Bize Ulaş!

Tarih

İlk Avrupalı Kavim | Keltler

İçerik: İlk Avrupalı Kavim | Keltler

Özet Bilgi

Keltler Tarih öncesi ve ilk çağ döneminde Avrupa’da yaşayan ve günümüzde altı ulustan oluşan bir halktır. Dört bin yıl kadar önce Keltler, anavatanları olan Orta Avrupa’dan göç ederek özellikle Büyük Britanya Adaları’na, İspanya’ya ve Galya’ya yerleştiler.

İlk Avrupalı Halk Keltler

M.Ö 2000 yıllarından itibaren yaklaşık bin yıl boyunca dinamik olarak, anavatanları olan orta Avrupa’dan yoğun olarak Galya, İberya, Britanya ve İrlanda’ya göç etmişlerdir. kuzey İtalya, Trakya ve hatta Anadolu’ya da göç ettikleri bilinmektedir.

İçerik: İlk Avrupalı Kavim | Keltler

Cermenler ise m.ö 750 yıllarından itibaren iskandinavya’dan, ana karaya Keltlerin boşalttığı bölgelere göç etmeye başlamışlardır. Cermenlerin İskandinavya’dan göçü yaklaşık 800 yıl sürmüştür. Cermenlerin göç ettiği bölgeler, Romalı tarihçiler tarafından Cermenya olarak adlandırılmıştır.

Kavimler göçüyle beraber orta ve batı Avrupa’ya yayılan ve yerli halklarla karışarak günümüz Avrupa milletlerini oluşturan Cermenlerin soydaşları, İskandinavya’dan ilk göçüşün sona ermesinden yaklaşık 850 yıl sonra Avrupa’nım tekrar istila etmeye başlayacaktı.

 

 

Hep gülerek okuduğumuz ya da seyrettiğimiz meşhur Galyalı Asterix aslında Kelttir. Fransa da Galya denilen bir bölgede yaşadığı köy halkı ile Sezar’ın başına bela olmuşlardır. Bir de İskoçya da Glasgow kendinde kurulmuş olan bir futbol takımı Keltler’i sembolize eder; Bu takım Celtic’tir.

Bir yoruma göre İskoçya özgürlük savaşçısı Braveheart William Wallace da bir Kelttir.
Keltler’in yaşam dönemleri MÖ 5000 lerden başladığından söz edilse de haklarında edinilen gerçek bilgiler MÖ 600 lerden başlayarak MS 400 lere kadar devam etmektedir.

Yaşadıkları yerler açısından bakılacak olursa en batı Avrupa’da Keltler ve Galyalılar (Latince) olarak Anadolu’nun en doğusuna kadar da Galatyalılar (Yunanca) olarak tanınmaktadır. En yoğun ve uzun süre yaşadıkları yerler olarak orta ve batı Avrupa yani Avusturya, İsviçre, Fransa, Britanya denilebilir.

Gerçek bir Avrupalı kavim olmakla beraber şimdiki Avrupalı ile hiç ilgileri yoktur. Aynı Neandartel’ler gibi Avrupa da yaşamış ve burada eriyip gitmişlerdir. Keltler de iz bırakmış olmalarına rağmen diğer kavimlerin içinde onlara kaynayıp yok olmuşlardır.

İçerik: İlk Avrupalı Kavim | Keltler


Savaşçı bir topluluk olmasına rağmen tarımla uğraşıp kentsel yaşam sürüyorlardı. Özellikle madeni işlemeleri ve sanat eserleri el işçiliği konusunda çok ustaydılar. Sanatçılıkları sadece madeni, kili işlemeleriyle değil şiirleriyle de tanımlanabiliyordu. Özellikle savaşlardan sonra destansı övgü dolu şiirler dillerden düşmüyordu. Ancak ne ilginçtir ki şiirler yazıyla değil doğaçlama ve ezberden yaşatılıyordu.


Keltler hakkında en geniş bilgi Roma ve Yunan medeniyetinden kalan yazıtlardan edinilmiştir. Keltler de halk kast sınıflandırması içindeydi.

En alt tabakada sıradan halk bulunuyordu. Onun üstünde çiftçiler ve tüccarlar, onların üstünde ruhban sınıfı, rahipler ve savaşçı askerler vardı. En üst tabakada krallar ve kral soyundan gelen soylular bulunuyordu. Eskiden sıradan biri ya da çiftçi, iyi bir savaşçı olduğu zaman sınıf atlayabiliyordu.

