Kategoriler: Sinema&Dizi

Quentin Tarantino Kimdir? Hayatı ve Filmleri

Tahmin edilemez, gövdeyi kan götüren şiddetli filmleriyle tanınan sinemanın zeki çocuğu  Quentin Tarantino, ‘İnglorious Basterds’ ve Django Unchained' gibi filmleri…

Quentin Tarantino Kimdir?

Tahmin edilemez, gövdeyi kan götüren şiddetli filmleriyle tanınan sinemanın zeki çocuğu  Quentin Tarantino, ‘İnglorious Basterds’ ve Django Unchained’ gibi filmleri yönetmeden önce  ‘Pulp Fiction’ filmiyle ün kazandı.

1963 yılında Tennessee’de doğan Quentin Tarantino, 4 yaşında ailesiyle birlikte Kaliforniya’ya taşındı. Film aşkı, bir video mağazasında başladı. Bu süre zarfında True Romance ve Natural Born Killers için senaryolar yazdı. Tarantino’nun ilk uzun metraj filmi 1992’deki Reservoir Dogs ile birlikte geldi, ancak asıl beğeni ve şöhreti 1994 yapımlı Pulp Fiction (1994) ile geldi. Sonraki sırasıyla Jackie Brown (1997), Kill Bill: Vol. 1 (2003) ve vol. 2 (2004) ve Grindhouse(2007) filmlerini yönetti.

Quentin Tarantino Kimdir? | Kİll Bill

                                                  [the_ad_placement id=”ads3″]

Quentin Tarantino Kimdir? ; Tarantino, Inglourious Basterds (2009) için birçok ödül ve ödül adaylığı kazandı. Django Unchained (2012) ise, kendisine en iyi senaryo Oscarını kazandırdı ve bunu takiben kaleme alıp yönettiği adeta Agatha Christie romanlarından çıkmış kurgusuyla The Hateful Eight (2015) yer aldı. Son filmi Once Upon a time in Hollywood (2019) ise Cannes film festivalinde eleştirmenlerden tam puan aldı.

Erken dönem

Quentin Tarantino, 27 Mart 1963’te Tennessee, Knoxville’de doğdu. Yarı Cherokee ve yarı İrlandalı Connie McHugh’ın tek çocuğudur.

Quentin doğmadan önce aileden ayrılan aktör ise Tony Tarantino’dur.

4 yaşında California’ya taşınan Tarantino, küçük yaşta sinemaya olan aşkını geliştirdi. En eski anılarından biri, büyükannesiyle John Wayne filmi izleme anısı. Bu onu çok etkiliyor ve sinemaya olan aşkını körüklüyor.

Tarantino hikâye anlatıcılığını çok sevdi, ama yaratıcılığını olağandışı şekillerde gösterdi.

Genç yaşta okulu terkeden Tarantino, vaktini çalışmak yerine film izlemek ya da çizgi roman okumak için harcamayı seçti. Ona itiraz eden tek konu tarihti. Liseden ayrıldıktan sonra Tarantino, bir süre yetişkin bir sinemada usta olarak çalıştı. Ayrıca oyunculuk dersleri aldı. Tarantino, sonunda Manhattan Beach, California’daki Video Arşivlerinde işe girdi. Orada film tutkusunu paylaşan Roger Avary ile çalıştı. İkisi birlikte bazı senaryo fikirleri üzerinde çalıştı.

İlk Filmler: ‘ True Romance’, ‘Natural Born Killers’, ‘Reservoir Dogs

Video Arşivlerinde geçirdiği süre boyunca Tarantino, True Romance ve Natural Born Killers dahil birçok senaryoda çalıştı. Ayrıca bir Elvis Presley taklitçisi oynayarak popüler sitcom  The Golden Girls’e de konuk oldu . 1990’da Tarantino, bir prodüksiyon şirketi olan Cinetel için çalışmak üzere Video Arşivlerini bıraktı. Buradaki prodüktörlerden biri aracılığıyla True Romance senaryosunu yönetmen Tony Scott’ın eline geçirdi. Scott, Tarantino’nun senaryosunu çok beğendi ve haklarını satın aldı.

Quentin Tarantino Kimdir? | Reservoir Dogs

Yapımcı Lawrence Bender ile birlikte çalışan Tarantino, senaryoyu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı Reservoir Dogs (1992) için fon temin edebildi. Aktör Harvey Keitel senaryoyu okuduğu zaman, “Yıllardır böyle karakterler görmedim” diyerek etkilendi. Proje için oyuncu ve yapımcı olarak imza attı. Diğer oyuncular ise Michael Madsen, Tim Roth, Chris Penn, Steve Buscemi ve Tarantino’ydu.

