Kategoriler: Sinema&Dizi

Muhtemelen Kimsenin Farketmediği 15 Tarihi Film Hatası

15 Tarihi Film Hatası Film hataları söz konusu olduğunda, tarihsel filmler daha yüksek standartlarda tutulur. Tarihsel filmlerin olaylarda ve zaman diliminde…

15 Tarihi Film Hatası

Film hataları söz konusu olduğunda, tarihsel filmler daha yüksek standartlarda tutulur. Tarihsel filmlerin olaylarda ve zaman diliminde çok doğru olmasını istiyoruz. Neden olmasın? Tarihi yeniden canlandıracaksa, gerçekler üzerinde daha titiz olmalıdır. Ancak bazı filmler çok sık hata yapar ve olayları yanlış aktarır. Bazen, bunlar çoğu insanın kolayca kaçırdığı basit hatalardır. Bu yazı film hayranları ve tarih meraklıları için, işte 15 Tarihi Film Hatası.

Hala abone olmadıysanız aşağıdan abone olabilirsiniz

Keyifli Okumalar!

15. Truva (Troy)

Kaynak: http://www.imdb.com/title/tt0332452/goofs

Bu film, madeni paraların ceset gözünün üstüne konmasından, (bu adetin o dönemde bulunmamasına rağmen) Kumsal Savaşında üzerlerinden jet uçağın geçmesine ve Paris ve Helen’in başının üzerinde konulan metal şemsiyeye kadar hatalarla doludur. Ayrıca, askerlerin kullandığı ekipmanların çoğu, Truva Savaşı sırasındaki zamandan ziyade, M.Ö. 5. ve 4. yüzyıllar arasındaki Klasik Dönemden kalmadır. Tüm bu hatalara rağmen kesinlikle izlenmeli!

14. 300 Spartalı

Kaynak: https://www.imdb.com/title/tt0416449/goofs/?tab=gf&ref_=tt_trv_gf

Pers hükümdarı Xerxes asla bir tanrı olduğunu iddia etmedi. Tek tanrılı ve yüce bir yaratıcı tanrıya inanan bir Zerdüşttü. Ayrıca, Thermopylae savaşında 300’den fazla Yunan gücü vardı. Bu sayı 4.000 civarındadır. Aynı şekilde, Perslilerin sayıları da çok abartılıdır. Tarihçiler muhtemelen 1.000.000 yerine 70.000 ila 300.000 civarında olduklarına inanıyorlar. Yazmadan edemeyeceğiz Gerard Butler’ın oyunculuğu fevkaladeydi.

13. Lincoln

Kaynak: https://www.imdb.com/title/tt0443272/goofs/?tab=gf&ref_=tt_trv_gf

Kongrenin 13. Değişikliğe oy verdiği sahnede, odanın bütün koltukları doluydu. Gerçekte ise bu böyle değildir, bu koltukların on sekizinin boş olması gerekirdi çünkü kongreden ayrılmışlardı. Ayrıca, filmde, iki Connecticut kongresi 13. Değişikliğe karşı oy kullandı. Gerçekte, dört Connecticut kongre üyesinin tümü lehte oy kullandı.

12. Yüzüklerin Efendisi

Muhtemelen Kimsenin Farketmediği 15 Tarihi Film Hatası wikikultur.com

Yönetmen Peter Jackson , Yüzüklerin Efendisi üçlemesi için seyircileri Orta Dünya’nın derinliklerine çekmek için tüm film yapımcılığını ve WETA’nın CGI sihirbazını seferber etmişti. Genel olarak ustaca bir yanılsama olmasına rağmen, Jackson’ın meşhur mükemmeliyetçiliği bile tamamen hatasız bir filmle ortaya çıkaramazdı.

Söz konusu hata, Sam ve Frodo arasındaki önemli bir sahne sırasında gerçekleşiyor; Kesitte Sam ile Frodo’nun konuşmalarını izliyoruz, bundan hemen sonra, çekimin arka planında sürerken görülen bir araba görüyoruz.

