Bize Ulaş!

Yunan Mitolojisi

Afrodit Kimdir? 10 Maddede Aşk Tanrıçası Afrodit

Afrodit yunan mitolojisinde güzellik, doğurganlık ve cinsellik tanrıçasıdır. Afrodizyak ve türevleri olan her kelime Afrodit isminden gelmektedir.

Paylaşılma Tarihi :

,

afrodit kimdir

Afrodit Kimdir?

Afrodit, yunan mitolojisinde aşk, güzellik ve doğurganlık tanrıçasıdır. Tanrıça’nın çocuklarından biri olan Erotes istediği  ölümlülerin ve tanrıların her ikisine de tutku uyandırabiliyordu. Doyumsuz ve ulaşılamaz olarak gösterilen Aphrodit, Sithra sahiline yakın bir yerde doğdu. Hephaestus ile evli olmasına rağmen, en ünlü savaş tanrısı olan Ares, Zeus ve Hades dışındaki tüm Olimpiyatçılarla ilişkisi vardı. 

Afrodit Ne Demek?

Aphrodite’in adı genellikle, eski Yunan kelimesi  aphros’tan gelmektedir ve  doğum köpüğü anlamına gelir. Bu hikaye doğum hikayesine de güzel bir şekilde uyar. Bununla birlikte, modern tarihçiler hem Aphrodit’in hem de adının antik Yunanistan’ı öne sürdüğünü ve hikâyenin aslında tanrıçanın adı yüzünden geldiğini düşünür.

 

Apollon, Yunanlılar için kusursuz erkek bedeninin idealini nasıl temsil ediyorsa, Tanrıça da kesinlikle en uygun kadın meslektaşıydı. Güzel ve büyüleyici, simetrik olarak kusursuz biri olarak, tasvir edilirdi. Bazen Eros ile birlikte, bazen büyülü bir kuşak ile, ya da kabuk, güvercin, serçe, ve ya gül olarak temsil edilirdi.

Afrodit Neyi Temsil Eder?

Tanrıça yunan mitolojisinde aşk, güzellik ve doğurganlık tanrıçasıdır. Afrodit güzelliği ve aşkı temsil eder.

 

Afrodit’in Doğuşu

Homeros ve Hesiod, Afrodit’in kökeni hakkında iki farklı hikaye anlatır. Bunlardan birincisi yani Homeros’un görüşüne göre Aphrodit, Zeus ve Titaness Diona’nın kızıydı, bu hikaye onu Olimpiyatçılar gibi ikinci nesil bir tanrıça yapıyor. Ancak, Hesiod çok daha ünlü mitlerle anlatıyor olayı. Ona göre Aphrodit, oğlu Cronus tarafından hadım edildikten sonra Uranüs’ün cinsel organlarının denize düştüğü zaman doğdu. Aşk tanrıçası Afrrodit, deniz kabuğu üzerindeki sulardan, tamamen yetişkin, ve daha önce hiç kimsenin görmediği bir güzellikte ortaya çıktı.

Afrodit Heykeli

Praksiteles’in Knidos halkı için yaptığı,  bilinen Knidos heykeldir. Çıplak olarak da bilinen bu heykel (tahmini M.Ö 4.yy), dünyadaki ilk anıtsal nü heykelidir. 

 

 

Afrodit ve Poseidon

yunan mitolojisi

yunan mitolojisi

Herkesin tıpkı Poseidon ve Afrodit gibi karamsar ve kıskanç olduğu günleri vardır. Bu yüzden kendilerini bazı zor durumlara soktular. Benzer olsalar da farklılar. Afrodit ve Poseidon, hem karamsar olmaları hem de çok çocuk sahibi olmaları bakımından benzerler; ancak, kendilerini temsil eden farklı sembollere sahip olmaları ve farklı şeyleri kontrol etmeleri bakımından farklıdırlar.

Afrodit ve Poseidon benzer yönlerinden biri ikisinin de karamsar ve kıskanç olmasıdır. Yunan Deniz Tanrısı  Poseidon genellikle Zeus’un gücünü ve otoritesini kıskanıyordu.. Poseidon gibi, Aphrodit de “Aphrodit ve Ruh” daki gibi kıskançtır. “Afrodit, Psyche adlı ölümlü bir kadının güzelliğini kıskanıyordu” Bu, Aphrodit’in kıskanç ve karamsar olduğunu açıkça göstermektedir. Sonuç olarak Afrodit ve Poseidon kıskanç oldukları için benzerdir.

