Bize Ulaş!

Yunan Mitolojisi

Apollon Kimdir? | Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

Apollon  güneş, ışık, müzik, şiir, şifa, veba, kehanet, bilgi, düzen, güzellik, okçuluk ve tarımın tanrısıdır.  Helenik ideal kalokagatinin (iyilikseverliğin) bir yapılanması olarak;  fiziksel üstünlük kavramının ve ahlaki erdemin mükemmel bir karışımdır. 

Paylaşılma Tarihi :

,

Apollon Yunan Mitolojisi

Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

Apollon  güneş, ışık, müzik, şiir, şifa, veba, kehanet, bilgi, düzen, güzellik, okçuluk ve tarımın tanrısıdır.  Helenik ideal kalokagatinin (iyilikseverliğin) bir yapılanması olarak;  fiziksel üstünlük kavramının ve ahlaki erdemin mükemmel bir karışımdır.  Sanat ve edebiyatta muhtemelen zeus’un kendisi kadar sık ​​ortaya çıkan karmaşık bir ilah olan Apollo , hem Yunan hem de Roma mitolojisine aynı isimde görünen tek büyük tanrıdır. Ki bu çok önemli bir detaydır.

Apollon isminin kökeni hala tam olarak anlaşılamamıştır. Pek çok Yunan, yok edici anlamına geldiği konusunda hemfikir görünüyor ancak bu birçok anlamından sadece biridir. Kurtarıcı, Arıtıcı, Birleştirici, Katı ise bunlardan bazılarıdır. Modern bilginler ve Tarihçilerin çoğu Apollon’un ismini “koyun sürüsü ” anlamına gelen Yunanca apella kelimesinden aldığını ve Apollon’un aslında sürülerin koruyucusu olduğu görüşüne katılmazlar.

Loading...
yunan tanrısı

yunan tanrısı

Tasvir ve Sembolizm

Bununla birlikte Apollo  zamanla Yunanistan’ın her yerinde kusursuz gelişmiş , çok sevilen çok yönlü bir tanrı haline gelmiştir. Sakallı ve atletik olarak tasvir edilmiş, genellikle kafasında bir defne tacı bir yay ve ok ya da ellerinde bir lir ve mızrap ile tasvir edilmiştir. Apollon’un başka bir özelliği ise tıpkı çeşitli mitlerde tanrı ile bağlantılı olan  kurt, yunus, piton , fare, geyik, kuğu gibi hayvanlar ile tasvir ediliyor olmasıdır.

Loading...

Apollo, pek çok şeyden hatta sayısız şeyden sorumluydu ve dolayısıyla sayısız şeyle tasvir edilirdi.Bunlardan en bilineni güneşti. Bundan dolayı ona “Phoebus” yani “parlak” derlerdi. Bir elçi olarak bilinen Apollo ayrıca “Loxias,” olarak da anılırdı. Ve bazenmüziğin tanrısı bazen ise sanat tanrısı olurdu. Son olarak, doğduğu yerden dolayı Delian, Delphi ve Pythian gibi lakaplara da sahip olmuştur.

 

Apollon’un Doğuşu ve Tapınakları · Python’un Öldürülmesi

Apollon, Zeus ve Leto’nun oğludur. Zeus’un çok sayıda sevgililerinden biri olan annesi, tüm topraklarda Leto’nun peşinden gelmesi için gönderilen Python ejderhası ile katı topraklarda herhangi bir yerde doğum yapmasını yasaklayan Hera’nın gazabına uğramıştı. Leto’nun  Artemis’i cesedini zeytin dalıyla dengeleyip teslim ettiği Delos adası dışında kimse hamile Titanı kabul etmeyecekti. Daha sonra Artemis , annesine Apollon’u doğurup teslim etmesine yardım etti.

Loading...

Sadece nektar  ile beslenen Apollo , yalnızca dört günde intikamını alacak kadar güçlü ve intikama aç bir hale geldi.  Böylece, dinmek bitmeyen tanrısal öfkesiyle heme Python’un yaşadığı Parnassus’a gitti ve canavarı  üst üste attığı oklarıyla yaraladı.

 Python , Gaea’nın Delphi’deki antik tapınağına kaçmaya başlar ve şansı yaver gider tapınağa gizlenen canavar Apollon’dan  kurtulmayı  başarır . Lakin bu çok uzun sürmeyecekti, ne de olsa Apollon’dan bahsediyoruz. Öfkesi bitmeyip gittikçe artan kutsal Apollon intikama öylesine açtı ki canavar’ın saklandığı kutsal tapınağı canavar  Python’un  kanıyla boyar. Evet Apollon buna cesaret edecekti .

Loading...

