Bize Ulaş!

Sinema&Dizi

Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Paylaşılma Tarihi :

,

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Bu yüzden, Japon animasyonlarını onlarca yıl keşfedip keyifle izledikten ve önde gelen bazı anime web sitelerindeki sıralamaları kontrol ettikten sonra, kesinlikle izlemeniz gereken en iyi orijinal anime TV dizilerinin nihai listemizi oluşturduk.

1. Death Note

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Ölüm Defteri birçok nedenden dolayı listemizde bir numara. İlk olarak, Japon hayranları tarafından tüm zamanların bir numaralı anime dizisi seçildi. Ayrıca MyanimeList web sitesinde en popüler 1 numaralı anime dizisi olarak sıralanmıştır.

Death Note oldukça karanlık ve kahramanı diğer birçok dizide olduğu gibi basmakalıp bir iyi adam değil. Film, diğer anime dizilerinin cesaret edemediği yerlere gidiyor ve onu kesinlikle büyüleyici kılan da bu.

Shinigami, kurbanın yüzünü görebildiği ve adını Death Note defterine yazabildiği sürece herhangi bir kişiyi öldürebilen bir ölüm tanrısıdır.

Ölüm tanrısı yaşam tarzını yaşamaktan sıkılan Ryuk, insanların onu nasıl kullandığını görmek için bu defterlerden birini insan gerçeklerinde bırakıyor.

Savurgan lise öğrencisi Light Yagami, Ölüm Notunu bulur ve içine bir suçlunun adını yazarak test etmeye başlar. Suçlu anında ölür ve Işık, dizüstü bilgisayarın gücünün gerçekten ne kadar yıkıcı olduğunu anlar.

Işık, defterin yardımıyla dünyayı suçlulardan temizlemeye karar verir ve insanlar ona tapmaya başlar. Ancak polis, suçluları hedef alan bir seri katil olduğunu anlar ve L. adında eksantrik bir dedektifin yardımıyla onu yakalamaya çalışır.

Orijinal manga serisi 2003’ten 2006’ya kadar yayınlandı ve 12 cilt ve 108 bölüm içeriyor.

Madhouse tarafından geliştirilen anime dizisi Tetsuro Araki tarafından yönetilen 37 bölümden oluşuyor . Bunlar, Ekim 2006’dan Haziran 2007’ye kadar Japonya’da yayınlandı. 2006’da diziye dayanan hafif bir roman da yayınlandı, ardından bir dizi Nintendo video oyunu ve üç canlı aksiyon filmi, bir TV dizisi ve Japonya’da mini dizi izledi. Ağustos 2017’de Netflix’te gösterilen bir ABD filmi.

Dizi o kadar popüler hale geldi ki, buna dayalı olarak yazılmış ve bestelenmiş bir Broadway müzikali bile vardı.

Anime dünyasının mutlak en iyisini görmek ve deneyimlemek istiyorsanız Death Note kesinlikle her şeyden önce izlemeniz gereken bir dizi. Bu çok karanlık ve büyüleyici dizi ile sizi bekleyen deneyime hayran kalacaksınız.

2. Titan’a Saldırı – Shingeki no Kyojin

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Ranker tarafından En İyi Aksiyon Animesi seçilen Attack on Titan kesinlikle fantastik ve devrim niteliğinde bir anime. Dizi, memleketini yok edip annesini öldürdükten sonra yeryüzündeki tüm dev insansı Titanları yok etmeye yemin eden Eren Jaeger adında genç bir adam hakkında. Bu dizinin görüntüleri, inanılmaz hikayesi ve atmosferi, onu bu kadar benzersiz kılan ve çoğu anime hayranı tarafından sevilmesinin nedeni.

Büyüleyici hikayesi ve anime serisinin tüm prodüksiyonu, orijinal Attack on Titans’ın sadece 25 bölümü olmasına rağmen, onu en uzun süredir devam eden anime dizisi kadar popüler hale getirdi. Hajime Isayama’nın ödüllü bir mangasına dayanıyor. Bu dizi, gezegende kalan insanları çevreleyen üç duvarı korkunç Titan saldırılarından korumak için mümkün olan her şeyi yapan Eren Shingeki no Kyojin, Mikasa Ackerman ve Armin Arlert’in maceralarını ve Titanlara karşı mücadelesini anlatıyor.

İnsanları korumakla da ilgilenen üç farklı askeri şube var. Askerler, Titanlara saldırmak için ağaçlara, duvarlara ve binalara atlamak için kullandıkları Dikey Manevra Ekipmanı olarak adlandırılan özel yakalama sistemleri kullanıyor. Orijinal dizi 2013’te yayınlandı ve anime serisinin başarısının bir sonucu olarak bir spin-off hafif roman ve manga serisi oluşturuldu. İkinci sezon 2017’de yayınlandı ve Temmuz 2018 için planlanan üçüncü bir sezon var.

2018’de Attack on Titan manga 74 milyon basılı kopya sattı ve bu da onu tarihteki en çok satan manga serilerinden biri haline getirdi.

Öyleyse, ilham verici, iyi tempolu, güzelce çizilmiş aksiyon görmek istiyorsanız, Attack of the Titans serisini mutlaka izleyin. Onlar tarafından o kadar büyüleneceğinize inanıyoruz ki, büyük olasılıkla tüm diziyi aynı anda birden fazla izleyeceksiniz!

3. One Punch Man

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

One-Punch Man (ワ ン パ ン マ ンWanpanman , lit. “Tek Yumruk Adam”) , Bir takma adlı manga çizeri ‘nin yarattığı ve 2009’un başlarında kendi web sitesinde yayımladığı bir Japon süper kahraman parodisidir.  Bu seri daha sonralarda viral hale gelmiş ve Haziran 2012’ye kadar olan sürede websitesi 7.9 milyondan fazla tıklanmıştır. Japonca ismi olan Wanpanman aslında, aslında Japon çocukları arasında çok bilinen bir karakter olan Anpanman ‘ dan esinlenerek türetilmiştir. wanpan kelimesi aynı zamanda wanpanchi(“ing. tek yumruk, tür. tek yumruk”) kelimesini de çağrıştırır. One-Punch Man , aşırı derecede güçlü biri olan ve süperkahramanlık görevini hobi olarak gerçekleştiren Saitama adındaki bir karakterin başından geçenleri anlatır.

Bu serinin dijital versiyonu hali Yusuke Murata Tarafından çizilmektedir ettik 2012 yilindan İtibaren Shueisha’nın ‘nın Haftalık Genç Jump Web Comics websitesinde yayımlanmaktadır. Viz Media tarafından bu remake serinin İngilizce olarak yayımlanması için lisansı alınmıştır ve Haftalık Shonen Jump dijital dergisinde yayımlanmaktadır. 

Anime uyarlaması, Madhouse şirketi tarafından Japonya’da Ekim – Aralık 2015 tarihleri ​​arasında yayınlanmıştır.  Şu sıralarda ikinci sezon için çalışılmaktadır. 

4. Fullmetal Alchemist: Broterhood

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Anime’nin sadece çocuklar için olduğunu düşünüyorsanız, tekrar düşünmek isteyebilirsiniz. Yetişkinseniz ancak anime’nin harika dünyasını keşfetmek istiyorsanız Fullmetal Alchemist: Brotherhood başlamak için harika bir yerdir.

Kısmen Hiromu Arakawa’nın manga serisine dayanan ilk Fullmetal Alchemist’in aksine , bu seri, manga serisi tamamlandıktan ve orijinal olay örgüsünü yakından takip ettikten sonra yapıldı. 65 ilgi çekici bölüm içerir, bu da sizi ilgilendiren ve arzulamanızı sağlayacak veya daha fazlasını yapacak. Hiroshi Onogi tarafından yazılan ve Yasuhiro Irie tarafından yönetilen dizinin prömiyeri 2009’da yapıldı ve 2010’a kadar yayınlandı. Yayınlandıktan hemen sonra İngilizce altyazılıydı, bu da onu Japon olmayan izleyiciler arasında çok popüler hale getirdi.

Ölü annelerini diriltmek ve aynı zamanda fiziksel bedenlerini tam ve sağlıklı formlarına geri getirmek için simya eğitimlerini geliştirme arayışına giren iki kardeş Edward ve Alphonse’un hikayesini anlatıyor. Diriliş için yapılan simya deneyinde Edward bir bacağını kaybeder ve kardeşinin ruhunu korumak için kolunu feda eder. Alphonse vücut zırhına dönüştürülür ve Edward, Eyalet Ordusunda Metal Simyacı olmak için diğer kardeşleriyle birlikte başkente giderken kardeşlerinin ruhunu ona aktarır. Ona muazzam simya güçleri vermesi beklenen Filozof Taşı’nı aramaya ise son sürat devam eder. Yolda, hükümetin bazı derin komplolarını ve babasının geçmişiyle ilgili ayrıntıları keşfeder.

DVD ve Blu-ray kutu setleri dünya çapında piyasaya sürüldü ve dizi ABD, İngiltere, Avustralya ve diğer birçok ülkede çeşitli kanallarda yayınlandı ve dünya çapında milyonlarca hayranın ilgisini çekti.

Fullmetal Alchemist: Brotherhood ile asla sıkılmayacak ve bir sahneyi ileri sarma ihtiyacını hissetmeyeceksiniz. Bu harika anime dizisinin her dakikası muhteşem ve dikkatinize ve zamanınıza değer.

5. Naruto Shippūden

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Naruto, ilk Naruto serisinin yıllar içinde piyasaya sürülmesinden bu yana büyük bir akım haline geldi. O zamandan beri, sayısız çizgi roman, film, oyun ve dizi ile ilgili ürünler yapıldı ve büyüyen Naruto hayranları ordusuna satıldı. Naruto Shippuden, köydeki en güçlü ninja (Hokage) olmak isteyen genç, hiperaktif ve gürültülü bir ninja olan Naruto Uzumaki’nin hayatını ve maceralarını araştırıyor. Dizi, Naruto’nun yoğun bir eğitimden geçmek için Konohagakure’den ayrılmasından iki yıldan fazla bir süre sonra başlıyor. Elit ninjaların organizasyonu olan Akatsu, shinobi dünyasını sollamayı planlıyor. Naruto, daha yaşlı olmasına rağmen, kendine olan güveni artması dışında çok fazla değişmedi. Hokage unvanının peşinde olan tüm kalbi ve ruhu ile hayatına devam eder.

Karakterler, düşmanları da dahil olmak üzere mükemmel bir şekilde oluşturulmuş, bu yüzden dünya çapında pek çok insan bu diziyi seviyor.

Hikaye sizi her zaman ilgilendiriyor ve heyecanlandırıyor, bu yüzden bu en izlenebilir uzun soluklu anime dizilerinden biri.

2007’den 2017’ye kadar yayınlanan büyük bir 500 bölüm içeriyor ve Naruto hayranları, en sevdikleri dizileri ve en sevdikleri anime kahramanlarını yıllar boyunca acımasızca takip ediyorlar. Naruto Shippuden, orijinal Naruto serisinden farklı olarak daha olgun bir izleyici kitlesini hedefliyor. Animasyon ve müzik olağanüstü ve dizide onları tekrar tekrar izlemek isteyecek bazı sahneler var.

Manga ve anime konusunda yeniyseniz, Naruto Shippuden kesinlikle başlamak için harika bir yer!

6. Naruto

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Manga ve animeyi duyduysanız, muhtemelen Naruto’yu duymuşsunuzdur. Listemizde bir diğer versiyonu olan Naruto Shippudüen’ı az önce işlemiştik. 35’ten fazla ülkede satılan 235 milyondan fazla kopya ile tarihin en çok satanlar manga listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Masashi Kishimoto tarafından yazılan bu, tanınmak isteyen ve köyünün lideri (Hokage) olma hayalini kuran bir ninja çocuk genç Naruto Uzumaki hakkında bir gençlik hikayesi. Naruto, doğumundan önce içinde büyük bir iblis Kyuubi’yi mühürledi ve bu durum, köyündeki yerini bulmaya çalışırken çocuk için sorunlara neden olur.

Hikaye iki bölüme ayrılmıştır – ilki çocuğun erken ergenlik yıllarında, ikincisi ise gençken. Ünlü manga dizisi, ilk olarak 2002’den 2007’ye kadar Japonya’da ve 2005’ten 2009’a kadar Cartoon Network’te yayınlanan 220 bölümden oluşan, tüm zamanların en popüler anime dizilerinden birine uyarlandı.

