Bize Ulaş!

Tıp

Dil Kanseri Nedir? Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Paylaşılma Tarihi :

,

İçerik: Dil Kanseri Nedir? Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dil Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ağızda oluşan birtakım yaraları görmezden gelebiliyoruz. Kimi yaralar asitli ve gazlı içecekler, sirke, limon, alkol ve sigara kullanımından dolaylı oluşabiliyor. Bazen fazla ceviz yersek bile bu yaralar mevcut olabiliyor. Genellikle sebeplere dayatıp durumu önemsizleştirebiliyoruz. Fakat zaman zaman durumu kontrol altına alamadığımızda tahminimiz dışında gelişen durumlarla karşılaşabiliyoruz. Bu durum kansere kadar gidebilir…
Genelde kanser denince akla; kolon, göğüs, prostat, pankreas, rahim ağzı kanserleri geliyor. Bunun dışında daha birçok kanser türü daha vardır. Bunlardan biri de dil kanseridir.

Dil’in İnsan Hayatındaki Yeri

Tat almamızı, derdimizi anlatmamızı sağlayan ve sindirimde başrol olarak yer alan; duyu organlarımızdan biri olan dil, büyük bir öneme sahiptir.
İnsanlar arasındaki iletişimin temel aracı olan dil, fonksiyonlarını yitirdiği zaman kaçınılmaz bir duruma sebebiyet verir.

Kanser Nedir?

Tanısı konduğunda veya başkaları tarafından bu kelimenin telaffuzunda genellikle insanların ”Evlerden ırak!” dedikleri, iyileşilmesi imkansız gibi düşünülen-fakat öyle olmayan-direkt insanı mezara koymuşçasına, sayılı günleri kalmışçasına düşündüren bir hastalık türüdür. Halk arasındaki ismiyle ”Kötü Hastalık” da denebiliyor.

İşin bilimselliğine girecek olursak Kanser:

Hücrelerin normal fonksiyonlarını yerine getiremediği, anormal durumlara sebebiyet verdiği süreçtir.
Kanser hücresi tipik ve atipik olmak üzere iki ana gruba ayrılırlar.

1.Tipik Hücre : Sınırları düzenli, yavaş büyüyen, dokunduğunuzda kıvamı genelde lastik gibi veya yumuşak silgi gibi olup; iterek büyüyen, sınırları düzenli olduğu için belli bir kapsülü olan ”Benin(Benign)” diğer adıyla ”İyi Huylu Tümör” olarak bilinen hücrelerdir. Bunlar çoğunlukla canlıya zarar vermezler. Hasta eğer rahatsız olup aldırmak istiyorsa, doğru bir cerrahi müdahale dahilinde alınır, nüks etmez.

2. Atipik Hücre : Sınırları düzensiz, hızlı bir şekilde büyüme gösteren; dokunulduğunda oldukça sert hatta taş gibi olup, sınırlarının düzensizliğinden ötürü kapsülü olmayan ve tipik hücrenin aksine iterek değil, yiyerek-yok ederek-çoğalan hücrelerdir. ”Malin(Malign)” diğer adıyla ”Kötü Huylu Tümör” olarak bilinen KANSER hücreleridir.

Dil Kanseri Nedir? Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dil Kanseri Nedir? Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kanserdeki süreç normal sürece oranla, daha uzun süreli etkiler ve anormal durumlar içerebilmektedir. Bunu dil kanseri üzerindeki etkisiyle ele alalım.

Dil Kanseri Belirtileri

Dil Kanseri Nedir? Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dil Kanseri Nedir? Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 1. -Dil üzerinde kırmızı veya beyaz lekeler
 2. -Dil üzerinde veya ağız içinde oluşan ve uzun bir süre boyunda geçmeyen yaralar (1 yıl olmasına rağmen geçmeyen yaralar buna örnektir)
 3. -Dil ve çenenin hareket fonksiyonunun zayıflaması
 4. -Kronik boğaz ağrısı
 5. -Çiğneme ve yutkunma sırasında gerçekleşen ağrı
 6. -Kronik ve anlamsız bir biçimde gerçekleşen ağızda uyuşukluk hissi
 7. -Boyun ve yanak bölgelerinde şişkinlik
 8. Dilin farklılaşması
 9. Diş etinde uzun süre iyileşmeyen yaralar
 10. Dişlerin sallanması (Diş etlerinin zayıflamasına bağlı gelişen can sıkıcı bir diğer olay.)
 11. Tükürükten kan gelmesi
 12. Konuşmada güçlük çekilmesi
 13. Ağız içindeki aftlar (basit bir aft deyip geçmemekte fayda var.)
 14. Diş protezlerinin yanlış kullanılması (Bazen çekilen dişlerin yerine geçici veya kalıcı diş protezlerine yer vermek gerekebilir. Bu esnada protezlerin dar gelmesi, vurması sonucunda ağıziçinde meydana gelen hasarlar da dil kanserinde önemli rol oynamaktadır.)
 15. Çiğneme esnasında kulağa vuran zonklama gibi belirtilerle kafamızı kurcalayan bu kanser türü, erken tanı dahilinde daha da ilerlemeden durdurulabilecektir.