1992’de Sundance Film Festivali’ndeki seyirciler Reservoir Dogs karşısında büyülendi, Tarantino’nun aşırı şiddet içeren bu filmi viral oldu. Proje için Rififi ve City on Fire gibi klasik soygun filmlerinden ilham aldı. Bağımsız film Tarantino’yu Hollywood’un en çok konuşulan figürlerinden biri haline getirdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük bir isabet olmasa da videoda popüler bir ünvan haline geldi ve yurtdışında başarılı oldu.

Pulp Fiction‘ için Oscar Ödülü

HOLLYWOOD, CA – FEBRUARY 24: Writer/Director Quentin Tarantino poses in the press room during the Oscars at Loews Hollywood Hotel on February 24, 2013 in Hollywood, California. (Photo by Jeff Kravitz/FilmMagic)

Pulp Fiction (Ucuz Roman) ile (1994) Tarantino, şiddet ve pop kültür referansları ile dolu bir öngörülemeyen heyecan yolculuğu yarattı. Filmdeki bir hikâyede John Travolta, patronunun kız arkadaşına (Uma Thurman) bakması için atanan ve o zamandan bu yana geçen kariyerini canlandırmasına yardımcı olan bir rol oynayan Vincent Vega’yı oynadı.

Bir diğer kısım ise, Vega’nın diğer sert adam Jules Winnfield ( Samuel L. Jackson tarafından oynanan) ile ortaklığını içerir. Ve bir başka kısım ise boksör olarak yaşamını sürdüren Bruce Willis ve kendi patronundan kaçış hikayesi ile ilgilidir. Patronuyla düştüğü bir durum var ki bu senaryo çıksa çıksa Tarantino’dan çıkar diyorsunuz. Tarantino, büyüleyici bir film yapmak için tüm bu farklı hikayelere başarılı bir şekilde girmeyi başardı ve bu farklı mozaik hikayeler birbiriyle başarılı bir şekilde kesiştirir. Filmde uyuşturucu satıcısını oynayan aktör Eric Stoltz, Los Angeles dergisine yaptığı açıklamada, “Aklı bir mermi gibi hızlı zihni ise şeytan gibi çalışıyor. O kadar hızlı ki, çok az insan referanslarına ayak uydurabiliyor” diye açıkladı.

Pulp Fiction hem ticari hem de kritik bir başarıydı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, gişede 108 milyon dolar kazandı ve bunu yapan ilk bağımsız film oldu. Pulp Fiction, 1994 yılında Cannes Film Festivali’nde prestijli Palme d’Or Ödülünü kazandı ve En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere yedi Akademi Ödülü adaylığı aldı. Filmdeki çalışmaları için Tarantino, eski ortağı Roger Avary ile paylaşması gereken bir onur olan En İyi Orijinal Senaryo ödülünü eve getirdi. İkisi, film için yazma kredisi üzerine düştü.

‘Natural Born Killers’, ‘Dusk Till Down’, ‘Jackie Brown’

Öfkesiyle tanınan Tarantino, yönetmen Oliver Stone ile anlaşmazlığa düştü. Stone, Natural Born Killers’ı (1994) yönetti ve Tarantino’nun senaryosunun bölümlerini yeniden yazdı. Yeniden yazılan yerler konusunda öfkeli olan Tarantino, adını filmden çıkarmak için uğraştı. Stone, başına değişikliklerin kötü karakter gelişimi olan, orijinal üzerinde bir gelişme olduğunu söyledi. İlgili bir olayda, Tarantino, Los Angeles restoranında karşılaştığı sırada Natural Born Killers üreticilerinden birini tokatladı.

1995 yılında Tarantino, Four Rooms’da yer alan dört hikâyeden birini yazıp yönetti. Diğer üçü, yükselen bağımsız yönetmenler Allison Anders, Alexandre Rockwell ve Robert Rodriguez tarafından yönetildi. Four Rooms’un yayınlanmasından sonra, Tarantino ve Rodriguez, From Dusk Till Dawn (1996) ‘da iş birliği yaptı. Tarantino, filmin senaryosunu yazdı ve savaş vampirlerine son veren iki suçlu olan George Clooney’nin karşısında oynadı. Rodriguez, eleştirmenlerden olumsuz eleştiriler alan filmi yönetti.

Tarantino kısa süre sonra Pam Grier’in bir silah tüccarı (Jackson tarafından oynanan) için kaçakçılık parası yakalayan bir hostes olarak başrolde oynadığı bir suç gerilim filmi Jackie Brown (1997) oynadı. 1970’lerin blaxploitation filmlerine bir övgü olan film, Elmore Leonard’ın romanından uyarlandı. Grier kendisi, Foxy Brown (1974) dahil olmak üzere birçok blaxploitation klasiğinde ortaya çıkmıştı.

