Bize Ulaş!

Yunan Mitolojisi

Zeus Kimdir? 10 Maddede Mitolojide Zeus

Paylaşılma Tarihi :

,

İçerik: Zeus Kimdir? 10 Maddede Mitolojide Zeus

Zeus Kimdir? Yunan Mitolojisinde Tanrı ve Kral Zeus

Zeus, Yunan mitolojisinde tanrılarının kralıdır ve bu da onu Yunan Pantheon’un en önemli üyelerinden biri yapar. O sadece şimşek ve gökyüzü tanrısı değil, aynı zamanda birçok ünlü Yunan mitinin de baş kahramanıdır. Yani Yunan mitolojisini anlamak istiyorsanız, işe Zeus’u tanımakla başlamalısınız. O halde Zeus kimdir?, Gelin birlikte Kral Zeus hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenelim. Olimpiyatları anlamak için önce Yunan Panteonundan başlayalım.

Yunan Panteonu

Zeus kimdir? wikikultur.com

Zeus kimdir?

İlk olarak, Yunan Panteon’unun ne anlama geldiğini öğrenelim. Basitçe söylemek gerekirse, panteon, Olimpos Dağı’nda yaşayan ve Olimposlular olarak bilinen on iki tanrıdan oluşur. Bu on iki tanrı yeryüzündeki her şeye hükmetti ve ölümlülerin işlerine doğrudan müdahale etti. Sürekli birbirleriyle çekişiyor olmaları ve birbirlerini sabote etme çabaları , Yunanlıların dünyanın doğal fenomenlerini ve insan ilişkilerinin karmaşıklığının bir açıklamasıydı. Sonuçta, tanrılar sürekli olarak savaş ve kavga halindeyken, insanlar nasıl çekişmeden ve çatışmadan uzak yaşayabilirdi?

Gök tanrısı ve Kral Zeus, Olimposlulara hükmetti. Ancak Olympus’ta on bir başka tanrılar da yaşıyordu. Onlar:

 • Hera : Kadın, evlilik ve aile tanrıçası
 • Poseidon : Deniz tanrısı
 • Demeter : Hasat ve çiftçilik tanrıçası
 • Athena : Bilgelik tanrıçası
 • Apollo : Güneş, okçuluk ve şiir dahil birçok şeyin tanrısı
 • Artemis : Av ve ay tanrıçası
 • Ares : Savaş tanrısı
 • Afrodit : Aşk, güzellik ve cinsellik tanrıçası
 • Hephaestus : Demircilerin tanrısı
 • Hermes : Tanrıların habercisi ve seyahat tanrısı

Listemizde bir tanrının eksik olduğunu muhtemelen fark etmişsinizdir. (Sonuçta on iki  Olimpiyatçı var) Bunun nedeni, Olympos’taki son koltuğun biraz çelişkili olmasıdır. Bazı kaynaklar ölülerin ve yeraltı dünyasının tanrısı Hades’i son koltuğa oturan tanrı olarak listeliyorken başka kaynaklar bu yeri Hestia’ya veya şarap ve eğlence tanrısı Dionysos’a verir. Olimpiyatları da tanıdığımıza göre şimdi Zeus Kimdir sorusuna dönüp Kral Zeus hakkında bilgi sahibi olalım.

Zeus Kimdir ve Kral Zeus Nedir?

Zeus kimdir?

Zeus kimdir?

Zeus, tüm insanların babası ve tüm Olimpiyat tanrılarının kralıdır. Gökten gelen gök gürültüsü ve şimşek gibi şeyler de dahil olmak üzere gökler ile ilgili her şeyi yöneten tanrıdır. Zeeus, çabuk sinirlenmesiyle de tanınır. Üzüldüğünde, eylemlerinin cezası olarak Olimpos Dağı’ndaki evinden insanlığa yıldırım fırlattığı biliniyor.

Ayrıca, Zeeus misafirperverliğin ve misafirlere adil muamelenin tanrısıdır. Antik Yunan’da bir yabancıya kötü muamele edildiğinde, ev sahibi yakında Zeeus’tan kötü bir ziyaret bekleyebilirdi. Aynı şekilde, bir misafir karşılamalarını abartırsa veya ev sahibine yük olursa, Zeus’un da onlara da söyleyeceği bir şey vardı. Zeeus ve güvendiği habercisi Hermes’in bazen ölümlülerin misafirperverliğini test etmek için insan kılığına girerek seyahat ettiği yunan mitlerinde sıkça karşımıza çıkar.

Son olarak, Zeeus aynı zamanda yemin tanrısıdır. Yeminlerini bozan, yalan söyleyen veya pazarda dürüst olmayan bir şekilde ticaret yapan insanlar da onun cezasını tatmışlardır. Yalancıların veya hilekarların Zeeus’la iyi bir şekilde geri dönmelerinin tek yolu, ona bir tapınakta bir heykel yaptırmak ve bunu ona ithaf etmekti. Bu bilgiyle neden bu kadar çok Zeus heykeli olduğunu tahmin edebilirsiniz! Bunlar Zeeus’a atanan evrensel özellikler olsa da, bazı şehir devletleri Zeeus’un ek sorumlulukları olduğuna inanıyordu. Örneğin, Atina’da Zeeus aynı zamanda çiftçilik ve hasat tanrısıydı ve Girit’te Zeeus güneş tanrısıydı!

Zeus Adı Ne Anlama Geliyor?

Zeus adı, Hint-Avrupa köklerine (çoğu Batı dilinin geldiği eski dil ailesi) kadar uzanıyor gibi görünüyor. Zeeus’un adı çok basit bir kelimeye çevrilir: Zeus adı “parlayan” anlamına gelir. Bu da onun gökyüzü tanrısı rolüne atıfta bulunur!

Daha sonra “Zeeus” kelimesi, İngilizce’de “tanrı” ve “ilahiyat” gibi kelimelerin karşılığı olan Deus olarak Latince’ye geçmiştir. Latince’den ortaya çıkan diller, Tanrı kelimesi için hala Zeeus’un adının biçimlerini kullanmaktadır. İşte bazı örnekler:

 • İspanyolca: Dios
 • Fransızca: Dieu
 • İtalyanca: Dio
 • Portekizce: Deus

Zeeus’u bugün hayatlarımız üzerinde pek bir etkisi olmayan eski bir tanrı olarak düşünmek kolaydır. Ama gördüğünüz gibi, hala ortalıkta dolaşıyor

Zeus Heykeli | Zeus Nasıl Görünüyor?  

Mitolojilerde bu kadar çok popüler bir karakterken Zeus nasıl görünüyor sorusunu merak etmemek elde değil. Çünkü pek çok Zeus heykeli uzun kıvırcık saçları ile iri, gür sakallı, çok uzun boylu ve kaslı bir tasvir sunar: Tipik olarak, Zeus heykeli, üzerinde bir kartal veya şimşek (bazen her ikisi de) bulunan büyük bir asa taşıdığını gösterir. Zeus heykeli motiflerinde Aegis adında devasa bir kalkan kullanıyor. Bazen Aegis daha çok bir göğüs zırhı olarak tanımlanır, ancak her iki durumda da genellikle bir gorgonun başıyla süslendiği söylenir.

Zeus kimdir?

