Bize Ulaş!

Sinema&Dizi

Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Paylaşılma Tarihi :

,

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Bu içerikte neler var?

En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Keşfetmeniz için en iyi bilim kurgu filmleri seçkisini sizler için hazırladık. Uzaylılar, astronotlar, zaman yolculukları ve çok daha fazlası. Siz hayal edin, bunlarla ilgili büyüleyici birçok bilim kurgu filmi var. Bu, neredeyse imkansız olan en iyi bilim kurgu filmleri listesini derlememizi zorunlu kıldı. İlk sormanız gereken soru şu, tam olarak nereden başlıyorsunuz?

Bilim kurgu filmlerinin nereden geldiğini anlamak için sinema çağının başlangıcına geri dönmek gerekir. Her şeyin başlangıcında, 1927’de piyasaya sürülen Metropolis, gelecekteki tüm distopyalar için bir referans noktası oldu ve bulunduğu zaman için çığır açan görseller kullandı. Daha Sonra, HG Wells’in klasik romanından uyarlanan, uzaylı istilasının sürükleyici bir hikayesi olan War of the Worlds (1953) geldi. 1964’te Strangelove ve 1968’de, belki de bunların en etkili bilim kurgu filmi: 2001: A Space Odyssey filmi piyasaya çıktı. Bu film kesinlikle şu anki en iyi bilim kurgu filmi algımızı oluşturan yapıttır. Bu filmden sonra bilim kurgu filmlerinin genel senaryosu belli oldu ve birçok bilim kurgu filmi yapımcısı 2001 filmini baz alarak film yapmaya başladı. Dilerseniz girişi daha fazla uzatmadan en iyi bilim kurgu filmleri listemize geçelim.

Bu, herkesin izlemesi gereken bilim kurgu filmlerinden oluşan, biraz belirsiz ama son derece etkili bir şeyden başlayarak, zamana göre ilerleme sağlayan bir seçki. Yani içerikler herhangi bir puana göre değil en iyi olduğunu düşündüğümüz filmlerin çıkış tarihin göre listelenmiş halidir. Keyifli okumalar dileriz.

Tüm zamanların en iyi anime dizileri ve en iyi uzay filmleri için de yazılarımıza göz atabilirsiniz.

 

En İyi Bilim Kurgu Filmleri:

 

La Jetée (1962)

En iyi bilim kurgu filmleri - wikikultur.com

Yalnızca siyah beyaz fotoğraflar ve arka plan anlatımlarından oluşan bu 1962 kısa filmi, yine listemizde bulunan bir diğer bilim kurgu klasiği olan 12 Maymun’a ilham verdi . III.Dünya Savaşı’nın ardından bilim adamları, şimdiki zamanı değiştirmesi için bir insanı geri gönderebilecekleri umuduyla zaman yolculuğunu icat ederler. Kıyamet sonrası Paris’te yeraltına hapsedilen bir adam, akranındaki bir kadının ve çocukken bir cinayete tanık olduğunun belirsiz anılarına sahiptir. Bilim adamları onu seçer ve anıları, zaman yolculuğunun anahtarı haline gelir. Harika bir bilim kurgu filmi yapmak için büyük bir bütçeye veya muhteşem özel efektlere ihtiyacınız olmadığını gösteren bir başyapıt. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 1. sırada.

Otomatik Portakal: A Clockwork Orange (1971)

En iyi bilim kurgu filmleri - wikikultur.com

Clockwork Orange adlı aynı romandan 1962 romanından uyarlanan Stanley Kubrick’in distopik türün bir klasiğidir. Malcolm McDowell’in canlandırdığı Alex, klasik müzik ve şiddet fetişiyle suçlu bir gençtir. Suçları onu yakaladıkça, deneysel tiksinti terapisi ile şiddet ve seks zevkinden kurtulacağı umuduyla sonunda hapse gönderilir. Filmi saran rüya gibi, fantastik kaliteyi yaratmak için aşırı geniş açılı lenslerle çekilen film, dönemin en tartışmalı filmlerinden biri haline geldi. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 2. sırada.

Andromeda Esrarı (The Andromeda Strain) (1971)

En iyi bilim kurgu filmleri - wikikultur.com

En iyi bilim kurgu filmleri – wikikultur.com

 

Solaris (1972)

En iyi bilim kurgu filmleri - wikikultur.com

Solaris , yerleşik bilim adamlarının garip davranışlarını anlamaya çalışmak için yörüngedeki bir uzay istasyonuna gönderilen bir psikoloğun hikayesini anlatıyor. Geldiğinde, bulduğu sinir bozucu dünyaya ya da gemideki beklenmedik karakterlere hazırlıklı değildir. Yazar ve yönetmen Andrei Tarkovsky, Arrival ve Gravity gibi güncel bilim kurgu hitleri için ilham kaynağı olan bilim kurgu türüne duygusal his ve derinlik getirmek için yola çıkmıştır. George Clooney’nin başrolünü oynadığı 2002 yapımı yeniden yapılanına göre daha az beğenilmişti. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 4. sırada.

Westworld (1973)

En iyi bilim kurgu filmleri - wikikultur.com

Westworld , 1973 filmi, Anthony Hopkins’in öncülüğündeki son dizisinden çok daha az düşündürücü ve çok daha tuhaf. Her ne kadar öncül genel olarak aynı olsa da: Westworld, birincil işlevi parkın ödeme yapan misafirlerinin ürkütücü isteklerini yerine getirmek olan, insanı taklit eden yapay zekalarla doldurulmuş geleceğin bir tema parkıdır. Ancak bu filmde insanlık durumuyla ilgili hiçbir şey söylenemez: bu bir kovalamaca filmi. Çelik gözlü robot Yul Brynner’dan korkun! En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 5. sırada.

Logan’ın Koşusu: Logan’s Run (1976)

En iyi bilim kurgu filmleri - wikikultur.com

2274’te herkes jeodezik kubbelerin altında kümelenmiş, 30 yaşında öldürülmüş, ancak o zamana kadar hedonistik bir şekilde yaşayabilir. Bir bilgisayarla korunan bu, sistemdeki aksaklıklar insanların optimal yaşı geçtikten sonra hayatta kalmaları için başka bir yol olabileceğini ortaya çıkarana kadar, ilgili herkes için kaynakları korumanın en uygun yoludur. Logan’ın Koşusu o zamanlar sofistike bir bilim kurgu filmiydi, ancak diyalog biraz eski gibi görünse de, sadece kostümler için bile izlemeye değer. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 6. sırada.

Şeytan Tohumu Demon Seed (1977)

En iyi bilim kurgu filmleri - wikikultur.com

Zeki, kendini işine adamış bir bilim adamı, kısa sürede evlilik sorunlarının kaynağı haline gelen Proteus IV’ü (akıllı bir süper bilgisayar) geliştirir. Proteus IV teknolojisini şirketlere ve araştırma laboratuvarlarına pazarlamaya çalışırken, süper bilgisayarın kendisi de bir insan formu arar ve potansiyel bir ev sahibi olarak bilim adamının karısına yerleşir. 70’lerin sonundaki bu gerilim filminde korku ve bilim kurgu açıklanamaz bir şekilde iç içe geçmiştir, ancak yayınlandıktan sonra karışık eleştiriler almıştı. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde yer alan bu yapıma kesinlikle şans vermeniz gerekiyor. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 7. sırada.

Üçüncü Türden Yakın Karşılaşmalar (1977)

En iyi bilim kurgu filmleri - wikikultur.com

Spielberg’in diğer ilk filmlerinden daha tuhaf ve daha sert olan Close Encounters filmi ile en iyi bilim kurgu filmleri listemize devam ediyoruz, gökyüzüne bakan uzaylılar ve çocuklar değildir. Yavaş tempoda, “güneş yanığı” hayaletinde, Roy Neary’nin ailesiyle olan ilişkisinde ve Claude Lacombe’un programının gizeminde görüldüğü gibi, başka bir gezegenden gelen ziyaretçilerin olasılığına saf bir mucize ve kaprisli olmaktan çok daha fazlası. Etkileri 1977’de piyasaya sürülen bir film için çarpıcı ve UFO’larla iletişim kurmak için kullanılan müzik notaları John Williams’ın adeta bir dehası. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 8. sırada.

Stalker (1979)

En iyi bilim kurgu filmleri - wikikultur.com

Andrei Tarkovsky’nin Sovyet sanat filmi daha çok bilim kurgu tarafına oturabilir, ancak yine de izlenmesi gerekli. Film, bir yazar, bir bilim insanı ve bir rehber olan üç adamı, içine giren herkesin kafasını karıştıran hain bir çorak bir yer olan The Zone’a doğru takip ediyor. Neredeyse üç saat uzunluğunda ve Rusça’da çok fazla olan Stalker , bu uzun Tarkovsky çekimleri sayesinde transfix yapmak kadar eğlenceli değil. Etkisi, Westworld ve daha yakın zamanda ve daha açık bir şekilde Alex Garland’ın Annihilation’ı gibi TV şovlarında hissedilebilir . En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 9. sırada.

Uzaylı: Alien (1979)

En iyi bilim kurgu filmleri - wikikultur.com

Bilim kurgu öncüsü Ridley Scott tarafından yönetilen Alien , arkasında ölüm ve yıkım izleri bırakan ölümcül bir yaratık olan Alien ile karşılaşan ticari bir uzay gemisinin mürettebatını içeriyor. Filmin klostrofobik atmosferi klasik bilimkurgu hikayelerinden esinlenmişti, ancak Star Wars muhteşem bilim kurguların büyük paralar getirebileceğini gösterene kadar yatırımcı bulmakta zorlandı. Filmin göze çarpan tekniklerinden biri, adını taşıyan Alien’ın tam dehşetini asla göstermemekti. Bu, o zamandan beri sonsuz bir şekilde kopyalanan ve üzerine titreyen bir gerilim yaratmanın harika ve ürkütücü bir yolu. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 10. sırada.

Gerçeğin Ötesinde (Altered States) (1980)

Ünlü bilim adamı John C. Reilly’nin duyusal yoksunluk ve uyuşturucularla ilgili deneylerine dayanarak, bilim kurgu ve korkunun bir karışımı, Altered States’e yıllar sonra bir kült kazandırdı . Bir psikiyatrist olan Edward Jessup, insanların uyuşturucu alırken veya zihinsel bir kırılmadan muzdaripken yaşayabilecekleri halüsinasyonlar veya vizyonlar gibi değişen bilinç durumları fikrine takıntılı hale gelen Edward Jessup’ı takip ediyor. Filmin genel olarak çılgın atmosferi – Jessup’ın ayahuasca’ya benzer bir tür uyuşturucuyu aldığı ve onu daha fazlasını alarak peşine düştüğü bir tür çılgınlığa gönderdiği zamanki gibi – izleyicilerin huzursuzluk hissinin ürkütücü hissine katkıda bulunuyor, ancak her türlü izlemeye değer bir yapım. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 11. sırada.

Tarayıcılar: Scanners (1981)

Beklenmedik bir giriş olan bu bilim kurgu filmi, dünyayı ele geçirmek isteyen bir grup insanı – telekinetik ve telepatik yetenekleri olan hain tarayıcılar – hakkındadır. En önemlisi, diğer insanların kafalarını patlatabilme yeteneğine sahipler. Bir korku / bilim kurgu kesişimi klasiği olan Scanners , o sırada vfx için çıtayı belirleyen ikonik patlayan kafa sahnesine sahiptir. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 12. sırada.

