Bize Ulaş!

Sinema&Dizi

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) Film İncelemesi #imdb250

”Unutma Red, umut iyi bir şeydir, belki de en iyi şeydir ve iyi düşünceler asla ölmez.”

Paylaşılma Tarihi :

,

Herkese selam çok sevgili arkadaşlar. Yeni formatımı size bildirmekten mutluluk duyarım. Bundan böyle incelemelerim spoilersiz ve spoiler içeren kısım olarak ikiye ayrılacak. Ayrıca yazıların bir düzeni olacak artık İMDB Top 250 listesinden ilerleyeceğim.

Bu Kısım spoiler içermemektedir.

 

Esaretin Bedeli / The Shawshank Redemption

THE SHAWSHANK REDEMPTION HAKKINDA HERŞEYLive A+

  • Tür: Dram/Hapishane

  • IMDB Puanı: 9,3

  • Sıra: 1/250 

 

Film, IMDB tarafından dünyanın en iyi filmi olarak gösterilmektedir. 9.3 puan alarak liderlik koltuğundan asla inmemiştir ve inecek gibide görülmüyor. Esaretin bedeli filmler için bir iyilik ölçüsü, bir kıstas, daha doğrusu zirvesi. 1994 yapımı bir film olmasına rağmen, çoğu günümüz filmine ”bu da film miydi şimdi?” dedirtecek bir başyapıt. Sıkılmadan, durdurmadan 2 saat 22 dakikayı izliyorsunuz.

Eğer hapishane filmlerini seviyorsanız bu film o türdeki ufkunuzu açacak çünkü izledikten sonra fark edeceksiniz ki izlediğiniz çoğu film aslında Esaretin Bedeli’nden alıntılar, sahneler almış. Ben tekrar izledikten sonra özellikle yeni çıkan ve büyük ilgi gören 7.Koğuştaki Mucize filminin Esaretin Bedeli’nden çok fazla şey aldığını gördüm. Çok fazla sahne aynı, genel konu aynı ve olayların ilerleyişi de bir nebzede aynı gidiyor.

Şimdi lafı çok uzatmadan izlemeyenler ve izlemek isteyenler için film hakkında detaylı bilgiler içermeyen inceleme kısmına geçelim. Format aynı, 3 başlıktan ilerliyoruz:

 

  1. Konu

  2. Karakterler

  3. Filmi izlemeye değdi mi?

1. | Film Konusu

Esaretin Bedeli Film İncelemesi wikikultur.com

Esaretin Bedeli Film İncelemesi /liveaplus.com

Film masum olduğunu savunan ve haksız yere yargılanan Andy Dufresne karakterinin ünlü hapishane Shawshank Devlet Hapishanesi’ne gelmesiyle başlar. Hapishanede ona çaylak gözüyle bakılmakta ama Andy diğer çaylaklardan daha zeki ve onların aksine hapiste ne yapacağını biliyor gibi gözükür. Zaman geçtikçe yeni arkadaşlar edinen Andy Dufresne, Morgan Freeman’ın oynadığı Red karakteriyle tanışır ve sıkı dost olur. Film Andy’nin hayatını anlatmaktadır.

 

2. | Karakterler

 

      1. Andy Dufresne

Esaretin Bedeli Film İncelemesi wikikultur.com

Esaretin Bedeli Film İncelemesi /amazon.com

 

1946 yılında genç ve gelecek vaat eden bir bankacı olan Andy cinayet suçundan yargılanmaktadır. Film başlarda bazı sahneler göstermekte ve Andy’i kısaca tanımaktayız. Film başlarken çoğumuz Andy’nin masum olduğuna inandık, inanmak istedik. Peki Andy masum muydu yoksa film mi bize Andy’i masum olarak göstermekteydi ? Film bizi bu ikileme sokar ve bir karar vermenizi bekler. Eğer Andy’nin masum olduğuna inandıysanız tüm filmi Andy karakterinin gözlerinden izlersiniz resmen ve onun kalbiniz sizin kalbiniz olur adeta. Başına gelen her haksızlıkta ağız dolusu küfürler eder,  Andy için yüreğimiz sızlar adeta. Ama eğer zaten onun masum olduğuna inanmadan izlerseniz filmi normal bir hapishane filmi gibi izlersiniz ama emin olun fim sizi yine içine çekecektir. Çünkü film Andy üzerine dönmekte.