Zeus kimdir?

Zeeus’un en ünlü tasviri , Olympia’daki Zeus Heykeli’dir. Burası antik dünyanın en popüler yerlerinden biriydi ve Yunan turistlerin ziyaret ettiği “Yedi Harikalar” arasındaydı. Heykel MS 300 ila 400 yılları arasında yıkılmış olmasına rağmen, birkaç çağdaş tanımlamadan neye benzediğini biliyoruz. Zeeus, sağ elinde zafer figürü, sol elinde asası ile tasvir edilmiştir ve devasa bir tahtta oturmaktadır.

Kral Zeus Kimdir Nasıl Oluşmuştur?

Zeus kimdir?

Zeus kimdir?

Zeus kimdir nasıl oluşmuştur?  Babası Cronos’du (Titan tanrısı) ve annesi Rhea’ydı. Böyle bir soyağacıyla, güçlü biri olarak doğduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Zeeus doğmadan önce, tüm tanrıların en güçlüsü olacağı kehanet edildi. Cronos bu kehaneti öğrendi, ancak hangi çocuklarının onu geçeceğinden emin değildi. Bu yüzden doğacak bütün çocuklarını yedi

Rhea, Cronus’un tüm çocuklarını yemesinden oldukça bıkmıştı, bu yüzden Zeeus doğduğunda, bebek kıyafetleri içinde bir taşı sarıp küçük Zeeus diye Cronus’a verdi. Zeeus, kendi babasından güvende olmak için sürgünde büyüdü. Yeterince büyüdüğünde Zeeus, Cronus’la yüzleşir ve ona Gaia (Dünya’nın Titan tanrıçası) tarafından verilen bir iksir verir. Bu iksir, Cronus’un bütün çocuklarını kusmasına neden oldu.

Zeeus ve şimdi tamamen büyümüş şekilde geri dönen kardeşleri daha sonra Cronus’a savaş açtılar ve sonunda Titanları devirip onları ebedi acıların ve eziyetlerin bulunduğu Tartarus’ta sonsuza kadar hapsettiler. Zeeus’un kardeşleri (Hestia, Demeter, Hera, Hades ve Poseidon) Yunan Pantheon’un ilk tanrıları oldu. Tanrıların ve Titanların Savaşı Theogony hakkında daha fazla bilgi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Zeus Mağarası Nedir? Zeus Mağarası Nerede?

Zeus kimdir?

Zeus mağarası

Zeus Mağarası, Türkiye’nin batısındaki Aydın Bölgesinde Kuşadası’nda bulunan bir mitolojik gösteri mağarasıdır. Mağara, Kuşadası ilçesinde Güzelçamlı ilçesinin hemen batısında, Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı içerisinde bulunmaktadır. Milli parkın Dilek Yarımadası girişinin yaklaşık 200 m batısında yer almaktadır.

Zeus Altarı Nedir?

Yunan mitolojisinin bize ulaşmasında en çok emeği geçen Homeros, yazdığı İlyada Destanında Tanrıların İda Dağında yaşadıklarından ve Truva Savaşını buradan izleyip yönettiklerinden bahseder. Destana göre Kral Zeus da burada yaşamış ve savaşı izleyip yönetmiştir. Bölgede çalışma yapan araştırmacılar da bu yüksek, denize ve Edremit körfezine hakim bir tepe üzerine inşa edilen mekanın Kral Zeus’a ait olduğunu düşünmektedirler. Zeus Altarı olarak tanımlanan bu alan, Dede Tepe üzerinde bulunmakta ve mağara kayanın işlenmesiyle oluşturulmuştur. Bu kaya kütlesine kayaya açılan oyuk basamaklar ile çıkılmaktadır. Sunağın altında bulunan oda büyüklüğündeki, içinde su bulunan bu sarnıça ise Zeus Mağarası denmektedir. Zeus Altarı  günümüzde de mitolojik olarak kutsal alan olma özelliğini halen devam ettirmektedir.

Zeus altarı

Zeus altarı

Kadınlara Karşı Kral Zeus 

Zeeus hakkında bilmeniz gereken bir şey varsa, konu libidosunu kontrol etmeye geldiğinde ciddi sorunları olmasıdır. (Bu muhtemelen yetersiz bir ifadedir.) Aşağıdaki efsanelerde de göreceğiniz gibi, Zeeus çekici bulduğu her kadının peşine düşmüştür! – ve bu süreçte çoğu zaman hayatlarını mahvetmiştir. Aslında Zeeus, mitolojik hikayelerinde ana tema haline gelen aşırı derecede sadakatsiz bir karakterdi bu yüzden kendisini pek sevmeyiz.

Zeeus’un sadakatsizliği, Antik Yunanlıların erkek gücü ve kadın hakları konusundaki bakış açısını daha iyi anlamamıza yardımcı olur. Zaus’u tanrıların kralı yapan şeylerden biri, istediği her şeyi istediği zaman almaya istekli olmasıdır. Bu açıkça modern standartlara göre elbette uygun değil, ancak bize bunun eski Yunanlılar için bağlantılı olduğunu söylüyor. Zaus, gücünü kadınlara uygulayarak fiziksel gücünü ve tanrılara hükmetme hakkını güçlendirir.

Ek olarak, Zeeus’un kadınlarla ilişkileri (ya da eksikliği), modern okuyucuların kadın düşmanlığının ve kadınlara kötü muamelenin yeni sorunlar olmadığını anlamasına yardımcı olur. Zeeus’un hikayelerindeki kadınlar bağımsızlıktan yoksundur, bu da kendilerine ne olacağına karar verme veya kontrol etme yeteneklerine sahip olmadıklarını söylemenin süslü bir yoludur. Sıkışmışlar Zaus’un mitleri bize bu sorunların yüzyıllardır toplumu nasıl kapladığını gösteriyor.

Zeus altarı

Zeus altarı

Bu, 1. ve 2. yüzyıllar arasında oyulmuş bir Zaus kabartmasıdır. Türkiye’de Burdur Müzesi’nde sergileniyor. (Carole Raddato / Flickr )

En İyi 6 Zeus Efsaneleri

Zaus, Yunan tanrılarının kralı olduğu için, eski Yunan mitlerinde yoğun bir şekilde yer alır. Aşağıdakiler gibi mitleri okumak ilginç çünkü daha önceki insanların dünyayı açıklama girişimlerini görüyoruz ve pek de gerçek anlamda bir anlam ifade etmese de, antik Yunanlıların dünyayı nasıl anladıklarına dair bize bir fikir veriyorlar. Ve çok eğlenceliler!

Aşağıda dahil ettiğimiz efsanelerin tam olarak duyduğunuz versiyona benzememe ihtimali de var. Bunun nedeni, Olympus’ta hangi tanrıların birlikte oturduğu gibi, ayrıntılar kaynaktan kaynağa değişebilir olmasıdır. Unutmayın, tarihçiler bu hikayeleri binlerce yıllık kanıtlardan bir araya getiriyorlar!

Şimdi, daha fazla uzatmadan, işte Zaus hakkında altı tane daha mitolojik hikaye.