Bıçak Sırtı: Blade Runner (1982)

Los Angeles, 2019’da geçen Rick Deckard, doğal olmayan, biyomühendislik ürünü varlıklar olan replikantları takip eden ve onları öldüren  koşucularından biridir. Yasadışı olarak Dünya’da bulunan dört kişiyi bulması ve kopyaları insanlardan ayırması gereken bir test – Voigt-Kampff testi – uygulaması için bir göreve gönderilir. Orijinal Blade Runner , filmin ikonik, teknoloji harmanlanmış kara film görünümünü yaratmak için klasik Edward Hopper resimlerinden ve Hong Kong’daki silüetten yararlanmıştır. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 13. sırada.

Şey: The Thing (1982)

Antarktika. John Carpenter. Kurt Russell. | The Thing , ilk yayınlandığında eleştirmenler tarafından paniğe kapılan ancak tekrarlanan görüntülerle daha da iyi hale gelen bilimkurgu korku klasiklerinden biridir. Uzaktaki bir araştırma istasyonunda karantinaya alınan bilim adamları, rahatsız ettikleri antik, şekil değiştiren (ve hoş bir şekilde iğrenç) uzaylıyı alaşağı etmeye çalışırken paranoyaya doğru inerken gerilim artıyor ve artıyor. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 14. sırada.

E.T. (1982)

Tron (1982)

Tron , Matrix’in 90’larda yaptığını 80’lerde yapmıştır. En iyi bilim kurgu filmleri serimizde bulunan film; özel efektlerin vurulmaktan çok ıskalandığı bir zamanda, göz kamaştırıcı bir teknikle adeta sihirbazlık gösterimi sundu. En basit anlatımla Tron , Jeff Bridges’in, müthiş bir yazılım dünyasına hapsolmuş bir bilgisayar programcısı olarak oynadığı bir aksiyon macera filmidir. Bundan da öte, Tron insan olmanın ne anlama geldiğiyle ilgili bir film – her ne kadar şık, bilgisayar harikası bir manzara tarafından fazlasıyla gizlenmiş olsa da. Bu film, bilgisayar animasyonunda bir dönüm noktasıydı, ama aynı zamanda bilimkurgu hayranlarını ve yazarlarını bugüne kadar büyüleyen fikirleri ve temaları kemikleştirdi. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 16. sırada.

 

Terminatör (1984)

2029 yılından 1984 yılına kadar,  oğlu kıyamet sonrası bir gelecekte kurtarıcı olabilecek bir kadını öldürmek için bir cyborg suikastçısı gönderilir. Garip bir robotik Arnold Schwarzenegger’e sahip olan film, James Cameron’ın kariyerini bir aksiyon yönetmeni olarak başlattı. Acımasız, şiddetli hızı, sevimsiz bir senaryonun ne olabileceğini gösterdi ve pop kültürünün hayati bir parçası haline geldi. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 17. sırada.

Brezilya: Brazil( 1985)

Terry Gilliam’ın yönettiği Brezilya , absürdist, distopik bilim kurgunun görkemli bir şekilde gerçekleştirilmiş başyapıtı. Başlangıçta, işlevsiz bürokrasi tarafından tıkanmış totaliter bir toplumda bir dişli olarak hayata terk edilen Sam Lowry rolünde Jonathan Pryce yer alıyor, burada insanlar işlemedikleri suçlar için ceset çantalarına tıkılıyor ve restoranlar rutin olarak patlayıcılarla parçalanıyor. Ancak çok geçmeden politik bir aktiviste aşık olur ve onun farkında olmadan suç ortağına dönüşür, devlete karşı düzensiz bir şekilde isyan eder – ama uzun sürmez. Zihinsel durumunun yanı sıra etrafındaki giderek düzensizleşen dünyanın çözülmesini izlemek gerçek bir zevk. Gündelik gerçekliğin içinden geçenleri kesen fantastik ve çoğu zaman dehşet verici rüya sekansları gibi. Unutulmaz bir saat. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 18. sırada.

Geleceğe Dönüş: Back to the Future (1985)

80’lerin bilim kurgu çağdaşlarının sinema ciddiyetine sahip olmasa da Geleceğe Dönüş, yine de çağın ruhunu yakaladı. 1989’da piyasaya sürülen Geleceğe Dönüş Bölüm II , biraz daha az başarılı bir sıçrayışı hayal ürünü bir 2015’e götürdü. Geleceğe Dönüş, Robert Zemeckis’in yönetmenlik, Bob Gale’ın yardımcı senaristlik, Steven Spielberg’in yürütücü yapımcılık yaptığı, 1985 yapımı bilimkurgu, macera ve komedi türündeki filmdir. Başrollerinde Michael J. vardır. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 19. sırada.

Robocop (1987)

Akira , Batı’da animeyi popülerleştirdiği için değerlendirildi ve uzun süredir devam eden bir manga çizgi romanının yoğunlaştırılmış bir versiyonu olan bu 1988 uzun metrajlı filmi, şimdiye kadar yapılmış en iddialı animasyon özelliklerinden biri olmaya devam ediyor. Çetelerin, teröristlerin ve dini fanatiklerin yozlaşmış ve çürüyen bir toplumun kontrolü için yarıştığı eski şehri büyük bir olayın yok etmesinden birkaç on yıl sonra distopik bir Neo-Tokyo’da geçiyor. Bir motorcu çetesinin üyesi olan Tetsuo, bir hükümet laboratuvarından kaçan bir çocukla temasa geçtiğinde, kötüye kullandığı ve kontrol etmek için mücadele ettiği inanılmaz psişik güçler geliştirmeye başlar. En iyi arkadaşı Kaneda, onu kurtarmaya çalışır, ancak her ikisi de anlayamayacakları olayların içinde kaldıkları için daha sert eylemlerin gerekli olduğunu çabucak anlar. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 21. sırada.

Yaşıyorlar: They Live (1988)

Bilim kurgu filmi ni korku alt tonlarıyla seviyorsanız, John Carpenter’ın 80’lerin sonlarına ait kült klasiği They Live’ı atlamayın. Yaşıyorlar, John Carpenter tarafından yazılan ve yönetilen 1988 yapımı bir Amerikan bilimkurgu filmi. Filmin başrol oyuncuları Roddy Piper, Keith David ve Meg Foster’dır. Film bilimkurgu kategorisinde olmasına rağmen sistem eleştirisi yapan yönüyle öne çıkmaktadır. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 22. sırada.

Aynı adlı bir mangaya dayanan Ghost in the Shell , başta The Matrix olmak üzere çok sayıda modern bilim kurgu filmi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. 2029’da geçen film, sibernetik teknolojinin yaygın olduğu ve çoğu insanın doğrudan internete bağlanmalarına izin veren siber beyin büyütme özelliğine sahip olduğu bir geleceği tasvir ediyor. Yeni teknoloji yeni riskler getiriyor ve bunlara itilen, vücudunun tamamen sibernetik olmasıyla sıra dışı bir saldırı ekibi lideri ve araştırmacısı olan Binbaşı Kusanagi. “Kaçan bir yapay zeka” hasara yol açmaya başladığında, kendisi ve ekibi bunu takip etmekle görevlendirilir, ancak araştırması daha karanlık bir komployu ortaya çıkarır ve sorusunu gerçeğe dönüştürür. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 23. sırada.

12 Maymun (1995)

Terry Gilliam’ın zirvede yönettiği ve başrollerini Bruce Willis ile Brad Pitt’in paylaştığı 12 Maymun , 1996’da piyasaya sürülen ölümcül bir virüsün insanlığın çoğunu öldürdüğü parlak bir bilim kurgu filmidir. 2035’te hayatta kalanlar, bir grup çaresiz bilim insanının virüsü durdurması için 12 Maymun olarak bilinen bir grup tarafından serbest bırakıldığına inanılan bir hükümlü gönderdiği yerde yaşıyor. Yanlış zamanda gönderildiğinde, hemen tutuklanır ve Pitt’in canlandırdığı fanatik bir hastayla tanıştığı bir akıl hastanesine yatırılır ve bir psikiyatristi doğruyu söylediğine ikna etmeye çalışır. İçerisinde, genellikle inandırıcılığı artıran, ancak asla büyülemeyi başaramayan, paradoksal olayların parlak bir ağı var. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 24. sırada.

Uzay Yolu: İlk Temas (1996)

İlk Temas , en zor dengeleme hareketlerini gerçekleştirdi. Bu sadece Trek hayranlarının sevdiği büyük bütçeli bir bilim kurgu macerası değildi, aynı zamanda yepyeni bir izleyici kitlesi getirecek kadar geniş bir filmdi. Bu ekstra para, Yeni Nesil dünyasına daha fazla ayrıntı vererek Atılgan’ı hayata geçirdi ve şeytani Borg’u daha inandırıcı ve karmaşık hale getirdi. Zefram Cochran’ın öncü hikayesi, bu kıyamet yüklü dünyayla büyük bir tezat oluşturuyor ve nihayet Trek tarihinde biçimlendirici bir anı açıklıyor. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 25. sırada.

 

Beşinci Element: The Fifth Element (1997)

Tüm zamanların en kutuplaştırıcı bilim kurgu filmlerinden biri olan yönetmen Luc Besson, Fifth Element fikrini 16 yaşındayken ortaya attı (filme çekildi ve 20 yıl sonra yayınlandı). Bir taksi şoförü, bundan iki yüzyıl sonra, gizemli bir kadının taksisine düştüğü Dünya’nın kaderinden sorumlu olur. Dünya’da barışı koruyacak dört taş bulma arayışına girerler. The Fifth Element piyasaya çıktığında , özel efektleri ve hikayesi nedeniyle dönüşümlü olarak tartışıldı ve övüldü, ancak o zamandan beri, bir kült klasiğinin ününü kazandı. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 26. sırada.

 

Gattaca (1997)

Gattaca’nın , genetik mühendisliğinin distopik son oyununa odaklanması zamanının önemli ölçüde ilerisindeydi. Göreceli bir gişe başarısızlığı, yine de sıradan insanların işlerini nasıl gördüğünü anlamak isteyen genetikçiler ve genetiğin geleceği hakkında düşünceli, şık bir film arayan sıradan insanlar için gidilecek film haline geldi. Bu, çoğu insanın farkına vardığından daha fazla, bugün hala gürleyen öjeni etrafındaki popüler tartışmaları çerçeveleyen beyinli bir gerilim filmi. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 27. sırada.

 

İletişim: Contact (1997)

Aynı adlı Carl Sagan romanından uyarlanan Contact , dünya dışı zeka ile temas kuran, bu süreçte bilim ve dine değinen iki bilim adamını anlatıyor. Ellie Arroway, yıllardır uzaylılarla iletişim kurmaya çalıştığı Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi’nde çalışıyor. Vega yıldız sisteminden tekrar eden bir sinyal göründüğünde, mesaja yanıt vermek üzere seçilme umuduyla, onu deşifre etmek için uluslararası bir yarışa girer. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 28. sırada.

Siyah Giyen Adamlar: Men in Black (1997)

Aynı isimli çizgi roman serisine dayanan Siyah Giyen Adamlar, izlemeye değer olması için türün ciddi olması gerekmediğini kanıtlayan eğlenceli bir bilim kurgu filmiydi. Gizli bir organizasyon olan Siyah Giyen Adamlar, Dünya dışı varlıkları denetlemekle görevlendirildi. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 29. sırada.

