Yunan Mitolojisi

Arion | Yunan mitolojisinde konuşabilen ve inanılmaz derecede hızlı koşan bir at

https://pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Arion, (Antik Yunanca: ‘Ἀρίων, Ἀρείων, gen.: Ἀρίωνος, Ἀρείωνος)

Yunan mitolojisinde, tanrılar tarafından yetiştirilen çok hızlı, ölümsüz bir attı. Bir kaynağa göre, konuşma yeteneği de bulunan bu inanılmaz atın nasıl oluştuğu konusunda çeşitli kaynaklar vardır ve bunlar farklılık gösterir. Bazı kaynaklar; Poseidon ile Demeterin birlikteliğinden oluştuğunu söylerken (Mitolojinin diğer efsanevi atı, kanatlı at Pegasus da bir yerde Poseidon’un oğludur), diğerleri ise onu doğuranın Dünya tanrıçası Gaia olduğunu aktarır. Onun en önemli sahibi Argos kralı Adrastus’tur.

Arion’dan, ayrıca Yarı tanrının (Herkül) Oncus’tan aygırı aldığı Herakles efsanesinde de bahsedilmiştir. Savaş sırasında ölümsüz atın üzerin binip savaşan yarı tanrı bunu daha sonra yetenekli kral Adrastus’a vermiştir.

Loading...

Eteokles ve Polyneikes kardeşlerin taht için savaşıp birbirlerini katlettikleri Seven Against Thebes savaşından, sadece Adrastus sağ salim çıkabilmişti.

Tabi ölümsüz ata bir can borçlu olduğunu çok iyi biliyordu…

Loading...

Ç.N: Yunan mitolojisinde isim karışıklıkları çok sık yaşanır bunlardan biri de Arioun’dur.

Bu mitoloji de iki tane Arioun var ki, ikisi de birbirinden önemli, birinden bugün bahsettik, ki kendisi ölümsüz bir at ve çok yetenkli bir yaratık. Bir diğeri ise sanatı ve ünü her yere yayılan usta ozan Arioun.

Loading...

Bir sonraki yazımızda bu sanatçıdan da bahsedeceğiz…

Şimdilik Sağlıcakla…

Loading...

Bir Cevap Yazın

You may also like

Read More