Acı Ve Sanat: Frida Kahlo

Frida Kahlo Kimdir?

Frida Kahlo, 6 Temmuz 1907 yılında Meksika’da dünyaya gelmiş olmasına rağmen kendisinin doğum tarihini Meksika devriminin gerçekleştiği 7 Temmuz 1910 olarak ilan etmiş, yaşamının modern Meksika’nın doğuşuyla başlamasını istemiştir.

6 yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle bir bacağı engelli kalmış, kendisine “Tahta bacak Frida” denmişti. Bu engeliyle baş etmesini iyi bilen Frida, genç kızlık çağında, dönemin en iyi eğitimini veren okulda okudu. Okulda anarşist bir edebiyat grubuna dahil oldu, güçlü bir kişilik oluşturmaya başladı ancak 18 yaşında geçirdiği trafik kazası hayatını değiştirdi.

İlgili İçerik: Frida Kahlo ve Kaydedilen Tek Ses Kaydı.

17 Eylül 1925 okuldan eve dönerken bindiği otobüsün tramvayla çarpışması sonucu çok kişinin öldüğü kazada, tramvayın demir çubuklarından birisi Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Kazadan sonra tüm hayatı korseler, hastaneler ve doktorlar arasında geçecektir.

Kazadan bir ay sonra hastaneden çıkan Kahlo, ailesinin teşviki ile sıkıntı ve acıdan kaçmak için resim yapmaya başladı. Yatağının tavanındaki aynaya bakarak oto-portreler yaptı. İlk otoportresi, “Kadife Elbiseli Otoportre“‘dir.

Acı Ve Sanat: Frida Kahlo
Acı Ve Sanat: Frida Kahlo

Resim çizmeye devam eden Frida, aynı dönemde arkadaşı Tina Madotti aracılığıyla ünlü ressam Diego Rivera ile tanıştı ve ona resimlerini gösterdi. Aralarında romantik bir ilişki doğan iki ressam 21 Ağustos 1929 yılında evlendiler ve bu evlilik başkaları tarafından “fil ve güvercinin evliliğine” benzetildi.

Sanatçı ikince portresini evlendiği yıl yaptı. Aynı yıl Rivera’nın Komünist Parti’den ihraç edilmesi üzerine Frida Kahlo da partiden ayrıldı. Evliliklerinden iki yıl sonra bir düğün fotoğraflarından yola çıkarak “Frieda ve Diego Rivera” adlı tablosunu yaptı. San Fransisco Kadın Ressamlar Topluluğu yıllık sergisinde sergilenen bu eser, onun bir sergide yer alan ilk tablosu oldu.

Çiftin, fırtınalı bir evlilik yaşamları oldu. Sağlık sorunları nedeniyle bir çocuğunu aldıran ve art arda iki düşük yapan Frida, eşinin sadakatsizlikleri nedeniyle 1939 yılında ondan ayrıldı ama 1 sene sonra yeniden evlendiler ve Frida’nın çocukluğunu geçirdiği “Mavi Ev’e” yerleştiler.

Frida’nın da evlilikleri sırasında birçok erkeklerle ilişkisi olmuştu. Bunlardan birisi Rus Devriminin önde gelen isimlerinden Lev Troçki idi. Troçki, Rivera’nın Meksika Cumhurbaşkanından aldığı özel izin ile 1937’de Meksika’ya gelmiş ve Frida’nın evine yerleşmişti. Aralarındaki ilişkiyi Troçki’nin eşinin fark etmesi üzerine Frida, Troçki’den ayrılmıştır.

Sık sık sağlığı bozulan Frida, dayanılmaz acılarla başa çıkmak için bütün gücüyle resim yapmış; yalnız ülkesinde değil, Amerika ve Fransa’da sergiler açmıştır. 1938’de New York’ta açtığı sergi ona büyük ün getirdi, 1939′ daki Paris sergisi ile övgüler toplamıştır.

1943’te La Esmeralda adlı yeni bir sanat okulunda öğretim üyeliğine başlayan Frida, sağlık durumu kötüleşmesine rağmen ders vermeyi on yıl boyunca sürdürdü. Sağlık koşulları nedeniyle Mexico City’e gidemediğinden, derslerini evinde veriyordu. Öğrencilerine “Los Fridos” (Frida öğrencileri) denildi.

1948’de yeniden Meksika Komünist Partisi’ne katılmak için başvurdu ve başvurusu kabul edildi.

1950’de omurgasındaki sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve 9 ay hastanede kaldı. 1953 yılı Nisan ayında Mexico City’de bir kişisel sergi açtı; Temmuz ayında sağ bacağı kesildi.

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, akciğer embolisi teşhisiyle son nefesini verdi.

Resimleri:

143 tane resmi vardır, bunların 55 tanesi otoportredir. Yaşamının büyük bir bölümünü yatakta başının üstünde duran, “gündüzlerinin ve gecelerinin celladı” olarak tanımladığı bir aynaya bakarak geçirdiği için sürekli otoportre çizmiştir.

Sürekli evcil hayvan besleyen Frida’nın beslediği hayvanlarla ilgili iki portresi vardır: 1941’de yaptığı “Ben ve Papağanlarım” ile 1943’te yaptığı “Maymunlarla Otoportre“.

Frida’nın resimleri “sürrealist” olarak değerlendirilse de o surrealizmi reddetti. Resimleri aslında acı ve kesin gerçekliği yansıtıyordu.

 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.