Truman Show(1998)

Modern bir izleyiciye bu, bilim kurgu gibi görünmeyebilir, ancak 1998’de The Truman Show çıktığında, kitlesel gözetlemeyle ilgili endişeler tam da buydu. Şimdi, kameralarla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Jim Carrey’in yavaş yavaş kendi ‘realite’ TV şovunun yıldızı olduğunu fark eden film, izlenmesi gereken bir şey olmaya devam ediyor ve büyük bir kültürel etkiye sahip, hatta bir psikolojik durumun adına ilham veriyor.En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 30. sırada.

Matrix (1999)

Ticari bilim kurgu filmleri Blade Runner gibi şık olabilir, ancak stüdyolar ve film yapımcıları genellikle bilim kurgu unsurlarını başka türlü insani bir hikayeye getirmeye odaklandılar. 1999’da piyasaya sürülen The Matrix ile Wachowskiler bunu tersine çevirdi – tüm insanlığın simüle edilmiş bir gerçekliğe hapsolduğu, yapay olarak zeki yaratıklar için bir enerji kaynağı olarak kullanılan distopik bir geleceği tasvir etti.

Bir bilgisayar korsanı Neo, yaşadıkları dünyanın sahteliği konusunda uyarılır ve kısa süre sonra gerçeği ortaya çıkarmak için bir arayışa başlar. Matrix’i oluşturan kodun dijital yağmuru gibi filmin üslup icatlarından bazıları çağdaş kültürün ikonik parçalarıdır. Matrix Varoluşçu felsefe ve nihilizm hakkındaki soruları hikayenin ön saflarına taşıdı ve bunları, çağdaş kültür etrafında yankılanan kalıcı bir siberpunk bilim kurgu filmi yaratmak için dövüş sanatları ve Japon animasyonundan alınan yoğun aksiyon sahneleriyle birleştirdi.  En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 31. sırada.

 

eXistenZ (1999)

Yayınlandığı sırada, David Cronenberg’in bilim kurgu eseri eXistenZ , Wachowski’nin şık bilim kurgu filmi The Matrix ile sürekli olarak karşılaştırıldı. Ancak hoşnutsuz sinemaseverler kısa sürede eXistenZ’in kendilerine görecekleri söylenen filmin tam bir antitezi olduğunu anladılar. eXistenZ dişleri, icky insan prizleri, oyun kapsülleri ve balıkları fırlatan kemik şeklindeki silahların çılgın dünyasına psikotropik bir yolculuk.

Ünlü oyun geliştiricisi Allegra Geller (Jennifer Jason Leigh), onu gerçek dünyada öldürmeye çalışan bir suikastçiden kaçmak için kendi sanal gerçeklik yaratımına kaçarken anlatıyor. Oyunda dolaşırken onu tuhaf bir şekilde korumakla görevlendirilen genç Jude Law tarafından oynanan talihsiz bir pazarlama stajyeri olan Ted Pickle ile takım kurar.

Adından da anlaşılacağı gibi, gerçekliğin ve fantezinin bulanıklaşması varoluş hakkında ince bir hikaye ve jeneriğin uzun süre sonra bunun ne anlama geldiğini düşünmenizi sağlayacak. Cronenberg’in imzası olan vintage yapışkanlığı, iğrenerek kıvranmanıza neden olacak, ama onu çok daha iyi yapan şey bu.eXistenZ , izleyicilere iğrenç bir şekilde farklı bir şey sunmak için etrafta. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 32. sırada.

 

2000 Sonrası En İyi Bilim Kurgu Filmleri

A.I. Yapay Zeka (2001)

Robotik bir çocuk olan David, kendisini terk eden insan annesinin sevgisini yeniden kazanabilmek için bir insan çocuğu olmayı özlüyor. Hayallerini gerçekleştirmek için bir yolculuğa çıkar.

The Sixth Sense filminin tuhaf çocuğu , bu çok garip ve unutulmaz yorumunda bir araya geliyor.. Bu distopik dünyada, robotlar çoktur ve geçmişte, kendi başlarına duyarlı varlıklar olma yardımcıları olarak evrimleşmiştir. Ama her şey harika değildir: hala çok sayıda araba (istenmeyen robot çocukları göllere atmak için), seks robotları ve yaygın ırkçılık var. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 33. sırada.

Azınlık Raporu: The Minority Report (2002)

Neo-noir ve gerilim filmlerinin ayırt edici özellikleriyle, Minority Report’un benzersiz görsel atmosferi çığır açıcı ve tuhaf bir şekilde ileri görüşlüydü, ileri teknolojinin insanların suçlarını işlemeden önce tahmin edebileceği bir dünyayı anlatıyor.

Precogs olarak bilinen üç mutasyona uğramış insan bu tahminleri yapıyor – Şef Anderton’un (Tom Cruise) bundan 36 saat sonra bir adamı öldüreceğini tahmin ettiklerinde, kaçmaya başlıyor. Filmin fütüristik estetiği, renk ve imgelerin kullanımıyla o zamanlar mümkün olanın en ileri noktasında çalışan teknoloji uzmanları ve bilim adamları tarafından yoğun bir şekilde bilgilendirilen yeni bir tür stilize bilim kurgu için kriter oluşturdu. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 34. sırada.

Kapsül: Primer(2004)

Primer , yönetmen Shane Carruth’un garajlarında zaman yolculuğunun sırlarını yanlışlıkla keşfeden Aaron ve Abe adlı iki mühendis hakkında düşük bütçeli ancak yüksek yoğunluklu bir filmi seçmesiyle büyük bütçeli özel efektlerden kaçınır.

Primer piyasaya sürüldüğünde orijinalliği ile dikkat çekiyordu – film, kuantum fiziği gibi karmaşık konuları ele alıyor ve onları izleyici için kısaltmıyor, bunun yerine gerçek hayattaki araştırmacıların kullanacağı gerçek jargon ve terimleri kullanıyor. Filmin çoğu garajlarda ve otoparklarda geçiyor ve iki başrol haricinde, diğer her karakter oyuncu kadrosunun bir arkadaşı veya aile üyesi tarafından canlandırılıyor. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 35. sırada.

Sil Baştan: Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)

Çoğu çağdaş bilim kurgu, büyük ölçekte teknolojinin korkunç yönleri üzerinde durma eğilimindedir. Sil Baştan filminde , yönetmen Michael Gondry ve yazar Brian Kaufman Clementine (Kate Winslet) ile Joel (Jim Carrey) arasındaki ilişki odaklanmak istediğini, Montauk’a bir trende tanışıp yabancılar çaresizce aşık düşer. Sonunda, daha önce tanıştıklarını ve aşık olduklarını anlarlar. Filmin geri kalanı bunun nasıl gerçekleştiğini – bellek silme firması Lacuna teknolojilerinden ve oradaki çalışanlar arasındaki ilişkilerden – daha sonra vermeleri gereken zor karara kadar anlatılıyor. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 36. sırada.

Serenity (2005)

Joss Whedon’ın kült hit TV programı Firefly’ın film uyarlaması eğlenceli görünebilir, ancak burada göründüğünden daha fazlası var. Uzayda, insanlığın aşırı nüfus nedeniyle Dünya’dan kaçmasından yüzyıllar sonra, sahipler ve olmayanlar arasındaki boşluğun her zamankinden daha geniş olduğu, sık sık inandırıcı olan yeni bir sınırı tasvir ediyor.

Teknoloji ile bireysel özgürlükler arasındaki gerilim ve görünüşte yardımsever bürokrasilerin nasıl baskıcı olabileceği gibi asırlık temalara değiniyor. Ortodoks neo-liberalizme meydan okuyor ve özgürlükçülüğe alışılmadık derecede ilerici bir yaklaşım sunarken, hepsi de oldukça eğlenceli bir aksiyon hareketi sunuyor. Zor bilim kurgu bu değil, ama yeterince dikkatli görünün ve Serenity’nin havalı hikaye anlatımına işlenmiş bol miktarda ciddi bilim kurgu var En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 37. sırada.

Son Umut: Children of Men (2006)

Cuarón’un distopyayı yüksek sanata yükseltme becerisi, hiçbir zaman Children of Men’de olduğu kadar belirgin değildir.. 2027 yılında, küresel insan kısırlığının ardından 2027 yılında geçen Birleşik Krallık, İngiliz Ordusu tarafından özet olarak toplanıp idam edilen diğer ülkelerden sığınmacılar ve mülteciler tarafından sular altında kalan birkaç istikrarlı ülkeden biridir. Eski bir aktivist olan Theo Faron, eski karısının liderliğindeki bir göçmen hakları grubu tarafından kaçırılır.

Genç bir mülteci olan Kee’nin sınırı güvenli bir şekilde geçmesine yardım edebilecekse para teklif ediyor. Tehlikeli bir yolculuğa çıktıklarında, Kee ve Theo güvenliğe ulaşmaya çalışırken, hileden cinayet planlarına kadar yolun her adımında zorluklarla karşılaşırlar. Kısırlığa neden olan vebalar filmin ana itici gücü olsa da, ne olduklarına dair hiçbir zaman net bir açıklama yoktur. Cuarón, edebiyattan, Michelangelo heykellerinden ve gerçek savaş alanlarının fotoğraflarından ilham alıyor – inanç üzerine kurulu bu harika bilim kurgu filmini kesinlikle izleyin derim. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 38. sırada.

Karanlığı Taramak: A Scanner Darkly (2006)

Bir Phillip K Dick romanının bu görsel açıdan çarpıcı uyarlaması, animatörlerin kare kare filme alınan görüntüleri titizlikle izlediği, “interpolated rotoscoping” olarak bilinen bir animasyon tekniğini kullanıyor. Nüfusun yüzde 20’sinin güçlü Madde D’ye bağımlı olduğu bir Amerika versiyonunda geçen hikayeyi, tuhaf, halüsinojenik bir his veriyor.

Richard Linklater’ın yönettiği film, çeşitli paranoya durumlarında Robert Downey Jr, Woody Harrelson ve Winona Ryder’ı içeriyor ve ele almak için istilacı, yüksek teknolojili gözetleme kullanan bir hükümet için çalışan gizli bir ajanı (Keanu Reeves oynadı) takip ediyor. uyuşturucuya karşı savaş. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 39. sırada.

Sunshine (2007)

Evrenin sıcaktan ölümü ve Güneş’in kaçınılmaz ölümü fikrinden ilham alan Alex Garland, Danny Boyle ile birlikte uzay yolculuğunun psikolojik etkileri hakkında bir bilim kurgu gerilim filmi yaratmak için çalıştı. 2056’da, Güneş yavaşça güçlenirken Dünya dağılıyordur. Sekiz astronottan oluşan mürettebat, uygun bir şekilde Icarus II adlı gemide, onu başlatmak için tehlikeli bir göreve çıkar.

Yaklaştıklarında, daha büyük başarı umuduyla el koymayı umdukları Icarus I’in enkazını bulurlar. Filmin yapımcıları filmi tasarlarken Nasa’ya danıştılar ve fütürolog Richard Seymour ve fizikçi Brian Cox, Icarus II’nin mürettebatının sahip olabileceği yakınlık duygusunu yaratmak için birlikte yaşayan oyuncularla tanıştırıldı. Bu duygusal olarak yoğun, klostrofobik bir bilim kurgu filmidir. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 40. sırada.