Poseidon ve Aphrodit gibi tüm tanrılar farklı şeyleri kontrol eder. Aphrodit, Aşk ve Güzellik Tanrıçasıdır. Ama Poseidon’a gelince, o Deniz Tanrısıydı. “Poseidon deniz, nehirler, sel ve kuraklık, depremler ve atların büyük Olimpiyat tanrısıydı”. Bu sadece onun deniz tanrısı olduğunu kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda birçok şeyi kontrol ettiğini de kanıtlıyor. Sonuç olarak, Aphrodit ve Poseidon farklıdır çünkü aynı şeyleri kontrol etmezler. Aphrodit ve Poseidon benzer olsalar da pek çok farklılıkları vardır. İkisinin de çok çocuğu olduğu gibi, ama farklı şeyleri kontrol ediyorlar. Ya da, ikisi de karamsar ve kıskanç oldukları için, ancak onları temsil eden farklı sembollere sahip oldukları için. Tüm tanrılar farklıdır, ancak yine de Poseidon ve Aphrodit gibi bazı ortak yönleri vardır.

 

Afrodit ve Hades

yunan tanrısı

yunan tanrısı

Bazı insanlar Hades ve Afrodit’in tamamen zıt olduklarını düşünebilir, biri yeraltı dünyasının hükümdarı, diğeri ise aşk ve güzellik tanrıçasıdır. Tesadüfen, hala farklılıkları olsa da düşündüğünüzden daha benzerler. Herkes Aphrodit ve Hades’in güçlerini onları sinirlendiren insanlara karşı kullandıklarını bilir, ancak her iki tanrının da onları benzer yapan bir yolu vardır.

Hades ve Aphrodit benzerdir çünkü ikisi de kendilerini memnun etmeyen insanlara kızarlar ve her ikisi de insanları manipüle etmeyi severler; ancak, Aphrodit ‘in kendi çocuklarına sahip olabilmesi açısından farklıdırlar, ancak Hades olamaz ve ikisi de mutlu bir şekilde evli değildir. 

Hades ve Aphrodit ‘in aynı olmasının bir yolu, ikisinin de onları memnun etmeyen insanlardan intikam almaktan hoşlanmalarıdır. Afrodit, sevgi güçlerini ona meydan okuyanlara karşı kullanmayı sever, onlara sahip olamayacakları bir şeyi sevmelerini sağlar ya da bu durumda biri onları sevmemesi gereken bir şeyi sever. Aphrodite’e tapmayan ve övmeyen ve Aphrodit ‘i görmezden gelen Troizenos Prensi Hippolytos, Afrodit üvey annesini ona aşık ettiğinde bunun bedelini ödedi. Babası Theseus, karısının oğlunu sevmesinden hoşlanmadığı için onu lanetledi ve sonunda Hippolytos öldü. 

Bu, Aphrodit ‘in kendisini memnun etmeyen insanlara kızdığını kanıtlıyor, tıpkı Hades’in Pirithous’tan intikamını Hades’in hoşuna gitmeyen bir şey yaptığında aldığı gibi. Pirithous bir eş arıyordu ve Hades’in sevimli karısı Persephone’nin söylentilerini duymuştu, bu yüzden onu aramak için yeraltı dünyasına gitti. Hades planlarını duydu ve onu sarayında bir ziyafete davet etmeye karar verdi. Pirithous, Hades’in kendisi için planladığını bilmiyordu, Pirithous sandalyesine oturmak için gittiğinde bedeni sonsuza kadar sandalyeye yapışmıştı. Kahraman Pirithous, Hades’in gelini Persephone’yi kaçırmaya çalıştı. Ceza olarak tanrı onu taş bir sandalyeye ve sonsuz işkenceye hapsetti. Seferde kendisine eşlik eden Theseus, Herakles’in isteği üzerine serbest bırakıldı.