 

1. Zeus Kimdir? Efsane: Athena’nın Yaratılışı

Cronus, oğlunun onu devireceğine dair rüzgarı yakaladığında, Zeus da benzer bir kehanet aldı ve çocuklarından birinin onu gasp edeceğini söyledi. Bu kehaneti duyan Zeus, onu önlemek için hamile sevgilisi Metis’i (Titan bilgelik tanrıçası) yedi. Ancak Metis caydırılmadı. Hala Zeeus’un midesinde, doğmamış çocuğu için öfkeyle zırh ve silahlar yaptı. Zeus‘un tam gelişmiş bir tanrıçanın bağırsağında zırh ve silahlar yapmasından rahatsız olduğunu söylemeye elbete gerek yok… Bu yüzden Zeus, Hephaestus’tan başını baltayla açmasını istedi. Zeeus’un alnında bir delik açıldığında, tanrıça Athena tamamen büyümüş ve dişlere kadar silahlanmış olarak dışarı fırladı. Athena, herkesten bir konuda miras almıştı: Metis’ten bilgelik, Zaus’tan gelen güç ve Hephaestus’tan gelen işçilik, bu onu çok zorlu bir tanrıça yapıyor.

 

2. Zeus Kimdir? Efsane: Hera’nın İsyanı

Hera - Yunan Mitolojisi Tanrılarının Kraliçesi (Juno) | WİKİKÜLTÜR

Hera

Zeaus ‘un karısı Hera’ya sempati duymamak zor. Yolundan geçen her bakire, tanrıça ve periden çocuk sahibi olan korkunç bir kocası vardı. Ve daha da kötüsü, Hera’nın Zaus ile evlenmesi tamamen kendi isteğiyle değildi. Cronus ve Rhea’nın kızı Hera, Zeeus’un kardeşidir. Büyürken Zeeus ona aşık olmuş ve aşkına karşılık vermesini sağlamaya çalışmıştır. Ancak, Hera onu reddettmiştir. Zaus , bu tür konularda her zaman göz ardı edilmemiş, kendini kayıp bir küçük guguk kuşuna çevirerek şefkatinden yararlanmıştır. Hera küçük kuşu içeri aldı çünkü donarak ölmesinden korkuyordu. Onu göğsüne dayadı, burada Zeeus’a döndü ve ona saldırdı. Hera, neye uğradığını kabul etmek yerine Zeeus’tan intikam alma planları yapmaya başladı.

Daha sonra buna sonsuza dek içerledi ve diğer tanrıların Zeeus’un küstahlığından ne kadar sıkıldıklarını söylediklerini duyunca onları Zeeus’u devirmeye ikna etti. Bunu yapmak için şarabına ilaç kattı. O uyurken tanrılar onu yüz düğümle bir sandalyeye bağladılar ve şimşek çakma gücünü ondan aldılar.

Ne yazık ki onlar için Zeeus’un sadık arkadaşı Briareus (Zeeus’un Tartarus’tan beslediği bir Titan), Zeeus’u kolayca kurtardı. Briareus’un yüz eli vardı, böylece tüm düğümleri aynı anda çözebilirdi. Zeeus, aldatmacasından dolayı Hera’ya o kadar kızmıştı ki onu altın zincirlerle gökten astı ve çığlıkları dünyayı salladı. Herkes Zeeus’u tekrar geçmekten çok korkuyordu, bu yüzden ona yardım etmek yerine onu acı çekmeye bıraktılar. Zaus, ona karşı isyan etmeyeceğine bir daha asla yemin etmediği sürece ona merhamet etti.

 

3.Zeus Kimdir? Efsane : Leda ve Kuğu

 Leda ve Kuğu

Leda ve Kuğu

Zaus her zaman Olimpos’tan dünyaya bakıyor, güzel kadınlar arıyordu. Bir gün sonra baktı Leda , kral Thestios kızı. Sparta kralıyla zaten evliydi, ancak Zaus asla küçük bir evliliğin onu istediğini elde etmekten alıkoymasına izin vermedi. Hera’yı nasıl kandırdığına benzer şekilde Zaus , kendisini bir kartal tarafından takip edilen bir kuğuya dönüştürdü. Leda acıdı ve kuğuyu kurtardı, Zeus amacına ulaşmıştı.

Saldırı Leda’yı hamile bıraktı. Daha sonra dört çocuğun doğduğu iki yumurta bıraktı. Helen ve Pollux, Zeeus’un çocuklarıydı ve Clytemnestra ve Castor, Spartalı kralın çocuklarıydı. (Mitler çok tuhaf) İki kız Truva Savaşı sırasında önemli rollere sahip olacak şekilde büyürken, Castor ve Pollux farklı babalara sahip olmalarına ve ayrı yumurtalardan çıkmalarına rağmen ikizler Atina’ya karşı savaşta Spartalı ordusunun liderleri olacaktı.

4. Zeus Kimdir? Efsane: Europa’nın Kaçırılması

Zeeus’un kusursuz bir baştan çıkarma yolu vardı: bir hayvana dönüşmek ve bunu bir kadını savunmasını bırakmaya ikna etmek için kullanmak. Europa, güzelliği Zeeus’un Olimpos Dağı’ndan gözetlediği bir Sayda Prensesiydi. Bu yüzden onu baştan çıkarmaya karar verdi. Kendini, şimdiye kadar gördüğü en güzel boğa olarak dönüştürdü. Europa, boğanın güzelliğine kapıldı ve onu çiçekler ve parfümlerle süsledi. Boğa o kadar nazik ve sevimliydi ki onu sürmeye karar verdi. Europa sırtına tırmandığı an Zeeus okyanusa atladı ve onu uzaklara götürerek Zeeus’a dönüştü. Hikayenin daha uzun versiyonuna buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

5. Zeus Kimdir? Efsane: Deucalion ve Sel

Zaus , Athena’nın yardımıyla insanlığı yarattığı için Titanların sonuncusu Prometheus ile her zaman çatışma halindeydi. İnsanlar açgözlüydü ve tanrılara sadakatsizdi ve Zaus onlardan o kadar sıkıldı ki hepsini büyük bir selle yok etmeye karar verdi. Bu yüzden dokuz gün ve gece süren ve iki kişi hariç herkesi öldüren bir yağmur gönderdi : Deucalion ve karısı Pyrrha. Deucalion ve Pyrrha bir dağın tepesine indi ve Zaus ‘a Dünya’yı yeniden doldurması için yalvardı. Pek çok fedakarlıktan sonra Zaus, tanrıça Themis (adalet tanrıçası) aracılığıyla onlara “annelerinin kemiklerini” omuzlarına atmalarını söyledi. Böylece omuzlarına taş attılar ve her taş bir kişiye, Deucalion tarafından atılırsa bir adama ve Pyrrha tarafından atılırsa bir kadına dönüştü.

6. Zeus Kimdir? Efsane: Prometheus

Prometheus ve Athena insanlığı yaptıktan sonra, tanrılar tarafından ateşin faydasını öğretmeleri yasaklandı, bu onları tanrılara meydan okuyacak kadar güçlü hale getirecekti. Prometheus tanrıların emirlerine karşı geldi ve insanlığa vermek için ateş çaldı. Bu, teknoloji ve medeniyetin gelişmesini sağladı. Sonuç olarak, Zeeus, Prometheus’u bir kayaya zincirlendiği ve karaciğeri bir kartal tarafından sonsuza kadar yenildiği Tartarus’a mahkum ederek cezalandırdı. Prometheus’un karaciğeri tanrısal olduğu için yeniden canlanacaktı. Bu da kartalın onu sürekli yediği ve yediği, sonsuza kadar ona işkence yaptığı anlamına geliyordu. Prometheus hakkında daha detaylı yazımıza buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

İlgili İçerik: Prometheus Kimdir?

