tt ads

       Zeus ve Europa

Evinin çatısından her yeri görünecek kadar küçük bir ülkesi olan kralın bir kızı ve oğlu vardı. Oğlunun ismi Kadmos kızının ismi Europa idi. Dünya dan habersiz küçük ülkelerini tüm dünya sanan bu mutlu insanları da kötü günler bekliyordu.


Güneş kendini doğuran doğudan dünyaya ilk ışıklarını verir vermez Europa çiçek toplamak için ineklerin bulunduğu deniz kenarındaki çayıra gitti. Hepsinin isimlerini bildiği ineklerin arasında birisi dikkatini çekti. Kar beyazı ve gözleri kahveriengiydi. Europa boğanın başını ve boynunu okşadı. Boğa çok mutlu görünüyordu.

Loading...

Sonra papatyalardan bir taç yaptı ve boğanın boynuna astı. Boğa güzel gözleri ile teşekkür edercesine ma baktı. Bir süre sonra boğa yere uzandı ve Europa daha küçük bir taç yaptı ve onu boğanın boynuzlarına takmak için sırtına çıktı.

Aniden boğa sıçradı ve hızla koşmaya başladı. Europa atlamaya cesaret edemedi, yapabildiği tek şey boğanın boynuna sıkıca tutunup çığlık atmaktı.

Loading...

Boğa sırtında zavallı Europa ile denize atladı ve hızla uzaklara yüzdu. Bunu gören herkes hemen krala koştu ve haber verdi. Tüm kasaba ayağa kalktı. Herkes deniz kenarına koştu ve onu aradı.

Görebildikleri tek şey soğuk, mavi suda hızla hareket eden beyaz bir cisimdi. Ve çok geçmeden gözden kayboldu. Europa o zaman boğadan şüphelendi, bu ancak bir Tanrı olmalıydı! Yalvardı yakardı boğaya kendisini güvenli bir yerde bırakması için.

Loading...
Zeus ve Europa
Zeus ve Europa

Zeus aşkını anlattı Europa’ya ve onu Girit adasına götürdüğünü söyledi. Aşkları burada başladı, burada oğulları Minos ve Rhadamanthys doğdu. Onlar Tanrılar arasında adalet dağıtan ölümlüler oldular ve öldükten sonra bile ölüler ülkesinde bu görevlerini devam ettirdiler.

Europa’nın halkın kalbinde ayrı bir yeri vardı, ne de olsa Yüceler Yücesi Zeus’un kalbini çalmıştı bu güzel kız..

Loading...

(Bir rivayete göre Zeus güzeller güzeli kızı kaçırıp gözlerin göremeyecegi, kulakların duyamayacağı bir kıtaya kaçırmıştır o günden sonra bu kıta Zeus’un kalbini çalan kişinin adıyla anılmıştır, ‘AVRUPA’.)

Diğer yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Loading...

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Görsel Kaynağı: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gaziantep_Zeugma_Museum_Zeus_and_Europa_mosaic_4087.jpg

Loading...
tt ads

One Reply to “Zeus ve Europa: Aşık Olduğu Güzel Ölümlü #Mitolojik Hikaye”

Bir Cevap Yazın