Cloverfield (2008)

Yönetmen Matt Reeves , bir video kamera ile çekilmiş gibi görünen klipler kullanarak New York’taki bir uzaylı istilasının öyküsünü anlatan Cloverfield’da bulunan görüntüleri büyük etki için kullanıyor. Canavarı temizlemek için Manhattan’ı yok etmek için bir plan yapıldığından, riskler gitgide artıyor. Bulunan görüntüler bilim kurgudan çok dehşetin temelidir , ancak Cloverfield heyecan verici ve korkunç bir yolculuk için ikisini bir araya getirir. Sonraki devam filmleri ve spinoff’lar pek iyi karşılanmadı. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 41. sırada.

Wall-E (2008)

En iyi bilim kurgu filmlerinden biri olan Wall-E yalnız bir robotun merceğinden çevresel risk ve yıkım temalar üzerine dokunuşlar işlenmiştir. Dünya’ya gezegenin çöplerini temizlemek için gönderilen Wall-E Yalnız bir yaşam sürmesine rağmen, sonunda başka bir robot olan EVE gelir ve ona aşık olur. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 42. sırada.

Ay (2009)

Duncan Jones’un bu güzel, dokunaklı filmi alışılmadık bir deneyimin sonunda başlıyor: Ay’da üç yıllık bir helyum madenciliği süresinin sonunda bir astronot kişisel bir krizden geçiyor. Önünde olanla mücadele ederken halüsinasyon görmeye başlar. Filmin ıssızlığı ve özündeki duygusal hikaye, Moon’un tuhaf, bir bilim kurgu filmine kaymasını engeller. Akıllı sinematografi, VFX yerine modellerin kullanımı ve Sam Rockwell’in ana karakter olarak sunduğu mükemmel performans, bunun hem film meraklılarına hem de bilimkurgu fanatiklerine hitap etmesini sağlıyor. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 43. sırada.

Bölge 9 (2009)

1982’de Güney Afrika’nın Johannesburg kentinde geçen bir uzay gemisi belirir ve hükümet tarafından Bölge 9’a sürülmeden önce gemide böcek benzeri uzaylılar bulunur. Otuz yıl sonra, bölge yerel halk tarafından hakarete uğradı ve artan huzursuzluk hükümeti uzaylıların taşınması gerektiğine inandırdı. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 44. sırada.

 

2010 Sonrası En İyi Bilim Kurgu Filmleri

 

İstila: Monsters (2010)

İstila’dan önce , yönetmen Gareth Edwards az bilinen bir görsel sanatçıydı, ancak bu ustaca bağımsız film, 2014’te Godzilla ve Rogue One’ı yönetmesine yol açtı . Sınırsız bir bütçeyle çıplak bir senaryo ile çekilen İstila, gizemli uzaylı Kaiju tarafından ele geçirilen yasak bir bölgeden kaçmak isteyen iki yolcuyu takip eder.

İki yoldaş, yasak bölgenin gölgesinde yaşayan yerlilerle etkileşime girerek geniş bir şekilde seyahat eder. Edwards, görünmeyen tehdidin ipuçlarını oluşturmak için görsel efektleri ve gerçek dünyayı ustaca birleştirerek baştan sona bir merak ve korku duygusu yaratıyor. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 45. sırada.

Başlangıç: Inception ​​(2010)

 Nolan’ın zamanla ilgili sinematik deneyleri her zaman ilginçtir ( Yıldızlararası ve Dunkirk’te olduğu gibi ) ancak Başlangıç , bu hilecinin bir hikaye anlatma aracı olarak zaman takıntısının en eksiksiz girişi gibidir. Hans Zimmer’ın film müziği görevi ve Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Ken Watanabe, Marion Cotillard’ın yıldız oyunculuğu ile, burada zaten akıllara durgunluk veren bir hikayeyi yüceltecek çok şey var. Bu bilim kurgu filmini izleyin izlettirin. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 46. sırada.

 

Yaşam Şifresi: The Source Code (2011)

Yönetmen Duncan Jones , 2011’de bir başka eleştirel ve ticari hit olan Source Code ile eleştirmenlerce beğenilen ilk Ay’ı takip etti. Jake Gyllenhaal, bir banliyö treninde bir okul öğretmeni olan başka birinin vücudunda uyanan bir ABD Ordusu pilotunu oynuyor.

Dakikalar sonra tren patlar ve bir kokpitte tekrar uyanır, video ekranından kendisine bir simülasyonda olduğu ve görevinin kendisine verilen sekiz dakika içinde bombacıyı tanımlamak için tekrar (ve tekrar) geri dönmek olduğu söylenir. Akıllı kibir, bilim kurgu esintili heyecan verici bir gerilim filmi kurar ve bu da 90 dakika içinde tamamlanır. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 47. sırada.

Maymunlar Cehennemi: Başlangıç (2011)

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Filmleri

Orijinal film en iyi sona sahip olabilir, Ancak 2011’in cesur yeniden başlatılması ve başlangıç ​​hikayesi, sonuç olarak 1960’ların ve 70’lerin çılgın filmlerinden ve bilim kurgudan daha modern duyarlılıklar için daha makul. Yeni film serisinin ilki, Alzheimer için insanlar için kötü bir şekilde yanlış giden şempanzeler üzerinde ve zekası gelişmiş şempanze Sezar’ın önderliğindeki maymunlar için oldukça iyi bir tedavi olan Will Rodman’ı (James Franco ) .En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 48. sırada.

 

Tetikçiler: Looper (2012)

Looper’ın merkezi küstahlığı, başınızı döndürmek için biraz yanıltıcı olabilir. Tetikçi olarak bilinen sözleşmeli katiller, çeteler ve suç örgütleri tarafından öldürdükleri insanları zamanda geri göndermek için kullanılır. Son kurbanları kendileri olacak şekilde döngüyü kapatır. Ayrılıkçı bir looper olan Joe, gelecekteki benliği tüm süreci mahveden mistik bir figürü durdurma umuduyla onu öldürmeye geldiğinde sorunlarla karşılaşmaya başlar. Looper’ın aksiyon karışımı ve karmaşık konusu, onu hayranların favorisi haline getirdi, ancak tam olarak anlamak için birkaç tekrar izlemeye ihtiyacınız olabilir. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 49. sırada.

Snowpiercer (2013)

İçerik: Tüm Zamanların En İyi Bilim Kurgu Filmleri

İnsanlığın sonuna doğru giden bir trende geçen sıkıca örülmüş, klostrofobik bir film, kulağa bilim kurgudan çok dehşet gibi gelebilir , ancak Snowpiercer, türe farklı ve heyecan verici bir bakış açısı getiriyor. Yanlış giden bir iklim mühendisliği girişimi yeni bir Dünya yaratmış ve hayatta kalan tek insanı taşıyan bir tren isyanla mahvolur. Daha az yetenekli aktörlerin veya senaristlerin elinde, iddialı bir hikayesi olan başka bir aksiyon filmi olabilirdi – ancak mizansen ve muhteşem, sürükleyici sinematografi kullanımı izleyiciyi aksiyonun tamamen farkına varmasını sağlar. Snowpiercer’ın viraj ve dönüşlerinde daha ürpertici. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 50. sırada.

Aşk: Her (2013)

Spike Jonze tarafından yönetilen bu romantik bilim kurgu yorumunda, depresif bir yazar olan Theodore, Los Angeles’ın fütürist bir versiyonunda yalnız bir hayat sürüyor. Kendisine Samantha adını veren yapay zeka yeteneklerine sahip sanal bir asistanın ortaya çıkmasına yol açan bir işletim sistemini yükseltir. Theodore, yaklaşan boşanma sürecinden uzaklaşmaya çalışırken Samantha’nın hayatı üzerindeki etkisinin tamamen pratik olanın ötesine geçtiğini fark eder. Aksine yalnız bir adam ve onun işletim sistemi hakkında olan bilim kurgu kesinlikle izlemeye değer. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 51. sırada.

Yerçekimi: The Gravity (2013)

Film, kendilerini uzayda mahsur kalmış bulan iki bilim adamının ve güvenli bir şekilde Dünya’ya dönebilmek için nelerin üstesinden gelmeleri gerektiği hakkında. Sandra Bullock ve George Clooney’nin yükselen, zengin sinematografisi ve ilgi çekici performansları ile filmde ürkütücü bir atmosfer hakimdir, Yer çekimim daha az anlaşılır bir bilim kurgu ve daha karmaşık bir şaheserdir. Filmin harikasının bir kısmı, izleyiciyi Cuarón’un fantastik, korkunç macerasına çeken görsel efektler kullanmasıydı. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 52. sırada.

Under the Skin (2013)

Under the Skin , Glasgow’un dış mahallelerinde sürüklenen, erkekleri onları beslenmek için kullanmak ve tüketmek için baştan çıkaran siyah peruk takmış Scarlett Johansson kılığına girmiş bir uzaylı hakkında beyinsel, hipnotik bir hikayedir. Canlı sinematografi ile neredeyse sessiz bir filmin altında titreşen büyüleyici bir müzik eşliğinde, Under the Skin gerçek bir cilt gezintisi deneyimi yaşatıyor. Daha fazlasını söylemek sizi son yılların en korkunç bilim kurgu filmlerinden birinin dünyasına tam anlamıyla dahil edebilmekten sizi mahveder. O yüzden izleyim güzelim filmi. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 53. sırada.

Ex Machina (2014)

Garland, Sunshine’ı yazmış olan bilim kurguya yabancı değil , ama Ex Machina onun ilk yönetmenlik denemesiydi. Caleb (Domnhall Gleeson), çalıştığı şirketin CEO’su Nathan’ın (Oscar Isaac) ücra evinde bir hafta geçirmek için bir yarışma kazanan parlak bir bilgisayar programcısıdır. Oraya vardığında, insan yüzü ve robotik vücudu olan bir fembot olan Ava (Alicia Vikander) için yapılan Turing testinde insan bileşeni olarak seçildiğini öğrenir. Yeteneklerini test ederken, Nathan’ın düşündüğünden çok daha zeki olabileceğini keşfeder. Ex Machina standart bilim kurgu ücretine çok kolay bir şekilde dalabilirdi – herkesin fark ettiğinden çok daha akıllı olan akıllı bir yapay zeka, münzevi, dahi bir yaratıcı – ancak daha incelikli, insani bir film oluşturmak için zarif bir estetiği akıllı hikaye anlatımıyla birleştirir. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 54. sırada.

 

Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) (2014)

Bir uzaylı ırk Almanya’ya gelir ve yavaş yavaş insan ırkının ne yazık ki hazırlıksız olduğu bir istilaya başlar. Savaş deneyimi olmayan Binbaşı William Cage, çatışmaya girer ve kısa süre sonra çatışmada öldürülür. Kendini, hayatının son gününü, her seferinde ona inanacak kimse olmadan, onu kendi lehine kullanmaya çalışırken, tekrar tekrar yaşarken bulur. Filmdeki uzaylı ırkı Mimics, kalabalık bir alanda bile özellikle akılda kalıcıdır ve aksiyonun basit bir olay örgüsü (ve mizah) ile karışımı, Groundhog Day’in ürkütücü bir versiyonuna dönüşmesini engeller. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 55. sırada.

Yıldızlararası: Interstellar(2014)

Yıldızlararası, Christopher Nolan tarafından yönetilen epik bilimkurgu türündeki 2014 yapımı ABD filmi. Başrollerinde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain ve Michael Caine başrollerinde çok başarılılar ve küresel bir ekolojik çöküşün son sancılarında Dünya’nın tasviri gerçek bir etkiye sahip. Bir kara deliğin gerçekçi bir tasviri ve olağanüstü bir Hans Zimmer film müziği de dahil olmak üzere parlak set parçaları, ölçek ve drama duygusuna katkıda bulunuyor. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 56. sırada.

