Bize Ulaş!

Biyografi

Pablo Emilio Escobar Kimdir?

Pablo Escobar, tutkuyla sevdiği karısını, kızını ve oğlunu ölümüne dek yanından ayırmayan meşhur bir Kolombiya uyuşturucu imparatoruydu.

Pablo Emilio Escobar Gaviria uyuşturucu kaçakçılığıyla ABD’ye giren uyuşturucunun yüzde 80’ini kontrol altına alarak hesabı bile zor yapılabilen bir servetin sahibi oldu, bu yüzden Forbes dergisinde dünyanın zengin 10 kişisinden biri oldu. 

Paylaşılma Tarihi :

,

İçerik: Pablo Emilio Escobar Kimdir?

Pablo Emilio Escobar Kimdir?

 “Kolombiya’da bir mezarda olmak Amerika’da bir hücrede olmaktan iyidir.”

– Pablo Escobar

 (1949-1993)

 

Pablo Escobar, tutkuyla sevdiği karısını, kızını ve oğlunu ölümüne dek yanından ayırmayan meşhur bir Kolombiya uyuşturucu imparatoruydu.

Pablo Emilio Escobar Gaviria uyuşturucu kaçakçılığıyla ABD’ye giren uyuşturucunun yüzde 80’ini kontrol altına alarak hesabı bile zor yapılabilen bir servetin sahibi oldu, bu yüzden Forbes dergisinde dünyanın zengin 10 kişisinden biri oldu. 

Escobar, 1970’lerin başında kokain ticaretine girdi, Medellin Kartelini oluşturmak için diğer suçlularla iş birliği yapmak zorunda olan Escobar bunu çok iyi yapacaktı. Yardım projelerine katılması ve futbol kulüplerine sponsor olması ile çok büyük bir popülerlik kazandı, ancak daha sonra binlerce kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan terör kampanyaları kendisine karşı bir nefret kampanyası başlatıldı. 

Pablo Emilio Escobar Kimdir? - wikikultur.com

Pablo Emilio Escobar Kimdir?

Pablo Escobar (Fotoğraf: STF / AFP / Getty Images)

Fotoğraf: Getty Images

[the_ad id=”1961″]

 

Doğum günü

Pablo Escobar, 1 Aralık 1949’da Kolombiya’nın Antioquia kentindeki Rionegro şehrinde doğdu. Ailesi daha sonra Envigado banliyösüne taşındı. 

Escobar mütevazı bir aileden gelmişti. Babası bir köylüydü ve çiftçi olarak geçimini sağlıyordu, annesi ise öğretmendi. Escobar, küçük yaşlardan itibaren büyük adam olmak isteyen uyuşturucu lordu, benzersiz bir hırsla doluydu. 

Erken dönem

Escobar, suç yaşamına erken başladı ilk olarak mezar taşı hırsızlığı ve sahte diploma işine giren Escobar zamanla araba çalmaya ve akabinde kaçakçılık işine girer. 

Escobar’ın ilk önceliği Kolombiya’nın kaçak sigara pazarının kontrolünü ele geçirmek oldu üst düzey bir rol oynadığı “Marlboro Savaşları” sırasında ise bu çaba zirvedeydi ve boşa gitmeyecekti. Yaşadığı bu deneyim, gelecekteki narkotik krallığı için değerli bir eğitim alanı oldu.

Escobar’ın Karısı, Oğlu ve Kızı

1976’da Pablo Escobar, 15 yaşındaki Maria Victoria Henao ile evlendi. Çiftin iki çocuğu oldu. Oğlu, Juan Pablo Escobar ve kızı Manuela. 

Bugün Escobar’ın oğlu Juan Pablo, Sebastian Marroquin adını kullanan motivasyonel bir konuşmacıdır. 

Marroquin mimarlık okudu ve 2015’te bir kitap yayınladı, Pablo Escobar: Dünyanın en ünlü uyuşturucu kralı. Bu kitapta, babasının intihar ettiğini de iddia ediyor. 

Agence France-Presse röportajında Marroquin, “Babam taklit edilecek bir insan değil” demişti.

Pablo Emilio Escobar Kimdir? - wikikultur.com

Pablo Emilio Escobar Kimdir?

Timothy Ross / The LIFE Images Collection / Getty Images

(Escobar’ın Hacienda Nápoles olarak bilinen yemyeşil ve geniş arazisi, dünyanın dört bir yanından gelen egzotik hayvanlarla dolu bir hayvanat bahçesi ve bahçelerinden birinde büyük bir dinozor heykeli içeriyordu. Timothy Ross / The LIFE Images Collection / Getty Images )

Medellin Karteli

Kolombiya’nın kokain ticaretine hükmetmesi şans eseri değildi. 1970’lerin başında başlayan ülke, esrar için en önemli kaçakçılık alanı haline geldi .

İçerik: Pablo Emilio Escobar Kimdir?
Narcos dizisinde ‘Medellin’

Kokain pazarı geliştikçe, Kolombiya’nın coğrafi konumu, bu iş için ne kadar uygun olduğunu kanıtladı. Güney Amerika’nın kuzey ucunda, Peru ve Bolivya’nın gelişen merkezleri arasında yer alan ülke, uyuşturucunun en büyük pazarı olan ve ABD’ye kuzeye kısa bir yolculuk uzaklığında olunca küresel kokain ticaretine hâkim oldu.

Escobar, kokain ticaretinin kontrolünü ele geçirmek için hızla hareket etti. 1975’te Kolombiya’nın Medellin şehrinden uyuşturucu kaçakçısı Fabio Restrepo’yu öldürdü. Öldürür öldürmez, hemen iktidara el koyan ve Restrepo’nun operasyonunu dünyanın hiç görmediği bir şeye genişleten Escobar, bir imparatorluk inşaa etmekteydi.

[the_ad id=”1961″]

Escobar’ın önderliğinde Bolivya ve Peru’da çok miktarda kokain macunu alındı, işlendi ve Amerika’ya ulaştırıldı. Escobar, ünlü Medellin Kartelini oluşturmak için küçük bir grupla çalışmaya başladı.

1980’lerin ortalarında, Escobar’ın tahmini net değeri 30 milyar dolardı ve Forbes tarafından dünyadaki en zengin 10 kişiden biri olarak seçildi. Nakit o kadar fazlaydı ki, Escobar parasını almak için bir Learjet aldı.

O sırada Escobar, Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçakçılığın yüzde 80’inden fazlasını kontrol ediyordu, her gün 15 tondan fazla kaçakçılığını yapan Medellin Karteli’nin kazancı haftada 420 milyon dolara ulaştı.

Escobar’ın serveti ve şöhreti büyüdükçe, lider olarak görülme hayalleri artıyordu. Bazı yönlerden, fakir halkın sosyal programlarını genişletmek için para harcadığı için birçok yerel halk tarafından Robin Hood’a benzer bir figür olarak tanındı.

Escobar’ın Kısa Süreli Politikası

Escobar, genç bir adam olarak devamlı olarak arkadaşlarına ve ailesine Kolombiya cumhurbaşkanı olmak istediğini söylerdi. Tüm bunlara rağmen, servet ve meşruiyet yolunda suç işliyordu.

Pablo Emilio Escobar Kimdir? - wikikultur.com

Pablo Emilio Escobar Kimdir?

