Bize Ulaş!

Bilim

Neuralink Nedir? Neuralink Projesi Detaylı Anlatım

Paylaşılma Tarihi :

,

Neuralink Nedir? Neuralink Projesi Detaylı Anlatım

İlkokulda fen dersini ilk aldığımızda, beş duyuyu öğrenmiştik. Belki çok uzak olmayan bir gelecekte, bu bilgi güneş sistemimizdeki dokuz gezegen fikri kadar bile güncel olmayabilir. Bu, tartışmalı beyin çipi arayüzü sayesinde manşetlere çıkan Neuralink şirketi sayesinde gerçek olabilir. 17 Temmuz 2019’da Elon Musk şirketi olan Neuralink nihayet sıkı çalışmasını bir YouTube canlı yayınında kamuoyuna açıkladı .

Neuralink’i ilk duyduğunuzda, çılgın bir dahinin günlüğünden çıkmış gibi gelebilir; Şirketin başında Elon Musk’ı görünce, bu imaj çok da zor olmayabilir. Ancak bir Bilim Kurgu filmi gibi görünen şeyin ötesine bakarsanız, insanlık için oldukça farklı bir geleceğe bir göz atabilirsiniz.

İnsanlığın yeni altıncı hissi olan: Neuralink’e

Peki Neuralink Nedir?

Neuralink Nedir? Neuralink Projesi - wikikultur.com

Neuralink Nedir? Neuralink Projesi /edgy.app

Neuralink, ilk olarak belden aşağısı felçli hastalara fiziksel bir hareket yapmadan telefon kullanma veya bilgisayarda fare tıklaması yapma gibi basit görevlerde yardımcı olmak için kullanılacak bir cihazdır. Açık olmak gerekirse, insan üzerinde denemeler henüz başlamadı; Elon Musk ve ekibi 2020’nin sonunda başlama konusunda iyimser, ancak bu zaman çizelgesini FDA onayının kolay olmadığı gerçeğiyle sabitliyorlar. Musk’a göre, Şimdiye kadar Neuralink prototipleri kemirgenler ve bir maymun üzerinde test edildi.

 

Beyindeki Bölüm

Neuralink Nedir? Neuralink Projesi - wikikultur.com

Neuralink Nedir? Neuralink Projesi  /techtimes.com

Neuralink, beyninizin yüzeyine bazı bileşenleri cerrahi olarak yerleştirmeyi amaçlar. Ancak beyin implantları yeni yapılan bir işlem değildir. 1970’lerden beri bu kategoride araştırma ve geliştirmeler devam ediyor, test ediliyor ve kullanılıyor. Sadece daha önce beyin implantları iyileştirici olarak görülmüyordu; Ne de olsa beynimiz hala büyük bir muamma ve zekamızın genetik kökenini daha yeni yeni çözmeye başladık.

Doğal olarak, bu yapının kutsallığını korumak istiyoruz – ve eminim Elon Musk (ve ekibi) de ister. Ancak bu noktada bu mümkün değil. Ekip, elektrik alanlarını tespit etmek için kullanılan cihazlar olan elektrotları kullanarak bir test yürüterek gerçekleştirdiler (beyinde, elektrik alanları sinirler birbirlerine mesaj attığında oluşur – yani Neuralink, sinirlerin ne zaman mesaj gönderdiğini tespit etmek için elektrotları kullanır.)

Elektrotlardan biri (biz buna Elektrot 1 diyeceğiz) nöronun hemen üzerine yerleştirildi. Bu doğrudan nöron üzerinde olduğu için, nöron ateşlemesinin bir sonucu olarak üretilen herhangi bir elektrik alanını tespit edebilir. Daha sonra nöron ateşlemesinden kaynaklanan bir elektrik alanı hala tespit edip edemeyeceğini görmek için başka bir elektrot (biz buna Elektrot 2 diyeceğiz) yerleştirdiler. Mümkün olsaydı, Elektrot 2’nin nöronun elektrik sinyalini artık algılayamayacağı bir noktaya kadar gittikçe daha uzağa hareket ettirdiler – bu noktada Elektrot 1, nöronun ateşlendiğini bildirirdi, ancak Elektrot 2 doğrulayamazdı. Başka bir deyişle, Elektrot 2 nörondan çok uzaktaydı. Bu mesafe 60 nanometre idi.

En azından elektrotların kafatasının altında kalması gerekecekti. Ve yapacakları da tam olarak bu. Elektrotlar, küçük bir alıcıyla birlikte kafatasının altına yerleştirilecek.

N1 Sensor, insan tarafından gömülü çipin dış kalıp olmadan yapılan ilk sürümü. Kalıp, 4 mm boyunda, 8 mm çapında silindirik bir kalıptır. Her birinde 1.204 elektrot bulunur.

Kalıptan çıkan, mikroskobik ipliklere benzeyen 1.024 küçük, ince elektrot olacaktır. Bunlar yaklaşık 6 nanometre çapında yani minik kelimesi biraz fazla büyük gelebilir. Karşılaştırmak için saçınızın çapını hayal edin ve ardından bu çapı ona bölün. O kadar küçük ki, bir insan eli kadar büyük bir şey onu beyne yerleştiremeyecek. Bu yüzden Neuralink de bir robotik cerrah yarattı.

Bu robot, iplikleri beyninize yerleştirmek için gereken hassas hareketleri yapma yeteneğine sahiptir. Kulağa basit bir görev gibi geliyor, ancak iş parçacıkları küçük ölçekte, bir uzay roketini Dünya’ya güvenli bir şekilde geri indirmek kadar karmaşık bir görev haline geliyor – Bu da Musk’ın çok aşina olduğu bir şey.

– Max Hodak, Neuralink Başkanı

 

Neuralink cerrahi robotu, her elektrodu yerleştirmek için doğru alanları belirlerken değişkenleri hesaba katarak bir kan damarına çarpma olasılığını en aza indirir – ki bu beyin için iyi olmaz.

Beynin Dışındaki Bölüm | Neuralink Nedir?

Neuralink Nedir? Neuralink Projesi - wikikultur.com

Neuralink Nedir? Neuralink Projesi  /Cnet.com

Kafanıza robotik olarak implante edilmiş bir biyonik süper beyin çipine sahip olmak, çoğumuzun hayatta bir kez yaşanacak bir deneyim olduğunu düşündüğümüz bir şeydir. Musk ve ekibi bu şekilde kalmasını istiyor. Yazılım güncellemeleri zaten zahmetlidir ve her zaman biz istemediğimizde gerçekleşir. Yazılımın bir güncelleme yapmak istediği her seferinde yerel beyin cerrahına bir gezi yapmak zorunda kalma fikri, bir süper beyne sahip olmanın getirebileceği çekiciliğe bir göz atıyor. Yani büyük bir Neuralink parçası, kulağınızın arkasında giyilebilir bir cihaz olarak kafatasının dışında bulunur.

Bağlantı adı verilen bu giyilebilir cihaz, bataryanın yanı sıra yazılımı da barındırır. Bu şekilde,% 5 pil ömrüne eriştiğinizde, şarj etmek için cihazı çıkarmanız yeterlidir. Yazılım güncellemesiyle aynı – işlem Bağlantıda gerçekleşir.

 

[Neuralink] zorunlu bir şey değildir. Bu, isterseniz sahip olmayı seçebileceğiniz bir şey. Bu, uygarlık düzeyinde gerçekten önemli olacağını düşündüğüm bir şey.

– Elon Musk

 

Neuralink Projesi Ne Olabilir?

Neuralink, artırılmış gerçeklik Space Invaders’ın yeniliklerinin çok ötesine geçebilir . Örneğin, telepati artık o kadar da abartılı gelmez kulağa. Sonuçta, elektrotlar tarafından alınan sinyaller kablosuz olarak elektronik cihazlara iletilebilir ve Link kulaklığın kendisi elektronik bir cihazdır. Mesajları bir Link cihazından diğerine aktarmak, iPhone’lar arasında görüntüleri havadan düşürmeye benzer. Biraz kuantum dolaşıklık ekleyip  belki Marslı ailelerimize telepatik telefon görüşmeleri yapabiliriz. Zamanın bu noktasında, Neuralink’in teknolojisi muhtemelen nöronlarınızdaki küçük ateşlemelerden tam cümleler oluşturamaz, ancak belirli ateşleme modellerini, belki de görüntülere çevirmek için eğitilebilir. Veya bu tür bir özellik zaman içinde geliştirilebilir.

İletişim hızı da artacaktır. Bir zihnin düşünceleri anlıktır. Neuralink, sonunda bu anlık düşünceleri yakalayabilir ve kelimelerin ağzınızdan çıkabileceğinden daha hızlı bir şekilde bunları anında iletişime aktarabilir.