Andy masum bakışlarıyla,temiz yüzüyle, davranışlarıyla ve elbette zekasıyla tüm mahkumlardan farklı bir kefededir. Hapishane müdürü de bu durumu anlamıştır filmde. Andy bir dahidir ve bunu film geçtikçe biz izleyenler de dahil herkes anlar.

 

 

       2. Ellis Boyd Redding

Esaretin Bedeli Film İncelemesi wikikultur.com

Esaretin Bedeli Film İncelemesi

Andy filmin bir bacağıysa kuşkusuz Red de öbür bacağıdır. Belki adının uzun olmasından ya da başka sebeplerden herkes ona Red demektedir yani lakabı ”Red”dir. Morgan Freeman’ın oyunculuk yeteneklerinin ne kadar üst düzeyle olduğunu anlıyoruz bu filmde. Red karakterinin monologlarıyla ilerleyen filmde Andy’i Red sayesinde daha iyi tanımaktayız. Bu filmin anlatıcısı aslında Red’dir. Bunu monologlarla yapar, bazen de diyaloglarında. Ama bildiğim bir şey varsa bu karakterin hikayedeki öneminden çok filme uyumudur. Red her hapishanede olan : dışarıdan hapishaneye mal sokan adam olarak tanınır. Ama öyle sahneler vardır ki bu karakter olmadan bu hikaye ilerleyemezdi dersiniz.

Bir ömür boyu hapis cezasına çarptırılan hüküm giymiş bir katil olan Red, Andy ile olan dostluğunu, hapishanedeki yaşamını ve gelecek için umutlarını anlamaya çalışmak için hikayeyi yazar.

 

 

3. | Film İzlemeye Değer Mi?

 

Arkadaşlar bu filmi izlemediyseniz şiddetle izlemenizi tavsiye ederim. Yani sorunun cevabı evettir. Ama kendinizi zorunlu hissetmeyin bu filmi izlemek için. İçinizden geldiğinde izleyin, gerçekten zaman ayırabildiğinizde izleyin çünkü anca bu şekilde empati kurabilirsiniz ve hikayeyi dolu dolu yaşayabilirsiniz. Eğer duygusal bir insansanız bu filmde bol bol ağlayabilirsiniz.

 

Merklısına Detay Bilgiler

İçerik: Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) Film İncelemesi #imdb250

Bu ksıım spoiler içermekedir!

Herkesin iyi film algısı ayrıdır. Kimileri saf aksiyondan hoşlanır, kimileri bir film izlerken gerilmekten, kimileri romantizm görmekten… İyi film ölçüsü sizin bir filmden ne beklediğinize bağlı olarak değişir. Peki kendinize bu soruyu sorun. ‘Ben bir filmden ne bekliyorum?’ Ancak bu sorunun cevabına göre herkesin en iyi filmi şekil alır. Eğer cevabınızda ‘Bana vermek istediği duyguyu yaşatacak bir film izlemek isterim’ gibi bir cümle varsa bu film sizin için doğru film olabilir. Her nasıl korku filmlerinde Jumpscaire(aniden ekrana korkunç öğeler çıkması) değil de bizi germesini istiyorsak bu filmde de klasik hapis hayatı yerine bize esaret duygusunu çok iyi veriyor. Film sonlarına doğru gerçekten esaret duygusunu almış oluyorsunuz ve bunu 2 saatin sonunda almanız da filmin bu işi ne kadar iyi yaptığını gösterir.

 

3 aşamada filmi inceleyelim:

 

1-Konu

2-Karakterler

3-Filmin Yaşattıkları

*Bonus bölüm

 

Konu

Film ana karakterimiz Andy’nin aslında işlemediği bir cinayetten dolayı hapse girmesiyle başlar. Mahkemede bile o masum bakışlarını gördüğümüz genç bankacı Andy, nasıl olur da böyle bir cinayeti işler? Aklımızda bu soruyla filme yelken açarız ve böyle devam eder film boyunca. Ta ki Andy’nin masum olduğunu ve boş yere hapis hayatı yaşadığını anladığımız noktaya kadar. Film genel olarak Andy’nin hapis hayatında yaşadıkları zorlukları, haksızlıkları, acıları anlatır film boyunca. Ama asıl konu şudur ki :

Film aslında bize ”umudun gücünü” anlatmaktadır.

Hatta karakterimizin şu kendi sözleri anlatmaya yetiyor adeta:

”Unutma Red, umut iyi bir şeydir, belki de en iyi şeydir ve iyi düşünceler ölmez.”

 

Karakterler

 

1) Andy Dufresne

Esaretin Bedeli Film İncelemesi wikikultur.com

Esaretin Bedeli Film İncelemesi

Andy genç ve gelecek vaat eden başarılı bir bankacıdır. Cinayet suçuyla içeri girmiştir. Tüm film boyunca Andy’nin farklı bir insan olduğunu anlıyoruz. Diğer mahkumları kömüre benzetirsek o bir elmas.  Andy’nin kişilik özelliklerini özetlememiz gerekirse sessiz, akıllı ve gururlu derim. Shawnshank hapishanesinin kötü tarafı Andy’i ele geçirememiştir. Andy bozulmayan bir istisna çünkü zaten bir mahkum olmaması gerekiyordu.

Andy’nin taşlarla ilgisi vardı. Taşlara şekil verir, onlardan koleksiyon yapardı. Hatta hapishaneye ilk sokturduğu materyal bir taş çekiciydi. Taşlar dışında kitap okumak da büyük bir hobisiydi. Müdürle iyi ilişkiler kuran Andy kendini kütüphane bölümüne alır ve imkansızı başararak devletten o kütüphane için aylık fon almıştı.

Zaman geçtikçe hapishanenin ve müdürün ülkede ününün duyulmasının arkasında müdür yattığını düşünen halk, malesef bizim gözümüzden izleyemediği için her şeyin arkasındakinin Andy olduğunu bilmiyorlardı. Andy müdürün kölesi durumuna gelmişti neredeyse. Sözde dine düşkün müdür ne kadar yasa dışı iş varsa ordaydı. Para aklama mı dersiniz rüşvet mi dersiniz…

Andy zekasını kullanıp tüm bu olaylardan sıyrılmayı ve müdürün foyasını ortaya çıkarmayı başardı.

 

2) Ellis Boyd Redding

Esaretin Bedeli Film İncelemesi wikikultur.com

Esaretin Bedeli Film İncelemesi

Kısaca ”Red” olarak tanınır. Hapishaneye bir şeyler sokabilen adam olarak tanınır ve Andy’nin sıkı dostudur. Başta öyle olmasa da zamanla öyle olmaktadır. Red’i ilk gördüğümüzde kurul önündeydi ve açıklama yapıyordu. Defalarca reddedileceği bu kurumdan yine eli boş ayrılmıştı. 5-10 senede bir gelip ‘ıslah oldun mu ? ‘ sorusunu sorarlardı. Red ise hep aynı cevabı verirdi…

Red filmin anlatıcısı. Onun monologlarıyla ilerleyen filmde Andy’i Red ile beraber tanıyoruz adeta. Burada da Morgan Freeman’ın yeteneği devreye giriyor. Karakteri çok iyi oynamış. Yani başka birini bu rol için düşünemiyorum. Adeta Red karakteriyle bağlanmış, rolden hiç kopmamış.