 Zeus , Apollon’a kendini temizlemesini emretti , daha sonra Delphi’ye döndü ve tapınağa ismini verdiğini ilan etti. Bu olaylardan sonra, Delos ve Delphi ,  Zeus , Leto ve Artemis’e ama özellikle Apollon’a ibadet etmek için kutsal yerler haline geldi .  esrarengiz kahin olarak tanıdığımız yüksek rahibe Pythia Delphi Tapınağı’nın başınageçerek Apollon’a hizmet etmeye başladı.

Apollo ve Müzik

Efsaneye göre Hermes daha bir günlükken kundağından çıkar ve orada bulunan bir kaplumbağayı öldürerek içini boşaltır ve içine yedi tel yerleştirerek Lir’i icat eder daha sonra Apollon’un sığır sürüsünü çalar ve onları götürüp bir mağaraya saklar. Olanları öğrenen Apollon Hermes’in yanına gider, lakin ne çare Hermes hayvanlarını almadığını söyler bunun üzerine Zeus’un yargıçlığına başvururlar. Zeus Hermes’in Apollon’a sürüsünü vermesini buyurur, lakin mağarada ki Lir’i gören Apollon bu teklifi kabul etmez . Ne istediği gayet açıktır sürüsü karşılığında Hermes’in Lir’ini istemektedir, Zeus bunu kabul eder. Bundan sonra Lir çalmak Apollon’un en büyük özelliklerinden biri olur ve ondan daha iyi Lir çalan kimse çıkmaz.  

Loading...

Apollon ve Marsyas

Apollon Lir çalmakta ustalaştıktan sonra, yeteneği en az üç farklı olayda sınanacaktı. Ve üç kişi meydan okuyacaktı kendisine. 

Böyle bir şeyi yapmaya cesaret eden ilk kişi en şanssız olanıydı, adı  Marsyas olan bu şanssız Flüt ustasının becerisi Apollon’un becerisine neredeyse eşit sayılırdı,  hatta aulos (çifte flüt) çalmakta hiç fena değildi. Ancak burada söz konusu Apollon. Sonuç olarak kaybetti, sebebi ise Apollon’un aksine, oynarken şarkı söyleyememesiydi. Ceza olarak, Marsyas bir mağaraya asıldı ve ardından öldürüldü.

Loading...

Apollon ve Pan

Bunlardan ikincisi tanıdık biri . Apollon’a meydan okuduktan ve neredeyse oy birliğiyle yarışmayı kaybettikten sonra iz bırakmadan kayıplara karışıp hayatta kaldı. Ancak bunu talihsiz  Midas için söyleyemeyeceğiz   Kendisi Pan’ın daha iyi bir oyuncu olduğunu kabul eden tek yargıçtı Apollon onun da hak ettiği şeyi almasını sağladı..

Apollon ve Cinyra

Kıbrıs Kralı ve harika bir flüt oyuncusu olan Cinyras ise üçüncü ve son kişi, maalesef son iki olaydan ders çıkaramayan Cinyras Apollo’ya karşı olan yarışmasını kaybettikten sonraya Tanrı tarafından öldürüldü. İntihar ettiğini söyleyen kaynaklar da mevcut. (Her türlü ölüyor yani :D)

Loading...

 Apollon’un Kötü Kaderi: Aşk İşleri

Apollo hem tanrılar hem de  insanlar tarafından sevildi  ve, çoğu zaman, Apollo da onları da sevdi. Ancak, çoğu zaman olduğu gibi, ilişkilerinin en ünlüsü aşktı, ve aşkların en ünlüsü ise  iyi bitmemiş olanlardı.

Apollon ve Coronis

Coronis, Ischys’e aşık olduğu halde Apollon’un oğlu Asclepius’a hamile kalmıştı.

Loading...

Beyaz bir karga bu olayı hemen Apollon’a   yetiştirir. Buna çok kızan sinirli tanrı Apollo Artemis’e Coronis’i öldürmesini emredip kargaların tüylerini yaktı. İşte efsaneye göre Kargalar o zamandan beri siyah. Olayın mükemmelliğini görebiliyor musunuz? Bu antik yunanlar muhteşem insanlarmış.

Apollo ve Marpessa

Bu olanlardan bir süre sonra Apollo Marpessa’ya aşık oldu. Ama Marpessa’nın bir sevgilisi vardı. Kendisini çok seven sevgilisi Idas , onu kaçırmak için cehenneme bile gitmişti, hatta onu kaçırırken kendi hayatını tehlikeye atmıştı. Apollon’un önünde bile geri çekilmeyen İdas, yayını kaldırıp  onu tehdit etmişti.  Zeus bu savaşı durdurdu ve Marpessa’ya seçim şansı verdi. Marpessa eski sevgilisi  Idas’ı seçti. Çünkü  Apollo’nun yaşlandıkça onu sevmeyi bırakacağından korkmuştu

Loading...

