Bize Ulaş!

Arkeoloji

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Paylaşılma Tarihi :

,

İçerik: Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Seyir Defteri Frig Yolu

Gordion – Midas – Yazılıkaya – Frig Vadisi

Sevgili seyir defteri, bu hafta yaklaşık 3000 yıl önce, günümüzde Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya il sınırlarının kapsadığı bölgede parlak bir medeniyet kurmuş olan Friglerin izlerini sürmeye çalıştık. Rotamızı önce Friglerin başkenti Gordion’a çevirdik. Yürüyüş parkuru toplam 506 km uzunluğundaki Frig yolu diğer yollara nazaran özellikle köpekleri konusunda çok ünlü. 3000 yıllık tarihi yolculuğa en kısa zamanda çıkmak için sabırsızlanıyoruz.

Loading...

Gordion Kenti geniş bir ovaya kurulmuş, içerisinde yüzlerce Tümülüs’ün olduğu meşhur eşek kulaklı Midas’ın şehri.  Tabi Midas kadar babası Gordius da epey ünlü, hatta hakkında birçok mitolojik efsaneler oluşmuş. Büyük İskender’in Kılıçla kestiği düğümün yaratıcısı Gordius.  Bölgedeki en büyük Tümülüs’te bu iki kraldan birine aitmiş. En büyük Tümülüs büyük bir ihtişamla sizi karşılıyor. Yaklaşık 55 mt yükseklikte ve 300 metre çapında oluşturulmuş Tümülüs, girişinden itibaren 83 mt uzunluğunda Zonguldak maden işçilerin yaptığı bir tünelden giriliyor.

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Loading...

Neyse efendim Eşek kulaklı Midas’ı çocukluğumuzdan beri biliyoruz. Efsaneye göre Antik Yunan tanrılarından Apollon ve Pan bir müzik yarışmasına girmişler. Bizim Midas’da bu yarışmanın hakemi olmuş. Sonra Keçi bacaklı boynuzlu Pan’ı yarışmanın galibi ilanetmiş. Apollon buna sinirlenmiş tabi. Bu yunan tanrılarını anlamak mümkün değil aslında hep kıskançlık, çekememezlik ne kadar insansal kötü davranış varsa hepsi onlarda. Neyse efendim yarışma sonucuna sinirlenen Apollon, Midasın kulaklarını eşek kulağına çevirmiş.  Kral Midas kimseye söylememiş bu durumu, bir gün berberi saçlarını keserken görmüş, sırrı saklaması için Mİdas tembihlemiş, ama berber dayanamayıp bir kuyunun içerisine “Midas’ın kulakları eşek kulaklıları” diye fısıldamış. gel zaman git zaman kuyu üzerinde büyüyen Selvi ağaçlarının yapraklarına rüzgarın dokunmasıyla, sır tüm Friglere yayılmış.  Bu işin masalımsı kısmı, diğer bir teori ise Frigya bölgesindeki İstihbarat konusunda en etkin kralın Midas olduğu söylenmektedir.

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Loading...

Tümülüs içerisine açık ve kapalı tünel sistemi ile girilebiliyor. Zonguldak maden işçileri tarafından hazırlanan tünel içerine girerken ilk baktığım taşıyıcı kolon ve kirişler oldu. 300 metre çapında 55 mt yüksekliğindeki toprak yığınını yoğunluğu 1,82 gr/cm3 den hesaplarsanız ne kadar ağırlıkta bir Tümülüs olduğuna karar verip taşıyıcılar konusundaki hassasiyetimi anlarsınız.

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Loading...

Kral Midas’ın mezarının zamanında çam ardıç kütüklerinden yapmışlar. Mezar odasının çelik ile güçlendirilmesine rağmen 3000 yıllık ardıç ağaçlarının sağlam bir şekilde durması bizi şaşırttı. Oda içerisinde Kralın cesedini kaldırmışlar. Gerçekten kulaklarına bakıp çıkacaktık ama merakımızı başka maceralarımıza saklamamız gerekti.

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Loading...

