Bize Ulaş!

Sinema&Dizi

Red Kit’in yanında halt ettiği kovboy | Clint Eastwood

Paylaşılma Tarihi :

,

İçerik: Red Kit'in yanında halt ettiği kovboy | Clint Eastwood

        Clint Eastwood Kimdir?

İçerik: Red Kit'in yanında halt ettiği kovboy | Clint Eastwood

HIZLI BİLGİLER

İSİM

Clint Eastwood

MESLEK

Yönetmen/Oyuncu/Yapımcı

DOĞUM GÜNÜ

31 Mayıs 1930 (89 yaşında)

EĞİTİM

Seattle Üniversitesi, Piedmont Junior ve Senior Lisesi, Oakland Teknik Lisesi

DOĞUM YERİ

San Francisco, Kaliforniya

BURÇ

İkizler

 “ Herkes bu sahnede neden devam ettiğimi merak ediyor. Devam ediyorum çünkü bu sahnede hep yeni öyküler var. ”

-Clint Eastwood

 

Clint Eastwood, popüler bir TV ve sinema oyuncusu olarak ünlendi, ‘Affedilmeyen’ ve ‘Milyon Dolarlık Bebek’ gibi usta filmleriyle  Akademi Ödüllü bir yönetmen oldu.

Özet

31 Mayıs 1930’da San Francisco, California’da doğan Clint Eastwood, Rawhide adlı televizyon programında başrol oynayarak büyük bir tanınırlık kazandı. Daha sonra ikonik bir Sergio Leone filmi olan Westerns ve Dirty Harry karakterini canlandırarak son derece popüler oldu . Eastwood, Akademi Ödüllü filmlerini Unforgiven , Mystic River ve  Million Dollar Baby ile de kariyerinin zirvesine ulaştı.

İçerik: Red Kit'in yanında halt ettiği kovboy | Clint Eastwood

Erken yaşam ve kariyer

Oyuncu, yönetmen ve yapımcı olan Clint Eastwood 31 Mayıs 1930’da C San Francisco, California’daki Clinton Sr. ve Ruth Eastwood’da doğdu. Jeanne adında küçük kız kardeşi de bulunan usta oyuncunun ailesi buhran sırasında Kaliforniya’da seyahat ettikten ve iş aradıktan sonra Piedmont’un Bay Area şehrinde yerleşmiş. Eastwood, Piedmont Lisesi’ne ve ardından Oakland Teknik Lisesi’ne gitmiş oradan da 1949’da mezun olmuştur.

Eastwood, lise sırasında ve sonrasında, saman balya makinesi , kütük makinesi ve kamyon şoförlüğü gibi garip işler yaptı. 1950’de ABD Ordusu’na alındı ​​ve Monterey Yarımadası’ndaki Fort Ord’da yüzme eğitmeni olarak görev yaptı. 

1953’teki taburcu olduktan sonra Eastwood, Los Angeles City College’da ders aldığı ve bir benzin istasyonunda çalıştığı Los Angeles’a doğru yol aldı. Uzun boylu ve yakışıklı olan Eastwood tabi ki bunu kullanacaktı. Universal ile bir ekran testi yaptı ve minimal oyunculuk deneyimine rağmen bir sözleşme imzaladı. İlk rolleri filmlerde kısa kısa görünüyor genelde figüranlık yapıyordu lakin yıldızının parlaması çok sürmeyecekti.

İçerik: Red Kit'in yanında halt ettiği kovboy | Clint Eastwood

1958’de, Eastwood Western televizyon dizisi olan Rawhide’da başrol oyunculuğu yaptı, ki kariyeri tam olarak bu filmle başlar . Eric Fleming’in iz patronu ikinci sırada olan Rowdy Yates’ü oynayan Eastwood, kusursuz bir genç kovboy rolüne geçti. Onun karakteri, programın her kesitine uyuyordu ve izleyiciler yeni kovboydan memnundu.

1960’larda, Eastwood, Sergio Leone’nin yönettiği bir Westerns filminde yer almak için İtalya’ya gitti. Eastwood’un “İsimsiz Adam” adlı rolü James Coburn ve Charles Bronson tarafından reddedildi. Ama Sergio Leone’nin ünlü üç filminde de oynadı bunlar;  1964 tarihli Fistful Of Dollars (Akira Kurosawa’nın klasik filminden uyarlama olan Yojimbo’nun bir versiyonu), Birkaç Dolar İçin (1965) ve İyi, Kötü ve Çirkin’i (1966) içeriyordu . Takma İtalyan yapımı nedeniyle “spagetti Westerns” adıyla anılan bu filmler dünya çapında popülerlik kazandı ve Eastwood uluslararası olarak tanındı.

İçerik: Red Kit'in yanında halt ettiği kovboy | Clint Eastwood

Alkışlanan Bir Oyuncu ve Yönetmen

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Eastwood kendi yapım şirketi Malpaso’yu kurdu ve yine Hang ‘Em High (1968) ile sert bir kovboy rolünü üstlendi. Diğer türlerden ve film yapımcılardan birçok teklif almasına rağmen, Eastwood, High Plains Drifter  (1973), The Outlaw Josey Wales (1976) ve Pale Rider (1985) gibi Westerns türü ile ilgilenecekti . 

