Bize Ulaş!

Kültür&Sanat

Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

Paylaşılma Tarihi :

,

Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

Hepimiz hayatta en az bir kez, bir yerlerde denk gelmişizdir “Öpücük”e…

Belki bir fincan veya çanta üzerindeki baskıda, belki bir kartpostalda, belki dekorasyon için kullanılan herhangi bir eşyada, belki bir film karesinde… İllaki tanışmışsınızdır, yıllar içerisinde bir ikon haline gelmiş bu sanat eseriyle.

Ama ondan önce ünü Öpücük’ün gölgesinde kalan yaratıcısı ve sembolizm akımı temsilcisi olan Gustav Klimt’ten bahsetmek isterim.

1862 yılında Viyana yakınlarındaki Baumgarten’da doğan Klimt, altın işlemecisi bir babanın oğlu ve baba mesleğine gayet hâkim. Altın rengini ağırlıkta kullanmasının sebebinin bu olduğu düşünülüyor.  Eserlerinde ana konu kadın bedeniyken, zamanla bu erotizme evriliyor.

14 yaşında Viyana Sanat Okulu’na başlıyor ve bir sene sonra kardeşi Ernst de kendisine katılıyor. Okulda ressam Franz Matsch ile tanışıp yakın arkadaş olurlar. Yıllarca ayrılmayan birlikte önemli işlere imza atarlar. 1883’te Sanatçılar Kumpanyasını kuran bu üçlüden 1890’da Sanat Tarihi Müzesi’nin iç dekorasyonunu tamamlamaları istenir. Burada Klimt ilk defa kadın figürüne yer verdiği için diğerlerinden tarz olarak uzaklaşmaya başlar.

Tam her şey güzel giderken 1892’de kardeşi Ernst’in ölümü Klimt’i epey derinden etkiler ve bu olaydan birkaç yıl sonrasında Sanatçılar Kumpanyası dağılır. Dağılmanın bir diğer sebebinin de Empresyonizm akımının olduğu tahmin ediliyor.

Devletin desteklediği Ressamlar Evi empresyonist tarzı inatla reddedince Klimt ve beraberinde yirmiye yakın üye istifa ederek Viyana Ayrıkçıları’nı (Sezession) oluştuyor. Ve tabi kurucu üye olarak başkan seçilen Klimt’tir.

Bu dönemde “Pallas Athena” isimli çalışmasını bitirir ve ilk defa insan anatomisini altın rengi kullanarak süslemiştir. Sonraki eserlerinde de altın renginden vazgeçmez. Ve yine ilk defa bu eserinde Athena üzerinden kadını güç sembolü olarak yansıtır.

Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

1900-1903 yılları arasında eserlerinde artık çıplaklık, cinsellik ve kadın figürü ön plandadır. Bu sırada “Nuda Veritas”ı tamamlar ve resimde çıplak kırmızı saçlı bir kadının resmetmiş olması sanat dünyasında epey ses getirir. Devlet ile de erotizm konusunda çatışan Klimt, başkalarının zevkine göre hareket etmek istemeyince Senzession’dan ayrılır.

Klimt, “Nuda Veritas” üzerine Schiller’in Eğer yaptıklarınızla ve sanatınızla herkesi memnun edemezseniz, lütfen yalnızca birkaçını edin. Birçoğunu memnun etmek kötüdür.” yazarak tepkilere cevap verir.

Klimt’e aydın ve zengin kesim sahip çıkar. Eşlerinin portrelerini çizdirmek için adeta sıraya girerler. Ve böylece “Altın Dönemi”, 1906 tarihli “Fritza Riedier’in Portresi” ile başlar. Günümüzde değeri 135 milyon dolar olan, altın rengini en yoğun kullandığı 1907 tarihli “Adele Bloch-Bauer’in Portresi I” ile zirveye ulaşır.

Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

Portrait of Adele Bloch-Bauer I, 1907  

1909 yılının sonlarına doğru ise altın rengini kullanmayı bırakan Klimt, eserlerinde çiçek süslemelerine yer vermeye başlar ve bu yeni tarzının en ünlü eseri de “Dansçı” tır.

Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

The Dancer, 1918

Yaşamının sonlarına doğru manzara resimlerine ağırlık veren sanatçı, birçok eserini tamamlayamadan 1918 yılında hayata veda eder.