Büyük Tümülüs’ün hemen karşınındaki Gordion Müzesi bahçesinde sizi mozaiklerden yapılmış Büyük İskender Figürü karşılıyor. Midas’ın babası Gordius düğümler konusunda iyi bir kralmış. Bir kördüğüm atmış ayrıca bu düğümü çözen asyanın sahibi olacak diye bir kehanet uydurmuş. Birçok kişi çözmeye çalışmış ama başaramamış. Bizim İskender bölgeye geldiğinde düğüm kehanetini duymuş. İskender bey düğümü çözmeye çalışmış ama başaramamış. Nasıl hırlı bir delikanlı. Sinirlenmiş, kılıcını çekmiş düğümü ikiye bölmüş. Böylece Perslere karşıda ciddi başarılar kazanan İskender Bey, 33 yaşında ateşli bir hastalıktan ölmüş. Bilgelerce İskender’in Gordion düğümünü çözmek yerine sabırsızca davranmasının cezası olarak yorumlanır.

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Loading...

Bu İskender Beyin kemikleri demek isterdim ama değilmiş. Gordion müzesinin içerisinde 3 tane mezar ile koydukları insan iskeletleri. Yok arkadaş önce alçıdan yapmışlardır edim ama kemik dokusuna ve kafatası ayrıntılarına detaylı baktığımda gerçek bir insan olduğuna kanaat getirdim. Frigler anladığım kadarıyla biraz evcimen bir halk. Dokumacılık, müzik, marangoz ve kil işlemeciliği konusunda kendilerini geliştirmişler. Kibele yani bereket tanrıçası en önemli tanrıları arasında. Birçok figürde onu işlemişler.

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Loading...

Başkent Gordion’dan başlayan Frig yolu 3 ana kol üzerinden Yazılı kayada buluşmaktadır. Geniş bir coğrafyaya ve adını verdikleri Frig vadisine yerleşmişler. Frig vadisi hem tarım hem de savunma amacıyla birçok stratejik noktaya sahip. Frigyanın Yönetsel merkezi Gordion iken Dini merkezi Frig vadisi ve Yazılıkaya çevresi olmuş. Hatta Roma ve Bizanslılarında bu bölgeye yerleşmesine neden olmuş.

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Loading...

Frig vadisinin verimli toprakları üzerinde Sakarya Nehrinin hemen kenarında en sevdiğim çaydanlığımla sohbet ettim. Frigler hakkında ne öğrendiysem anlattım. Beni çok sever. Hayran hayran bakışlarını kaçırmadan dinledi beni. Hatta Şirinlerin şapkasının Friglerden geldiğini duyunca çok şaşırdı.

Uçsuz bucaksız ufka kadar giden yollardan geçerken yol kenarlarında Ispanakgillerden bitkilerle karşılaştık. Önce Ispanak konusunda anlaşmıştık sedayla. Ama yakından görünce şeker pancarı tarlaları olduğunu anladık. 40 cm uzunlunda bir köke sahip bir tane şeker pancarını 10 dakikalık uğraş sonrasında topraktan çıkarabildim. Şeker ihtiyacımızı karşılamak amacıyla pancardan kestiğimiz dilimleri eme eme yolumuza devam ederiz diye.

Loading...

Frigyanın Önemli dini merkezlerinden birisi de Yazılıkaya anıtı ve çevresindeki yerleşim yerleri. Döneminde rahiplerin kaldığı odacıklar inşa etmişler. Yazılı kayanın hemen yanında.

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Loading...

Muhteşem yazılı kaya. Volkanik tüflerden bir kayanın üzerine işlenmiş Frig yazısı. Sadece alt kısımda Kral Midas ve Tanrıça Metter sözcüklerini çözebilmişler. 50 yıldır Fransız profesör Dr. Cloude Brixhe çözmeye çalışıyormuş. Yazılı kayanın bir tapınma merkezi olduğunu tespit etmişler. Paganizmdeki Valhalaya ya da Uçmağa açılan kapı gibi inşa edilmiş. Bende bir arkadaşa bakıp çıkacağım diye kapıya fısıldadım ama açılmadı. Bir yerde bir hata yaptık sanırım.