Devam filmi – Naruto: Shippuden 2009’dan 2011’e kadar yayınlandı ve devasa bir 500 bölümden oluşuyordu. Naruto’nun Boruto: Naruto Next Generations’daki oğlu Boruto Uzumaki ile devam ederken hikaye burada bitmiyor.

Serinin dışında Naruto hayranları, Naruto’nun karakterlerine ve hikayesine dayanan 11 filmden ve 11 orijinal video animasyonundan birini, video oyunlarını, hafif romanları ve ticaret kartlarını izleyebilir.

Naruto serisi çok sayıda ödül kazandı ve orijinal dizinin 23 dakikalık her bölümünde macera, aksiyon, dövüş sanatları, komedi ve Shounen karışımıyla izlenmesi gereken büyüleyici bir anime.

Öyleyse, macera, eğlence, drama ve çok güçlü bir takipçiye sahip bir anime dizisinden bekleyeceğiniz her şeyle dolu büyümeyle ilgili bu hikayeyi mutlaka izleyin.

7. Dragon Ball Z

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Dragon Ball Z veya DBZ kesinlikle dünyadaki en popüler anime dizilerinden biridir. Orijinal Dragon Ball serisinin devamı niteliğindedir ve Akira Toriyama tarafından yazılan ve resimlenen manga serisinin sonraki bölümlerini uyarlar.

Hikaye, dövüş sanatları turnuvasını kazandıktan beş yıl sonra eşi ve oğluyla barış içinde yaşayan Gokuu ile başlıyor. Kendisinin Gokuu’nun uzun süredir kayıp olan kardeşi olduğunu iddia eden Raditz’in gelişi tüm bunları değiştirir. Goku’ya başka bir gezegenden nesli tükenmiş bir ırktan bir savaşçı olduğunu söyler. Gokuu, gezegenimizi fethetmek ve yok etmek için bir bebek olarak dünyaya gönderildi, ancak bir kafa travması geçirdikten sonra hafızasını kaybetti ve zayıfları korumak için savaşan iyi huylu bir kişi oldu.

Bu ifşanın ardından, Gokuu ve arkadaşları dünya dışı düşmanların sayısız saldırısıyla karşı karşıya kalır.

Karakterler, serinin hayranı olup olmadığınızı gözlemlemek gerçekten eğlenceli olan Dragon Ball serisinden bu yana büyüdü ve olgunlaştı.

Dragon Ball Z serisi 1989’dan 1996’ya kadar yayınlandı ve 261 bölüm içeriyordu. Serinin ABD ve Japonya’daki büyük popülaritesi nedeniyle Dragon Ball’a dayalı 17 film ve toplam 148 video oyunu yayınlandı.

Dragon Ball GT ve Dragon Ball Super dahil olmak üzere iki devam serisi var.

Listemizde daha da üst sıralarda bulacağınız orijinal Dragon Ball serisini izledikten sonra Dragon Ball Z serisini izlemek kesinlikle her anime meraklısı için bir zorunluluktur.

8. Fairy Tail

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Uzun süredir devam eden bu güzel anime serisi, harika animasyonları, ilginç karakterleri ve serinin yay benzeri yapısını birleştirdiği için onu ilk 10 listesine sokuyor. Bazıları Fairy Tale’in bir noktada tekrarlandığını görebilir, ancak shounen anime’nin gerçek hayranları için bu cennetten bir dizi. Lucy Heartfilia, güçlü ve tam teşekküllü bir büyücü olma hayali kuruyor, bu yüzden göksel anahtarları arıyor. Takibi sırasında, Natsu’nun üvey babası olan ejderha Igneel’i arayan Natsu Dragneel ve Happy ile tanışır.

Natsu bir büyücü ve bir Peri Masalı üyesidir ve bir kaçırılma girişimi sırasında Lucy’yi kurtarır. Onlara katılmasını teklif ediyor.

Yol boyunca bir yerlerde grup, büyülü kılıç ustası Erza Scarlet ve maceralarında onlara katılan buz büyücüsü Grey Fullbuster ile tanışır.

Birlikte kötülükle savaşırlar ve sayısız maceraya atılırlar, bu da bu diziyi izlemesi çok eğlenceli hale getirir.

Dizi, 2009’dan 2013’e kadar yayınlandı ve bu dönemde, 2012’de 19. Anime ve Manga Grand Prix’sinde en iyi Japon Anime Ödülü dahil olmak üzere bir dizi anime ödülü kazandı . Aynı adlı popüler manga serisine dayanıyordu. Hiro Mashima tarafından yazılmıştır.

9. Sword Art Online

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Sword Art Online aka SAO’nun büyük bir hayran kitlesi var. İnanılmaz müzik ve sesle güzelce çizilmiş bir animasyon serisidir. Devasa çok oyunculu çevrimiçi oyunların (MMO) hayranları bu anime serisine bayılacak.

Konu, 2022’de, oyuncuları özel Nerve Gear kaskları yardımıyla sanal gerçeklik dünyasına bağlayan Sword Art Online MMORPG oyununun lansmanı için dünya çapındaki oyuncuların bir parçası olan birkaç oyuncuyu içeriyor.

Kirito, oyuna ilk giriş yapan ve acemi bir savaşçı olan Klein ile kısa sürede yakın arkadaş olan bu hevesli oyunculardan biridir.

Oyuncular, çeşitli ortaçağ silahlarına eriştikleri ve korkunç canavarlarla tanıştıkları ve patronlarla savaştıkları Ainca’nın sanal dünyasında avatarlarını kontrol etmek için düşüncelerini kullanırlar. Oyuncular çok geçmeden oyundan çıkış yapamayacaklarını ve oyunun tüm seviyelerini tamamlayana kadar oyunun yaratıcısı tarafından tutulacaklarını fark ederler. Bu durumun en kötü yanı, oyunda ölürseniz, aslında gerçek hayatta da ölüyorsunuz.

Yani bu anime dizisinin sağladığı heyecanı ve macerayı hayal edebilirsiniz. 2012’de yayınlanan 25 bölümü Reki Kawahara’nın hafif romanlarına dayanıyor. Kitaplar ayrıca dünya çapında çok popüler hale geldi ve hatta bazı anime hayranları, dizinin belirli bölümlerinde eksik olan doğru ilerleme hızı ve yazma nedeniyle onları tercih ediyor.

MMO oyunlarını ve anime oyunlarını seven insanlar, Sword Art Online serisi ile kesinlikle bir sürpriz yaşayacaklar!

10. One Piece

Tek Parça Anime
Tek Parça Anime

En sevdiğimiz kahraman Luffy, bize, gerçekten bir şeyi başarmak istiyorsanız, hayatınıza mal olsa bile tüm kalbinizi ve ruhunuzu ona koymanız gerektiğini öğretti. One Piece’i bu kadar ilham verici ve sevilen bir anime dizisi yapan da budur. Luffy, “One Piece” adlı büyük mistik hazineyi arayan iyi huylu ve maceracı bir korsandır. O, hazineyi ilk bulan ve “Korsan Kral” unvanını alan ilk kişi olma hayalinin peşinde olan Büyük Korsan Çağı’nın bir parçası.

Dizi, sadece 17 yaşında olan ancak sayısız harika maceranın üstesinden gelen, karanlık gizemleri ortaya çıkaran ve çok sevilen ödül ve unvana giden yolda çeşitli düşmanlarla savaşan Monkey D.Luffy’nin maceralarını takip ediyor.

Toei Animation tarafından üretilen dizinin prömiyeri 20 Ekim 1999’da Fuji Televizyonunda yapıldı ve o zamandan beri 800’den fazla bölüm dünya çapında birçok ağda yayınlandı.

2011’de Toriko ile ve 2013’te Dragon Ball Z ile birkaç geçiş bölümü vardı.

Haziran 2004’te 4Kids Entertainment, One Piece’i Kuzey Amerika’da dağıtma haklarını satın aldı. Özel bir “Pirate Rap” tema şarkısı Amerikalı izleyiciler için bestelendi ve serinin İngilizce versiyonu Eylül 2004’te Fox’ta ve daha sonra Cartoon Network’te yayınlandı.

4Kids’in hedef kitleleri için uygun olmadığını anlaması nedeniyle, 143. bölümde ve ev videosu çıkışında yayın durdu. O zamandan beri, eğlence şirketi satın almaya gittiği tüm anime dizileri için çok daha ciddi kurallar ve kontroller uyguladı.

Funimation, One Piece serisini 2007 yılında İngilizce olarak lisanslamaya ve seslendirmeye başladı. Dizi daha az sansür ve daha az kısıtlama ile yayınlandı. Kablo programı 2008’de 13 bölümlük Japonca ve İngilizce olarak kesilmemiş bir DVD kutusu seti çıkardı. Bundan sonra 14 set daha piyasaya sürüldü.

Kesilmemiş dizi, Toonami’nin gece geç saatteki bloğunda yayınlanmaya başladı ve Mart 2017’de tek parça kaldırılana kadar devam etti.

2013 yılında DVD kutulu olarak adlandırılan DVD seti, Manga Entertainment tarafından ABD, Kanada, Avustralya, Güney Afrika, Latin Amerika, İngiltere ve Yeni Zelanda’da piyasaya sürüldü.

12 Şubat 2013’te Manga Entertainment’ın, One Piece’in Funimation dublajını Birleşik Krallık’ta DVD kutusu seti formatında yayınlamaya başlayacağı duyuruldu. [81] Crunchyroll, 2 Kasım 2013 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Güney Afrika, Avustralya, Yeni Zelanda ve Latin Amerika için diziyi eş zamanlı olarak yayınlamaya başladı. [82]

Ekim 2017’ye kadar dizinin 430 milyon kopyası satıldıktan sonra, One Piece tarihin en çok satan anime dizisi oldu.

Her bölümün tahmini prodüksiyon maliyeti yaklaşık 88.750 $ ‘dır ve dizinin dünya çapındaki anime hayranları arasında hala güçlü bir takipçisi var.

11. Bleach

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Şaşırtıcı bir 366 bölüm ile bu, listemizdeki en uzun anime dizilerinden biridir. 2004’ten 2012’ye kadar yayınlandı ve yıllar boyunca ciddi bir hayran topladı.

Hikaye, hayaletleri görebilen Kurosaki Ichigo adlı bir lise öğrencisinin etrafında dönüyor. Bu özel gücü bir ağacın çukurunda meydana gelen bir kazadan sonra alır. Olay sırasında, kendisi ve ailesi Hollow tarafından saldırıya uğradığında, Rukia Kuchiki adlı bir Soul Reaper, Ichigo ve ailesini kurtarmak için acele eder ve onları korurken yaralanır.

Ichigo, ailesini kurtarmak için Rukia’nın güçlerini almaya söz verir ve sonuç olarak, genç çocuk bir Ruh Azrail (Shinigami) olmak için eğitime başlar. Konu Altıncı His’dekine oldukça benziyor, bu yüzden o filmden hoşlandıysanız, muhtemelen Bleach’ı da seveceksiniz.

Ichigo daha sonra insanlara saldıran tüm boşlukları avlamaya devam ediyor. Eşsiz yeteneklere sahip sınıf arkadaşı Yasutora Sado, Orihime Inoue ve Uryuu Ishida da ona katılıyor.

Bleach TV dizisi, Tite Kubo’nun aynı adlı manga serisinin bir uyarlamasıdır. Dizinin yönetmeni Noriyuki Abe’dir.

Bu, birçok anime hayranı dizinin ilk 60 bölümden sonra sıkıcı olma eğiliminde olduğunu fark etse de, daha fazla izlemek istemenizi sağlayacak harika bir macera anime dizisidir, ancak gerçek bir hayranıysanız, eğleneceksiniz. 1. bölümden 366. bölüme kadar her biri.

12. Code Geass

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Code Geass: Hangyaku no Lelouch, Kutsal Britannia İmparatorluğu’nun Japonya’yı fethetmesinin ardından 2010 yılında geçen bir anime dizisidir. İmparatorluk, işgalcilerin Alan 11 olarak yeniden adlandırdığı ülkenin adı da dahil olmak üzere Japon halkından her şeyi almak için Knightmare Frames adlı güçlü robot silahlarına karşılık veriyor.