Marslı: The Martian (2015)

Matt Damon Mars’ta mahsur kaldı ve onu kurtarmak için çok az umut var. Marslı , entelektüel bilim kurgu için can sıkıcı bir girişim olabilirdi, ama neyse ki, zeki konusu ve inandırıcı karakterleri filmi kurtarmaktan çok daha fazlasıydı. Bu, kısmen Nasa’nın başından beri filmde oynadığı önemli rolden, senaryodaki teknik detaylar hakkında tavsiyelerde bulunmaya ve pazarlama konusunda işbirliğine kadar olabilir. The Martian’ın bir gösterimi de Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde gösterildi. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 57. sırada.

 

Mad Max: Fury Road (2015)

1970’lerden kalma orijinal Mad Max serisinden çıkan Fury Road , çağdaş bir kaygıyı – kıt kaynaklar, iklim değişikliği, kıyamet – alıp onu muhteşem özel efektler ile vizyoner bir eğilime sahip yoğun, ezici bir gerilim filmine dönüştürüyor.
Bu kıyamet sonrası filmde, petrol ve su kıt mallar haline geldi ve bir kült liderinden kaçan bir grup insan, hayatta kalmak için savaşmak için bir araya gelmek zorunda.

Furiosa (Charlize Theron) tarafından yönetilen bir oyuncu kadrosuyla, filmin yakın distopik geleceği bilimkurgudan çok aksiyona ve gerilime yöneltiyor, ancak çok gerçek bir korkuya, yani doğal kaynakların tükenmesine dayanıyor. Filmin distopik estetiği ve feminist tonları, parlak bir kadro kadrosunun güçlü performanslarıyla desteklenen benzersiz çekiciliğinin bir parçasını oluşturuyor. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 58. sırada.

 

Geliş: The Arrival (2016)

Ted Chiang’in kısa romanı Story of Your Life, insanlığın Dünya’ya gelen garip yabancı ziyaretçileri anlamaya çalıştığı dil ve keşif hakkındaki bu hareketli bilim kurgu filmine ilham kaynağı oluyor. Filmin merkezinde, uzaylılarla iletişim kurma girişimleri kızına ilişkin rahatsız edici vizyonlarını ortaya çıkaran dilbilimci Louise Banks var. Yönetmen Denis Villeneuve’ün yetenekli ellerinde denenip test edilirken, iletişim, belirsizlik ve aşk üzerine bir meditasyona dönüşüyor. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 59. sırada.

 

Midnight Special (2016)

Jeff Nichols’un özel güçlere sahip sekiz yaşındaki bir çocuğun ve onu korumaya çalışan babasının hikayesi, özellikle gişede olağanüstü bir sonuç vermedi. Ancak Midnight Special’ın 2010’ları temsil eden en ilginç sinematik bilim kurgu parçalarından biri olarak bir yeri hak ettiğini düşünüyoruz . Michael Shannon’ın Roy, Kirsten Dunst, Joel Egerton ve Adam Driver gibi güzel performanslarıyla ebeveyn-çocuk dinamiği üzerine yeni açılar bulan, merak uyandıran, görsel açıdan ilgi çekici bir film. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 60. sırada.

Blade Runner 2049 (2017)

Orijinal Blade Runner sinemalarında 30 yıldan fazla bir süre sonra, Harrison Ford ve Ryan Gosling’in devam filmi dünya çapındaki gişelerde 259 milyon dolar kazandı. Otuz yıldır ortadan kaybolan eski bir blade runner olan Ford, toplumu yaklaşan kaostan kurtarmaya çalışırken Gosling tarafından yeniden keşfedilir. Film Mart 2018’de 90. Akademi Ödülleri’nde En İyi Görsel Efekt ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödülünü kazandı. Ayrıca 2018 BAFTA’larda En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Özel Görsel Efektleri seçti. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 61. sırada.

Yok Oluş (Annihilation) (2018)

Alex Garland’ın biyo-fütürist filmi Annihilation doğrudan Netflix’e gitti, ancak film karmaşıklığı nedeniyle övgüler aldı. Natalie Portman’ın canlandırdığı Lena, kocası ortadan kaybolan ve daha önce ne olduğuna dair çok az hatırayla geri dönen bir bilim insanı. Gizemli kökenleri ve içeri giren insanlar üzerinde etkileri olan bir tür yanardöner güç alanı olan The Shimmer’ı araştırmak için gönderildiğini öğrenir. Bir grup diğer bilim adamıyla birlikte oraya doğru ilerlerken, diğer doğal olmayan fenomenlerin yanı sıra insan şekilli bitkiler ve garip hayvan melezleri bulur. Filmin önermesi başlangıçta basit görünse de, felsefi eğilimli ve yıldız performansları, alışılmadık ve katil bir ses manzarasıyla ilerletilen sürükleyici bir hikaye yaratıyor. En iyi bilim kurgu filmleri listemizde 62. sırada.

Listemiz sürekli güncellenecektir. Sıralama sırası sadece tarih baz alınarak yapılmıştır. Diğer sinema ve dizi içeriklerimize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sinema&Dizi Kategorisinde Benzer İçerikler

Bu içerik 875 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et
Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Sinema&Dizi

En İyi Filmler | En İyi 10 Film

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

En İyi Filmler | En İyi 10 Film

Herkese selamlar çok sevgili wikikultur.com okuyucuları; Bugün kendime göre en iyi filmler listemden 10 filmi sizlerle paylaşacağım.

Filmleri türlerine göre başlıklar altına alıp bir liste hazırladım sizler için. Filmlerin konularını ve hakkında önemli şeyleri paylaştım, spoiler vermemek için filmler hakkında çok konuşmadım, bilgi vermedim. Dediğim gibi filmleri kendi zevkime göre hazırladım ve beğeninize sundum. Keyifli okumalar…

DRAM / LOGAN

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Logan

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Logan

2017 yılında çıkan ve Wolverine severleri çok üzen bir film kendisi. Logan filmine süper kahraman filmi olarak bakmamız yanlıştır. Filmi izleyenler bilir ki film bir dram filmidir ve ağır duygular içermektedir. Logan gibi bir adamın bile içindeki babalık duygusunu bize gösteriyor film.  Şimdi kısaca filme bakalım

Yıllar sonra X-Men dağılmıştır ve Logan emekli olmuştur. Yaşlı professor xavier’a bakmaktadır. Yaşlandığı için akli dengesini kaybeden profesör yer yer güçlerine hakim olamamaktadır. Emekli Logan ise X-Men üyelerinin tek tek ölüşünü görmüş ve sona kalmıştır. Yıllardır pençelerini açmayan Logan daha barışçıl bir insan ve bir limuzin şoförü olmuştur. Laura adında genç bir mutantın gelmesiyle  Logan tekrar işe koyulacaktır. Laurayı yeni genç mutantların olduğu bölgeye götürmek için yola çıkan ekip yol boyunca büyük tehlikelerle karşılaşacak.

IMDB’den 8,1 puan alan bu filmi şiddetle izlemenizi öneririm. Özellikle dram seviyorsanız.

Filmde kullanılan şarkılar adeta muhteşem. Johnny Cash’in 2002 yılında coverladığı efsane şarkı Hurt resmen bu film için yazılmış.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

SAVAŞ / Schindler’s List

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Schindler's List

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Schindler’s List

İkinci Dünya Savaşı temalı filmleri hepimiz biliriz. Sizi bilmem ama ben bu filmlere bayılırım. Bu tür filmler hele de düzgün yönetmenler ve senaristlerin elinden çıkmışsa IMDB’de yüksek sıralarda olmaması garip olur.  Schindler’s List de en azından herkesin bu türü tanımak için izlemesi gereken filmdir.

Film Okcar Schindler’i konu alıyor.  Alman asıllı olan ve Nazi partisine üye olan Oskar bir fabrikatördü. İkinci Dünya Savaşı sırasında fabrika açan Oskar keyif düşkünü bir adamdı. Böyle bir adamın savaş zamanı binlerce Yahudiyi kurtaracağı insanın aklına hiç gelmezdi. Hele Oskar gibi bir adamın…

IMDB’de 6. sırada yer alan ve 8.9 puana sahip olan film gerek yaşattıklarıyla gerek verdiği manzaralarla bu türün başyapıtıdır. Müzikleriyle de kulakları doyuran film türünün vazgeçilmezi olarak listemizde yer alıyor.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

BİLİM KURGU / STAR WARS

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Star Wars

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Star Wars

7den 70e bizim halkımızda herkesin izlediği ya da duyduğu bir filmdir, seridir. Star Wars serisi sonlara doğru bozulmaya başlasa da ilk 6 filmiyle muhteşem bir seridir. İlk 6 filmden sonra 3 film daha çıkmış ve kendi yorumumca bu 3 film ilk 6 film kadar kaliteli olmamakla beraber biraz seriden bağımsız olarak modern döneme uyarlanarak ilerlemiş. Kylo Ren gibi yeni düşmanlar kazandırsa da bize son 3 çok da iyi değil. O yüzden listemde ilk 6 filmi kullanacağım.

İlk 6 Star Wars filmlerini izlerken belli bir sıraya göre izlemeniz gerekmektedir. Eğer filmleri 1den 6ya doğru izlerseniz biraz aklınız karışır. Filmleri IV-V-VI-I-II-III şeklinde izlemenizi öneririm. Kronolojik olarak böyle ilerlemektedir seri. Hayatımıza Darth Vader. Master Yoda , Luke Skywalker, Obi Wan Kenobi gibi karakterler kazandırmış bir seri olarak çok önemlidir. Yıldız Savaşları: Bölüm IV – Yeni Bir Umut serinin en iyi filmidir ve IMDB’de 8.6 puan ile 12. sırada yer almaktadır.

Star Wars’ın son filminin fragmanını izlemek için tıklayınız.

FANTASTİK / Lord Of The Rings

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Lord Of The Rings

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Lord Of The Rings

Kuşkusuzdur ki fantastik türdeki en iyi eserlerdir Yüzüklerin Efendisi serisi. J.R.R  Tolkien’in 3 film ve kitaptan oluşan bu dünyası gerçekten insanı kendine çekiyor ve kendine hayran bıraktırıyor. Yüzüklerin efendisi üçlemesinin yanında, bir de bu üçlemenin öncesini anlatan Hobbit serisi vardır. Yine bu serinin de yazarı J.R.R Tolkien’dir ve bu filmler birbirini tamamlamaktadır.

Yüzüklerin efendisi serisindeki her şey Mordor’un efendisi ve kötülük kaynağı Sauron’un güç yüzükleri yapması ile başladı. Hobbit serisinde ise Bilbo Baggins’in gençliğini ve tesadüfen güç yüzüğünü bulmasıyla başlar.

IMDB’de  Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği 8,8 ile 10. sırada yer almaktadır.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

MACERA / Cast Away

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Cast Away

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Cast Away

Tom Hanks’in oynadığı Yeni Hayat filmi Chuchk Noland adlı bir Fed-Ex çalışanının güney pasifik üzerinde uçarken uçağının çakılmasıyla bir adada mahsur kalmasını anlatır. Bu filmde Tom Hanks’in oyunculuğu üst düzeydir. Bu filmdeki performansıyla En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmiştir. Film için yaşadığı büyük değişim adeta ne denli bir aktör olduğunu gösteriyor.

