seneler devam edecek olacağı için mutluyuz.

Okumaya Devam Et

Yazarımız

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

Hasret Gültekin: Hasret Gültekin:
Müzik2 gün Önce

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise...

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11 WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11
Quiz&Test3 gün Önce

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.   Genel kültür testi...

Steam Ödülleri 2020 Steam Ödülleri 2020
Teknoloji4 gün Önce

Steam Ödülleri 2020

Steam Ödülleri 2020 Adaylık Komitesi Steam artık bir gelenek hâline gelen ödüllerini her zaman olduğu gibi bu sefer de kullanıcılarına...

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar
Mısır Mitolojisi4 gün Önce

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve   Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Tüm eski insanlar için dünya gizemle doluydu. Çevrelerindeki dünyada deneyimlediklerinin...

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi
Yunan Mitolojisi5 gün Önce

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades...

İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır? İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?
Tarih5 gün Önce

Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?

Fransız Devrimi Fransız Devrimi, devrimle bağdaştırdığımız neredeyse her şeye sahipti; açgözlü hayaller, hırslı aristokratlar, yüksek vergiler, başarısız hasatlar, gıda kıtlıkları,...

Mahir: Kısa Hikaye Mahir: Kısa Hikaye
Edebiyat5 gün Önce

Mahir: Kısa Hikaye

Mahir: Kısa Hikaye – Yüzüğü alınca “Evet!” der sandım. – “Hayır” mı dedi? – Hayır. Yani hayır demedi. Evet de...

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek
Deneme6 gün Önce

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Raziye Ayhan’ın Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek İki kişilik bir masada yalnız başıma oturuyordum , kimi zaman bu sayı çoğalıyor,...

Okunması Gereken Kitaplar #1 Okunması Gereken Kitaplar #1
Edebiyat7 gün Önce

Okunması Gereken Kitaplar #1

Okunması Gereken Kitaplar listemiz zamanla güncellenecektir. Bu listedeki kitaplar tamamen yazarın istediği sırayla düzenlenmiş ve herhangi bir “en iyi” sırasını...

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8 Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Edebiyat1 hafta Önce

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin...

yunan Tanrıları - wikikultur.com yunan Tanrıları - wikikultur.com
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız...

Arkeoloji1 hafta Önce

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele...

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15 Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15
Müzik1 hafta Önce

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel...

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları
Blog1 hafta Önce

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Salgın, virüs, maske, karantina, önlem, ellerimizle özdeşmiş dezenfektan kokusu ve nicesi… Pandemiye Özel Uzaktan Tatil isimli...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü
Deneme1 hafta Önce

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel yazımız sizlerle. Sınıfları boş tarlalara benzetiyorum. Öğretmenler birer çiftçi, öğrenciler ise tohumları. İlk önce ekiyorlar...

İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? Perseus, Yunan Mitolojisinin en büyük kahramanlarından biridir. O, Zeus ve ölümlü Danae’nin oğluydu. Korkunç bir...