Sonuç

Bu yazıda ele aldıklarımızdan çok daha fazla Yunan tanrısı ve tanrıçası var. Hepsi ve mitolojik geçmişleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için içeriklerimize göz atın. Elbette mitolojik hikayeler, insanların etraflarındaki dünyayı ve kendilerini daha iyi anlamalarının bir yoludur. Fakat modern okuyucular mitlerin ne hakkında olduğunu nasıl anlayabilir? Edebi unsurların nasıl bulunacağını ve anlaşılacağını bilmek işte burada devreye girer. Her hikayede bulacağınız mitler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Okumak için daha harika hikayeler arıyorsanız , Yunan Mitolojisi kategorimizdeki eşsiz yunan mitlerine bayılacaksınız. Buraya tıklayarak diğer mitolojik hikayelere ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler:)

Bu içerik 4339 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et
2 Yorum

2 Comments

 1. Pingback: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #6 | WİKİKÜLTÜR

 2. Pingback: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? | WİKİKÜLTÜR

Bir Cevap Yazın

Yunan Mitolojisi

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades

Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades onu görünce hemen ona aşık oldu ve onu kaçırmaya karar verdi. Homeros efsanesine göre, güneşli bir günde genç Persephone, yakın arkadaşları Okyanus Perileri eşliğinde bir tarlada çiçek topluyordu. Kaygısız Persephone, en güzel çiçeği bulmak için arkadaşlarından uzaklaştı. Harika bir nergis koparmak için uzandığında, Dünya esnedi ve Hades orada belirdi ve gözyaşları içindeyken onu Yeraltı Dünyasına götürdü. Demeter gece gündüz kızını arıyor her yere boşu boşuna bakıyordu.

Demeter’in bu hali yüzünden yeryüzünün toprağı ve ekinleri solmaya başladı. Bir süre sonra her şeye gökten bakan Güneş, tanrıça için üzüldü ve ona olanları anlattı. Demeter, Zeus’a gitti ve Persephone’nin iade edilmesini istedi, yoksa toprağın tekrar çiçek ve ekin açmasına izin vermeyecekti. Zeus, Persephone’yi serbest bırakma emriyle Haberci Tanrı Hermes’i Hades’e gönderdi. Onu Hermes’e geri göndermeden önce Hades, Persephone’yi altı nar çekirdeği yemeye zorladı. Hades, eğer biri Yeraltı Dünyasında bir şey yerse, ölülerin dünyasından asla gerçekten kaçamayacağını biliyordu. Persephone kısa bir süre sonra annesiyle yeniden bir araya geldi. Ancak Demeter nar tohumlarını duyup kızının çıkamayacağını anlayınca çok öfkelendi. Zeus daha sonra bir uzlaşma önerdi: Persephone’nin yediği her tohum için Hades’le bir ay geçirecekti. Demeter, Zeus’un teklifini kabul etti.

Bu hikaye, Antik Yunan’ın en kutsal ve gizli dini ayinleri olan Eleusis Gizemlerinin nasıl kurulduğunun mitolojik açıklamasının bir parçasıdır.

Bu içerik 7021 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Yunan Mitolojisi

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

yunan Tanrıları - wikikultur.com

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi

Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız kitap ve filme ilham kaynağı oldu ve 2 bin yıldan fazla bir süredir hayatımızın bir parçası olarak kaldı! Bugün bizim için Olimpos Tanrılarının hikayeleri büyüleyici efsanelerdir, ancak Eski Yunanlılar için inançlarının, dinlerinin ve günlük yaşamlarının bir parçasıydı. Olimpos’un 12 Tanrısı, Olimpos Dağı’nın tepesinde yaşayan Yunan Mitolojisindeki başlıca Tanrılardır. Bununla birlikte, Eski Yunanlılar, Olimpiyatçıların da parçası olan daha birçok Tanrı ve Tanrıçaya tapıyorlardı. İşte en ünlü Yunan Tanrılarının bir listesi:

Yunan Tanrıları

 

1. Zeus

Yunan Tanrıları: wikikultur.com

Yunan Tanrıları: Zeus

Zeus, göklerin ve şimşeklerin tanrısıydı. O, Antik Yunan Tanrılarının yüce tanrısı ve Olimposun Kralı idi. Aslında kardeşlerinin en küçüğüydü. Babası, kehanetlerden korkarak önceki tüm çocuklarını yutan Titan Cronus’du. Zeus, Cronus’u kandıran annesi Titan Rhea’nın yardımıyla bu korkunç kaderden kurtuldu. Girit adasında büyüdü ve büyüdüğünde kardeşlerini Cronus’un midesinden kurtarmayı başardı. Ardından Titanomachy olarak bilinen büyük savaşta Yunan Tanrıları Titanları yendi ve dünyanın hükümdarları oldu. Antik Yunanistan’da Olimpiyat Oyunları Zeus onuruna düzenlendi.

İlgili İçerik: Zeus Kimdir? 

2. Poseidon

 

 

Yunan Tanrıları: wikikultur.com

Yunan Tanrıları: Poseidon

Poseidon Cronus ve Rhea’nın oğlu ve Zeus’un kardeşiydi. Yunan mitolojisinde Poseidon, denizlerin, depremlerin ve atların tanrısıydı. Poseidon’un silahı bir trident’ti ve ona vurarak doğal afetlere, fırtınalara, depremlere, volkanik patlamalara vb. sebep olma gücü vardı. Eski Yunanlılar, Poseidon’a adanmış bir takvim dönemine sahiptiler. Kasım ve aralık ayları arasında. O ay boyunca, Kadimler onun onuruna Poseidea adında bir festival düzenlerdi.

 

3. Hades

Yunan Tanrıları: wikikultur.com

Yunan Tanrıları: Hades

Yunan Tanrılarının en korkutucusu olan Hades, ruhların öldükten sonra sona ereceği yer olan Yeraltı Dünyasının Kralı idi. Zeus ve Poseidon’un kardeşiydi. Hades, yaşayanlar için korkutucu bir karakterdi. Birçoğu için sadece isminden bahsetmek bile korkutucuydu. Yunanlılar ona dua ederken, onları işittiğinden emin olmak için ellerini yere çırparlardı. Koyun gibi siyah hayvanlar onun şerefine kurban edildi. Her yüz yılda bir şerefine şenlikler yapılırdı.

 

4. Hera

Yunan Tanrıları: wikikultur.com

Yunan Tanrıları: Hera

Yunan mitolojisinde Hera, Cronus ve Rhea’nın kızı Zeus’un kız kardeşi ve karısıydı evet yanlış duymadınız. Evlilik tanrıçası ve kadınların koruyucusuydu. Hera, sık sık bir egemenlik sembolü olarak bir asa veya doğurganlığın bir sembolü olarak nar tutarken tasvir edildi. Kocasını kıskanıyordu ve intikamıyla tanınıyordu! Hera’nın şerefine, antik Yunanistan’ın birçok şehrinde festivaller düzenlendi ve Heraia olarak adlandırıldı.