Adada adeta yeni bir hayat kuran karakterimiz bir postayı teslim etme umuduyla yıllarca kurtulmak için çabalamaktadır. Filmin bazı bölümlerinde kullanılan sessizlik ve bize verilen atmosfer sesleri gerçekçiliği had safhaya taşıyor.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

SÜPER KAHRAMAN / IRON MAN

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Iron Man

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Iron Man

Iron Man’in hem benim için hem de Marvel Sinematik Evreni için yeri çok önemlidir. Hem 12 yıl sürecek Marvel evreninin ilk kuşağının başlangıcı. Benim ve çoğu insanı bu türle tanıştıran filmdir kendisi. Ayrıca Robert Downey Jr. ın Iron Man rolünde kalbimizi kazandığı film. Daha nice anlamlar var bu filmin altında…

Tony Stark zengin bir girişimcidir ve aynı zamanda bir playboy. Çok iyi bir mühendis olan Stark ülkesi için silahlar ve füzeler yapmaktadır. Bir gün füzelerini tanıtmak için gittiği Afganistan’da yaralanır ve esir alınır. Onu kendilerine bir füze yapsın diye bir yerde esir tutarlar. O ise bir efsanenin başlangıcını yapar:  Mark I

Üç filmden oluşan seride ilk iki film beğeni görürken son film diğer filmlere göre daha az beğeni topladı.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

BİYOGRAFİ / THE PİANİST

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Piyanist

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | The Pianist

Film bir dram filmi fakat aynı zamanda bir biyografi filmi olduğu için biyografi başlığı altında koyuyorum listeye. Piyanisti koymasam olmazdı. Piyanist filmi savaşta yaşanan gerçek bir dramayı konu alır. Film İkinci Dünya Savaşı yıllarında Polonya’nın işgali sırasında yahudi halkın yaşadığı zorluğu gözler önüne sürer. Hem de fazlasıyla gerçekçi yapar bunu. Özellikle bir sahnede sınır çitinden kaçmaya çalışan bir çocuğun Nazi askerlerce öldürülmesi karakterimizi çok derinden etkiler.

Filmde Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın ailesini toplama kamplarında kaybettikten sonra verdiği hayatta kalma mücadelesi anlatılmaktadır. Nazi işgali esnasında Varşova’da yaşamanın zorluğunu gözler önüne seren başyapıt ‘The Pianist: The Extraordinary True Story of One Man’s Survival in Warsaw, 1939-1945’ isimli kitaptan uyarlanmıştır. Ağır duygular içeren filmi hassas ve çabuk etkilenen kişilerin izlememesini öneririz.

Film IMDB’de 8,5 puan ile 36. sırada yer almaktadır.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

DRAM / The Green Mile

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | The Green Mile

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | The Green Mile

Kendisine devleri yıkan film derim ben. Trajikomik bir doğruluğu vardır bu sözün, hem film için hem izleyen.

Önce filmin adı ile başlamak istiyorum. Yeşil yol ne demek ? Yeşil yol idamı bekleyen mahkumların zaman geldiği zaman elektrikli sandalyeye götürüldükleri yoldur, alandır.

Film bir gardiyan ve bir mahkumun hikayesini anlatmaktadır. Tom Hanks’in oynadığı Paul 44 yaşında evli bir adamdır. İdam mahkumları için hazırlanmış bir hapishanede gardiyanlık yapmaktadır. Bir gün John Coffey adında korkutucu görünümli bir mahkumün gelmesiyle hayatı değişir. Jonh Coffey dev gibi siyahi bir insandır. Ama görünüşünün aksine çok nazik, hassas ve iletişim kurmakta zorlanan bir insandır. Film John’ın idamına kadar gider süreci anlatmaktadır. Bu süreç mucizelerle ve olağanüstülüklerle doludur. Yürekleri burkan bir sonla kapanan filmden geriye John Coffey’in şu repliği kalıyor:

Please, boss, don’t put that thing over my face, don’t put me in the dark. I’s afraid of the dark.

Yeşil Yol IMDB’de 8,5 puanı ile 28.sırada yer almaktadır.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

CİNAYET, DRAM / Çiçero

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Çiçero

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Çiçero

”Yüzyılın En Büyük Casusluk Hikayesi”  “2. Dünya Savaşı’nın Kaderini Değiştiren Türk” gibi afişlerle tanıtılan film bekleneni karşıladı benim için. Gerçek bir hikayeden uyarlanan Çiçero son yıllarda çıkmış en iyi Türk yapımı filmdir benim için.

Ankara’daki  İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Almanlar için casusluk yapmaktadır. İngiliz Büyükelçisi’nin baş uşağı olan İlyas Bazna onun kasasından önemli bilgileri sızdırarak Almanların mağlubiyet almasında büyük rol oynamıştır. Filmde 3 Churchill , İsmet İnönü, Adolf Hitler gibi liderleri görmekteyiz.

Erdal Beşikçioğlu’nun canlandırdığı Elyesa Bazna karakterini tanımamızı sağlayan ve İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin, İstanbul’un o zamanki atmosferini yansıttığı için çok değerlidir. Bu filmden önce kaçımız Elyesa Bazna’yı tanıyordu ki?

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

AKSİYON / Fury

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Fury

En İyi Filmler | En İyi 10 Film | Fury

Klişe bir Amerikalıları yüceltelim Almanları gömelim temasında bir film yani bir İkinci Dünya Savaşı tarihi savaş filmi olarak görünse de, Fury benzerlerinin dışında bir şey sunuyor: bir ekip. Bugüne kadar izlediğimiz filmlerde bireysel başarılar ön plana çıkmakta ve ya ordular. Ama bu film 5 kişilik bir ekibin macerasını anlatıyor bize. Filmin çoğu FURY adında klasik bir Amerikan tankı olan Sherman tipi bir tankın içinde geçiyor. Birbirinden farklı 5 askerin -biri henüz 8 haftalık çaylak- savaşın son yıllarında çok tehlikeli bir görevde 24 saatini anlatmaktadır.

Ekip 5 kişiden oluşmakta:

Ekibe yeni katılan ve 8 haftalık asker olan Norman

Ekibin en dindarı ve tanrının gücü ile ayakta kalan tankın topçusu Boyd

Meksikalı ve tankın şoförü Gordo

Tankın yükleyicisi, ağzı bozuk Grady

Ve cesur Çavuş Don “Wardaddy” rolünde hepsini adam etmeye çalışan Bradd Pit

Bu 5 birbirinden farklı insanın uyum içinde kalmaya çalışması, birbirleri için fedakarlıkları insanı etkiler cinsten.

Filmin fragmanını izlemek için tıklayınız.

Son Söz

Listemi bitirirken tekrar hatırlatmak isterim ki tamamen kendi zevkime göre hazırladım listeyi. Kendimce filmleri belirleme ölçütüm ise şuydu: Eğer bir filmi birden çok kez izlediysem(kendi isteğimle) ve hangi film hakkında ne kadar çok şey hatırlıyorsam o filmler benim için en iyilerdir. Tabi istisnai durumlar mevcut. Aynı kategoride birden çok film koymamaya çalıştım fakat elimden geldiğince başarılı oldum.

Listeye koymak istediğim fakat koyamadığım filmler

Pulp Fiction, The Matrix, Hunger Games, Fight Club, Lion King…

Sağlıcakla kalınız, iyi okumalar…

Apbrike’ın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Bu içerik 7553 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Sinema&Dizi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

İçerik: Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

 

Sinema severler için son zamanlarda izlediğim, etkisini uzun süre hissettiğim 5 filmi hem film önerisi olarak sunup hem de kendimce tanıtacağım.

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

1) THE HANDMAİDEN (IMDB: 8,1)

İlk olarak beni bu listede en çok sarsan filmi tanıtmak istiyorum. 2016 yapımı olan bu filmde yönetmenlik koltuğunda ”The Oldboy, Lady Vendetta” gibi filmlerden de tanıyabileceğimiz Güney Koreli yönetmen Park Chan-Wook oturuyor. Senaryosu her ne kadar uyarlama da olsa yönetmenin bu senaryoyu çok iyi değerlendirmesi filmi benim için bambaşka bir boyuta taşıyor. Sahnelerin, renklerin, açıların kusursuz olmasının yanında filmin tahmin edilebilmesi çok zor olan senaryosu da film bittikten sonra insanı afallatıyor.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

2) NYMPHOMANİAC 1-2 (IMDB: 6,9-6,7)

Şimdi sıra Lars Von Trier’in filmini tanıtmaya geldiği için yazıya başlamadan önce 1 dakikalık saygı duruşu merasimi düzenledim. İçimden sayfalarca Trier övmek gelse de şimdilik Nymphomaniac filminden biraz bahsedip kendimi tutacağım. 2 bölümden oluşan film nemfoman olan bir kadının hikayesini ele alıyor.  Her ne kadar bazı kişilerce rahatsız edici sahneler olduğu için beğenilmese de verdiği mesajlar göz önüne alındığında bu listeye rahatlıkla yazabileceğim bir film olmuştur benim için.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

3) BLACK (IMDB: 8,2)

Hint yapımı olan bu filmde ise aktivist Helen Keller’in hayat hikayesi anlatılıyor. Açıkçası filme ön yargılı yaklaşmıştım ilk olarak. Bitirdiğimde dahi ”abi senaryoda duygulandırmak için çok kasmışlar” dedim. Yaklaşık 3 ay sonra kadar ise Helen Keller ismini duydum ve araştırdım. Bunların neticesinde filmi tekrar izledim. Bu tekrar izleme sonucunda bu listeye eklemek istediğim bir konuma geldi.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

4) BUFFALO ’66 (IMDB: 7,5)

Vincent Gallo’nun hem yönettiği hem de başrolünü üstlendiği Amerikan komedi-drama filmi. Filmde övmek istediğim şeylerin başında başrollerin oyunculukları, karakterlerinin uyumu ve enerjisi yer alıyor. Hatta filmden sonra Christina Ricci uzun bir süre arka plan fotoğrafı olarak kalmıştı telefonumda. Neyse ki sonraları bu aşkı içimde hallederek kedi fotoğrafı ile değiştirmiştim. Düşük ihtimal de olsa yer yer kopmalar yaşayabileceğiniz filmin bitişinde içinizde duygusal, tatlı bir sıcaklık hissedeceksiniz.

 

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

Sinema Severlere 5 Film Önerisi

5) DANCER IN THE DARK (IMDB: 8)

Evet yine Trier… Başrolünde aynı zamanda şarkıcı da olan; sesi ayrı kendisi ayrı güzel olan Björk yer alıyor. Altın palmiye ödülüne de layık görülen film birçok ülkenin ortak yapımı olarak çekilmiş. Filmi benim için özel kılan şey ise her ne kadar karamsar bir senaryosu olsa da aralarda küçük, pozitif nüanslar yüreğimi ferahlatmıştı. Bu ferahlamaların dışında ise beni ağlatan nadir filmlerdendir. Müzikal anlamda da sizi fazlasıyla tatmin edecek bu filmi listenin son filmi olarak buraya bırakıyorum.