Red’e kısaca baktığımızda, suçunu kabul etmiş ve suçundan dolayı vicdan azabı çekmektedir. Diğer mahkumlardan farklı olarak Red, sakin ve daha konuşkan bir insandır. O yüzden hapishanede popüler bir insandır Red. Suçunu kabul etmiş ve şartlı tahliye için bekleyen Red’in hayattan hiçbir umudu yoktur.

Kendinin de kurumsallaşmış* olduğunun farkına varan Red’i hayatta tutan tek şey Andy’e verdiği söz olucaktı…  (Burayı da soluk halde yazarsın)

 

Filmin Yaşattıkları 

Filme bağlı birçok duygu var. Bu bağlı duygular zamanı geldikçe gün yüzüne çıkıyor. Andy ve Red’in diyaloglarında gülüyorsunuz, kız kardeşler** Andy’e tecavüz ettiğinde sinirleniyorsunuz Andy için kaygılanıyorsunuz, Andy her hedefini başardığında siz de sanki bir hedefinizi tamamlamış gibi seviniyorsunuz. Andy müdürü mort ettiğinde kahkalar atıyorsunuz… Film çok  yoğun duygular yaşatıyor her dakikasında. Seneryoda boşluk doldurmak için yazılmış bir şey yok, her şeyin bir karşılığı var.

Filmin üzerinde durduğu iki önemli şey var, bunlar;

-Esaret 

-Umut

Esaretin anlamını gerçekten anlıyorsunuz ve umut duygusunun ne kadar kuvvetli bir duygu olduğunu anlıyorsunuz.

 

 

Film Hakkında Garip Detaylar

 

-Stephan King’in “Rita Hayworth ve Shawshank’in Kefareti” adlı romanından sinemaya uyarlandı ve gösterildiği ülkelerde büyük ilgiyle karşılandı. 1994’te aralarında en iyi film adaylığı dahil 7 dalda Oscar’a aday gösterildi. Fakat en iyi film ödülüne baş rolünde Tom Hanks’in oynadığı Forrest Gump adlı film layık görüldü.

 

-Film, yayınlandıktan uzun bir süre sonra televizyonlarda ve çeşitli internet sitelerinde yayınlanmış ve çok büyük bir ilgi görmüştür.

 

-Yaygın kulanıma sahip internet sitesi IMDb’de yayınlanan en iyi filmler listesinde 2.184.639 kişinin oyları ile 9.3’lük bir puan elde etmiştir ve çok uzun zamandır listenin üst sırasındadır.

 

-Andy’nin film sonunda sürdüğü 1969 Pontiac GTO aracı 1969da yapılmıştır fakat film 1965 yılını anlatmaktadır.

 

-Filmdeki geriye dönüş sahnelerinde Red karakterinin gençliğini Morgan Freeman’ın kendi çocuğu oynamıştır.

 

-Filmin başında Andy ve Red’in tanışma sahnesinde Red beyzbol oynamaktaydı. Bu sahnenin çekimi 9 saat sürdü ve topu 9 saat boyunca fırlatan Morgan Freeman ertesi gün sete kolu askıda geldi.

 

-Bu film Tayvan’da ”1995: Fantastic” ismiyle vizyona girmişti.

 

-Film ilk çıktığında gişede rezalet sonuçlar almıştı ve yapım maliyetini bile karşılayamamıştı.

 

Film Müzikleri

The shawshank redemption GIF - Find on GIFER

 

-Andy’nin hoparlörden çaldığı şarkı:

 

İlgili İçerik: Space Jam Film İncelelmesi | İmdb Puanı ve Konusu

Sözlük

*Kurumsallaşmış: Red’in filmde ürettiği ve kullandığı  bir tabir. Anlamı ise hapishane dışında yaşayamamak, hapishaneye alışmak, hapishaneye bağlı durumda olmak, dış dünyada bulunamamak.

**Kız kardeşler: Filmdeki kötü karakter grubudur. Erkeklerle ilgilenen grup istediklerini zorla alıyorlar ve yeni mahkumlara zorbalık yaparak tecavüz ederler. Andy’e saran bu grup Andy’e hapishanedeki en zor yıllarını yaşatırlar.

Bu içerik 2276 kez okunmuştur

Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

İçerik: Tek Renk İçerik: Tek Renk
Deneme2 gün Önce

Tek Renk

Tek Renk Alaşağı eden ikilem çubukları yolumda, birine yaklaşmak, ötekini dengesizliğe itiyor. Birini istemek, ötekini yok ediyor. Sonunda ikisine de...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test3 gün Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #18

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15 İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15
Quiz&Test3 gün Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15

Yazar Kitap Eşleştirme serimizin on beşincisi ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir müptelaları, ille...

İçerik: Mars Keşif Projesi İçerik: Mars Keşif Projesi
Deneme4 gün Önce

Mars Keşif Projesi

Mars Araştırmalarının İnsanlığa (Olası) En Önemli Faydası Son birkaç yılda Mars’a insan gönderme konusunun aniden nasıl da gündeme oturduğunu hepimiz...

İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz
Müzik5 gün Önce

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz Wikikültür için röportaj veren Şekersiz’e teşekkür ederiz. 1) Merhaba; öncelikle grup üyelerini ve sizi...

İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu
Teknoloji6 gün Önce

STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu

Epic Games’in yeni ücretsiz oyunu STAR WARS Battlefront 2 oldu. 14.01.2020 Türkiye saati ile 19.00’da yayınlanacak olan oyun Epic Games’in alışagelmiş...

İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12 İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12
Biyografi6 gün Önce

Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Cemal Süreya yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Orhan Veli Kanık’ı tanıtacağız. Kendisi...

İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı
Blog7 gün Önce

En Feci Cem Karaca Şarkısı

En Feci Cem Karaca Şarkısı Düştüm mapus damlarına öğüt veren bol olur Toplasam o öğütleri burdan köye yol olur “Eh!...

İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun
Genel7 gün Önce

Tutkunuz Hayatınız Olsun

Tutkunuz Hayatınız Olsun Hobi kelimesini oldum olası sevmedim. Genel olarak ‘iş dışında eğlence, boş zaman uğraşı’ anlamına geliyor. Yani boş...

İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası Yazıya başlamadan önce bilinmesini isteriz ki bu kitap özeti ders ödevi olarak hazırlanmıştır. Başka sitelerde...

İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7
Quiz&Test1 hafta Önce

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 Dil Bilgisi Testi serimizin beşincisiyle karşınızdayız. 10 sorunun doğrularını bulabilecek misin?  ...

İçerik: Genel Müzik Testi İçerik: Genel Müzik Testi
Quiz&Test1 hafta Önce

Genel Müzik Testi

Wikikültür Genel Müzik Testi ile sizlerleyiz! Her konudan müzik soruları için bağlantıya tıklayın ve müzik bilginizi ölçün.   Genel kültür...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test1 hafta Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #17

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap
Edebiyat1 hafta Önce

Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap

Stefan Zweig’ın okuduktan sonra etkisinden çıkamadığımız bir kitabı daha.  Mecburiyet: Zorunluluk, yükümlülük anlamlarına gelen bir kelime. Yaşamımızın bütününe baktığımız zaman...

İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film
Sinema&Dizi2 hafta Önce

İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film

İkinci Dünya Savaşı Filmleri’nin başlı başına bir tür olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım. Hep alt metinde aynı konunun işlendiği, Amerika’nın...

İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin? İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?
Quiz&Test2 hafta Önce

10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?

10 Soruluk Edebiyat Testi Bu 10 soruluk test ile ne kadar şiir sever olduğunu öğren!     Diğer testlerimiz için...

Bir Mtpa Projesidir © 2019-2020