 

5. Demeter

Yunan Tanrıları: wikikultur.comv

Yunan Tanrıları: Demeter

Demeter, antik Yunan mitolojisinin en büyük ve en eski tanrıçalarından biriydi. Bitki örtüsü ve tarım tanrıçası, özellikle tahıl mahsullerini ve çiftçileri korurdu. Demeter ve kızı Persephone, Eleusis Gizemleri’nin ana karakterleri idi ve muhtemelen Olimposluların Pantheon’unun şekillenmesinden önce tapılan tanrılardı. Persephone’nin tanrı Hades tarafından ele geçirilmesi Demeter’in ölümüyle sonuçlandı. Olimpos Dağı’nı terk etti ve sevgili Persephone’yi aramak için, siyahlar içinde ölümlüler arasında sessizce dolaşmaya başladı. Doğa ve ekinler onunla birlikte soldu. Kızı ona döndüğünde her şey bir kez daha çiçek açtı! Her yıl Antik Atinalılar bu olayı Eleusis festivalleriyle kutluyorlardı!

 

6. Hestia

 

Yunan mitolojisinde Hestia, ailenin, yuvanın ve birlikteliğin tanrıçasıdır. Kadimlerin evlerinin ortasında bir sığınak vardı ve evin kadını Hestia’nın alevini yakmaktan sorumluydu. Tanrıça Hestia, Cronus ve Rhea’nın en büyük kızı ve ilk çocuğuydu. Her zaman Olympus dağında kalıyor, kutsal alevle ilgileniyordu.

 

7. Hephaestus

Hephaestus zeki ve yaratıcı bir Yunan Tanrısı, demircidir. Yetenekli ve zeki  bir zanaatkardı. Hephaestus o kadar çirkin bir bebekti ki, annesi Hera onu görür görmez onu Olympus’tan okyanusun derinliklerine attı! Hephaestus bir işkolikti ve onunla ilgili hemen hemen tüm efsaneler işiyle ilgiliydi. Hephaestus’un karakteristik sembolü elbette çekicidir!

 

8. Ares

Yunan Tanrıları ndan biri olan Ares, Zeus ve Hera’nın oğluydu. Doğası gereği kışkırtıcı ve dürtüsel olan savaş tanrısıydı. Diğer savaş tanrıçası Athena’nın aksine, savaşın daha şiddetli yönlerini temsil ediyordu. Yunan mitolojisine göre kocaman bir vücudu vardı, güçlü ve aceleciydi. Her zaman korkutucu gözlerle savaşmak için acele etti. Dokuz veya on bin kişinin kavga ettiği kadar yüksek sesle çıkacak şekilde çığlık atardı. Kuralları görmezden gelirken ve hiçbir kanunu tanımazken her zaman kana susamıştır.

9. Athena

Yunan mitolojisinde Athena, bilgeliğin ve stratejik savaşın tanrıçasıydı. Atina’daki Parthenon Tapınağı, ona adanmış en ünlü tapınaktır. Athena, Zeus’un en sevdiği kızıydı. Zeus’un tam zırhlı alnından fırlayan doğum hikayesi çok ilginç ve benzersizdir. Bir baykuş ile sembolize edilir ve elinde bir mızrak ve keçi derisinden yapılmış bir kalkan vardır. Tanrıça’nın onuruna birçok festival vardı ama Atina’daki Büyük Panathenaea muhtemelen onun onuruna yapılan en büyük kutlamaydı. Atina şehrinin himayesi için Poseidon ile savaşmış ve kazanmştır. Bu aynı zamanda Yunan başkenti Atina şehrinin adının mitolojik açıklamasıdır. Kahramanların koruyucusu ve Tanrılar arasında en bilge olan Athena, en güçlü ve önemli Yunan Tanrılarından biri olarak kabul edildi.

 

10. Afrodit

Yunan Tanrıları’ndan biri olan Afrodit denizden doğmuştur ve antik çağda kadınsı güzelliğin anlamı ve karşılığı olarak bilinirdi. O aşk ve arzu tanrıçasıydı. Tanrılar ve ölümlülerin hepsi ağlarına dolanmıştı. Yunan mitolojisine göre, Cronus’un Uranüs’ün (babası) üreme organlarını kesip denize atmasından sonra denizin köpüğünden Zephyrus sahilinde doğmuştur. Yunan rüzgârı tanrısı Zephyrus tarafından denize sürüklenerek Olympus’a transfer edildi ve burada Zeus ve diğer tanrılarla tanıştı. Afrodit’in birçok sevgilisi vardı ama en büyük aşkı Savaş Tanrısı Ares’ti.

Afrodit Kimdir? 10 Maddede Aşk Tanrıçası Afrodit

 

11. Hermes

Olimpiyat Tanrısı Hermes ticaret, servet, hırsızlar ve gezginlerin tanrısıydı. Altın uçan sandaletleriyle Tanrılar ve ölümlüler arasında mesajlar ilettiği için Elçi Tanrı olarak biliniyordu. Olimpiyat Tanrısı, ölülerin ruhunu Yeraltı Dünyası Kapılarına götürecek olan ruh bareri olarak da biliniyordu. İnsan ırkının ilk öğretmeni olarak kabul edilir, harfleri ve bilimleri insanlığa tanıtır ve onlara aklın kullanımını öğretir.

 

12. Apollo

Yunan Tanrıları listemizde 12. sırada olan Apollon ışık, müzik ve uyum tanrısıydı. Kutsal Delos adasında doğdu, ilk günden itibaren Olimpos’a tırmandı ve diğer Olimpiyatçılara katıldı. Zeus ve Leto’nun oğlu ve Artemis’in ikiz kardeşidir. Apollon, en önemli Yunan Tanrılarından biriydi ve dokuz Muses’in öğretmeniydi. Delphi’deki kutsal alanı, Antik Dünyanın merkezi oldu. Delphi Kâhini, Apollo’nun sözlerini aktarıyordu ve kahinler o zamanlar bilinen dünyanın siyasi sahnesini etkileyecekti. Delphi’deki Pythian Oyunları Apollon onuruna düzenlendi ve Olimpiyat Oyunları gibi Antik Yunanistan’ın dört Panhellenik Oyunundan biriydi.

 

13. Artemis

Yunan Tanrıları listemizde 13. sırada olan, Apollo’nun ikiz kız kardeşi Artemis, yaban hayatı ve avcılık tanrıçasıydı. Aynı zamanda bir doğum tanrıçası olarak ebelerin yardımcısıydı. Karakterinin unsurları arasında doğa ve avcılık, savaş, dans ve şarkı söyleme ile ilişkisi ve doğurganlık gücüyle birlikte bekaretidir. Efes’teki Artemis Tapınağı veya bilinen adıyla Artemis Tapınağı, Antik Dünyanın Yedi Harikasından biriydi. Brauron’daki Artemis festivali, Atina yakınlarında Yunan Tanrıçası onuruna dört yılda bir düzenleniyordu.

