Bize Ulaş!

Edebiyat

REYHAN | Kısa Öykü

Hasan amca kendini bildi bileli sebze meyve halinde bahçede yetiştirdiği ürünlerini satarak geçimini sağlıyordu. Babasından devraldığı bu işe ne zaman başladığını kendisi bile hatırlamıyordu. İyi para kazanmasa da ona yetiyordu.

Paylaşılma Tarihi :

,

REYHAN | Kısa Öykü

 

REYHAN | Kısa Öykü

 

Hasan amca kendini bildi bileli sebze meyve halinde bahçede yetiştirdiği ürünlerini satarak geçimini sağlıyordu. Babasından devraldığı bu işe ne zaman başladığını kendisi bile hatırlamıyordu. İyi para kazanmasa da ona yetiyordu. “Azıcık aşım, ağrısız başım” düsturuyla hareket eden, kanaatkâr olmayı ve şükretmeyi kendine ilke edinmiş biriydi. Babası da öyleydi. Demek ki kendisi de böyle yaşamalıydı. Babasından iyi bilecek hali yoktu.

 

 

Temmuz ayının yirmi yedinci günüydü, bugün arifeydi. Hasan amca işten yeni dönmüştü, at arabasını kapının önüne yerleştirip atını da ahıra bağladı. Atının yelesinde teşekkür mahiyetinde ellerini gezdirdi. Ahırdan evin avlusuna açılan küçük bir kapı vardı. Hasan amca gibi babayiğit birinin bu kapıdan eğilmeden geçme şansı yoktu.

Kapıdan geçerken hissettiği bel ağrısına aldırış etmedi çünkü avludan gelen reyhan kokusu adeta sarhoş etmişti Hasan amcayı. Avlunun tabanı eski siyah döşeme taşlarıyla kaplıydı. Taşların boyutları eşit olmamasına rağmen dizilişi ustacaydı ve muntazam görünüyordu. Hele de yeni yıkandığında taşlar pırıl pırıl parlardı.

 

Hasan amca avludan içeriye girdi, elindeki poşetleri eşine verdi. Aceleyle ellerini yıkadı, sofranın baş köşesine kuruldu. Eşi ve on iki yaşındaki kızı sofra ile mutfak arasında mekik dokurken ilk çocuğu olan oğlu da babasının yanına bağdaş kurdu. Hasan amcanın eşi avlunun ortasındaki kuyunun buz gibi suyuyla avluyu yıkamış, Halep işi hasırı sermiş, üzerine genişçe sofra bezini açarak adeta sofrayı donatmıştı.

Sofranın ortasında büyük bir tabakta müceddere, yanında iki tas bol naneli koruk suyu salatası, tarladan koparılmış birkaç yeşil biber ve taze soğan ile hemen yanı başında bir maşrapa buzlu ayran vardı. Bunlar sadece avluyu değil Hasan amcanın tüm dünyasını süslemeye yetiyordu. Neye baksa ayrı keyif duyuyordu Hasan amca. Bugün işi yolunda gitmişti çünkü. Kolay mı? Tam tamına 45 lira kazanmıştı. Eve gelirken bir kilo burma tatlısı ile meyan şerbeti almıştı. Bu bile Hasan amca için lüks sayılırdı.

 

Ezana birkaç dakika kalmıştı. Sebze halinde bir kabzımalın kendisine verdiği eski bir radyosu vardı Hasan amcanın. Belirli bir müzik zevki yoktu, radyoda çıkan şarkılara gözleriyle klip çekerdi. Keyfi yerindeyse gördüklerine fon müzik olurdu o an çalan şarkılar. Yazları mutfağın bahçeye bakan penceresinin hemen kenarında dururdu emektar radyo. Evinin dışındaki tüm yaşantı bu radyodan takip edilirdi. Evde televizyon da vardı ancak Hasan amca oldum olası pek sevmezdi televizyonu. Radyo daha samimiydi ona göre.

 

Evin kızı sofraya son rötuşları yaparken imamın sesi duyuldu. Yılın son orucu da layıkıyla tutulmuştu. Hasan amca “Çok şükür bu sene de orucumuzu tuttuk. İmkânı olup da tutmayanın yüzü kara olsun.” dedi. “Allah her sene bu zamanlara çıkarsın.” diye karşılık verdi eşi.