22

11. Argo

Kaynak: https://www.imdb.com/title/tt1024648/goofs/?tab=gf&ref_=tt_trv_gf

Bu filmde, İngiliz ve Yeni Zelanda elçiliklerinin Amerikan Elçiliği personeline yardım etmediğini görüyoruz. Gerçekte, ikisi de Amerikalılara yardım ettiler ve onları Kanada’ya kadar geçirdiler. İngiltere’den Arthur Wyatt, onlara yardım etmesi için aldığı riskten dolayı madalya bile kazanmıştı. Küçük görünen önemli bir ayrıntı!

10. Gladyatör

Kaynak: https://www.imdb.com/title/tt0172495/goofs/?tab=gf&ref_=tt_trv_gf

Bu filmdeki açılış savaşı kesinlikle muhteşem. Ama maalesef doğru değil. Roma Lejyonları, savaş sırasında dağılmak yerine toplu kalmak için eğitildi. Birçok Tarihçi ayrılsalardı, anında kaybedeceklerdi görüşüne sahip. Filmde gazla çalışan bir at arabası bile görmek mümkün. Ayrıca, en önemli Stoacı filozoflardan biri olarak kabul edilen Marcus Aurelius oğlu Commodus’un eliyle ölmez. Filozof Aurelius doğal sebeplerden ölmüştür.

Kendisinin ‘Kendime Düşünceler’ adlı kitabı çok ses getirmiştir.

Y.N: Filmin eşsiz müziklere sahip olduğunu diğer yazılarımızda belirtmiştik. Hans Zimmer’ın bestelediği ve Lisa Gerard’ın eşsiz yorumuyla adeta Marcus Aurelius ile sohbet ediyormuşsunuz hissi veren ‘’Now We Are Free’’ müziğinin linkini bırakıyorum dileyenler bakabilirler.

9. Selma

Kaynak: http://www.imdb.com/title/tt1020072/goofs

Bu filmde ise, Martin Luther King Jr.’ı Oval Ofis’teki Başkan Johnson ile bir araya geldiği sahnede, Johnson Resolute masasında oturuyor. Bununla birlikte gerçekte Johnson, masa için çok büyük olduğunu düşündü ve 1963’te yapılması için tamamen farklı bir masa tasarlattı.

8. Enigma (The Imitation Game)

Kaynak: https://www.imdb.com/title/tt2084970/goofs/?tab=gf&ref_=tt_trv_gf

Bu film, Alan Turing’i, Engima kod kırıcı makinesinde yorulmadan tek başına çalışan bir yalnız olarak gösteriyor. Gerçekte, filmde bahsedilmeyen bir matematikçi olan Gordon Welchman’in çok yardımını almıştır.

7. Pearl Harbor

Kaynak: https://www.warhistoryonline.com/featured/endless-historical-errors-made-pearl-harbor-movie.html

Bu film tarihsel hatalarla dolu. Birincisi, Ben Affleck’in karakteri, ABD Havacısı olmasına rağmen (ABD Havacısı olanlar Eagle Squadron’a katılamaz) Eagle Squadron’a katıldı. Ayrıca, 1926’ya kadar hiç kullanılmayan bir çift kanatlı Stearman savaş uçağını gösteriyorlar(Söz konusu film 1923’te geçiyor). Sonunda ise, yaşanmamış olmasına rağmen hastanelere kasten saldıran Japon uçaklarını gösteriyor. Film hatası

6. Büyük İskender (Alexander)

Kaynak: https://dailyhistory.org/How_Historically_Accurate_is_Alexander%3F

Bu filmde yapılan birçok tarihi hata var, bunlardan biri ise Perslerin örgütlenmemiş ve tabir yerindeyse zayıf olarak gösteriliyor olması; ancak gerçekte Persler İskender’in onları yenmek için elinden geleni gerektiren güçlü ve zorlu bir güçtü. Ayrıca, Pers Kralı III. Darius savaşta 50’li yaşlarda olmasına rağmen genç gösteriliyor.

5. Son Samuray

Kaynak: https://www.moviemistakes.com/film3788/pageall, http://www.ign.com/articles/2003/08/27/the-real-story-of-the-last-samurai

1876’da geçen bu film, 43 yıldız ile Amerika Birleşik Devletleri bayrağı gösterir. Amerika Birleşik Devletleri bayrağı 1891 yılına kadar 43 yıldıza sahip değildi.