Dil Kanserine Neler Sebep Oluyor

?Aft

Tam olarak sebebinin ‘şundan dolayı oldu’ diyerek anlaşılamayan kanserler, bazı durumlardan ötürü gelişebileceği tahminler dahilindedir.

Bunlar:

 • Alkol ve sigara kullanımına,
 • Ağız içinin yeterince iyi bir şekilde temizlenmediğine,
 • Yukarıda da bahsettiğimiz gibi; diş protezlerinin yanlış kullanımına,
 • Frengi hastalığına,
 • HPV virüsüne,
 • Siroza,
 • Bağışıklık sisteminin zayıflığına bağlı gelişebilmektedir.

Tüm bu belirtilerin yanı sıra, aynı Frengi, Siroza ve HPV virüsünde de olduğu gibi; farklı bir hastalığa bağlı da sebep oluşturabilir. Farklı bir kanser tanısıyla izlenen bir hastada metastaz sonucu da gelişebilir.

Metastaz Nedir?

Dil Kanseri Nedir? Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Dil Kanseri Nedir? Dil Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kanser hücresinin bulunduğu dokudan veya organdan başka bir doku veya organa sıçraması olayıdır. Bu sıçrama olayı uzak bir doku da olabilir yakın bir doku da. Sıçradığı dokunun da fonksiyonlarını tıpkı kanserli dokunun fonksiyonlarını bozduğu gibi bozmaktadır ve buna bağlı olarak yeni bir kanser türü daha meydana getirmektedir.

Ağıziçi Yarası Diyip Geçmeyin, Kanser Belirtisi Olabilir

Hastalığın ilerleyiş evresine bağlı olarak farklı farklı tedavi süreçleri gerçekleşmektedir. Kanser, erken tanı konulduğu takdirde %90 oranla durdurulabilir. Tekrar etmesi ise %5 oranında değişebilmektedir.

Başlıkta da olduğu gibi. Ağız içi yaralarını tiye almayın. Kendi kendinizin hekimisiniz. İlk önce kendiniz takip etmelisiniz. Baktınız ki normali aşan bir durum var veya anlamıyorsunuz, işi uzmanına danışmalısınız. Bu sayede erken tanı dahilinde yaşanabilecek olumsuz durumları en aza indirgeyebilirsiniz. Bunun dışında şu an içinde bulunduğumuz pandemi dönemi süresince eller kadar ağız sağlığınız da çok önemli. Dişlerinizi ve dilinizi düzenli olarak temizlemeye özen göstermelisiniz.

”Sebebini kesin olarak bilemesek bile işin bilincinde olursak eğer bir şeylerin önüne geçebileceğinize her zaman inanın, önlem almaktan korkmayın ve asla unutmayın ki ERKEN TANI HAYAT KURTARIR.”

Kaynak ve İleri Okuma

 • http://www.ciltuzmani.com/benler.html (Benin – Malin Arasındaki Fark)
 • https://www.hurriyet.com.tr/aile/agiz-ici-yaralari-dil-kanserinin-habercisi-olabilir-mi-429676 (Dilde lekeler)
 • https://www.sanal-hastane.com/dil-kanseri-nedir-nedenleri-belirtileri-tedavisi-ameliyati/ (Dildeki farklılaşma)
 • http://oncoclinic.net/metastaz-tedavisi-mumkun-mu/ (Metastaz)
 • https://www.sanitasaglikgrubu.com/agiz-kanseri-belirtileri/ (diş eti kanaması)
 • https://onedio.com/haber/agiz-kanseri-nedir-agiz-kanserinden-nasil-korunulur–232876 (Ağıziçinde aft)

Bu içerik 328 kez okunmuştur

Merhaba! Ben Selin. Patoloji Laboratuvar Teknikleri mezunuyum. Burada Tıp kategorisinde sizlerle birlikte olacağım. Umarım yararlı bilgiler bırakabilir, sizleri bilinçlendirebilirim. :)

Okumaya Devam Et
Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Tıp

Hastanelerde Sıkça Duyduğumuz veya Karşılaştığımız Patoloji Nedir?