1971’de Eastwood, ilk defa yönetmenlik yaptığı “Play Misty For Me” filminde başrol oynadı. Ayrıca o yıl Dirty Harry için çekişmeli bir San Francisco polisi olan Harry Callahan’ın karakterini de canlandırdı. Bu filmiyle yönetmenliğini kanıtlayan Eastwood, Magnum Force (1973), The Enforcer (1976), Sudden Impact (1983) ve The Dead Pool (1988) filmlerini hayata geçirdi.

Bu dönemde, Eastwood daha ciddi ve kayda değer bir yapımla karşımıza çıktı, Alcatraz’dan Kaçış (1979) isimli gerçek hikayelerden esinlenen yaşam mahkumu Frank Lee Morris’i canlandırdı. 

İçerik: Red Kit'in yanında halt ettiği kovboy | Clint Eastwood

Eastwood, eleştirel beğeni toplayan Charlie Parker biopic Bird’ü (1988) yönettiğinde caz müziği sevgisi son safhadaydı. Ayrıca, En İyi Film ve En İyi Yönetmen Akademisi ödüllerini kazanan 1992 Unforgiven’da hem yönetmen hem başrol olduğu içinçok sayıda övgü aldı. Bunları takiben hem yönetmenliğini yaptığı hem başrol oynadığı filmle şöyledir; Mükemmel Bir Dünya (1993), Madison County Köprüleri (1995), Mutlak Güç (1997) ve Gerçek Suç (1999) …

2000 yılının Ağustos ayında, Space Cowboys filmi için East Garland,  James Garner , Donald Sutherland ve Tommy Lee Jones ile birlikte bir başka yönetmen ve oyunculuk projesini yayınladı. 2003 yılında enerjisini kameranın arkasına saklayarak Mystic River’ı yönetti. Bir cinayet soruşturmasında iç içe geçmiş eski çocukluk arkadaşları hakkındaki bu unutulmaz film, Sean Penn ve Tim Robbins yıldızlarına Akademi Ödülleri kazandırdı. Aynı yıl, Eastwood, Screen Actors Guild tarafından Yaşam Boyu Başarı Ödülü‘ne layık görüldü. 

İçerik: Red Kit'in yanında halt ettiği kovboy | Clint Eastwood

2004 yılında, Eastwood, yaşlanan boks antrenörü olarak oynadığı Million Dollar Baby ile yeni bir başarıya imza attı. Güçlü bir kadroya sahip film kazanmadık ödül bırakmadı, Eastwood için En İyi Film ve En İyi Yönetmen Akademisi Ödülleri’nin yanı sıra, oyuncu Hilary Swank ve Morgan Freeman için Oscar kazandırdı. 

2006 yılında Eastwood, II. Dünya Savaşı dizilerini, Babalarımızın Bayrakları ve Iwo Jima’dan Mektupları yönetti. Bu eşlik eden filmler çatışmayı iki farklı açıdan ele aldı: Babaların Bayrakları Amerikan tarafını araştırıyor, bir adamın babasının Iwo Jima’daki Amerikan bayrağının yükselişine katılımı hakkında daha fazla bilgi edinme çabalarının öyküsünü anlatıyor. Filmde Ryan Phillippe, Jesse Bradford ve Paul Walker gibi birçok genç Hollywood aktörü yer aldı.

Her iki film de büyük övgü toplarken, Iwo Jima’dan Mektuplar En İyi Film ve En İyi Yönetmen olmak üzere dört Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

Eastwood’un bir sonraki projesi, Angelina Jolie’yi kaçırılan bir çocuğun annesi olarak canlandıran 2008 yapımlı bir aile drama gerilim filmi Changeling oldu. Filmdeki Jolie’nin (gerçek bir hikâyeye dayanan) karakteri, kendisine geri dönen çocuğun aslında oğlu olmadığından şüpheleniyor olmasını konu alıyor.

 Yaygın olarak alkışlanıp beğeni toplayan diğer yönetmenlik projeleri ise şöyledir; 2008 yılı yapımlı Eastwood’un da rol aldığı Gran Torino  

2009 yapımlı Freeman’ın Nelson Mandelayı oynadığı ve Matt Damon’ın oynadığı Invictus ve 2011’de çıkan Leonardo DiCaprio’nun tartışmalı eski FBI müdürü olarak Edgar Hoover’ı oynadığı J. Edgar.

Siyasi Kariyeri ve Aktivizm

Son derece başarılı Hollywood kariyeriyle birlikte Eastwood, siyasette de şansını denedi. 1986’da California, Carmel belediye başkanlığına seçildi ve iki yıl görev yaptı.

Eastwood aynı zamanda siyasi görüşleriyle de bilinir. Kariyerinin başlarında Cumhuriyetçi olarak biliniyor olmasına rağmen, Demokratik silah kontrolü yasaları ve eşcinsellere evlilik desteğini benimsemiş buna karşın son yıllarda kendini Liberal olarak tasvir etmiştir.

Kişisel hayat

İki evlilik olmak üzere, Eastwood aynı zamanda pek çok üst düzey ilişkide bulundu. 1953’ten 1984’e kadar Maggie Johnson ile evlendi, iki çocuğu oldu, Kyle (d. 1968) ve Alison (1972). Bu süre zarfında Rawhide dublör kadını oynayan Roxanne Tunis ile kızı Kimber dünyaya geldi (1964)

Eastwood 1975’te başlayıp, 1989’un sonunda acı bir şekilde bitecek olan bir ilişki olan yıldızı Sondra Locke ile romantik bir ilişki kurdu. Hala Locke ile yaşarken, Jacelyn Reeves, Scott (1986) ve Kathryn (1988) olmak üzere iki çocuğu oldu.

