Bize Ulaş!

Gündem

Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Paylaşılma Tarihi :

,

İçerik: Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

AÇIKLAMA (22.01.2021)

Bu yazıyı üç yıl önce yazmıştım. Genelde yazılar yazıldıkları tarihten sonra güncelliklerini yitirip eskirler. Bu yazıyı yeniden okuyunca şaşırarak (ve korkarak) eskimek yerine daha “yenileştiğini” fark ettim. Bilmem bu düşünceme katılır mısınız?

 

Cahil insanların oluşturduğu kümenin bir sosyal sınıf ya da etnik grup olmadıklarının tabii ki farkındayım. Ancak bu insanlar birleşip sanki bir sosyal sınıf ya da bir etnik gurupmuşlar gibi refleksler geliştirdiklerini düşünüyorum, en başta da iktidarı elde etmek için.

Günümüzdeki ülkeler arası rekabette başarıyı sağlayan en önemli etmen ülkenin yetişmiş insan stoğudur. İyi yetişmiş ve donanımlı bir toplum ve kadrolarla desteklenmeyen en kıymetli doğal kaynakların ve en önemli stratejik konumların bile ülkelere fazla bir fayda sağlayamadıkları görülmektedir (Yoksa Suudi Arabistan dünyanın en gelişmiş ülkesi olurdu). Aklı başında bir ülke idaresi sadece kendi ülkesindeki en iyi yetişmiş, en donanımlı insanları tüm pozisyonlarda kullanmakla kalmıyor (Hem de bunu yaparken tarihteki tüm başarılı yönetimlerin yaptığı gibi, diline, dinine, ırkına bakmıyor) başka ülkelerdeki iyi donanımlı insanları da kendi kadrolarına katmak için açık fikirli bir yaklaşım ortaya koyuyor (Buyrun; beyin göçleri vs..).

Ancak pek çok ülkede toplumsal eşitlik sağlanamadığı için yönetim en iyi yetişmiş ya da en iyi yetişecek her sınıftan, türden insanı değerlendirmek yerine belli kesimlerden çıkacak kişileri kullanma yolunu tercih ediyor. Bu kesimler belli gelir, belli inanç ya da etnik guruplar olabilir. Örneğin, ülkede beyaz Hıristiyanların iktidarı söz konusu ise, önemli bir projenin başına o konuda çok daha iyi bilgilere sahip zenci bir müslüman varken onu getirmeyip kendi beyaz Hıristiyanlarından birini getiriyor.

Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Ülkedeki en donanımlı kişi işin başında olmadığı için de mutlaka ama mutlaka arada bir verimlilik farkı oluşuyor. Ülkenin bu konuda ne kadar zarar gördüğünü bilmek mümkün değil, belki lafı edilmeyecek kadar az belki de facia boyutunda bir zarardan söz ediyoruz. Bu şekilde çalışan bir yönetimin en üst makamlardan en aşağı doğru 100,000 atamayı hep ırksal ve dinsel temellerle yaptığını düşünün, birindeki küçük bir seviye düşüklüğü, bir diğerindeki daha fazla kayıplarla birleşip yurt çapındaki toplam zararın çok ciddi boyutlara ulaşacağı kesindir.

Buradaki soruna tamamen ekonomik açıdan yaklaşıyorum; ülke kendi boyutundan çok daha küçük olan bir yetenek ve yetişmiş insan havuzunu kullanarak (Çünkü diğerleri havuz dışında bırakılmış) tüm ülkeye yönetim götürmeye çalışıyor ve ciddi boyutlarda ekonomik kayıplara neden oluyor.

Ezilen ve sosyal ilerleme açısından önü kesilen sınıflarda ise hakim sınıfa karşı nefret birikimi oluşur ve bu genellikle hakim sınıfın değerlerini de reddetmek şeklinde kendini gösterir. Örneğin sol bir ihtilalden sonra yeni siyasi güç burjuva değerlerini reddedip karalar, Orta Çağ başlarında Antik Çağların çok tanrılı inançları iktidardan atılıp yerine Hıristiyan bir Avrupa başladığında eskinin tüm değerleri çiğnenmiştir (Hatta şeytan imgesi bile eskinin Pan’ından üretilmiştir!).

Ancak ezilen toplumsal sınıfların arada sırada yönetimleri devirip ele geçirmek gibi kötü huyları var. Böyle durumlarda ülkenin idaresindeki “küçük yetenek havuzu” sorunu prensip olarak pek değişmiyor. İlk örnekte söylediğimiz hayali ülkede bu sefer Zenciler ve Müslümanlar idareyi ele alırken pek çok pozisyonda çok daha iyi iş çıkaracak olan beyaz Hıristiyanlar devre dışı kalıyor. Ülke gene tam kapasitesinin altında çalışıyor. Bu sorunun çözümünün herkese tam eşit davranan, her kesimin kendisini ülkenin tam bir “sahibi” gibi hissettiği bir demokrasi olduğu çok açık.