Kahramanı Lelouch Lamperouge, bir zamanlar Britanya İmparatorluğu’nun bir prensi olarak doğdu, ancak annesinin acımasızca öldürülmesinden sonra taht hakkından vazgeçti ve ardından imparator olan babasını yok etmeye yemin etti.

İki ordu arasındaki çapraz ateşe yakalandıktan sonra, CC adlı gizemli bir kız tarafından kurtarılır ve Britannian İmparatorluğu ile mümkün olan her şekilde savaşmak için Zero adlı maskeli bir kanunsuz olarak maceralı bir yolculuğa çıkar.

Bu güzel anime dizisi, “Clamp” adlı kadınlardan oluşan bir manga sanatçıları ekibi tarafından oluşturuldu. 2006 ve 2007’de dizinin 26 bölümünün yayınlanmasından bu yana, Code Geass’ın popülaritesi Japonya’da ve dünyanın geri kalanında artıyor.

Başarısı ve aldığı tüm ödüller neticesinde diziye dayalı birkaç roman ve manga yayınlandı. Ayrıca, serinin milyonlarca Blue-ray ve DVD seti dünya çapında satıldı.

Harika animasyonu, arsanın heyecan verici kıvrımları ve dönüşleri ve inanılmaz finali sayesinde, bu anime dizisi henüz piyasaya sürülen en iyilerden biri.

13. Hunter x Hunter

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Hunter x Hunter, Ekim 2011’den 2014’e kadar Japonya’da Nippon Television’da yayınlanan 148 bölümden oluşan bir başka büyüleyici anime dizisidir. Madhouse stüdyosu bunu yaptı ve Viz Media bu dizinin lisans sahibidir. Her bölüm 23 dakika uzunluğunda ve aksiyon, Shounen, maceralar, süper güç hikayeleri ve fantezilerle dolu.

Öldüğü sanılan babasının aslında hayatta olduğunu ve Ging adında efsanevi bir Avcı olduğunu öğrenen Gon Freecss adında bir genç hakkındaki bu hikayeye kapılacaksınız. Gon, ayak izlerini takip etmeye ve “Avcı” olarak bilinen seçkin unvana katılmaya kararlı hale gelir. Hikaye, Gon’un uzun süredir kayıp olan babasını bulmak için bir arayışa girerken sınava ve maceralarına hazırlanırken izlediği maceraları anlatıyor. Yol boyunca, genç Gon kayıp hazineleri bulmayı, düşmanları ele geçirmeyi, arkadaşlar edinmeyi ve keşfedilmemiş bölgeleri keşfetmeyi başarır.

Hiroshi Kojina tarafından yönetilen, Takahiro Yoshimatsu’nun karakter tasarımları ve Jun Maekawa’nın senaryosunu içeren Hunter x Hunter anime serisi, 1999’daki orijinal anime serisinin tamamen yeniden başlatılmasıdır.

Seri, Crunchyroll web sitesinde her orijinal bölümün yayınlanmasından bir saat sonrasına kadar sağlanan altyazılı eş zamanlı yayınlarla ABD, Kanada, Avustralya, İngiltere ve diğer ülkelerde anında popüler oldu. Bugün Viz Media, animeyi Blu-ray ve DVD’de ABD ve Kanada’da İngilizce dublajlı olarak sunma lisansına sahiptir.

Dizi, Nisan 2016’da Adult Swim’den Toonami’de Kuzey Amerika televizyonunda yayınlandı.

Hunter X Hunter serisi, gerçek bir Avcı olma yolunda Gon’un muhteşem maceralarını ve her türden karakter, canavar ve tuhaf yaratıklarla tanışan arkadaşları Leorio, Killua ve Kurapika’nın tadını çıkaracağınız için kesinlikle izlemeye değer. onların yolu.

Bu dizide bu kadar çok bölüm olduğundan endişelenmeyin, çünkü kendinizi tamamen tuhaf yeteneklere, inanılmaz fiziksel güce ve macera için sonsuz bir susuzluğa sahip olan bu karakterlerin hikayesinin içinde bulacaksınız.

Aslında, 148 sonra inci bölüm, çok büyük olasılıkla özlem daha olacak!

14. Tokyo Ghoul

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Tokyo Ghoul anime serisi, dünya çapında anime ve manga hayranları arasında oldukça tartışmalara yol açtı. Birçoğu, dizinin dayandığı orijinal manganın TV uyarlamasından çok daha iyi olduğu konusunda hemfikir. Bunun temel nedeni, Sui Ishida tarafından yazılan ve milyonlarca kişi tarafından sevilen karanlık manga serisinin sadece 12 bölüm halinde yapılmış olmasıdır. Bu, anime hayranlarının beklediği karakterlerin derinlemesine araştırılmadığı anlamına gelir.

Yine de, Tokyo Ghoul, özellikle sansürsüz versiyonu izlemeyi seçerseniz, oldukça korkunç olan mükemmel bir karanlık anime dizisidir.

Film, Rize Kamishiro adında başka bir hevesli okuyucuyla arkadaş olan ve bunun sonucunda gulyabanilerin insanlık dışı dünyasının karanlık derinliklerine çekilen ciddi bir üniversite öğrencisi Ken Kaneki hakkındadır. Hortlaklar, insan eti yiyen korkunç yaratıklardır. Gulyabaniler tarafından ona yapılan bir saldırı sırasında Kaneki neredeyse ölüyor. Hayatta kalmayı başarır, ancak yarım insan ve yarı gulya dönüşür. Bu, her iki topluma entegre olması için bu yeni yaşam tarzını değiştirmesine ve uyum sağlamasına neden olur.

Dizi, kendilerini normal görünüme dönüştürebilen ve böylece insanlarla kaynaşarak daha fazla kurban bulan kana susamış kötülüklerle dolu bir şehir haline gelen Tokyo’da geçiyor.

Anime serisinin 12 bölümü 2014’te yayınlandı. Bunların ardından bir uzun metrajlı film ve Tokyo Ghoul sequA adlı bir devam filmi izlediler ve daha sonra Tokyo Ghoul: “Jack” ve Tokyo Ghoul: “Pinto” ile devam etti. ”

Android akıllı telefonlar için Tokyo Ghoul adlı bir video oyunu ve popüler manga ve anime serisinden esinlenen PlayStation Vita için bir video oyunu var.

Karanlık ve kanlı anime seviyorsanız, Tokyo Ghoul’u seveceksiniz. Kanlı ve kanlı sahnelerden hoşlanmıyorsanız, sansürlü versiyonu güvenle izleyebilirsiniz!

15. Cowboy Bebop

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Cowboy Bebop, birçok kişi tarafından bir başyapıt olarak adlandırıldı ve yaygın olarak, yeni bir batı anime hayranları dalgasına kapıyı açan anime dizisi olarak kabul edildi. Çok sayıda anime ödülü var ve kesinlikle onları hak ediyor.

Seri, 2072’de, insanların güneş sistemindeki bir dizi farklı gezegeni ve ayı kolonileştirdiği ve Dünya’yı yaşanmaz bıraktığı zaman geçiyor. Galakside barışı korumakla görevli otoriteye Güneşler Arası Sistem Polisi denir. Polislere, “Kovboylar” olarak anılan çaresiz ödül avcıları yardım ediyor. Bebop uzay gemisindeki ekip, bu Kovboyların bir parçası.

Bir bakıma, bu inanılmaz derecede eğlenceli anime dizisi, uzayda bir batı setidir. Harika bir komedinin yanı sıra karanlık, aksiyon, romantizm, bilim, casusluk, trajedi ve felsefeyi bir arada birleştiriyor.

Kaygısız ve oldukça yumuşak Cowboy Spike Spiegel ile pragmatik ve oldukça gürültülü Jet Black ile son derece zeki, genetik olarak tasarlanmış Welsh corgi Win artı Faye Valentine ve Edward Wong arasındaki ortaklık kesinlikle büyüleyici. Ekip bir maceradan diğerine geçiyor ve bununla birlikte tüm karakterlerin geçmişi izleyicilere açıklanıyor.

26 bölüm 1998 ve 1999’da gösterildi ve 2001’de ABD’de Adult Swim’de gösterildi ve serideki güçlü western notası sayesinde çok sayıda yeni hayranın ilgisini çekti.

Cowboy Bebop muhtemelen Japonya dışındaki pek çok insanın anime ile ilgilenmesine ve ilgisini çekmesine neden olan anime dizisidir, bu yüzden Japon animasyonundaki yeni başlayanlar için mutlaka görülmesi gereken bir şeydir.

16. Fullmetal Alchemist

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Fullmetal Alchemist’in dokunaklı hikayesi, bu anime dizisinin hem Japonya’da hem de dünya genelinde popülaritesinin ana nedenidir. Bu, annesini kaybeden ve kardeşi Alphonse’un yardımıyla onu diriltmeye çalışan zeki genç bir simyacı Edward Elric’in onu ve iki uzvunu da kaybetmesinin göz yaşartıcı hikayesidir.

Simya becerileri sayesinde Edward, ölen kardeşinin ruhunu güçlü bir zırh takımına dönüştürmeyi başarır.

Daha sonra simyacıların yeteneklerini artırması beklenen Felsefe Taşı’nı bulma arayışına girer. Edward, efsanevi taşı elde etmek ve her ikisini de normal bedenlerine dönüştürmeye çalışmak için bu yolculuğa erkek kardeşini zırh şeklinde götürür.

Bu yolculuk kardeşler için hiç tahmin etmedikleri gibi engellerle ve düşmanlarla karşılaştıkça karanlık bir hal alır.

Seiji Mizushima tarafından yönetilen bu dramatik ve güzel anime dizisi 51 bölümden oluşuyor ve Ekim 2003’ten Ekim 2004’e kadar yayınlandı. 2004’te Fullmetal Alchemist, Animation Kobe Awards’da TV Feature ödülünü kazandı ve jüri tarafından önerilen yapımlardan biriydi. 2004 Japonya Medya Sanatları

Orijinal diziyi 2005’ten itibaren devam eden bir film olan “Conqueror of Shamballa” izledi. 2009’da Fullmetal Alchemist: Brotherhood adlı ikinci bir anime dizisi yayınlandı. İkinci seri, orijinal manga bölümlerinin çok daha yakın bir uyarlamasıdır.

Bu türün en sevilen dizilerinden birini görmek istiyorsanız izlemeniz gereken tanımlayıcı manga dizilerinden biridir.

17.  Steins; Gate

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Steins; Gate, Robotik; notlar ve Kaos; kafa da içeren Bilim Macera serisinin bir parçasıdır. White Fox anime stüdyosu tarafından 2011 yılında yayınlanan ve 24 bölümden oluşan anime dizisidir.

Arkadaşları Mauyuri Shiina ve Hashida Itaru (Daru) ile birlikte kazara bir zaman yolculuğu Telefon Mikrodalgası icat eden çılgın bilim adamı Rintaro Okabe hakkında gerilim ve bilim-kurgu animesidir. eninde sonunda tarihin ve günümüzün akışını değiştiren geçmiş.

5pb ve Nitroplus’un son derece başarılı Görsel romanı olan Steins’e dayanıyor; Gate anime, dünyanın dört bir yanındaki anime hayranları tarafından türünün en iyi bilim kurgu dizilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Dizinin lisansörü, Blur-ray ve DVD’yi tam bölümleriyle Kuzey Amerika’da yayınlayan Funimation’dır. Jukki Hanada tarafından yazılan Hiroshi Hamasaki ve Takuya Sato tarafından yönetilen dizinin karakterleri Jyuuta Sakai tarafından tasarlanmıştır.

Zaman yolculuğu hikayelerinden ve maceralarından hoşlanıyorsanız, bu anime sizi diğer birçok animasyonlu veya animasyonsuz zaman yolculuğu filminin sahip olduğu saçma ve bazen mantıksız olay örgüsüne sahip olmayan mükemmel hikayesiyle kesinlikle heyecanlandıracak.

Aslında Steins; Gate, çok uzun zamandır izlediğiniz en iyi anime dizisi olabilir!