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

Hastanelerde Sıkça Duyduğumuz veya Karşılaştığımız Patoloji Nedir?

Patoloji, ”patojen” ve ”oloji” kelimelerinin birleşimidir.

Patojen, hastalık yapıcı organizma anlamına gelirken; ”-oloji” bilim anlamına gelmektedir. Yani bunlara bakarak patolojinin bir hastalık bilimi olduğunu görebilmekteyiz. Aynı zamanda Yunanca ”Pathos” anlamına da gelmekte. Akıllara marketlerde satılan patos cipsleri geliyor. Sizce bu bir tesadüf mü? Yıllarca cipslerin kanserojen madde içerdiğini söyler durur büyüklerimiz. Bu da alenen kanıtı olabilir.

Hastanelerde Sıkça Duyduğumuz veya Karşılaştığımız Patoloji Nedir?

Mikroskop

Günümüzde pek bilinmeyen ve sık sık bu meslek içinde olanlara sorulan bir sorudur. Peki nedir?

İnsan vücudunda gelişen çeşitli hastalıkların tanısının konduğu bir bilimdir. Gelen biyopsiler ile gerçekleşir. Amaç; dokuda veya organda:

 1. Tümör var mı?
 2. Tümör varsa iyi huylu mu, kötü huylu mu?
 3. Diğer dokulara sıçrar mı veya zarar verir mi?
 4. Enfeksiyonlu mu?
 5. Kist mi var?

Bu sorular çoğaltılabilir. Genel anlamda amacı, hastalıklı dokuyu tespit edebilmektir. Bunun yanı sıra otopsilerin incelenmesinde de katkıda bulunur.

Bir Patoloji Laboratuvarı İşleyişi Nasıldır?

#Hastalıklı organ veya dokudan biyopsi alınır.
#Biyopsi, istek formu ve biyopsi kabıyla beraber Patoloji Laboratuvarı’na teslim edilir.
#Patoloji Laboratuvarı’nda bulunan sorumlu, kabul-kayıt işlemini gerçekleştirir ve hastaya özel bir protokol numarasıyla takip edilir.
#Protokol numarası, barkodlar halinde biyopsi kabına ve istek formuna yapıştırılır ardından form ve kap ilgili birime gönderilir.
-Eğer gelen biyopsi sıvı ise Sitoloji birimine gönderilir. İçi püre gibi, tanecikli veya bütün halinde ise bu Makroskopi odasına gönderilir.-

Hastanelerde Sıkça Duyduğumuz veya Karşılaştığımız Patoloji Nedir?

Makroskopi

#Makroskopi odasında gelen biyopsinin Patolog tarafından incelemesi yapılır. Şüpheli dokuyu tespit ettikten sonra işlenmesi için Patoloji Teknikerleri devreye girer.
#Tekniker, belli prosedürleri izleyerek dokuyu mikroskopta görünür hale getirir ve Patoloğa teslim eder.
#Patolog, incelemelerin ardından tanıyı koyar ve hastanın raporunu yazar. Buna göre izlenecek yol hastanın hekimiyle beraber kararlaştırılır.

Sitoloji Nedir?

Sitoloji, Patoloji’nin alt dalıdır. Hücre bilimi anlamına gelmektedir. Sitoloji’nin amacı, erken tanı, tedavi, raporlama ve hormonal hastalıkların saptamasıdır. Daha çok smear(simir)lerin gönderildiği birimdir. Bunun yanı sıra sıvılarla çalışılır: Batın sıvısı, plevra sıvısı, BOS (Beyin Omurilik Sıvısı), balgam, idrar, smear vb. vücut sıvıları ve kimi zaman da kan.

Patoloji Teknikerliği Okuyan Biri Nerelerde Çalışabilir?

#Adli Tıp Kurumları
#Patoloji Laboratuvarları
#Sitoloji Laboratuvarları
#Özel Klinik Laboratuvarları
#Hastane Laboratuvarları
#İmmünhistokimya Laboratuvarları
#Histokimya-Histoloji-Histopatoloji Laboratuvarları’nda görülen ders ve alınan eğitimler vasıtasıyla çalışılabilir.

