Bize Ulaş!

Sinema&Dizi

Sinemanın dahi çocuğu| Christopher Nolan

Paylaşılma Tarihi :

,

Christopher Nolan Kimdir?

HIZLI BİLGİLER

İSİM

Christopher Nolan

MESLEK

Senarist, Yönetmen

DOĞUM GÜNÜ

30 Temmuz 1970 (49 yaş)

EĞİTİM

Hailey Bury Koleji, Üniversite Koleji Londra

DOĞUM YERİ

Londra, Birleşik Krallık

DİĞER ADIYLA

Chris Nolan

Christopher Nolan

AD SOYAD

Christopher Jonathan James Nolan

BURÇ

Aslan

KEŞİF

“… Anlatman için peşinden koşarlar ama söylediğin anda gözlerinde bir hiç olursun, bir hiç. Sır hiç kimseyi etkilemez ama kullandığın hile her şeydir…”

-Christopher Nolan

Senarist, Yönetmen (1970–)

Christopher Nolan, ‘Memento’, ‘Başlangıç,’ ‘Kara Şövalye Yükseliyor’, ‘Yıldızlararası’ ve ‘Dunkirk’ dahil, 21. yüzyılın başlarındaki megahitleri yöneten yenilikçi bir film yönetmeni ve senarist.

Christopher Nolan Kimdir?

Londra, İngiltere’de 30 Temmuz 1970’te doğan Christopher Nolan, film kariyerine ilk filmleri olan Following(1998) ve Memento (2000)  ile başladı . Insomnia’yı yönettikten sonra, Nolan’ın bir sonraki filmi, dünya çapında hit olmuş çizgi roman serisinin yeniden başlatılması olan Batman Begins olacaktı. Filmin devam filmi The Dark Knight, gişe rekoru kırdı ve Nolan’ın baş bilimkurgu ve gerilim filmi Inception , iki yıl sonra başka bir gişe rekoru daha kırdı. 2012 yılında Batman efsanesinin The Dark Knight Rises adlı üçüncü filmini yaptı.Nolan , 2014 yılında adeta bir uzay destanı olan Yıldızlararası  ve İkinci Dünya Savaşını konu alan 2017 yapımlı Dunkirk filmini hayata geçirdi.

Erken Yıllar ve Eğitim

Londra, İngiltere’de 30 Temmuz 1970’te doğan Christopher Nolan, daha çocukken kameralara ilgi duymuştur, nitekim hayatının ilk kısa filmini 7 yaşında yapmıştır. Nolan büyürken Chicago ve Londra arasında seyahat çok kez seyahat etti bunun sebebi, annesinin Amerika’lı babasının İngiltere’den olmasıydı.

İçerik: Sinemanın dahi çocuğu| Christopher Nolan

Sonunda İngiliz edebiyatı okuduğu ve okulun sinema toplumuna katıldığı University College London’a devam etti. Daha uzun süren çalışmalarına başlamadan önce Tarantula , Larceny ve Doodlebug gibi kısa filmler yaptı.

Kariyer

Nolan’ın ilk filmi olan Following , yabancılara takıntılı yalnız bir yazar hakkındaydı ve tahmin edildiği gibi küçük bütçeli bir çalışmaydı. Filmin sıradışı, doğrusal olmayan anlatı şeması, Nolan’ın çalışmalarına ilgi duymaya yardımcı oldu ve onu bir sonraki filmi olan Memento’ya itti. Kısa süreli hafıza kaybı yaşayan bir karakteri canlandıran Guy Pearce’i intikam ararken buluyoruz, vücudunun her tarafında dövme vardır ve gördüğü herkesin fotoğrafını çekip altına ismini ve numarasını yazmaktadır.

İçerik: Sinemanın dahi çocuğu| Christopher Nolan

Nolan, kardeşi Jonathan Nolan tarafından yazılan bir hikâyeden eseri uyarladı ve filmin düzenleme ve senaryosu için iki Oscar adaylığı aldı.

Nolan, Al Pacino’nun Alaska’da bir polis memuru olarak baş rolde yer aldığı  bir suçlulukla mücadele ve cinayet soruşturmasıyla başa çıkmasını konu alan  İnsomnia psikolojik gerilim filmi ile izleyicinin karşısına çıktı . Yönetmenin kariyeri daha sonra hızla büyüdü ve çizgi roman kahramanı Batmanle kesişti. 2005’te Batman Begins filmiyle başladı ve Christian Bale’i baş karakter olarak seçti . Film dünya çapında 372 milyon dolardan fazla para kazandı. Nolan, daha sonra, Bale, Hugh Jackman ve Scarlett Johansson’ın başrollerini oynadığı düellocu iki sihirbazın savaşını konu alan 2006 yapımlı The Prestige’i yayımladı.

