Bize Ulaş!

Gündem

Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Paylaşılma Tarihi :

,

İçerik: Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

AÇIKLAMA (22.01.2021)

Bu yazıyı üç yıl önce yazmıştım. Genelde yazılar yazıldıkları tarihten sonra güncelliklerini yitirip eskirler. Bu yazıyı yeniden okuyunca şaşırarak (ve korkarak) eskimek yerine daha “yenileştiğini” fark ettim. Bilmem bu düşünceme katılır mısınız?

 

Cahil insanların oluşturduğu kümenin bir sosyal sınıf ya da etnik grup olmadıklarının tabii ki farkındayım. Ancak bu insanlar birleşip sanki bir sosyal sınıf ya da bir etnik gurupmuşlar gibi refleksler geliştirdiklerini düşünüyorum, en başta da iktidarı elde etmek için.

Loading...

Günümüzdeki ülkeler arası rekabette başarıyı sağlayan en önemli etmen ülkenin yetişmiş insan stoğudur. İyi yetişmiş ve donanımlı bir toplum ve kadrolarla desteklenmeyen en kıymetli doğal kaynakların ve en önemli stratejik konumların bile ülkelere fazla bir fayda sağlayamadıkları görülmektedir (Yoksa Suudi Arabistan dünyanın en gelişmiş ülkesi olurdu). Aklı başında bir ülke idaresi sadece kendi ülkesindeki en iyi yetişmiş, en donanımlı insanları tüm pozisyonlarda kullanmakla kalmıyor (Hem de bunu yaparken tarihteki tüm başarılı yönetimlerin yaptığı gibi, diline, dinine, ırkına bakmıyor) başka ülkelerdeki iyi donanımlı insanları da kendi kadrolarına katmak için açık fikirli bir yaklaşım ortaya koyuyor (Buyrun; beyin göçleri vs..).

Ancak pek çok ülkede toplumsal eşitlik sağlanamadığı için yönetim en iyi yetişmiş ya da en iyi yetişecek her sınıftan, türden insanı değerlendirmek yerine belli kesimlerden çıkacak kişileri kullanma yolunu tercih ediyor. Bu kesimler belli gelir, belli inanç ya da etnik guruplar olabilir. Örneğin, ülkede beyaz Hıristiyanların iktidarı söz konusu ise, önemli bir projenin başına o konuda çok daha iyi bilgilere sahip zenci bir müslüman varken onu getirmeyip kendi beyaz Hıristiyanlarından birini getiriyor.

Loading...
Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Ülkedeki en donanımlı kişi işin başında olmadığı için de mutlaka ama mutlaka arada bir verimlilik farkı oluşuyor. Ülkenin bu konuda ne kadar zarar gördüğünü bilmek mümkün değil, belki lafı edilmeyecek kadar az belki de facia boyutunda bir zarardan söz ediyoruz. Bu şekilde çalışan bir yönetimin en üst makamlardan en aşağı doğru 100,000 atamayı hep ırksal ve dinsel temellerle yaptığını düşünün, birindeki küçük bir seviye düşüklüğü, bir diğerindeki daha fazla kayıplarla birleşip yurt çapındaki toplam zararın çok ciddi boyutlara ulaşacağı kesindir.

Loading...

Buradaki soruna tamamen ekonomik açıdan yaklaşıyorum; ülke kendi boyutundan çok daha küçük olan bir yetenek ve yetişmiş insan havuzunu kullanarak (Çünkü diğerleri havuz dışında bırakılmış) tüm ülkeye yönetim götürmeye çalışıyor ve ciddi boyutlarda ekonomik kayıplara neden oluyor.

Ezilen ve sosyal ilerleme açısından önü kesilen sınıflarda ise hakim sınıfa karşı nefret birikimi oluşur ve bu genellikle hakim sınıfın değerlerini de reddetmek şeklinde kendini gösterir. Örneğin sol bir ihtilalden sonra yeni siyasi güç burjuva değerlerini reddedip karalar, Orta Çağ başlarında Antik Çağların çok tanrılı inançları iktidardan atılıp yerine Hıristiyan bir Avrupa başladığında eskinin tüm değerleri çiğnenmiştir (Hatta şeytan imgesi bile eskinin Pan’ından üretilmiştir!).

Loading...

Ancak ezilen toplumsal sınıfların arada sırada yönetimleri devirip ele geçirmek gibi kötü huyları var. Böyle durumlarda ülkenin idaresindeki “küçük yetenek havuzu” sorunu prensip olarak pek değişmiyor. İlk örnekte söylediğimiz hayali ülkede bu sefer Zenciler ve Müslümanlar idareyi ele alırken pek çok pozisyonda çok daha iyi iş çıkaracak olan beyaz Hıristiyanlar devre dışı kalıyor. Ülke gene tam kapasitesinin altında çalışıyor. Bu sorunun çözümünün herkese tam eşit davranan, her kesimin kendisini ülkenin tam bir “sahibi” gibi hissettiği bir demokrasi olduğu çok açık.

