Bize Ulaş!

Kültür&Sanat

Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red

Paylaşılma Tarihi :

,

Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red

Henry Matisse ve The Desert: Harmony in Red

“Yaratıcılık, cesaret ister” sözünün sahibi, 20.yy ressamlarından Henri Matisse kimdir?

Henri Matisse, 1869 yılında Kuzey Fransa’da, varlıklı bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya gelir. Hukuk eğitimi almak için Paris’e giden sanatçı, 1889 yılında apandisit ameliyatı geçirir. Kimi kaynaklara göre ise aynı dönem psikolojik sorunlar yaşadığı için hastaneye yatırılır.

Asıl önemli nokta ise hastanede oda arkadaşının yağlı boya çalışlarından etkilenir ve annesinden kendisine boya takımı almasını ister.

O günden sonra kendi cennetini keşfettiğini dile getiren Matisse, hayatına ressam olarak devam etmeye karar vermiştir.

“Boya kutusunu elimde tuttuğum andan itibaren, bunun benim hayatım olduğunu biliyordum.”

Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red

Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red

Matisse ve yakın arkadaşı Picasso…

Aralarında bir rekabet olmasına rağmen sanatçı, 1906 yıllarında Paris’te tanıştığı, kendisinden küçük olan Pablo Picasso ile hayat boyu arkadaş olur.

İki ünlü ressam arasındaki tek fark Matisse‘in doğadan esinlenmesi, Picasso’nun ise hayal ederek resim yapmasıdır.

Ama her ikisinin de resmini yapmak istedikleri konular ortaktır: natürmortlar ve kadınlar.

Yıllar süren arayış…

1891 yılında, bu sefer sanat eğitimi almak için Paris’e gider. Julian Akademi’de William-Adolphe Bouguereau ile başladığı eğitimini sembolist sanatçılardan Gustave Moreau ile tamamlar. 1895 yılında ilk kez solo çalışmaları sergilenir.

Kendine ait bir tarz arayışı içinde olan Matisse, 1904 yılı yazında bir arkadaş ziyareti sırasında, Güney Fransa’da ışığın parlaklığını keşfedince kendi çalışmalarında renkleri daha parlak kullanmaya başlar.

1905 yılında bazı sanatçı arkadaşları ile beraber Salon d’Automne’de bir sergi düzenler. Matisse, sergiye “Şapkalı Kadın” ve “Açık Pencere” tablolarıyla katılır. Fakat sanatçılar, kullandıkları parlak ama doğal olmayan renkler ve bu renklerin tuval üzerine gelişi güzel bir biçimde sürülmüş olmasından dolayı bir eleştirmen tarafından vahşi hayvanlar (fauves) olarak tanımlanırlar.

Monet, Paul Cezanne, Van Gogh gibi ressamların bulunduğu dışavurumculuk (ekpresyonizm) akımından etkilense de, 1898-1908 yılları arasında kendisi tarafından Fransa’da geliştirilen bir sanat akımı olan fovizm akımını benimser.

Fovizm akımı nedir?

Akımın öncüsü olarak Henri Matisse kabul edilir. Diğer temsilcileri ise; Andre Derain, Maurice de Vlaminck, Georges Seurat’dır.

1905 yılındaki bir sergide, sanat eleştirmeninin Matisse ve arkadaşlarının eserlerinde renklerin hoyrat ve kaba bir biçimde sürülmüş olmasından ötürü, onları fauves (vahşi hayvanlar) olarak tanımlaması üzerine akım bu ismi almıştır.

Akımın en temel özelliği; canlı ve parlak renklerin doğrudan tabloya tüpten çıktığı gibi aktarılması ve serbest fırça darbeleri, kesik çizgiler ile detaysız, gelişi güzel kompozisyonlar oluşturulmasıdır.

Gerçekçilikten uzak, perspektif ve derinlik görmezden gelinmiştir. Resmin bir parçası olan renk, artık resmin kendisi haline gelmiştir. İşlenen konu ise bu yeni durumun aksine natürmort ve manzaradan ibarettir.

Birçok eleştirmenin eleştirisine maruz kalan ve hatta alay konusu olan akım, birçok genç sanatçıya ilham kaynağı olmuştur. Onların desteği ile de popülerlik kazanmıştır.

Uzun soluklu bir akım olmamasına rağmen, var olduğu 3 yıl boyunca ortaya çıkarılan eserlerle 20.yüzyılın en önemli akımlarından biri haline gelmiştir.

“The Dessert: Harmony in Red” nam-ı diğer Kırmızı Oda (1908)

Eser, ünlü Rus koleksiyoncu Sergey Shchukin’in malikanesindeki yemek odası için ‘Harmony in Blue’ olarak sipariş edilmiştir. Ama Matisse kırmızı aşığı bir ressam olarak mavi rengi reddetmiştir.

