Kategoriler: Sinema&Dizi

Space Jam Film İncelelmesi | İmdb Puanı ve Konusu

İnsana basketbolu sevdiren, izlerken eğlendiren bir klasik. ve izlenmeye değer bir animasyon; Space Jam filminin incelemesi...

Space Jam Film İncelelmesi

Bu içerik spoiler içermekedir!

Tür: Animasyon/Aile

Imdb: 6,4/10

Yazıma başlamadan önce şunları söylemek istiyorum:

  • Film bir animasyon filmi olduğu için standart formatımın biraz dışına çıkacağım.
  • Imdb puanı düşük olmasına rağmen film güzel bir hasılat yapmıştır ve filmin bazı ürünleri koleksiyon değerindedir.
  • Çoğu insanın filmi sevmesine rağmen Imdb puanının düşük olması bu sistemin ne kadar yanlış çalıştığını gösterir nitelikte.

İlgili İçerik: Yes Man Film İncelelmesi

Space Jam

Space Jam başrolünde Michael Jordan’ın oynadığı komedi unsurunun ön planda olduğu bir animasyon filmidir. Animasyon filmlere çocuk filmi gözüyle bakmayın sevgili dostlar. Bir filmde asıl önemli şey sizi eğlendirmesi veya keyifli zaman geçirtmesidir. Bu film ister kamerayla çekilmiş olsun ister kurguyla yapılmış olsun.

Film normal bir animasyon filminden farklı olarak 2 evrende geçiyor. Birisi gerçek dünya, diğeri ise Looney Tunes dünyası. Gerçek dünyada insanların içine giren Looney Tunes karakterleri görüyoruz. Diğer evrende ise animasyon karakterlerin içinde Michael Jordan’ı görebiliyoruz.

Filmi bugün şu 3 konu üzerinden eleştireceğim:

  1. Konu
  2. Karakterler
  3. Film İzlenmeye Değer Mi ?

Konu

Space Jam Film İncelelmesi

Uzaydan gelen 5 kötü uzaylı yaratık, patronlarının emri üzerine Looney Tunes karakterlerini kaçırmak istemektedir. Patronlarının Looney Tunes karakterlerini isteme sebebi ise, uzay eğlence merkezini eğlenceli hale getirmek. Bugs Bunny ve arkadaşları onlardan kurtulmak için onları bir basket maçına davet eder.

Film uzaylı yaratıkların iddiayı kazanmak için NBA’den Charles Barkley, Patrick Ewing, Larry Bird gibi basketbol ikonlarının güçlerini çalmasıyla ilerlerken bizi çok farklı bir manzara karşılar. Bugs Bunny ve arkadaşları yardım için Michael Jordan’a gider fakat Jordan basketbolu bırakıp beyzbola başlamıştır. Bugs Bunny ve arkadaşlarının Jordan’ı ikna etmesiyle olaylar gelişir…

Karakterler

Space Jam Film İncelelmesi görsel: cinemablend.com

Karakter kadrosu geniş olan Space Jam, Micheal Jordan’ın yanında Muggsy Bogues, Shawn Bradley, Charles Barkley, Larry Bird, Patrick Ewing, Larry Johnson gibi ünlü basketbol oyuncularını barındırmakta. Ayrıca Hayalet Avcıları filminden aşina olduğumuz Bill Murray , Sensfield dizisinden tanıdığımız Wayne Knight gibi komedyen oyuncular da bu filmde oynamakta.

Hepsi bir yana Bugs Bunny, Daffy Duck, Taz, Lola, Penelope vb. tüm Looney Tunes karakterlerini filmde görüyoruz. Karakter kadrosu bu kadar geniş bir filme göre roller çok güzel dağıtılmış ve her karakteri yeteri kadar görüyoruz. Filmde özellikle Bugs ve Lola’nın aşk sahneleri çok güzel ve eğlenceli şekilde yazılmış.

