Kategoriler: Tarih

Neden El Sıkışırız? | El Sıkışmanın Tarihi

Neden El Sıkışırız? El sıkışma binlerce yıldır neredeyse dünyanın her coğrafyasında mevcut ve böyle de devam edecek gibi görünüyor tamda…

Neden El Sıkışırız?

El sıkışma binlerce yıldır neredeyse dünyanın her coğrafyasında mevcut ve böyle de devam edecek gibi görünüyor tamda bu salgın günlerinde el sıkışmamamız gerektiği söylenip sosyal mesafeyi korumamız gerektiği söylenilen bu günlerde Neden el sıkışırız sorusu gündeme geldi. Bizde sizler için el sıkışmanın tarihini ve kökenini anlatmak istedik.

Yukarıda da da belirttiğimiz gibi el sıkışma binlerce yıldır hayatımızda ancak kökenleri biraz bulanık. En genel ve popüler teori ise, bu jestin barışçıl niyetleri iletmenin bir yolu olarak başladığıdır. Yani insanlar ilk olarak karşı tarafların ellerinde silah taşımadığına ikna olabilmek adına el sıkışmaya başladılar.

Bir Güven Sağlama Yöntemi

Neden El Sıkışırız? | El Sıkışmanın Tarihi /via @arkeofili

Adıyaman’daki Arsemia Antik Kenti’nde, Herakles’in, kendini tanrı katında gören Kral I. Antiochus ile tokalaşma sahnesi.

Yabancılar boş sağ ellerini uzatarak silah tutmadıklarını ve birbirlerine karşı kötü niyet göstermediklerini gösterebilirlerdi. Tabi olay sadece bununla da kalmıyor, El sıkışmada ellerin yukarı aşağı hareketinin kökeni ise çıplak elde silah olmadığını anlayan taraflar, belki giyilen giysilere gizlenmiştir mantığıyla karşı tarafın elini sallamaya başlıyor eğer taşıdığı bir silah varsa bu sallamada aşağı düşecektir eğer silah yoksa taraflar arasındaki düşmani tutum yok olacak, aralarındaki dostluk pekişecektir.

Yine başka bir açıklama, el sıkışmasının bir yemin veya söz verirken iyi niyetin sembolü olduğudur. Ellerini sıkıştırdıklarında, insanlar sözlerinin kutsal bir bağ olduğunu göstermeye çalışırlardı.

Tarihçi Walter Burkert şöyle söylüyor.

“Bir anlaşma hızlı ve açık bir şekilde ifade edilebilir, ancak sadece ritüel bir jestle etkili hale getirilebilirdi: açık ve silahsız ellerin birbirlerini karşılıklı olarak karşılıklı kavraması.”

Bu el sıkışmasının en erken tasvirlerinden biri, Assur Kralı, III. Shalmaneser’in bir ittifakı mühürlemek için ete bir Babil hükümdarıyla bastırdığını gösteren MÖ dokuzuncu yüzyılda bir kabartmada bulunur.

Neden El Sıkışırız? | El Sıkışmanın Tarihi /via @arkeofili

MÖ 9. yüzyıldan kalma bir taş kabartmada, Asur Kralı III. Shalmaneser, bir Babilli ile tokalaşıyor.

Antik Yunan ve Romalılarda El Sıkışma

Destansı şair Homeros , “İlyada” ve “Odyssey” eserlerinde sık sık söz ve güven gösterileriyle ilgili olarak el sıkışmalarını anlatmıştır. Bu jest ayrıca M.Ö. dördüncü ve beşinci yüzyılda Yunan mezar sanatında bolca tekrar eden bir motifti. Mezar taşları genellikle ölen kişiyi ailesinin bir üyesi ile el sıkışırken tasvir eder ve ya son bir veda ya da yaşayan ve ölüler arasındaki ebedi bağı gösterir. Antik Roma’da ise durum bundan farklı değildir. El sıkışma genellikle arkadaşlığın ve sadakatin sembolü olarak kullanılırdı. Roma sikkelerinde bile sıkılmış el çiftleri görünürdü.

Neden El Sıkışırız? | El Sıkışmanın Tarihi /via @arkeofili

Antik Yunan’dan bir mezar taşı.

El sıkışmasının antik dünyada birkaç anlamı olsa da, günlük selamlama olarak kullanımı daha yeni bir fenomendir. Bazı tarihçiler , basit bir handclasp’i bir şapka eğmek veya eğmek için daha eşitlikçi bir alternatif olarak gören 17. yüzyıl Quakers tarafından popülerleştirildiğine inanıyor.

Selamlama daha sonra sıradanlaştı ve 1800’lerde görgü kuralları içerinde yer almaya başladı, günümüzde ise adeta bir zorunluluk haline geldi. Evinize gelen bir misafirden tutun toplantıdaki bir çalışanınıza kadar herkesle  el sıkışır hale geldik.

Belkide bugünerde bu tarihsel etkinliğe biraz ara vermemiz gerekiyordur.

Sağlıkla, sağlıcakla kalın…

Bu içerik 346 kez okunmuştur

Son içerikler

Suskunlar Dizisine Ne Kadar Hakimsiniz? 10 Soruluk Suskunlar Testi

Suskunlar Dizisine Ne Kadar Hakimsiniz? Suskunlar, Türkiye'nin en uzun soluklu dizilerinden birisi olma özelliğine sahip olmasıyla beraber oyuncu kadrosu ile…

23 Eylül 2020

Şans Tanımanız Gereken Sanatçı: Pera Band

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Pera Band var. Geçen yazımızda Pinhâni yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel…

23 Eylül 2020

10 soruda Yunan Mitoloji Testinde Ne Kadar İyisin?

Yunan Mitolojisini Severlere 10 Soruluk Test! Yunan Mitolojisi testinde ne kadar başarılısınız? Peki 10 Mitoloji sorusunun doğrularını bulabilecek misin? Mitolojide…

23 Eylül 2020

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #6

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #6 Yazar-Kitap Eşleştirme serimizin altıncısıyla karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin?      

22 Eylül 2020

Şifre Bilimi: Kriptoloji Nedir?

Kriptoloji Nedir? Kriptoloji kavramı, insan hayatını kolaylaştıran bir bilim dalıdır. Kriptoloji bir matematik bilimidir ve genelde sayılar teorisi üstüne kuruludur.…

21 Eylül 2020

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ 10

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.      …

20 Eylül 2020