İçerik: Red Kit'in yanında halt ettiği kovboy | Clint Eastwood

1996 yılında Eastwood, Aralık ayında kızı Morgan’ı doğuran 30 yaşındaki TV haber spikeri Dina Ruiz ile evlendi. Çift 2013 yılında ayrıldı ve boşanmaları 2014 yılının sonlarında sona erdi. Birkaç ay sonra Eastwood yeni kız arkadaşı Christina Sandera ile halkın karşısına çıktı.

Ne diyelim,yaşlı kurt yakışıklı ve zengin bu kadar talibinin olmasına şaşmamalı.

Sonraki yazılarda görüşelim olur mu?

Sağlıcakla…

Okumaya Devam Et
Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Sinema&Dizi

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi

Keşfetmeniz için en iyi animasyon filmleri seçkisini sizler için hazırladık. Bunlarla ilgili büyüleyici birçok animasyon filmleri var. Bu, neredeyse imkansız olan en iyi animasyon filmleri listesini derlememizi zorunlu kıldı. İlk sormanız gereken soru şu, tam olarak nereden başlıyorsunuz?

Listemiz herkes için ortak olmayan; nesnelden ziyade öznel tercihler ile başlıyor. Bu, herkesin izlemesi gereken en iyi animasyon filmlerinden oluşan, biraz belirsiz ama son derece etkili bir şeyden başlayarak, zamansız ilerleme sağlayan bir seçki. Yani içerikler herhangi bir puana göre değil karışık bir şekilde listelenmiştir. Ki böyle olması da herkes için en iyi gözüken filmden başlamak yerine başka yapıtlara şans verme hâlidir. Keyifli okumalar dileriz.

Tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmleri ve en iyi uzay filmleri için de yazılarımıza göz atabilirsiniz.

En İyi Animasyon Filmleri

Scooby-Doo

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 10 Animasyon Filmi | Scooby Doo

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi | Scooby Doo

Hepimizin ilk aklına geleni ve benim için en özel olan çizgi filmi en başa yazmak istedim. Scooby dooby doo demeyi de, duymayı da en az benim kadar sizin de sevdiğinizin bilincindeyim. Başlamadan önce ilk filmden soundtrack listesini şöyle bırakmak istiyorum;

1969-1986 yılları arasında ABC televizyonunda yayınlanmış bir çizgi dizidir. Hanna ve Barbera tarafından yaratılmıştır.  69 yılından bu yana herkesin sevgisini ve takdirini kazanmış; 1 köpek ve 4 arkadaşın gizemli olayları çözmesi üzerine konu edinmiş bir dizidir. Macera ve komedi türündeki bu animasyon dizi/filmi yıllar boyunca ülkemizde dahil birçok ülkede yayınlanmaya devam etmektedir. Daha sonraları birçok özel ve belirli dakikalarda tek bölümlük filmleri çekilmiştir.

İlgili İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi!

Scooby ve arkadaşları Supernatural’in 13. sezon 16. bölümüne özel ve yine özel bir isimle “scoobynatural” animasyon ile seyirci karşısına çıkıp yeni bir macerada olmuşlardır.

Dizinin ilk filmi 2002 yılında çıkmıştır. Scooby ile Shaggy’nin nasıl karşılaştığını ve ekibin geri kalan üyelerinin Gizem şirketini ilk nasıl kurduklarını ve yine ilk olaylarını nasıl çözdüklerini ele alır. 84 milyon dolarlık bütçesine 275 milyon dolarlık hasılat ile geri cevap alan film devam filmini 2004 yılında çekmiştir. İlk iki filmde aynı oyuncular oynarken filmin 3. ve 4. filmlerindeki oyuncular ilk iki filmden farklıdır.

Hâlâ daha büyük insanların çocuk gönüllerinde saklanmış olan Scooby-Doo’yu Scooby dooby doo diyerek öneririm.

Şirinler (The Smurf)

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 10 Animasyon Filmi

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi | Şirinler

Belçikalı çizer Pierre Culliford’un tarafından yaratılan çizgi roman ve animasyon dizisi ve filmdir. Şirinler daha sonra 3 film çıkarmıştır. İlk iki film 3 boyutlu olarak sinemaya girmiştir. Son film ise animasyon olarak. İlk film köylerine saldıran Gargamel’den kaçan Şirinler’in bir geçitten geçerek New York’a gelmesiyle başlar. Peşlerinden ise Gargamel ve kedisi Azman gider. Komedi ve macera dolu ilk filmin ardından devam filminde ise Gargamel kötülüğe hizmet etmesi için iki Şirin yaratır. Genel olarak filmde şu karakterler göz önündedir;

 • Şirin Baba
 • Şirine
 • Gözlüklü Şirin
 • Somurtkan Şirin
 • Aşçı Şirin
 • Güçlü Şirin
 • Süslü Şirin
 • Şakacı Şirin
 • Tembel Şirin
 • Gargamel
 • Azman

Şirinler çizgi dizisinin ilk bölümünde Şirinler köyünde 99 Şirin vardır. Şirine karakteri Gargamel tarafından Şirinler köyünü yok etmek amacıyla yaratılmıştır. Daha sonra Şirin Baba tarafından büyüyle iyi bir Şirin’e döndürülmüştür. Dönüştürülünce saçları siyahtan sarıya dönmüştür ve köyün 100. Şirin’i olmuştur.

İlgili İçerik: Okunması Gereken Kitaplar #1

Şirinler’in ilk filmi, çizgi filmin yeni senaryosu yayınlanmayan 5 senenin ardından 2011 yılında çıkmıştır. İkinci film devam filmi olarak 2013 yılında vizyona girmiştir. 3. Film ise 2. filmin devamı olarak 2017’de çıkmıştır.

Shrek (Şrek)

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 10 Animasyon Filmi

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi | Shrek

Shrek, Oscar ödülü kazanmış 3D animasyon filmidir. 4 filmden oluşur. Her film animasyon dalındadır. Shrek’in genel olarak konusuna baktığımızda, bataklıkta kendi hâlinde yaşayan yeşil bir dev olduğunu biliyoruz. Fakat bu devden köy halkı korksa da zararsız birisidir. Arkadaşı Eşek ile tanışması, Prenses Fiona’yı kurtarması, onun kurtarırken birbirlerine aşık olmaları, hiç tesadüf değil. Shrek izlenildiği andan itibaren insanın kafasına, bu durum onların kaderiydi, düşüncesini yerleştiriyor olmalıdır.

İlgili İçerik: Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Film ilk izlenime çıkarken 60 milyon dolarlık bütçesinden 484 milyon dolar gelir kazanmıştır. Daha sonra ki filmlerde de bütçe ve hasılat arasında büyük fark yaratarak kazanç sağlanmıştır.

Seslendirmeleri ise Shrek’i Okan Bayülgen, Eşek’i Mehmet Ali Erbil, Prenses Fiona’yı Oya Prosçiler ve ekibe sonraki filmlerde katılan Çizmeli Kedi’yi Engin Alkan gibi değerler sanatçılarımız seslendirmiştir.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 10 Animasyon Filmi | Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi | Ejderhanı Nasıl Eğitirsin

Üç filmlik bir seriden oluşan film, Cressida Cowell’ın 2003 yılında yayımlanan ve aynı adı taşıyan kitabından, DreamWorks Animation tarafından uyarlanmıştır. 2010 yılında 3D animasyon fantastik film olarak vizyona girmiştir.

Her filminde göreceğimiz Berk adası ve oranın Vikingli kabilesi yıllardır adalarına ejderhalar saldırmasına rağmen inatçılıkları yüzünden adadan gitmiyor ve orada kalıp savaşıyorlar. Berk adası sakinleri Ejder avcılığı yapmaya devam ederler bu geçen yıllar boyunca. Hıçkıdık adındaki genç çocuk Gecenin Öfkesi adlı daha önce kimsenin yakalayamadığı ve de göremediği ejderha ile karşılaşır ve hikâye bundan sonra daha keyifli hâle gelir. Çünkü Hıçkıdık, Berk adası sakinleri ve bu adanın reisi olan babasının izinden gitmeyecektir.

Yine serinin devam filmlerinde karakterler aynıdır. İkinci filmde Hıçkıdık yeni kabile lideri olma yolunda büyük bir maceraya atılır. Üçüncü filmde ise bütün ejderhaların ve dostça yaşayan Berk adası sakinlerinin kaderi Hıçkıdık ve ejderhası Gecenin Öfkesi’nin elindedir.

İlk Film 165 milyon dolar bütçeyle çekilip 494 milyon dolar hasılat elde etmiştir. 2014 yılında vizyona giren ikinci film 613.5 milyon dolar bütçe elde ederken 2019 yılında vizyona giren son film 521 milyon dolar gişe hasılatı yapmıştır.

Oyuncak Hikâyesi

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 10 Animasyon Filmi | Oyuncak Hikâyesi

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi | Oyuncak Hikâyesi

Oyuncak Hikâyesi, Pixar yapımı bir animasyon filmidir. İlk film 1995 yılında vizyona girmiştir. Andy’nin en sevdiği oyuncağı olan Woody’i unutacağı bir oyunca hediye gelir kendisine. Buzz adlı bu oyuncak kısa sürede Andy’nin çokça ilgisini çeker. Woody ve Buzz’un iyi bir dost olacağı ve bunu da sonra ki filmlerde sıkça göreceğimiz bir macera başlar. 30 milyon dolarlık bir bütçe ayrılan bu film 354 milyon dolarlık bir hasılat elde etmiştir.

İlk filmin yapımcıları arasında Steve Jobs’ta vardır. Ayrıca film 2005 yılında Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

Yine Pixar’ın yapımcılığını yaptığı 1999 senesi olan ikinci filmde de macera devam eder. Andy’nin tatil olarak bir kovboy kampına gitmesi üzerine tek oyuncakların başından geçen hikaye anlatılır. Bu filmde yapımcısına 730 milyon dolar gibi yüksek sayılar kazandırmıştır.

Üçüncü film 2010 yılında 3 boyutlu animasyon filmi olarak piyasa çıkmıştır ve tüm zamanların en çok hasılat elde eden animasyon filmi olmuştur. Üniversiteye gidecek olan Andy’nin oyuncaklarını tavan arasına kaldırıyor olması ve Woody’nin bir şekilde diğer oyuncak arkadaşlarından ayrı kaldığı ve tekrardan bir araya gelme mücadelelerini anlatan bu film aynı zamanda 1 milyar dolar hasılatı ile tüm zamanların en çok hasılat elde eden 6. filmi olmuştur.