Hasan amca başparmağı ile işaret parmağının arasında sıkıştırdığı bir tutam tuzu ağzına koyarak orucunu açtı. Her şey istediği gibiydi. Eşi ve çocukları yanındaydı. Bir kızını gurbete gelin etmişti ama nasılsa o da bayramın ikinci günü baba ocağını ziyarete gelecekti.

 

Mücedderenin tuzu, yağı tam kararındaydı. Yedikçe keyiflendi, keyiflendikçe yedi Hasan amca. Yemekten hemen sonra, babasından kalma ve gümüş kaplama olduğunu düşündüğü tütün tabakasını istedi kızından. Tabakaya bir göz attı, “Gümüş kaplama olsa bu kadar kararmazdı bu.” diye önemsiz bir düşünce gelip geçti aklından. Çok üzerinde durmadan açtı tabakasını ve bol tütünlü bir cigara sardı. Sofrayı toplamaya çalışan küçük kızına: “Kızım mutfaktan şu kibriti getir hele.” diye seslendi.

Kızı gönüllü gönülsüz getirdi kibriti, babasına uzattı. Hasan amca cigarasını yakıp ilk nefesi ciğerine henüz doldurmuştu ki saatlerdir duman görmediği için sevinmekte olan ciğerleri, dumanı şiddetli bir öksürükle geri itti. Boğulacak gibi oldu Hasan amca.

Ağzından burnundan çıkan duman henüz patlamış bir yanardağın savurduğu külleri anımsatıyordu. Ev ahalisi manzaraya alışkındı. Şiddetli öksürüklerden sonra eşi: “Hasan bırak artık şunu. Zaten astımın var.” diye mırıldandı. Hasan amca duymadı bile eşinin dediklerini. Nasıl duyacaktı ki? Duysa ne olacaktı?

 

Hasan amca orucunu eksiksiz tutmuştu, ödevini tam yapmış ilkokul talebesi gibi hissediyordu kendini. En sevdiği yemeklerden biriyle orucun finalini yapmış, üstüne de cigarasını tüttürmekle meşguldü. Hasan amcanın keyfini kaçırmak için birkaç öksürükten fazlası lazımdı.

 

Son yarım saattir Hasan amca dünyanın en mutlu insanı gibi görünüyordu. Uzaktan bakılınca hiçbir derdi olmayan, sahip olduklarına kanaat eden ve elektrik, su faturası gibi kaygıları olmayan biri gibiydi. Belki de gerçekten öyleydi. Ama bu durumun büyüsü biraz sonra bozulacaktı.

 

Hasan amca kaçak çay eşliğinde ikinci cigarasını da içmiş, sırtını ekinliğin duvarına, kulağını radyosuna dayamıştı ki kapı üç kez vuruldu. Üç el ateşlenen maganda tabancasının yarattığı endişeye benzeyen nedensiz bir ürperti belirdi Hasan amcanın içinde. Küçük kız kapıyı açtı. Gelen iki sokak ötedeki yeni apartmanda oturan maliyecinin karısıydı. Daha önce de gelmişti bu kadın. Elindeki siyah poşetleri zorla taşıdığı belliydi. Poşetlerden çok daha büyük olan kibrini taşırken bu kadar zorlanmıyordu oysa. Poşetleri çeke çeke avluya girdi.

Hasan amcanın eşi hemen kalkarak seremoniyle kadını karşılamaya gitti. “Buyurun oturun yemek hazır.” diye içeriye davet etti. Kadın sofrayı küçümseyici bir ifade ile süzdü; Hasan amca da kadının suratındaki ifadeyi… “Bunlar eskidi, artık kullanmıyoruz.” diyerek poşetleri Hasan amcanın eşine uzattı. Hasan amcanın eşi de poşetleri kızına verdi ama gözü kadının kırmızı topuklu ayakkabısındaydı. Kadın “Neyse size afiyet olsun.” diyerek ayrıldı oradan.

