Bize Ulaş!

Astronomi

Kuyruklu Yıldız Nedir? Nasıl Oluşur?

Güneşin etrafında yörüngede dolanan buzlu küçük Güneş Sistemi cisimlerine kuyrukluyıldız (comet) denir.

Paylaşılma Tarihi :

,

Kuyruklu Yıldız Nedir?

Kuyruklu Yıldız Nedir? | Asteroitler temel olarak kaya ve metalden oluşmakla beraber diğer uzay cisimleri kaya, metal ve diğer bileşiklerin buzları ile birlikte donmuş sudan oluşur.
Güneşin etrafında yörüngede dolanan buzlu küçük Güneş Sistemi cisimlerine kuyrukluyıldız (comet) denir. Güneş kuyrukluyıldızlara yeterince yakın olduğunda ince, bulanık, geçici bir atmosfer ve bazen de bir kuyruk görülür.
Gezegenler gibi kuyruklu yıldızlar da kendilerine ait görünür bir ışık yaymazlar, yansıyan güneş ışığıyla parlarlar.
Her yıl iç güneş sisteminden geçen birkaç düzinesi tespit edilir. 2011 itibariyle yaklaşık 4185 bilinen kuyruklu yıldız bulunmaktadır.

Kuyruklu yıldızlar genellikle Güneş’ten birkaç AU uzakta, gökyüzünde hafif soluk belirsiz cisimler iken keşfedilirler.
Son derece eliptik bir yörüngede seyahat eden kuyruklu Güneş’e yaklaştıkça parlaklaşır ve geniş bir kuyruk gelişir. Kuyrukluyıldız Güneş‘ten uzaklaşırken de, parlaklığı ve kuyruğu tekrar sönük bir ışık noktası haline gelene kadar azalır.

Yapıları

Tipik bir kuyruklu yıldızın çeşitli bölümleri vardır.
Bir kuyruklu yıldızın çekirdeği veya ana katı gövdesi küçüktür – yaklaşık 100 metreden 40 kilometreye kadar değişmektedir.
Kaya, toz, su buzu ve karbon monoksit, karbon dioksit, metan ve amonyak gibi donmuş gazlardan oluşurlar.
Kuyruklu yıldız çekirdekleri düşük kütleleri nedeniyle kendi yerçekimi altında küresel hale gelmez ve böylece düzensiz şekillere sahip olurlar.

Kuyruklu Yıldız Nedir? Nasıl Oluşur?– WİKİKÜLTÜR

Kuyruklu Yıldız Nedir? Nasıl Oluşur?

Kuyruklu yıldızlarda yörüngesinin büyük bölümünde, Güneş’ten uzakta, sadece donmuş çekirdek vardır. Bir kuyruklu yıldız Güneş’e yaklaştığında, buzlu yüzeyi çok sıcak hale gelir, kuyruklu yıldızın bir kısmı gaz haline gelir ve uzaya doğru genişler, çekirdeğin etrafında dağınık bir gaz ve toz atmosferi oluşturur. Kuyrukluyıldızın etrafındaki bu büyük ama son derece hafif atmosfere kuyrukluyıldız saçı (coma) denir.
Güneş’in ışınım basıncı ve güneş rüzgârı ile kuyrukluyıldız saçına (coma) uygulanan güç, Güneş’ten uzak yönde büyük bir kuyruğun oluşmasına neden olur.
Kuyruklu yıldız Güneş’e yaklaştıkça kuyrukluyıldız saçı (coma) ve kuyruk daha büyük ve parlak hale gelir. Kuyruğun büyüklüğüne rağmen, ışığın çoğu kuyrukluyıldız saçından (coma) gelir. Bununla birlikte, kuyruklu yıldızın kütlesinin çoğu çekirdekte bulunur.

Kuyruklu yıldızların iki tür kuyruğu vardır. İyon kuyrukları yaklaşık olarak düzdür ve genellikle parlak, doğrusal akımlar içerir. Spektrumları çok sayıda iyonize molekülün emisyon çizgilerini gösterir. Toz kuyrukları genellikle geniş, dağınık ve hafifçe kıvrıktır. Güneş ışığını yansıtan mikroskobik toz parçacıkları bakımından zengindirler ve kuyruğu uzaktan görülebilir hale getirirler.
Kuyrukluyıldızların kuyrukları her durumda güneş rüzgarı ile Güneş tarafından itilerek Güneş’ten uzağa doğru oluşur. İyon kuyrukları güneş rüzgarından Güneş’in yer çekimine göre çok daha güçlü bir şekilde etkilenirler, bu yüzden bu kuyruklar her zaman doğrudan Güneş’ten uzaklaşır. Daha ağır olan toz parçacıkları, kuyruklu yıldızların toz kuyruklarının hafif eğimlİ şekilde kuyrukluyıldızın yörüngesini takip etme eğilimindedir.