Üçüncü filmin seslendirmelerini; Tom Hanks, Tim Allen, Joan Cusack, Don Rickles, Estelle Harris, Annie Potts, Wallace Shawn, Jodi Benson, Michael Keaton, Ned Beatty ve John Ratzenberger gibi ünlü isimler yaparken,

Türkçe seslendirmelerini; Mehmet Ali Erbil, Haluk Bilginer, Berna Diribaş, Uğur Taşdemir, Ayşen Sezerel, Mazlum Kiper, Faruk Akgören, Engin Alkan, Kaya Akarsu, Sercan Gidişoğlu, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Mısra Balkan gibi sanatçılarımız seslendirmiştir.

Serinin son filmi 2019 yılında çıkmıştır. Bir önceki film kadar gelir elde edemese de “En İyi Animasyon Filmi Akademi Ödülü” ve “En İyi Fantastik Film Saturn Ödülü” isminde iki ödül kazanmıştır.

Listemiz zamanla güncellenecektir. Eğer sizin de önermek istediğiniz animasyon filmleri varsa yorumlar kısmına yazmayı unutmayınız. İyi seyirler.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Tavsiye İçerik

Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9

Okumaya Devam Et

Sinema&Dizi

En İyi Filmler | En İyi 10 Film

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

En İyi Filmler | En İyi 10 Film

Herkese selamlar çok sevgili wikikultur.com okuyucuları; Bugün kendime göre en iyi filmler listemden 10 filmi sizlerle paylaşacağım.

Filmleri türlerine göre başlıklar altına alıp bir liste hazırladım sizler için. Filmlerin konularını ve hakkında önemli şeyleri paylaştım, spoiler vermemek için filmler hakkında çok konuşmadım, bilgi vermedim. Dediğim gibi filmleri kendi zevkime göre hazırladım ve beğeninize sundum. Keyifli okumalar…

DRAM / LOGAN

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Logan

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Logan

2017 yılında çıkan ve Wolverine severleri çok üzen bir film kendisi. Logan filmine süper kahraman filmi olarak bakmamız yanlıştır. Filmi izleyenler bilir ki film bir dram filmidir ve ağır duygular içermektedir. Logan gibi bir adamın bile içindeki babalık duygusunu bize gösteriyor film.  Şimdi kısaca filme bakalım

Yıllar sonra X-Men dağılmıştır ve Logan emekli olmuştur. Yaşlı professor xavier’a bakmaktadır. Yaşlandığı için akli dengesini kaybeden profesör yer yer güçlerine hakim olamamaktadır. Emekli Logan ise X-Men üyelerinin tek tek ölüşünü görmüş ve sona kalmıştır. Yıllardır pençelerini açmayan Logan daha barışçıl bir insan ve bir limuzin şoförü olmuştur. Laura adında genç bir mutantın gelmesiyle  Logan tekrar işe koyulacaktır. Laurayı yeni genç mutantların olduğu bölgeye götürmek için yola çıkan ekip yol boyunca büyük tehlikelerle karşılaşacak.

IMDB’den 8,1 puan alan bu filmi şiddetle izlemenizi öneririm. Özellikle dram seviyorsanız.

Filmde kullanılan şarkılar adeta muhteşem. Johnny Cash’in 2002 yılında coverladığı efsane şarkı Hurt resmen bu film için yazılmış.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

SAVAŞ / Schindler’s List

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Schindler's List

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Schindler’s List

İkinci Dünya Savaşı temalı filmleri hepimiz biliriz. Sizi bilmem ama ben bu filmlere bayılırım. Bu tür filmler hele de düzgün yönetmenler ve senaristlerin elinden çıkmışsa IMDB’de yüksek sıralarda olmaması garip olur.  Schindler’s List de en azından herkesin bu türü tanımak için izlemesi gereken filmdir.

Film Okcar Schindler’i konu alıyor.  Alman asıllı olan ve Nazi partisine üye olan Oskar bir fabrikatördü. İkinci Dünya Savaşı sırasında fabrika açan Oskar keyif düşkünü bir adamdı. Böyle bir adamın savaş zamanı binlerce Yahudiyi kurtaracağı insanın aklına hiç gelmezdi. Hele Oskar gibi bir adamın…

IMDB’de 6. sırada yer alan ve 8.9 puana sahip olan film gerek yaşattıklarıyla gerek verdiği manzaralarla bu türün başyapıtıdır. Müzikleriyle de kulakları doyuran film türünün vazgeçilmezi olarak listemizde yer alıyor.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

BİLİM KURGU / STAR WARS

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Star Wars

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Star Wars

7den 70e bizim halkımızda herkesin izlediği ya da duyduğu bir filmdir, seridir. Star Wars serisi sonlara doğru bozulmaya başlasa da ilk 6 filmiyle muhteşem bir seridir. İlk 6 filmden sonra 3 film daha çıkmış ve kendi yorumumca bu 3 film ilk 6 film kadar kaliteli olmamakla beraber biraz seriden bağımsız olarak modern döneme uyarlanarak ilerlemiş. Kylo Ren gibi yeni düşmanlar kazandırsa da bize son 3 çok da iyi değil. O yüzden listemde ilk 6 filmi kullanacağım.

İlk 6 Star Wars filmlerini izlerken belli bir sıraya göre izlemeniz gerekmektedir. Eğer filmleri 1den 6ya doğru izlerseniz biraz aklınız karışır. Filmleri IV-V-VI-I-II-III şeklinde izlemenizi öneririm. Kronolojik olarak böyle ilerlemektedir seri. Hayatımıza Darth Vader. Master Yoda , Luke Skywalker, Obi Wan Kenobi gibi karakterler kazandırmış bir seri olarak çok önemlidir. Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut serinin en iyi filmidir ve IMDB’de 8.6 puan ile 12. sırada yer almaktadır.