 

14. Hekate

Yunan Tanrıları listemizde 14. sırada olan Hekate, Atina’nın evlerinde tapınılan başlıca tanrılardandı. Antik Yunan din ve mitolojisindeki en büyük tanrıçalardan biri olarak kabul edilir. O büyücülük, ay, gece ve büyücülük tanrıçasıydı. Diğerlerinin yanı sıra kutsal hayvanları köpek, at ve yılandı. Tanrıça aynı anda üç farklı yöne (üç başlı tanrıça) bakabildi ve kavşakların koruyucusu olarak kabul edildi.

 

15. Persephone

Persephone, tarım ve bereket tanrıçası tanrıça Demeter’in kızıydı. Hades, Persephone’ye aşık oldu ve onu Yeraltı Dünyası’na kaçırdı. Kaybından üzülen tanrıça Demeter, kızını gece gündüz hiç şanssız aradı. Üzüntüsü Dünya florasının solmasına neden oldu. Ölümlülerin Tanrılara kurbanlarının azalmasından korkan Zeus, kardeşine Persephone’yi serbest bırakmasını emretti. Hades Persephone’ye yaşayanların dünyasına dönmeden önce altı Nar tohumunu yemesini teklif etti ve onu her yıl altı ay boyunca Yeraltı Dünyasına bağladı. Persephone efsanesi esasen mevsimlerin ve yaşam döngüsünün değişimini açıklar ve Antik Yunan’daki en kutsal dini törenler olan Eleusis Gizemlerinin kökenidir.

 

16. Tyche

Tyche, servet tanrıçası ve eski Yunan mitolojisinin bir tanrısıydı. O, refah ve zenginliğin bir kişileşmesidir. Tyche, bereketin bir zenginlik işareti olarak tutan bir kadın olarak tasvir edildi. Zenginliğin, büyümenin, talihin ve bereketin sembolü olan tanrıça, minnettar olmasaydınız, servetinizi de mahkûm edebilirdi.

 

17. Eriş

Yunan Tanrıları listemizde 17. sırada olan Eris, Night’ın kızı ve kıskançlık tanrıçasıydı. Hep bölünmelere, kavgalara ve tartışmalara neden oluyordu. Yunan mitolojisine göre, aynı zamanda Tanrı Ares’in kız kardeşidir. Eris genellikle dedikodu ya da uğultu yapar, ancak bazen planında başarıya ulaşmak için görünüşünü güzelleştirir. Tanrıların bayramlarının ortasında Discord Elması’nı fırlatan oydu.

 

 

18. Aeolus

Aeolus, Yunan mitolojisinde rüzgarların tanrısıydı ve büyüleyici Aeolia adasında yaşadı, burada tüm rüzgarları devasa çoban çantasında tuttu ve onları yalnızca büyük Yunan Tanrılarının talimatları doğrultusunda özgür bıraktı. O, Zeus tarafından “rüzgarların haznedarı” olarak atanan kişiydi.

 

19. Themis

Yunan mitolojisinde Themis, ilahi düzenin, doğal hukukun ve adaletin tanrıçasıydı. Onun kanunu kutsaldı ve tanrılara eşit şekilde uygulandı, onların iradelerinden bile üstündü. Genelde, gerçeği kurgudan ayırma yeteneğini temsil ettiğine inanılan bir kılıç tutarken tasvir edildi.

 

20. Pan

Tanrı Pan, babası Hermes’in Olympus’ta yanına aldığı ve herkesin ona kesinlikle hayran olduğu eski bir Yunan, idealist, antropomorfik ve ikincil tanrıdır. Doğanın tanrısıydı ama aynı zamanda yaşamın genetik gücünün bir kişileştirilmesiydi. Pan, bir keçinin alt bacakları ve kafasında boynuzlar ile tasvir edilmiştir. Doğada kalıcı ikametgahı olan yetiştiricilerin, avcıların, balıkçıların ve çobanların koruyucusuydu. Çeşitli Periler ile yaşadığı erotik maceralar çoktur ve onun hakkında yazılan hemen hemen her efsaneyi tanımlamışlardır.

 

21. Eileithyia

Yunan Tanrıları listemizde 21. sırada olan Eileithyia, doğum ve doğum sancılarının tanrıçasıydı. Kadınların doğum yapmalarına ve doğum sancılarına dayanmalarına ve yenidoğanlara bakmalarına yardımcı oldu. Doğumdan önce ve sonra ebeler ona çeşitli özel teklifler sundular. Bununla birlikte, birçok kadın doğum sırasında öldüğü için, doğum sırasında kadınların ölümüne neden olan tanrıça olarak kabul edildi.

 

22. Dionysos

Olympian Dionysos, şarap ve bağcılık tanrısıydı. Dionysos kültü, antik Yunanistan’da en popüler olanıydı. O bir zıtlıklar, yüce yüceltme ve dehşet tanrısıydı. Zeus ve Semeli’nin oğlu büyürken babası ona üzüm yetiştirmeyi ve şarap yapmayı öğretti. Dionysos kendisi için bu karizmaya tutunmak istemedi ve şehirden şehre gidip ölümlülere öğretmeye başladı. Satirler ve maenadlar gibi her yerde ona eşlik eden birçok takipçisi, melez yaratıkları vardı. Antik Yunanistan’daki en büyük kutlamalardan biri olan Dionysia festivali ile birçok kutlama Dionysos’a adanmıştır.

 

23. Eros

Yunan mitolojisinde Eros, kanatlı aşk tanrısıydı. Efsaneye göre oklarıyla iki kişiye vurursa aşık olurlar. Eros tanrısı antik çağın en önemli tanrılarından biriydi ve Hesiod’un Theogony’sine göre dünyayı yaratan üç tanrıdan biriydi: “Önce Kaos, sonra Eros, sonra Dünya”. Eros doğumu olan kişiyi kutsamaz, doğumu ve yaratılışı teşvik eder ve kolaylaştırır. Yunan mitolojisinde Eros tanrısı ile ilgili pek çok versiyon ve mit vardır, ancak en baskın efsaneye göre Eros, Afrodit’in oğlu ve savaş tanrısı Ares’tir.

 

24. Asklepius

Asklepius, antik çağda Yunanistan’ın her yerinde tapılan tıp tanrısıydı. Asklepius, Yunan mitolojisinde büyük bir tanrı olarak görülmese de, yine de tanrı-kahramanlar-şifacıların arketipinde merkezi bir figürdür. Asklepius, günümüzde insanlar tarafından algılanan şekliyle doğanın iyileştirici gücünün ideal anlayışıdır. Onun onuruna verdiği en büyük festivallerden biri, Epidaurus’ta 4 yılda bir düzenlenen ve 7 gün süren Prominent Askleipia idi.

 

25. Nyx

Yunan mitolojisinde Tanrıça Nyx, gecenin kişileşmesidir. Nyx, tanrı Zeus’un bile saygı duyduğu ve korktuğu egemen, ilkel ve kozmojenik bir varlıktı. Hesiod’un Theogony’sine göre, Nix Kaostan doğdu.

