Kategoriler: Kültür&Sanat

Michelangelo ve başyapıtı | Musa’nın Hükmü

Musa'nın Hükmü, Michelangelo tarafından yapılan ve II. Julius'un mezarının merkezindeki yer alan ana heykeldir. Heykelde tasvir edilen kişi Musa peygamberdir.

Musa’nın Hükmü, Michelangelo tarafından yapılan ve II. Julius’un mezarının merkezindeki yer alan ana heykeldir. Heykelde tasvir edilen kişi Musa peygamberdir.

Roma’da San Pietro in Vincoli Kilisesi’nde bulunan Musa heykeli, Michelangelo’nun güçlü Papa Julius II için yapmayı düşündüğü mezar anıtının bir parçasıydı. Musa, oturur vaziyette elinde levhalar başı sola dönük, sağa ayağı yere basarken sol ayağı ancak parmak uçları ile yere dokunmaktadır.

Michelangelo ve başyapıtı | Musa’nın Hükmü

Birçok yorumcu bu esri akla uygun bir biçimde ele alıp açıklığa kavuşturmaya çalışmış genel kanı olarak da ortak bir fikirde uzlaşmışlardır.

Buna göre az önce Sina Dağı’nda Tanrı ile bir tek başınalık içinde yaşayan Musa’nın dikkatini dünyevi sesler çeker, bir gürültü işitir. Raksedilip dans edilmektedir ve şarkılar söylenmektedir. Kavmi ihanet etmiştir. Bu onu daldığı düşten uyandırır.

Gözlerini ve başını seslerin geldiği yana çevirir. Dehşet, öfke ve vahşi tutkular tüm amansızlığıyla bedenini sarar hemen. Kanun levhaları ellerinden kaymaya başlar. Gazaba gelen Musa, dönek kavminin kalabalığı içine sözlerini haykırmak için fırlayıp kalkar kalkmaz levhalar yere düşecek ve kırılıp parçalanacaktır.Sanatçı işte alabildiğine gerilim taşan bu kalkma öncesi anı seçip heykelinde dile getirmiştir.

Michelangelo ve başyapıtı | Musa’nın Hükmü

Freud’a göre Michelangelo ve Musa’nın Hükmü

Bilindiği gibi Musa, Tevrat’ta asabi ve sinirli bir kişilik olarak gösterilmiştir. Freud’a göre Michelangelo, Musa karakterinde değişiklik gerçekleştirmiş ve kutsal metne karşı sadakatsızlık yapmıştır.

Freud’un düşüncesine göre bu heykel bir mezar anıtıdır ve bir eylemden ziyade dinginliğin, huzurun olması gerektiği kanaatındadır. Freud’a göre Musa ilk anda levhaları düzgün bir şekilde tutmaktaydı. Ancak kavminin madenden yapılmış buzağıya tapmasına sinirlenmesinden dolayı öfkesinden ayağa kalkmak üzeredir. Ne var ki kendini bir an gazaba kaptırışı, levhaları gereği gibi kollayamamasına, elini ister istemez onlardan çekmesine yol açmıştır.

Dolayısıyla, levhalar aşağı kaymaya başlamış, yere düşerek kırılıp parçalanma tehlikesi ile yüz yüze gelmiştir. Bu durum Musa için bir uyarı oluşturmuş, ona görevini anımsatmış ve kendisini alıkoymuştur. Musa normalde sakalın tamamını tutan elini sağa doğru çekerek kaymakta olan levhaları kurtarmış, düşmelerini engellemiştir.

Michelangelo Musa’yı fevri bir eylemden alıkoyup yatıştırarak Musa’nın heykeline yeni bir şey, insanüstü bir öğe katmış, kendini adadığı misyonu düşünerek içinde uyanmış bir hırsı alt ettiğini gösteren somut bir nesneye dönüştürmüştür.

Freud, hiç kimsenin Michelangelo’nun ne düşündüğünü tam olarak bilemeyeceğini yapılan tüm yorumların birer tahminden ibaret olduğunu yaptığı yorumun sonuna da ekler.

https://www.britannica.com/biography/Michelangelo

Bu içerik 336 kez okunmuştur

Son içerikler

Yunan Mitolojisinde 8 Önemli Tanrı ve Tanrıça

Bu yazımız yunan mitolojisinde en önemli 8 tanrı ve tanırça hakkındadır. Keyifli okumalar dileriz.

26 Eylül 2020

Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

Audrey Hepburn 1961 yılında rol aldığı Breakfast at Tiffany's ile Amerikan sinema tarihinde unutulmazlar arasına girdi. Audrey Hepburn hayatı sizlerle...

25 Eylül 2020

Karadelik Nedir? Karadelikler Nasıl Oluşmuştur?

Karadelik Nedir? Her canlı doğar yaşar ve ölür bu en ihtişamlı ölümdür! Karadelik, kütleçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip…

25 Eylül 2020

Bağcılar Medeniyeti ve Aynısının Biraz Değişiği Gibi

Bağcılar Medeniyeti Bu hikaye Bağcılar’da bir pasajın altına kurulmuş kendince post apokaliptik bir medeniyet hakkındadır. Gerçeklik ve bilimsellikle ilişiği olmayıp,…

25 Eylül 2020

Şans Tanımanız Gereken Sanatçı: Pera Band

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Pera Band var. Geçen yazımızda Pinhâni yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel…

23 Eylül 2020

Şifre Bilimi: Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji Nedir? Kriptoloji kavramı, insan hayatını kolaylaştıran bir bilim dalıdır. Kriptoloji bir matematik bilimidir ve genelde sayılar teorisi üstüne kuruludur.…

21 Eylül 2020