Kategoriler: Blog

EN ÜNLÜ 9 MİMARİ ESER

Mimari Eserler 1) TAJ MAHAL Babür imparatoru Şah Cihan'ın en sevdiği karısı anısına, 1631-1648 yılları arasında Agra'da inşa ettiği muazzam…

Mimari Eserler

1) TAJ MAHAL

Babür imparatoru Şah Cihan’ın en sevdiği karısı anısına, 1631-1648 yılları arasında Agra’da inşa ettiği muazzam beyaz mermer türbesi olan Taj Mahal, Hindistan’daki Müslüman sanatının ve dünyaca tanınmış başyapıtlarından bir tanesidir.

2)AYASOFYA

Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu’nun İstanbul’da yapmış olduğu en büyük kilise olup aynı yerde üç kez inşa edilmiştir. İlk yapıldığında Megale Ekklesia (Büyük Kilise) olarak adlandırılmış, 5. yüzyıldan itibaren ise Ayasofya (Kutsal Bilgelik) olarak tanımlanmıştır. Ayasofya Doğu Roma İmparatorluğu boyunca hükümdarların taç giydiği, başkentin en büyük kilisesi olarak katedral işlevi görmüştür.

3)BURJ EL ARAB

Yelken şeklindeki 7 yıldızlı ultra lüks oteli, sanırım artık tanımamak mümkün değil. Dubai denilince ilk akla gelen bu otel tam bir mimari başarı örneği.

4)EMİRATE STATE

Dünyanın en çok bilinen binası, hikayesi de ilginç; 102 katlı, 443,2 metre uzunluğundaki Empire State binası Amerika’daki İkiz Kuleler kurulana kadar dünyanın en uzun binası ünvanını elinde tutuyordu. İkiz Kuleler (Dünya Ticaret Merkezi) 11 Eylül saldırısında yıkıldıktan sonra ünvanını tekrar üzerine aldı. 2012’de ise tekrar kaybetti.

5)GİZA PİRAMİTLERİ

Giza piramitlerinin tahmini olarak M.Ö. 3000 yıllarında eski krallık döneminde yapıldığı düşünülür. Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleri isimlerini yapıldıkları dönemin firavunlarından almıştır. Giza piramitlerini Mısır’ın diğer piramitlerinden ayıran farkların başında içlerinde yazı bulunmaması ve nasıl yapıldıklarının hala çözülememesidir.

6)İNGİLTERE PARLEMENTO BİNASI

1834 yılında yaşanan bir yangından sonra, parlamento binası 30 yıllık bir süreçte yeniden onarım görmüş ve eski halini almıştır. Bu onarım büyük ölçüde mimar Charles Barry (1795–1860) ve yardımcısı Augustus Welby Pugin (1812–1852) tarafından gerçekleştirilmiştir.

7)PİSA KATEDRALİ

Bitirildiği tarihten itibaren, ilk 5 yılını dik durarak geçiren, 3. katının tamamlanmasından sonra, güneye doğru eğilmeye başlayan Pisa Kulesi, Mucizeler Meydanı olarak bilinen Piazza dei Miracoli’de, aslında şehir katedralinin çan kulesi olarak yapılsa da ondan ayrı olarak, 1173’te inşa edildi. Yapımına 1173’te başlanan ve inşası 199 yıl süren kulenin, savaş nedeniyle tam 1 yüzyıl ara verilen inşaatı ancak 1272’de devam edebildi. Bulunduğu temelin yumuşak zeminindeki çökmeden dolayı eğilen Pisa Kulesi, halen her yıl milimetrenin onda yedisi kadar, yani 100 yılda 0,7 cm eğilmeye devam ediyor. Kulenin şu anki eğimi 5,5°.

8)SAGRADA FAMİLİA

La Sagrada Familia (Kutsal Aile), İspanya’nın Barselona şehrinde bulunan ve modern mimarinin öncülerinden sayılan Antoni Gaudi’nin 1883 yılında devraldığı fakat 1926 yılında bir tramvayın altında kalarak ölmesi sonucu yarım kalan bir bazilikadır. Yapımı halen devam etmektedir.

9)SİDNEY OPERA BİNASI

1956 yılında Sidney Opera binası için bir yarışma düzenlenir ve Dünya çapındaki mimarlardan bir opera binası için tasarım yapması istenir. Mimarların tasarımlarını bütçe gözetmeksiniz yapmaları istenir ve yarışmayı ilginç bir şekilde hiç tanınmamış olan genç bir Danimarkalı mimar kazanır. Bu mimarın adı Jørn Utzon’dur.

Bu içerik 305 kez okunmuştur

Etiketler: mimari eserler

Son içerikler

Suskunlar Dizisine Ne Kadar Hakimsiniz? 10 Soruluk Suskunlar Testi

Suskunlar Dizisine Ne Kadar Hakimsiniz? Suskunlar, Türkiye'nin en uzun soluklu dizilerinden birisi olma özelliğine sahip olmasıyla beraber oyuncu kadrosu ile…

23 Eylül 2020

Şans Tanımanız Gereken Sanatçı: Pera Band

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Pera Band var. Geçen yazımızda Pinhâni yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel…

23 Eylül 2020

10 soruda Yunan Mitoloji Testinde Ne Kadar İyisin?

Yunan Mitolojisini Severlere 10 Soruluk Test! Yunan Mitolojisi testinde ne kadar başarılısınız? Peki 10 Mitoloji sorusunun doğrularını bulabilecek misin? Mitolojide…

23 Eylül 2020

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #6

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #6 Yazar-Kitap Eşleştirme serimizin altıncısıyla karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin?      

22 Eylül 2020

Şifre Bilimi: Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji Nedir? Kriptoloji kavramı, insan hayatını kolaylaştıran bir bilim dalıdır. Kriptoloji bir matematik bilimidir ve genelde sayılar teorisi üstüne kuruludur.…

21 Eylül 2020

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ 10

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.      …

20 Eylül 2020