 

26. Nemesis

Yunan Tanrıları listemizde 26. sırada olan Nemesis, ilahi cezanın tanrıçasıydı. Tanrıçanın sembolleri önkol ve dizgidir. Bu semboller, insan düşüncelerini, duygularını, eylemlerini ölçme ve insanların bencilliğinin acımasız eylemlerine bir sınır koyma işlevinin göstergesidir. Böylece, ölümlülerin Kozmik Yasalara karşı tutumu ve Ortak İyiliğe kayıtsızlık, sonsuz adalet veren Nemesis eylemi tarafından süpürülür.

 

27. Phobos

Yunan mitolojisinde Phobos, korkunun kişileştirilmesiydi. Eski Yunanlılar onu savaş tanrısı Ares’in ve aşk tanrıçası Afrodit’in oğlu olarak görüyorlardı. Bir aslan başı ile temsil edilir ve tanrı Pan’a benzer. Spartalılar için Phobos tapınağı, askeri güçlerinin disiplini ve uyumunun bir simgesiydi.

 

28. Deimos

Yunan Tanrılarında Deimos, terörün kişileştirilmesiydi. Phobos’un kardeşiydi. Korkunun kişileşmesi olan kardeşiyle birlikte babasına savaşa eşlik etti. Bu nedenle savaştan önce kendisine fedakarlık teklif edildi. Figürü, erkek kardeşi ile birlikte Agamemnon ve Aşil’in ünlü kalkanlarını süsledi.

29. Hebe

Yunan Tanrıları listemizde 29. sırada olan Hebe, Yunan mitolojisinde gençlik ve canlılık tanrıçası olarak bilinir. Zeus ve Hera’nın kızıydı. Hebe, tanrılara onları her zaman genç tutan yiyecek olan nektar ve ambrosia sağlama görevini üstlenmişti. Yarı tanrı kahramanı Olympus’a yükseldiğinde Hebe Herkül ile evlendi. Zeus ve Hera’nın emeklerinde başarılı olmak için Herkül’e sunduğu armağandı.

 

30. Enyo

Yunan Tanrıları listemizin sonunda bulunan Enyo (‘terör’ anlamına gelir), büyük savaş tanrısı Ares’in çevresinde ortaya çıkan küçük bir savaş tanrısıydı ve genellikle kızı olarak kabul edilir. Ancak bazen, kız kardeşi veya hatta annesi olarak anılır. Antik çağda Enyo, kana susamış ve şiddet içeren sahnelerde yer alıyordu. Enyo’dan ilk olarak Athena ve Ares ile birlikte Homer’dan bahsedilir ve destansı şair onu şehirleri ve köyleri yağmalayan ya da hükmeten kişi olduğu için saygıya layık bir tanrı olarak nitelendirir.

Daha Fazla İçerik;

Pegasus: Yunan Mitolojisinde Kanatlı At

 

Öne Çıkan Görsel: Tıkla

Bu içerik 11954 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Yunan Mitolojisi

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Perseus, Yunan Mitolojisinin en büyük kahramanlarından biridir. O, Zeus ve ölümlü Danae’nin oğluydu. Korkunç bir canavar olan Gorgon Medusa’nın katili ve Argos prensesi Andromeda’nın kurtarıcısı olarak tanınır. Perseus’un ayrıca Herkül’ün, Perslerin ve Asya ırkının atası olduğu da söylenir. Cesur bir adam, iyi bir oğul ve onurlu bir kral olarak yaşamıştır.

Perseus’un doğumu

Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Hikaye, Delphi Kahini’nin Argos Kralı Acrisius’u torununun onu öldüreceği konusunda uyardığı zaman başlar. Bu kehanetin gerçek olacağından korkan kral, bütün erkeklerin ondan uzak kalması için, bir yeraltı bronz odasına tek kızı, Danae’yi kilitler. Ancak, Zeus bir şekilde kızı görür ve ona aşık olur. Daha sonra bronz odaya girmek ve Danae ile birlikte olmak için altın bir yağmur şeklini alır. Bu birliktelikten Danae, Perseus adını verdiği bir oğlu doğurur.

Kral Acrisius bebeğin ağladığını duyduğunda ve bir torunu olduğunu anladığında, ilk düşüncesi talihsiz çocuğu ve annesini öldürmek olur. Ancak Zeus’un öfkesine neden olacağından korktuğu için yapamaz. Bu yüzden kızını ve torununu tahta bir sandığa kilitler ve boğulmaları için vahşi denize atar.

Ancak Zeus çaresiz kadını görür ve Poseidon’dan deniz suyunu sakinleştirmesini ister. Nitekim deniz sakinleşir ve birkaç gün sonra Danae ve yeni doğan oğlu Serifos adasına çıkar. Orada bir balıkçı ve ada kralının erkek kardeşi Dictys onları bulur ve güvende olacakları evine götürür.

Perseus, nazik balıkçı Dictys’in bakımı altında iyi bir genç adama dönüştü. Bu arada Kral Polydectes, gençliğinden bu yana yıllar geçmesine rağmen hala çekici bir hanım olan Danae’ye olan tutkusuyla alevlenmeye başladı. Ancak Danae bu evliliği istemedi. Polydectes, Perseus’un varlığının Danae için bir engel olduğunu düşündü ve bu yüzden persseus hayattayken evlenmek istemedi. Böylece bu sinir bozucu gençten kurtulmak için bir plan yapmaya karar verdi.

Perseus’a zorlu bir göreve cesaret etmesi, korkunç Gorgon Medusa’yı öldürmesi ve başını geri getirmesi için meydan okudu. Gorgon Medusa, kafasında yılanlar olan korkunç bir canavardı ve yüzüne bakan herkesi taşa çevirebilirdi. Medusa’yı öldürerek, Persseus, Zeus’un oğluna uygun olarak cesaretini kanıtlayacaktı. Polydectes, Persseus’un bu tehlikeli görevden sağ çıkamayacağından emindi.

Medusa’yı öldürmek

Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Polydectes’in bilmediği şey, Perseius’un tanrılar tarafından sevildiğiydi. Tanrı Hermes ona yardım etmek için ona kavisli bir kılıç ve bir çift kanatlı sandalet verdi (efsanenin diğer versiyonları Hermes’in Persseus’a bir çift kanatlı sandalet değil beyaz kanatlı bir at verdiğini söylüyor)

Athena ise ona cilalı bronzdan bir ayna verdiöve Hades’ten onu takan herkesi görünmez hale getirebilecek bir şapka. Bu ilahi yardımlarla Perseuis, Afrika’nın bir yerindeki Medusa mağarasına uzun yolculuğuna başladı.

Gerçekten de onun derin mağarasında yatarken buldu. Kanatlı sandalet giydiği için etrafında uçabiliyordu ve Hades’in sihirli şapkasını taktığı için görünmezdi. Perseius doğrudan yüzüne bakmaktan ve böylece bir taşa dönüşmekten kaçınmak için, Medusa’ya aynadaki yansımasına bakarak yaklaştı ve Hermes’in kılıcıyla başını kesti. Cesur ve zeki Persseus bu zor görevi tamamlamayı başardı!

Andromeda’yı Kurtarmak | Perseus ve Andromeda

Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Perseus kimdir| Eve dönüşünde Afrika üzerinden uçarken, Persseus ona meydan okuyan efsanevi bir dev olan Titan Atlas ile karşılaştı. Yüzleşmelerinde Perseus, Titan’ı taşa dönüştürmek için Medusa’nın kafasını kullandı. Persseus eve yolculuğuna devam etti ve Argos krallığını geçerken, bir deniz canavarı tarafından yemeyi bekleyen kayalara zincirlenmiş güzel ve çaresiz Andromeda’ya denk geldi.