Şimdi gelelim, meşhur altından Öpücük’e…

Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

The Kiss, 1908

Uçurum kenarında düşmemek için birbirine sarılan kadın ve erkek, ayaklar altında çiçeklerle bezeli çayırlık ve adından yıllarca söz ettirecek tezatlıklarla bezeli muazzam bir renk cümbüşü…

Tabloda dikkat çeken ilk ayrıntı, erkeğin yüzünün görünmezken kadınınkinin gayet açık şekilde resmedilmesidir. Fikrimce, Klimt bakışlar sadece kadının üzerinde olsun diye bunu yapmış olabilir. Malum, her ne kadar bu eserde erkek dominant karakter olsa da Klimt’in bundan önceki eserlerinde başrolde hep kadın vardı.

Erkeğin yüzü görünmüyor dedik, evet. Ama aksine boyun detayı verilmiş bize ve boynu normalden kalın, ten rengi kadına oranla daha koyu. Kadının ise hem el hem de ayak bilekleri kırılacak kadar incedir ve teni daha beyazdır. Burada Klimt, erkeğin ve kadının fizyolojik yapısına atıfta bulunarak tatlı bir tezatlık yaratmış.

Kadını detaylandırırsak, gözlerinin kapalı ve halinden gayet hoşnut olduğunu görüyoruz. Kendini tamamen erkeğin ellerine bırakmış ve boynuna adeta “beni bırakma” dercesine sarılmış durumda.

Gerçekten öyle mi acaba?

Bu soruya yıllardır net bir cevap verilemedi sanırım. Çünkü kadının diğer elinin duruşu bir kafa karışıklığı oluşturuyor.

Dikkatle bakılırsa öpücüğe rıza gösteren kadın, sanki son anda kararsızlıkla vazgeçip erkeğin sağ bileğini yüzünden çekmeye çalışıyor. Tablo canlansa bu anın devamında birden erkeği kendinden uzaklaştıracak gibi.

Sanatçı kadının çekingenliğini o kadar güzel yansıtmış ki, haliyle yaşadığı ikileme bakarak erkeğin kadını zorla öptüğü kanısına kapılanlar var.

Haklı olabilirler mi? Belki.

Yine de kadının bedenini erkeğe tamamen yaslamış olması ve ayak parmaklarındaki kasılma aradaki cinsel çekimi, arzuyu simgeliyor ve bu zorlama olmadığının kanıtıdır diyebiliriz.

Yerdeki rengârenk çiçeklere bakarsak aşkın güzelliklere gebe olduğunu tasvir ettiğini söyleyebilir. Buna tezat olarak arka planda sadece altın yaldızlardan ibaret bir boşluğun varlığı da aşkın zaman ve mekan tanımayacağını anlatır bize.

Ve son olarak, erkek figürün kıyafetinde siyah beyaz kare desenler varken kadının üzerinde dairesel ve daha yumuşak desenler kullanılmış. Sembolist olan Klimt burada da yarattığı tezatlık ile muazzam bir uyum yakalamış.

Peki bize her detayıyla aşkı çağrıştıran bu tabloda, iki figür arasındaki aşk, devamında derinleşecek mi yoksa yüzeysel bir çekim olarak mı kalacak? Sanat severlerin hayal gücüne bırakılmış bir yanıttır bu belkide.

Gelelim diğer bir soruya, acaba bu kadın ve erkek kim?

Öpücük’ü ilk gördüğüm zaman merak etmiştim.

Evet, ortada bir aşk var ama bu aşkın kahramanları kimdi?

Sanatçının kendisinden ve sevdiği kadından başkası değilmiş. Klimt, bu eşsiz eserinde de birçok resmindeki gibi model olarak Emilie Louise Flöge kullanmıştır.

Ne diyelim, tüm acabalara rağmen “Öpücük” daha uzun yıllar aşkı temsil edecek gibi.

 

Diğer Kültür&Sanat içeriklerimize ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’da takip etmek için tıklayınız.

resim sanatına ilgili, amatör bir çizer ama özünde atanmak için totem yapan sınıf öğretmeni adayı..

Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Son Yazılar

İçerik: Tek Renk İçerik: Tek Renk
Deneme8 saat Önce

Tek Renk

Tek Renk Alaşağı eden ikilem çubukları yolumda, birine yaklaşmak, ötekini dengesizliğe itiyor. Birini istemek, ötekini yok ediyor. Sonunda ikisine de...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test1 gün Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #18

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15 İçerik: Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15
Quiz&Test2 gün Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #15

Yazar Kitap Eşleştirme serimizin on beşincisi ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir müptelaları, ille...