Ancak bunu yapmak nedense biraz zor olurken, devrim geçiren ülkeler de tamamen eski kadroları temizleyemiyor ve arada derede yollara sapıyorlar, yani eski yönetimlerden bir dizi insanı mecburen kullanmaya devam ediyorlar. Tabii şöyle de bir şey var, ülkenin bir bölümü siyasi mekanizmadan dışlandığı durumda bile gene bazı pozisyonlara iyi yetişmiş, çok iyi donanımlı insanların gelebilmesi mümkün. İkinci Dünya Savaşı öncesi Nazi Almanya’sı bu uygulamaları en sert şekliyle yaşarken on binlerce süper mühendisin aklını ve bilgisini kullanabilmişler ve tüm dünyaya kafa tutmuşlardı. (Ancak ilk atom bombasının yapımında başta Einstein olmak üzere Almanya’dan kaçan birkaç önemli bilim adamının epey katkısı olmuştu, bunu da akıldan çıkarmamak gerek!)

 

Gelelim cahillere!

Öncelikle cahil ile bilgisizin ayrımını yapmamız gerek; bilgisiz, bir konuda bilgisi olmayan ama bunun bilincinde olan kişidir. Bilincinde olduğu için de gerektiğinde bilenlere danışabilir, kendini o konuda yetiştirebilir vs.. Cahil ise bir konuda bilgisi olmayan ama bunun bilincinde ol-MA-yandır. Hiçbir bilgisi yokken çok sarsılmaz fikirleri olabilir.

Günümüzün çok ileri teknolojiler ve çok karmaşık sosyal yapılar kullanan toplumlarında cahil insanlar kendilerine neyin doğru olduğunu söyleyen uzmanlara ciddi biçimde hınçlanmakta ve çareyi kendilerine neyin doğru olduğunu söyleyen inanç odaklarında aramaktadırlar.

Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Günümüz Amerika’sında yapılan bir ankette Trump’ın partisine oy verdiğini söyleyenlerin % 50’si  (Yazı ile: yüzde elli!)  üniversite okumanın kötü bir şey olduğunu söylemişlerdir. Paralel bir şekilde bilim ve tıbba karşı Amerika’da çok ciddi bir tepki ve neredeyse karşı koyma vardır. Dünyanın düz olduğunu iddia edenler, ya da M.Ö. 4004’de yaratıldığına inanan milyonlar bulunmaktadır. Hem de nerede? > Dünyanın teknolojik gelişiminin önderi Amerika’da.

Günümüzde çeşitli toplumlarda cahil insanların kendilerini ezilen bir sosyal sınıf ya da etnik guruba benzer bir şekilde algıladıklarına inanıyorum. Çok benzer bir şekilde daha donanımlı insanların değerlerine, hayat tarzlarına karşı nefret duyuyorlar ve karşı bir dünya görüşü “geliştiriyorlar”. Doğal olarak da aralarından çıkan, onları anlayan ve onlar gibi konuşan siyasi figürlere de çok daha sempatik yaklaştıklarını düşünüyorum. Trump’ın Amerika Cumhurbaşkanlığını kazanması pekala bu şekilde açıklanabilir. Sonuçta Trump’ın seçilmesi eğitimli ve donanımlı insanlara karşı “halk” tarafından yapılmış bir karşı koyuş, bir gövde gösterisiydi.

 

Gelelim toplumsal sınıf olarak Cahillere…

İktidarı bir şekilde ele geçirdiklerinde. Yönetim kadrolarına ellerinden geldiğince kendi aralarından çıkmış elemanları yerleştirmeleri son derece doğal olacaktır.

Hele bir düşünün bakalım, “Kendi aralarından çıkan elemanlar” nasıl olacaktır?.. Cahillerin bir sosyal sınıf gibi davrandıklarını öne sürüyoruz…

Nasıl olacak, “cahil” olacaklardır tabii ki.

İşte bu nokta tam da zurnanın “Zırt!” dediği noktadır; çünkü baştaki söylediğimiz gibi “daha iyi biri varken onu kullanmamak” değil, atandığı makam hakkında çok az ya da hiç bilgisi olmayan ve daha da kötüsü, bunu hiçbir şekilde bir eksiklik saymayan insanlar söz konusu olacaktır. İdari yapının pek çok noktasına “olabileceklerin en kötüsünü atamak” söz konusu olacaktır. Böyle bir ülkenin nereye gideceğini tahmin edebilir misiniz?

 

23.12.2017

Haldun Aydıngün

 

Görsel Kaynakları:

1.görsel için tıklayınız.

2.görsel için tıklayınız.

Öne çıkan görsel için tıklayınız.

 

Yazarımızın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Bu içerik 3636 kez okunmuştur

Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Kısa Süreli İndirim

Son Yazılar

Düş Yollara Düş Yollara
Blog3 saat Önce

Düş Yollara

Düş Yollara    Doğayı aldın mı yanına / Gürül gürül akan kalabalıksın                ...