Sonuç olarak, birbirlerinin tam zıttı olduğu düşünülen tanrılar, düşündüğümüzden daha çok birbirine benziyor. Hades ve Aphrodit , her ikisi de onları memnun etmeyen insanlardan intikam almak için aynıdır ve insanları kendi yollarını bulmaları için manipüle etmeyi severler. Farklılar çünkü sadece Aphrodit kendi çocuklarına sahip olabilir ve sadece Hades mutlu bir şekilde evlidir.

 

Afordit ve Hephaestus 

Aphrodit o kadar güzeldi ki, sadece Artemis, Athena ve Hestia gibi üç bakire tanrıça büyülüğüne ve gücüne karşı koyma gücü kazandılar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Olympus’a çıktığı  an, istemeden ve elinde olmadan her biri kendisinin olmasını isteyen diğer tanrılar arasında hasara ve tartışmaya yol açtı. Bunu engellemek isteyen  Zeus, aceleyle Olimpiyatlar arasındaki en çirkin olan olimpiyat ile yani Hephaestus ile evlendirdi. Tabii ki, bu sorunu ortadan kaldıramadı. Afrodit sadık kalmayı planlamıyordu.

 

Ölümlülerin Arasındaki Afrodit

Başkalarının aşık olmasını sağlamakla meşgul olmadığında, Aphrodit kendine aşık olur böyle zaman geçirirdi. Peki ölümlülerin hiç mi şansı yoktu?

Afrodit ve Adonis

persephone ve hades

persephone ve hades

Bir keresinde, bir masal ağacının yanında bulduğu bir erkek çocuğunu Yeraltı Dünyası’na götürdü Afrodit ve yeraltı Dünyasından Persephone’ye çocuğa iyi bakmasını istedi. Ancak, yıllar sonra onu ziyarete gittiğinde, O anda çocuğun büyümüş olduğunu ve  olağandışı yakışıklı olduğunu gördü Adonis’e anında aşık oldu. 

Bu yüzden, Adonis’in onunla olmasını. Persephone buna izin vermezdi. Zeus , Adonis‘in zamanını iki tanrıça arasında bölerek kavgayı çözdü . Ancak, Adonis Aphrodit’i tercih etti ve zamanı geldiğinde Yeraltı dünyasına geri dönmek istemedi.  Persephone onu öldürmek için bir yaban domuzu gönderdi ve Adonis yaralanıp ölümüne kan kaybetti. Afrodit’in kolları kandan kıpkırmızı olmuştu. Çiftin iki çocuğu vardı: Beroe ve Golgos.

 

Afordit ve Anchises

Başka bir zamanda ise, Afrodit Anchises adlı bir Truva prensine aşık oldu. Kendisi bir prenses gibi göstererek onu baştan çıkardı ve onunla yattı.  Ancak onunla yattıktan  sonra gerçek kimliğini ortaya çıkardı, ve ona soylu bir oğul vaat etti ayrıca bunu kendine saklaması için onu uyardı.

Ne yazık ki Anchises bunu başaramadı, bu yüzden Zeus yıldırımıyla onu cezalandırdı ve kör ettti. Daha fazla dayanamayıp hayata gözleri yuman Anchises, oğlu Aeneas’ın görkemli Roma İmparatorluğu’nu görme fırsatına erişemedi.

 

Afrodit ve Paris

Paris, Afrodit’i görmekle kutsanmış üçüncü ve son ölümlü idi. Bu, Afrodit Hera ve Athena’nın üç tanrıçadan hangisinin en iyisi olduğuna karar vermekle görevlendirildiğinde gerçekleşti. Afrodit, onu seçtiği takdirde Paris’e dünyanın en güzel kızını vaat ederek söz verdi. Sözünü tuttu elbette. Aphrodit, kanlı yıllarca sürecek olan Truva Savaşı‘nı başlatan Spartalı kraliçe Helen’i seçmişti Paris’e.

 

Pegasus: Yunan Mitolojisinde Kanatlı At

Bu içerik 6619 kez okunmuştur

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.

32 Yorum

32 Comments

 1. Pingback: Mitolojide Herkül Ve 12 Görevi - WİKİKÜLTÜR

 2. Pingback: Yunan Mitolojisinde 8 Önemli Tanrı ve Tanrıça | WİKİKÜLTÜR

 3. Pingback: Sinema Severlere 5 Film Önerisi | WİKİKÜLTÜR

 4. Pingback: Medusa Kimdir? Yunan Mitolojisinde Medusa Efsanesi | WİKİKÜLTÜR

 5. Halime Uyğurlar

  23 Kasım 2020 at 16:46

  afrodit.. her ne kadar güzel bir kadın olarak simgelenmiş olsa da, yazıda da aşkın her türlü halini içinde barındırdığını görüyoruz.. yazı için de teşekkürler..

  • MEHMET TOPRAK

   30 Aralık 2020 at 00:44

   Afrodit yazımıza yapılan yorum için teşekkür ederiz.

 6. Rabia

  23 Kasım 2020 at 19:36

  Afrodit Kimdir ? yazısı için çok teşekkürler.

  • Muhammed uyğurlar

   12 Aralık 2020 at 22:01

   Afrodit kimdir yazısı çok açıklayıcı olmuş emeğinize sağlık.

  • MEHMET TOPRAK

   30 Aralık 2020 at 00:44

   Afrodit yazımıza yapılan yorum için teşekkür ederiz.

 7. İlker Has

  23 Kasım 2020 at 23:11

  Afrodit kimdir diye bir soru sorduğumda bana cevabını fazlasıyla veren bir site, acaba odin kimdir diye sorsam da bir cevap alabilir miyim?

  • MEHMET TOPRAK

   30 Aralık 2020 at 00:45

   Afrodit adlı yazımıza yaptığınız yorum için teşekkür ederiz.

 8. Beyza

  7 Aralık 2020 at 19:16

  Afrodit hakkında öğrenebileceğimiz her şey Afrodit Kimdir ? yazısında gerçekten güzel bir şekilde anlatılmış. Yazı için çok teşekkürler

  • MEHMET TOPRAK

   30 Aralık 2020 at 00:45

   Afrodit kimdir adlı yazımıza yaptığınız yorum için teşekkür ederiz.

 9. Akif Soysal

  8 Aralık 2020 at 11:19

  Afrodit truva savaşına sebep olmasa iyi bir mitolojik karakter.

 10. Melike

  9 Aralık 2020 at 12:16

  Afrodit zeusun dişi versiyonu sanırım

  • Selen Kaya

   9 Aralık 2020 at 17:04

   sjsjsjjsj kesinlikle büyük ortak yönleri var

 11. Selen Kaya

  9 Aralık 2020 at 17:03

  Mitolojik hikayeler serisi daha fazla gelsin afrodit için. Bu arada Afrodit denilince selena dizisi geliyor aklıma :DD

 12. Sadre

  10 Aralık 2020 at 00:00

  Mitolojiye ilgi duymamı sağlayan konudur belki afrodit .. Afrodit kimdir yazısı için teşekkürler

  • MEHMET TOPRAK

   10 Aralık 2020 at 14:57

   Afrodit isimli yazımıza olan ilginiz için teşekkürler.

 13. Hilal

  10 Aralık 2020 at 13:26

  Afrodit yazisi icib tesekur ederim

 14. Derya

  11 Aralık 2020 at 17:25

  Afrodit kimdir yazınızda Afrodit kimdir öğrenmiş oldum teşekürler.

 15. Maria PUDER

  12 Aralık 2020 at 22:12

  Mitelojide belki de herkesin dikkatini üzerine çeken güzeller güzeli afrodit. Yazı için çok teşekkürler

 16. Berfin Uyğurlar

  12 Aralık 2020 at 22:33

  Yazınızda Afrodite çok güzel yer vermişsiniz.

 17. Rodion Ramonoviç Raskolnikov

  12 Aralık 2020 at 22:33

  aşkın bin bir türlü halini bize gösteren yüce gönüllü afrodit .Emeğinize sağlık

 18. Can Ahmet Ünal

  18 Aralık 2020 at 23:04

  Afrodit ile ilgili herşeyi oğrenebileceğimiz bir yazı olmuş, teşekkürler.

 19. Paye

  18 Aralık 2020 at 23:06

  Mitolojide afrodit hep ilgimi çekmiştir. Bu yazınızda bizleri ‘afrodit kimdir’ konusunda bilinçlendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

 20. Senâ

  18 Aralık 2020 at 23:23

  Afrodit kimdir sorusu için tam açıklayıcılık için emeklerinizi takdir ediyorum. Güzel yazı olmuş 👌🏻

 21. Feridun

  20 Aralık 2020 at 13:39

  Afrodit kimdir diye araştırma yaptım ve sitenizdeki bu güzel yazıyı buldum. Zaten diğer içeriklerinizi de takip ediyordum. Fazlasıyla açıklayıcı bir metin olmuş. Teşekkürler.

 22. FEYZA NUR ECİM

  21 Aralık 2020 at 11:06

  Afrodit ile ilgili bilgilendirmeler için teşekkürler.

 23. Pingback: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? » WİKİKÜLTÜR

 24. Filiz KILIÇOĞLU

  30 Aralık 2020 at 23:29

  Afrodit Kimdir adlı yazınızda Afrodit’in temsil ettiğinin dışında farklı bilgiler verdiğiniz için teşekkürler, iyi çalışmalar 🙂

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test2 saat Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #18

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15 İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15
Quiz&Test22 saat Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15

Yazar Kitap Eşleştirme serimizin on beşincisi ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir müptelaları, ille...

İçerik: Mars Keşif Projesi İçerik: Mars Keşif Projesi
Genel1 gün Önce

Mars Keşif Projesi

Mars Araştırmalarının İnsanlığa (Olası) En Önemli Faydası     Son birkaç yılda Mars’a insan gönderme konusunun aniden nasıl da gündeme...

İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz
Müzik2 gün Önce

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz Wikikültür için röportaj veren Şekersiz’e teşekkür ederiz. 1) Merhaba; öncelikle grup üyelerini ve sizi...

İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu
Teknoloji3 gün Önce

STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu

Epic Games’in yeni ücretsiz oyunu STAR WARS Battlefront 2 oldu. 14.01.2020 Türkiye saati ile 19.00’da yayınlanacak olan oyun Epic Games’in alışagelmiş...

İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12 İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12
Biyografi3 gün Önce

Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Cemal Süreya yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Orhan Veli Kanık’ı tanıtacağız. Kendisi...

İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı
Blog4 gün Önce

En Feci Cem Karaca Şarkısı

En Feci Cem Karaca Şarkısı Düştüm mapus damlarına öğüt veren bol olur Toplasam o öğütleri burdan köye yol olur “Eh!...

İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun
Genel4 gün Önce

Tutkunuz Hayatınız Olsun

Tutkunuz Hayatınız Olsun Hobi kelimesini oldum olası sevmedim. Genel olarak ‘iş dışında eğlence, boş zaman uğraşı’ anlamına geliyor. Yani boş...

İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası
Yunan Mitolojisi5 gün Önce

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası Yazıya başlamadan önce bilinmesini isteriz ki bu kitap özeti ders ödevi olarak hazırlanmıştır. Başka sitelerde...

İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7
Quiz&Test5 gün Önce

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 Dil Bilgisi Testi serimizin beşincisiyle karşınızdayız. 10 sorunun doğrularını bulabilecek misin?  ...

İçerik: Genel Müzik Testi İçerik: Genel Müzik Testi
Quiz&Test6 gün Önce

Genel Müzik Testi

Wikikültür Genel Müzik Testi ile sizlerleyiz! Her konudan müzik soruları için bağlantıya tıklayın ve müzik bilginizi ölçün.   Genel kültür...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test7 gün Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #17

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap
Edebiyat1 hafta Önce

Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap

Stefan Zweig’ın okuduktan sonra etkisinden çıkamadığımız bir kitabı daha.  Mecburiyet: Zorunluluk, yükümlülük anlamlarına gelen bir kelime. Yaşamımızın bütününe baktığımız zaman...

İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film
Sinema&Dizi1 hafta Önce

İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film

İkinci Dünya Savaşı Filmleri’nin başlı başına bir tür olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım. Hep alt metinde aynı konunun işlendiği, Amerika’nın...

İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin? İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?
Quiz&Test2 hafta Önce

10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?

10 Soruluk Edebiyat Testi Bu 10 soruluk test ile ne kadar şiir sever olduğunu öğren!     Diğer testlerimiz için...

İçerik: Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri İçerik: Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri
Astronomi2 hafta Önce

Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri

Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri Dünyada var olduğumuz günden beri hep merak içinde olmuşuzdur. İnsanlık, ilk olarak çevresini tanımaya ve...

Bir Mtpa Projesidir © 2019-2020