Kuyruklu yıldız yörüngesi: Güneşe yaklaştıkça, bir kuyruklu yıldız her zaman Güneş’ten tam ters doğrultuda uzayan bir iyon kuyruğu geliştirir. Daha yakında Güneş’ten hemen hemen ters doğrultuda uzayan kavisli bir toz kuyruğu da görünebilir.

Comet Hale-Bopp tarafından oluşturulan iki kuyruk (1997 yılında fotoğraflandı) | wikikultur.com

Comet Hale-Bopp tarafından oluşturulan iki kuyruk (1997 yılında fotoğraflandı) | wikimedia commons

Mavi iyon kuyruğu, ağırlıklı olarak karbon monoksit içeren iyonize gaz moleküllerinden oluşur. Bu kuyruk, kuyrukluyıldızın çekirdeğinden gelen gazla hızlı güneş rüzgârı etkileşiminden oluşan parçacıklar tarafından oluşturulur. Mavi iyon kuyruğu doğrudan Güneş’ten uzağa bakar.
Beyaz toz kuyruğu, kuyruklu yıldızın çekirdeğinden çıkan ve Güneş’ten gelen ışığın baskısı ile itilen tanecikler tarafından oluşturulur. Bu kuyruk Güneş’ten yaklaşık olarak uzağa bakar.

Fiziksel Özellikler

Tahminler, kuyruklu yıldızların kütlelerinin küçük asteroitlerin kütleleriyle karşılaştırılabilecek 1012 ila 1016 kg arasında değişen düzeyde olduğu yönündedir. Bir kuyrukluyıldızın kütlesi zamanla azalır çünkü kuyruklu yıldız Güneş etrafında her döndüğünde, malzeme yüzeyinden buharlaştıkça bir miktar malzeme kaybolur.
Kuyrukluyıldız çekirdeğinin büyük oranda metan, amonyak, karbondioksit ve sıradan su buzu karışımı içinde hapsedilmiş toz parçacıklarından oluştuğu düşünülmektedir.
Şaşırtıcı bir şekilde kuyrukluyıldız çekirdekleri Güneş Sistemi’nde bulunan en az yansıtıcı nesneler arasındadır, albedo genellikle 0.04’ten azdır.

Kuyruklu Yıldızların Kökeni

Güneş sisteminin, iki kuyruklu yıldız deposu/kaynağı içerdiği düşünülmektedir:

  1. Kuiper kuşağı.
  2. Oortbulutu.

Kuiper kuşağı ve Oort bulutundaki kuyruklu yıldızlar Güneş’ten uzak olduğu için tamamen donmuş durumdadırlar.

Sonunda iç güneş sistemine giren kuyruklu yıldızların çoğunun, Neptün yörüngesinin ötesinde Kuiper kuşağı denen bir bölgeden geldiğine inanılır.
Kuiper kuşağı, ekliptik düzleminde bulunur. Ana bölümü, Güneş’ten 50 AU uzağa uzanır. Şimdiye kadar, en az 1277 Kuiper Kuşağı Cismi gözlenmiştir.

Kuiper kuşağında bilinen nesneler.

Ana kemerdeki nesneler yeşil renktedir, dağınık nesneler ise turuncu renktedir. Dört dış gezegen mavidir. Eksenlerdeki sayılar AU cinsinden mesafeyi gösterir

Kuyruklu yıldızların büyük çoğunluğunun Güneş’ten daha da uzakta bulunduğuna inanılıyor. Bu parçaların Güneş etrafında Oort bulutu olarak adlandırılan küresel bir dağılıma sahip olduğuna inanılmaktadır.
Gökbilimciler, Oort bulutunun en az 50.000 AU’ya, yani en yakın yıldıza olan mesafenin beşte biri kadar uzaklığa uzandığını hesaplamıştır. Bu kuyruklu yıldızların çoğu dairesel yörüngeleri nedeniyle Güneş’e hiç yaklaşmadıkları yörüngeye sahiptir. Bununla birlikte zaman zaman iki kuyruklu çekirdeği arasındaki çarpışma veya geçen bir yıldızdan gelen yerçekimi etkisi ya da dev moleküler bir bulutun geçişi, iç güneş sistemine doğru uzak bir kuyrukluyıldızı hareketlendirir. Bunun sonucunda Oort kuyrukluyıldız bulutundan gelen kuyruklu yıldızlar çok eliptik, parabolik veya hafif hiperbolik yörüngeye sahiptir.
Oort Bulutu hiçbir zaman doğrudan gözlenmemiştir – cisimler büyük teleskoplarla görebildiğimiz en sönük cisimlerden bile daha sönüktür.