Ancak bunu yapmak nedense biraz zor olurken, devrim geçiren ülkeler de tamamen eski kadroları temizleyemiyor ve arada derede yollara sapıyorlar, yani eski yönetimlerden bir dizi insanı mecburen kullanmaya devam ediyorlar. Tabii şöyle de bir şey var, ülkenin bir bölümü siyasi mekanizmadan dışlandığı durumda bile gene bazı pozisyonlara iyi yetişmiş, çok iyi donanımlı insanların gelebilmesi mümkün. İkinci Dünya Savaşı öncesi Nazi Almanya’sı bu uygulamaları en sert şekliyle yaşarken on binlerce süper mühendisin aklını ve bilgisini kullanabilmişler ve tüm dünyaya kafa tutmuşlardı. (Ancak ilk atom bombasının yapımında başta Einstein olmak üzere Almanya’dan kaçan birkaç önemli bilim adamının epey katkısı olmuştu, bunu da akıldan çıkarmamak gerek!)

Loading...

 

Gelelim cahillere!

Öncelikle cahil ile bilgisizin ayrımını yapmamız gerek; bilgisiz, bir konuda bilgisi olmayan ama bunun bilincinde olan kişidir. Bilincinde olduğu için de gerektiğinde bilenlere danışabilir, kendini o konuda yetiştirebilir vs.. Cahil ise bir konuda bilgisi olmayan ama bunun bilincinde ol-MA-yandır. Hiçbir bilgisi yokken çok sarsılmaz fikirleri olabilir.

Günümüzün çok ileri teknolojiler ve çok karmaşık sosyal yapılar kullanan toplumlarında cahil insanlar kendilerine neyin doğru olduğunu söyleyen uzmanlara ciddi biçimde hınçlanmakta ve çareyi kendilerine neyin doğru olduğunu söyleyen inanç odaklarında aramaktadırlar.

Loading...
Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Ezilen bir Sosyal Sınıf ya da Etnik Grup Olarak Cahiller

Günümüz Amerika’sında yapılan bir ankette Trump’ın partisine oy verdiğini söyleyenlerin % 50’si  (Yazı ile: yüzde elli!)  üniversite okumanın kötü bir şey olduğunu söylemişlerdir. Paralel bir şekilde bilim ve tıbba karşı Amerika’da çok ciddi bir tepki ve neredeyse karşı koyma vardır. Dünyanın düz olduğunu iddia edenler, ya da M.Ö. 4004’de yaratıldığına inanan milyonlar bulunmaktadır. Hem de nerede? > Dünyanın teknolojik gelişiminin önderi Amerika’da.

Loading...

Günümüzde çeşitli toplumlarda cahil insanların kendilerini ezilen bir sosyal sınıf ya da etnik guruba benzer bir şekilde algıladıklarına inanıyorum. Çok benzer bir şekilde daha donanımlı insanların değerlerine, hayat tarzlarına karşı nefret duyuyorlar ve karşı bir dünya görüşü “geliştiriyorlar”. Doğal olarak da aralarından çıkan, onları anlayan ve onlar gibi konuşan siyasi figürlere de çok daha sempatik yaklaştıklarını düşünüyorum. Trump’ın Amerika Cumhurbaşkanlığını kazanması pekala bu şekilde açıklanabilir. Sonuçta Trump’ın seçilmesi eğitimli ve donanımlı insanlara karşı “halk” tarafından yapılmış bir karşı koyuş, bir gövde gösterisiydi.

 

Gelelim toplumsal sınıf olarak Cahillere…

İktidarı bir şekilde ele geçirdiklerinde. Yönetim kadrolarına ellerinden geldiğince kendi aralarından çıkmış elemanları yerleştirmeleri son derece doğal olacaktır.

Loading...

Hele bir düşünün bakalım, “Kendi aralarından çıkan elemanlar” nasıl olacaktır?.. Cahillerin bir sosyal sınıf gibi davrandıklarını öne sürüyoruz…

Nasıl olacak, “cahil” olacaklardır tabii ki.

Loading...

İşte bu nokta tam da zurnanın “Zırt!” dediği noktadır; çünkü baştaki söylediğimiz gibi “daha iyi biri varken onu kullanmamak” değil, atandığı makam hakkında çok az ya da hiç bilgisi olmayan ve daha da kötüsü, bunu hiçbir şekilde bir eksiklik saymayan insanlar söz konusu olacaktır. İdari yapının pek çok noktasına “olabileceklerin en kötüsünü atamak” söz konusu olacaktır. Böyle bir ülkenin nereye gideceğini tahmin edebilir misiniz?

 

23.12.2017

Loading...

Haldun Aydıngün

 

Görsel Kaynakları:

1.görsel için tıklayınız.

Loading...

2.görsel için tıklayınız.

Öne çıkan görsel için tıklayınız.

Loading...

 

Yazarımızın diğer yazılarına ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Loading...