 

Afrodit Kimdir? 10 Maddede Aşk Tanrıçası Afrodit

Tavsiye İçerikler

Ay’da düşündüğümüzden daha fazla su olabilir

  1. Brian De Palma: The Untouchables’tan, The Scarface’e İkonik Filmlerin üstadı

Brian De Palma: The Untouchables’tan, The Scarface’e İkonik Filmlerin üstadı

2. Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) Film İncelemesi #imdb250

Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) Film İncelemesi #imdb250

3. Yeditepe İstanbul: Türk Dizilerindeki Hüzün Ekolünün Temsilcilerinden

Yeditepe İstanbul: Türk Dizilerindeki Hüzün Ekolünün Temsilcilerinden

Twitter hesabımız için tıklayınız.

Bu içerik 6012 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Blog

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Paylaşılma Tarihi :

,

Yazar :

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik ki

Konuk Yazarımız Haldun Aydıngün’ün Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki adlı yazısı;

Bugün yaşadıklarımızı (farklı dış kaynak ve ilginç komplo teorileri dışında) insanlar genellikle toplumun farklı kesimlerini suçlayarak açıklama yoluna gidiyorlar. Herkesin karşısında bir takım “ötekiler” var. “Şu ötekiler bi olmasa” işlerin bayağı yoluna gireceği düşünülüyor.

Ben bu düşünceyi kabul etmiyorum. Bugün yaşadıklarımızın temelinde, içinde neredeyse hepimizin bulunduğu, büyük bir yanlış yaklaşımın var olduğuna inanıyorum.

Günümüzün akıl ve bilim çağı olduğu, bir toplumun ne kadar iyi donanımlı insanlardan oluşursa o kadar ileri gideceği ve günümüz badirelerini o kadar rahat atlatacağı konusunda sanırım herkes hem fikirdir. Ama işte tam bu noktada Türkiye’de yaşayan toplum bütün toplumsal bilinci ile sınıfta kalıyor. Bunu derken “bizler iyiyiz ama ötekiler kötü” demiyorum. Gerçekten, içine kendimi de kattığım herkesi ama herkesi kast ediyorum (belki bir %1 – %2 istisna olabilir!).

Bu konuyu açabilmek için isterseniz tarihten gelen toplumsal bilincimizi biraz karıştıralım:

İlk kötü rol model: Keloğlan

En eski Anadolu halk masallarımızdan birisi Kel Oğlandır. Hepimiz onu çocukken çok sevdik. Sinemada Rüştü Asyalı’nın canlandırdığı görüntüsünü hangimiz kendimize yakın bulmadık? İçimize “umut” aşılayan bir karakterdi… Ama öncelikle şu aşıladığı “umuda” yakından bakmalıyız; Aslında Kel Oğlan karakteri tüm Anadolu insanlarına şu mesajı veriyordu;
“Ey! Anadolu çocuğu, kel olabilirsin, çok fakir olabilirsin, bedeni olarak sakatlıkların olabilir (kel!). Hiç önemli değil. Eğer yeterince şansın varsa, yeterince kurnazsan, yalan söylemekten de çekinmiyorsan en yüksek mertebeye bile ulaşman mümkündür (Keloğlan öykü boyunca yeri geldikçe herkese yalan söyler). Öyle yıllarca medreselerde dirsek çürütmeye, deliler gibi çalışmaya falan gerek “kalmaz”.

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Keloğlan

Hiçbirimiz Keloğlan için “La olm, bu üçkağıtçının önde gideni… peyniri avcunda sıkıyor, taşı sıktım suyunu çıkardım diyor.” Demedik, hep bu şekilde devi kandırmış olmasına sevindik.

 

Keloğlan, bir şekilde, özellikle de toplumun aşağıda kalmış kesimlerine büyük bir umut sağlıyor ve rol model oluyordu. Ama Anadolu insanına tek başına yetmesi mümkün değildi, başka kültürel örnekler de tabii ki ortaya çıkacaktı; örneğin Karagöz!

 

Öküz Karagöz eğitimli Hacivat’a karşı

Çetin Altan’ın bir yazısını okuyana kadar ben de tüm vatandaşlarım gibi Karagöz’ün sevilmesi gereken karakter olduğuna inanırdım. Hacivat ise mürekkep yalamış, medrese görmüş, süslü cümleleri ile rahatsız edici bir tipti. Karagöz tarafından sıkça pataklanmasına herkes gibi ben de memnun olurdum.

Bir web sitesinden rastlantısal olarak aldığım birkaç Hacivat Karagöz diyaloğuna bakalım:

1 – “HACİVAT – Hoş geldin sevgili Karagözüm!
KARAGÖZ – Hoş bulduk kel kafalı kara üzüm!”

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Karagöz ve Hacivat

Hacivat’ın gayet nazik selamına Karagöz her zaman ki üslubuyla cevap vermiş.

2 – Karagöz’e bir yerden yüklü bir para kalmış bununla bir iş kurmak istiyor. Hacivat’a danışıyor;
“Karagöz: “ Sence nasıl bir iş tutayım Hacivat. Ama tutacağım işte az emek harcayıp çok para kazanayım. “

Karagöz’ün istediği iş kulağımıza ne kadar tanıdık geliyor değil mi? Hayali (Karagöz-Hacivat oynatan adam) toplumun duymayı istediği sözleri kahramana söyletip şovunun reytingini arttırıyor o sırada= Az Emek / Çok Para !!

 

3 – Bir başkası:

“Hacivat: Merhaba Karagöz’üm.
Karagöz: Hoş geldin suda pişmiş bal kabağı.
Hacivat: Aman Karagöz’üm benimle güzel konuş. Gel seninle Bursa’yı gezip dolaşalım.
Karagöz: Kime dalaşalım.
Hacivat: Dalaşalım değil Karagöz’üm dolaşalım.
Karagöz: Nereyi dolaşalım?”

Hacivat sohbete düzgün bir şekilde başlarken Karagöz gene kaba saba girişiyor. Hacivat’ın dolaşma teklifini ise “yanlış” anlıyor. Ama yanlış anlarken aklına ilk gelen kavram, “dalaşmak”.  Hepimizin gönlünde taht kurmuş olan Karagöz’ün aslında Türk insanında şikayet ettiğimiz pek çok özelliği gösterdiğini ve bizim de “bunları” aslında sevdiğimizi görüyoruz.

 

Temel olarak Kel Oğlan karakteri yüzyılları aşıp 20.yy’da karşımıza çıkıverdi. İsmi değişmiş ama aslında karakteri ve sevimliliği hiç değişmemişti. (Aslına bakılırsa Karagöz’ün de günümüz Recep İvedik’in bir öncülü olduğu iddia edilebilir)

 

 

Kemal Sunal neden o kadar çok sevildi?

Hala TV kanallarında Kemal Sunal’ın filmlerini görüyoruz. Aslında bu filmlerin bir bölümünde oynadığı karakter geleneksel Keloğlan’ın aynısıdır. (Zaten TV’lerde gösterilen filmler de hep bu karaktere ait olanlardır. Kemal Sunal’ın çok daha nitelikli filmlerini TV’lerde hemen hiç göremezsiniz). Kemal Sunal en çok beğenilen bu rollerinde “gariban halk kahramanı kimliği ile kurulu düzene karşı zaferler kazanır” gibi görmek de mümkündür ama ben daha çok aynı Keloğlan’daki özellikleri görüyorum;
“Şansın yaver giderse, yeterince kurnaz isen ve yalan dolan söylemekten çekinmiyorsan, her türlü yüksek donanımlı kişi ve kurumu yenebilirsin.”

 

Kemal Sunal’ın bu filmlerinden en hoşuma gidenlerinden birisi de yerel mafia babalarını yendiği filmidir. Ömrünü suç işlemeye, vurmaya, kırmaya adamış (kendi işinin gereği çok donanımlı) insanları bir film boyunca rezil eder. Kapıcılar Kralı da benzer bir filmdir. Sanırım bu filmlerde ortaya çıkan tipleme hepimizin, tüm Türkiye’nin kulağına tatlı bir müzik gibi geliyor(du).

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Kemal Sunal

Verilen mesajı tekrar edelim; “Çok çalışmana, belli bir konuda büyük emek vermene, kendi donanımını arttırmak için helak olmaya hiç gerek yok, şansına güven, kurnaz ol, aklını kullan, yalan dolan, her türlü üç kağıdı yap, başarıya ulaşabilirsin. (Ulaşamazsan da “kader” dersin).

 

Kemal Sunal’ın oynadığı karakterin mafya babasına ya da apartmandaki kat sahiplerine yalan söylerken en küçük bir huzursuzluk duymaması tüm bu yalanların aslında kendisine verilmiş bir hak gibi görmesinden kaynaklanıyor. Yurdumuzdaki kaçak elektrik kullanmak, vergi kaçırmak, sahte raporla mazeret izni kullanmaktan başlayarak, sınavda kopya çekmek, fatura almayarak fiyat düşürmek, satın aldığı evi düşük göstermek ve burada sayamadığımız onlarca davranış biçiminin temelinde bu yaklaşım yatıyor (Bunlardan en az birisini yapmamış birine hayatınızda hiç rastladınız mı?).

 

Halkımızın (hepimizin) iyiye ve donanımlıya olan nefreti öyle böyle değildir. Tarihteki başka bir dönemde bu ruhsal duruşumuz kendini daha da iyi gösterir;

 

Lale Devri gerçekten de o kadar kötü müydü?

Lale Devri (1718-1730) hem halk arasında hem de resmi tarihimizde benzer bir şekilde kötülenen bir dönemdir. Hepimizin üzerinde en kolay fikir birliği ettiği dönemlerin başında gelir. Lale Devrini safahat ve israfın göğe eriştiği bir dönem olarak biliriz. Hatta günümüzde pek çok olayda “Lale Devri gibi” benzetmeleri yapılır ve tanımlanan olayın o günlerin safahatına benzediği (ve kötü bir şey olduğu) anlatılmak istenir.

Lale Devri, Osmanlı idari mekanizmasının dünyadaki gelişmeleri fark edip kendisinin hızla yok olma sürecine girdiğini fark ettiği bir dönemde yaşandı. Ciddi bir reform ihtiyacı vardı ve bir şeyler yapılması gerekiyordu (ama toplum henüz hazır değildi sözleri!!). O dönemde ilk kez yapılanlara bir göz atalım:

  1. a) Paris, Londra ve Viyana gibi Avrupa başkentlerine geçici elçilik heyetleri yollanmış, böylelikle Avrupa’yı daha yakından tanıma imkânı sağlanmıştır.
  2. b) Said Efendi ve İbrahim Müteferrika Avrupa’dan matbaayı getirmişlerdir.
  3. c) İlk kez çiçek hastalığına karşı aşı uygulanmıştır.
  4. d) İstanbul’daki yangınları önlemek için yeniçerilerden Tulumbacılar adı verilen bir itfaiye ocağı kurulmuştur.
  5. e) Çini atölyeleri açılmıştır.
  6. f) Kağıt fabrikası açılmıştır.
Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Lale Devri

Aynı dönemde “Sultan III. Ahmet, sadrazam Damat İbrahim Paşa ile uyum içerisinde çalışmış, bu sırada yaşanan Lâle Devri’nde sanat ve toplumsal hayata özgün bir anlayış getirilmişti. Sultan III. Ahmet, Topkapı Sarayı ile Yeni Câmii’de birer kütüphane, Ayasofya’da Bâb-ı Humâyun’un karşısında Türk sanat şaheserlerinden sayılan Sultan Üçüncü Ahmet Çeşmesi ve İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla da “Deryayi Sim” adlı bir su bendi inşa ettirmiştir.