Avluda kırmızı topukluların çıkardığı sesler yankılandı bir süre. Hasan amca ev ahalisinin suratının asıldığını fark etti. Çocuklar ilk olarak poşetleri merakla açtılar ama daha sonra bir köşeye attılar. Sofrada sessizlik hâkimdi. Hasan amca hemen arkasında duran reyhanların üzerinde elini gezdirdi. Avluya muazzam bir koku yayıldı. Herkes gözünü kapatarak çekti bu huzur veren kokuyu içine.

 

Devam Edecek..

 – Emin HAYTA

 

Bu içerik 2137 kez okunmuştur

1 yorum

1 yorum

  1. Pingback: Yaay Ne Demek? Yaay Başka Bir Dünya Reklamı Ne Anlama Geliyor? - WİKİKÜLTÜR

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test17 saat Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #18

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15 İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15
Quiz&Test2 gün Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15

Yazar Kitap Eşleştirme serimizin on beşincisi ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir müptelaları, ille...

İçerik: Mars Keşif Projesi İçerik: Mars Keşif Projesi
Genel2 gün Önce

Mars Keşif Projesi

Mars Araştırmalarının İnsanlığa (Olası) En Önemli Faydası     Son birkaç yılda Mars’a insan gönderme konusunun aniden nasıl da gündeme...

İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz
Müzik3 gün Önce

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz Wikikültür için röportaj veren Şekersiz’e teşekkür ederiz. 1) Merhaba; öncelikle grup üyelerini ve sizi...

İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu
Teknoloji4 gün Önce

STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu

Epic Games’in yeni ücretsiz oyunu STAR WARS Battlefront 2 oldu. 14.01.2020 Türkiye saati ile 19.00’da yayınlanacak olan oyun Epic Games’in alışagelmiş...

İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12 İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12
Biyografi4 gün Önce

Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Cemal Süreya yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Orhan Veli Kanık’ı tanıtacağız. Kendisi...

İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı
Blog5 gün Önce

En Feci Cem Karaca Şarkısı

En Feci Cem Karaca Şarkısı Düştüm mapus damlarına öğüt veren bol olur Toplasam o öğütleri burdan köye yol olur “Eh!...

İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun
Genel5 gün Önce

Tutkunuz Hayatınız Olsun

Tutkunuz Hayatınız Olsun Hobi kelimesini oldum olası sevmedim. Genel olarak ‘iş dışında eğlence, boş zaman uğraşı’ anlamına geliyor. Yani boş...

İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası
Yunan Mitolojisi6 gün Önce

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası Yazıya başlamadan önce bilinmesini isteriz ki bu kitap özeti ders ödevi olarak hazırlanmıştır. Başka sitelerde...

İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7
Quiz&Test6 gün Önce

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 Dil Bilgisi Testi serimizin beşincisiyle karşınızdayız. 10 sorunun doğrularını bulabilecek misin?  ...

İçerik: Genel Müzik Testi İçerik: Genel Müzik Testi
Quiz&Test7 gün Önce

Genel Müzik Testi

Wikikültür Genel Müzik Testi ile sizlerleyiz! Her konudan müzik soruları için bağlantıya tıklayın ve müzik bilginizi ölçün.   Genel kültür...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test1 hafta Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #17

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap
Edebiyat1 hafta Önce

Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap

Stefan Zweig’ın okuduktan sonra etkisinden çıkamadığımız bir kitabı daha.  Mecburiyet: Zorunluluk, yükümlülük anlamlarına gelen bir kelime. Yaşamımızın bütününe baktığımız zaman...

İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film
Sinema&Dizi2 hafta Önce

İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film

İkinci Dünya Savaşı Filmleri’nin başlı başına bir tür olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım. Hep alt metinde aynı konunun işlendiği, Amerika’nın...

İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin? İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?
Quiz&Test2 hafta Önce

10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?

10 Soruluk Edebiyat Testi Bu 10 soruluk test ile ne kadar şiir sever olduğunu öğren!     Diğer testlerimiz için...

İçerik: Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri İçerik: Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri
Astronomi2 hafta Önce

Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri

Geleceği Uzayda Arayan Uzay Şirketleri Dünyada var olduğumuz günden beri hep merak içinde olmuşuzdur. İnsanlık, ilk olarak çevresini tanımaya ve...

Bir Mtpa Projesidir © 2019-2020