Star Wars’ın son filminin fragmanını izlemek için tıklayınız.

FANTASTİK / Lord Of The Rings

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Lord Of The Rings

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Lord Of The Rings

Kuşkusuzdur ki fantastik türdeki en iyi eserlerdir Yüzüklerin Efendisi serisi. J.R.R  Tolkien’in 3 film ve kitaptan oluşan bu dünyası gerçekten insanı kendine çekiyor ve kendine hayran bıraktırıyor. Yüzüklerin efendisi üçlemesinin yanında, bir de bu üçlemenin öncesini anlatan Hobbit serisi vardır. Yine bu serinin de yazarı J.R.R Tolkien’dir ve bu filmler birbirini tamamlamaktadır.

Yüzüklerin efendisi serisindeki her şey Mordor’un efendisi ve kötülük kaynağı Sauron’un güç yüzükleri yapması ile başladı. Hobbit serisinde ise Bilbo Baggins’in gençliğini ve tesadüfen güç yüzüğünü bulmasıyla başlar.

IMDB’de  Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği 8,8 ile 10. sırada yer almaktadır.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

MACERA / Cast Away

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Cast Away

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Cast Away

Tom Hanks’in oynadığı Yeni Hayat filmi Chuchk Noland adlı bir Fed-Ex çalışanının güney pasifik üzerinde uçarken uçağının çakılmasıyla bir adada mahsur kalmasını anlatır. Bu filmde Tom Hanks’in oyunculuğu üst düzeydir. Bu filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film için yaşadığı büyük değişim adeta ne denli bir aktör olduğunu gösteriyor.

Adada adeta yeni bir hayat kuran karakterimiz bir postayı teslim etme umuduyla yıllarca kurtulmak için çabalamaktadır. Filmin bazı bölümlerinde kullanılan sessizlik ve bize verilen atmosfer sesleri gerçekçiliği had safhaya taşıyor.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

SÜPER KAHRAMAN / IRON MAN

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Iron Man

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Iron Man

Iron Man’in hem benim için hem de Marvel Sinematik Evreni için yeri çok önemlidir. Hem 12 yıl sürecek Marvel evreninin ilk kuşağının başlangıcı. Benim ve çoğu insanı bu türle tanıştıran filmdir kendisi. Ayrıca Robert Downey Jr. ın Iron Man rolünde kalbimizi kazandığı film. Daha nice anlamlar var bu filmin altında…

Tony Stark zengin bir girişimcidir ve aynı zamanda bir playboy. Çok iyi bir mühendis olan Stark ülkesi için silahlar ve füzeler yapmaktadır. Bir gün füzelerini tanıtmak için gittiği Afganistan’da yaralanır ve esir alınır. Onu kendilerine bir füze yapsın diye bir yerde esir tutarlar. O ise bir efsanenin başlangıcını yapar:  Mark I

Üç filmden oluşan seride ilk iki film beğeni görürken son film diğer filmlere göre daha az beğeni topladı.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

BİYOGRAFİ / THE PİANİST

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Piyanist

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | The Pianist

Film bir dram filmi fakat aynı zamanda bir biyografi filmi olduğu için biyografi başlığı altında koyuyorum listeye. Piyanisti koymasam olmazdı. Piyanist filmi savaşta yaşanan gerçek bir dramayı konu alır. Film İkinci Dünya Savaşı yıllarında Polonya’nın işgali sırasında yahudi halkın yaşadığı zorluğu gözler önüne sürer. Hem de fazlasıyla gerçekçi yapar bunu. Özellikle bir sahnede sınır çitinden kaçmaya çalışan bir çocuğun Nazi askerlerce öldürülmesi karakterimizi çok derinden etkiler.

Filmde Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın ailesini toplama kamplarında kaybettikten sonra verdiği hayatta kalma mücadelesi anlatılmaktadır. Nazi işgali esnasında Varşova’da yaşamanın zorluğunu gözler önüne seren başyapıt ‘The Pianist: The Extraordinary True Story of One Man’s Survival in Warsaw, 1939-1945’ isimli kitaptan uyarlanmıştır. Ağır duygular içeren filmi hassas ve çabuk etkilenen kişilerin izlememesini öneririz.

Film IMDB’de 8,5 puan ile 36. sırada yer almaktadır.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

DRAM / The Green Mile

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | The Green Mile

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | The Green Mile

Kendisine devleri yıkan film derim ben. Trajikomik bir doğruluğu vardır bu sözün, hem film için hem izleyen.

Önce filmin adı ile başlamak istiyorum. Yeşil yol ne demek ? Yeşil yol idamı bekleyen mahkumların zaman geldiği zaman elektrikli sandalyeye götürüldükleri yoldur, alandır.

Film bir gardiyan ve bir mahkumun hikayesini anlatmaktadır. Tom Hanks’in oynadığı Paul 44 yaşında evli bir adamdır. İdam mahkumları için hazırlanmış bir hapishanede gardiyanlık yapmaktadır. Bir gün John Coffey adında korkutucu görünümli bir mahkumün gelmesiyle hayatı değişir. Jonh Coffey dev gibi siyahi bir insandır. Ama görünüşünün aksine çok nazik, hassas ve iletişim kurmakta zorlanan bir insandır. Film John’ın idamına kadar gider süreci anlatmaktadır. Bu süreç mucizelerle ve olağanüstülüklerle doludur. Yürekleri burkan bir sonla kapanan filmden geriye John Coffey’in şu repliği kalıyor:

Please, boss, don’t put that thing over my face, don’t put me in the dark. I’s afraid of the dark.

