Ankara’nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi

avatar

Edanur Özkan

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

69509671 1355673074585283 4756361579476287488 n

Ankara’nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi

Bugün itibarı ile Ankara’da 5 milyonu aşkın insan yaşıyor. Bu kalabalık şehir aynı zamanda ülkenin başkenti olmak gibi çok önemli bir görevi de yerine getiriyor. İlk yazımda benim ve diğer milyonlarca insanın yaşadığı şehrin mitolojik kaynaklarda nasıl kurulduğunu anlatmak istedim.

Uzatmadan başlayalım. Keyifli okumalar dilerim.

Vaktiyle Gordios adlı fakir bir köylü varmış. Fakir bir köylü olan Gordios, bir gün yaşlı öküzlerin çektiği arabasıyla evine dönerken o güne kadar hiç görmediği büyüklükte bir kartal gelerek arabasının okuna konar. Gordios yaşadıklarına bir anlam veremez, zira kartal bir türlü konduğu yerden uçmuyor kendisini izliyordur. Bunun üzerine bir kahine danışmaya karar verip, kahinlerin olduğu şehre doğru yol alır. Tam şehir kapısından içeri girecekken genç bir rahibe ona kartalın tanrılara ait olduğunu ve hemen Zeus’a kurbanlar sunması gerektiğini söyler.

Rahibe bununla da kalmayıp, Gordios’a:Ey fakir köylü. İzin ver de seninle gelip Zeus’a sunman gereken kurbanları doğru seçip seçmediğinden emin olayım,” der.

Ankara'nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi | wikikultur.com

Ankara’nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi | Midas jürilik yapıyor.


Elbette gelebilirsin,” der Gordios ona ve “Çok akıllı ve nazik birisine benziyorsun. Benimle evlenmeye ne dersin?” diye de sorar.
Zeus’a kurbanlar sunulur sunulmaz seninle evlenmeyi kabul ediyorum” diye cevaplar genç rahibe. (Evet olaylar çok hızlı gelişir:) )

Tam bu sırada Phrygia (Frigya) Kralı kimsenin bilemediği bir sebepten dolayı aniden ölmüştür. Ülkenin ileri gelenleri kralın kim olacağı konusunda tartışırken, danışılan kahin onlara; “Ey Phrygia halkı. Yeni kralınız şu anda eşi ile beraber ülkeye öküz arabasıyla yaklaşıyor,” diyerek gelen yabancının kimliğini açıklar.
Gerçekten de az sonra, orada bulunanların hayretler içerisinde kaldığı olay gerçekleşir. Gordios ve rahibe, öküzlerin çektiği araba ile meydanına gelmiştir. Üstelik arabada tanrıların bir işareti olduğunu düşündükleri kartal da vardır. Phrygialılar hemen Gordios’u kral ilan ederler. Yeni kral Zeus’a minnettarlığını göstermek için arabayı öküzlerle beraber ona adar. Kartalın gelip konduğu oku da kendisine özgü bir biçimde kaleye bağlar. Kahinin söylediğine göre oku kaleye bağlayan düğümü çözen kişi, bütün Asya kıtasının kralı olacaktı. Yüzyıllar boyu Gordios’un kurduğu Gordion adı verilen şehirde, Zeus’un sadık hizmetkarları olan rahipler tarafından konan bu ok ve boyunduruk, en sonunda Makedonyalı Büyük İskender tarafından bir kılıç darbesi ile kesilir.

Ankara'nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi | wikikultur.com

Ankara’nın Kurulmasının Mitolojik Hikayesi | İskender gordion düğümünü kesiyor.

Evlatlığı olan Midas’dan başka çocuğu olmayan Gordios, ölümünden sonra tahta Midas’ın geçmesini vasiyet eder. Midas da bu ülkede Dionysos kültünü yerleştirerek, burada Ankyra (Ankara) adını verdiği bir şehir kurar.

Kaynak: RobertGraves/Yunan Mitleri

Bu içerik 275 kez okunmuştur

 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli