tt ads

Bay Ülgen, Türk mitolojisinde (Tengricilik döneminde) Türklerin iyilik tanrısıdır. Tek Tanrı inancında Göktanrının oğlu ve Gök Aleminin Hükümdari olarak görülmüştür. Bai Ulgan, Ulgan gibi adlarla Sibirya kavimlerince de yaratıcı tanrı olarak anılır.Göğün on yedinci katında oturan Tengere Kayra Kan’dan ‘dönüşüm’ yoluyla yaratılan göksel üç tanrı sıralamasında ilk sırada yer alan ve göğün on altıncı katında oturduğuna inanılan, hava durumunu, verimliliği ve doğurganlığı yönettiği kabul edilen, sonraları işlevlenerek Göktanrı’nın yerini almıştır.

Bay Ülgen göğün 16. katında Altın dağda ikamet eder ve altın bir taht üzerinde oturur. Tahtı ay ve güneşin ötesindedir. Ülgen, gök cisimlerini yönetir, yağmur yağdırır, gök gürültüsü ve yıldırımları da o gönderir. Tanrı Ülgen biri ak biri kara taşla gelerek ateşin nasıl yakılacağını insanlara öğretmiştir.


Eliade’ya göre gök gürültüsü ve şimşek tüm mitolojilerde gök tanrının silahıdır ve yıldırımıyla vurduğu yer kutsallık kazanır. Ülgen iyilik yapmayı sever. Ülgen’in kendisi, kızları ve oğulları insan şeklindedir.

Türk mitolojisinde, bazı kaynaklarda gök tanrı olduğu kabul edilen, yunan mitolojisindeki Zeus, İskandinav mitolojisindeki Thor ve Sümerlerdeki Anu tanrısına karşılık gelen, büyük ve ulu anlamında, bazen bay ülgen (ulu zengin) olarak ifade edilen tanrıdır.Altın kapılı sarayı ve altın tahtı bulunan ülgen, genellikle insan formunda tasvir edilir ve insan ile dünyanın yaratılışında baş rol oynar, atmosfer olaylarını düzenler ve yıldızları idare eder.

Yedi oğlu ve dokuz kızı vardır. Oğullarının adları; kara kuş, karşıt, buura-kan(veya pura kan), burça-kan, yaşıl-kan, baktı-kan(veya paktı kan) ve er kanım. Dokuz kızı ise akkızlar veya kıyanlar denilen esin perileridir.

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

tt ads

8 Replies to “Türk Mitolojisi | Bay Ülgen

 • Paye
  Paye
  Reply

  Türk mitolojisinde bahsi geçen bay ülgeni daha önce de duymuştum ve bu yazınızla daha da bilgilendim.

  • FİLİZ KILIÇOĞLU
   FİLİZ KILIÇOĞLU
   Reply

   Türk mitolojisindeki Bay Ülgen’den bahsetmenizi beğendim

 • İlker Has
  İlker Has
  Reply

  Türk mitolojisinden Bay Ülgen’i tanıtmanız gerçekten güzeldi. Yapanın ellerine sağlık.

 • Gizem
  Gizem
  Reply

  Türk mitolojisi hep ilgimi çekmiştir. Bay ülgen ile ilgili bu yazınız için teşekkürler.

 • Halime Uyğurlar
  Halime Uyğurlar
  Reply

  Türk mitolojisindeki Türklerin iyilik tanrısı Bay ülgen’i tanıttığınız yazınızı çok beğendim.

 • Feridun
  Feridun
  Reply

  Bay ülgen kimdir sorusuna ve Türk mitolojisi hakkında bilgilendirici bir içerik olmuş.

 • Rabia
  Rabia
  Reply

  Türk mitolojisi hakkında bilgilendirici ve Bay Ülgen kimdir sorusuna cevaplar bulunan çok güzel bir yazı olmuş . Teşekkürler.

 • Harun
  Harun
  Reply

  Türk mitolojisi ve Bay ülgen ödevim konusunda yardımcı olan bir içerik oldu.

Bir Cevap Yazın