Hastanelerde Sıkça Duyduğumuz veya Karşılaştığımız Patoloji Nedir?

Hastanelerde Sıkça Duyduğumuz veya Karşılaştığımız Patoloji Nedir?

Patoloji’nin Günümüzdeki Durumu Nedir?

Kimi hastanede Patoloji Laboratuvarı bulunmamaktadır. Çoğunlukla büyükşehirlerde, merkezi hastanelerde, küçük şehirlerin de bazı hastanelerinde yer alan, günümüzde olanak sağlamayı ve teknikerlerini en iyi şekilde yetiştirmeyi beklemektedir.

Twitter hesabımıza ulaşmak için tıklayınız.
Tıp kategorisindeki diğer yazılara ulaşmak için tıklayınız.

Tavsiye İçerik

https://wikikultur.com/2020/10/11/okunmasi-gereken-kitaplar/

Bu içerik 566 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Tıp

Antidepresan Nedir? Ne için Kullanılır?

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

İçerik: Antidepresan Nedir? Ne için Kullanılır?

Antidepresan Nedir? Ne için Kullanılır?

 

Her insan hayatının bir döneminde mutlaka ruhsal sıkıntıları olmuştur . Yaşamanın da sorumlulukları vardır. Kimi zaman zor dönemlerden geçeriz. Yanınızda bir dostunuz bile olmayabilir . içinden çıkılmaycak problemleri nasıl çözeceksiniz ? Telaş etmeyin bunlar hayatın bir parçasıdır. Zorluklar ve kolaylıklarla doludur hayat. Kimi zaman bu zorluklar ruh halimizi etkiler  ruhumuz yaralanır. Anksiyete,depresyon veya panik atak vb sonuçlar doğurabilir. Bu tip sorıunların tedavisinde kullanılan ilaçlar antidepresan olarak adlandırılır . Ayrıca kronik ağrı gibi durumlardada başvurulan bir yoldur. Günümüz Türkiye’sinde bir uzmandan yardım almanın delilik olduğu algısı malesef hala yaygındır. Ancak şu bir gerçektir ki her 10 kişiden biri antidepresan kullanmaktadır. Sinir sistemi hastalıkları grubu ilaç tüketimi her yıl artmakta ve 3. sıradadır.

antidepresan nedir? wikikultur.com

antidepresan nedir?

Antidepresanların  Etki Mekanizması Nasıldır?

 

Üç popüler antidepresan türü  vardır. MAO İnhibitörleri(Monoamin Oksidaz İnhibitörleri),TCA ( Trisiklik Antidepresanlar ) ve SSRI(Seçici Serotonin Geri Alım İnhibitörleri). Bunlar arasında en moderni SSRI grubu ilaçlardır. Vücudumuzda birtakım nörotransmitter maddeler hayati öneme sahiptir. Bunlardan arasında serotonin ve dopaminin yeri büyüktür. Serotonin eksikliğinde depresyon vb sorunlar ortaya çıkarken dopamin eksikliğinde parkinson fazlalığında ise şizofreni ortaya çıkar. Bu üç grup serotonin ve norepinefrin veya endorfin düzeylelrine etki eder. Bu maddeler iki sinir hücresi arasında (sinaptik boşluk) çalışırlar. Burada kullanılırlar ve tekrar kullanılmak üzere geri dönerler, böyle bir döngü vardır. Ancak ruhsal durumumuz bunların miktarını etkiler.

MAO İnhbitörleri güçlü depresyon durumlarında pek kullanılmaz. norepinefrin ve serotonin yıkımını bloke ederek etkisini gösterir. MAO, noradrenerjik, dopaminerjik ve serotoninerjik sinir uçlarında ; karaciğer, barsak ve akciğerde daha yüksek oranda olmak üzere çeşitli bölgelerde bulunan mitokondriyel bir enzimdir. MAO a ve b enzimleri vardır ancak  a enzimi depresyon vb. Tedavisinde kullanılır b enzimi parkinson hastalığında kullanılır.

Tetrasiklik Antidepresanlar(TCA) NE ve 5-HTnin nöronal geri alımını inhibe ederler, bu ise sinapsdaki nörotransmiter miktarını artırır. Zamanında farklı bir ilaç grubu gibi tanıtılsada aslında trisiklik antidepresanlarla aynı gruptur. Burada yaptığımız sınıflandırma dışında kalan bir çok farklı ilaç grubu bulunmaktadır.