Yeşil Yol IMDB’de 8,5 puanı ile 28.sırada yer almaktadır.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

CİNAYET, DRAM / Çiçero

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Çiçero

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Çiçero

”Yüzyılın En Büyük Casusluk Hikayesi”  “2. Dünya Savaşı’nın Kaderini Değiştiren Türk” gibi afişlerle tanıtılan film bekleneni karşıladı benim için. Gerçek bir hikayeden uyarlanan Çiçero son yıllarda çıkmış en iyi Türk yapımı filmdir benim için.

Ankara’daki  İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Almanlar için casusluk yapmaktadır. İngiliz Büyükelçisi’nin baş uşağı olan İlyas Bazna onun kasasından önemli bilgileri sızdırarak Almanların mağlubiyet almasında büyük rol oynamıştır. Filmde 3 Churchill , İsmet İnönü, Adolf Hitler gibi liderleri görmekteyiz.

Erdal Beşikçioğlu’nun canlandırdığı Elyesa Bazna karakterini tanımamızı sağlayan ve İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin, İstanbul’un o zamanki atmosferini yansıttığı için çok değerlidir. Bu filmden önce kaçımız Elyesa Bazna’yı tanıyordu ki?

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

AKSİYON / Fury

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Fury

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Fury

Klişe bir Amerikalıları yüceltelim Almanları gömelim temasında bir film yani bir İkinci Dünya Savaşı tarihi savaş filmi olarak görünse de, Fury benzerlerinin dışında bir şey sunuyor: bir ekip. Bugüne kadar izlediğimiz filmlerde bireysel başarılar ön plana çıkmakta ve ya ordular. Ama bu film 5 kişilik bir ekibin macerasını anlatıyor bize. Filmin çoğu FURY adında klasik bir Amerikan tankı olan Sherman tipi bir tankın içinde geçiyor. Birbirinden farklı 5 askerin -biri henüz 8 haftalık çaylak- savaşın son yıllarında çok tehlikeli bir görevde 24 saatini anlatmaktadır.

Ekip 5 kişiden oluşmakta:

Ekibe yeni katılan ve 8 haftalık asker olan Norman

Ekibin en dindarı ve tanrının gücü ile ayakta kalan tankın topçusu Boyd

Meksikalı ve tankın şoförü Gordo

Tankın yükleyicisi, ağzı bozuk Grady

Ve cesur Çavuş Don “Wardaddy” rolünde hepsini adam etmeye çalışan Bradd Pit

Bu 5 birbirinden farklı insanın uyum içinde kalmaya çalışması, birbirleri için fedakarlıkları insanı etkiler cinsten.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

Son Söz

Listemi bitirirken tekrar hatırlatmak isterim ki tamamen kendi zevkime göre hazırladım listeyi. Kendimce filmleri belirleme ölçütüm ise şuydu: Eğer bir filmi birden çok kez izlediysem(kendi isteğimle) ve hangi film hakkında ne kadar çok şey hatırlıyorsam o filmler benim için en iyilerdir. Tabi istisnai durumlar mevcut. Aynı kategoride birden çok film koymamaya çalıştım fakat elimden geldiğince başarılı oldum.

Listeye koymak istediğim fakat koyamadığım filmler

Pulp Fiction, The Matrix, Hunger Games, Fight Club, Lion King…

Sağlıcakla kalınız, iyi okumalar…

Apbrike’ın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Okumaya Devam Et

Sinema&Dizi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

İçerik: Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

 

Sinema severler için son zamanlarda izlediğim, etkisini uzun süre hissettiğim 5 filmi hem film önerisi olarak sunup hem de kendimce tanıtacağım.

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

1) THE HANDMAİDEN (IMDB: 8,1)

İlk olarak beni bu listede en çok sarsan filmi tanıtmak istiyorum. 2016 yapımı olan bu filmde yönetmenlik koltuğunda ”The Oldboy, Lady Vendetta” gibi filmlerden de tanıyabileceğimiz Güney Koreli yönetmen Park Chan-Wook oturuyor. Senaryosu her ne kadar uyarlama da olsa yönetmenin bu senaryoyu çok iyi değerlendirmesi filmi benim için bambaşka bir boyuta taşıyor. Sahnelerin, renklerin, açıların kusursuz olmasının yanında filmin tahmin edilebilmesi çok zor olan senaryosu da film bittikten sonra insanı afallatıyor.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

2) NYMPHOMANİAC 1-2 (IMDB: 6,9-6,7)

Şimdi sıra Lars Von Trier’in filmini tanıtmaya geldiği için yazıya başlamadan önce 1 dakikalık saygı duruşu merasimi düzenledim. İçimden sayfalarca Trier övmek gelse de şimdilik Nymphomaniac filminden biraz bahsedip kendimi tutacağım. 2 bölümden oluşan film nemfoman olan bir kadının hikayesini ele alıyor.  Her ne kadar bazı kişilerce rahatsız edici sahneler olduğu için beğenilmese de verdiği mesajlar göz önüne alındığında bu listeye rahatlıkla yazabileceğim bir film olmuştur benim için.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

3) BLACK (IMDB: 8,2)