1982’de Escobar, Kolombiya Kongresi’ne alternatif bir üye olarak seçildi. Ancak servetinin nedenleri gizli kalamadı ve seçilmesinden iki yıl sonra istifaya zorlandı. Escobar’ın ünlü geçmişini açığa vuran adalet bakanı daha sonra katledildi.

Pablo Escobar kaç kişiyi öldürdü?

Escobar, politikacılar, memurlar, gazeteciler ve sıradan vatandaşlar da dahil olmak üzere binlerce insanın ölümünden sorumluydu.

Pablo Emilio Escobar Kimdir? - wikikultur.com

Pablo Emilio Escobar Kimdir?

Kolombiya’nın cumhurbaşkanı olma şansını yakalamadığını ve ABD’nin yakalanmasını ve iadesini talep etmesini istediğini fark ettiğinde Escobar, Kolombiya siyasetini etkilemek umuduyla düşmanlarına öfkesini salıverdi. Hedefi, ticaretten vazgeçme karşılığında uyuşturucu baronları için iade edilmeyen bir madde ve aftı.

Escobar’ın terör kampanyası, üç Kolombiyalı cumhurbaşkanı adayının, bir avukat generalin, hakimlerin ve 1000’den fazla polis memurunun hayatına mal oldu. Ayrıca Escobar, 1989’da 100’den fazla kişiyi öldüren bir Kolombiyalı jet uçağının bombalanmasının arkasındaki beyin olarak gösterildi.

Escobar’ın dehşeti sonunda kendisine karşı kamuoyuna açıkladı ve uyuşturucu kaçakçılarının ittifakının dağılmasına neden oldu.

Cezaevi: ‘La Catedral’

Haziran 1991’de Escobar, Kolombiya Devlet Başkanı Cesar Gaviria hükümetine teslim oldu. 

Buna karşılık, iadesi tehdidi kaldırıldı ve Escobar’ın çalışanlarından seçtikleri adamlar tarafından korunan “La Catedral” adlı kendi lüks hapishanesini inşa etmesine izin verildi. Hapishane istediği gibi yapıldı. İçerisinde futbol sahası bile bulunan hapishanede bir kumarhane, spa ve gece kulübü bile vardı.

Pablo Emilio Escobar Kimdir? - wikikultur.com

Pablo Emilio Escobar Kimdir?

Ancak 1992 yılının haziran ayında Escobar, yetkililer onu daha standart bir tutma tesisine taşımayı denediğinde kayıplara karıştı. Uyuşturucu lordu için 16 ay sürecek bir insan avı, işte o gün başlamış oldu. 

Bu süre zarfında, Escobar’ın hapsedilmesi sırasında parçalanmaya başlayan Medellin Karteli’nin, bürolarını basıp liderlerini tek tek öldürdü ve öldürme hızını giderek daha da arttırdı.

[the_ad id=”1961″]

 

Ölüm

Bu akılalmaz kaçış sürerken Escobar’ın ailesi Almanya‘ya sığınma talebinde bulundu lakin bu reddedildi ve sonunda bir Bogota oteline sığınmak zorunda kaldılar.

Escobar’ın kendisi ailesi kadar şanslı değildi. Kolombiya polisi sonunda 2 Aralık 1993’te Medellin’de bir orta sınıf mahallede kaçak Pablo Escobar’ı yakaladı. 

Bir koşuşturma başladı ve Escobar bir dizi çatı katından kaçmaya çalışırken o ve koruması vurularak öldürüldü.

İçerik: Pablo Emilio Escobar Kimdir?
 (Fotoğraf: JESUS ​​ABAD-EL COLOMBIANO / AFP / Getty Images ) Pablo Emilio Escobar Kimdir? 

 

Escobar’ın Ölümünden Sonra

Escobar’ın ölümü Medellin Karteli’nin ve Kolombiya’nın kokain ticaretindeki merkezi rolünün ölümünü hızlandırdı. 

Onun sonu, ülkenin hükümeti ve dünyanın diğer bölgeleri tarafından kutlandı. Ailesi polis koruması altına alındı. 

Yine de birçok Kolombiyalı ölümünün yasını tuttu. Escobar’ın cenazesinde 25.000’den fazla insan toplandı ve izdiham çıktı. 

Escobar’ın cenazesinde The New York Times’ın haberinde bir cenaze uzmanı “Evleri inşa etti ve yoksullara değer verdi” dedi. “Gelecekte, insanlar bir aziz olacak şekilde dua etmek için mezarına gidecekler.” 

‘El Patron del Mal’

Pablo Escobar, popüler bir 2012 Kolombiyalı televizyon dizisi El Patron del Mal’ın konusuydu. 

Program her ikisi de Escobar veya yardımcıları tarafından öldürülen aile üyeleri olan Camilo Cano ve Juana Uribe tarafından hazırlandı. 

‘Narcos’

Pablo Escobar’ın yakalanmasında en çok emeği olanlardan ikisi olan, iki Amerikan Uyuşturucu Enforcement ajanı, Steve Murphy ve Javier Peña idi. Hikayeleri, 2015 Netflix serisi Narcos’un  bir bölümünü oluşturdu .

İçerik: Pablo Emilio Escobar Kimdir?

Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi’nde çalışan Meksikalı bir ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır. 
Escobar’ın gerçek hayat hikayesinden uyarlanan dizi, dünya çapına yayılmış bir uyuşturucu şebekesini engellemeye çalışan kolluk kuvvetlerini konu ediniyor.

HIZLI BİLGİLER

İSİM

Pablo Escobar

DOĞUM GÜNÜ

1 Aralık 1949

ÖLÜM TARİHİ

2 Aralık 1993

BİLİYOR MUSUN?

80’li yılların ortalarında kokain ticaretinin yükselişinde, Pablo Escobar net değeri 30 milyar dolar olan ve yaşayan en zengin insanlardan biriydi.

BİLİYOR MUSUN?

Escobar, çocukluğundan beri Kolombiya’nın cumhurbaşkanı olmayı hayal etmişti.

BİLİYOR MUSUN?

Escobar, başlangıçta hayır kurumları ve yardımları nedeniyle Kolombiyalılar arasında popülerdi, ancak daha sonra binlerce cinayetle sonuçlanan terör kampanyaları, ona karşı kamuoyu nefreti topladı.

BİLİYOR MUSUN?

Escobar, 2 Aralık 1993’te bir Medellin mahallesinin çatı katında, Kolombiyalı polisler tarafından öldürüldü.

DOĞUM YERİ

Antioquia, Kolombiya

ÖLÜM YERİ

Medellin, Kolombiya

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Sağlıcakla…

Bu içerik 1449 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et
Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Edebiyat

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair

Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Birhan Keskin yer almıştı. Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin sıradaki şairi ise Ülkü Tamer. Şiir severlerin, yeni bir soluk arayan insanların mutlaka okuması ve dinlemesi gereken şairlerden birisidir. Onun şiirlerinde kendimizi bulabiliriz.

Çok hassas ve kibar bir insandır Ülkü Tamer.

İkinci Yeni akımının en çocuksu en masum şairiyle karşı karşıyayız efendim. İlham kaynağı genellikle çocuklar, bitkiler, hayvanlar ve bunların yanı sıra yalnızlık, insan olmuştur. Hayatı boyunca hayvanlar ile iç içe olmuştur. Şairliğinin yanı sıra iyi bir güvercin ustasıdır.  Çocuk yönünü hep yaşattı çünkü çocuklar dünyayı güzelleştiren en önemli faktörlerin başında geliyordu onun için.

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Hayatı

1937’de Gaziantep’te dünyaya gelmiştir; çocukluğu ve ilköğrenim yılları bu kentte geçmiştir. Ortaöğrenimine İstanbul’da devam etmiştir. Robert Kolej’den 1958 yılında mezun olmuştur. Lise yıllarında şiirleri edebiyat dergilerinde yayımlanmaya başlamıştır. Öğrenimine bir süre Gazetecilik Enstitüsü’nde devam etmiştir. 1964-1968 yıllarında oyunculuk yapmıştır. Milliyet Yayınları’nda danışman-editör olarak çalışmıştır. Yayıncılık ve çevirmenlik yapmış; Milliyet, Karacan Yayınları’nı yönetmiştir. Milliyet Çocuk ve Sanat Olayı dergilerini çıkarmıştır. Yetmişin üzerinde kitap çevirmiştir.

Ülkü Tamer’in Gecede şiiri;

Kararmaya durdu mu ortalıklar
Büyük mor bir ışık yalın kat yüreğinde
Oysa birçokları yalnız gecede
Yaşar en ışıksız yerini bölünerek
Unuttuğu bir şey vardır başkalarının
Oysa bir yerlerde hepsini duyar
Üşür gecelerden bir ince yürek

Ama dağ başında bir yalnız diken
Ama tepelerde iri bir rüzgar
Yaşamazlar birçokları gecede
Karanlık gölgeler düşer yollara
Sonra geçip bütün korkulardan, karanlıklardan
Yiğitçe karşı koyar da bir ince yürek
Yansıyan duru ışıklar gibi iyimserliği
Geçer uzak güneşlerden, sulardan.

Şiire çocuklu yaşlarda başladı;

Çocukluğundan beri yazan şairimizin ilk şiiri henüz 17 yaşındayken “Dünyanın Bir Köşesinden Lucia”, 1954’te Avni Dökmeci’nin yönetimindeki “Kaynak” dergisinde yayımlandığında uzun bir yola çıkacağını biliyordu aslında Ülkü Tamer. İlk önce kendini Garip akımında hissetmişi lakin İkinci Yeni’nin yarattığı hava onu da içine çekmiştir.

İkinci Yeni akımının en genç ismiydi Ülkü Tamer ve diğer şairler kadar tanınmıyordu lakin öyle güzel şiirler sundu ki akımın öne çıkan isimlerinden biri olmaya başardı. Çok geniş bir yelpazeye sahipti Ülkü Tamer batı edebiyatına da oldukça hâkimdi lakin o hep geleneksel hal edebiyatı tınısını ustalıkla korumuştu.  Şiirlerinde, ölüm, yalnızlık, acı, yabancılaşma, özgürlük gibi her bir insani duygu ön plandaydı. Çünkü onun için insan kavramı önemliydi.

Dediğimiz gibi geniş bir yelpazeye sahip olan Ülkü Tamer sinema ile de çok içli dışlıydı bu da şiirlerine öyküleme olarak yansıyordu. Şiirlerinde insani burgular hep karşıma çıkar yalnızlık onun beslendiği diğer bir kavramdır. Şiirleri 1954’ten itibaren “Kaynak”, “Pazar Postası”, “Yeditepe”, “Yeni Dergi”, “Papirüs”, “Sanat Olayı” gibi birçok dergide yayımlandı. İlk şiir kitabı “Soğuk Otların Altında”ydı ve 1959’da çıktı. Yayımladığı 7 şiir kitabını ise, 1986’da “Yanardağ Üstündeki Kuş” adını verdiği eserinde bir araya getirecekti.

Ülkü Tamer’in Uyku şiiri;

Bana çiçek gönderme
Bir kuş ağacı gönder
Dallarında gezinsin
Kül rengi güvercinler

Konsunlar yastığıma
Uyutmak için beni
Sırtlarında kuş tüyü
Gagalarında ninni

Kaldırıp yatağımı
Uçursunlar göklere
Kendimi yıldızlarda
Bulayım birdenbire

Bana çiçek gönderme
Bir kuş ağacı gönder
Alnıma dokunanlar
İyileşmiş desinler

İçerik: Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Tomris Uyar & Ülkü Tamer

Şairlerin hayran olduğu kadın olan Tomris Uyar’ın aklını çelen ilk isim olmuştu Ülkü Tamer. Onlar kolejden itibaren birbirini seviyordu aslında ve her şey onlar için yolunda giderken “Ekin” adını verdikleri bebekleri sütten boğulunca büyük bir yıkıma gittiler ve bu olay evliliklerinin sonunu getirdi. Ülkü Tamer daha sonra Neslihan hanım ile ikinci evliliğini yaptı.

Yaşayan en önemli şairlerimizden biri olan Ülkü Tamer, Bodrum’da Turgut Reis Mahallesi’ndeki evinde yaşıyordu; 81 yaşındaydı. Yaşlılığında getirdiği rahatsızlıkla, Tamer, 1 Nisan 2018’de, evinde hayata gözlerini kapamıştır.

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Eserleri

Şiir

Soğuk Otların Altında (1959)
Gök Onları Yanıltmaz (1960)
Ezra ile Gary (1962)
Virgülün Başından Geçenler (1965)
İçime Çektiğim Hava Değil Gökyüzüdür (1966)
Sıragöller (1974)
Seçme Şiirler (1981)
Antep Neresi (1986)
Yanardağın Üstündeki Kuş (1986, toplu şiirler)

Öykü

Alleben Öyküleri (1991 Yunus Nadi Öykü Armağanı)
Tarihte Yaşanmamış Olaylar (2016)

Anı

Allaben Anıları (1997)
Yaşamak Hatırlamaktır (1998)
Bir Gün Ben Tiyatrodayken (2003)

Antoloji

Çağdaş Latin Amerika Şiiri Antolojisi (1982)

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Kendisine, hayatımıza kattığı güzel şiirler, acılarımıza katıldığı ortaklığı ve yüreğimizi bir nebze hafifletebildiği için wikikültür ailesi olarak teşekkür ediyoruz. Kendisini iç rahatlığı ile başkalarına tavsiye edebilmenin mutluluğu içindeyiz. Yeni bir Şans Tanımanız Gereken Şairler yazımızda görüşmek dileğiyle, esen kalın, sevgilerle…

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Tavsiye İçerik

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Bu içerik 7056 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Arkeoloji

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele aldık.

Yazımız çeşitli akademik kaynaklar üzerinden hazırlanmıştır. Yazımızın sonunda kaynaklar belirtilmektedir. Antik Çağ Kaynakları dersi için hazırlanan bu yazı, ödevi hazırlayanın izni olmadan kopyalanamaz. Çünkü bu yazı dersin ödevidir ve öğreticisinin izni ile paylaşılmaktadır. Eğer daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz lütfen şu makaleleri okuyunuz;

Kitap Hakkında

Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen kitabı 2008 yılında Cevat Çapan çevirisiyle Can Yayınları tarafından basılmış bir şiir kitabıdır. Cevat Çapan, çeşitli çeviriler arasından şair ve klasik filolog olan Mary Barnard’ın kitabından Türkçeye çeviri yapmıştır. Bu kitap 128 sayfadan oluşmaktadır. Kitap Eylül 2020’de 3. Baskısını 500 kitap olarak yapmıştır. 12.5×19.5 boyutlarında, 2. Hamur tipindedir.

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Lirik Şiir

Cevat Çapan

Kitabın çevirmeni Cevat Çapan 1933 Kocaeli/Darıca doğumludur. Robert Koleji ve Cambridge Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü mezunudur. 1960 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde uzun yıllar öğretim üyesi olarak görev almıştır. 1968’de doçent, 1975’te profesör olmuştur. Güzel Sanatlar Akademisi, Boğaziçi, Anadolu ve Marmara Üniversitelerinde dersler vermiştir. 1960 yılından itibaren dünya edebiyatındaki önemli şairleri dilimize kazandırmıştır.

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Lirik Şiir

1996 yılında Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde kurucu dekanlık yapmış ve İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü kurmuştur. Burada 16 yıl boyunca İngiliz Edebiyatı ve Dünya Tiyatrosundan dersleri vermiştir. Bu bölümden emekli olmuştur. Kendisi şair, çevirmen, akademisyen ve oyuncudur. Çapan’ın ayrıca;

 • Doğal Tarih (1989)
 • Sevda Yaratan (1994)
 • L’hiver est fini (1996)
 • Ne Güzel Yolculuktu Aklımdan Çıkmaz (2001)
 • Bana Düşlerini Anlat ( 2007 )
 • Şiir Çevir Denize At ( 2008)
 • Ara Sıcak ( 2009 )
 • Su Sesi ( 2013 )
 • Son Duraktan Bir Önce (2017)
 • Başka Bir Coğrafyadan (2020)

İsimlerinde toplam 10 kitabı vardır.

 • 1986 Behçet Necatigil Şiir Ödülü (Dön Güvercin Dön ile)
 • 2008 Altın Portakal Şiir Ödülü (Bana Düşlerini Anlat)
 • 2015 Mersin Kenti Edebiyat Ödülü
 • 2016 Afife Jale Tiyatro Ödülleri Onur Ödülü
 • 2017 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü
 • 2017 Erdal Öz Edebiyat Ödülü
 • 2018’de Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü ve Metin Altıok Şiir Ödülü’nü aldı.

Toplam 7 adet ödülü vardır.

Eşkıya ve Av Mevsimi gibi filmlerde konuk oyunculuk yapmıştır.

Cumhuriyet Gazetesi’nin kitap ekinde “Şiir Atlası” adlı köşesinde hâlâ Dünya Edebiyatı’ndan şiirleri çevirmeye devam ediyor.

Sappho Hayatı

Sappho MÖ 7. Yüzyıllarda Brooklyn Müzesinin verdiği tarihe bakarsak MÖ 625-570 yaşamış Lesbos doğumlu kadın şairdir. Lesbos Adası günümüz adıyla Midilli Adası olarak geçmektedir. Lesbos Adası’nda aristokrat bir aileden geldiği düşünülmektedir. Sappho hakkında bilinenler sınırlıdır.

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Lirik Şiir

Eresos Kenti’nde doğmuş olan Sappho’nun üç erkek kardeşi olduğu bilinmektedir (Edmons, 1928; Kivilo, 2010). Sappho’nun şiirlerinde de adı geçen Kharaksos adlı kardeşinin Mısır’da Naukratis’e deniz yoluyla ünlü Lesbos şaraplarını ihraç ettiği Strabon tarafından da bildirilir (Str., Geog., 17.1.33).

Sappho’nun çocukluğu ya da daha sonra Platon tarafından onuncu Mousa olarak anılmasına neden olacak şairliğine ilişkin aldığı eğitime dair bilinen herhangi bir şey yoktur. Ancak aristokrat ya da en azından zengin bir ailenin kızı olması, üç erkek kardeşinin olması ve Aiol kültür bölgesinin önemli bir adası olan Lesbos’ta doğması gibi nedenlerle birtakım çıkarımlarda bulunmak olasıdır. (E. İşbilen, D. Dikyol 2020: 150)

Özel hayatına ilişkin bilgilerin oldukça tartışmalı ve kesinlikten uzak olduğu görülen Sappho’nun Andros Adası’ndan Kerkylas adında zengin bir adamla evlendiği düşünülmektedir (Johnson, 2007: 23). Sappho’nun kendi şiirlerinden de bildiğimiz kadarıyla Kleis adında bir kızı vardır.

Hayatının çoğunu evlenmemiş genç kadınlar için kurduğu okulun bulunduğu Lesbos’ta geçirdiği, kendisine ilişkin rivayetler arasındadır. Tabii kendisi için Aphrodit’in rahibesi de deniyor. Hatta bazı yazarlar onu sadece şair bazıları ise bakire bir öğretmen olarak tanımlıyor.

Thiasos adı verilen ve genç kızlara seçkin bir kadın olmanın inceliklerinin öğretildiği bu okullarda, Sappho’nun çağdaşı olan diğer şair kadınların da eğitmenlik yaptığı bilinmektedir. Tüm bunların ışığında, Sappho’nun bir ‘Thiasos’da genç kızlara eğitim vermekte olduğu fikri bizce de en akla yakını görünmektedir. (E. İşbilen, D. Dikyol 2020: 157)

Sappho’un, muhtemelen MÖ 604-591 yılları arasında Lesbos’tan ayrılmak zorunda bırakıldığı (Marmor Parium, FGrHist 239 A 36; Kirk, 2008: 404; Kivilo, 2010), Sicilya’ya sürgüne gönderildiği ve Sicilya’da yerel halkın onun gelişi şerefine bir heykelini yaptırdığı da hayatı hakkında bilinenler içerisindedir (Cic., Verr., II 4; 126-127; Dubois, 1995:15).

Özellikle Yunan komedya yazarlarında rastlanan söylenceye göre Sappho, Phaon adındaki bir kayıkçıya olan aşkından dolayı, Epeiros kıyısı açıklarında, Yunan anakarasının batı sahillerinde yer alan Leukadia kayalıklarından atlayarak intihar etmiştir (Menan., Leu., fr. 1; Plin., NH, XXII, 20) Kanıtlarda nerede öldüğü yazılmasa da zamanının çoğunu geçirdiği Lesbos Adası’nda öldüğü düşünülmektedir.

Sappho’nun ölümünün tasvir edildiği ikinci görsel yazarımız Fatih Aras‘ın çizimidir.

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Lirik Şiir

Sappho öldükten sonra da her dönem adı anılmaya devam etmiştir. M.S. 2. ve 3. yüzyıllarda Roma eyaletlerindeki kentler, yerel kahraman ve o kentin geçmişteki önemli yurttaşlarını sikkeleri üzerinde betimlemekteydiler. Mytilene de sikkeleri üzerinde Pittakos, Alkaios ve liri ile birlikte Sappho’yu betimlemiştir (Wroth, 1894: 70; Richter, 1965: fig. 262).

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Lirik Şiir

Sappho ve Şiirleri

Sappho’nun şiir dünyasındaki yerine bakmak gerekirse o aslında günümüzdeki Lirik şiirin yani Lirizmin temellerini atan bir şairdir. Lirik şiir tanımı; aşk, sevgi, ölüm, ayrılık konuları, ezberden ve düz okuma, nesnel yazılan, daktilo ölçekte, geçmişi, efsane-destan konularını işleyen şiir türüdür.

Sappho’nun şiirlerine Lirik şiir denmesinin asıl nedeniyse onun şiirlerini Lir adlı müzik aletiyle okumasından kaynaklanıyor. Zamanla Lirik şiir adını alan bir tür hâline geliyor. Lirik şiir müzik üzerine yerleştirilmiş, insanın kişisel duygu ve düşüncelerini yansıtır.