                                           [the_ad_placement id=”ads3″]

Film pek çok kişi tarafından Tarantino için daha olgun bir çalışma olarak kabul edildi. Eleştirmen Leonard Matlin, Michael Keaton , Robert De Niro ve Robert Forster’ın da bulunduğu bir oyuncu kadrosu için “her yerinde dinamit performansı” olduğunu belirtti . Ancak herkes filmi sevmedi. Film yapımcısı Spike Lee Tarantino’nun Jackie Brown’daki Afrikalı-Amerikalılar için aşağılayıcı bir terimin aşırı kullanılmasına itiraz ederek, Ordu Archerd’in Variety’deki sütununda açıkça şikâyet etti.

Broadway’in ‘Wait Until Dark‘ı

Wait Until Dark

Jackie Brown’dan sonra, Tarantino film yapımcılığına ara verdi. 1998’de Broadway’de Marisa Tomei ile birlikte Wait Until Dark’ın canlanmasında başrol oynadı. Daha önce hiç profesyonel sahne çalışması yapmadığı için bu onun için cesur bir hareketti. Tarantino, kör bir kadına (Tomei tarafından oynanan) dehşete giren bir haydutu oynadı. Lakin eleştirmen beğenisi beklenilenden çok azdı.

Prodüksiyon değerlendirmeleri çok sertti bu yüzden Tarantino harap oldu. Sokaktaki insanların kendisini “oyuncağı berbat eden biri olarak tanıdığını” hissediyordu.

‘’Kişisel olarak almamaya çalıştım, ama kişiseldi. Oyunla ilgisi yoktu benimle ilgiliydi ve bir noktada anlamaya başladım.”

Tarantino, bu dönemde II. Dünya Savaşı senaryosunda çalıştı. ‘’Şimdiye kadar yazdığım en güzel şeylerden biriydi, ama belli bir noktada ‘Bir senaryo mu yazıyorum yoksa roman mı yazıyordum?’ Temel olarak üç II. Dünya Savaşı senaryosu yazdım. Hiçbirinin sonu yoktu ” diye açıkladı.

Kaynak: Vanity Fair.

‘Kill Bill’

‘Kill Bill’

Savaş destanıyla uğraşmak yerine Tarantino, dövüş sanatları filmleri dünyasına atıldı. Kill Bill fikri, Pulp Fiction’ın çekimleri sırasında bir barda Tarantino ve Thurman tarafından oluşturuldu. 2000 yılında Thurman, bir Oscar partisinde Tarantino’ya fikirle ilgili ilerleme kaydedip etmediğini sordu. Ona senaryoyu bir doğum günü hediyesi olarak yazacağını, başlangıçta bir yıl sürmesine rağmen iki hafta içinde bitireceğini söyleyerek söz verdi. Tarantino anında nasıl bir kung- fu filmi yapılacağını, ilerledikçe dizileri çalıştırarak ve tekrar çalıştırarak öğrenmek zorunda kaldı.

Tarantino, aslen “Bill” adlı ünvan için Warren Beatty’yi istedi, ancak televizyon dizisi KungFu’dan David Carradine’ye geçti. Konu, Gelin (Thurman) olarak bilinen kadın bir suikastçı olarak, kendisi ve düğün partisine yapılan vahşi saldırıda yer alanları öldürmek istemesini ele alıyordu. Bütçe ve programın üzerinden geçen Tarantino, projeye devam etti ve sonunda iki film yapmak zorunda kaldı. Kill Bill: Vol. 1 , 2003 yılının sonlarında birkaç ay sonra ise Kill Bill: Vol.

İnglorious Bastards

Inglorious Bastards

[the_ad_placement id=”ads3″]


Kill Bill’den sonra, Tarantino televizyona girdi. 2005 yılında Emmy Ödülü adaylığı aldığı drama CSI: Crime Scene Investigation’ın bir bölümünü yazıp yönetti. Tarantino daha sonra tekrar Robert Rodriguez ile çalıştı. İki film yapımcısı, Grindhouse (2007) olarak bilinen çifte bir özellik olarak gösterilen B-filmlere kendi kanlı ve grafik övgülerinde bulundular. Hem eleştirmenler hem de sinemaseverler bu iş birliğinden ne yapmaları gerektiğinden tam olarak emin değillerdi ama yine de gişeye atıldılar.

Tarantino nihayet II. Dünya Savaşı senaryosunda çalışmaya başladı. 2009 yılında, bir grup Yahudi-Amerikan askerini uzun zamandır Nazileri yok etmeye odaklanan Soysuzlar Çetesi adı altında bir araya getirdi. Bu filmde yeni bir şey vardı ki o da Holywood’un yükselen yıldızı Brad Pitt’ti.