SSRI grubu ilaçlar en çok reçete edilenlerdir bunun sebebi hem en iyi sonuç alınması ve bu sırada yan etkilerin minimalize edilmiş olmasıdır. Bu kategorideki ilaçlar sinaptik boşluktaki serotonin iletim miktarını arttırırlar. 1989’dan günümüze kadar kullanılmaktadırlar. *Seratoninin büyük bir kısmı bağırsaklarda üretilmektedir(%90-95) kalan kısmı ise beyinde. Hatta bazı uzmanlara göre depresyon bir bağırsak hastalığıdır.

 Antidepresanların Etkileri | Antidepresan nedir?

 

antidepresan nedir? wikikultur.com

antidepresan nedir? via: medicalxpress.com

Her ilacın olumlu ve olumsuz etkileri vardır ve hekiminiz bir ilaç yazdıysa olumsuz etkilerini gözönüne alarak yazmıştır. Antidepresanların çok fazla yan etkisi olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak yeni geliştirelen ilaçlarda bu etkilerin  az olduğu vurgulanması gereken bir noktadır. Antidepresanlar uzun kullanımda etkilidir. Doktorlar minunmum 6 ay kullanılmasını tavsiye ediyorlar. Sonuçta davranışta ve ruhta iyileşmeler olucak. Bu tarz ilaçlar fazla hızlı tesit etmezler. Belli bir süre sonra ne olduğunu belkide farkında olmayacağız. Beyindeki bu kimyasallar davranışlarımıza etki ediyorlar.

İlk kullanmaya başlandığında neredeyse tüm yan etkiler 1-2 hafta içinde görülür ve geçicidir. Minumum  3-4 hafta sonunda olumları etkileri gelmiş olacaktır. Düzensiz kullanımları oldukça tehlikelidir. Böyle durumlarda beyninizdeki kimyasal seviyeleri bozulacaktır ve durmunuz çok daha ağırlaşıp farklı problemlerle karşı karşıya kalacaksınız. Ayrıca herkesin aynı ilaca yanıt vermesi beklenmez. Kişiye özel bir tedavi izlenmesi gerekmektedir.

Farklı yan etkiler bulunsada bunların bazı ortak yan etkileride vardır.Ajitasyon, kilo alma veya verme, kalp çarpıntısı(halk arasında tekleme),daha fazla terleme, uyku ve uykusuzluk hali ,sersemlik, uyuşukluk, mide bulantısı, kabızlık,baş ağrısı,cinsel problemler ,kas titremeleri vd.

Bu ilaçlardan herhangi bir tanesi sizi tamamen iyileştirebilir ancak bilişsel davranış tedavisi ile birlikte uygulandığında çok daha başarılı bir sonuç elde edilir. Bu tedavi düşüncelerimizi kontrol etmeyi ve olumlu yönlendirmeyi, davranışlarımızı ve hislerimizi düzenlemeyi sağlar.

antidepresan nedir? via: wikikultur.com

antidepresan nedir? via: npr.com

Sarı kantaron adlı bir bitki doğal SSRI grubu ilaç etksi sağladığı gözlemlenmiştir fakat bu konu üzerinde çalışmalar hala sürüyor.

Ülkemizde 100 kişiye 3.5 psikiyatrist düşmekte iken gelişmiş ülkelerde bu sayı 100 kişiye 15 psikiyatristtir. Tüm Dünya’da ve ülkemizde ekonomik bir kriz hakimken psikolojilerin normal kalması bir hayli zordur.

Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 

 

 

Bu içerik 1284 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Tıp

Koronavirüsü Belirtileri Nelerdir? Koronavirüs Semptomları (soru-cevap)

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

İçerik: Koronavirüsü Belirtileri Nelerdir? Koronavirüs Semptomları (soru-cevap)

Bu içerikte neler var?

Soru 1;  Covid-19 (Korona Virüs) ile ilgili en çok merak edilen sorulardan birisi insandan hayvana – Hayvandan insana geçiyor mu?

Cevap;

 Önceki ve bu SARS vakalarında enfeksiyonun insandan hayvana geçtiğine dair tatmin edici bilimsel bilgi yok. Elbette kediler ve köpekler de memeli hayvanlar ve bu virüs onları da etkileyebilir ancak bu olsa bile korkulacak bir durum yaratmadigi düsünülüyor. Burada şu bilgiyi atlamayalım: insandan hayvana bir tane geçiş yaşandığı biliniyor. Hayvandan insana şu an için bir geçiş yok. Bu çalışmalar ve gözlemler devam ediyor.

Şu ana kadar hiçbir bilimsel kaynakta ev hayvanlarının insanlar için tehlike oluşturduğuna dair bir bilgi yok. Ayrıca kedilerde örneğin kendilerine has virüsler var. Onların koronavirüslerinin insani etkilemediği biliniyor.
Mesela insandaki HIV’in kedideki versiyonu FIV. FIV insanı etkileyemiyor. Biz laboratuvarımızda da FIV kullanarak deneyler yapıyoruz. Ev hayvanları konusunda Science dergisindeki bir röportaj şu: https://www.scıencernag.org/news/2020/03/quarantine-cat-disinfect-dog-latest-advice-about-coronavirus-and-your-pets

Soru 2; Televizyonlarda söylendiği gibi “Wuhandaki balıkçılara virüs bulaşmıyor, Türk insanının genlerinden dolayı virüs yayılmayacak.” Vb. gibi söylemlerin bilimsel gerçekliği nedir?

cevap;

Bu söylemlerin kelimesine bile itibar etmemek gerekiyor. Bu konuda bir çok kere yazdım ve konuştum. Aşağıya bağlantıları ekleyeceğim. Bu söylemler halkta yanlış izlenimler bırakarak salgının yayılmasını hızlandırıcı etki yapacaktır ve tamir edilemez sonuçlar doğurur.
Bu soylemleri ortaya atan kişilerin halk sağlığını tehlikeye attıklarını ve suç işlediklerini söylememiz gerek. Bilimsel bilgiye dayanarak ilerleyebiliriz. Safsatalarla değil.

soru 3; Şu an pek hissedilmesede ne yazık ki bir panik havası var. Bu yaşanan panikten dolayı insanlar market ve eczanelere akın etti. Insanlar özellikle kolonya ile maske aldılar. Kolonya ve maske bizleri korur mu? Ne derecede korur ve ek olarak kendi başımıza neler yapabiliriz? Covid-19 ortaya çıktıktan bir süre sonra şu söylem ortaya çıktı: “Ölüm oranı yaşlılarda daha yüksek.” Fakat Çin’den gelen görüntülerde genç insanların da hayatını kaybettiğini gördük. Bu konunun bilimsel ve istatiksel açıklaması nedir? Doğruluğu var mı?

Cevap;

2 tip maskeden bahsediyoruz genelde. Bir ameliyat maskeleri, daha basit ve daha az koruyucluğu olan. Bir de N95 gibi daha teknik maskeler. Maskenin koruyuculuğu elbette var ancak birçok kere söylediğimiz üzere maskeye en yüksek ihtiyacı olan kesim ilk aşamada sağlık personeli. Yüksek koruyuculuğa sahip özel maskeler ve buna uygun kıyafetler. Onun dışında maske günlük yaşamda ise yarayabilir ancak maskeye hücum etmek de başka sıkıntılar doğuracak. Stokçuluk sakıncalı. Bu konuyu ©gazeteduvarida belirtmistik.

Stokçuluk yaparsak şunlar olur:

 • (1) zamanı geldiğinde ihtiyaç olacak maddeler (gıda, malzeme, tıbbi ekipman) bulamaz hale geliriz.
 • (2) Fiyat dengesini değiştirerek fırsatçılığa izin veririz.
 • (3) Toplumda bir paranoya yaratırız. Bunların hiçbiri bilimsel bir şekilde hastalığa karşı önlem almanın yerini tutmaz.
 • Söyle yapılabilir: normalde tükettiğinizin ./025’si kadar fazlasını alabilirsiniz ve bunu evinizde tutabilirsiniz. Bir sonraki hafta yine bir %25 fazla alabilirsiniz.

An itibarıyla durum aşağıdaki tabloda. Kapanan vakaların %7’sı ölümle sonuçlandı. Semptom göstermeyen kişilerin hastanelere alınmadığını düşünürsek dünya popülasyonunda bu rakan aşağıya düşecektir. Şimdiki göstergeler ölüm oranının %2-3 arasında oalçağına dair. Yaşlara göre etkilenme de şöyle. Eğer bir yaş grubundan bir kişi enfekte olmuşsa, ölüm oranın] veren bir tablo. 50 yaş altı vakalar daha az ölümle sonuçlanacak ancak bu 50 yaş altı kişilerden yaşamlarını kaybedenlerin daha az olacağı anlamı taşımıyor. (http://worldorneters.ınfo) Enfekte olma kapasitesi olarak aslında gençler daha fazla risk taşıyabilir.