Tabloya bakınca büyük bölümünün yemek masası ve üzerindeki çiçek desenli kırmızı örtüden oluştuğunu görüyoruz. Ve masa örtüsündeki bu desen duvarda devam etmektedir. Ama sanatçı duvar ve masanın ayrımını çok iyi yansıtmıştır.

Masayı incelemeye devam edersek, üzerindeki sağa sola saçılmış meyveler, farklı renkte şarap sürahileri ve bunları düzenlemeye çalışan, hizmetçi olduğu düşünülen, bir kadın figürü görüyoruz.

Kadın tahminen bir yemek hazırlığı içerisinde ama acele etmek yerine gayet sakin duruyor. Bu da bize tabloda var olan tezatlığı yansıtır. Ayrıca kadının kıyafeti ve saç rengi, kırmızı ile kontrast halindeyken, saçın duruşu ile masadaki meyvelerin şekli garip bir uyum içindedir.

Kırmızı renk ile bezenmiş olan tabloda sanatçı, izleyene nefes alacak bir alan bırakmayı unutmamış. Sol üst köşede bulunan görüntü bir bahçeye mi ait yoksa tablo içinde bir tablo mu ilk bakışta anlaşılmıyor. Ama dikkatli bakınca pencere pervazları göze çarpıyor.

Uzakta görünen ev, ağaçlar ve akşam vakti bahçenin bu görüntü ile esere derinlik kazandırılmak istenmiş.

Tabloda odaklanılacak tek bir öge yerine birçok öge bulunmakta ve bakıldığında göze çarpan kırmızı bir dağınıklıktır. Hizmetçinin var olması ise izleyende bu karmaşanın bir an önce düzenlenmesi isteğini uyandırır.

Ve Henri Matisse’nin bu eseri, Rusya’da Hermitage Müzesi’nde sergilenmektedir.

Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red

Henri Matisse ve The Desert: Harmony in Red

Son döneminde Matisse ve kesik kağıtlar

1941 yılında on iki parmak bağırsağı kanseri olan sanatçı, iyileşmesine rağmen tekerlekli sandalye kullanmak zorunda kaldı ve eskisi kadar rahat resim yapamıyordu. Bunun üzerine kesik kağıtlar ile yaptığı kolaj çalışmalarına yöneldi. Bu döneme ait kolajları 1947 yılında “Jazz” isimli bir kitapta yer almaktadır.

Birçok insan için kesik kağıttan yaptığı eserleri basit bir meşgale olarak görülse de Matisse, bu yeni tekniğin yağlı boya eserleri ile eşdeğer olduğunu dile getirmiştir.

Sanatçının kesik kağıtları içeren eserleri toplu olarak 1949 yılında Paris Modern Sanat Müzesi’nde sergilenir.

1947-1952 arasında sanatçı, vitraylarından porselen duvar rölyeflerine kadar Vence Kilisesi’ni (Chapel de Rosarie de Vence) yeniden tasarlamıştır. Ve kilisenin açılışından 2 yıl sonra, 3 Kasım 1954 yılında hayatını kaybetti.

Didooist’ten Gustav Klimt ve Unutulmaz Öpücüğü

 

İlk görsel linki için tıklayınız.

İkinci görsel linki için tıklayınız.

Öne çıkan görsel için tıklayınız.

Bu içerik 3397 kez okunmuştur

resim sanatına ilgili, amatör bir çizer ama özünde atanmak için totem yapan sınıf öğretmeni adayı..

Yorum İçin Tıkla

Bir Cevap Yazın

Ekibimize Katıl!

yazar

Reklam Alanı

Son Yazılar

Penceremin Perdesini Havalandıran Rüzgar Penceremin Perdesini Havalandıran Rüzgar
Blog2 gün Önce

Penceremin Perdesini Havalandıran Rüzgar

Penceremin Perdesini Havalandıran Rüzgar Ruzigar ya da ruzgar Farsça’dan dilimize geçen benim meftunu olduğum kelimelerden birisi. Eski Türkçe’de yil –...

İçinde Yaşadığımız Kültür Nedir? İçinde Yaşadığımız Kültür Nedir?
Sosyoloji5 gün Önce

İçinde Yaşadığımız Kültür Nedir?

İçinde Yaşadığımız Kültür Nedir?   Kültür kavramı, kelime kökeni olarak çok eski zamana dayanır. Etimolojik olarak, Latince ‘cultura’ sözcüğünden türemiştir....

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #24 Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #24
Quiz&Test1 hafta Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #24

Yazar Kitap Eşleştirme Testi serimizin yirmi dördüncüsü ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir...

mühendislik nedir mühendislik nedir
Bilim1 hafta Önce

Mühendislik Nedir? Mühendislik Dalları | Mühendislik Maaşları

Mühendislik Nedir? Mühendislik Dalları Mühendis kelimesi arapça kökenli bir kelimdedir ve hendese kökünden gelir hendese kelimesi ise “arazi ölçme, geometri” anlamlarına gelir....