Jordan’a ayrı bir parantez açmazsam olmaz:

Michael Jordan

Space Jam Film İncelelmesi

Michael Jordan‘ı bu filmde basketbolu bırakmış bir şekilde görüyoruz. Beyzbola merak salan ve bu sporda da gayet başarısız bir performans sürdürmekte olan Jordan halinden mutsuzdur fakat şikayetçi değildir. Bugs’ın ısrarı üzerine basket maçına çıktıktan sonra basketbola geri dönmüştür. Bu filmin yeri benim için çok büyüktür çünkü küçüklüğümün kahramanı Jordan ile tanışmam bu filmle olmuştur.

Filmde Michael Jordan rolünü gayet iyi oynamış ve bazı yerlerde senaryo dışına çıkarak filme güzel replikler eklediğini görebiliyoruz. Filmde ayrıca Michael Jordan’ın basketbol yeteneğinin ne seviyede olduğunu biraz mübalağaya da başvurarak gösteriyor. Güçleri çalınmış 5 basketbolcuya karşı maçı neredeyse tek başına kazanması, alt metinde Jordan’ın bu 5 basketbolcunun toplamından daha iyi bir oyuncu olduğunu gösterir gibi bir mesaj var bence. (Kesinlikle taraftarlık yapmıyorum, filmi izlerseniz bu alt mesajın almanız çok olası 😀 )

Film İzlenmeye Değer Mi?

Film hakkında bahsetmem gereken en önemli şeylerden biri de filmin müzikleri. Müzikler muhteşem ve Fly Like an Eagle, I Believe I Can Fly  gibi ikonik şarkılar çalıyor bu filmde. Onun dışında da Space Jam gibi çok güzel bir kendi müziği var. Aşağıya filmin müziklerinin linkini bırakacağım.

Keyifli dinlemeler:

Film 1996 yapımı olmasına rağmen açıp defalarca kez izlenebilir bir film. 50 yıl geçse de hala izlenebilir bir film olarak kalacağını düşünüyorum.  Film eş dostla veyahut çocuklarınızla oturup izleyebileceğiniz muhteşem bir film.

Space Jam Trailer

SON SÖZ

Film hakkında yeni bir haber var. Space Jam 2 çıkıyor ve bu sefer başrolünde LeBron James oynayacak.

Sizin de İmdb’nin haksızlık yaptığını düşündüğünüz filmler varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Kim bilir belki benim listemdeki filmlerden birini yazarsınız ve sizden fikir alırım.

Okuduğunuz için teşekkürler, bir sonraki incelemede görüşmek üzere…

Bu içerik 1717 kez okunmuştur

Son içerikler

Pandemiye Özel Uzaktan Tatil: Google Maps

Fatih Aras'ın bu yazısında sizin için Pandemiye Özel Uzaktan Tatil var; Google Maps ‘’Güneş kremini sürmüş, rüya gibi bir deniz…

28 Eylül 2020

Evrenin Soğuk Yıldızları | Kahverengi Cüceler

Soğuk yıldız nedir? | Yıldızlar, gece gökyüzümüzü süsleyen muazzam gök cisimleridirler. Bu yazımızda soğuk yıldızlardan bahsedeceğiz.

27 Eylül 2020

Yunan Mitolojisinde 8 Önemli Tanrı ve Tanrıça

Bu yazımız yunan mitolojisinde en önemli 8 tanrı ve tanırça hakkındadır. Keyifli okumalar dileriz.

26 Eylül 2020

Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

Audrey Hepburn 1961 yılında rol aldığı Breakfast at Tiffany's ile Amerikan sinema tarihinde unutulmazlar arasına girdi. Audrey Hepburn hayatı sizlerle...

25 Eylül 2020

Karadelik Nedir? Karadelikler Nasıl Oluşmuştur?

Karadelik Nedir? Her canlı doğar yaşar ve ölür bu en ihtişamlı ölümdür! Karadelik, kütleçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip…

25 Eylül 2020

Bağcılar Medeniyeti ve Aynısının Biraz Değişiği Gibi

Bağcılar Medeniyeti Bu hikaye Bağcılar’da bir pasajın altına kurulmuş kendince post apokaliptik bir medeniyet hakkındadır. Gerçeklik ve bilimsellikle ilişiği olmayıp,…

25 Eylül 2020