18. Blue Exorcist

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Blue Exorcist, Kazue Kato’nun 2009’daki orijinal manga serisine dayanan aksiyon dolu bir anime dizisidir. Hikaye, kendisinin ve ikiz kardeşi Yukio’nun Şeytan’ın bir insan kadın tarafından doğmuş çocukları olduğunu öğrenen Rin Okimura adlı bir genç hakkında. Sonuç olarak Rin, Şeytan’ın güçlerini miras aldığını fark eder. Hikaye, Rin’in erkek kardeşinin rehberliğinde bir rahip ve şeytan kovucu olan çocukların üvey babasını öldüren ve Assiah dünyasını fethetmek isteyen babalarını yenmek ve yok etmek için bir şeytan kovucu olma arayışını takip ediyor.

The Blue Exorcist, ilk olarak 2011’de Japonya’da yayınlanan, her biri 24 dakikalık 25 bölümden oluşuyor. Kuzey Amerika’da sunulan serinin DVD ve Blue-ray lisansı Aniplex of America’dır.

Dizi, aksiyon, fantezi, iblisler ve Shounen ile dolu ve hepsi güzel sanat eserleriyle dolu eğlenceli ve etkileyici bir hikaye.

2017’de Blue Exorcist: Kyoto Saga adlı dizinin ikinci sezonu da yayınlanmaya başladı.

Gerçek şu ki hikaye o kadar büyüleyici ki, bir anime takipçisi olma eğiliminde olmasanız bile, 25 bölümün tamamını tek bir oturuşta izlemeye direnmek çok zor olacak!

19. The Seven Deadly Sins / Yedi Ölümcül Günah

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Macera ve fanteziyi seviyorsanız, The Seven Deadly Sins (Nanatsu no Taizai) anime serisiyle heyecanlanacaksınız. Hikaye, Avrupa Orta Çağ ortamına çok benzeyen Britanya bölgesinde geçiyor.

Yedi ölümcül günahı temsil eden yaklaşık yedi şövalye. Şövalyeler grubu başlangıçta Liones Krallığı’nı devirmeyi planladı ancak Kutsal Şövalyeler yüzünden başarısız oldu ve dağıldı.

Ancak 10 yıl sonra, Kutsal Şövalyeler kralı ele geçirmeyi ve zalim hükümdarlar olmayı başarır. Sonuç olarak Prenses Elizabeth, kayıp krallığı geri kazanmak ve dünyada uzun süredir kayıp olan adaleti bulmak için Yedi Ölümcül Günah’a doğru yolculuğuna başlar.

Oldukça popüler olan en çok satan manga serisi, 2014-2015 yılları arasında yayınlanan ve 24 bölüm ve 2 OVA’dan oluşan bir anime dizisine uyarlandı. A-1 Pictures stüdyosundan Shotaro Suga tarafından yazılan Tensai Okamura tarafından yönetiliyor.

Ocak-Haziran 2018 arasında yayınlanan ve ardından Ağustos 2018’de yayınlanan başarılı bir anime filminin izlediği ikinci bir sezon yapıldı. Yedi Ölümcül Günah’a dayanan hafif bir roman ve oyunlar da var.

Bugün Netflix, İngilizce sürümü için özel yayın haklarına ve Funimation ev videosu haklarına sahiptir.

Genel olarak, The Seven Deadly Sins, tüm aksiyon, eğlence ve harika müzikle heyecan verici ve oldukça hafif bir Shonen anime şovu izlemek isteyenler için güçlü bir öneridir.

20. Soul Eater

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Soul Eater, Nevada’da kurgusal bir şehir olan Death City’deki Shibusen adlı bir silahlar ve ustalar okuluna giden bir grup öğrenciyi konu alan oldukça eğlenceli bir anime dizisidir. Ana karakterlere silaha dönüşebilen ortaklar eşlik ediyor. Öğrenciler şehri korumak için ruh toplama arayışı içindedirler.

Ruh yiyiciler ancak 99 kötü ruh ve 1 cadı tükettikten sonra silaha dönüşebilirler.

Maka’ya bir tırpana dönüşen Soul eşlik ediyor, Death the Kid’in Patty ve Liz adında tabancaya dönüşen birkaç ortağı var ve Black Star’a, kendisini çok çeşitli silahlara dönüştürebilen ortağı Tsubaki eşlik ediyor.

Öğrenciler birlikte, Shibusen’i yok etmek ve dünyayı ele geçirmek isteyen çeşitli cadı ve şeytanlarla savaşmaya devam ediyor.

Bu dizide çok fazla eğlence, macera, güzel dövüş sahneleri ve çok fazla stil var, bu da onu izlemeyi mutlak bir zevk haline getiriyor.

TV dizisi Nisan 2008’den Mart 2009’a kadar yayınlandı

Pek çok anime hayranı, dizinin toplam 51 bölümünün ilk 26 bölümünü tercih ediyor çünkü bunlar biraz daha ciddileşen ikinci yarıya göre daha eğlenceli ve eğlenceli. Genel olarak, bu güzel yapılmış, eğlenceli ve şık bir anime dizisidir ve izlemekten kesinlikle keyif alacaksınız.

20. Akame ga Kill!

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Oldukça yavaş başlamasına ve bazılarınız Akame ga Kill’in ilk birkaç bölümünde sıkılmış olsa da, lütfen sabırlı olun çünkü bu inanılmaz anime dizisiyle büyük bir maceraya atılıyorsunuz.

Olay, kırsal kesimden gelen ve iki arkadaşı Sayo ve Leyasu ile Başkent’e gitmek için yola çıkan Tatsumi adında genç bir çocuğun etrafında dönüyor. Yolculuk, genç çocuğu İmparatorluğun yozlaşmasına karşı savaşmalarına yardım etmesi için işe alan tehlikeli suikastçılardan oluşan Night Raid grubuyla sayısız macerayı içeriyor. Night Raid’in tüm üyeleri farklı dövüş ve öldürme türlerinde uzmanlaşmıştır. Hepsi, son derece nadir malzemelerden yapılmış İmparatorluk silahları olan Teigu ile donanmış durumda. Onlara ayrıca Tehlikeli Canavarlar eşlik ediyor.

Genel olarak, bu dizi grafik karanlık ve kanlı içeriğiyle tanınır ve Japon animasyon TV dizilerinin hayranları arasında güçlü bir takipçi kitlesi vardır.

Dizinin yönetmenliğini Tomoki Kobayashi, yazarı Makoto Uezu ve yapımcılığını Square Enix üstlendi. İlk olarak Temmuz-Aralık 2014 arasında yayınlanan 24 bölüm içerir.

Seri, Takahiro’nun orijinal mangasının bir uyarlamasıdır ve ilk olarak Nippon BS Broadcasting TV ve Tokyo MX Mainichi Broadcasting System’de prömiyerini yaptı.

ABD’de Ağustos 2015’ten Şubat 2016’ya kadar Adult Swim’in Toonami bloğunda yayınlandı.

Aşırı öldürme ve kan izlemeyi sorun etmezseniz, kesinlikle Akame ga Kill’i tercih etmelisiniz! Dizi.

21. No Game No Lifeİçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Her anime hayranı, No Game No Life’ın tüm zamanların en parlak anime dizilerinden biri olduğu konusunda hemfikir olacaktır. Dizi, oyunlarla yönetilen başka bir dünyaya taşınan Sora ve Shiro adlı iki kardeş hakkında. İki kahramanın bu kadar masum veya havalı olmayan bu oyunlarda hayatta kalabilmek için bu yeni dünyaya adapte olması gerekiyor.

Şov, her şeyin her zaman uyulması gereken belirli kurallara göre yapıldığı bir fantezi dünyasını içeren benzersiz konsept ve olay örgüsü nedeniyle özellikle oyuncular için gerçekten bağımlılık yapıyor.

No Game No Life: Sıfır 6 uyarlanmış film inci serinin hacmini. 2017’de yayınlandı.

Diziyi her anime hayranı için şiddetle tavsiye ediyoruz. Gözlerinizi sıkıcı gerçek dünyada yaşamak yerine video oyunları oynamayı tercih eden süper zeki erkek ve kız kardeşe diktiğinizde, kesinlikle bağımlı olacaksınız ve garip maceralarını ve başarılarını giderek daha fazla izlemek isteyeceksiniz. fantezi dünyasına gönderildikleri.

Animasyon parlak renkli ve güzel, ancak bazı genç izleyicilerin uygunsuz bulabileceği bir miktar çıplaklık var.

Serinin 12 bölümü Nisan-Haziran 2014 arasında yayınlandı.

22. Pokémon

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Çoğumuz Pokemon ile büyüdük ve Pikachu ve Ash Ketchum’un maceralarını izlemek için saatler harcadık veya sayısız Pokemon oyunlarından birini oynadık, değil mi?

Pekala, yayınlanmasından yıllar sonra, orijinal Pokemon anime serisi hala tüm zamanların en iyi anime serilerinin ilk 3’ünde.

Bunun nedeni, en iyi ya da en iyi anime olması değil, daha ziyade küresel düzeyde elde ettiği muazzam etki ve şöhret nedeniyle.

Pokemon, Japonca başlık olan Pocket Monsters’ın kısaltmasıdır. Dizi, ünlü Nintendo Pokemon oyununa dayandırılarak dünya çapında 98’den fazla ülkede yayınlandı.

Pokemonlar, her birinin kendi yetenekleri, yetenekleri ve görünümü olan eğlenceli yaratıklardır. Satoshi her zaman kendi Pokemon’unu eğitmeyi ve bir usta olmayı hayal etmiştir, ancak sonunda bir Pokemon edinme fırsatı yakaladığında, geriye sadece asi bir Pokemon olan Pikachu kalır. Gerisi elbette tarih – ikisinin maceraları gelişip açıldıkça.

Bu dizi çok küçük çocuklar için uygun ve güvenlidir, bu nedenle tekrar çocuk olmanın nostaljisini hissetmek ve aynı zamanda kendi çocuklarınızı anime güzelliği ve sanatıyla tanıştırmak istiyorsanız, orijinal Pokemon serisi başla.

Böylesine geniş bir Batılı izleyiciye ulaşan ilk manga dizisi haline gelen Pokemon’un destansı maceralarını izlemek için 1997’den 2002’ye kadar yayınlanan 276 bölümün tümü arasında büyük bir seçeneğiniz var.

Animasyonlu Pokemon serisi, Japonya’da altı kronolojik diziye bölünmüştür ve bu altı dizinin tümü 20 farklı mevsimi içerir, bu da hepsini izlemek istiyorsanız, yapacak çok şeyiniz olduğu anlamına gelir.

23. Samuray Champloo

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Bu, Fuu Kasumi adında beceriksiz bir çayevi garsonu ve iki samuray Mugen ve Jin olmak üzere üç ana karakter içeren muhteşem bir anime dizisidir.

Bir müşteriye kazara içki döktükten sonra Fuu, bir grup samuray tarafından taciz edilir ve bu da onun saldırganları bazı vahşi dövüş teknikleriyle yenen bir samuray olan Mugen’in yardımını aramasına neden olur. Mugen’den daha iyi bir kılıç dövüşçüsü olduğu için zorlu bir rakip olduğunu kanıtlayan Jin adında başka bir Ronin’e saldırmaya devam ediyor. Savaş sırasında, yakalandıkları ve idam edilmek üzere cezalandırıldıkları yerel bir sulh hakiminin oğlunu kazara öldürürler.

Fuu onları kurtarmaya devam eder ve onları kişisel korumaları olarak işe alır. Ayçiçeği gibi kokan özel bir samuray bulma arayışında ona katılırlar. Dizi, görevlerinde üç karakteri takip ediyor ve iki korumanın sürekli olarak birbirlerini öldürmeye çalıştığı gerçeği göz önüne alındığında oldukça zorlu.

26 bölüm Mayıs 2004’ten Mart 2005’e kadar yayınlandı. Dizi, PlayStation 2 için popüler Samurai Champloo video oyununa ilham verdi.

Samurai Champloo TV dizisi, tüm anime meraklıları için harika bir zevktir. Hikaye, Japonya’nın Edo döneminde geçiyor ve hepsi inanılmaz derecede iyi bir hip-hop müziğiyle aşılanmış komedi, aksiyon ve kılıç dövüşleriyle dolu.

24. InuYasha

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Bu anime dizisi aynı zamanda Inuyasha: Bir feodal peri masalı olarak da biliniyor ve 2000 sonbaharından Eylül 2004’e kadar Japon televizyonunda yayınlandı. Genç bir kız Kagome Higurashi’nin ailesi Şinto tapınağının yakınında lanetli bir kuyunun içinde sürüklenmesinin hikayesi. onu 15 bir iblis tarafından inci doğum günü. Bu, normal hayatının sona erdiği ve 500 yıl önce Japonya’daki Sengoku döneminde geçmişte yaşamaya başladığı zamandır .

İçinde Shikon mücevheri olarak bilinen dilekleri yerine getiren büyülü bir mücevher taşır. İblisin gerçekten peşinde olduğu bu yeniden doğmuş özel mücevherdir.

İblisle bir savaş sırasında, özel mücevher yanlışlıkla kırılır ve Kagome, değerli taştan tüm parçaları almak ve böylece iblisin ellerini bir tanesine koymasını önlemek için Inuyasha adlı köpek-iblis ve insan melezinden yardım ister.

Inuyasha ile birlikte, 15 yaşındaki kıza tilki iblisi Shippo, Sango adlı ölümcül bir iblis avcısı ve Miroku adlı akıllı keşiş katılır.

Birlikte, Japonya’nın dört bir yanına yayılmış olan Shikon mücevherinin tüm parçalarını bulmaya çalışırlar. Maceraları sırasında yeni müttefiklerin, yanlış ellere geçmeden önce kayıp her Shikon mücevher parçasına ulaşmak için farklılıklarını çözmeleri ve birlikte çalışmayı ve birlikte hareket etmeyi öğrenmeleri gerekir.

Dizi 4 yıl boyunca yayınlandı ve 167 macera ve aksiyon dolu bölümden oluşuyor.

Inuyasha, 1996’dan 2008’e kadar süren ve Shogakukan tarafından 56 ciltte toplanan Rumiko Takahashi tarafından çizilen ve çizilen bir manga serisine dayanıyor.

Popüler anime yapımcıları Yomiuri Telecasting’dir ve lisans verenler Viz Media’dır.

25. Parasyte

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Parasyte (Kiseijû: Sei no kakuritsu), sadece bir sezonu olmasına rağmen sizi ekrana bağlı tutacak Madhouse’un bir anime dizisidir. 24 bölüm, insanlara saldıran ve onları kesip tüketerek yok eden bir parazit tarafından enfekte olan Shinichi Izumi adlı bir çocuğun bilim kurgu macerasını anlatıyor. Ancak 17 yaşındaki çocuk kulaklıklarıyla kurtarılır ve parazit vücuduna sağ eliyle girer. Zamanla, Shinichi ve Migi adlı canavar, her ikisinin de hayatta kalabilmek için birlikte nasıl var olacağını öğrenir. Şimdi, hayatta kalma arayışında yarım çocuk, yarı canavar.

Bu huzursuz bir arada yaşamanın hikayesi, 24 bölüm boyunca sizi koltuğunuzun kenarında tutacak.

İlk olarak 2014-2015’te Japonya’da ve bir yıl sonra Kuzey Amerika’da Adult Swim’in Toonami bloğu aracılığıyla yayınlandı. Korku, psikolojik gerilim, drama, aksiyon ve Seinen’in mükemmel bir karışımı.

Bu çok satan manga dizisinin bir anime dizisine dönüşmesi 20 yıldan fazla zaman almış olabilir, ancak kesinlikle beklemeye değer.

Migi’nin etkisinin bir sonucu olarak çocuğun karakterindeki değişim ve Shinichi’nin kendisini bir insan ya da canavar olarak tanımlamak için karşılaştığı iç savaş, izlemek o kadar ilginç ki, kendinizi tamamen hikayenin içine dalmış olarak bulacaksınız. en başından sonuna kadar.

26. Dragon Ball

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Dragon Ball, Dragon Ball serisinin yıllar içinde inanılmaz bir şekilde büyümesine yol açan serinin ilkidir. Dragon Ball anime serisinin orijinal, ilk ve en iyisidir.

Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca hayran, olağanüstü derecede güçlü olan ve ormanda tek başına yaşayan genç çocuk Gokuu’ya deli oluyor. Orada, bir araya geldiğinde dünyadaki herhangi bir dileği yerine getirebilecek yedi ejderha topunu aramak için onu yanına alan Bulma adında bir kızla tanışır. Zaten ejderha toplarından birine sahip olduğu için Bulma ondan onunla birlikte etiketlemesini ister, böylece geri kalanını bulduğunda ejderha topunu kullanabilir.

Yolda, görevlerine katılan diğer iki arkadaşla tanışırlar – Gokuu’nun Dünya Dövüş Sanatları turnuvası için antrenman yaptığı Muten-Roshi ve Kuririn.

Dizi, kahkahalarla gülme anlarının yanı sıra izlemesi gerçek bir zevk olan harika dövüş sahneleri içeriyor. Başlangıçta oldukça komik olsa da dizinin sonuna doğru tonu biraz daha ciddileşiyor.

Gokuu, ilk shounen kahraman arketiplerinden biridir, ancak sadece bir dövüşçü değil, aynı zamanda zeki, eğlenceli ve zaman zaman da akıllıdır.

Dizi 1986’dan 1989’a kadar yayınlanan 153 bölümden oluşuyor, bu yüzden oldukça eski, ancak bu anime klasiği kesinlikle tarihli değil ve yıllarca genç ve yaşlı anime hayranları tarafından sevilmeye devam edecek.

27. Suikast Sınıfı | Assassination Classroom

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Assassination Classroom, ilk olarak 2015’te yayınlanan 22 bölümlük bir dizidir, ancak yine de tüm zamanların en ilgi çekici okul tabanlı aksiyon anime dizilerinden biri olmaya devam etmektedir.

Hikaye, hepsi uyumsuz olan ve yakında Koro-Sensei (öldürülemez öğretmen) olarak adlandıracakları yeni bir sınıf öğretmeni atanan Kunugigaoka Ortaokulu öğrencilerinin 3-E sınıfı etrafında dönüyor. Yeni öğretmenin sorunu, ayın neredeyse üçte ikisini kalıcı olarak hilal şeklinde bırakarak yok ettiği için hükümetin en çok arananlar listesinde yer alan dokunaçları olan tuhaf bir yaratık olmasıdır. Tuhaf yaratık, öğrencilere suikastın yolları hakkında bir sınıfla birlikte düzenli dersleri öğretir.

Öğrenciler bir araya gelir ve öğretmenlerine suikast düzenlemeye çalışırlar. Bu, görünüşte imkansız bir görev olarak ortaya çıkıyor çünkü Koro Sensei 20 Mach hızında uçabiliyor ve aynı zamanda orta okul uyumsuzlarının sahip olduğu en iyi öğretmen olduğu ortaya çıkıyor.

Suikast Sınıfı, çok sayıda aksiyonla birlikte çok sayıda komik anlara sahiptir ve Japonya’da satılan 20 milyondan fazla kopya ile kesinlikle en çok tercih edilen shounen bilim kurgu manga dizileri arasındadır. Yusei Matsui tarafından resmedilmiş ve yazılmıştır ve ilk olarak 2013 yılında tek orijinal video animasyonu olarak gösterilmiş, ancak daha sonra Lerche tarafından bir anime TV dizisi olarak uyarlanmıştır ve 2015 yılında Fuji TV’de yayınlanan 22 bölüm. Seri, Kuzey Amerika sürümü için Funimation tarafından lisanslandı.

Daha sonra 2015 yılında mangaya dayalı bir canlı aksiyon filmi yapıldı ve ardından 2016’da Assassination Classroom: Graduation adlı bir devam filmi izledi.

28. Noragami

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Anime Dizileri- 2020

Noragami, 2014 yılında yayınlanan bağımlılık yaratan bir macera komedi anime dizisidir. Birinci sezonda 12 bölüm vardır, ardından Noragami Aragoto adlı ikinci sezon, 2015 sonbaharında Japonya’da yayınlanan 13 bölümden oluşur.

Hikaye, kazara ortaokul öğrencisi Hiyoki Iki ile karşılaşan küçük tanrı Yato hakkındadır ve buluşmaları her ikisinin de kaderini değiştirir.

Hiyoki Ili, bir gün tam bir yabancıyı korumak için atladığı bir otobüs kazasına karışan sıradan bir kız öğrenci. Yabancı, tek amacı ve hayali olan Yato’dur, milyonlarca tapan olması ve 5 yen karşılığında her türlü tuhaf işi yapmaya hazırdır.

Kazadan sonra genç kızın ruhu bedeninden fırlamaya başlar ve her türden insan ve yaratığın bulunduğu Yakın Kıyı denen paralel bir dünyaya ve insan ruhlarının ve şeytanların oyalandığı Uzak Kıyı’ya gider. .

Ruhu paralel dünyalarda dolaşırken kız, sorunu fiziksel bedeniyle çözmeyi teklif eden Yato ile tanışır. İkisi, Yato’nun Regalia silahı Yukine ile birlikte sayısız maceraya atılıyor ve sonuç eğlenceli, bazen heyecan verici bir maceranın yanı sıra, kimliklerini sorgulayıp mücadele ederken ilişkilerinin zaman içinde nasıl geliştiğine dair ilginç bir hikaye. dostluklarının yanı sıra geçmiş.

Manga Adachitoka tarafından yazılmıştır ve ilk olarak 2011 yılında piyasaya sürülmüştür. O zamandan beri, seri 20’den fazla tankobon hacmine sahiptir ve Japonya’da en çok tercih edilen Shonen manga serilerinden biri olmaya devam etmektedir.

29. Yu Yu Hakusho

11 Things You Didn't Know About The Characters Of Yu Yu Hakusho

Yu Yu Hakusho, Ekim 1992’den Ocak 1995’e kadar 112 bölüm içeren bir TV dizisidir. Yomiko Advertising, Fuji TV tarafından üretilen ve Funimation tarafından lisanslanan bu anime, Yu Yu Hakusho: Ghost Files olarak da bilinir.

Yuusuke Urameshi adında 14 yaşındaki suçlu bir çocuğun bir gün doğru olanı yapmaya ve tamamen fedakarca bir şey yapmaya karar vermesinin ve genç bir çocuğun hayatını kurtarmak için hareket eden bir arabanın önüne atlamasının hikayesini anlatıyor.

Davranışındaki bu olaylar ve yapmaya hazır olduğu nihai fedakarlık nedeniyle, tahtın varisi Koenma başkanlığındaki ruhlar alemi yetkilileri, Yuusuke’ye gerçek fiziksel yaşamını yeniden kazanma şansı vermeye karar verir.

Ölüm tanrısı Botna’nın yardımıyla çocuk, kötü varlıklarla savaşmak için Ruh Yeraltı Dünyası Dedektifi olarak geri gönderilir.

Yanında eski rakip Kazuma Kuwabara ve Hiei ve Kurama – suç geçmişi olan iki şeytan.

Hepsi birlikte dövüş sanatları eğitimi alıyor ve tüm insan varlığını tehdit eden düşmanlarla savaşmaya devam ediyor.

Anime, Yoshihiro Togashi tarafından 19 tankobon ciltte 175 bölümden oluşan ve resimlendirilen ve yazılan bir manga serisine dayanıyor. Manga serisi Japonya’da 50 milyondan fazla sattı. Anime dizisi, Fuji TV, Yomiko Reklamcılık ve Studio Pierrot’un ortak yapımcılığını üstlendiği Noriyuki Abe tarafından yönetildi. Funimation tarafından 2001 yılında Kuzey Amerika için lisanslandı ve Cartoon Network’ün Adult Swim ve Toonami’de yayınlandı. Yu Yu Hakusho, dizinin nefes kesen aksiyonu, dövüş sanatları ve komik ve doğaüstü yönlerini takdir eden anime hayranları arasında hala çok popüler.

 

 

Diğer Sinema&Dizi içeriklerimize ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bu içerik 491 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et
1 yorum

1 yorum

  1. Pingback: Bilim Kurgu: Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Filmleri : En İyi 60 Bilim Kurgu Filmi | WİKİKÜLTÜR

Bir Cevap Yazın

Sinema&Dizi

En İyi Filmler | En İyi 10 Film

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

En İyi Filmler | En İyi 10 Film

Herkese selamlar çok sevgili wikikultur.com okuyucuları; Bugün kendime göre en iyi filmler listemden 10 filmi sizlerle paylaşacağım.