Çünkü hareketlilik ve sosyal temas genç nüfusta daha fazla. Okulların tatil edilmesi iyi bir durum çünkü çocuklar da semptom göstermeseler de enfekte oluyorlar ve taşıyıcı durumundalar. Ölüm oranı 70 yaş üstünde daha fazla fakat toplam enfekte olan nüfusa bakınca 50 yaş altının daha fazla olduğu düşünülebilir. Lancet dergisindeki bir makalede de zaten bu gösterilmiş. 60 yaş altı enfeksiyon sayıları 60 yaş üstünün birkaç katı. Yani herkes risk altında. Gençler “bana bir şey olmayacak” dememeli. Tedbir önemli!!!

Soru 5; Bazı tweetlerde hastanelerin acil bölümlerinde yığılmalar olduğuna dair şeyler okuduk. Insanlar bu süreci nasıl işlemeli? Tam olarak ne yapmalı? Nereye nasıl başvurmalı? Örneğin ben korona virüs şüphesi taşıyorsam evden çıkmamam en doğru olan şey. Peki nasıl test yaptıracağım?

 

Cevap;

DSÖ verilerine göre, her ülkenin biraz farklı protokolleri var. Ama öncelikli olan şu: eğer semptomunuz olduğunu düşünüyorsanız ya da #coronavirüs şüphesi olan birisiyle temas ettiyseniz kendinizi evinizde karantinaya alıyorsunuz, sosyal teması kesiyorsunuz!

Sonra, gerekli sağlık kurumları ile temasa geçiyorsunuz. Almanya örneğin merkezi bir telefon hattına sahip. Orayı ya da yereldeki uzantısını arayıp semptomlarınızı söylüyorsunuz. Sonra hemen test yapılmalı. Test yapmama Iüksümüz yok! Bu nedenle testler yeterli ve güvenilir olmalı. Türkiye’Deki testin detaylarını bilmiyoruz. Çok az yapildigini biliyoruz sadece. Sonraki aşama sağlık personelinde. Sizi ya evde tutup tedaviye devam edecekler, ya da hastaneye alacaklar eğer pozitif çıktıysanız.

Ama negatif çıksanız da sosyal teması azaltmak Hastahanelerde yığılmak en kötüsü. Şöyle düşünün: 1000 kişi semptom şüphesiyle hastanede yığılıyor. İçlerinden sadece 5 tanesi virüse pozitifse o süre içinde geri kalan 995 kişi de bu virüsü kapabilir. Yığılmak size zarar. Acil durumlar için devletin kriz planı olmalı.
Soru 6 Şöyle birkaç söylem daha var: “Korona Virüs yaz ayında yok olacak, para üzerinde yaşıyor, kargo siparişleriniz de olabilir.” vb. gibi. Bu söylemlerin bilimsel açıklaması nedir? Korona Virüs hangi yüzeylerde yaşıyor ve sıcaklıkta yok olması söyleminin bilimsel açıklaması nedir? Cevap WHO’ya göre bu doğru değil ve umutlanmamamız gerekiyor. SARS-CoV-2 için yaza doğru azalacağına dair bir kanıt yok. Halihazırda yaz mevsimini yaşayan ülkeler (Arjantin, Avustralya, Şili, Paraguay gibi) virüs hızla yayılıyor.
https://www.cnbc.con7/2020/03/06/its-a-false-hope-coronavirus-will-disappear-in-the-summer-like-the-flu-who-says.html

Soru 6; Korona Virüs testleri nasıl yapılıyor? Ülkemizdeki testler ile diğer ülkelerdeki testlerin herhangi farkı var mı? WHO’nun Korona Virüs’ü resmi bir şekilde pandemi olarak görmesi salgının artacağına bir işaret mi? Aşı süreci nasıl işliyor? ve iyileşen hastalar nasıl iyileşiyor?

