Kategoriler: Antik Yunan Efsaneleri

Midas Kimdir? Mitolojide Midas ve Dokunduğu Her Şeyi Altına Çevirmesi

Yunan mitolojisinde sıkça bahsedilen dokunduğu her şeyi altına çevirmesi ile ve eşek kulakları ile bilinen ünlü Frigya Kralı Midas Midas,…

Yunan mitolojisinde sıkça bahsedilen dokunduğu her şeyi altına çevirmesi ile ve eşek kulakları ile bilinen ünlü Frigya Kralı Midas

Midas, Silenus’a yardım edince Dionysos krala “istediği dileği yerine getirebileceği” sözünü vermiş Kral da tanrıdan dokunduğu her şeyin altın olmasını ve böylece daha zengin olmayı istemiş. Ancak yemek için dokunduğu yiyecekler, içecekler, dokunduğu insanlar ve ünlü gül bahçesi bile altına dönüşünce, kral Dionisos’dan bu uğursuz gücü geri almasını istemiş.

Midas’ın durumuna acıyan tanrı Dionisos krala Paktalos Irmağı’nda yıkanmasını söylemiş. Bu ırmakta yıkanan Midas, her tuttuğunun altına dönüşmesinden kurtulmuş. Ve o günden bugüne bu ırmakta bulunan altın parçacıkları bu efsaneye bağlanmıştır.

Eşek kulaklı bir kral

Söylenceye göre Tanrıça Athena kaval çalarken derede yüzünün çirkinleştiğini görünce (veya Hera ile Aphrodite kendisiyle alay edince) kavalı yere atmış ve enstrümanı çalanı cezalandıracağına ant içmiştir.

Olaydan haberi olmayan Marsyas kavalı bulup eline aldıktan sonra Apollon’a bile meydan okuyacak dek iyi çalmaya başlamıştır. Kazananın kaybedene istediğini yapması şartıyla gerçekleştirilen yarışmada Marsyas kavalı tersten çalmayı beceremeyince yenilmiştir.

Yarışmayı izleyen Frigya kralı Midas, Marsyas’ın çalışını daha çok beğendiğini söyleyince kızan Apollon Midas’ın kulaklarını eşek kulaklarına dönüştürürken Marysas’ı bir ağaca asıp derisini yüzerek öldürmüş, sonra pişman olup bir dereye dönüştürmüştür.

Bir başka söylenceye göre ise yarışma Apollon ile Pan arasında gerçekleşmiş, yarışmayı Apollon’un kazanmasını haksız bulan Midas fikrini açıkça söyleyince kızan Apollon kralın kulaklarını eşek kulaklarına dönüştürmüştür. Bu olaydan sonra kral kulaklarını gizlemek için uzun Frig külahı takmaya başlamıştır. Kralın saçları uzayınca ister istemez kraliyet berberi de durumu öğrenir.

mida
Öldürürmekten korktuğu için kimseye söyleyemez ama bu duruma dayanamayınca içini rahatlatmak için bi çukur kazar ve içine ‘eşek kulaklı Mydas’ diye bağırır. Kimse duymasa da yerin altında yeşeren otların fısıldaması ile herkes öğrenir.
Bunun üzerine kral önce berberini ölüme mahkum eder sonra kendisi yanında taşıdığı boğa kanını içerek intihar eder.

(Silenus, Athena, Diyonisos gibi isimlerin açıklaması yoktur metinde hepsini sırayla ayrı yazılarda size sunacağız. Takipte kalın.)

Bu içerik 1908 kez okunmuştur

Son içerikler

Pandemiye Özel Uzaktan Tatil: Google Maps

Fatih Aras'ın bu yazısında sizin için Pandemiye Özel Uzaktan Tatil var; Google Maps ‘’Güneş kremini sürmüş, rüya gibi bir deniz…

28 Eylül 2020

Evrenin Soğuk Yıldızları | Kahverengi Cüceler

Soğuk yıldız nedir? | Yıldızlar, gece gökyüzümüzü süsleyen muazzam gök cisimleridirler. Bu yazımızda soğuk yıldızlardan bahsedeceğiz.

27 Eylül 2020

Yunan Mitolojisinde 8 Önemli Tanrı ve Tanrıça

Bu yazımız yunan mitolojisinde en önemli 8 tanrı ve tanırça hakkındadır. Keyifli okumalar dileriz.

26 Eylül 2020

Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

Audrey Hepburn 1961 yılında rol aldığı Breakfast at Tiffany's ile Amerikan sinema tarihinde unutulmazlar arasına girdi. Audrey Hepburn hayatı sizlerle...

25 Eylül 2020

Karadelik Nedir? Karadelikler Nasıl Oluşmuştur?

Karadelik Nedir? Her canlı doğar yaşar ve ölür bu en ihtişamlı ölümdür! Karadelik, kütleçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip…

25 Eylül 2020

Bağcılar Medeniyeti ve Aynısının Biraz Değişiği Gibi

Bağcılar Medeniyeti Bu hikaye Bağcılar’da bir pasajın altına kurulmuş kendince post apokaliptik bir medeniyet hakkındadır. Gerçeklik ve bilimsellikle ilişiği olmayıp,…

25 Eylül 2020