Hint yapımı olan bu filmde ise aktivist Helen Keller’in hayat hikayesi anlatılıyor. Açıkçası filme ön yargılı yaklaşmıştım ilk olarak. Bitirdiğimde dahi ”abi senaryoda duygulandırmak için çok kasmışlar” dedim. Yaklaşık 3 ay sonra kadar ise Helen Keller ismini duydum ve araştırdım. Bunların neticesinde filmi tekrar izledim. Bu tekrar izleme sonucunda bu listeye eklemek istediğim bir konuma geldi.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

4) BUFFALO ’66 (IMDB: 7,5)

Vincent Gallo’nun hem yönettiği hem de başrolünü üstlendiği Amerikan komedi-drama filmi. Filmde övmek istediğim şeylerin başında başrollerin oyunculukları, karakterlerinin uyumu ve enerjisi yer alıyor. Hatta filmden sonra Christina Ricci uzun bir süre arka plan fotoğrafı olarak kalmıştı telefonumda. Neyse ki sonraları bu aşkı içimde hallederek kedi fotoğrafı ile değiştirmiştim. Düşük ihtimal de olsa yer yer kopmalar yaşayabileceğiniz filmin bitişinde içinizde duygusal, tatlı bir sıcaklık hissedeceksiniz.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

5) DANCER IN THE DARK (IMDB: 8)

Evet yine Trier… Başrolünde aynı zamanda şarkıcı da olan; sesi ayrı kendisi ayrı güzel olan Björk yer alıyor. Altın palmiye ödülüne de layık görülen film birçok ülkenin ortak yapımı olarak çekilmiş. Filmi benim için özel kılan şey ise her ne kadar karamsar bir senaryosu olsa da aralarda küçük, pozitif nüanslar yüreğimi ferahlatmıştı. Bu ferahlamaların dışında ise beni ağlatan nadir filmlerdendir. Müzikal anlamda da sizi fazlasıyla tatmin edecek bu filmi listenin son filmi olarak buraya bırakıyorum.

 

Afrodit Kimdir? 10 Maddede Aşk Tanrıçası Afrodit

Tavsiye İçerikler

Ay’da düşündüğümüzden daha fazla su olabilir

 1. Brian De Palma: The Untouchables’tan, The Scarface’e İkonik Filmlerin üstadı

Brian De Palma: The Untouchables’tan, The Scarface’e İkonik Filmlerin üstadı

2. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) Film İncelemesi #imdb250

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) Film İncelemesi #imdb250

3. Yeditepe İstanbul: Türk Dizilerindeki Hüzün Ekolünün Temsilcilerinden

Yeditepe İstanbul: Türk Dizilerindeki Hüzün Ekolünün Temsilcilerinden

Twitter hesabımız için tıklayınız.

Okumaya Devam Et

Yazarımız

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf 1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf
Deneme1 gün Önce

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf Dedem Ahmet Bey ve anneannem Sabiha Hanım 1962 yılında İstanbul Bostancı’da bahçeli, üç katlı,...

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi
Sinema&Dizi2 gün Önce

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi

Keşfetmeniz için en iyi animasyon filmleri seçkisini sizler için hazırladık. Bunlarla ilgili büyüleyici birçok animasyon filmleri var. Bu, neredeyse imkansız olan...

Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9 Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9
Edebiyat2 gün Önce

Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9

Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Ülkü Tamer yer almıştı....

Hasret Gültekin: Hasret Gültekin:
Müzik5 gün Önce

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise...

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11 WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11
Quiz&Test6 gün Önce

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.   Genel kültür testi...

Steam Ödülleri 2020 Steam Ödülleri 2020
Teknoloji7 gün Önce

Steam Ödülleri 2020

Steam Ödülleri 2020 Adaylık Komitesi Steam artık bir gelenek hâline gelen ödüllerini her zaman olduğu gibi bu sefer de kullanıcılarına...

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar
Mısır Mitolojisi1 hafta Önce

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve   Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Tüm eski insanlar için dünya gizemle doluydu. Çevrelerindeki dünyada deneyimlediklerinin...

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades...

İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır? İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?
Tarih1 hafta Önce

Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?

Fransız Devrimi Fransız Devrimi, devrimle bağdaştırdığımız neredeyse her şeye sahipti; açgözlü hayaller, hırslı aristokratlar, yüksek vergiler, başarısız hasatlar, gıda kıtlıkları,...

Mahir: Kısa Hikaye Mahir: Kısa Hikaye
Edebiyat1 hafta Önce

Mahir: Kısa Hikaye

Mahir: Kısa Hikaye – Yüzüğü alınca “Evet!” der sandım. – “Hayır” mı dedi? – Hayır. Yani hayır demedi. Evet de...

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek
Deneme1 hafta Önce

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Raziye Ayhan’ın Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek İki kişilik bir masada yalnız başıma oturuyordum , kimi zaman bu sayı çoğalıyor,...

Okunması Gereken Kitaplar #1 Okunması Gereken Kitaplar #1
Edebiyat1 hafta Önce

Okunması Gereken Kitaplar #1

Okunması Gereken Kitaplar listemiz zamanla güncellenecektir. Bu listedeki kitaplar tamamen yazarın istediği sırayla düzenlenmiş ve herhangi bir “en iyi” sırasını...

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8 Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Edebiyat1 hafta Önce

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin...

yunan Tanrıları - wikikultur.com yunan Tanrıları - wikikultur.com
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız...

Arkeoloji2 hafta Önce

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele...

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15 Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15
Müzik2 hafta Önce

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel...