Bize Ulaş!

Gündem

Uyuyamıyorum

Paylaşılma Tarihi :

,

Uyuyamıyorum

Uyuyamıyorum

İlker Has‘ın Uyuyamıyorum adlı yazısı;

Geceleri rahat bir uyku çekemiyorum. Eski bir türkü çınlıyor kulaklarımda, geleceğime odaklanamıyorum. Hayal kuramıyorum, eskisi gibi umutlu yarınlarım yok. Yarının heyecanına geceden hazırlayamıyorum kendimi. Sabah olunca bir şeyler değişecek diyemiyorum. Diyorum ya umutlu yarınlarım yok. Hayatın en güzel yaşları dediğimiz gençliğimizde gelecek kaygısını aşmadan ilerleyemiyorum.

Gece gözümü kapatınca şüpheli ölümleri anımsıyorum. İntihar süsü verilmiş ölü bedenleri, kadınları… Her biri farklı bir yaşam telaşı içerisinde olan kadınları anımsıyorum. Geleceğe umut içinde bakan küçük kızlar aklımda, küçük bedenlerde büyük umutlar, büyük hayaller kuran veya kuracak olan; zararsız, masum çocuklar.

Tanımadığım yüzlerde ortak bir payım var diyorum. Bir de bu yüzden uyuyamıyorum. Açılan kontenjanlarda, geleceğine umut aşılanıp borçlarla ortada bırakılan ortak paydalarım var diyorum. Gözlerimi kapatınca umutsuzluktan ölen bir genç oluyorum. Aylarca yıllarca çalıştıktan sonra hayalindeki arabaya ulaşacak olmanın yorgunluğu içerisindeki bir genç oluyorum. Diyorum ya uyuyamıyorum.

Yaratılışımdan itibaren içimde olan duygularımı yaşayamayan bir insan oluyorum bazı gözümü kapatışlarımda, bir de bu yüzden uyuyamıyorum. İnsanların beni kendi hâline bırakmaları gerektiği yerde, zorbalıklarına ve baskılarına maruz kalıyorum. Korkuyla irkiliyorum bazı uykulardan. Yine uyuyamadığımla kalıyorum.

Hayat bir kâbus olamaz diyorum. Uyanmam gerekir bu uykudan. Uyuyamıyorken ne uykusu diyorum. Senelerdir uyuduğumu unutmuşum. Derin bir uykudan uyanman için bir yol üstünde olduğumun farkına varıyorum. Yolumun liderini takip etmek için harekete geçiyorum. Onun ölümlü olduğu yüzyıllardır devam edecek bir gerçek, fakat öğretileri yolumu aydınlatmak için yeterli.

Bazen gözlerimi kapatınca tekmeleniyor bedenim, haksız küfürler işitiyorum kulaklarımda. Köklerinden koparılmaya çalışılan bir ağaç oluyorum aniden, beni korumaya çalışanlara zarar verildiğini görüyorum. Bazen haksız rekabetin hasta yatağındayım, bazen bir çatıda kendime olanak arıyorum.

Evladımın ölümü üzerine defalarca öldürülmeye mahkûm bırakılmış bir anneyim, bazı geceler. Hafta sonu bir gün tekrar öldürüleceğimi bildiğim için bazı geceler uyuyamıyorum. Bağırmaya mahkûm kılınıyorum. Bağırırsam kör kuyularda ayılacağımı bildiğim için de çaresizlik içinde susuyorum. Doğaya, ormanlara ve de denizlere susuyorum. Kulaktan dolma bir saçmalık uğruna kana kana içiliyorum.

Yaşadığım şehir; zehirlenmeye, bölünmeye ve doğal sit alanları yok edilmeye devam ederken açlıktan ölen bir çocuk oluyorum, bir de bu yük omuzlarımdayken bölünüyor uykularım. Bir küçük çikolatanın tadını bilmezken minik ellerimle şükür ediyorum. Fakat yetmiyor, bu sefer de şatafat uyandırıyor beni uykularımdan.

İstemediğim şeylerin zorla yaptırıldığını düşündüğüm geceler oluyor. İnsanlar beni zorla kullanıyor. Uykularımda kaybolurken, gerçek hayatta beni bulmasını beklediğim insanlar oluyor. Beni bulmaktan sorumlu insanların, kaybolduğumu ısrarla umursamadığını biliyorum.

Islak saçlarımla, yanan sobanın yanında olan yatağıma girdiğimde uyuyamıyorum. Cebimdeki kalan son parayı düşündüğüm geceler uyuyamıyorum. Mezun olduğumda borcumu ödeyemeyeceğimden korktuğum için uyuyamıyorum. İş bulmak için kapı kapı dolaşacağım günleri düşündüğüm, eğlenmem gereken günleri kaygıyla geçirdiğim, sağlığımın kaygısını yaşadığım küçük bir çocuk olduğum için uyuyamıyorum.

En çok, uyuyamayan insanları bilmeme rağmen uyuyabildiğim zamanları düşündüğümde uyuyamıyorum.

Bizi Twitter’da takip etmek için tıklayınız.

Tavsiye İçerik

Sanat Nedir? Soyut, Modern, Çağdaş ve Kavramsal Sanat Örnekleri

Bu içerik 427 kez okunmuştur

"Gülümseyen insanları gördükçe mutlu olan, ruhunu eşek arısı sokmuş biraz deli ilginç bir adamım." İlker Has

Okumaya Devam Et
Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Blog

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Salgın, virüs, maske, karantina, önlem, ellerimizle özdeşmiş dezenfektan kokusu ve nicesi… Pandemiye Özel Uzaktan Tatil isimli yazımda da bahsettiğim virüs konusunu gönül isterdi ki bir daha açmayayım bile. Lakin elden ne gelir, tüm sevimsizlikleriyle ıstarla yaşantılarımızın merkezinde kalmaya devam ediyor.

Tüm suçu 2020 senesine atmayı özellikle yeni yıla 1 ay kadar bir süre kalmış olmasından ve 2021’in daha korkutucu olma ihtimalinden dolayı doğru bulmasam da, senenin çok büyük bir kısmını Çin’den kalkıp, sokaklarımıza (hatta birçoğumuz için en iyi ihtimalle apartmanlarımıza) kadar gelmiş bu küçük yaratıkla savaşmaya çalışarak geçirdik. Zaman geçtikçe bunu yaşamımızın bir parçası haline getirmeye çalıştık. Kimilerimiz yeni hobiler edindi, kimilerimiz pasif-agrasif bir temizlik hastasına dönüştü, kimilerimizse yüksek seviye ekipmanlar kuşanıp, hayatta kalma oyunundaymış edasıyla deforme bir şekilde devam etti gündelik yaşamlarına.

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Bu durumun getirdiği yaşamsal sancıları, virüse kapılanlar, çevresinde kapılmış insanlar olanlar ve 20 yaş altı ve 65 yaş üzeri insanlardan sonra en çok çekenlerimiz de hiç şüphesiz kalabalık ortamlarda işleri olanlar, o noktalarda zorunlu bulunmak zorunda olanlar oldu. Fakat özellikle bir tavsiyem var; siz siz olun, bugün yaptığım hatayı yapmayın. Haftanın ilk günü öğle arası sonrasında yoğun banka kuyruklarına girmeyin. Bu deneyim benim için hayatımdaki en kötü tecrübelerden biri olarak tarihe adını yazdı.

Tarif etmek gerekirse; mesafeli aralıklarla ilk aradığınızda ucunun nereye uzandığı öngöremediğiniz bir sıranın parçası olmak, sizden yalnızca birkaç saat alacak bir işlemmiş gibi görünebilir ama aslında o bekleyiş Einstein’ın görelilik kuramı yüzünden sizden bir çırpıda aylarınızı alıyor. Çaresizce sırama geçip adım adım ilerlerken uzaktan kapıyı ilk gördüğümde belirli aralıklarla girip çıkan güvenlik görevlisini fark ettim. Sesini duyamadığım bir mesafedeydim ama arada bir şeyler söylüyor ve sıranın çeşitli yerlerinden insanlar görevlinin yanına gidip bankaya giriyordu. O sırada bu durumun cevabını buldum. Banka, bekleyenleri içeriye çekilişle alıyordu.

En İyi Filmler | En İyi 10 Film

Yalnızca bankanın (ya da o şubenin) instagram hesabını takip edip, çekiliş fotoğrafını beğenip, yorumlarına 3 arkadaşını etiketlemen yeterli. Aslında bankalar bu şekilde harika birer influencer isimlerine dönüşebilir. Bunun yanı sıra, sıradakiler için de bu bekleyiş eğlenceli bir hal almış olur (ya da cinnet geçirenlerle dolar, karar veremedim). Biraz daha yaklaşıp kulaklığı çıkarmamla bunun sadece bireysel bankacılık – emeklilik gibi şeylerle ilgili sıkıcı, benim için değersiz bir prosedür olduğunu anladım tabi ki.

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Küçük çekilişler olmasa da sırada ilginç anlara rastlamanız oldukça olası. Önünde ve arkasındakilerle muhabbet etmeye başlayan yaşlı grupları en sık rastlayacağınız şey olabilir. Kısa sürede torunlarının kariyerlerini fotoğraf destekli yarıştırıp, örgü tüyoları veren teyzeler ve siyaset ile gündem arasında çekişen amcalar olur genellikle bunlar. Eğer seçme şansım olsa her zaman teyzeleri tercih ederim bu pozisyonda, en azından dinlerken duymaktan ezberlediğin şeylerden farklı bilgiler edinebiliyorsun.

Stoa ve Stoacılık Nedir? | 5 Maddede Stoacılık Felsefesi ve Stoa

Bir başka rastlantı ise uzun zamandır görüşmemiş arkadaşlar / uzaktan akrabalar üzerine. Öyle önemli bir an ki, önceden sırada olan kişi ile yeni sıraya girecek olan kişinin yakınlık derecesini, sıradaki sona olan mesafesinden ölçebiliyorsun. Eğer zaten sıradaki kişi hatırı sayılır bir mesafeden sıranın başına yeni gelen kişiyle birlikte beklemek için dönüyorsa, sen de onlarla sıranın başına geçebilirsin. Çünkü teyzelerin muhabbetleri orada dönecek muhabbetler yanında tamamen değersiz kalıyor.

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Bu liste benzer örneklerle daha uzayıp gidiyor ama bankada beklemenin düşüncesi bile saç beyazlatacak bir sıkıcılıkta olduğu için devamını getirmek pek de doğru gelmiyor. O yüzden bu berbat deneyimi berbat kılan o tatlı finali ile yazımı sonlandırayım. Uzun bekleyişimin ardından sıra bana gelip vezneye geçtim, yapmak istediğim işlemi ruhunu evde bırakıp gelmiş görevli ablaya anlattım ve bana dedi ki: ‘Bu işlemi bankamızın müşteri hizmetlerini arayarak da yapabilirdiniz beyefendi.’ Hoşça kalın…

 

Bizi Twitter’da takip etmek için tıklayınız.

Tavsiye İçerik

Afrodit Kimdir? 10 Maddede Aşk Tanrıçası Afrodit

Bu içerik 11256 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Gündem

Plakalar | Nerenin Plakası | Plaka Kodları | 81 İlin Plakaları

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

Plakalar | Nerenin Plakası | Plaka Kodları | 81 İlin Plakaları

Bu içerikte neler var?

A Harfi ile Başlayan Plakalar

01 Nerenin Plakası? | Adana’nın Plakası kaç?

01 Adana

02 Nerenin Plakası? | Adıyaman’ın Plakası kaç?

02Adıyaman

03 Nerenin Plakası? | Afyonkarahisar’ın Plakası kaç?

03 Afyonkarahisar

04 Nerenin Plakası? | Ağrı’nın Plakası kaç?

04 Ağrı

05 Nerenin Plakası? | Amasya’nın Plakası kaç?

05 Amasya

06 Nerenin Plakası? | Ankara’nın Plakası kaç?

06 Ankara

07 Nerenin Plakası? | Antalya’nın Plakası kaç?

07 Antalya

08 Nerenin Plakası? | Artvin’in Plakası kaç?

08 Artvin

09 Nerenin Plakası? | Aydın’ın Plakası kaç?

09 Aydın

B Harfi ile Başlayan Plakalar

10 Nerenin Plakası? | Balıkesir’in Plakası kaç?

10 Balıkesir

11 Nerenin Plakası? | Bilecik’in Plakası kaç?

11 Bilecik

12 Nerenin Plakası? | Bingöl’ün Plakası kaç?

12 Bingöl

13 Nerenin Plakası? | Bitlis’in Plakası kaç?

13 Bitlis

14 Nerenin Plakası? | Bolu’nun Plakası kaç?

14 Bolu

15 Nerenin Plakası? | Burdur’un Plakası kaç?

15 Burdur

16 Nerenin Plakası? | Bursa’nın Plakası kaç?

16 Bursa

Ç Harfi ile Başlayan Plakalar

17 Nerenin Plakası? | Çanakkale’nin Plakası kaç?

17 Çanakkale

18 Nerenin Plakası? | Çankırı’nın Plakası kaç?

18 Çankırı

19 Nerenin Plakası? | Çorum’un Plakası kaç?

19 Çorum

D Harfi ile Başlayan Plakalar

20 Nerenin Plakası? | Denizli’nin Plakası kaç?

20 Denizli

21 Nerenin Plakası? | Diyarbakır’ın Plakası kaç?

21 Diyarbakır

Plakalar | Nerenin Plakası | Plaka Kodları | 81 İlin Plakaları

Plakalar | Nerenin Plakası | Plaka Kodları | 81 İlin Plakaları

E Harfi ile Başlayan Plakalar

22 Nerenin Plakası? | Edirne’nin Plakası kaç?

22 Edirne

23 Nerenin Plakası? | Elazığ’ın Plakası kaç?

23 Elazığ

24 Nerenin Plakası? | Erzincan’ın Plakası kaç?

24 Erzincan

25 Nerenin Plakası? | Erzurum’un Plakası kaç?

25 Erzurum

26 Nerenin Plakası? | Eskişehir’in Plakası kaç?

26 Eskişehir

G Harfi ile Başlayan Plakalar

27 Nerenin Plakası? | Gaziantep’in Plakası kaç?

27 Gaziantep

28 Nerenin Plakası? | Giresun’un Plakası kaç?

28 Giresun

29 Nerenin Plakası? | Gümüşhane’nin Plakası kaç?

29 Gümüşhane

H Harfi ile Başlayan Plakalar

30 Nerenin Plakası? | Hakkari’nin Plakası kaç?

30 Hakkâri

31 Nerenin Plakası? | Hatay’ın Plakası kaç?

31 Hatay

32 Nerenin Plakası? | Isparta’nın Plakası kaç?

32 Isparta

33 Nerenin Plakası? | Mersin’in Plakası kaç?

33 Mersin

İ Harfi ile Başlayan Plakalar

34 Nerenin Plakası? | İstanbul’un Plakası kaç?

34 İstanbul

35 Nerenin Plakası? | İzmir Plakası kaç?

35 İzmir

K Harfi ile Başlayan Plakalar

36 Nerenin Plakası? | Kars’ın Plakası kaç?

36 Kars

37 Nerenin Plakası? | Kastamonu’nun Plakası kaç?

37 Kastamonu

38 Nerenin Plakası? | Kayseri’nin Plakası kaç?

38 Kayseri

39 Nerenin Plakası? | Kırklareli’nin Plakası kaç?

39 Kırklareli

40 Nerenin Plakası? | Kırşehir’in Plakası kaç?

40 Kırşehir