İçerik: Sinemanın dahi çocuğu| Christopher Nolan

‘Kara Şövalye’ ve ‘Başlangıç’

Temmuz 2008’de Nolan’ın bir diğer  Batman filmi olan The Dark Knight, ABD’de en yüksek hafta sonu rekoru olan 158 milyon dolar olarak açtı; Film, Amerika’nın en yüksek hasılatlı beş filminden biri oldu. Prodüksiyon, birçok Oscar ve Altın Küre adaylığı da dahil olmak üzere çok fazla da alkış aldı. Joker’in canavarı olarak rol alan Heath Ledger, film yayınlanmadan kısa süre önce, yanlış kulllandığı bir ilaçtan dolayı hayata veda etti. Ledger çalışmaları için bir Altın Küre ve Oscar kazandı ve Nolan, Ledger adına Globe ödülünü kabul etti.

İçerik: Sinemanın dahi çocuğu| Christopher Nolan

Senden daha iyi bir Joker gelmeyecek…

 

 

İki yaz sonra, Nolan , Leonardo DiCaprio’yu bir grup hayalperest paralı asker grubunun lideri olarak seçti ve böylelikle  yeni filmi  Inception izleyicinin karşısına çıktı. Nolan yine şaşırtmamıştı; Film, yönetmen için başka bir gişe rekoru daha kırdı ve yönetmenine dört Akademi Ödülü kazandırdı. Nolan, üçüncü gişe rekorunu 2012 yapımlı The Dark Knight Rises ile yaptı bu kez Anne Hathaway’i Catwoman, Marion Cotillard’ı (ayrıca Inception’da olan) Miranda Tate olarak oynadı.

İçerik: Sinemanın dahi çocuğu| Christopher Nolan

Nolan, Following ve İnception için tek senaryo yazarıydı. İnsomnia hariç, diğer filmleri için Jonathan Nolan’la birlikte diğer filmlerinin kredilerini paylaştı.

‘Yıldızlararası’ ve ‘Dunkirk’

Nolan, 2014 sonbaharında, kuşatılmış Dünya sakinleri için yeni bir dünya arayan bir astronot takımının yolculuğunu konu alan yaklaşık üç saatlik bir bilim kurgu destanı olan Interstellar ile ekrana geri döndü. Görsel olarak izleyiciyi ekran başına kitleyen, varoluşsal filmde Matthew McConaughey‘nin yanı sıra, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine yer alıyor.

İçerik: Sinemanın dahi çocuğu| Christopher Nolan

2017’de tekrar alkışlanan yönetmen, II. Dünya Savaşı filmi Dunkirk ile sektöre bir epik daha kazandırdı. 1940’da meydana gelen dramatik olaylara dair farklı bakış açıları konu eden Dunkirk, savaş dünyasının gerginlik ve terör tasvirleri üzerine çoğunlukla iyi eleştiriler aldı ve En İyi Film- Drama ve En İyi Yönetmen’in yanı sıra Altın Küre adaylığı aldı.

İçerik: Sinemanın dahi çocuğu| Christopher Nolan

Sinematik Hassasiyetler

Nolan’ın filmleri; entelektüalizmleri, psikolojik derinlikleri ve geleneksel olmayan hikâye anlatımı ile tanınır. Hem following hem Memento’da gördüğümüz kronolojik olmayan anlatı yapısıyla izleyicilerin kafasını karıştırmış ve tüm ilginin filmde toplanmasını sağlamıştır. Bir diğer efsanesi olan İnception’da insanların içinde var olan hikayelere sahiptir, çünkü karakterler bir kişinin son derece katmanlı bilinçdışı zihnini keşfe çıkarlar.

İçerik: Sinemanın dahi çocuğu| Christopher Nolan

Nolan, Batman serisi, Inception ve Interstellar’da yer alan görüntülerle yaptığı sinematik seçimlerle görüldüğü gibi, ana akımı eğlence olarak konumlandırılmış filmlere canlı sanatsal duyarlılık kazandırmış hayat veren gerçeküstü resimlere benzeyen sahnelerle sektöre adeta bir canlılık getirmiştir.

Kişisel Hayat

Nolan, Amerika Birleşik Devletleri ve Büyük Britanya’da çifte vatandaşlığa sahiptir ve tüm uzun metrajlı filmlerinde yapımcı olarak çalışan Emma Thomas ile evlidir. Çiftin dört çocuğu vardır.

Bu içerik 485 kez okunmuştur

Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Kısa Süreli İndirim

Son Yazılar

Düş Yollara Düş Yollara
Blog3 saat Önce

Düş Yollara

Düş Yollara    Doğayı aldın mı yanına / Gürül gürül akan kalabalıksın                ...

Genel Müzik Testi #2 Genel Müzik Testi #2
Müzik23 saat Önce

Genel Müzik Testi #2

Wikikültür Genel Müzik Testi ile sizlerleyiz! Her konudan müzik soruları için bağlantıya tıklayın ve müzik bilginizi ölçün.   Genel kültür...