Yorumların ise bir kısmı karışıktı, ancak Tarantino olumsuz yorumlar tarafından rahatsız görünüyordu. GQ dergisine, “Eleştiriye saygı duyuyorum. Ama film hakkında, hakkımda yazan insanların çoğundan daha fazla şey biliyorum. Sadece bu değil, benim hakkımda yazan insanların çoğundan daha iyi bir yazarım” dedi. Film, Tarantino için iki (en iyi yönetmen ve en iyi orijinal senaryo için) dahil olmak üzere sekiz Akademi Ödülüne aday gösterildiğinden, bu durumda en iyisini o biliyor olabilir. 😊

‘Django Unchained’ için ikinci Oscar ödülü

Django Unchained

Tarantino, 2012 sonunda piyasaya sürülen Western filmi Django Unchained adlı filmiyle hem ticari hem de kritik başarılarla buluşmaya devam etti. Filmde, Jamie Foxx, kelle avcısı (Christoph Waltz) ile bir araya gelen serbest bir köle olan Django rolünü üstlendi. Django filmi çok fazla ünlü aktöre ev sahipliği yaptı bunlardan biri de Leonardo DiCaprio’ydu. Ve bize göre filmin en iyi oyuncusu olan Samuel l. Jackson’ı da unutmamak gerekir.

2013’teki 85. Akademi Ödülleri’nde Tarantino, Django Unchained için en iyi orijinal senaryo için bir Akademi Ödülü kazandı.Film en iyi resim, sinematografi ve ses düzenleme dahil olmak üzere birçok Oscar adaylığı aldı.

‘Hatefull Eight’ ve ‘Once Upon a Time in a Holywood’da

The Hateful Eight

2015 yılında, yönetmen The Hateful Eight için Batı temasını tekrar ziyaret etti . Jackson, Roth ve Madsen gibi sık sık Tarantino filmlerinde oynayan aktörlerle dolu olan film, Altın Küre adaylığını çeşitli kategorilerde gösterdi.

Dört yıl sonra, Tarantino, Once Upon a Time İn Hollywood için çalışmalara başladı. Film, DiCaprio ve Pitt’in başrollerini paylaştığı, eskilerin 1969’da aktör olma mücadelelerine odaklanarak, ünlü Charles Manson ailesinin cinayetlerine yol açan gerçek yaşam olaylarına dair bir bölüm sundu. Hevesle beklenen film, Temmuz 2019’daki prömiyerini Cannes Film Festivali’nde, temmuz ayında gösterime girmeden önce yedi dakikalık ayakta alkışlandığı bildirildi.

Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com Quentin Tarantino Kimdir? wikikultur.com

[the_ad_placement id=”ads3″]

Bu içerik 1916 kez okunmuştur

Son içerikler

Pandemiye Özel Uzaktan Tatil: Google Maps

Fatih Aras'ın bu yazısında sizin için Pandemiye Özel Uzaktan Tatil var; Google Maps ‘’Güneş kremini sürmüş, rüya gibi bir deniz…

28 Eylül 2020

Evrenin Soğuk Yıldızları | Kahverengi Cüceler

Soğuk yıldız nedir? | Yıldızlar, gece gökyüzümüzü süsleyen muazzam gök cisimleridirler. Bu yazımızda soğuk yıldızlardan bahsedeceğiz.

27 Eylül 2020

Yunan Mitolojisinde 8 Önemli Tanrı ve Tanrıça

Bu yazımız yunan mitolojisinde en önemli 8 tanrı ve tanırça hakkındadır. Keyifli okumalar dileriz.

26 Eylül 2020

Bir Zarafet ve Asalet Timsali: Audrey Hepburn

Audrey Hepburn 1961 yılında rol aldığı Breakfast at Tiffany's ile Amerikan sinema tarihinde unutulmazlar arasına girdi. Audrey Hepburn hayatı sizlerle...

25 Eylül 2020

Karadelik Nedir? Karadelikler Nasıl Oluşmuştur?

Karadelik Nedir? Her canlı doğar yaşar ve ölür bu en ihtişamlı ölümdür! Karadelik, kütleçekiminin ışığın bile dışarı çıkamayacağı kadar çekip…

25 Eylül 2020

Bağcılar Medeniyeti ve Aynısının Biraz Değişiği Gibi

Bağcılar Medeniyeti Bu hikaye Bağcılar’da bir pasajın altına kurulmuş kendince post apokaliptik bir medeniyet hakkındadır. Gerçeklik ve bilimsellikle ilişiği olmayıp,…

25 Eylül 2020