41 Nerenin Plakası? | Kocaeli’nin Plakası kaç?

41 Kocaeli

42 Nerenin Plakası? | Konya’nın Plakası kaç?

42 Konya

43 Nerenin Plakası? | Kütahya Plakası kaç?

43 Kütahya

Plakalar | Nerenin Plakası | Plaka Kodları | 81 İlin Plakaları

Plakalar | Nerenin Plakası | Plaka Kodları | 81 İlin Plakaları

M Harfi ile Başlayan Plakalar

44 Nerenin Plakası? | Malatya’nın Plakası kaç?

44 Malatya

45 Nerenin Plakası? | Manisa’nın Plakası kaç?

45 Manisa

46 Nerenin Plakası? | Kahramanmaraş’ın Plakası kaç?

46 Kahramanmaraş

47 Nerenin Plakası? | Mardin’in Plakası kaç?

47 Mardin

48 Nerenin Plakası? | Muğla’nın Plakası kaç?

48 Muğla

49 Nerenin Plakası? | Muş’un Plakası kaç?

49 Muş

50 Nerenin Plakası? | Nevşehir’in Plakası kaç?

50 Nevşehir

51 Nerenin Plakası? | Niğde’nin Plakası kaç?

51 Niğde

52 Nerenin Plakası? | Ordu’nun Plakası kaç?

52 Ordu

53 Nerenin Plakası? | Rize’nin Plakası kaç?

53 Rize

54 Nerenin Plakası? | Sakarya’nın Plakası kaç?

54 Sakarya

55 Nerenin Plakası? | Samsun’un Plakası kaç?

55 Samsun

56 Nerenin Plakası? | Siirt’in Plakası kaç?

56 Siirt

57 Nerenin Plakası? | Sinop’un Plakası kaç?

57 Sinop

58 Nerenin Plakası? | Sivas’ın Plakası kaç?

58 Sivas

59 Nerenin Plakası? | Tekirdağ’ın Plakası kaç?

59 Tekirdağ

60 Nerenin Plakası? | Tokat’ın Plakası kaç?

60 Tokat

61 Nerenin Plakası? | Trabzon’un Plakası kaç?

61 Trabzon

62 Nerenin Plakası? | Tunceli’nin Plakası kaç?

62 Tunceli

63 Nerenin Plakası? | Şanlıurfa’nın Plakası kaç?

63 Şanlıurfa

64 Nerenin Plakası? | Uşak’ın Plakası kaç?

64 Uşak

65 Nerenin Plakası? | Van’ın Plakası kaç?

65 Van

66 Nerenin Plakası? | Yozgat’ın Plakası kaç?

66 Yozgat

67 Nerenin Plakası? | Zonguldak’ın Plakası kaç?

67 Zonguldak

68 Nerenin Plakası? | Aksaray’ın Plakası kaç?

68 Aksaray

69 Nerenin Plakası? | Bayburt’un Plakası kaç?

69 Bayburt

70 Nerenin Plakası? | Karaman’ın Plakası kaç?

70 Karaman

71 Nerenin Plakası? | Kırıkkale’nin Plakası kaç?

71 Kırıkkale

72 Nerenin Plakası? | Batman’ın Plakası kaç?

72 Batman

73 Nerenin Plakası? | Şırnak’ın Plakası kaç?

73 Şırnak

74 Nerenin Plakası? | Bartın’ın Plakası kaç?

74 Bartın

75 Nerenin Plakası? | Ardahan’ın Plakası kaç?

75 Ardahan

76 Nerenin Plakası? | Iğdır’ın Plakası kaç?

76 Iğdır

Plakalar | Nerenin Plakası | Plaka Kodları | 81 İlin Plakaları

Plakalar | Nerenin Plakası | Plaka Kodları | 81 İlin Plakaları

77 Nerenin Plakası? | Yalova’nın Plakası kaç?

77 Yalova

78 Nerenin Plakası? | Karabük’ün Plakası kaç?

78 Karabük

79 Nerenin Plakası? | Kilis’in Plakası kaç?

79 Kilis

80 Nerenin Plakası? | Osmaniye’nin Plakası kaç?

80 Osmaniye

81 Nerenin Plakası? | Düzce’nin Plakası kaç?

81 Düzce

 

Diğer gündem yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Tavsiye İçerik |

21. Yüzyılda Sol İdeolojinin Hedefi: Eşitlik

 