Cevap;

Testler bir moleküler biyoloji metodu olan real time PCR (gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu) metodu ile yapılıyor. Çeşitli protokoller paylaşıldı birçok kurum tarafından. Bazıları yanlışlandı, iyileştirildi ve geliştirildi. Bunda bilim insanlarının katkısı vardı. Şeffaf olmanın ve açık olmanın faydası büyüktü. Türkiye’deki testlerin içeriği açıklanmadı. Testin çalışması elzem ve kapasitenin de çok olması gerekiyor. Çünkü salgın başladığında pozitif ve negatif insanları ayırmak büyük önem taşıyor.
Bu aslında basit bir test ve optimizasyonu kolay olmalı. Birçok ülke bunu yaptı. Amerikada bazı hatalar görülmüştü. Şimdi yeni antikor temelli testlere de geçiliyor. Evet. Pandemik demek büyük tehlike demek, tüm dünya üzerinde. Bunu ciddiye almalıyız. Şakası yok! I

Soru 7; Son olarak herao bireyin merak ettiği bu soruların dışında Korona Virüs hakkında bir genetik doçenti olarak nasıl bir bilgi verirsiniz? Bütün hepimizin bilgilenmesi açısından ve doğru bilgiyi takip etmek için ne/neler önerirsiniz?

Cevap;

Bu uzun bir konu ama sosyal teması azaltmak bu aşamada en önemlisi tedbir. Elleri yıkamak ve insanlarla temas etmemek.Sorumlu davranın lütfen! Bazı bilgilere de daha önceki yazılarımdan ulaşabilirsiniz. Bağlantıları aşağıya kopyalıyorum.

Bu içerik 413 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Yazarımız

Son Yazılar

Hasret Gültekin: Hasret Gültekin:
Müzik1 gün Önce

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise...

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11 WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11
Quiz&Test2 gün Önce

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.   Genel kültür testi...

Steam Ödülleri 2020 Steam Ödülleri 2020
Teknoloji3 gün Önce

Steam Ödülleri 2020

Steam Ödülleri 2020 Adaylık Komitesi Steam artık bir gelenek hâline gelen ödüllerini her zaman olduğu gibi bu sefer de kullanıcılarına...

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar
Mısır Mitolojisi4 gün Önce

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve   Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Tüm eski insanlar için dünya gizemle doluydu. Çevrelerindeki dünyada deneyimlediklerinin...

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi
Yunan Mitolojisi4 gün Önce

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades...

İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır? İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?
Tarih5 gün Önce

Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?

Fransız Devrimi Fransız Devrimi, devrimle bağdaştırdığımız neredeyse her şeye sahipti; açgözlü hayaller, hırslı aristokratlar, yüksek vergiler, başarısız hasatlar, gıda kıtlıkları,...

Mahir: Kısa Hikaye Mahir: Kısa Hikaye
Edebiyat5 gün Önce

Mahir: Kısa Hikaye

Mahir: Kısa Hikaye – Yüzüğü alınca “Evet!” der sandım. – “Hayır” mı dedi? – Hayır. Yani hayır demedi. Evet de...

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek
Deneme5 gün Önce

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Raziye Ayhan’ın Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek İki kişilik bir masada yalnız başıma oturuyordum , kimi zaman bu sayı çoğalıyor,...

Okunması Gereken Kitaplar #1 Okunması Gereken Kitaplar #1
Edebiyat6 gün Önce

Okunması Gereken Kitaplar #1

Okunması Gereken Kitaplar listemiz zamanla güncellenecektir. Bu listedeki kitaplar tamamen yazarın istediği sırayla düzenlenmiş ve herhangi bir “en iyi” sırasını...

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8 Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Edebiyat7 gün Önce

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin...

yunan Tanrıları - wikikultur.com yunan Tanrıları - wikikultur.com
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız...

Arkeoloji1 hafta Önce

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele...

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15 Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15
Müzik1 hafta Önce

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel...

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları
Blog1 hafta Önce

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Salgın, virüs, maske, karantina, önlem, ellerimizle özdeşmiş dezenfektan kokusu ve nicesi… Pandemiye Özel Uzaktan Tatil isimli...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü
Deneme1 hafta Önce

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel yazımız sizlerle. Sınıfları boş tarlalara benzetiyorum. Öğretmenler birer çiftçi, öğrenciler ise tohumları. İlk önce ekiyorlar...

İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? Perseus, Yunan Mitolojisinin en büyük kahramanlarından biridir. O, Zeus ve ölümlü Danae’nin oğluydu. Korkunç bir...