Apollon ve Cassandra

İçerik: Apollon Kimdir? | Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

Apollon Cassandra’yı baştan çıkarmak için (Elçi olmasından dolayı) ona Truva prensesliğini vaat etti, Ancak Apollon daha sonra sözünde durmayarak anlaşmadan vazgeçti. 

Bir tanrı olarak kurnazca bir fikir düşündü. En başından beri haklı olmasına rağmen Apollon’un ona böyle bir söz verdiği hiç aklına gelmedi çünkü kurnaz Tanrı bunları yeteneklerini elinden alarak  unutturmuştu.

Loading...

Apollo ve Daphne

İçerik: Apollon Kimdir? | Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

Apollon’un en meşhur aşkı, bir zamanlar sonsuza dek masum kalması için Artemis’e söz veren peri Daphne idi. Ancak Apollon ona  sırılsıklam aşık olmuştu ve bir gün Daphne daha fazla dayanamayana kadar ısrar etti. 

Bunu kaldıramayan Daphne Babası nehir tanrısı Peneus’tan onu  başka bir şeye dönüştürmesini istedi. Apollon tam onu kucaklamak üzereyken Babası onu bir ağaca çevirdi. Evet doğru tahmin ettiniz güzeller güzeli Daphne bir defne ağacına dönüşmüştü. Tanrı onu sonsuza dek seveceğine yemin etti ve o zamandan beri mutsuz sevgisinin bir işareti olarak defne çelengi takmaya başladı ve sonsuza kadar takmaya devam etti.

Loading...

Apollo ve Cyparissus

İçerik: Apollon Kimdir? | Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

 Apollon’un  en çok sevilen  erkek aşıkları da bitkilere dönüştürülmüştür. Cyparissus, yanlışlıkla Apollon tarafından hediye edilen evcil hayvanını öldürdükten sonra , ilahi sevgilisinden sonsuza dek kederli olmasına izin vermesini istedi. Böylece Apollon , Cyparissus’u istemeyerek selvi ağacına dönüştürdü.

Apollon ve Hyacinthus

İçerik: Apollon Kimdir? | Şiirin ve Bilgeliğin Tanrısı Apollon

Hyacinthus’un hikayesi daha da üzücüdür. Apollon’un favorisiydi ve Apollo’yu çok severdi.

Loading...

Bir gün çift dışarıda çalışırken onları gören batı Rüzgarı Zephyrus onları çok kıskandı  çünkü Hyacinthus kendisini hayranlık içinde bıraktı,  Hyacinthus’un disk atma talimi yapıyorken  Zephrus diskin geriye doğru gelip ölümcül bir şekilde kafasına kafasına çarpmasını sağladı. 

Apollon bu olaydan sonra kahroldu. Bununla birlikte, Apollon Hades‘in tüm Hyacinthus’u yeraltı  alemine almasına izin vermedi 

Loading...

Apollo sevgilisinin yere dökülen kanından, sevgilisinin adını bugüne taşıyan bir çiçek yarattı.

O çiçek sümbül çiçeğiydi….

Loading...

Ne acı bir hikaye ama, Abir dahakine bir Sümbül görürseniz bu hikâye aklınıza gelsin 😊 

Kaynak

Loading...

Bu içerik 3185 kez okunmuştur

Loading...
7 Yorum

7 Comments

 1. Paye

  3 Şubat 2021 at 14:12

  Apollon hakkında çok az şey biliyordum bu yazınızla bilgilendim teşekkürler.

 2. Zeynep

  3 Şubat 2021 at 14:13

  Apollon kimdir yazınız çok başarılı olmuş.

 3. İlker Has

  3 Şubat 2021 at 14:14

  Apollon kimdir ve apollon yunan mitolojisinde nasıl bir yere sahip bu yazıda öğrenebilirsiniz.

 4. Halime Uyğurlar

  3 Şubat 2021 at 18:49

  apollon’un yunan mitolojisinde nasıl bir yere sahip olduğu ve apollon’un kendisi ile ilgili yazınızla çok şey öğrendim.

 5. Feridun

  4 Şubat 2021 at 15:56

  Apollon yunan mitolojisinde çok farklı bir yerdeymiş. Bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

 6. Rabia

  5 Şubat 2021 at 23:28

  Apollon ‘un Yunan mitolojisindeki yeri çok farklıymiş.Yazi için teşekkürler.

 7. Harun

  13 Şubat 2021 at 13:15

  Apollon kimdir diye sorduğumda Yunan mitolojisinde böyle bir yerde olacağını düşünmüyordum.