İçerik: Mars Keşif Projesi İçerik: Mars Keşif Projesi
Genel2 gün Önce

Mars Keşif Projesi

Mars Araştırmalarının İnsanlığa (Olası) En Önemli Faydası     Son birkaç yılda Mars’a insan gönderme konusunun aniden nasıl da gündeme...

İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz İçerik: Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz
Müzik3 gün Önce

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz

Şekersiz Röportajı | 15 Soruda Şekersiz Wikikültür için röportaj veren Şekersiz’e teşekkür ederiz. 1) Merhaba; öncelikle grup üyelerini ve sizi...

İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu İçerik: STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu
Teknoloji4 gün Önce

STAR WARS Battlefront 2: Epic Games Yeni Ücretsiz Oyunu

Epic Games’in yeni ücretsiz oyunu STAR WARS Battlefront 2 oldu. 14.01.2020 Türkiye saati ile 19.00’da yayınlanacak olan oyun Epic Games’in alışagelmiş...

İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12 İçerik: Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12
Biyografi4 gün Önce

Orhan Veli Kanık: Şans Tanımamız Gereken Şair #12

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Cemal Süreya yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Orhan Veli Kanık’ı tanıtacağız. Kendisi...

İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı İçerik: En Feci Cem Karaca Şarkısı
Blog5 gün Önce

En Feci Cem Karaca Şarkısı

En Feci Cem Karaca Şarkısı Düştüm mapus damlarına öğüt veren bol olur Toplasam o öğütleri burdan köye yol olur “Eh!...

İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun İçerik: Tutkunuz Hayatınız Olsun
Genel5 gün Önce

Tutkunuz Hayatınız Olsun

Tutkunuz Hayatınız Olsun Hobi kelimesini oldum olası sevmedim. Genel olarak ‘iş dışında eğlence, boş zaman uğraşı’ anlamına geliyor. Yani boş...

İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası İçerik: Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası
Yunan Mitolojisi6 gün Önce

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası

Kral Oidipus | Sophokles Tragedyası Yazıya başlamadan önce bilinmesini isteriz ki bu kitap özeti ders ödevi olarak hazırlanmıştır. Başka sitelerde...

İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 İçerik: Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7
Quiz&Test6 gün Önce

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7

Edebiyat Severlere 10 Soruluk Dil Bilgisi Testi! #7 Dil Bilgisi Testi serimizin beşincisiyle karşınızdayız. 10 sorunun doğrularını bulabilecek misin?  ...

İçerik: Genel Müzik Testi İçerik: Genel Müzik Testi
Quiz&Test1 hafta Önce

Genel Müzik Testi

Wikikültür Genel Müzik Testi ile sizlerleyiz! Her konudan müzik soruları için bağlantıya tıklayın ve müzik bilginizi ölçün.   Genel kültür...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #14 WK Haftalık Genel Kültür Testi #14
Quiz&Test1 hafta Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #17

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız. Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın ve kültür seviyenizi ölçün.  ...

İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap İçerik: Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap
Edebiyat1 hafta Önce

Mecburiyet: Bir Solukta Okunacak Kitap

Stefan Zweig’ın okuduktan sonra etkisinden çıkamadığımız bir kitabı daha.  Mecburiyet: Zorunluluk, yükümlülük anlamlarına gelen bir kelime. Yaşamımızın bütününe baktığımız zaman...

İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film İçerik: İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film
Sinema&Dizi2 hafta Önce

İkinci Dünya Savaşı Filmleri | 5 Film

İkinci Dünya Savaşı Filmleri’nin başlı başına bir tür olduğu konusunda hepimiz hemfikiriz sanırım. Hep alt metinde aynı konunun işlendiği, Amerika’nın...

İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin? İçerik: 10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?
Quiz&Test2 hafta Önce

10 Soruluk Edebiyat Testi Dizeleri Verilen Şiirlerden Şairlerini Bulabilecek Misin?

10 Soruluk Edebiyat Testi Bu 10 soruluk test ile ne kadar şiir sever olduğunu öğren!     Diğer testlerimiz için...

Bir Mtpa Projesidir © 2019-2020