Bu içerik 2609 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Gündem

21. Yüzyılda Sol İdeolojinin Hedefi: Eşitlik

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

21. Yüzyılda Sol İdeolojinin Hedefi: Eşitlik

Konuk Yazarımız Haldun Aydıngün’ün 21. Yüzyılda Sol İdeolojinin Hedefi: Eşitlik yazısı;

1990’ların başında Sovyetler Birliği dağıldığı zaman sol ideolojinin de onunla birlikte ortadan kalktığı ve yerine üretim araçlarının devletin elinde olmadığı ve pazarın her türlü dengeyi “kendi kendine” sağladığı bir dünya düzeni geldiği çok konuşulmuştu. Bu yeni ideolojinin adına “Neo-Liberalizm” deniyordu. Açıkçası o günleri yaşayan ve devletçi üretim modellerinin göstermiş olduğu akıl almaz boyuttaki verimsizliklerden ve zararlardan, bu üretim birimlerinin siyasiler tarafından “arpalık” olarak kullanılmasından bıkmış olan benim neslim Neo-liberalizme fena sarılmıştık. Bir telefon alabilmek için 13-17 yıl beklenen, otomobil bile denemeyecek Şahin için bekleme süresinin 13 ay olduğu bir ülkede büyüyünce bu tepkimiz son derece akla yakın geliyordu.

21. Yüzyılda Sol İdeolojinin Hedefi: Eşitlik

21. Yüzyılda Sol İdeolojinin Hedefi: Eşitlik

Aradan yaklaşık 30 sene geçip de Neo-liberalizm denen yaklaşımın ne olduğu iyice ortaya çıktıktan sonra günümüzde bütün dünyada bir tepki dalgası (bir tür dip dalgası) gelişmeye başladı. Ama 21. Yüzyıl için solun ideolojisinin nasıl bir şey olması gerektiği, solun 21. Yüzyılda neyi hedeflemesi gerektiği hakkında herkesin üzerinde anlaşabildiği bir fikir ortada yok gibi durmaktadır. Bu nedenle ben de ideolojinin temel hedefini kendimce ortaya koymak istedim:

 

21. Yüzyılda sol ideolojinin neyi hedeflemesi gerektiğini tek bir sözcükle belirtmek istiyorum:

 

“EŞİTLİK”

Tek bir kelime! Söylemesi çok kolay ama gerçekleştirmesi aynı oranda kolay değil, hatta mümkün olmayacak kadar zor! Ve eğer sağlanabilirse korunması ise hiç ama hiç kolay değil.

(Kapitalist sistemi ise gene tek bir sözcükle açıklayabiliriz: EŞİTSİZLİK!)

Konuyu inceleyebilmek için öncelikle eşitlikten söz ettiğimiz zaman bu kavramın içi boş bir sözcük olmayıp, neleri kapsadığına iyice bakmamız ve her farklı açılımının elde edilmesi için neler yapmamız gerektiği üzerinde düşünmemiz gerekiyor.

 

Irklar ve Cinsler (içinde EŞİTLİK)

Toplum içinde yaşayan her bireyin ırk, din, dil, kadın, erkek ve cinsel oluşumları (tercihleri değil!) nedeni ile ayrımcılığa uğramayacağı bir sosyal yapı solun hedefi olmalıdır. Çünkü bu saydıklarımızın hiçbirine, bunlara LGBT başlığı altına girenler de dahil olmak üzere, kişi kendisi karar verememekte ve doğuştan üzerine sosyal ya da genetik olarak konmaktadır. Kimseye doğumundan önce kadın mı erkek mi olmak istediği, eşcinsel bir yaşamı tercih edip etmeyeceği ya da hangi dine mensup bir aileye doğmak istediği sorulmamaktadır. Bu saydığımız parametreler üzerinden herkesin herkesi kendine eşit göreceği bir toplumda kişiler kendi üretimsel yeteneklerini toplumun hizmetinde “tam ve kayıpsız” kullanacakları için herkesin topluma katkısı en üst düzeyde olacak ve toplum bu nedenle çok daha ileriye gidecektir.