Ayrıca Japon askerleri, yeniden yüklemeden önce tek seferde yalnızca bir atış yapabilen kapaklı kilit tüfekleri kullanıyorlardı. Filmde, yeniden yükleme yapılmadan birkaç tur ateş edildiği görülüyor ki, bu imkansız 🙂

4. Hotel Rwanda

Kaynak: https://www.moviemistakes.com/film4753

1994’te Ruanda’da ayarlanmış, bir sahnede MTN için, 1994’te orada bulunmayan bir Güney Afrika hücresel servisi olan reklam panosunu görebilirsiniz. Ayrıca, bir taksi üzerinde, Alexandra Randburg Midrand Taksi Birliği anlamına gelen sarı bir ARMSTA çıkartmasını görebilirsiniz. Bu yalnızca Güney Afrika’da bulunan bir servis.

3. Yeşil Yol

Kaynak: https://www.moviemistakes.com/film567

Bu film 1935’in Louisiana’sında geçiyor ve filmde gördüğümüz kadarıyla tüm infazlar elektrikli sandalye yöntemiyle yapılan ölümle gerçekleşiyor. Ancak, Louisiana elektrikli sandalyeyi 1941 yılına kadar kullanmaya başlamamıştı bile.  (Bu arada Duncan abi, kalbimizde yaşıyorsun)

2. Apollo 13

Kaynak: https://www.universetoday.com/101531/ken-mattingly-explains-how-the-apollo-13-movie-differed-from-real-life/

Bu film, Gary Sinise’ın oynadığı, kızamıktan dolayı aşağı inen ve uçuş görevi iptal edilen Ken Mattingly’yi doğru bir şekilde resmetmiştir. Ancak, gerçek hayatta kurtarma görevine dahil değildi.

1. Pulp Fiction

pulp fiction film hatası

Son filmimiz hata bulduğumuza üzüldüğümüz bir film.

Söz konusu sahnede; Jules (Samuel Jackson) ve Vincent’in (John Travolta) patronlarını kızdıran bir adamı sorguladığını görüyoruz ve Jules sinirlenince bi kaç el ateşliyor ve duvarda delikler meydana geliyor buraya kadar çok güzel ama sorun şu ki, önceki sahne de kurşun delikleri zaten vardı.

Neyse ki Tarantino’nun alt metin dolu diyalogları o kadar ilgi çekicidir ki, hatayı fark etmek çok zor.

Bir sonraki yazımızda görüşürüz.

Sağlıcakla…

Bu içerik 201 kez okunmuştur

Son içerikler

Pandemiye Özel Uzaktan Tatil: Google Maps

Fatih Aras'ın bu yazısında sizin için Pandemiye Özel Uzaktan Tatil var; Google Maps ‘’Güneş kremini sürmüş, rüya gibi bir deniz…

28 Eylül 2020

Evrenin Soğuk Yıldızları | Kahverengi Cüceler

Soğuk yıldız nedir? | Yıldızlar, gece gökyüzümüzü süsleyen muazzam gök cisimleridirler. Bu yazımızda soğuk yıldızlardan bahsedeceğiz.

27 Eylül 2020

Yunan Mitolojisinde 8 Önemli Tanrı ve Tanrıça

Bu yazımız yunan mitolojisinde en önemli 8 tanrı ve tanırça hakkındadır. Keyifli okumalar dileriz.

26 Eylül 2020

Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

Audrey Hepburn 1961 yılında rol aldığı Breakfast at Tiffany's ile Amerikan sinema tarihinde unutulmazlar arasına girdi. Audrey Hepburn hayatı sizlerle...

25 Eylül 2020

Karadelik Nedir? Karadelikler Nasıl Oluşmuştur?

Karadelik Nedir? Her canlı doğar yaşar ve ölür bu en ihtişamlı ölümdür! Karadelik, kütleçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip…

25 Eylül 2020

Bağcılar Medeniyeti ve Aynısının Biraz Değişiği Gibi

Bağcılar Medeniyeti Bu hikaye Bağcılar’da bir pasajın altına kurulmuş kendince post apokaliptik bir medeniyet hakkındadır. Gerçeklik ve bilimsellikle ilişiği olmayıp,…

25 Eylül 2020