8 Mart – Güçlü “Bir” Kadınla Evlenmek… 8 Mart – Güçlü “Bir” Kadınla Evlenmek…
Blog1 gün Önce

8 Mart – Güçlü “Bir” Kadınla Evlenmek…

8 Mart – Güçlü “Bir” Kadınla Evlenmek…   Ben güçlü “iki” kadınla evlendim ve hiç pişman değilim. Genelde dünyada, özellikle...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #25 WK Haftalık Genel Kültür Testi #25
Quiz&Test2 gün Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #25

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız.10 sorunun doğru cevabını bulabilecek misin? Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın...

Topraktaki Bir Oyuktan Orta Çağ Krallıklarına... Topraktaki Bir Oyuktan Orta Çağ Krallıklarına...
Edebiyat2 gün Önce

Topraktaki Bir Oyuktan Orta Çağ Krallıklarına…

Topraktaki Bir Oyuktan Orta Çağ Krallıklarına…   “Topraktaki bir oyukta bir hobbit yaşardı”   J.R.R. Tolkien sinemaya da uyarlanan “Hobbit’...

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #22 Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #22
Quiz&Test3 gün Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #22

Yazar Kitap Eşleştirme Testi serimizin yirmi ikincisi ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir...

İnsan Kadar Korkutucu Olmak İnsan Kadar Korkutucu Olmak
Deneme3 gün Önce

İnsan Kadar Korkutucu Olmak

İnsan Kadar Korkutucu Olmak Birkaç gün önce yeni bir şeye başladım. Şey de ne? Yeni bir yaşam, yeni bir aşk...

Meryem Meryem
Deneme4 gün Önce

Meryem

MERYEM Büronun kapısının tıklatıldığını duyar gibi oldum. On saniye sonra tekrar iki kez tıklatıldığında ancak emin olabildim. “Buyurun!” diyerek kapıyı...

Ekofeminist Perspektifte Kadın-Doğa İlişkisi Ekofeminist Perspektifte Kadın-Doğa İlişkisi
Sosyoloji5 gün Önce

Ekofeminist Perspektifte Kadın-Doğa İlişkisi

Ekofeminist Perspektifte Kadın-Doğa İlişkisi Feminizm, çeşitli alanlarda kadınların durduğu yeri anlamlandırmak ve haklı talepleri gerçekleştirmeleri için zemin oluşturmaktadır. Feminist düşünce,...

Fazıl Hüsnü Dağlarca: Şans Tanımamız Gereken Şair #18 Fazıl Hüsnü Dağlarca: Şans Tanımamız Gereken Şair #18
Biyografi5 gün Önce

Fazıl Hüsnü Dağlarca: Şans Tanımamız Gereken Şair #18

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Nilgün Marmara yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı tanıtacağız. Kendisi...

Yürümeye Övgü Yürümeye Övgü
Deneme6 gün Önce

Yürümeye Övgü

Yürümeye Övgü ”Niçin bu kadar iyi yürüyüşçüyüm?” diye kendi kendine soran Batı dünyasının en büyük filozoflarından biri sayılan Nietzsche, kendi...

Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red
Kültür&Sanat6 gün Önce

Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red

Henry Matisse ve The Desert: Harmony in Red “Yaratıcılık, cesaret ister” sözünün sahibi, 20.yy ressamlarından Henri Matisse kimdir? Henri Matisse,...

Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk
Müzik1 hafta Önce

Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk

Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk Wikikültür için röportaj veren Barış Kocatürk’e çok teşekkür ederiz. SORU 1) Merhaba;...

Arka Sokaklar'a Ne kadar Hâkimsin? Arka Sokaklar testi Arka Sokaklar'a Ne kadar Hâkimsin? Arka Sokaklar testi
Quiz&Test1 hafta Önce

Arka Sokaklar’a Ne kadar Hâkimsin? Arka Sokaklar Testi

Arka Sokaklar’a Ne kadar Hâkimsin? Arka Sokaklar Testi Arka Sokaklar, Türkiye’nin en uzun soluklu dizilerinden birisi olma özelliğine sahip olmasıyla...

Sylvia Von Harden Portresi: Bir Otto Dix Şaheseri Sylvia Von Harden Portresi: Bir Otto Dix Şaheseri
Kültür&Sanat1 hafta Önce

Sylvia Von Harden Portresi: Bir Otto Dix Şaheseri

Bu yazımda sizlere Otto Dix ve onun en önemli eserlerinden olan Sylvia Von Harden portresinden bahsetmek istiyorum. Tablodan önce Otto...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #25 WK Haftalık Genel Kültür Testi #25
Quiz&Test1 hafta Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #24

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız.10 sorunun doğru cevabını bulabilecek misin? Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın...

Kripto Para Kazanmaya Başla