 

Gençler ve Yaşlılar – Nesiller arasında EŞİTLİK

Toplumda yaşlılara saygı gösterilmesi gerektiği kültürümüzün (ve aslında Doğu kültürlerinin) en önemli ve üzerinde en az tartışılan özelliklerinden birisidir. Bunun aynen bu şekilde olması gerektiği neredeyse evrensel düzeyde kabul görmektedir. Ancak bir bireye sırf bu dünyada daha uzun süredir bulunduğu için artan oranda saygı gösterilmesi ve bu nedenle toplumsal karar mekanizmalarında daha fazla söz sahibi olması, toplumsal dinamizm körelten, toplumun hızlı bir şekilde ilerlemesini engelleyen temel yaklaşımlardan birisidir. Oysaki eşitliğin tam olarak sağlandığı ve liyakatın esas alındığı bir toplumda bu dünyada daha uzun süredir yaşayan birisi deneyim olarak daha kısa süredir yaşayan başka birinden daha ilerde olacak (daha fazla deneyime sahip olacak) ve saygıyı (tecrübesinden dolayı doğal olarak) zaten hak edecektir.

 

Kısacası yaşlıların saygıyı çalışarak ve hak ederek kazandıkları bir toplum çok daha yaşanabilir olacaktır.

 

Çok yaşlanıp bakıma muhtaç derecede yaşlanan bireylerin toplum tarafından bakılması ise sadece insani bir dayanışma değil, o sırada genç olan insanların da yarınlarından kaygı duymadan, güven duyarak tüm enerjilerini işlerine vermelerini sağlayacak en temel araçlardan birisidir.

Sağlık Hizmetlerinde EŞİTLİK

(Herkese kaliteli ve bedava sağlık hizmeti sağlanması)

Bir toplumda bazı bireylerin sırf paraları olduğu için en iyi sağlık imkanlarından yararlanırken, diğerlerinin bu imkanlara ulaşamadıkları için yaşamlarını erken tüketmeleri en kabul edilmez bir durum olmalıdır. Bu nedenle toplumun her bireyini kapsayacak şekilde bir sağlık sistemi 21. Yüzyılda gelişmiş bir toplumun en önemli özelliği olmak zorundadır.

Neo-liberalizmin etkileri ile gelişmiş batı ülkelerinde bu konuda geçmişte kazanılmış haklar yavaş yavaş erimektedir. Örneğin, en iyi sağlık sistemine sahip İngiletere’de bile NHS’in (NHS National Health Service (Ulusal Sağlık Hizmeti) bütçesi tırpanlanırken özel sağlık hizmetleri (yani ödemenin hastalar –ya da müşteriler- tarafından yapıldığı sistemler) hızla artmaktadır. Amerika’da ise durum ciddi ciddi vahim boyutlardadır.

Batı dünyasında yeni yükselen sosyalist dalganın en önemli sloganlarından birisi de bu konuyu kapsamaktadır. EŞİTLİK’in öne çıkarıldığı bir ülkede en önemli konulardan birisi de sağlık hizmetlerinde tüm topluma eşit ve iyi düzeyde servis verilebilmesidir..

21. Yüzyılda Sol İdeolojinin Hedefi: Eşitlik

21. Yüzyılda Sol İdeolojinin Hedefi: Eşitlik

Eğitimde EŞİTLİK

Herkese kaliteli ve bedava eğitim imkanı sağlanması

Bir toplumun yarınında da eşitliğin var olması ve toplum bireylerinin tüm potansiyelinin toplum yararına tam olarak kullanılması hedefleniyorsa mutlaka ama mutlaka herkesin eşit ve kaliteli eğitim olanaklarına sahip olması gerekmektedir.

Tersi olduğu zaman, yani parası olanların en iyi eğitimi satın alabildikleri zaman, parası olanların çocukları diğerlerine göre çok daha iyi yetişeceği için liyakata önem veren bir toplumda bile diğerlerine oranla daha yüksek mevkilere gelecekler, karar mekanizmalarında daha fazla yükselecekler ve birkaç nesil içinde tam bir oligarşi oluşturmaya (Yani hep aynı sınıftan insanların yönetimde olduğu bir düzen oluşturmaya) başlayacaklardır. Toplumdaki eşitliği bundan daha kötü bozacak, başka bir uzun süreli gelişme olamaz.