Yazılıkaya’yı önden zorladık olmadı üstüne çıkalım, kapının üstünden atlarsak belki Uçmağa gidebiliriz dedik ama nafile mükemmel bir Frig vadisi dışında başka bir şey göremedik. Aslında asıl Uçmağın burası olduğuna karar verdik. Kendi Kibele’miz, kendi eşek kulağımız.

Loading...
Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Bizde en çok hayal gücü var. ilk bakışta yok canım daha neler dedim. Sonra neden olmasın ki dedim. Kaya üzerinde kendiliğinden oluşmuş ayak izine benzer bir çukur hayal gücümüzü zorlamamıza neden oldu. Şu insanın örüntü tanıma yeteneği yok mu. Ne geliyorsa başımıza ondan geliyor zaten.

Loading...

Frig vadisine hâkim bir tepe üzerine kurulmuş Yazılıkaya’nın tepesinden görünen mükemmel manzara. Bulutlar rüzgârın etkisiyle Kuzeye doğru yolculuğa çıkmışlar.

Bol rüzgârlı ve geniş bir vadiye hakim tepe üzerinden Geçmişe yolculuğumuzu tamamladık. Friglerde bu tepenin üstünde geçmiş uygarlıkları düşünerek yaşamlarına devam etmişler.

Loading...

Yazılı kayanın ortasındaki oyukta Anadolu’nun bereket tanrıçası Kibele’nin figürlerinin olduğu tespit edilmiş. Artık Vadinin güçlü rüzgarı Yazılı kayayı yormaya başlamış. Tepesindeki çatlak aşağıya doğru iniyor ve kabartmaları, inceden inceye ufalanıyor.

Yazılıkaya’nın yarası gözle görülüyor. Bu muhteşem eser için bir takım restorasyon ve güçlendirme çalışmaları yapılmış. Anadolu, bağrında yaşayan birçok medeniyeti doğurmuş, beslemiş ve ölmelerine izin vermiş. Artık asıl Kibele olmuş.

Loading...

Ağaçların volkanik tüfler üzerinde büyümeleri, inatçılıkları ve azimleri beni her zaman şaşırtmış ve hayran bırakmıştır.

Yine vadi içerinde onlarca mezar anıtı ve kale bulunmakta bunlardan birisi de Kız manastırı dedikleri özellikle Roma ve Bizans döneminde Vadiye hâkim bir tepe üzerine kurulan manastır. Bizim evimizin Kibele’si de manastır içerindeki denetleme faaliyetlerini tamamladı.

Loading...
Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Frig Yolu: Kaptanın Seyir Defteri

Frig yolunun en önemli durak noktası Yazılıkaya. Görebilen gözler için buram buram tarih kokuyor. Önümüzdeki dönemdeki planlarımız arasına soktuğumuz Frig yolunun en güzel fotoğrafıdır bu. Çünkü uzun yol yürüyüşçüleri bilirler ki, her yeni tabelada yeni bir insan olursunuz, artık ilk yürüyüşe başladığınız insan değilsinizdir.

Loading...

14.10.2017

Deniz Badem

Loading...

Arkeoloji yazılarımıza ulaşmak için tıklayınız.

Twitter Hesabımıza ulaşmak için tıklayınız.

Loading...
2 Yorum

2 Comments

  1. Pingback: Aiskhylos’un Zincire Vurulmuş Prometheus’u » WİKİKÜLTÜR

  2. Pingback: Erdemli Ve Mutlu Bir Hayat Mümkün Mü?  » WİKİKÜLTÜR

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Reklam Alanı

Son Yazılar

Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki? Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki?
Blog1 hafta Önce

Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki?

Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki?   ”Sen boş ver onları uç gönlünce  Onların hiç kanatları olmadı ki  Sen boş...

Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine
Sosyoloji1 hafta Önce

Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine

Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine Bilinç kavramının TDK tanımı: “İnsanın kendisini ve çevresini tanıma yeteneği, şuur.” dur. Psikolojide ele alınışı:...