WK Haftalık Genel Kültür Testi #27 WK Haftalık Genel Kültür Testi #27
Quiz&Test1 hafta Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #27

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız.10 sorunun doğru cevabını bulabilecek misin? Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın...

Güzelliğe Dair Algımız ve Anlam Bütünlüğü Güzelliğe Dair Algımız ve Anlam Bütünlüğü
Felsefe2 hafta Önce

Güzelliğe Dair Algımız ve Anlam Bütünlüğü

Güzelliğe Dair Algımız ve Anlam Bütünlüğü   Yüzyıllardır süre tartışmaların biri de; güzelliğin ne olduğu ve algılanması üzerinedir. A. Schopenhauer’da...

Can Yücel: Şans Tanımamız Gereken Şair #20 Can Yücel: Şans Tanımamız Gereken Şair #20
Biyografi2 hafta Önce

Can Yücel: Şans Tanımamız Gereken Şair #20

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Ece Ayhan yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Can Yücel’i tanıtacağız. Kendisi pek...

Elon Musk Kariyeri Elon Musk Kariyeri
Teknoloji2 hafta Önce

Elon Musk Kariyeri

Elon Musk Kariyeri Giriş: Merhabalar, bugünkü yazımızda sizlere dünyanın en zengin adamı olan Elon Musk’ın kariyerine değineceğim. Elon Musk, dünyada...

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #23 Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #23
Quiz&Test2 hafta Önce

Haftalık Yazar Kitap Eşleştirme Testi #23

Yazar Kitap Eşleştirme Testi serimizin yirmi üçüncüsü ile karşınızdayız. 10 eserin gerçek sahibini bulabilecek misin? Edebiyat severler, kitap kurtları, şiir...

Ufuk Beydemir Röportajı | 15 Soruda Ufuk Beydemir Ufuk Beydemir Röportajı | 15 Soruda Ufuk Beydemir
Müzik2 hafta Önce

Ufuk Beydemir Röportajı | 15 Soruda Ufuk Beydemir

Ufuk Beydemir Röportajı | 15 Soruda Ufuk Beydemir Wikikültür için röportaj veren Ufuk Beydemir’e çok teşekkür ederiz. SORU 1) Merhaba;...

WK Haftalık Genel Kültür Testi #27 WK Haftalık Genel Kültür Testi #27
Quiz&Test2 hafta Önce

WK Haftalık Genel Kültür Testi #26

Haftalık Genel Kültür Testi ile tekrardan karşınızdayız.10 sorunun doğru cevabını bulabilecek misin? Her konudan genel kültür soruları için bağlantıya tıklayın...

“Post Truth” – Hakikat Sonrası Dünyada Mavi Hapı Mı, Yoksa Kırmızı Hapı Mı Alacaksınız? “Post Truth” – Hakikat Sonrası Dünyada Mavi Hapı Mı, Yoksa Kırmızı Hapı Mı Alacaksınız?
Deneme3 hafta Önce

“Post Truth” – Hakikat Sonrası Dünyada Mavi Hapı Mı, Yoksa Kırmızı Hapı Mı Alacaksınız?

“Post Truth” – Hakikat Sonrası Dünyada Mavi Hapı Mı, Yoksa Kırmızı Hapı Mı Alacaksınız?   Post Truth “Gerçek Sonrası” Politikalar...

Susmak Susmak
Edebiyat3 hafta Önce

Susmak

Susmak Saçlarını taramış mıydı? Sakallarını düzeltmiş ve bıyıklarının ucunu almış mıydı? Ha evet kaşlarının ortasında da tüyler çıkardı. Acaba berbere...

'Biz' Kimin Yabancısıyız ? 'Biz' Kimin Yabancısıyız ?
Felsefe3 hafta Önce

‘Biz’ Kimin Yabancısıyız ?

‘Biz’ Kimin Yabancısıyız ?   Bizler, sürdürdüğümüz hayat içerisinde kendimizi bulmaya çalışmışızdır. Aynı zamanda hayata dair de anlam arayışımızı sürdürmüşüzdür....

Ece Ayhan: Şans Tanımamız Gereken Şair #19 Ece Ayhan: Şans Tanımamız Gereken Şair #19
Biyografi3 hafta Önce

Ece Ayhan: Şans Tanımamız Gereken Şair #19

Şans Tanımamız Gereken Şair listemizin son yazısında Fazıl Hüsnü Dağlarca yer almıştı. Bu yazımızda ise sizlere Ece Ayhan’ı tanıtacağız. Kendisi...

İskender Aydın'ın İki Yazısı İskender Aydın'ın İki Yazısı
Deneme3 hafta Önce

İskender Aydın’ın İki Yazısı

İskender Aydın’ın İki Yazısı   Cehennemi yaratan bizleriz. Modern yasalar karşısında, evrenin yasaları vardır. Hayatımıza uygulandığı zaman bu yasalar; insanoğlu;...