The Untouchables’tan, The Scarface’e İkonik Filmlerin üstadı| Brian De Palma

The Untouchables’tan, The Scarface’e İkonik Filmlerin üstadı| Brian De Palma

23 Ağustos 2019 0 Yazar: MEHMET TOPRAK
86 / 100 SEO Score

 

Brian de Palma kimdir? wikikultur.com

Brian de Palma

Doğum Tarihi: 11 Eylül, 1940 
Doğum Ülkesi: Amerika Birleşik Devletleri

“Filmlerim, bu konuda garip bir güzelliği olan stilize, dışavurumcu bir dünyayla ilgileniyor.”

Brian De Palma Kimdir?

 

Brian De Palma, 11 Eylül 1940’da Newark, New Jersey’de, İtalyan-Amerikan ebeveynlere sahip olarak doğdu. Meraklı bir bilim adamı olma hayalleri kuran genç De Palma başlangıçta Columbia Üniversitesi’ne fizik okumak için kayıt yaptırdı, ancak Citizen Kane ve Vertigo’yu izledikten sonra De Palma, fikrini değiştirdi. Bu kararı insanlık için ne kadar iyiydi tartışılır buna karşın biz kararından gayet memnunuz ama bu zekasıyla kendisini bilim adamı olarak da görmek isterdik doğrusu.

Brian de Palma kimdir? wikikultur.com

Brian de Palma

Sarah Lawrence College’da tiyatro çalışmalarına başlamaya karar veren De Palma’nın, Michelangelo Antonioni, Jean-Luc Godard, Andy Warhol ve Alfred Hitchcock gibi yönetmenlerin çalışmaları da dahil olmak üzere birçok yönetmenin çalışmalarını araştırdı ve onlardan etkilendi. Kendi yapımcılığını etkileyecek filmlere ilk kez aşık olduğunda daha kolejdeydi.


Icarus (1960) gibi kısa filmle film yapımcılığı kariyerine ilk adımını atan De palma, daha sonra 1963 yılında Robert De Niro adlı az bilinen bir aktörle (Evet o zamanlar az biliniyordu) ilk uzun metrajlı filmi olan (The Wedding Party) yaptı bu bir komedi filmiydi. Film, 1968 yılına kadar dağıtım bulamadı ve finansal destek olmadan rafa kaldırıldı.

Brian de Palma kimdir? wikikultur.com

The Wedding Part’den bir kesit

Bu nedenle ikinci uzun metraj filmi olan, The Greetings’in (1968), piyasaya sürdü. The Greetings, Berlin Uluslararası Film Festivali’nde De Palma’ya ilk festival ödülü olan Gümüş Ayı’yı kazandırdı De Palma çok sevindi ve diğer yapımları için kolları sıvadı. De Palma’nın, özellikle de Sissy Spacek’in başrol oynadığı ve korku&gerilim yazarı Stephen King’in romanının (1976) bir uyarlaması olan tür, yönetmen için komik başlangıçlarından açıkça ayrılıyodu. Film, korku filmini bilinçli bir şekilde harmanladı ve domuzun kanıyla kaplı Spacek, ikonik hale geldi, tabi bunu başaran De Palma’dan başkası değildi.En büyük başarısı tartışmasız bir şekilde Al Pacino ve Michelle Pfeiffer’in rol aldığı ve Oliver Stone tarafından yazılan 1983’lerin en önemli yapımı Scarface’ti. Film anında bir klasik oldu. Yaralı Yüz’de, Fidel Castro, Küba’da istenmeyen rejim muhaliflerine Amerika’ya göç etme hakkı tanır. Küba’ya göç edecek olan binlerce insanın içerisinde azılı suçlular ve akıl hastaları da vardır. Bu azılı suçluların en bilinenlerinden Tony Montana da yakın arkadaşı Manny Ribera ile Miami’ye göç eder.

The Wedding Part'den bir kesit

Scarface

Montana kendisini ülkenin uyuşturucu babalarından biri olan Frank Lopez’in kanatlarının altında bulur. Montana’nın ise geldiği yerlerden daha yükseklere ulaşmak yönünde oldukça iddialı ve cesur hedefleri vardır.
1932 tarihli kült filmin Brian De Palma tarafından yeniden çevrilmiş hali olan Scarface’in senaryosunu Oscar’lı yönetmen ve senarist Oliver Stone yazdı. Tony Montana’yı ise Al Pacino canlandırıyor.

The Untouchables'tan, The Scarface'e İkonik Filmlerin üstadı| Brian De Palma 1

 1987’de piyasaya sürülen Dokunulmazlar De Palma için bir başka önemli başarıydı. Chicago’daki Al Capone’un sömürülerine dayanan ve Kevin Costner, Sean Connery, Andy Garcia ve Robert De Niro’nun da bulunduğu ve birçok Hollywood yıldızı ile övünen film, gerçekçi dönem ortamı yansıtması ve üstün oyunculukları ile eleştirmenler tarafından övgüyle karşılandı.

brian de palma kimdir?

The UntouchablesDokunulmazlar’ın başarısından sonra, Vietnam Savaş Dönemi Vietnam Savaşına Girmiş Olanları konu alan filmi Savaş Kayıpları (1989) hayata geçirdi.

Bu filmde ise usta yönetmen Vietnam’da görev yapan beş Amerikalı askerden oluşan bir grubun köylerin birinden bir kız alması konu alıyor;  Bu ahlaki hikâye De Palma’nın filmlerinde ortak bir tema olan bir grubun dinamikleri içindeki bir bireyin dağılmasına odaklanıyor.

Mission: Impossible (1996) ve Mission to Mars (2000) gibi birçok büyük bütçeli Hollywood filmini yönettikten sonra De Palma, Redacted (2007) adlı, merkezli bir grup asker içindeki bir bireyin üzerindeki baskıları konu alan bir filmi yönetti. Söz konusu film Birkaç Amerikan askerinin elindeki bir Iraklı kıza yapılan tecavüz ve cinayeti ele alıyordu. Venedik Film Festivali’nde En İyi Yönetmen için Gümüş Aslan ve Gelecek Film Festivali Dijital Ödülü’nü kazanarak büyük bir hit olan Redacted, askerlerin eve döndüğü aileleriyle olan iletişiminin gerçekliğini taklit eden bir belgesel tarzı çekilmişti: Bunun için web kameraları, video blogları ve Youtube kullanılmıştı.

The Untouchables'tan, The Scarface'e İkonik Filmlerin üstadı| Brian De Palma 2

Filmografi

2019      Domino

2012      Öldüren Tutku

2007      Örtülü Gerçek

2006      Cehennem Çiçeği

2002      Öldüren Kadın

2000      Görev Mars

1998      Yılan Gözler

1996      Görevimiz Tehlike

1993      Carlito’nun Yolu

1989      Casualties of War

1987      Dokunulmazlar

1984      Sahte Vücutlar

1983      Yaralı Yüz

1981      Blow Out

1980      Öldürmeye Hazır

1976      Günah Tohumu

1973      Sisters

1970      Merhaba Anne

 

Bu makale 42 kez okunmuştur

Reklamlar