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Reklam Alanı

Son Yazılar

Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki? Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki?
Blog2 gün Önce

Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki?

Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki?   ”Sen boş ver onları uç gönlünce  Onların hiç kanatları olmadı ki  Sen boş...

Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine
Sosyoloji3 gün Önce

Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine

Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine Bilinç kavramının TDK tanımı: “İnsanın kendisini ve çevresini tanıma yeteneği, şuur.” dur. Psikolojide ele alınışı:...

İran Kahramanı Rüstem İran Kahramanı Rüstem
Mitoloji4 gün Önce

İran Kahramanı Rüstem Kimdir?

İran Kahramanı Rüstem   İran Halk Kahramanı ZALOĞLU RÜSTEM İran mitolojisinde, halk destanlarında yer alan efsanevi kahraman. Pehlevi edebiyatında Rostohm...

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk
Edebiyat5 gün Önce

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk Nazım Hikmet’i bilmeyen yoktur, mutlaka bir şiirini okumuşsunuzdur. Şiirleri ile ünlü olmasının yanı...

Birleşik Devletler Birleşik Devletler
Deneme6 gün Önce

Birleşik Devletler

Birleşik Devletler   BİRLEŞİK DEMOKRATLARIN KALITSAL İCADI: Çoğunluğun var(mı)dır bir bildiği? Loading... Amerika Birleşik Devletleri 20.yy’ın ikinci yarısında, kendini ispat...

Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice
Röportaj1 hafta Önce

Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice

Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice Wikikültür için röportaj veren Kendimden Hallice’ye çok teşekkür ederiz. SORU 1) Merhaba; öncelikle grup...

Sen Seni Seviyor Musun? Sen Seni Seviyor Musun?
Blog1 hafta Önce

Sen Seni Seviyor Musun?

Sen Seni Seviyor Musun? Sevmeli insan.. Çok sevmeli! Peki ama nereden başlamalı? Mesela sen seni seviyor musun? İçsel mutluluğun en...

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi
Sinema&Dizi2 hafta Önce

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi Alias Grace 6 bölümlük 2017 yapımlı televizyon mini dizisi. Dizi Margaret Atwood tarafından yazılan,...

Bir Umut Bir Umut
Edebiyat2 hafta Önce

Bir Umut

Bir Umut Hasretle dolu bir gecenin ayazında, kendimi ruhumla konuşur halde buldum. Uzun zamandır yapmadığım bir şeydi bu. Kendimi yok...

Maraton Savaşı Maraton Savaşı
Yunan Mitolojisi3 hafta Önce

Maraton Savaşı: Batı Medeniyetine Yön Vermiş Antik Yunan Savaşları 1

Thermopylae ve Salamis Muharebesi'nin 2500. yıl dönümü vesilesiyle, Yunan kültürünün ve değerlerinin korunmasında sonucu tartışılmaz bir değere sahip olan Antik...

Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine
Deneme4 hafta Önce

Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine

Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine COVID-19’un açılımı “CO-rona Vİ-rus D-esease 20-19” idi. Şu anda dünyada ortaya çıkan yeni...

Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray'in Portresi Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray'in Portresi
Edebiyat4 hafta Önce

Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray’in Portresi

Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray’in Portresi Bu yazımda kendimce, haddim olmayarak Oscar Wilde’ın Dorian Gray’in Portresi kitabından...

Havada Kekik Kokusu Var Havada Kekik Kokusu Var
Blog4 hafta Önce

Havada Kekik Kokusu Var

Havada Kekik Kokusu Var Terli bir kısrak gibi gel kapıma savrulsun saçların yastığım kekik koksun. (Ahmet Telli) Baharın içinden, tam...

Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine
Deneme1 ay Önce

Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine

Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine Son on yılda tamamladığım arkeoloji yüksek lisans ve doktora tezlerinde, önce M.Ö. 1200...

Hemingway Yazıyor! Hemingway Yazıyor!
Biyografi1 ay Önce

Hemingway Yazıyor!

HEMİNGWAY YAZIYOR!   Macera Romanları Gibi Bir Hayat Kendine özgü sade üslubuyla 20.yüzyıl kurgu romancılığına yeni bir form kazandıran, Amerikalı...

Ülkeleri Tanıyabilecek Misin? Ülkeleri Tanıyabilecek Misin?
Quiz&Test1 ay Önce

Ülkeleri Tanıyabilecek Misin?

Wikikültür genel kültür testi ile sizlerleyiz. Bakalım ülkeleri tanıyabilecek misin?   Testin sonunda sonuçlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. Bol Şans!  ...