Filmleri türlerine göre başlıklar altına alıp bir liste hazırladım sizler için. Filmlerin konularını ve hakkında önemli şeyleri paylaştım, spoiler vermemek için filmler hakkında çok konuşmadım, bilgi vermedim. Dediğim gibi filmleri kendi zevkime göre hazırladım ve beğeninize sundum. Keyifli okumalar…

DRAM / LOGAN

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Logan

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Logan

2017 yılında çıkan ve Wolverine severleri çok üzen bir film kendisi. Logan filmine süper kahraman filmi olarak bakmamız yanlıştır. Filmi izleyenler bilir ki film bir dram filmidir ve ağır duygular içermektedir. Logan gibi bir adamın bile içindeki babalık duygusunu bize gösteriyor film.  Şimdi kısaca filme bakalım

Yıllar sonra X-Men dağılmıştır ve Logan emekli olmuştur. Yaşlı professor xavier’a bakmaktadır. Yaşlandığı için akli dengesini kaybeden profesör yer yer güçlerine hakim olamamaktadır. Emekli Logan ise X-Men üyelerinin tek tek ölüşünü görmüş ve sona kalmıştır. Yıllardır pençelerini açmayan Logan daha barışçıl bir insan ve bir limuzin şoförü olmuştur. Laura adında genç bir mutantın gelmesiyle  Logan tekrar işe koyulacaktır. Laurayı yeni genç mutantların olduğu bölgeye götürmek için yola çıkan ekip yol boyunca büyük tehlikelerle karşılaşacak.

IMDB’den 8,1 puan alan bu filmi şiddetle izlemenizi öneririm. Özellikle dram seviyorsanız.

Filmde kullanılan şarkılar adeta muhteşem. Johnny Cash’in 2002 yılında coverladığı efsane şarkı Hurt resmen bu film için yazılmış.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

SAVAŞ / Schindler’s List

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Schindler's List

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Schindler’s List

İkinci Dünya Savaşı temalı filmleri hepimiz biliriz. Sizi bilmem ama ben bu filmlere bayılırım. Bu tür filmler hele de düzgün yönetmenler ve senaristlerin elinden çıkmışsa IMDB’de yüksek sıralarda olmaması garip olur.  Schindler’s List de en azından herkesin bu türü tanımak için izlemesi gereken filmdir.

Film Okcar Schindler’i konu alıyor.  Alman asıllı olan ve Nazi partisine üye olan Oskar bir fabrikatördü. İkinci Dünya Savaşı sırasında fabrika açan Oskar keyif düşkünü bir adamdı. Böyle bir adamın savaş zamanı binlerce Yahudiyi kurtaracağı insanın aklına hiç gelmezdi. Hele Oskar gibi bir adamın…

IMDB’de 6. sırada yer alan ve 8.9 puana sahip olan film gerek yaşattıklarıyla gerek verdiği manzaralarla bu türün başyapıtıdır. Müzikleriyle de kulakları doyuran film türünün vazgeçilmezi olarak listemizde yer alıyor.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

BİLİM KURGU / STAR WARS

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Star Wars

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Star Wars

7den 70e bizim halkımızda herkesin izlediği ya da duyduğu bir filmdir, seridir. Star Wars serisi sonlara doğru bozulmaya başlasa da ilk 6 filmiyle muhteşem bir seridir. İlk 6 filmden sonra 3 film daha çıkmış ve kendi yorumumca bu 3 film ilk 6 film kadar kaliteli olmamakla beraber biraz seriden bağımsız olarak modern döneme uyarlanarak ilerlemiş. Kylo Ren gibi yeni düşmanlar kazandırsa da bize son 3 çok da iyi değil. O yüzden listemde ilk 6 filmi kullanacağım.

İlk 6 Star Wars filmlerini izlerken belli bir sıraya göre izlemeniz gerekmektedir. Eğer filmleri 1den 6ya doğru izlerseniz biraz aklınız karışır. Filmleri IV-V-VI-I-II-III şeklinde izlemenizi öneririm. Kronolojik olarak böyle ilerlemektedir seri. Hayatımıza Darth Vader. Master Yoda , Luke Skywalker, Obi Wan Kenobi gibi karakterler kazandırmış bir seri olarak çok önemlidir. Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut serinin en iyi filmidir ve IMDB’de 8.6 puan ile 12. sırada yer almaktadır.

Star Wars’ın son filminin fragmanını izlemek için tıklayınız.

FANTASTİK / Lord Of The Rings

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Lord Of The Rings

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Lord Of The Rings

Kuşkusuzdur ki fantastik türdeki en iyi eserlerdir Yüzüklerin Efendisi serisi. J.R.R  Tolkien’in 3 film ve kitaptan oluşan bu dünyası gerçekten insanı kendine çekiyor ve kendine hayran bıraktırıyor. Yüzüklerin efendisi üçlemesinin yanında, bir de bu üçlemenin öncesini anlatan Hobbit serisi vardır. Yine bu serinin de yazarı J.R.R Tolkien’dir ve bu filmler birbirini tamamlamaktadır.

Yüzüklerin efendisi serisindeki her şey Mordor’un efendisi ve kötülük kaynağı Sauron’un güç yüzükleri yapması ile başladı. Hobbit serisinde ise Bilbo Baggins’in gençliğini ve tesadüfen güç yüzüğünü bulmasıyla başlar.

IMDB’de  Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği 8,8 ile 10. sırada yer almaktadır.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

MACERA / Cast Away

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Cast Away

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Cast Away

Tom Hanks’in oynadığı Yeni Hayat filmi Chuchk Noland adlı bir Fed-Ex çalışanının güney pasifik üzerinde uçarken uçağının çakılmasıyla bir adada mahsur kalmasını anlatır. Bu filmde Tom Hanks’in oyunculuğu üst düzeydir. Bu filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film için yaşadığı büyük değişim adeta ne denli bir aktör olduğunu gösteriyor.

Adada adeta yeni bir hayat kuran karakterimiz bir postayı teslim etme umuduyla yıllarca kurtulmak için çabalamaktadır. Filmin bazı bölümlerinde kullanılan sessizlik ve bize verilen atmosfer sesleri gerçekçiliği had safhaya taşıyor.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

SÜPER KAHRAMAN / IRON MAN

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Iron Man

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Iron Man

Iron Man’in hem benim için hem de Marvel Sinematik Evreni için yeri çok önemlidir. Hem 12 yıl sürecek Marvel evreninin ilk kuşağının başlangıcı. Benim ve çoğu insanı bu türle tanıştıran filmdir kendisi. Ayrıca Robert Downey Jr. ın Iron Man rolünde kalbimizi kazandığı film. Daha nice anlamlar var bu filmin altında…

Tony Stark zengin bir girişimcidir ve aynı zamanda bir playboy. Çok iyi bir mühendis olan Stark ülkesi için silahlar ve füzeler yapmaktadır. Bir gün füzelerini tanıtmak için gittiği Afganistan’da yaralanır ve esir alınır. Onu kendilerine bir füze yapsın diye bir yerde esir tutarlar. O ise bir efsanenin başlangıcını yapar:  Mark I

Üç filmden oluşan seride ilk iki film beğeni görürken son film diğer filmlere göre daha az beğeni topladı.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

BİYOGRAFİ / THE PİANİST

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Piyanist

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | The Pianist

Film bir dram filmi fakat aynı zamanda bir biyografi filmi olduğu için biyografi başlığı altında koyuyorum listeye. Piyanisti koymasam olmazdı. Piyanist filmi savaşta yaşanan gerçek bir dramayı konu alır. Film İkinci Dünya Savaşı yıllarında Polonya’nın işgali sırasında yahudi halkın yaşadığı zorluğu gözler önüne sürer. Hem de fazlasıyla gerçekçi yapar bunu. Özellikle bir sahnede sınır çitinden kaçmaya çalışan bir çocuğun Nazi askerlerce öldürülmesi karakterimizi çok derinden etkiler.

Filmde Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın ailesini toplama kamplarında kaybettikten sonra verdiği hayatta kalma mücadelesi anlatılmaktadır. Nazi işgali esnasında Varşova’da yaşamanın zorluğunu gözler önüne seren başyapıt ‘The Pianist: The Extraordinary True Story of One Man’s Survival in Warsaw, 1939-1945’ isimli kitaptan uyarlanmıştır. Ağır duygular içeren filmi hassas ve çabuk etkilenen kişilerin izlememesini öneririz.

Film IMDB’de 8,5 puan ile 36. sırada yer almaktadır.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

DRAM / The Green Mile

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | The Green Mile

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | The Green Mile

Kendisine devleri yıkan film derim ben. Trajikomik bir doğruluğu vardır bu sözün, hem film için hem izleyen.

Önce filmin adı ile başlamak istiyorum. Yeşil yol ne demek ? Yeşil yol idamı bekleyen mahkumların zaman geldiği zaman elektrikli sandalyeye götürüldükleri yoldur, alandır.

Film bir gardiyan ve bir mahkumun hikayesini anlatmaktadır. Tom Hanks’in oynadığı Paul 44 yaşında evli bir adamdır. İdam mahkumları için hazırlanmış bir hapishanede gardiyanlık yapmaktadır. Bir gün John Coffey adında korkutucu görünümli bir mahkumün gelmesiyle hayatı değişir. Jonh Coffey dev gibi siyahi bir insandır. Ama görünüşünün aksine çok nazik, hassas ve iletişim kurmakta zorlanan bir insandır. Film John’ın idamına kadar gider süreci anlatmaktadır. Bu süreç mucizelerle ve olağanüstülüklerle doludur. Yürekleri burkan bir sonla kapanan filmden geriye John Coffey’in şu repliği kalıyor:

Please, boss, don’t put that thing over my face, don’t put me in the dark. I’s afraid of the dark.

Yeşil Yol IMDB’de 8,5 puanı ile 28.sırada yer almaktadır.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

CİNAYET, DRAM / Çiçero

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Çiçero

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Çiçero

”Yüzyılın En Büyük Casusluk Hikayesi”  “2. Dünya Savaşı’nın Kaderini Değiştiren Türk” gibi afişlerle tanıtılan film bekleneni karşıladı benim için. Gerçek bir hikayeden uyarlanan Çiçero son yıllarda çıkmış en iyi Türk yapımı filmdir benim için.

Ankara’daki  İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Almanlar için casusluk yapmaktadır. İngiliz Büyükelçisi’nin baş uşağı olan İlyas Bazna onun kasasından önemli bilgileri sızdırarak Almanların mağlubiyet almasında büyük rol oynamıştır. Filmde 3 Churchill , İsmet İnönü, Adolf Hitler gibi liderleri görmekteyiz.

Erdal Beşikçioğlu’nun canlandırdığı Elyesa Bazna karakterini tanımamızı sağlayan ve İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin, İstanbul’un o zamanki atmosferini yansıttığı için çok değerlidir. Bu filmden önce kaçımız Elyesa Bazna’yı tanıyordu ki?

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

AKSİYON / Fury

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Fury

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Fury

Klişe bir Amerikalıları yüceltelim Almanları gömelim temasında bir film yani bir İkinci Dünya Savaşı tarihi savaş filmi olarak görünse de, Fury benzerlerinin dışında bir şey sunuyor: bir ekip. Bugüne kadar izlediğimiz filmlerde bireysel başarılar ön plana çıkmakta ve ya ordular. Ama bu film 5 kişilik bir ekibin macerasını anlatıyor bize. Filmin çoğu FURY adında klasik bir Amerikan tankı olan Sherman tipi bir tankın içinde geçiyor. Birbirinden farklı 5 askerin -biri henüz 8 haftalık çaylak- savaşın son yıllarında çok tehlikeli bir görevde 24 saatini anlatmaktadır.

Ekip 5 kişiden oluşmakta:

Ekibe yeni katılan ve 8 haftalık asker olan Norman

Ekibin en dindarı ve tanrının gücü ile ayakta kalan tankın topçusu Boyd

Meksikalı ve tankın şoförü Gordo

Tankın yükleyicisi, ağzı bozuk Grady

Ve cesur Çavuş Don “Wardaddy” rolünde hepsini adam etmeye çalışan Bradd Pit

Bu 5 birbirinden farklı insanın uyum içinde kalmaya çalışması, birbirleri için fedakarlıkları insanı etkiler cinsten.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

Son Söz

Listemi bitirirken tekrar hatırlatmak isterim ki tamamen kendi zevkime göre hazırladım listeyi. Kendimce filmleri belirleme ölçütüm ise şuydu: Eğer bir filmi birden çok kez izlediysem(kendi isteğimle) ve hangi film hakkında ne kadar çok şey hatırlıyorsam o filmler benim için en iyilerdir. Tabi istisnai durumlar mevcut. Aynı kategoride birden çok film koymamaya çalıştım fakat elimden geldiğince başarılı oldum.

Listeye koymak istediğim fakat koyamadığım filmler

Pulp Fiction, The Matrix, Hunger Games, Fight Club, Lion King…

Sağlıcakla kalınız, iyi okumalar…

Apbrike’ın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Bu içerik 7517 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Sinema&Dizi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

İçerik: Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

 

Sinema severler için son zamanlarda izlediğim, etkisini uzun süre hissettiğim 5 filmi hem film önerisi olarak sunup hem de kendimce tanıtacağım.

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

1) THE HANDMAİDEN (IMDB: 8,1)

İlk olarak beni bu listede en çok sarsan filmi tanıtmak istiyorum. 2016 yapımı olan bu filmde yönetmenlik koltuğunda ”The Oldboy, Lady Vendetta” gibi filmlerden de tanıyabileceğimiz Güney Koreli yönetmen Park Chan-Wook oturuyor. Senaryosu her ne kadar uyarlama da olsa yönetmenin bu senaryoyu çok iyi değerlendirmesi filmi benim için bambaşka bir boyuta taşıyor. Sahnelerin, renklerin, açıların kusursuz olmasının yanında filmin tahmin edilebilmesi çok zor olan senaryosu da film bittikten sonra insanı afallatıyor.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

2) NYMPHOMANİAC 1-2 (IMDB: 6,9-6,7)

Şimdi sıra Lars Von Trier’in filmini tanıtmaya geldiği için yazıya başlamadan önce 1 dakikalık saygı duruşu merasimi düzenledim. İçimden sayfalarca Trier övmek gelse de şimdilik Nymphomaniac filminden biraz bahsedip kendimi tutacağım. 2 bölümden oluşan film nemfoman olan bir kadının hikayesini ele alıyor.  Her ne kadar bazı kişilerce rahatsız edici sahneler olduğu için beğenilmese de verdiği mesajlar göz önüne alındığında bu listeye rahatlıkla yazabileceğim bir film olmuştur benim için.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

3) BLACK (IMDB: 8,2)

Hint yapımı olan bu filmde ise aktivist Helen Keller’in hayat hikayesi anlatılıyor. Açıkçası filme ön yargılı yaklaşmıştım ilk olarak. Bitirdiğimde dahi ”abi senaryoda duygulandırmak için çok kasmışlar” dedim. Yaklaşık 3 ay sonra kadar ise Helen Keller ismini duydum ve araştırdım. Bunların neticesinde filmi tekrar izledim. Bu tekrar izleme sonucunda bu listeye eklemek istediğim bir konuma geldi.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

4) BUFFALO ’66 (IMDB: 7,5)

Vincent Gallo’nun hem yönettiği hem de başrolünü üstlendiği Amerikan komedi-drama filmi. Filmde övmek istediğim şeylerin başında başrollerin oyunculukları, karakterlerinin uyumu ve enerjisi yer alıyor. Hatta filmden sonra Christina Ricci uzun bir süre arka plan fotoğrafı olarak kalmıştı telefonumda. Neyse ki sonraları bu aşkı içimde hallederek kedi fotoğrafı ile değiştirmiştim. Düşük ihtimal de olsa yer yer kopmalar yaşayabileceğiniz filmin bitişinde içinizde duygusal, tatlı bir sıcaklık hissedeceksiniz.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

5) DANCER IN THE DARK (IMDB: 8)

Evet yine Trier… Başrolünde aynı zamanda şarkıcı da olan; sesi ayrı kendisi ayrı güzel olan Björk yer alıyor. Altın palmiye ödülüne de layık görülen film birçok ülkenin ortak yapımı olarak çekilmiş. Filmi benim için özel kılan şey ise her ne kadar karamsar bir senaryosu olsa da aralarda küçük, pozitif nüanslar yüreğimi ferahlatmıştı. Bu ferahlamaların dışında ise beni ağlatan nadir filmlerdendir. Müzikal anlamda da sizi fazlasıyla tatmin edecek bu filmi listenin son filmi olarak buraya bırakıyorum.

 

Afrodit Kimdir? 10 Maddede Aşk Tanrıçası Afrodit

Tavsiye İçerikler

Ay’da düşündüğümüzden daha fazla su olabilir

  1. Brian De Palma: The Untouchables’tan, The Scarface’e İkonik Filmlerin üstadı

Brian De Palma: The Untouchables’tan, The Scarface’e İkonik Filmlerin üstadı

2. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) Film İncelemesi #imdb250

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) Film İncelemesi #imdb250

3. Yeditepe İstanbul: Türk Dizilerindeki Hüzün Ekolünün Temsilcilerinden

Yeditepe İstanbul: Türk Dizilerindeki Hüzün Ekolünün Temsilcilerinden

Twitter hesabımız için tıklayınız.

Bu içerik 5980 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Blog

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik ki

Konuk Yazarımız Haldun Aydıngün’ün Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki adlı yazısı;

Bugün yaşadıklarımızı (farklı dış kaynak ve ilginç komplo teorileri dışında) insanlar genellikle toplumun farklı kesimlerini suçlayarak açıklama yoluna gidiyorlar. Herkesin karşısında bir takım “ötekiler” var. “Şu ötekiler bi olmasa” işlerin bayağı yoluna gireceği düşünülüyor.

Ben bu düşünceyi kabul etmiyorum. Bugün yaşadıklarımızın temelinde, içinde neredeyse hepimizin bulunduğu, büyük bir yanlış yaklaşımın var olduğuna inanıyorum.

Günümüzün akıl ve bilim çağı olduğu, bir toplumun ne kadar iyi donanımlı insanlardan oluşursa o kadar ileri gideceği ve günümüz badirelerini o kadar rahat atlatacağı konusunda sanırım herkes hem fikirdir. Ama işte tam bu noktada Türkiye’de yaşayan toplum bütün toplumsal bilinci ile sınıfta kalıyor. Bunu derken “bizler iyiyiz ama ötekiler kötü” demiyorum. Gerçekten, içine kendimi de kattığım herkesi ama herkesi kast ediyorum (belki bir %1 – %2 istisna olabilir!).

Bu konuyu açabilmek için isterseniz tarihten gelen toplumsal bilincimizi biraz karıştıralım:

İlk kötü rol model: Keloğlan

En eski Anadolu halk masallarımızdan birisi Kel Oğlandır. Hepimiz onu çocukken çok sevdik. Sinemada Rüştü Asyalı’nın canlandırdığı görüntüsünü hangimiz kendimize yakın bulmadık? İçimize “umut” aşılayan bir karakterdi… Ama öncelikle şu aşıladığı “umuda” yakından bakmalıyız; Aslında Kel Oğlan karakteri tüm Anadolu insanlarına şu mesajı veriyordu;
“Ey! Anadolu çocuğu, kel olabilirsin, çok fakir olabilirsin, bedeni olarak sakatlıkların olabilir (kel!). Hiç önemli değil. Eğer yeterince şansın varsa, yeterince kurnazsan, yalan söylemekten de çekinmiyorsan en yüksek mertebeye bile ulaşman mümkündür (Keloğlan öykü boyunca yeri geldikçe herkese yalan söyler). Öyle yıllarca medreselerde dirsek çürütmeye, deliler gibi çalışmaya falan gerek “kalmaz”.

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Keloğlan

Hiçbirimiz Keloğlan için “La olm, bu üçkağıtçının önde gideni… peyniri avcunda sıkıyor, taşı sıktım suyunu çıkardım diyor.” Demedik, hep bu şekilde devi kandırmış olmasına sevindik.

 

Keloğlan, bir şekilde, özellikle de toplumun aşağıda kalmış kesimlerine büyük bir umut sağlıyor ve rol model oluyordu. Ama Anadolu insanına tek başına yetmesi mümkün değildi, başka kültürel örnekler de tabii ki ortaya çıkacaktı; örneğin Karagöz!

 

Öküz Karagöz eğitimli Hacivat’a karşı

Çetin Altan’ın bir yazısını okuyana kadar ben de tüm vatandaşlarım gibi Karagöz’ün sevilmesi gereken karakter olduğuna inanırdım. Hacivat ise mürekkep yalamış, medrese görmüş, süslü cümleleri ile rahatsız edici bir tipti. Karagöz tarafından sıkça pataklanmasına herkes gibi ben de memnun olurdum.

Bir web sitesinden rastlantısal olarak aldığım birkaç Hacivat Karagöz diyaloğuna bakalım:

1 – “HACİVAT – Hoş geldin sevgili Karagözüm!
KARAGÖZ – Hoş bulduk kel kafalı kara üzüm!”

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Karagöz ve Hacivat

Hacivat’ın gayet nazik selamına Karagöz her zaman ki üslubuyla cevap vermiş.

2 – Karagöz’e bir yerden yüklü bir para kalmış bununla bir iş kurmak istiyor. Hacivat’a danışıyor;
“Karagöz: “ Sence nasıl bir iş tutayım Hacivat. Ama tutacağım işte az emek harcayıp çok para kazanayım. “

Karagöz’ün istediği iş kulağımıza ne kadar tanıdık geliyor değil mi? Hayali (Karagöz-Hacivat oynatan adam) toplumun duymayı istediği sözleri kahramana söyletip şovunun reytingini arttırıyor o sırada= Az Emek / Çok Para !!

 

3 – Bir başkası:

“Hacivat: Merhaba Karagöz’üm.
Karagöz: Hoş geldin suda pişmiş bal kabağı.
Hacivat: Aman Karagöz’üm benimle güzel konuş. Gel seninle Bursa’yı gezip dolaşalım.
Karagöz: Kime dalaşalım.
Hacivat: Dalaşalım değil Karagöz’üm dolaşalım.
Karagöz: Nereyi dolaşalım?”

Hacivat sohbete düzgün bir şekilde başlarken Karagöz gene kaba saba girişiyor. Hacivat’ın dolaşma teklifini ise “yanlış” anlıyor. Ama yanlış anlarken aklına ilk gelen kavram, “dalaşmak”.  Hepimizin gönlünde taht kurmuş olan Karagöz’ün aslında Türk insanında şikayet ettiğimiz pek çok özelliği gösterdiğini ve bizim de “bunları” aslında sevdiğimizi görüyoruz.

 

Temel olarak Kel Oğlan karakteri yüzyılları aşıp 20.yy’da karşımıza çıkıverdi. İsmi değişmiş ama aslında karakteri ve sevimliliği hiç değişmemişti. (Aslına bakılırsa Karagöz’ün de günümüz Recep İvedik’in bir öncülü olduğu iddia edilebilir)

 

 

Kemal Sunal neden o kadar çok sevildi?

Hala TV kanallarında Kemal Sunal’ın filmlerini görüyoruz. Aslında bu filmlerin bir bölümünde oynadığı karakter geleneksel Keloğlan’ın aynısıdır. (Zaten TV’lerde gösterilen filmler de hep bu karaktere ait olanlardır. Kemal Sunal’ın çok daha nitelikli filmlerini TV’lerde hemen hiç göremezsiniz). Kemal Sunal en çok beğenilen bu rollerinde “gariban halk kahramanı kimliği ile kurulu düzene karşı zaferler kazanır” gibi görmek de mümkündür ama ben daha çok aynı Keloğlan’daki özellikleri görüyorum;
“Şansın yaver giderse, yeterince kurnaz isen ve yalan dolan söylemekten çekinmiyorsan, her türlü yüksek donanımlı kişi ve kurumu yenebilirsin.”

 

Kemal Sunal’ın bu filmlerinden en hoşuma gidenlerinden birisi de yerel mafia babalarını yendiği filmidir. Ömrünü suç işlemeye, vurmaya, kırmaya adamış (kendi işinin gereği çok donanımlı) insanları bir film boyunca rezil eder. Kapıcılar Kralı da benzer bir filmdir. Sanırım bu filmlerde ortaya çıkan tipleme hepimizin, tüm Türkiye’nin kulağına tatlı bir müzik gibi geliyor(du).

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Kemal Sunal

Verilen mesajı tekrar edelim; “Çok çalışmana, belli bir konuda büyük emek vermene, kendi donanımını arttırmak için helak olmaya hiç gerek yok, şansına güven, kurnaz ol, aklını kullan, yalan dolan, her türlü üç kağıdı yap, başarıya ulaşabilirsin. (Ulaşamazsan da “kader” dersin).