Savaşmak onların en büyük tutkusuydu. Kendileri için savaşamadıkları zaman dost bildikleri topluluklar adına onları korumak için de savaşırlardı. En büyük düşmanları Romalılar onların bu yönünden dolayı saygı duyar ve onlardan çekinirlerdi. Savaşçı erkekler güçlü, kolları, kasları ve uzun boylarıyla savaş alanında attıkları çığlıkları düşmanlarına korku salıyordu. Savaşçılar vücutlarına korkutucu dövmeler yaptırırlardı.

İçerik: İlk Avrupalı Kavim | Keltler


Keltler yaşadıkları bölge içinde göçebe olmasalar büyük göç hareketlerine katılmışlardır. Orta Avrupa’dan batıya ve daha doğuya göç etmişlerdir. En büyük göç hareketlerinden biri Jul Sezar’ın Britanya seferi sırasında hazırlıksız yakaladığı Keltler’i bozguna uğratması sonucu Avrupa içinde dağılmalarıydı.

Bir grup Fransa ve İspanya’ya, başka bir grup Danimarka’ya bazıları da Sezar’ın önünden Britanya’ya göçmüşlerdir.


Keltler’in Türklerle ve Vikinglerle bağı olabilirliği konusunda değişik fikirler var. Bazı yaşam tarzları açısından Türklerle benzerlik olsa bile dil ve inanış şekilleri açısından ayrılık göstermektedir. Savaşçı olmaları, doğaya önem vermeleri suyun kutsal kabul edilmesi, kadınların erkeklerle eşit haklara sahip olması gibi konularda benzerlikleri vardı. Tip olarak Kuman-Kıpçak Türklerine daha yakın fiziksel özellikleri bulunuyordu.

İçerik: İlk Avrupalı Kavim | Keltler


Vikinglerle daha çok benzer bağlantılar vardır. Keltler de sarışın uzun saçlı, gösterişli vücutlara sahip, savaşçı, aile yapısına düşkün ve tarımla geçinen, şiirli edebiyatları olan, çok tanrılı yaşayan üstelik savaşarak ölmenin yeni hayatlarında tanrılarla beraber yaşayacaklarına inandıkları bir inanış sistemleri vardı.

Vikingler gibi kadın savaşçıları olup beyliklerin bağlı olduğu küçük krallar ve onların da bağlı olduğu ana bir kralları vardı. Kadınlar erkeklerle eşit haklara sahip hatta kraliçe bile olabiliyorlardı. Keltler de Vikingler gibi insan kurban ediyorlardı, düşmanlarını mutlaka öldürüyorlar hatta kafalarını kesip köylerine götürüyorlardı.

Keltler de Vikingler gibi gömülürken mezarlarına ölünün hayattayken kullandıkları eşyalarını yanına koyuyorlardı. Buna benzer bir şekildeki gelenek Türklerde de mevcuttu. Ölü yeniden dirildiğinde bu eşyalarını kullanacağı düşünülüyordu. Vikinglerde fazladan onu sevenler cesedin yanına en değerli eşyalarını hediye olarak bırakırdı.

Keltlerin ilk büyük göç hareketi ile Danimarka ya gelmeleri yerli halkla kaynaşıp birleşmeleri sonucu Vikinglerin oluştuğu gibi varsayımlar da konuşulmaktadır. Romalıların gemi inşasını ve denizciliği Keltlerden öğrendiği iddia edildiğinden dolayı bu savaşçı kavimin Viking gibi gemicilikte ve denizcilikte derin bilgiye sahip olan savaşçı bir kavimi meydana getirmesi çok da saçma olmaz.
Keltler beraber yaşadıkları Romalılar ve Yunanlılardan etkilenmişlerdir.

Özellikle kendi 300 tanrılarının yanı sıra Roma tanrılarına benzer Tanrıları oluşturmuşlardır. Kelt dili Hindo-Avrupa dil ailesine ait bir yapısı vardır. Şimdi konuşulan Brötonca Galce, İskol Galcesi ve İrlanda diline çok benzer.