 

Bazı Endişeler

Endişelerden bahsetmişken, bunun da bir listesi var. Bilgisayarınızın dosyalarını kilitleyen ve fidye ödeyene kadar (genellikle Bitcoin’de) tek tek silen bir virüs olan fidye yazılımı, günümüzde bilgisayar ağları için ciddi bir tehdittir . Şimdi bunu beyninizde hayal edin. Bilgisayar korsanlığı, yazılım hataları ve donanım kusurları günlük yaşamınız için bir tehdit olabilir.

Etiketler

neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk neuralink nedir neuralik projesi elon musk neuralink projesi neuralink elon musk

 

Kaynak ve İleri Okuma

 

 

Bu içerik 600 kez okunmuştur

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.

1 yorum

1 yorum

  1. Pingback: Elektromanyetik Dalga Spektrumları Nelerdir? - WİKİKÜLTÜR

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

İçerik: Tek Renk İçerik: Tek Renk
Deneme2 gün Önce

Tek Renk

Tek Renk Alaşağı eden ikilem çubukları yolumda, birine yaklaşmak, ötekini dengesizliğe itiyor. Birini istemek, ötekini yok ediyor. Sonunda ikisine de...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test3 gün Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #18

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15 İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15
Quiz&Test3 gün Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15

Yazar Kitap Eşleştirme serimizin on beşincisi ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir müptelaları, ille...

İçerik: Mars Keşif Projesi İçerik: Mars Keşif Projesi
Deneme4 gün Önce

Mars Keşif Projesi

Mars Araştırmalarının İnsanlığa (Olası) En Önemli Faydası Son birkaç yılda Mars’a insan gönderme konusunun aniden nasıl da gündeme oturduğunu hepimiz...

İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz
Müzik5 gün Önce

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz Wikikültür için röportaj veren Şekersiz’e teşekkür ederiz. 1) Merhaba; öncelikle grup üyelerini ve sizi...

İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu
Teknoloji5 gün Önce

STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu

Epic Games’in yeni ücretsiz oyunu STAR WARS Battlefront 2 oldu. 14.01.2020 Türkiye saati ile 19.00’da yayınlanacak olan oyun Epic Games’in alışagelmiş...

İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12 İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12
Biyografi6 gün Önce

Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Cemal Süreya yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Orhan Veli Kanık’ı tanıtacağız. Kendisi...

İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı
Blog6 gün Önce

En Feci Cem Karaca Şarkısı

En Feci Cem Karaca Şarkısı Düştüm mapus damlarına öğüt veren bol olur Toplasam o öğütleri burdan köye yol olur “Eh!...

İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun
Genel7 gün Önce

Tutkunuz Hayatınız Olsun

Tutkunuz Hayatınız Olsun Hobi kelimesini oldum olası sevmedim. Genel olarak ‘iş dışında eğlence, boş zaman uğraşı’ anlamına geliyor. Yani boş...

İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası Yazıya başlamadan önce bilinmesini isteriz ki bu kitap özeti ders ödevi olarak hazırlanmıştır. Başka sitelerde...

İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7
Quiz&Test1 hafta Önce

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 Dil Bilgisi Testi serimizin beşincisiyle karşınızdayız. 10 sorunun doğrularını bulabilecek misin?  ...

İçerik: Genel Müzik Testi İçerik: Genel Müzik Testi
Quiz&Test1 hafta Önce

Genel Müzik Testi

Wikikültür Genel Müzik Testi ile sizlerleyiz! Her konudan müzik soruları için bağlantıya tıklayın ve müzik bilginizi ölçün.   Genel kültür...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test1 hafta Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #17

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap
Edebiyat1 hafta Önce

Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap

Stefan Zweig’ın okuduktan sonra etkisinden çıkamadığımız bir kitabı daha.  Mecburiyet: Zorunluluk, yükümlülük anlamlarına gelen bir kelime. Yaşamımızın bütününe baktığımız zaman...

İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film
Sinema&Dizi2 hafta Önce

İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film

İkinci Dünya Savaşı Filmleri’nin başlı başına bir tür olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım. Hep alt metinde aynı konunun işlendiği, Amerika’nın...

İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin? İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?
Quiz&Test2 hafta Önce

10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?

10 Soruluk Edebiyat Testi Bu 10 soruluk test ile ne kadar şiir sever olduğunu öğren!     Diğer testlerimiz için...

Bir Mtpa Projesidir © 2019-2020