Onu dönemin diğer şairlerinden ayıran en önemli özelliği onun toplumsallıktan sıyrılmış ve bireyselliğe ulaşmış olmasıdır. O dönemde yaşayan insanlar kendi yaşamlarına büyük değerler biçmezlermiş. Kendini bütünden ayrı görmek bireyciliğin adımları olmuş.

“…Sappho kendi benliğinde yaşadığı duyumları dile getirmek gereksinimi duyan, bunu gerçekleştiren, insan duyumlarını özgürce açığa vurmak yoluna adımını atan kişidir.”(Azra Erhat)

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Lirik Şiir

Şiirler dingin, duygusal, ışık dolu bir havaya sahiptir ve insanlara olduğu kadar doğaya karşı da duygularını dile getirir. Onun şiirinde doğa her yerdedir. Yıldızlı gece manzarası, rüzgârda sallanan bir dalın görünüşü onun ruhunda bambaşka yankılar uyandırmıştır (Bonnard, 2004: 121).

Sappho’un şiirlerinde aşk ve doğa konularına sıkça rastlarız. Ayrıca kişisel temaları, öğrencilerinden esinlenip onlara düğün türküleri, kendisini unutanlara sitem ettiği şiirler ve başka kız öğrenci gruplarına önderlik edip şiir yazan rakiplerine de şiir yazdığı bilinmektedir. Şiirlerini aiol lehçesiyle yazmıştır.

Bana göre onun şiirlerinin günümüze kadar tam ulaşmamasının 2 ana nedeni vardır. Birincisi;

Roma Dönemi’nde artık kullanılmayan bir dildir ve Bizans Dönemi’nde de şiirleri üzerine çalışılmamış olmasının nedenlerinden birinin bu olduğu düşünülmektedir.

Şiirlerinin akademik dünyadan kaybolması, katipler tarafından daha az üretilmesiyle sonuçlanmıştır ve bu da elimize ulaşan eserlerinin bu denli az olmasını açıklamaktadır. Günümüzde Sappho’nun şiirlerinin fragmanları okunabilmekte ve eksik kalan kısımları tahminler yoluyla tamamlanabilmektedir (E. İşbilen, D. Dikyol 2020: 155).

Aşağıdaki görsel “Sappho Lirini Öpüyor”, 19. yüzyıl Fransız ressamı Jules-Élie Delaunay’ın yağlı boya tablosudur.

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Lirik Şiir

İkincisi ise Hristiyan kiliselerinin erotik öğeleri onaylamamaları yüzünden günümüze tam olarak gelememiştir. 1898’den sonra bulunan papirüs yazmaları şiirleriyle elimizdeki şiirleri daha da artmıştır. Ne var ki 28 dizelik “Aphrodite’ye Yakarış” şiiri dışında hiçbir şiir tam olarak günümüze ulaşmış değildir. (Cevat Çapan 2008: 14)

Sappho’nun günümüz eserlerine erişebiliyorsak bu paydanın en büyük kısmını oluşturan başka yazar ve şairlerin yaptığı alıntılardır diyebiliriz.

Sappho Öldükten Sonra

Sappho’nun elinde liri ile solo performanslar sergilediği tasvirler MÖ 5. yüzyıl Attika ikonografisinde karşımıza çıkan örneklerdir ki bunlar Lesboslu’nun sadece solo liriğinde eserler verdiğini destekler (Boardman 1975: fig. 311).

“…kadınlara sosyal hayatta pek de yaşam hakkı tanımayan, Atina gibi katı kentlerde, Anadolu’ya hem coğrafi hem kültürel olarak yakın olan Lesbos’tan çıkmış ünlü bir kadın şairin varlığına rastlanması yetmezmiş gibi şarkılar söyleyip, danslar ederek kent halkı içinde performans sergileyen genç kız korolarına dair bir bilginin bulunması, kolay kabul edilebilir olmasa gerektir. Ancak politika bazı durumlarda bazı şeyleri değiştirerek de olsa kabul etmeyi gerektirir (E. İşbilen, D. Dikyol 2020: 153).

Atina, kökleri çok daha eskilere dayanan Panathenaia şenliklerini MÖ 5. yüzyıl itibari ile Attika-Delos Deniz Birliği’ni de yüceltmek amacıyla kutlamaya başlar (Howatson, 1989/2015: 685-686). Bu bağlamda Yunan dünyasında zaten sevilen ünlü şair Sappho’nun eserlerinin kullanılması, bu Panhellenik politikaya hizmet etmede önemli görülmüş olmalıdır.

Ancak, bu durumun kadını erkekten aşağı ve sosyal hayatta yeri olmayan bir varlık olarak gören anlayışı rahatsız etmesi uzun sürmemiş olmalıdır ki Sappho komedyalar yoluyla çirkinleştirilmekle kalmamış (Parker, 1993: 311; Kivilo, 2010), o dönem Yunan toplumunda hor görülen kadın eşcinselliği ile -ki bunun doğruluğu kanıtlanabilmiş değildir- aşağılanmaya çalışılmıştır.

İşte bu noktada, Sappho’nun cinsel tercihleri üzerinden yapılan hicivler Eski Komedya (MÖ 5. yüzyıl) örneklerinden başlayarak kullanılmış (Aristoph., Hipp., 1-25; Johnston, 2017) ve böylece toplum bilincinde Sappho hetaira gibi tanımlamalarla sapkın bir karakter olarak yer etmiştir.

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Lirik Şiir

Sappho Kimdir? | Cevat Çapan Kimdir? | Lirik Şiir

Aristophanes bununla da kalmamış Lysistrata, Thesmophoriazousai ve Ekklesiazousai adlı oyunlarında kadınların ayaklanmasını eleştirmek için bu cinsel yönelimler temasını kullanmıştır (Zimmermann, 2006/2017). Esasen Sappho’nun öğrencilerine ilişkin yazdıkları araştırmacıların ve okurların yüzyıllardır ilgisini çekmektedir. Aslında Sappho’nun günümüzde en çok bilinen (fakat kanıtlanmayan) tarafı da işte bu biseksüel kimliğidir.

Hayatıyla ilgili bilinenlerin azlığına rağmen, araştırmacılar arasında, şiirlerinde konu edindiği kadınlar ve aşk teması nedeniyle (Sowerby, 2012: 109), ya da bir önceki paragrafta belirtilen, Klasik Dönem Atina’sında komedyalar yoluyla yaratılan algının günümüze etkisi dolayısıyla, Sappho’nun muhtemelen biseksüel olduğu ortak görüşü vardır.

Hellenistik dönemde bile sanat eserleri üzerinde Sappho’nun karşımıza çıkması, kadın olmasına rağmen uzun süre etkili olduğunu gösterir; ayrıca bir kadın olarak yazdığı şiirlerinin beğenilmesi kadının, eğitim aldığında -yani kadına fırsat eşitliği sağlandığında- bir erkek kadar belki de ondan daha başarılı olabileceğini gösterir.

Sappho’nun asi ve mücadeleci kişiliği onu diğer kadınlardan farklı kılmış, bir kadın olarak eril bir toplumda ayakta kalmayı başarmış ve hak ettiği sanatsal zirveye oturmuştur. Birçok eser üreterek günümüze kadar gelebilen nadir insanlardan biri olan Sappho, kendinden sonraki birçok kadına ilham kaynağı olmuştur.  (Laleş Uslu 2018: 264)

Kaynakça

 • Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020.
 • Edmons, J. M. (1928). Lyra Graeca (Vol. I). Harvard: Loeb Classical Library; Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 150.
 • Str., Geog. Strabon.  Geographika. Antik Anadolu Coğrafyası, XII-XIII-XIV. (A. Pekman. Çev.). İstanbul, 1993. Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 150.
 • Johnson, M. (2007). Sappho. London: A&C Black. Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 151.
 • Menan., Leuk.  Menandros. Leukadia. The girl from Leucas. (W. G. Arnott, Çev.). 219-245. Loeb Classical Library. London: Harvard University Press, 1996. Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 151.
 • Wroth, W. (1894). A Catalogue of the Greek coins in the British Museum. Greek coins of Troas, Aeolis and Lesbos. London: British Museum. Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 152.
 • Cic., Verr. Cicero. In Verrem. The Orations of M. Tullius Cicero. against Verres. (George Bell&Sons, Çev.) in C. D. Yonge. (Ed.), Londra, 1903.  Retrieved from https://web.archive.org/web/20060221001939/http://www.uah.edu/student_life/organizati ons/SAL/texts/latin/classical/cicero/inverrems.html; Dubois, P. (1995). Sappho is burning. London: The University of Chicago Press. Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 151.
 • Erhat, Azra-Bektaş Cengiz Sappho Üzerine Konuşmalar ve Şiir Çevirileri, Cem Yayınevi 1978. Aktaran: Özge Özkan, Antik Yunan Dönemi Lirik Şiir Öncüsü; Sappho (MÖ 610-580?) ve Fragmanlar Kitabı Üzerinden Döneme Bir Bakış, Mersin Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Alman Mütercim Tercümanlık
 • Bonnard, A. (2004). Antik Yunan uygarlığı I. (K. Kurtgözü, Çev.). İstanbul: Evrensel basım yayın. (Orijinal eserin basım yılı 1959). Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 155.
 • Parker, H. N. (1993). Sappho schoolmistress. Transactions of the American Philological Association (1974-), 124, 309-351.; Kivilo, M. (2010). Early Greek poets lives. Leiden: Brill. Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 153.
 • Aristoph., Hipp. Aristophanes. Hippeis. Atlılar. (D. Kundakçı. Çev.). İstanbul: Hiperlink Yayınları, 2020.; Johnston, P. (2017). Sappho, Cleon and Eros in Aristophanes’ Knights., Classics@16. Washington, DC: Center for Hellenic Studies.  Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 153.
 • Zimmermann, B. (2017). Antik Yunan komedyaları. (A. Selen, Çev. ). İstanbul: Mitos-Boyut. (Orijinal eserin basım yılı 2006). Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 153.
 • Sowerby, R. (2012). Yunan kültür tarihi. (Ö. U. Hoşafcı, Çev.). İstanbul: İnkılap kitabevi. Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 153.
 • Laleş Uslu, Antik Yunan’da Kadın Betimlemeleri ve Kadının Sosyal Statüsü, Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü. Aktaran: Dicle   Üniversitesi      Sosyal   Bilimler Enstitüsü   Dergisi, ISSN: 1308-6219, Ekim 2018, YIL-10, Sayı 21
 • Boardman, J. (1975). Athenian red-figure vases.The Archaic period. A handbook. London. Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 153.
 • Howatson, M. C. (2015). Oxford Antikçağ sözlüğü (F. Ersöz, Çev.). İstanbul: Alfa. (Orijinal eserin yayın tarihi 1989). Aktaran: Evren Şar İşbilen ve Derya Çığır Dikyol, Antik Yunan Dünyasında Bir Kadın Olarak Sappho’nun Yeri, Dumlupınar Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, 66, 147-161; 2020, s. 153.
 • Sappho, Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen, Çeviri: Cevat Çapan, 2008.

Görsel Kaynakçası

 • Harita görseline ulaşmak için tıklayınız. Erişilme Tarihi: 10.11.2020 10.00
 • Sappho’nun ölümünün tasvir edildiği ikinci görsel yazarımız Fatih Aras’ın çizimidir. Profiline ulaşmak için tıklayınız.
 • Sikkelerin olduğu 3. görsele ulaşmak için tıklayınız. Erişilme Tarihi: 08.11.2020 00.33
 • Sappho ve Alcaeus’un olduğu 4. görsele ulaşmak için tıklayınız. Erişilme Tarihi: 08.11.2020 00.23
 • Sappho’nun Lirini öperken tasvir edilen yağlı boya tablosu görseline ulaşmak için tıklayınız. Erişilme Tarihi 08.11.2020 00.20
 • Sappho’nun öğrencilerine Lir ile şiir okuduğu düşünülen görsele ulaşma için tıklayınız. Erişilme Tarihi: 08.11.2020 00.18

Bu içerik 7855 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Müzik

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel müziğini duymamış insanların bir an önce dinlemeye ihtiyacı olan bir sanatçı topluluğundan bahsedeceğiz. Şarkı önerisi isteyenlere tek tek şarkı önermek yerine doğrudan sanatçının adını verebileceğimiz, her şarkısının birbirinden güzel ve özel olduğu Şans Tanımamız Gereken Sanatçılar listemizin bu yazımızdaki konuğu Kesmeşeker.

Kesmeşeker,  Cenk Taner ‘Kaptan’lığında 1990 yılında kurulmıuştur.

Gitar ve Vokal: Cenk Taner

Grubun kurucusu, söz yazarı ve solistidir.

İstanbul Üniversitesi İletişim fakültesinde bitirip gerekli olan okul altyapısını oluşturmuştur.

Ardından stüdyo çalışmalarıyla müzik çalışmalarına başlamıştır. 9 albüm (aralarında Cenk Taner’in iki solo çalışması da mevcuttur) çıkarmıştır. İlk solo albümü olan İzin Vermedi Yalnızlık, 2001 yılında, ikinci solo albümü olan Yoldan Çıkmış Şarkılar, 2013 yılında çıkmıştır.

İlk kitabı Andıran Otu’nun ilk baskısı 2004 yılının Aralık ayında yapılmıştır.

İkinci kitabı Özgür Olduğunda Marmara, 2013 yılında yayımlanmıştır.

Bas gitar, gitar, geri vokal, ilginç enstrümanlar: Canay Cengen

Ortaokulda Piyano çalmaya başlayan Tanrıverdi, 1991-95 yıllarında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde (piyano, klasik gitar) okuduktan sonra Marmara Üniversite’sinde müzik eğitimine devam etmiştir. Üniversitede okurken “Refresh Reggae Band” ile bas çalmaya başlamıştır .Aynı dönemde Melih Kibar’ın ” Kibar Çocuklar” orkestrası ile yurtiçi ve yurtdışında birçok sanatçıyla konserler vermiştir.

Bu dönemde Türkiye’nin tek Klavsen Sanatçısı Leyla Pınar’ın isteği üzerine “İstanbul Barok Topluluğu”‘na korist olarak katılmıştır. 1997 yılında Belçika’da sahnelenen Henry Purcell’ın “Dido & Aeneas” operasında sahne almıştır.

2010 yılına kadar birçok sanatçının albüm ve sahne çalışmalarında bulundu..(Nilüfer, Koray Candemir, Aslı Gökyokuş, Peyk, Luxus, Yalın, Athena, Kargo vs. birçok sanatçı ve grup)

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Davul: Gökhan Özcan

15 yaşında kurduğu “Protest” adlı grubuyla Bursa’da müzik çalışmalarına başlamıştır. 19 yaşında blues müziğine ilgi duymaya başlayınca kurucularından olduğu “Free Mood Band” ile blues üzerine çalışmalar yapmıştır. 1996’da bu grupla İstanbul ve Ankara’da çeşitli kulüp ve festivallerde konserler vermiştir.

Cenk Taner ile 2013 yılında “Yoldan Çıkmış Şarkılar” albüm kaydında tanışmıştır. Albüm kaydı ve yayınının ardından birlikte sahne almaya devam etmiştir. Halen “Kesmeşeker” de büyük bir keyifle davul çalmakta olduğunu belirtmektedir.

Bas gitar ve geri vokal: Tansu Kızılırmak

Küçük yaşlardan beri iç içe olduğu müziğe olan ilgisini üniversite yıllarında tek başına ya da çeşitli gruplarla sahne almaya başlayarak profesyonel seviyeye taşımıştır.

Kesmeşeker’in “İnsülin” (1997/Ada Müzik) ve “İçinde İçindekiler Vardır” (1999/Ada Müzik) albümlerinde (bas gitar, akustik gitar, geri vokal, beste, aranje); Cenk Taner’in “İzin Vermedi Yalnızlık” (2000/Ada Müzik) albümünde (geri vokalist) ve son olarak “Doğdum Ben Memlekette” albümünde yer almıştır.

2011 yılında Kesmeşeker’le tekrar yolları birleşti. Aktif olarak müzik sahnesinde yer almanın yanı sıra 2005’te kurduğu Lotus Müzik‘te müzik prodüksiyonu ve müzik yayımcılığı üzerine çalışmaktadır.

Can Alper, Cansun Küçüktürk, Emre Sarıtunalılar ve Cihan Tanrıverdi de yine grupla çalışan sanatçılar arasında bilinmektedir.

Kesmeşeker’in Kum Albümündeki Ne Zaman Gitti Tren şarkısının sözlerinden bir kesit;

Yaşamdan yaralı hayvan gibi
İnsafa gelmeyen sahip gibi
Duygular saygılar eşyalardan sonra
Yazılmış suya, bir zamanlar aşk olsan da
Ne zaman gitti tren?
Bir ben kaldım bir de gölgem
Saatim mi geri kalmış, bilmem
Ne zaman gitti tren?

30 yıldır müzik piyasasında olan grubun 10 albümü vardır.

Diskografi

Dipten ve Derinden [1991]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Belen Ünal (Elektrik ve Akustik Gitar, Geri Vokal)
Tayfun Çağlar (Vokal, Bas Gitar)
Melih Rona (Davul, Vurmalı Çalgılar)

 1. Değişti Zaman
 2. Keçi
 3. Önce Nar Sonra Pancar
 4. Kadıköy’de Çok Güzel Solduk Biz
 5. O
 6. Sonbahar
 7. Litra
 8. -Dahi Çocukları Düşlerinden Vururlar
 9. Kadıköy’de Zen
 10. Az Ya Da Çok

Aşk ve Para [1993]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Serdar Öztop (Elektrik ve Akustik Gitar)
Demirhan Baylan (Vokal, Bas Gitar)
Cem Güvener (Perküsyon)

 1. Tüm tercihim senden yana
 2. Şampiyon
 3. Vahşi
 4. Aşk ve para
 5. Gerçekten özleyince
 6. El mecbur
 7. Gitme kal
 8. Tek farkımız
 9. Son tango
 10. Karanlıktan korkan bebekler
 11. Ekmeğin emrindeyim

Tut Beni Düşmeden [1995]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Can Alper (Elektrik ve Akustik Gitar, Geri Vokal)
Sezen Köroğlu (Klavyeli çalgılar, Ritim programlama)
Batur Yurtsever (Vokal, Bas Gitar)
Hüseyin Cebeci (Perküsyon)
Kerem Akaydın (Geri Vokal)

 1. Mister brown
 2. Tut beni düşmeden
 3. Her şey yolunda derken
 4. Yağmur
 5. Değiştim ben sevgilim
 6. Ya aşkım ol, ya dostum ol
 7. Yolculuk bitti
 8. Yanıyor tüm gençliğim
 9. Tarzan ince dallarda
 10. Gene gel

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

İnsülin [1998]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Can Alper (Elektrik ve Akustik Gitar, Geri Vokal)
Tansu Kızılırmak (Vokal, Bas Gitar)
Murat Başlamışlı (Davul, Perküsyon, Geri Vokal)
Tayfun Çağlar (Geri Vokal)

 1. Yoksulluk
 2. Acıların Kralı
 3. İşte güneş!
 4. Feridun Bey
 5. Failün meçhûlün
 6. Para, pul, vs.
 7. Henüz onlar bunları bilmiyor
 8. Kusursuz cinayetler çağında
 9. En çok seni
 10. Sakin sular

İçinde İçindekiler Vardır [1999]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Belen Ünal (Elektrik ve Akustik Gitar, Geri Vokal)
Tansu Kızılırmak (Vokal, Bas Gitar)
Emre Sarıtunalılar (Davul, Perküsyon, Geri Vokal)
Tayfun Çağlar (Geri Vokal)

 1. Aşkar bizi terk etti
 2. Ol dedin, bak oldum
 3. Maria
 4. 23 20
 5. Konya’dan, Hindistan’dan
 6. Kaptan
 7. Düşün, sabaha kadar düşün
 8. Olmaz, olmaz
 9. Sıradışı makinalar
 10. Eyersiz atlar
 11. Uyandır o ateşi
 12. Sanaloğlan
 13. Şekerbond

İzin Vermedi Yalnızlık [2000]

Cenk Taner Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar, Onikitelli Gitar
Tayfun Çağlar Elektrik Gitar
Tansu Kızılırmak Geri Vokal
Şirin Vatan Çello
Özlem Saray Keman

 1. Adını Unutmaya Devam Ediyorum
 2. Suda Balık Olsak
 3. Böyle Şeyler İşte
 4. Sen Hep Belki Dedin
 5. Buradan Uzaklara
 6. İzin Vermedi Yalnızlık
 7. Kral Öldü Şehir Düştü
 8. Ağla Ağla
 9. Şimdi Biz Buyuz
 10. Rüzgârlı Deniz Kıyısı
 11. Kumandayı Ver
 12. İyidir İyi

Kum [2004]

Cenk Taner (Vokal, Elektrik ve Akustik Gitar)
Demirhan Baylan (Elektrik ve Bas Gitar, Geri Vokal)
Cengiz Baysal (Davul)
M.Bekma Sambetova, Bora Gürel (Keman)
Gül Tekinsoy (Viyola)
Askar Mukanov (Çello)

 1. Ders bitti
 2. Ne zaman gitti tren?
 3. Eyalet çocukları Herşey yolunda derken
 4. Şeyler arasında
 5. Deve
 6. Bir avuç kum
 7. Kalbi kırıklar bankasında
 8. Yaşıyorum, ölüyorum
 9. Tek kişiyim ben hala
 10. Duymuştum, şehirdeydim
 11. Japonca
 12. Zaten

Doğdum Ben Memlekette [2011]

Cenk Taner Vokal, Elektrik Gitar, Akustik Gitar
Can Alper Elektrik Gitar, Akustik Gitar, Oniki Telli Gitar, Geri Vokal
Tansu Kızılırmak Bas Gitar, Geri Vokal
Emre Sarıtunalılar Davul, Perküsyon, Geri Vokal

Bu albümün Tüm Şarkıların Söz ve Bestesi Cenk Taner‘e aittir.

Düzenlemeler: Can Alper, Tansu Kızılırmak, Emre Sarıtunalılar, Cenk Taner
Kayıt, Miks: Eray Uygur / Jingle Factory (Ağustos-Ekim 2011)
Mastering: Andy Jackson
Grafik Tasarım: Hayalgücü Tanıtım

 1. Atlar Dönmedi
 2. Sıcak ve Kurak
 3. Doğdum Ben Memlekette
 4. Her Şey Sermaye İçin Sevgilim
 5. Benim Adım Ne
 6. Eğ Başını Eğeceksen
 7. İsmail
 8. Metin Kurt Yalnızlığı
 9. Kim Sessizse O Ağlasın
 10. Gittiğin Gün
 11. Tezatlar Kitabı

Yoldan Çıkmış Şarkılar [2013]

Cenk Taner: Vokal, Akustik Gitar
Karabataklar:
Mehmet Şenol Şişli: Bas Gitar, Geri Vokal
Veysel Çolak: Elektrik ve Akustik Gitar, Harmonium, Melodika, Geri Vokal
Gökhan Özcan: Davul
Çağrı Büyükçoban: Davul (8)
Mert Fehmi Alatan: Trompet
Cem Dinler: Hammond
Kerem Sefil: Perküsyon
Ali İzzet Çalışkan: Mızıka (4, 5)
Gülce Altunel: Mızıka (9, 12)
Serhan Baki: Tabla
Fotoğraf: Engin Güneysu
Tasarım: Ergin Yavaş
Karabatak Çizim: Nihan Şişli
Tipografi: Volkan Şeker

 1. Bir Şehre Merhaba Dedim
 2. Felek Felemenk’ten Geçmiş
 3. Özgür Olduğunda Marmara
 4. Aklımın Sibiryası
 5. Geyikli Baba Uzaylılar Şarabı
 6. Herşey Siyaha Giderken
 7. Öyle İnce
 8. Tahta Kılıçlar
 9. Hep Yarın Olsun
 10. Kara Şair
 11. Silah Sesinde Yunuslar
 12. Kadıköy Karabatakları

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Kadıköy [2017]

Cenk Taner: Vokal, Gitar
Canay Cengen: Bas Gitar, Gitar, Geri Vokal, İlginç Enstrümanlar
Gökhan Özcan: Davul
Cansun Küçüktürk: Gitar, Geri Vokal
Özgür Ulusoy: Hammond, Piyano, Keman, Viyola
İlkay Özboyar: Hammond, Piyano
Söz-Müzik: Cenk Taner
Düzenleme: Kesmeşeker
Kayıt-Mix: Canay Cengen- 2017
Mastering: Levent Büyük, Çağdaş Şenel, Stüdyo 18
Yapım: Ada Müzik
Kapak: Engin Güneysu

 1. Değişti Zaman
 2. Keçi
 3. Önce Nar Sonra Pancar
 4. Kadıköy’de Çok Güzel Solduk Biz
 5. O
 6. Sonbahar
 7. Litra
 8. -Dahi Çocukları Düşlerinden Vururlar
 9. Kadıköy’de Zen
 10. Az Ya Da Çok

Bilgiler resmi sitesinden, fotoğraflar ise resmi instagram hesabından alınmıştır.

YouTube hesabına ulaşmak için tıklayınız.
Spotify hesabına ulaşmak için tıklayınız.
Twitter hesabına ulaşmak için tıklayınız.
İnstagram ulaşmak için tıklayınız.
Resmi Sitesine ulaşmak için tıklayınız.

Kendine has bir şekilde bize güzel dinletiler ve hayatımıza anlamlı sözler kattığı için wikikültür ailesi olarak tebrik, güzel şarkılarınızı dinlettirip, iç rahatlığıyla başkalarına tavsiye ettirebildiğiniz ve ‘insanın acısını kendi acısına kattı’ diye düşündürtebildiğiniz için teşekkür ederiz. Yeterince tanınmadığınızı düşünsek dâhi yıllardır başarılı bir şekilde birçok iş başarabildiğiniz için ve bunun daha nice seneler devam edecek olacağı için mutluyuz.

Bu içerik 8415 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Yazarımız

Son Yazılar

Hasret Gültekin: Hasret Gültekin:
Müzik14 saat Önce

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise...

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11 WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11
Quiz&Test2 gün Önce

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.   Genel kültür testi...

Steam Ödülleri 2020 Steam Ödülleri 2020
Teknoloji3 gün Önce

Steam Ödülleri 2020

Steam Ödülleri 2020 Adaylık Komitesi Steam artık bir gelenek hâline gelen ödüllerini her zaman olduğu gibi bu sefer de kullanıcılarına...

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar
Mısır Mitolojisi3 gün Önce

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve   Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Tüm eski insanlar için dünya gizemle doluydu. Çevrelerindeki dünyada deneyimlediklerinin...

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi
Yunan Mitolojisi3 gün Önce

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades...

İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır? İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?
Tarih4 gün Önce

Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?

Fransız Devrimi Fransız Devrimi, devrimle bağdaştırdığımız neredeyse her şeye sahipti; açgözlü hayaller, hırslı aristokratlar, yüksek vergiler, başarısız hasatlar, gıda kıtlıkları,...

Mahir: Kısa Hikaye Mahir: Kısa Hikaye
Edebiyat4 gün Önce

Mahir: Kısa Hikaye

Mahir: Kısa Hikaye – Yüzüğü alınca “Evet!” der sandım. – “Hayır” mı dedi? – Hayır. Yani hayır demedi. Evet de...

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek
Deneme5 gün Önce

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Raziye Ayhan’ın Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek İki kişilik bir masada yalnız başıma oturuyordum , kimi zaman bu sayı çoğalıyor,...

Okunması Gereken Kitaplar #1 Okunması Gereken Kitaplar #1
Edebiyat6 gün Önce

Okunması Gereken Kitaplar #1

Okunması Gereken Kitaplar listemiz zamanla güncellenecektir. Bu listedeki kitaplar tamamen yazarın istediği sırayla düzenlenmiş ve herhangi bir “en iyi” sırasını...

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8 Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Edebiyat6 gün Önce

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin...

yunan Tanrıları - wikikultur.com yunan Tanrıları - wikikultur.com
Yunan Mitolojisi6 gün Önce

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız...

Arkeoloji7 gün Önce

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele...

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15 Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15
Müzik7 gün Önce

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel...

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları
Blog1 hafta Önce

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Salgın, virüs, maske, karantina, önlem, ellerimizle özdeşmiş dezenfektan kokusu ve nicesi… Pandemiye Özel Uzaktan Tatil isimli...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü
Deneme1 hafta Önce

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel yazımız sizlerle. Sınıfları boş tarlalara benzetiyorum. Öğretmenler birer çiftçi, öğrenciler ise tohumları. İlk önce ekiyorlar...

İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? Perseus, Yunan Mitolojisinin en büyük kahramanlarından biridir. O, Zeus ve ölümlü Danae’nin oğluydu. Korkunç bir...