Ruhban sınıfını oluşturan Druidler sadece din konusu ile değil 20 yıllık bir çıraklıktan sonra kabilenin gelenek, görenek ve hukuk sisteminin yürütülmesini sağlarlardı.

İçerik: İlk Avrupalı Kavim | Keltler
Painting by NC Wyeth. (Image by Hulton Archive/Getty Images)


Keltler MS 400 lerde Romalılar tarafından yıkıldığı öne sürülürse de sadece birlikleri dağılmıştır. Britanya seferi sırasında Keltler bozguna uğrayarak dağılmışlar ve bir kısmı Britanya ya geçmiştir. Romalıların devam etmesi ile beraber daha kuzeye devam edip İrlanda ve İskoç adalarına sığınmışlardır. Ancak mücadeleden vazgeçmeyerek Romalıları zaman içinde bezdirip İngiltere de meşhur roma duvarını yaptırmaya zorlamışlardır.

Duvar Romalıları koruyamamış ve adayı terk etmek zorunda kalmışlardır. MS 400 lerde Roma Germenler tarafından yıkılırken Keltler Britanya da Hristiyanlık ile tanışıp bu dinin ilk misyonerleri olmuşlardır.

Bu içerik 446 kez okunmuştur

Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Yazarımız

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf 1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf
Deneme2 gün Önce

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf

1960’lı Yıllarda Varlıklı Olmak ve İsraf Dedem Ahmet Bey ve anneannem Sabiha Hanım 1962 yılında İstanbul Bostancı’da bahçeli, üç katlı,...

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi
Sinema&Dizi2 gün Önce

En iyi Animasyon Filmleri | En iyi 5 Animasyon Filmi

Keşfetmeniz için en iyi animasyon filmleri seçkisini sizler için hazırladık. Bunlarla ilgili büyüleyici birçok animasyon filmleri var. Bu, neredeyse imkansız olan...

Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9 Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9
Edebiyat2 gün Önce

Melih Cevdet Anday: Şans Tanımamız Gereken Şair #9

Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Ülkü Tamer yer almıştı....

Hasret Gültekin: Hasret Gültekin:
Müzik5 gün Önce

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise...

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11 WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11
Quiz&Test6 gün Önce

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.   Genel kültür testi...

Steam Ödülleri 2020 Steam Ödülleri 2020
Teknoloji7 gün Önce

Steam Ödülleri 2020

Steam Ödülleri 2020 Adaylık Komitesi Steam artık bir gelenek hâline gelen ödüllerini her zaman olduğu gibi bu sefer de kullanıcılarına...

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar
Mısır Mitolojisi1 hafta Önce

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve   Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Tüm eski insanlar için dünya gizemle doluydu. Çevrelerindeki dünyada deneyimlediklerinin...

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades...

İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır? İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?
Tarih1 hafta Önce

Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?

Fransız Devrimi Fransız Devrimi, devrimle bağdaştırdığımız neredeyse her şeye sahipti; açgözlü hayaller, hırslı aristokratlar, yüksek vergiler, başarısız hasatlar, gıda kıtlıkları,...

Mahir: Kısa Hikaye Mahir: Kısa Hikaye
Edebiyat1 hafta Önce

Mahir: Kısa Hikaye

Mahir: Kısa Hikaye – Yüzüğü alınca “Evet!” der sandım. – “Hayır” mı dedi? – Hayır. Yani hayır demedi. Evet de...

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek
Deneme1 hafta Önce

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Raziye Ayhan’ın Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek İki kişilik bir masada yalnız başıma oturuyordum , kimi zaman bu sayı çoğalıyor,...

Okunması Gereken Kitaplar #1 Okunması Gereken Kitaplar #1
Edebiyat1 hafta Önce

Okunması Gereken Kitaplar #1

Okunması Gereken Kitaplar listemiz zamanla güncellenecektir. Bu listedeki kitaplar tamamen yazarın istediği sırayla düzenlenmiş ve herhangi bir “en iyi” sırasını...

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8 Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Edebiyat1 hafta Önce

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin...

yunan Tanrıları - wikikultur.com yunan Tanrıları - wikikultur.com
Yunan Mitolojisi2 hafta Önce

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız...

Arkeoloji2 hafta Önce

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele...

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15 Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15
Müzik2 hafta Önce

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel...