Bize Ulaş!

Yunan Mitolojisi

Apollon Kimdir? | Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

Apollon  güneş, ışık, müzik, şiir, şifa, veba, kehanet, bilgi, düzen, güzellik, okçuluk ve tarımın tanrısıdır.  Helenik ideal kalokagatinin (iyilikseverliğin) bir yapılanması olarak;  fiziksel üstünlük kavramının ve ahlaki erdemin mükemmel bir karışımdır. 

Paylaşılma Tarihi :

,

Apollon Yunan Mitolojisi

Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

Apollon  güneş, ışık, müzik, şiir, şifa, veba, kehanet, bilgi, düzen, güzellik, okçuluk ve tarımın tanrısıdır.  Helenik ideal kalokagatinin (iyilikseverliğin) bir yapılanması olarak;  fiziksel üstünlük kavramının ve ahlaki erdemin mükemmel bir karışımdır.  Sanat ve edebiyatta muhtemelen zeus’un kendisi kadar sık ​​ortaya çıkan karmaşık bir ilah olan Apollo , hem Yunan hem de Roma mitolojisine aynı isimde görünen tek büyük tanrıdır. Ki bu çok önemli bir detaydır.

Apollon isminin kökeni hala tam olarak anlaşılamamıştır. Pek çok Yunan, yok edici anlamına geldiği konusunda hemfikir görünüyor ancak bu birçok anlamından sadece biridir. Kurtarıcı, Arıtıcı, Birleştirici, Katı ise bunlardan bazılarıdır. Modern bilginler ve Tarihçilerin çoğu Apollon’un ismini “koyun sürüsü ” anlamına gelen Yunanca apella kelimesinden aldığını ve Apollon’un aslında sürülerin koruyucusu olduğu görüşüne katılmazlar.

yunan tanrısı

yunan tanrısı

Tasvir ve Sembolizm

Bununla birlikte Apollo  zamanla Yunanistan’ın her yerinde kusursuz gelişmiş , çok sevilen çok yönlü bir tanrı haline gelmiştir. Sakallı ve atletik olarak tasvir edilmiş, genellikle kafasında bir defne tacı bir yay ve ok ya da ellerinde bir lir ve mızrap ile tasvir edilmiştir. Apollon’un başka bir özelliği ise tıpkı çeşitli mitlerde tanrı ile bağlantılı olan  kurt, yunus, piton , fare, geyik, kuğu gibi hayvanlar ile tasvir ediliyor olmasıdır.

Apollo, pek çok şeyden hatta sayısız şeyden sorumluydu ve dolayısıyla sayısız şeyle tasvir edilirdi.Bunlardan en bilineni güneşti. Bundan dolayı ona “Phoebus” yani “parlak” derlerdi. Bir elçi olarak bilinen Apollo ayrıca “Loxias,” olarak da anılırdı. Ve bazenmüziğin tanrısı bazen ise sanat tanrısı olurdu. Son olarak, doğduğu yerden dolayı Delian, Delphi ve Pythian gibi lakaplara da sahip olmuştur.

 

Apollon’un Doğuşu ve Tapınakları · Python’un Öldürülmesi

Apollon, Zeus ve Leto’nun oğludur. Zeus’un çok sayıda sevgililerinden biri olan annesi, tüm topraklarda Leto’nun peşinden gelmesi için gönderilen Python ejderhası ile katı topraklarda herhangi bir yerde doğum yapmasını yasaklayan Hera’nın gazabına uğramıştı. Leto’nun  Artemis’i cesedini zeytin dalıyla dengeleyip teslim ettiği Delos adası dışında kimse hamile Titanı kabul etmeyecekti. Daha sonra Artemis , annesine Apollon’u doğurup teslim etmesine yardım etti.

Sadece nektar  ile beslenen Apollo , yalnızca dört günde intikamını alacak kadar güçlü ve intikama aç bir hale geldi.  Böylece, dinmek bitmeyen tanrısal öfkesiyle heme Python’un yaşadığı Parnassus’a gitti ve canavarı  üst üste attığı oklarıyla yaraladı.

 Python , Gaea’nın Delphi’deki antik tapınağına kaçmaya başlar ve şansı yaver gider tapınağa gizlenen canavar Apollon’dan  kurtulmayı  başarır . Lakin bu çok uzun sürmeyecekti, ne de olsa Apollon’dan bahsediyoruz. Öfkesi bitmeyip gittikçe artan kutsal Apollon intikama öylesine açtı ki canavar’ın saklandığı kutsal tapınağı canavar  Python’un  kanıyla boyar. Evet Apollon buna cesaret edecekti .

 Zeus , Apollon’a kendini temizlemesini emretti , daha sonra Delphi’ye döndü ve tapınağa ismini verdiğini ilan etti. Bu olaylardan sonra, Delos ve Delphi ,  Zeus , Leto ve Artemis’e ama özellikle Apollon’a ibadet etmek için kutsal yerler haline geldi .  esrarengiz kahin olarak tanıdığımız yüksek rahibe Pythia Delphi Tapınağı’nın başınageçerek Apollon’a hizmet etmeye başladı.

Apollo ve Müzik

Efsaneye göre Hermes daha bir günlükken kundağından çıkar ve orada bulunan bir kaplumbağayı öldürerek içini boşaltır ve içine yedi tel yerleştirerek Lir’i icat eder daha sonra Apollon’un sığır sürüsünü çalar ve onları götürüp bir mağaraya saklar. Olanları öğrenen Apollon Hermes’in yanına gider, lakin ne çare Hermes hayvanlarını almadığını söyler bunun üzerine Zeus’un yargıçlığına başvururlar. Zeus Hermes’in Apollon’a sürüsünü vermesini buyurur, lakin mağarada ki Lir’i gören Apollon bu teklifi kabul etmez . Ne istediği gayet açıktır sürüsü karşılığında Hermes’in Lir’ini istemektedir, Zeus bunu kabul eder. Bundan sonra Lir çalmak Apollon’un en büyük özelliklerinden biri olur ve ondan daha iyi Lir çalan kimse çıkmaz.  

Apollon ve Marsyas

Apollon Lir çalmakta ustalaştıktan sonra, yeteneği en az üç farklı olayda sınanacaktı. Ve üç kişi meydan okuyacaktı kendisine. 

Böyle bir şeyi yapmaya cesaret eden ilk kişi en şanssız olanıydı, adı  Marsyas olan bu şanssız Flüt ustasının becerisi Apollon’un becerisine neredeyse eşit sayılırdı,  hatta aulos (çifte flüt) çalmakta hiç fena değildi. Ancak burada söz konusu Apollon. Sonuç olarak kaybetti, sebebi ise Apollon’un aksine, oynarken şarkı söyleyememesiydi. Ceza olarak, Marsyas bir mağaraya asıldı ve ardından öldürüldü.

Apollon ve Pan

Bunlardan ikincisi tanıdık biri . Apollon’a meydan okuduktan ve neredeyse oy birliğiyle yarışmayı kaybettikten sonra iz bırakmadan kayıplara karışıp hayatta kaldı. Ancak bunu talihsiz  Midas için söyleyemeyeceğiz   Kendisi Pan’ın daha iyi bir oyuncu olduğunu kabul eden tek yargıçtı Apollon onun da hak ettiği şeyi almasını sağladı..

Apollon ve Cinyra

Kıbrıs Kralı ve harika bir flüt oyuncusu olan Cinyras ise üçüncü ve son kişi, maalesef son iki olaydan ders çıkaramayan Cinyras Apollo’ya karşı olan yarışmasını kaybettikten sonraya Tanrı tarafından öldürüldü. İntihar ettiğini söyleyen kaynaklar da mevcut. (Her türlü ölüyor yani :D)

 Apollon’un Kötü Kaderi: Aşk İşleri

Apollo hem tanrılar hem de  insanlar tarafından sevildi  ve, çoğu zaman, Apollo da onları da sevdi. Ancak, çoğu zaman olduğu gibi, ilişkilerinin en ünlüsü aşktı, ve aşkların en ünlüsü ise  iyi bitmemiş olanlardı.

Apollon ve Coronis

Coronis, Ischys’e aşık olduğu halde Apollon’un oğlu Asclepius’a hamile kalmıştı.

Beyaz bir karga bu olayı hemen Apollon’a   yetiştirir. Buna çok kızan sinirli tanrı Apollo Artemis’e Coronis’i öldürmesini emredip kargaların tüylerini yaktı. İşte efsaneye göre Kargalar o zamandan beri siyah. Olayın mükemmelliğini görebiliyor musunuz? Bu antik yunanlar muhteşem insanlarmış.

Apollo ve Marpessa

Bu olanlardan bir süre sonra Apollo Marpessa’ya aşık oldu. Ama Marpessa’nın bir sevgilisi vardı. Kendisini çok seven sevgilisi Idas , onu kaçırmak için cehenneme bile gitmişti, hatta onu kaçırırken kendi hayatını tehlikeye atmıştı. Apollon’un önünde bile geri çekilmeyen İdas, yayını kaldırıp  onu tehdit etmişti.  Zeus bu savaşı durdurdu ve Marpessa’ya seçim şansı verdi. Marpessa eski sevgilisi  Idas’ı seçti. Çünkü  Apollo’nun yaşlandıkça onu sevmeyi bırakacağından korkmuştu

Apollon ve Cassandra

İçerik: Apollon Kimdir? | Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

Apollon Cassandra’yı baştan çıkarmak için (Elçi olmasından dolayı) ona Truva prensesliğini vaat etti, Ancak Apollon daha sonra sözünde durmayarak anlaşmadan vazgeçti. 

Bir tanrı olarak kurnazca bir fikir düşündü. En başından beri haklı olmasına rağmen Apollon’un ona böyle bir söz verdiği hiç aklına gelmedi çünkü kurnaz Tanrı bunları yeteneklerini elinden alarak  unutturmuştu.

Apollo ve Daphne

İçerik: Apollon Kimdir? | Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

Apollon’un en meşhur aşkı, bir zamanlar sonsuza dek masum kalması için Artemis’e söz veren peri Daphne idi. Ancak Apollon ona  sırılsıklam aşık olmuştu ve bir gün Daphne daha fazla dayanamayana kadar ısrar etti. 

Bunu kaldıramayan Daphne Babası nehir tanrısı Peneus’tan onu  başka bir şeye dönüştürmesini istedi. Apollon tam onu kucaklamak üzereyken Babası onu bir ağaca çevirdi. Evet doğru tahmin ettiniz güzeller güzeli Daphne bir defne ağacına dönüşmüştü. Tanrı onu sonsuza dek seveceğine yemin etti ve o zamandan beri mutsuz sevgisinin bir işareti olarak defne çelengi takmaya başladı ve sonsuza kadar takmaya devam etti.

Apollo ve Cyparissus

İçerik: Apollon Kimdir? | Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

 Apollon’un  en çok sevilen  erkek aşıkları da bitkilere dönüştürülmüştür. Cyparissus, yanlışlıkla Apollon tarafından hediye edilen evcil hayvanını öldürdükten sonra , ilahi sevgilisinden sonsuza dek kederli olmasına izin vermesini istedi. Böylece Apollon , Cyparissus’u istemeyerek selvi ağacına dönüştürdü.

Apollon ve Hyacinthus

İçerik: Apollon Kimdir? | Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

Hyacinthus’un hikayesi daha da üzücüdür. Apollon’un favorisiydi ve Apollo’yu çok severdi.

Bir gün çift dışarıda çalışırken onları gören batı Rüzgarı Zephyrus onları çok kıskandı  çünkü Hyacinthus kendisini hayranlık içinde bıraktı,  Hyacinthus’un disk atma talimi yapıyorken  Zephrus diskin geriye doğru gelip ölümcül bir şekilde kafasına kafasına çarpmasını sağladı. 

Apollon bu olaydan sonra kahroldu. Bununla birlikte, Apollon Hades‘in tüm Hyacinthus’u yeraltı  alemine almasına izin vermedi 

Apollo sevgilisinin yere dökülen kanından, sevgilisinin adını bugüne taşıyan bir çiçek yarattı.

O çiçek sümbül çiçeğiydi….

Ne acı bir hikaye ama, Abir dahakine bir Sümbül görürseniz bu hikâye aklınıza gelsin 😊 

Kaynak

Bu içerik 2975 kez okunmuştur

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.

Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test10 saat Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #19

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: İki Bacaklılara Münacat İçerik: İki Bacaklılara Münacat
Deneme15 saat Önce

İki Bacaklılara Münacat

İki Bacaklılara Münacat Tak, tak, tak. Ve sonra bir tak daha. Islak ama ışıklı caddede yürüyorum, topuk sesleriyle uyuşmuş beynimi,...

İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #16 İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #16
Quiz&Test2 gün Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #16

Yazar Kitap Eşleştirme serimizin on beşincisi ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir müptelaları, ille...

İçerik: Sansür Özelleştiriliyor Mu? İçerik: Sansür Özelleştiriliyor Mu?
Deneme2 gün Önce

Sansür Özelleştiriliyor Mu?

Sansür Özelleştiriliyor Mu? Amerikan eski başkanı Trump halkla ilişkisini klasik medya yerine, sosyal medya üzerinden sürdürmüş ve attığı Twitter mesajları...

İçerik: Dedublüman Röportajı | 15 Soruda Dedublüman İçerik: Dedublüman Röportajı | 15 Soruda Dedublüman
Müzik3 gün Önce

Dedublüman Röportajı | 15 Soruda Dedublüman

Dedublüman Röportajı | 15 Soruda Dedublüman Wikikültür için röportaj veren Dedublüman’a çok teşekkür ederiz. SORU 1) Merhaba; öncelikle grup üyelerini...

İçerik: Turgut Uyar: Şans Tanımamız Gereken Şair #13 İçerik: Turgut Uyar: Şans Tanımamız Gereken Şair #13
Biyografi4 gün Önce

Turgut Uyar: Şans Tanımamız Gereken Şair #13

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Orhan Veli Kanık yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Turgut Uyar’ı tanıtacağız. Kendisi...

İçerik: İnternet Basın Özgürlüğünü Nasıl Yok Etti (!) İçerik: İnternet Basın Özgürlüğünü Nasıl Yok Etti (!)
Deneme5 gün Önce

İnternet Basın Özgürlüğünü Nasıl Yok Etti (!)

İnternet Basın Özgürlüğünü Nasıl Yok Etti (!) Çok iddialı bir başlık, ama basın özgürlüğünün çok ciddi hasar görmesinde internetin büyük...

İçerik: Tek Renk İçerik: Tek Renk
Deneme7 gün Önce

Tek Renk

Tek Renk Alaşağı eden ikilem çubukları yolumda, birine yaklaşmak, ötekini dengesizliğe itiyor. Birini istemek, ötekini yok ediyor. Sonunda ikisine de...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test1 hafta Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #18

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15 İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15
Quiz&Test1 hafta Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15

Yazar Kitap Eşleştirme serimizin on beşincisi ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir müptelaları, ille...

İçerik: Mars Keşif Projesi İçerik: Mars Keşif Projesi
Deneme1 hafta Önce

Mars Keşif Projesi

Mars Araştırmalarının İnsanlığa (Olası) En Önemli Faydası Son birkaç yılda Mars’a insan gönderme konusunun aniden nasıl da gündeme oturduğunu hepimiz...

İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz
Müzik1 hafta Önce

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz Wikikültür için röportaj veren Şekersiz’e teşekkür ederiz. 1) Merhaba; öncelikle grup üyelerini ve sizi...

İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu
Teknoloji1 hafta Önce

STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu

Epic Games’in yeni ücretsiz oyunu STAR WARS Battlefront 2 oldu. 14.01.2020 Türkiye saati ile 19.00’da yayınlanacak olan oyun Epic Games’in alışagelmiş...

İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12 İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12
Biyografi2 hafta Önce

Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Cemal Süreya yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Orhan Veli Kanık’ı tanıtacağız. Kendisi...

İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı
Blog2 hafta Önce

En Feci Cem Karaca Şarkısı

En Feci Cem Karaca Şarkısı Düştüm mapus damlarına öğüt veren bol olur Toplasam o öğütleri burdan köye yol olur “Eh!...

İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun
Genel2 hafta Önce

Tutkunuz Hayatınız Olsun

Tutkunuz Hayatınız Olsun Hobi kelimesini oldum olası sevmedim. Genel olarak ‘iş dışında eğlence, boş zaman uğraşı’ anlamına geliyor. Yani boş...

Bir Mtpa Projesidir © 2019-2020