İran Kahramanı Rüstem İran Kahramanı Rüstem
Mitoloji1 hafta Önce

İran Kahramanı Rüstem Kimdir?

İran Kahramanı Rüstem   İran Halk Kahramanı ZALOĞLU RÜSTEM İran mitolojisinde, halk destanlarında yer alan efsanevi kahraman. Pehlevi edebiyatında Rostohm...

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk
Edebiyat2 hafta Önce

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk Nazım Hikmet’i bilmeyen yoktur, mutlaka bir şiirini okumuşsunuzdur. Şiirleri ile ünlü olmasının yanı...

Birleşik Devletler Birleşik Devletler
Deneme2 hafta Önce

Birleşik Devletler

Birleşik Devletler   BİRLEŞİK DEMOKRATLARIN KALITSAL İCADI: Çoğunluğun var(mı)dır bir bildiği? Loading... Amerika Birleşik Devletleri 20.yy’ın ikinci yarısında, kendini ispat...

Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice
Röportaj2 hafta Önce

Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice

Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice Wikikültür için röportaj veren Kendimden Hallice’ye çok teşekkür ederiz. SORU 1) Merhaba; öncelikle grup...

Sen Seni Seviyor Musun? Sen Seni Seviyor Musun?
Blog2 hafta Önce

Sen Seni Seviyor Musun?

Sen Seni Seviyor Musun? Sevmeli insan.. Çok sevmeli! Peki ama nereden başlamalı? Mesela sen seni seviyor musun? İçsel mutluluğun en...

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi
Sinema&Dizi3 hafta Önce

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi Alias Grace 6 bölümlük 2017 yapımlı televizyon mini dizisi. Dizi Margaret Atwood tarafından yazılan,...

Bir Umut Bir Umut
Edebiyat3 hafta Önce

Bir Umut

Bir Umut Hasretle dolu bir gecenin ayazında, kendimi ruhumla konuşur halde buldum. Uzun zamandır yapmadığım bir şeydi bu. Kendimi yok...

Maraton Savaşı Maraton Savaşı
Yunan Mitolojisi4 hafta Önce

Maraton Savaşı: Batı Medeniyetine Yön Vermiş Antik Yunan Savaşları 1

Thermopylae ve Salamis Muharebesi'nin 2500. yıl dönümü vesilesiyle, Yunan kültürünün ve değerlerinin korunmasında sonucu tartışılmaz bir değere sahip olan Antik...

Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine
Deneme1 ay Önce

Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine

Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine COVID-19’un açılımı “CO-rona Vİ-rus D-esease 20-19” idi. Şu anda dünyada ortaya çıkan yeni...

Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray'in Portresi Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray'in Portresi
Edebiyat1 ay Önce

Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray’in Portresi

Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray’in Portresi Bu yazımda kendimce, haddim olmayarak Oscar Wilde’ın Dorian Gray’in Portresi kitabından...

Havada Kekik Kokusu Var Havada Kekik Kokusu Var
Blog1 ay Önce

Havada Kekik Kokusu Var

Havada Kekik Kokusu Var Terli bir kısrak gibi gel kapıma savrulsun saçların yastığım kekik koksun. (Ahmet Telli) Baharın içinden, tam...

Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine
Deneme1 ay Önce

Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine

Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine Son on yılda tamamladığım arkeoloji yüksek lisans ve doktora tezlerinde, önce M.Ö. 1200...

Hemingway Yazıyor! Hemingway Yazıyor!
Biyografi1 ay Önce

Hemingway Yazıyor!

HEMİNGWAY YAZIYOR!   Macera Romanları Gibi Bir Hayat Kendine özgü sade üslubuyla 20.yüzyıl kurgu romancılığına yeni bir form kazandıran, Amerikalı...

Ülkeleri Tanıyabilecek Misin? Ülkeleri Tanıyabilecek Misin?
Quiz&Test1 ay Önce

Ülkeleri Tanıyabilecek Misin?

Wikikültür genel kültür testi ile sizlerleyiz. Bakalım ülkeleri tanıyabilecek misin?   Testin sonunda sonuçlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın. Bol Şans!  ...