Kuiper kuşağı kuyruklu yıldızları:

  • 10 km’den daha büyük yaklaşık bir milyar kuyruklu yıldız
  • 100 km’den daha büyük 100.000’den fazla kuyruklu yıldız
  • Kuiper kuşak kuyruklu yıldızları Güneş etrafında gezegenlerle aynı yönde döner.
  • Kuiper kuşak kuyruklu yıldızları gezegenlerin düzlemine yakındır

Oort bulut kuyruklu yıldızları:

  • Tahminen bir trilyon kuyrukluyıldız içerir
  • Oort bulut kuyrukluyıldızları Güneş etrafında gezegenlerle aynı yönde dönmez, yörüngeler herhangi bir yönde olabilir.
  • Yörüngeler 50.000 AU’ya kadar çıkabilir

 

Kaynak

https://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Comet-Hale-Bopp-29-03-1997_hires_adj.jpg

Kuyruklu Yıldız Nedir?  Kuyruklu Yıldız Nedir?  Kuyruklu Yıldız Nedir?  Kuyruklu Yıldız Nedir? Kuyruklu Yıldız Nedir? Kuyruklu Yıldız Nedir?  Kuyruklu Yıldız Nedir?  Kuyruklu Yıldız Nedir?  Kuyruklu Yıldız Nedir? Kuyruklu Yıldız Nedir?

Bu içerik 639 kez okunmuştur

2019 Haziran ayında Paylaşmaya Değer Bilgiler! mottosuyla faaliyetlerine başlayan “wikikultur.com”, kendisine koymuş olduğu büyük hedefler doğrultusunda ilerleyen bir kültür/sanat platformudur.

Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test56 dakika Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #18

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15 İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15
Quiz&Test21 saat Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15

Yazar Kitap Eşleştirme serimizin on beşincisi ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir müptelaları, ille...

İçerik: Mars Keşif Projesi İçerik: Mars Keşif Projesi
Genel1 gün Önce

Mars Keşif Projesi

Mars Araştırmalarının İnsanlığa (Olası) En Önemli Faydası     Son birkaç yılda Mars’a insan gönderme konusunun aniden nasıl da gündeme...

İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz
Müzik2 gün Önce

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz Wikikültür için röportaj veren Şekersiz’e teşekkür ederiz. 1) Merhaba; öncelikle grup üyelerini ve sizi...

İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu
Teknoloji3 gün Önce

STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu

Epic Games’in yeni ücretsiz oyunu STAR WARS Battlefront 2 oldu. 14.01.2020 Türkiye saati ile 19.00’da yayınlanacak olan oyun Epic Games’in alışagelmiş...

İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12 İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12
Biyografi3 gün Önce

Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Cemal Süreya yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Orhan Veli Kanık’ı tanıtacağız. Kendisi...

İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı
Blog4 gün Önce

En Feci Cem Karaca Şarkısı

En Feci Cem Karaca Şarkısı Düştüm mapus damlarına öğüt veren bol olur Toplasam o öğütleri burdan köye yol olur “Eh!...

İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun
Genel4 gün Önce

Tutkunuz Hayatınız Olsun

Tutkunuz Hayatınız Olsun Hobi kelimesini oldum olası sevmedim. Genel olarak ‘iş dışında eğlence, boş zaman uğraşı’ anlamına geliyor. Yani boş...

İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası
Yunan Mitolojisi5 gün Önce

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası Yazıya başlamadan önce bilinmesini isteriz ki bu kitap özeti ders ödevi olarak hazırlanmıştır. Başka sitelerde...

İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7
Quiz&Test5 gün Önce

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 Dil Bilgisi Testi serimizin beşincisiyle karşınızdayız. 10 sorunun doğrularını bulabilecek misin?  ...

İçerik: Genel Müzik Testi İçerik: Genel Müzik Testi
Quiz&Test6 gün Önce

Genel Müzik Testi

Wikikültür Genel Müzik Testi ile sizlerleyiz! Her konudan müzik soruları için bağlantıya tıklayın ve müzik bilginizi ölçün.   Genel kültür...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test7 gün Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #17

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap
Edebiyat1 hafta Önce

Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap

Stefan Zweig’ın okuduktan sonra etkisinden çıkamadığımız bir kitabı daha.  Mecburiyet: Zorunluluk, yükümlülük anlamlarına gelen bir kelime. Yaşamımızın bütününe baktığımız zaman...

İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film
Sinema&Dizi1 hafta Önce

İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film

İkinci Dünya Savaşı Filmleri’nin başlı başına bir tür olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım. Hep alt metinde aynı konunun işlendiği, Amerika’nın...

İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin? İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?
Quiz&Test2 hafta Önce

10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?

10 Soruluk Edebiyat Testi Bu 10 soruluk test ile ne kadar şiir sever olduğunu öğren!     Diğer testlerimiz için...

İçerik: Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri İçerik: Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri
Astronomi2 hafta Önce

Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri

Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri Dünyada var olduğumuz günden beri hep merak içinde olmuşuzdur. İnsanlık, ilk olarak çevresini tanımaya ve...

Bir Mtpa Projesidir © 2019-2020