Genel Müzik Testi #2 Genel Müzik Testi #2
Müzik23 saat Önce

Genel Müzik Testi #2

Wikikültür Genel Müzik Testi ile sizlerleyiz! Her konudan müzik soruları için bağlantıya tıklayın ve müzik bilginizi ölçün.   Genel kültür...

8 Mart – Güçlü “Bir” Kadınla Evlenmek… 8 Mart – Güçlü “Bir” Kadınla Evlenmek…
Blog1 gün Önce

8 Mart – Güçlü “Bir” Kadınla Evlenmek…

8 Mart – Güçlü “Bir” Kadınla Evlenmek…   Ben güçlü “iki” kadınla evlendim ve hiç pişman değilim. Genelde dünyada, özellikle...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #25 WK Haftalık Genel Kültür Testi #25
Quiz&Test2 gün Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #25

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız.10 sorunun doğru cevabını bulabilecek misin? Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın...

Topraktaki Bir Oyuktan Orta Çağ Krallıklarına... Topraktaki Bir Oyuktan Orta Çağ Krallıklarına...
Edebiyat2 gün Önce

Topraktaki Bir Oyuktan Orta Çağ Krallıklarına…

Topraktaki Bir Oyuktan Orta Çağ Krallıklarına…   “Topraktaki bir oyukta bir hobbit yaşardı”   J.R.R. Tolkien sinemaya da uyarlanan “Hobbit’...

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #22 Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #22
Quiz&Test3 gün Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #22

Yazar Kitap Eşleştirme Testi serimizin yirmi ikincisi ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir...

İnsan Kadar Korkutucu Olmak İnsan Kadar Korkutucu Olmak
Deneme3 gün Önce

İnsan Kadar Korkutucu Olmak

İnsan Kadar Korkutucu Olmak Birkaç gün önce yeni bir şeye başladım. Şey de ne? Yeni bir yaşam, yeni bir aşk...

Meryem Meryem
Deneme4 gün Önce

Meryem

MERYEM Büronun kapısının tıklatıldığını duyar gibi oldum. On saniye sonra tekrar iki kez tıklatıldığında ancak emin olabildim. “Buyurun!” diyerek kapıyı...

Ekofeminist Perspektifte Kadın-Doğa İlişkisi Ekofeminist Perspektifte Kadın-Doğa İlişkisi
Sosyoloji5 gün Önce

Ekofeminist Perspektifte Kadın-Doğa İlişkisi

Ekofeminist Perspektifte Kadın-Doğa İlişkisi Feminizm, çeşitli alanlarda kadınların durduğu yeri anlamlandırmak ve haklı talepleri gerçekleştirmeleri için zemin oluşturmaktadır. Feminist düşünce,...

Fazıl Hüsnü Dağlarca: Şans Tanımamız Gereken Şair #18 Fazıl Hüsnü Dağlarca: Şans Tanımamız Gereken Şair #18
Biyografi5 gün Önce

Fazıl Hüsnü Dağlarca: Şans Tanımamız Gereken Şair #18

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Nilgün Marmara yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Fazıl Hüsnü Dağlarca’yı tanıtacağız. Kendisi...

Yürümeye Övgü Yürümeye Övgü
Deneme6 gün Önce

Yürümeye Övgü

Yürümeye Övgü ”Niçin bu kadar iyi yürüyüşçüyüm?” diye kendi kendine soran Batı dünyasının en büyük filozoflarından biri sayılan Nietzsche, kendi...

Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red
Kültür&Sanat6 gün Önce

Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red

Henry Matisse ve The Desert: Harmony in Red “Yaratıcılık, cesaret ister” sözünün sahibi, 20.yy ressamlarından Henri Matisse kimdir? Henri Matisse,...

Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk
Müzik1 hafta Önce

Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk

Barış Kocatürk Röportajı | 16 Soruda Barış Kocatürk Wikikültür için röportaj veren Barış Kocatürk’e çok teşekkür ederiz. SORU 1) Merhaba;...

Arka Sokaklar'a Ne kadar Hâkimsin? Arka Sokaklar testi Arka Sokaklar'a Ne kadar Hâkimsin? Arka Sokaklar testi
Quiz&Test1 hafta Önce

Arka Sokaklar’a Ne kadar Hâkimsin? Arka Sokaklar Testi

Arka Sokaklar’a Ne kadar Hâkimsin? Arka Sokaklar Testi Arka Sokaklar, Türkiye’nin en uzun soluklu dizilerinden birisi olma özelliğine sahip olmasıyla...

Sylvia Von Harden Portresi: Bir Otto Dix Şaheseri Sylvia Von Harden Portresi: Bir Otto Dix Şaheseri
Kültür&Sanat1 hafta Önce

Sylvia Von Harden Portresi: Bir Otto Dix Şaheseri

Bu yazımda sizlere Otto Dix ve onun en önemli eserlerinden olan Sylvia Von Harden portresinden bahsetmek istiyorum. Tablodan önce Otto...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #25 WK Haftalık Genel Kültür Testi #25
Quiz&Test1 hafta Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #24

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız.10 sorunun doğru cevabını bulabilecek misin? Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın...

Kripto Para Kazanmaya Başla