 

Adalet ve İfade özgürlüğü konularında EŞİTLİK

Şu anda yurdumuzda acısını en çok çektiğimiz konular üzerine hemen her kesimden pek çok insanın şikayeti bulunuyor. Bu konular üzerinde ben bir söz söylemeyeceğim. Ama bu iki konu gelişkin batı ülkelerinde en önemli sorunları oluşturmazken, ilk dört konu toplumlarda önemli bir gerilemeye işaret ediyorlar.

 

Yukarıdaki konularda eşitliğin tesis edilebilmesi için özel mülkiyetin ortadan kaldırılması, ya da Sovyetler tarzı bir diktatörlük yaratılması kesinlikle gerekmiyor. Bilinçli bir toplumun bu hedeflere tam olarak ulaşması çok zor bile olsa bu önceliklere ulaşmak için yola çıkılması çok daha yaşanır, daha demokratik bir ülke olma yolunda ilerleyecektir.

 

Haldun Aydıngün’ün bir önceki yazısını okumak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Tavsiye İçerik | İlk Yazımız

Tufan Nedir ? Tufan’ın Tarihi ve Toplumlardaki Yeri

 

Bu içerik 521 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Yazarımız

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

Hasret Gültekin: Hasret Gültekin:
Müzik2 gün Önce

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise...

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11 WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11
Quiz&Test3 gün Önce

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.   Genel kültür testi...

Steam Ödülleri 2020 Steam Ödülleri 2020
Teknoloji4 gün Önce

Steam Ödülleri 2020

Steam Ödülleri 2020 Adaylık Komitesi Steam artık bir gelenek hâline gelen ödüllerini her zaman olduğu gibi bu sefer de kullanıcılarına...

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar
Mısır Mitolojisi4 gün Önce

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve   Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Tüm eski insanlar için dünya gizemle doluydu. Çevrelerindeki dünyada deneyimlediklerinin...

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi
Yunan Mitolojisi4 gün Önce

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades...

İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır? İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?
Tarih5 gün Önce

Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?

Fransız Devrimi Fransız Devrimi, devrimle bağdaştırdığımız neredeyse her şeye sahipti; açgözlü hayaller, hırslı aristokratlar, yüksek vergiler, başarısız hasatlar, gıda kıtlıkları,...

Mahir: Kısa Hikaye Mahir: Kısa Hikaye
Edebiyat5 gün Önce

Mahir: Kısa Hikaye

Mahir: Kısa Hikaye – Yüzüğü alınca “Evet!” der sandım. – “Hayır” mı dedi? – Hayır. Yani hayır demedi. Evet de...

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek
Deneme6 gün Önce

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Raziye Ayhan’ın Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek İki kişilik bir masada yalnız başıma oturuyordum , kimi zaman bu sayı çoğalıyor,...

Okunması Gereken Kitaplar #1 Okunması Gereken Kitaplar #1
Edebiyat7 gün Önce

Okunması Gereken Kitaplar #1

Okunması Gereken Kitaplar listemiz zamanla güncellenecektir. Bu listedeki kitaplar tamamen yazarın istediği sırayla düzenlenmiş ve herhangi bir “en iyi” sırasını...

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8 Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Edebiyat1 hafta Önce

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin...

yunan Tanrıları - wikikultur.com yunan Tanrıları - wikikultur.com
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız...

Arkeoloji1 hafta Önce

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele...

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15 Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15
Müzik1 hafta Önce

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel...

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları
Blog1 hafta Önce

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Salgın, virüs, maske, karantina, önlem, ellerimizle özdeşmiş dezenfektan kokusu ve nicesi… Pandemiye Özel Uzaktan Tatil isimli...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü
Deneme1 hafta Önce

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel yazımız sizlerle. Sınıfları boş tarlalara benzetiyorum. Öğretmenler birer çiftçi, öğrenciler ise tohumları. İlk önce ekiyorlar...

İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? Perseus, Yunan Mitolojisinin en büyük kahramanlarından biridir. O, Zeus ve ölümlü Danae’nin oğluydu. Korkunç bir...