Güzel Andromeda, Argos kralı Cepheus ve Kraliçe Cassiopeia’nın kızıydı. Bir gün, kendini beğenmiş kraliçe, kızı Andromeda’nın deniz perileri Nereidlerden daha güzel olduğunu söylemişti. Deniz perileri bunu duyunca sinirlendi ve deniz tanrısı Poseidon’a şikayet ettiler. Öfkeli Poseidon, deniz canavarı Krakeni sahili tahrip etmesi ve Argos topraklarını mahvetmesi ve Nereidlere yapılan hakaretin intikamını almak için serbest bıraktı. Çaresiz kral Cephus, öfkeli Poseidon’u yatıştırmanın tek yolu olarak Andromeda’nın kurban edilmesini öneren Zeus’a başvurdu.

Böylece kahramanımız Persseus, kendisini çaresizce kayalara zincirlenmiş güzel Andromeda ile yüz yüze buldu ve onun kıyametini bekledi. Perseus hemen sevimli prensese aşık oldu ve lezzetli bir yemek yeme umuduyla dudaklarını yalayan canavar Krakeni hemen öldürdü.

Perseus, Andromeda’yı babası Cepheus’a götürdü ve evlenmesini istedi. Bu, Andromeda’nın söz verdiği Phineus’ı çileden çıkardı. Ardından gelen tartışma sırasında Persseus, Phineus’u Medousa’nın başını göstererek bir taşa dönüştürdü.

Serifos’a Yolculuk

Perseus kimdir| Mutlu bir şekilde evlenen Perseus, eşi Andromeda ile Serifos adasına döndü, ancak Polydectes’i hala isteksiz annesi Danae’nin peşinden koşarken buldu. Polydectes, Medusa başının ustaca kullanılması sayesinde kısa süre sonra taş heykeller listesine katıldı. Bundan sonra Persseus, Dictus’u adanın balıkçı kralı yaptı ve tüm bu yıllar boyunca şefkat ve cömertliği için ona teşekkür etti. Minnettar Persseus uçan sandaletini, aynasını ve sihirli şapkasını tanrı Hermes’e verdi. Medusa’nın başı olan büyük ödülünü de tanrıça Athena’ya verdi.

Son Durak: Argos

Bütün aile sonunda Seriphos’tan ayrılmaya ve onu Kral Acrisius’tan saklayarak Argos’a geri dönmeye karar verdi. Orada bir gün Persesus bir spor yarışmasına katıldı. Diski fırlatırken yanlışlıkla büyükbabasına vurdu, bu darbe anında onu öldürdü. Acrisius nasıl kaçınmaya çalışsa da, eski kehanet gerçekleşmişti.

Acrisius’un ölümünden sonra, Argos Krallığı doğal olarak, büyükbabasının ölümüne kaza ile bile neden olduğu için kendisini buna değmediğini düşünen Persseus’a geçti. Bu yüzden Megapenthes’in Tiryns krallığı karşılığında Argos krallığını Megapenthes’e verdi.

Perseus kimdir | Persseus ve eşi Andromeda mutlu bir şekilde Tiryns’e yerleşti ve yedi oğlu ve bir kızları oldu. Mitolojiye göre, Persseus’un soyundan gelenler , Myken döneminin en güçlü Mora kasabası olan Mycenae’yi yönetiyordu. Bir diğer büyük Yunan kahramanı Herkül de Persseus’un soyundan gelirken, oğlu Perses’in yeni bir ırk olan Perslerin atası olmak için uzak Asya’ya seyahat ettiği söylenir.

Not: Yunan mitolojisinde her mitolojik hikaye için birçok farklı hikaye bulunur. Perseus’un efsanevi hikayesi birçok konuda bu şekilde işlendiği gibi farklı senaryolarda da karşınıza çıkabilir.

Diğer Mitolojik Hikayeler için Buraya Tıklayabilirsiniz.

Görsel Kaynakları

Daha Fazla Mitoloji

Afrodit Kimdir? 10 Maddede Aşk Tanrıçası Afrodit

Pegasus: Yunan Mitolojisinde Kanatlı At

 

Bu içerik 14363 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Yazarımız

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

Hasret Gültekin: Hasret Gültekin:
Müzik2 gün Önce

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise...

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11 WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11
Quiz&Test3 gün Önce

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.   Genel kültür testi...

Steam Ödülleri 2020 Steam Ödülleri 2020
Teknoloji4 gün Önce

Steam Ödülleri 2020

Steam Ödülleri 2020 Adaylık Komitesi Steam artık bir gelenek hâline gelen ödüllerini her zaman olduğu gibi bu sefer de kullanıcılarına...

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar
Mısır Mitolojisi4 gün Önce

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve   Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Tüm eski insanlar için dünya gizemle doluydu. Çevrelerindeki dünyada deneyimlediklerinin...

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi
Yunan Mitolojisi4 gün Önce

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades...

İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır? İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?
Tarih5 gün Önce

Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?

Fransız Devrimi Fransız Devrimi, devrimle bağdaştırdığımız neredeyse her şeye sahipti; açgözlü hayaller, hırslı aristokratlar, yüksek vergiler, başarısız hasatlar, gıda kıtlıkları,...

Mahir: Kısa Hikaye Mahir: Kısa Hikaye
Edebiyat5 gün Önce

Mahir: Kısa Hikaye

Mahir: Kısa Hikaye – Yüzüğü alınca “Evet!” der sandım. – “Hayır” mı dedi? – Hayır. Yani hayır demedi. Evet de...

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek
Deneme6 gün Önce

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Raziye Ayhan’ın Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek İki kişilik bir masada yalnız başıma oturuyordum , kimi zaman bu sayı çoğalıyor,...

Okunması Gereken Kitaplar #1 Okunması Gereken Kitaplar #1
Edebiyat7 gün Önce

Okunması Gereken Kitaplar #1

Okunması Gereken Kitaplar listemiz zamanla güncellenecektir. Bu listedeki kitaplar tamamen yazarın istediği sırayla düzenlenmiş ve herhangi bir “en iyi” sırasını...

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8 Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Edebiyat1 hafta Önce

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin...

yunan Tanrıları - wikikultur.com yunan Tanrıları - wikikultur.com
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız...

Arkeoloji1 hafta Önce

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele...

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15 Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15
Müzik1 hafta Önce

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel...

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları
Blog1 hafta Önce

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Salgın, virüs, maske, karantina, önlem, ellerimizle özdeşmiş dezenfektan kokusu ve nicesi… Pandemiye Özel Uzaktan Tatil isimli...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü
Deneme1 hafta Önce

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel yazımız sizlerle. Sınıfları boş tarlalara benzetiyorum. Öğretmenler birer çiftçi, öğrenciler ise tohumları. İlk önce ekiyorlar...

İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? Perseus, Yunan Mitolojisinin en büyük kahramanlarından biridir. O, Zeus ve ölümlü Danae’nin oğluydu. Korkunç bir...