Bu içerik 3708 kez okunmuştur

Loading...
Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Reklam Alanı

Son Yazılar

Yunan Mitolojisi Tanrı ve Tanrıçalarına Ne Kadar Hakimsin? Yunan Mitolojisi Tanrı ve Tanrıçalarına Ne Kadar Hakimsin?
Quiz&Test8 saat Önce

Yunan Mitolojisi Tanrı ve Tanrıçalarına Ne Kadar Hakimsin? | 1

Yunan Mitolojisi Tanrı ve Tanrıçalarına Ne Kadar Hakimsin? Yunan Mitolojisindeki Tanrı ve Tanrıçalara ne kadar hakimsin? Mitoloji severler için 10...

Çoğunluğa Uyma Problemi Çoğunluğa Uyma Problemi
Felsefe2 gün Önce

Çoğunluğa Uyma Problemi

Çoğunluğa Uyma Problemi “Bu kadar insan böyle düşünüyor da, bir sen mi doğruyu söylüyorsun?” Ne kadar da tanıdık bir cümle...

Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki? Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki?
Blog2 hafta Önce

Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki?

Kim Kırlarda Kelebek Olmayı Yeğlemez Ki?   ”Sen boş ver onları uç gönlünce  Onların hiç kanatları olmadı ki  Sen boş...

Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine
Sosyoloji2 hafta Önce

Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine

Bilinç ve Toplumsal Bilinç Üzerine Bilinç kavramının TDK tanımı: “İnsanın kendisini ve çevresini tanıma yeteneği, şuur.” dur. Psikolojide ele alınışı:...

İran Kahramanı Rüstem İran Kahramanı Rüstem
Mitoloji2 hafta Önce

İran Kahramanı Rüstem Kimdir?

İran Kahramanı Rüstem   İran Halk Kahramanı ZALOĞLU RÜSTEM İran mitolojisinde, halk destanlarında yer alan efsanevi kahraman. Pehlevi edebiyatında Rostohm...

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk
Edebiyat2 hafta Önce

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk

Nazım Ve Piraye | Şiir Ve Aşk Nazım Hikmet’i bilmeyen yoktur, mutlaka bir şiirini okumuşsunuzdur. Şiirleri ile ünlü olmasının yanı...

Birleşik Devletler Birleşik Devletler
Deneme2 hafta Önce

Birleşik Devletler

Birleşik Devletler   BİRLEŞİK DEMOKRATLARIN KALITSAL İCADI: Çoğunluğun var(mı)dır bir bildiği? Loading... Amerika Birleşik Devletleri 20.yy’ın ikinci yarısında, kendini ispat...

Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice
Röportaj2 hafta Önce

Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice

Kendimden Hallice Röportajı| 14 Soruda Kendimden Hallice Wikikültür için röportaj veren Kendimden Hallice’ye çok teşekkür ederiz. SORU 1) Merhaba; öncelikle grup...

Sen Seni Seviyor Musun? Sen Seni Seviyor Musun?
Blog3 hafta Önce

Sen Seni Seviyor Musun?

Sen Seni Seviyor Musun? Sevmeli insan.. Çok sevmeli! Peki ama nereden başlamalı? Mesela sen seni seviyor musun? İçsel mutluluğun en...

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi
Sinema&Dizi3 hafta Önce

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi Alias Grace 6 bölümlük 2017 yapımlı televizyon mini dizisi. Dizi Margaret Atwood tarafından yazılan,...

Bir Umut Bir Umut
Edebiyat3 hafta Önce

Bir Umut

Bir Umut Hasretle dolu bir gecenin ayazında, kendimi ruhumla konuşur halde buldum. Uzun zamandır yapmadığım bir şeydi bu. Kendimi yok...

Maraton Savaşı Maraton Savaşı
Yunan Mitolojisi1 ay Önce

Maraton Savaşı: Batı Medeniyetine Yön Vermiş Antik Yunan Savaşları 1

Thermopylae ve Salamis Muharebesi'nin 2500. yıl dönümü vesilesiyle, Yunan kültürünün ve değerlerinin korunmasında sonucu tartışılmaz bir değere sahip olan Antik...

Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine
Deneme1 ay Önce

Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine

Covid 19 Bitti ve Aşı Yaptırmak Üzerine COVID-19’un açılımı “CO-rona Vİ-rus D-esease 20-19” idi. Şu anda dünyada ortaya çıkan yeni...

Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray'in Portresi Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray'in Portresi
Edebiyat1 ay Önce

Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray’in Portresi

Bir Başkaldırı, Bir Delil, Bir Kitap: Dorian Gray’in Portresi Bu yazımda kendimce, haddim olmayarak Oscar Wilde’ın Dorian Gray’in Portresi kitabından...

Havada Kekik Kokusu Var Havada Kekik Kokusu Var
Blog1 ay Önce

Havada Kekik Kokusu Var

Havada Kekik Kokusu Var Terli bir kısrak gibi gel kapıma savrulsun saçların yastığım kekik koksun. (Ahmet Telli) Baharın içinden, tam...

Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine
Deneme1 ay Önce

Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine

Büyük Felaketlerin “Olası” Olumlu Sosyal Etkileri Üzerine Son on yılda tamamladığım arkeoloji yüksek lisans ve doktora tezlerinde, önce M.Ö. 1200...