Bunlardan başka Üsküdar Yeni Vâlide Câmii, Çorlulu Ali Paşa Medresesi, Damat İbrahim Paşa Camii ve Külliyesi, İstanbul’da Yeni Postane arkasında Daarül Hadis ve Sebil, Ortaköy Camii önündeki çeşme, Üsküdar Şemsi Paşa’da Hüsrev Ağa Camii önündeki çeşme ve Çubuklu Camii yanındaki Mesire Çeşmesi gibi eserler de yine bu dönemde yapılmıştır.”

Osmanlı imparatorluğunun bu yenilenme etkinliği Patrona Halil isyanıyla son bulmuştur. Patrona Halil isyanına karşı toplumda belirli bir duygu olduğunu sanmıyorum, kısacası olayı “iyi” ya da “kötü” olarak tanımlayanlar fazla yok. Ama sanırım “Eh! O kadar fakir fukara varken böyle zenginlik sergilerseniz olacağı budur” türü bir yaklaşım söz konusu.

 

1970’lerin Bomba dizisi Kaynanalar

1974 yılında TRT’de gösterime girdiğinde hepimiz çok sevmiştik ve meşhur Nöri Gantar bütün Türkiye’nin gönlünde taht kurmuştu. Nöri Gantar ve karısı Nöriye Kayseri’den gelip Ankara’ya yerleşmişlerdi. Varlıklıydılar. Ancak modern kent yaşamına alışmakta oldukça zorluk çekiyorlardı. Bir de üstüne Ankara’nın kentsoylu bir ailesi ile dünür olunca dizinin bütün gülmece unsurları yerli yerine oturmuştu.

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Kaynanalar

Dünür, Tijen Hakmen bir opera sanatçısıydı (rolü oynayan Sevda Aydan da gerçek hayatta opera sanatçısıydı) ve Nöriye Gantar ile aralarında geçen her çatışmada bu aldığı opera eğitimi bir şekilde öne çıkıyor ve sonunda onu gülünç duruma düşürüyordu. Biz, hepimiz de diziyi seyrederken eğitimli ve donanımlı opera sanatçısına karşı yağız Anadolu kadını Nuriye’nin aldığı galibiyetlere sevinip duruyorduk.

Kaynanalar özellikle kötü bir dizi değildi. Yurdumuzdaki cahil halkın eğitimli insanlara karşı “zaferler” kazandığını gösteren çok ama çok sayıda yapımdan sadece biriydi.

 

Kötü Kedi Şerafettin’den bir ayrıntı

Donanımlı insanların genel kültürümüzde sürekli aşağılanmasının eskilere ait bir olay olduğunu düşünüyorsanız çok yanılıyorsunuz. İçimize öylesine işlemiş ki söküp atmamız mümkün değil gibi görünüyor. 2016 yılında vizyona giren Kötü Kedi Şerafettin filminde tek bir sahnede bu durum kendini gösterivermişti;

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki

Biz Donanımlı İnsanları Hiç Sevmedik Ki | Kötü Kedi Şerafettin

Kötü Kedinin babası Tonguç içerde viyolonsel çalıyor. Filmin yapımcıları da bu sahneye gayet güzel bir viyolonsel solosu koymuşlar. Balkonda Kötü Kedi kulaklarını tıkayıp “gıy, gıy, gıy, bütün gün kafamızı **kiyor” türünden bir serzenişte bulunuyor. Bu sahnede beni asıl etkileyen seyircilerin kıkır kıkır gülmesi olmuştu. Her ne kadar Tonguç karakteri pek te matah bir tip olmasa da yaylı bir sazı kusursuz çalabildiği bir sahnede böyle bir yorumu ( ve de seyircilerin tepkisini) hak ediyor muydu acaba?

 

Sosyeteye karşı halk çocuğu kavramı

En azından teorik olarak, sosyalist düşünce yapısına sahip insanların donanımlı, bilgili kişilere karşı daha hoş görülü olacakları umulabilir. Yurt dışında öyleyse bile bize geldiğinde olay tamamen Anadolu’nun yüzlerce yıllık gelenekleri ile kavrulup harmanlanmış olmalı.

70’li yıllara denk gelen benim ilk gençlik yıllarımda Burjuvaziye karşı devrimci kesimde ciddi bir tepki vardı. Bunu normal karşılamak mümkün. Sonuç olarak, burjuvazi-sermaye ilişkisi, emekçi kesim çıkar çatışması vs.. vs.. bunlar sol literatürde oldukça çok işlenmiş kavramlar.

Ama o yıllarda bir de “Küçük Burjuva” diye bir kavram ortaya çıkmıştı. En çok aşağılanan da zaten bunlardı.
Kimdi bu küçük burjuvalar?

Kentlerde yaşayan, şehir görgüsünü, kültürünü bir nebze almış, öyle sınıfsal çatışma çıkaracak kadar sermayesi falan olmayan, çoğu zaten kıt kanaat geçinen tiplere diyorlardı. Ancak “halkımıza” göre bu insanlar halk çocuğu değillerdi. Örneğin gençleri Pink Floyd falan dinliyordu, kız erkek dans etmeye gidiyorlardı, aile içi ilişkiler kırsal kesime göre çok daha yumuşak ve insancaydı. Bu insanlar halk çocuğu olmadıkları için hiç de makbul kişiler sayılmıyorlardı.

 

Kendinize hele bir sorun

yukarıda anlattıklarımın ne kadarında “yanlış” taraftaydınız? Ben şimdi şaşırarak görüyorum ki tamamında yanlış taraftaymışım.

 

Konu son derece derin ve insanımızın (hepimizin) kültüre, sanata, edebiyata ve iyi olan her şeye yaklaşımı ile doğrudan ilgili gibi duruyor.

Peki şu anda biz ne yapabiliriz?

Sanırım işe önce “Kahrolsun Kel Oğlan” diye haykırarak başlamamız gerekiyor.

 

Avcılar – 21/09/2016

Haldun Aydıngün’ün sitemizdeki son yazısını okumak için tıklayınız.

(1) –  www.webokur(nokta)net/forum/konu/hacivatla-karagoz-un-kisa-konusmalari.27611/

(2) – Lale Devri

Görsel Kaynak 1
Görsel Kaynak 2
Görsel Kaynak 3
Görsel Kaynak 4
Görsel Kaynak 5
Görsel Kaynak 6

Bu içerik 3408 kez okunmuştur

Okumaya Devam Et

Yazarımız

Son Yazılar

Hasret Gültekin: Hasret Gültekin:
Müzik2 gün Önce

Hasret Gültekin: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #16

Hasret Gültekin Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı olan Hasret Gültekin var. Geçen yazımızda Kesmeşeker yer almıştı. Bu yazımızda ise...

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11 WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11
Quiz&Test3 gün Önce

WK HAFTALIK GENEL KÜLTÜR TESTİ #11

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.   Genel kültür testi...

Steam Ödülleri 2020 Steam Ödülleri 2020
Teknoloji4 gün Önce

Steam Ödülleri 2020

Steam Ödülleri 2020 Adaylık Komitesi Steam artık bir gelenek hâline gelen ödüllerini her zaman olduğu gibi bu sefer de kullanıcılarına...

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar
Mısır Mitolojisi4 gün Önce

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve Yaratıklar

Mısır Mitolojisi: Yaratılış, Tanrılar, Tanrıçalar ve   Mısır Tanrıları ve Tanrıçaları Tüm eski insanlar için dünya gizemle doluydu. Çevrelerindeki dünyada deneyimlediklerinin...

İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi İçerik: Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi
Yunan Mitolojisi4 gün Önce

Mitolojik Hikaye: Persephone ve Hades Hikayesi

Persephone ve Hades Persephone ve Hades | Persephone, Demeter ve Zeus‘un kızıydı. Persephone büyüdükçe güzelliği de arttı. Yeraltı tanrısı Hades...

İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır? İçerik: Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?
Tarih5 gün Önce

Fransız Devrimi Nedir? Fransız Devrimi Nasıl ve Ne Zaman Başlamıştır?

Fransız Devrimi Fransız Devrimi, devrimle bağdaştırdığımız neredeyse her şeye sahipti; açgözlü hayaller, hırslı aristokratlar, yüksek vergiler, başarısız hasatlar, gıda kıtlıkları,...

Mahir: Kısa Hikaye Mahir: Kısa Hikaye
Edebiyat5 gün Önce

Mahir: Kısa Hikaye

Mahir: Kısa Hikaye – Yüzüğü alınca “Evet!” der sandım. – “Hayır” mı dedi? – Hayır. Yani hayır demedi. Evet de...

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek
Deneme5 gün Önce

Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek

Raziye Ayhan’ın Hayat: Zinciri Atmış Bisikleti Sürmek İki kişilik bir masada yalnız başıma oturuyordum , kimi zaman bu sayı çoğalıyor,...

Okunması Gereken Kitaplar #1 Okunması Gereken Kitaplar #1
Edebiyat6 gün Önce

Okunması Gereken Kitaplar #1

Okunması Gereken Kitaplar listemiz zamanla güncellenecektir. Bu listedeki kitaplar tamamen yazarın istediği sırayla düzenlenmiş ve herhangi bir “en iyi” sırasını...

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8 Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8
Edebiyat7 gün Önce

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair #8

Ülkü Tamer: Şans Tanımamız Gereken Şair Şans Tanımamız Gerekenler listesinde artık şairlerimizde var. Biliyorsunuz ki Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin...

yunan Tanrıları - wikikultur.com yunan Tanrıları - wikikultur.com
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Yunan Tanrıları: Yunan Mitolojisinde 30 Yunan Tanrısı Listesi

Yunan Mitolojisinde Yunan Tanrıları Listesi Yunan Mitolojisi hayal gücümüzü her zaman heyecanlandırmıştır. Güçlü Yunan Tanrılarının destansı hikayeleri, yıllar boyunca sayısız...

Arkeoloji1 hafta Önce

Lirik Şiirin Kraliçesi Sappho ve Sappho’yu Bizimle Tanıştıran Cevat Çapan

Bu yazımızda Lirik Şiirin kraliçesi Sappho’yu ve onun “Nedir Gene Deli Gönlünü Çelen” isimli şiir kitabının çevirmeni Cevat Çapan’ı ele...

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15 Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15
Müzik1 hafta Önce

Kesmeşeker: Şans Tanımanız Gereken Sanatçı #15

Şans tanımamız gereken sanatçılar listesinde sanatçı topluluğu olan Kesmeşeker var. Geçen yazımızda Grup Seksendört yer almıştı. Bu yazımızda ise güzel...

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları
Blog1 hafta Önce

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları

Sosyal Mesafeli Banka Kuyrukları Salgın, virüs, maske, karantina, önlem, ellerimizle özdeşmiş dezenfektan kokusu ve nicesi… Pandemiye Özel Uzaktan Tatil isimli...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü
Deneme1 hafta Önce

24 Kasım Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler Günü’ne özel yazımız sizlerle. Sınıfları boş tarlalara benzetiyorum. Öğretmenler birer çiftçi, öğrenciler ise tohumları. İlk önce ekiyorlar...

İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? İçerik: Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?
Yunan Mitolojisi1 hafta Önce

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir?

Perseus: Yunan Mitolojisinde Perseus Kimdir? Perseus, Yunan Mitolojisinin en büyük kahramanlarından biridir. O, Zeus ve ölümlü Danae’nin oğluydu. Korkunç bir...