 

Kemal Sunal’ın oynadığı karakterin mafya babasına ya da apartmandaki kat sahiplerine yalan söylerken en küçük bir huzursuzluk duymaması tüm bu yalanların aslında kendisine verilmiş bir hak gibi görmesinden kaynaklanıyor. Yurdumuzdaki kaçak elektrik kullanmak, vergi kaçırmak, sahte raporla mazeret izni kullanmaktan başlayarak, sınavda kopya çekmek, fatura almayarak fiyat düşürmek, satın aldığı evi düşük göstermek ve burada sayamadığımız onlarca davranış biçiminin temelinde bu yaklaşım yatıyor (Bunlardan en az birisini yapmamış birine hayatınızda hiç rastladınız mı?).

 

Halkımızın (hepimizin) iyiye ve donanımlıya olan nefreti öyle böyle değildir. Tarihteki başka bir dönemde bu ruhsal duruşumuz kendini daha da iyi gösterir;

 

Lale Devri gerçekten de o kadar kötü müydü?

Lale Devri (1718-1730) hem halk arasında hem de resmi tarihimizde benzer bir şekilde kötülenen bir dönemdir. Hepimizin üzerinde en kolay fikir birliği ettiği dönemlerin başında gelir. Lale Devrini safahat ve israfın göğe eriştiği bir dönem olarak biliriz. Hatta günümüzde pek çok olayda “Lale Devri gibi” benzetmeleri yapılır ve tanımlanan olayın o günlerin safahatına benzediği (ve kötü bir şey olduğu) anlatılmak istenir.

Lale Devri, Osmanlı idari mekanizmasının dünyadaki gelişmeleri fark edip kendisinin hızla yok olma sürecine girdiğini fark ettiği bir dönemde yaşandı. Ciddi bir reform ihtiyacı vardı ve bir şeyler yapılması gerekiyordu (ama toplum henüz hazır değildi sözleri!!). O dönemde ilk kez yapılanlara bir göz atalım:

  1. a) Paris, Londra ve Viyana gibi Avrupa başkentlerine geçici elçilik heyetleri yollanmış, böylelikle Avrupa’yı daha yakından tanıma imkânı sağlanmıştır.
  2. b) Said Efendi ve İbrahim Müteferrika Avrupa’dan matbaayı getirmişlerdir.
  3. c) İlk kez çiçek hastalığına karşı aşı uygulanmıştır.
  4. d) İstanbul’daki yangınları önlemek için yeniçerilerden Tulumbacılar adı verilen bir itfaiye ocağı kurulmuştur.
  5. e) Çini atölyeleri açılmıştır.
  6. f) Kağıt fabrikası açılmıştır.
Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Lale Devri

Aynı dönemde “Sultan III. Ahmet, sadrazam Damat İbrahim Paşa ile uyum içerisinde çalışmış, bu sırada yaşanan Lâle Devri’nde sanat ve toplumsal hayata özgün bir anlayış getirilmişti. Sultan III. Ahmet, Topkapı Sarayı ile Yeni Câmii’de birer kütüphane, Ayasofya’da Bâb-ı Humâyun’un karşısında Türk sanat şaheserlerinden sayılan Sultan Üçüncü Ahmet Çeşmesi ve İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla da “Deryayi Sim” adlı bir su bendi inşa ettirmiştir.

Bunlardan başka Üsküdar Yeni Vâlide Câmii, Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Damat İbrahim Paşa Camii ve Külliyesi, İstanbul’da Yeni Postane arkasında Daarül Hadis ve Sebil, Ortaköy Camii önündeki çeşme, Üsküdar Şemsi Paşa’da Hüsrev Ağa Camii önündeki çeşme ve Çubuklu Camii yanındaki Mesire Çeşmesi gibi eserler de yine bu dönemde yapılmıştır.”

Osmanlı imparatorluğunun bu yenilenme etkinliği Patrona Halil isyanıyla son bulmuştur. Patrona Halil isyanına karşı toplumda belirli bir duygu olduğunu sanmıyorum, kısacası olayı “iyi” ya da “kötü” olarak tanımlayanlar fazla yok. Ama sanırım “Eh! O kadar fakir fukara varken böyle zenginlik sergilerseniz olacağı budur” türü bir yaklaşım söz konusu.

 

1970’lerin Bomba dizisi Kaynanalar

1974 yılında TRT’de gösterime girdiğinde hepimiz çok sevmiştik ve meşhur Nöri Gantar bütün Türkiye’nin gönlünde taht kurmuştu. Nöri Gantar ve karısı Nöriye Kayseri’den gelip Ankara’ya yerleşmişlerdi. Varlıklıydılar. Ancak modern kent yaşamına alışmakta oldukça zorluk çekiyorlardı. Bir de üstüne Ankara’nın kentsoylu bir ailesi ile dünür olunca dizinin bütün gülmece unsurları yerli yerine oturmuştu.

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Kaynanalar

Dünür, Tijen Hakmen bir opera sanatçısıydı (rolü oynayan Sevda Aydan da gerçek hayatta opera sanatçısıydı) ve Nöriye Gantar ile aralarında geçen her çatışmada bu aldığı opera eğitimi bir şekilde öne çıkıyor ve sonunda onu gülünç duruma düşürüyordu. Biz, hepimiz de diziyi seyrederken eğitimli ve donanımlı opera sanatçısına karşı yağız Anadolu kadını Nuriye’nin aldığı galibiyetlere sevinip duruyorduk.

Kaynanalar özellikle kötü bir dizi değildi. Yurdumuzdaki cahil halkın eğitimli insanlara karşı “zaferler” kazandığını gösteren çok ama çok sayıda yapımdan sadece biriydi.

 

Kötü Kedi Şerafettin’den bir ayrıntı

Donanımlı insanların genel kültürümüzde sürekli aşağılanmasının eskilere ait bir olay olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. İçimize öylesine işlemiş ki söküp atmamız mümkün değil gibi görünüyor. 2016 yılında vizyona giren Kötü Kedi Şerafettin filminde tek bir sahnede bu durum kendini gösterivermişti;

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Kötü Kedi Şerafettin

Kötü Kedinin babası Tonguç içerde viyolonsel çalıyor. Filmin yapımcıları da bu sahneye gayet güzel bir viyolonsel solosu koymuşlar. Balkonda Kötü Kedi kulaklarını tıkayıp “gıy, gıy, gıy, bütün gün kafamızı **kiyor” türünden bir serzenişte bulunuyor. Bu sahnede beni asıl etkileyen seyircilerin kıkır kıkır gülmesi olmuştu. Her ne kadar Tonguç karakteri pek te matah bir tip olmasa da yaylı bir sazı kusursuz çalabildiği bir sahnede böyle bir yorumu ( ve de seyircilerin tepkisini) hak ediyor muydu acaba?

 

Sosyeteye karşı halk çocuğu kavramı

En azından teorik olarak, sosyalist düşünce yapısına sahip insanların donanımlı, bilgili kişilere karşı daha hoş görülü olacakları umulabilir. Yurt dışında öyleyse bile bize geldiğinde olay tamamen Anadolu’nun yüzlerce yıllık gelenekleri ile kavrulup harmanlanmış olmalı.

70’li yıllara denk gelen benim ilk gençlik yıllarımda Burjuvaziye karşı devrimci kesimde ciddi bir tepki vardı. Bunu normal karşılamak mümkün. Sonuç olarak, burjuvazi-sermaye ilişkisi, emekçi kesim çıkar çatışması vs.. vs.. bunlar sol literatürde oldukça çok işlenmiş kavramlar.

Ama o yıllarda bir de “Küçük Burjuva” diye bir kavram ortaya çıkmıştı. En çok aşağılanan da zaten bunlardı.
Kimdi bu küçük burjuvalar?

Kentlerde yaşayan, şehir görgüsünü, kültürünü bir nebze almış, öyle sınıfsal çatışma çıkaracak kadar sermayesi falan olmayan, çoğu zaten kıt kanaat geçinen tiplere diyorlardı. Ancak “halkımıza” göre bu insanlar halk çocuğu değillerdi. Örneğin gençleri Pink Floyd falan dinliyordu, kız erkek dans etmeye gidiyorlardı, aile içi ilişkiler kırsal kesime göre çok daha yumuşak ve insancaydı. Bu insanlar halk çocuğu olmadıkları için hiç de makbul kişiler sayılmıyorlardı.

 

Kendinize hele bir sorun

yukarıda anlattıklarımın ne kadarında “yanlış” taraftaydınız? Ben şimdi şaşırarak görüyorum ki tamamında yanlış taraftaymışım.

 

Konu son derece derin ve insanımızın (hepimizin) kültüre, sanata, edebiyata ve iyi olan her şeye yaklaşımı ile doğrudan ilgili gibi duruyor.

Peki şu anda biz ne yapabiliriz?

Sanırım işe önce “Kahrolsun Kel Oğlan” diye haykırarak başlamamız gerekiyor.

 

Avcılar – 21/09/2016

Haldun Aydıngün’ün sitemizdeki son yazısını okumak için tıklayınız.

(1) –  www.webokur(nokta)net/forum/konu/hacivatla-karagoz-un-kisa-konusmalari.27611/

(2) – Lale Devri

Görsel Kaynak 1
Görsel Kaynak 2
Görsel Kaynak 3
Görsel Kaynak 4
Görsel Kaynak 5
Görsel Kaynak 6

Bu içerik 3368 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Yazarımız

Son Yazılar

Hasret Gültekin: Hasret Gültekin:
Müzik24 saat Önce

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise...

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11 WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11
Quiz&Test2 gün Önce

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.   Genel kültür testi...

Steam Ödülleri 2020 Steam Ödülleri 2020
Teknoloji3 gün Önce

Steam Ödülleri 2020

Steam Ödülleri 2020 Adaylık Komitesi Steam artık bir gelenek hâline gelen ödüllerini her zaman olduğu gibi bu sefer de kullanıcılarına...

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar
Mısır Mitolojisi4 gün Önce

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve   Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Tüm eski insanlar için dünya gizemle doluydu. Çevrelerindeki dünyada deneyimlediklerinin...

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi
Yunan Mitolojisi4 gün Önce

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades...

İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır? İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?
Tarih5 gün Önce

Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?

Fransız Devrimi Fransız Devrimi, devrimle bağdaştırdığımız neredeyse her şeye sahipti; açgözlü hayaller, hırslı aristokratlar, yüksek vergiler, başarısız hasatlar, gıda kıtlıkları,...

Mahir: Kısa Hikaye Mahir: Kısa Hikaye
Edebiyat5 gün Önce

Mahir: Kısa Hikaye

Mahir: Kısa Hikaye – Yüzüğü alınca “Evet!” der sandım. – “Hayır” mı dedi? – Hayır. Yani hayır demedi. Evet de...

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek
Deneme5 gün Önce

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Raziye Ayhan’ın Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek İki kişilik bir masada yalnız başıma oturuyordum , kimi zaman bu sayı çoğalıyor,...

Okunması Gereken Kitaplar #1 Okunması Gereken Kitaplar #1
Edebiyat6 gün Önce

Okunması Gereken Kitaplar #1

Okunması Gereken Kitaplar listemiz zamanla güncellenecektir. Bu listedeki kitaplar tamamen yazarın istediği sırayla düzenlenmiş ve herhangi bir “en iyi” sırasını...

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8 Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Edebiyat6 gün Önce

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin...

yunan Tanrıları - wikikultur.com yunan Tanrıları - wikikultur.com
Yunan Mitolojisi7 gün Önce

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız...

Arkeoloji7 gün Önce

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele...

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15 Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15
Müzik1 hafta Önce

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel...

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları
Blog1 hafta Önce

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Salgın, virüs, maske, karantina, önlem, ellerimizle özdeşmiş dezenfektan kokusu ve nicesi… Pandemiye Özel Uzaktan Tatil isimli...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü
Deneme1 hafta Önce

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel yazımız sizlerle. Sınıfları boş tarlalara benzetiyorum. Öğretmenler birer çiftçi, öğrenciler ise tohumları. İlk önce ekiyorlar...

İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? Perseus, Yunan Mitolojisinin en büyük kahramanlarından biridir. O, Zeus ve ölümlü Danae’nin oğluydu. Korkunç bir...