Kategoriler: Tıp

AŞI ŞİFA MI ÖLÜM MÜ ?

Aşıyla vücuda enjekte edilen zayıflatılmış veya ölü antijenler, enfeksiyona neden olmadan vücudun antikor üretmesini ve bağışıklık kazanmasını sağlar.

AŞI ŞİFA MI ÖLÜM MÜ ?

İnsanoğlu günümüze kadar birçok hastalıkla karışılaştı : Tüberküloz, Hepatit A/B, Çocuk felci, Boğmaca, Kızamık, SSPE ,Su çiçeği , Kaba kulak, Kızamıkçık, Tetenoz /b),Grip(influenza a vb. .Tüm bu hastalıkların ortak özelliği aşı sayesinde geçebilir olmasıdır. Hepimizin kolunda verem aşısı bulunur veya paslı bir çividen yara aldıysanız tetenoz aşısı olmalısınız ya da en basitinden her yıl grip aşısı oluyoruz. Virüslerin sebep olduğu bu hastalıkların aşısı olmasaydı kim bilir ne yapardık.

Veba Avrupa’ya yayıldıktan sonra milyonlarca insan öldürdü(Avrupa’nın 1/3) . Rakamlara göre günümüze kadar 100 milyon insanın ölümüne yol açtı. Grip ise küçümsenemeycek kadar çok insanı öldürdü. Kuş,Domuz ve İspanyol Gripleri dünyada sayısız can aldı.

Aşının Çalışma Mekanizması

Aşıyla vücuda enjekte edilen zayıflatılmış veya ölü antijenler, enfeksiyona neden olmadan vücudun antikor üretmesini ve bağışıklık kazanmasını sağlar. ilk aşıyı Edward Jenner bulmuştur ve  bunu o yıllarda su çiçeği üzerine kullanmıştır. Günümüze kadar aşı değişti tabiki , hücre kültürü temelli aşıların yanı sıra son zamanlarda çoklukla biyoteknolojik yöntemlerle geliştirilen ve genellikle rekombinant tekniklere dayalı yeni dönem aşılar da çalışılmaktadır. Aktif bağışıklık için kullanılan aşıların en eski ve temeli sayılan geleneksel aşılar; canlı zayıflatılmış (atenüe), inaktif (ölü) ve inaktif toksin (toksoit) aşılardır ve bu aşılarda organizmanın tümü kullanılmaktadır.

Günümüzde en çok kullanılanılan aşı türü rekombinant aşı teknolojisidir. Proteinlerin rekombinant ekspresyonunu ve viral vektörleri içermektedir. Bu sayede, kültürlenmesi zor olan veya kültürü yapılamayan virüslere karşı aşı geliştirilebilmektedir. Geleneksel yöntemlere göre daha kontrollü biyoproseslerde kısa sürede üretim sağlandığından güvenlik riskleri elimine edilebilmektedir.

AŞI ŞİFA MI ÖLÜM MÜ ? | pexels.com free stocks

Aşı Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Toplumumuzda aşıların öldürebileceğine dair büyük bir algı var. Bebekler doğduklarından kısa bir süre sonra aşılanmaya başlarlar. Her ne kadar anne sütüyle bebeğe bir süre yetecek kadar antikor geçsede bu ona maalesef yetmeyecektir ve bağışıklık sistemi oturmamış bir bebek mikroplar için savunmasızdır. Verem,kuduz,hepatit a,su çiçeği, kızamık ve kızamıkçık gibi aşıların vurdurulması şarttır. Son zamanlarda popüler olan aşı vurudurmak otizme yol açar iddiası ise tamamen yalandır ABD’de yapılan 20 farklı araştırma ve deneyde  bir ilişki saptanamadı. Alerjik reaksiyon olma olasılığı ise milyonda bir. Sağlık bakanlığı bu konuda aşı yaptırılmasından yana.

Bu içerik 266 kez okunmuştur

Son içerikler

Pandemiye Özel Uzaktan Tatil: Google Maps

Fatih Aras'ın bu yazısında sizin için Pandemiye Özel Uzaktan Tatil var; Google Maps ‘’Güneş kremini sürmüş, rüya gibi bir deniz…

28 Eylül 2020

Evrenin Soğuk Yıldızları | Kahverengi Cüceler

Soğuk yıldız nedir? | Yıldızlar, gece gökyüzümüzü süsleyen muazzam gök cisimleridirler. Bu yazımızda soğuk yıldızlardan bahsedeceğiz.

27 Eylül 2020

Yunan Mitolojisinde 8 Önemli Tanrı ve Tanrıça

Bu yazımız yunan mitolojisinde en önemli 8 tanrı ve tanırça hakkındadır. Keyifli okumalar dileriz.

26 Eylül 2020

Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

Audrey Hepburn 1961 yılında rol aldığı Breakfast at Tiffany's ile Amerikan sinema tarihinde unutulmazlar arasına girdi. Audrey Hepburn hayatı sizlerle...

25 Eylül 2020

Karadelik Nedir? Karadelikler Nasıl Oluşmuştur?

Karadelik Nedir? Her canlı doğar yaşar ve ölür bu en ihtişamlı ölümdür! Karadelik, kütleçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip…

25 Eylül 2020

Bağcılar Medeniyeti ve Aynısının Biraz Değişiği Gibi

Bağcılar Medeniyeti Bu hikaye Bağcılar’da bir pasajın altına kurulmuş kendince post apokaliptik bir medeniyet hakkındadır. Gerçeklik ve bilimsellikle ilişiği olmayıp,…

25 Eylül 2020