İsveçli bilim insanları güneş enerjisini 18 yıla kadar  depolayabilen  bir sıvı keşfetti

İsveçli bilim insanları güneş enerjisini 18 yıla kadar depolayabilen bir sıvı keşfetti

2 Ekim 2019 0 Yazar: Merve alessia
86 / 100 SEO Score

İsveçli genç aktivist Greta Thunberg’in iklim krizine karşı başlattığı harekete dünyanın dört bir yanından destek artarken, bilim insanları da temiz enerji için çalışmalarına devam ediyor.

İsveç’nin Chalmers Teknoloji Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının keşfettiği “solar termal yakıtı” adı verilen bu sıvı, güneşten toplanan enerjiyi 18 yıl boyunca saklayabiliyor. Bu yöntemin temiz ve yenilenebilir enerji alanında çığır açması bekleniyor.

Ayrıca bu sıvı ile birlikte daha önce yüzde 20’lerde olan güneş enerjisinin kullanım potansiyelinin yüzde 30’a çıkarılması hedefleniyor. Sıvının kilogram başına 250 Watt enerji saklayabildiği söyleniyor. Bu yoğunluk, Tesla’nın Powerball bataryalarının 2 katı.

Günümüzde güneş enerjisinin en büyük sorunu enerjiyi depolama sorunu.

İsveçli bilim insanları güneş enerjisini 18 yıla kadar  depolayabilen  bir sıvı keşfetti wikikultur.com

İsveçli bilim insanları güneş enerjisini 18 yıla kadar depolayabilen bir sıvı keşfetti

Keşfedilen sistem, karbon, hidrojen ve nitrojenden oluşan “norbornadiyen” molekülü. Güneş ışığı ile sıvının atom bağları değişerek izomere dönüşüyor ve enerjiyi ısı olarak stokluyor.

Araştırmacılar bu teknolojinin geleceğinden umutlular. Kısa süre içinde saklanan enerji miktarının daha da artırılabileceğini düşünüyorlar. Bu teknolojinin önümüzdeki 10 yıl içinde ticarileştirilmesi bekleniyor.

Euronews

Reklamlar