AŞI ŞİFA MI ÖLÜM MÜ ?

AŞI ŞİFA MI ÖLÜM MÜ ?

17 Mart 2020 1 Yazar: Paradigma
81 / 100 SEO Score

AŞI ŞİFA MI ÖLÜM MÜ ?

İnsanoğlu günümüze kadar birçok hastalıkla karışılaştı : Tüberküloz, Hepatit A/B, Çocuk felci, Boğmaca, Kızamık, SSPE ,Su çiçeği , Kaba kulak, Kızamıkçık, Tetenoz /b),Grip(influenza a vb. .Tüm bu hastalıkların ortak özelliği aşı sayesinde geçebilir olmasıdır. Hepimizin kolunda verem aşısı bulunur veya paslı bir çividen yara aldıysanız tetenoz aşısı olmalısınız ya da en basitinden her yıl grip aşısı oluyoruz. Virüslerin sebep olduğu bu hastalıkların aşısı olmasaydı kim bilir ne yapardık.

Veba Avrupa’ya yayıldıktan sonra milyonlarca insan öldürdü(Avrupa’nın 1/3) . Rakamlara göre günümüze kadar 100 milyon insanın ölümüne yol açtı. Grip ise küçümsenemeycek kadar çok insanı öldürdü. Kuş,Domuz ve İspanyol Gripleri dünyada sayısız can aldı.

Aşının Çalışma Mekanizması

Aşıyla vücuda enjekte edilen zayıflatılmış veya ölü antijenler, enfeksiyona neden olmadan vücudun antikor üretmesini ve bağışıklık kazanmasını sağlar. ilk aşıyı Edward Jenner bulmuştur ve  bunu o yıllarda su çiçeği üzerine kullanmıştır. Günümüze kadar aşı değişti tabiki , hücre kültürü temelli aşıların yanı sıra son zamanlarda çoklukla biyoteknolojik yöntemlerle geliştirilen ve genellikle rekombinant tekniklere dayalı yeni dönem aşılar da çalışılmaktadır. Aktif bağışıklık için kullanılan aşıların en eski ve temeli sayılan geleneksel aşılar; canlı zayıflatılmış (atenüe), inaktif (ölü) ve inaktif toksin (toksoit) aşılardır ve bu aşılarda organizmanın tümü kullanılmaktadır.

Günümüzde en çok kullanılanılan aşı türü rekombinant aşı teknolojisidir. Proteinlerin rekombinant ekspresyonunu ve viral vektörleri içermektedir. Bu sayede, kültürlenmesi zor olan veya kültürü yapılamayan virüslere karşı aşı geliştirilebilmektedir. Geleneksel yöntemlere göre daha kontrollü biyoproseslerde kısa sürede üretim sağlandığından güvenlik riskleri elimine edilebilmektedir.

AŞI ŞİFA MI ÖLÜM MÜ ? wikikultur.com

AŞI ŞİFA MI ÖLÜM MÜ ? | pexels.com free stocks

Aşı Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Toplumumuzda aşıların öldürebileceğine dair büyük bir algı var. Bebekler doğduklarından kısa bir süre sonra aşılanmaya başlarlar. Her ne kadar anne sütüyle bebeğe bir süre yetecek kadar antikor geçsede bu ona maalesef yetmeyecektir ve bağışıklık sistemi oturmamış bir bebek mikroplar için savunmasızdır. Verem,kuduz,hepatit a,su çiçeği, kızamık ve kızamıkçık gibi aşıların vurdurulması şarttır. Son zamanlarda popüler olan aşı vurudurmak otizme yol açar iddiası ise tamamen yalandır ABD’de yapılan 20 farklı araştırma ve deneyde  bir ilişki saptanamadı. Alerjik reaksiyon olma olasılığı ise milyonda bir. Sağlık bakanlığı bu konuda aşı yaptırılmasından yana.

Bu makale 41 kez okunmuştur

Reklamlar