Akıl Almaz Paradokslar 1

Akıl Almaz Paradokslar 1

Paradoks Tanımı

Paradoks kelime anlamı olarak, kökleşmiş inançlara aykırı olan düşünce, aykırı kanı demektir. Bilimsel olarak makalelerde de kullanılan anlamı ise görünüşte doğru olan bir ifadeyi biraz beyin yorulması sonucu bir çelişki oluşmasıdır.

Akıl Almaz Paradokslar 1
Akıl Almaz Paradokslar 1

Paradoks Örnekleri: Dede Paradoksu

Paradoks denildiğinde akla gelen ilk şey çoğunlukla budur. Bu  çelişki zaman yolculuğu ile ilgilidir. Detaylara gelirsek şöyledir;

Bir insan düşünelim ve zaman yolculuğunun mümkün olduğu  bir evrende yaşıyor. Bu kişi  zaman yolculuğu yaparak dedesinin babaannesiyle tanışmadan önceki zamana gidip dedesini öldürürse dedesi babaannesiyle evlenmemiş olacak. Bu durumda tanışmadıkları için babası da hiçbir zaman doğmamış olacak ve yine aynı şekilde babası olmadığı için dedesini öldüren çocukta olmayacak. O zaman dedesini öldüren kişi kimdi? Nasıl olur da o çocuk dedesi ve babası olmamasına rağmen hala vardı? Peki ya çocukta mı yok olacaktı gibi düşünceler ortaya atmıştı. Şimdi gelin benim bu paradoksu nasıl yorumladığıma bakalım.

Akıl Almaz Paradokslar 1
Akıl Almaz Paradokslar 1

Benim Düşüncem

Öncelikle ben son soruya netlik getireyim. Çünkü eğer o çocuk hala yaşasaydı diğer ilk iki soru da cevap bulabilir. O yüzden işi kısa yoldan çözüme kavuşturacağım.

Öncelikle çocuk dedesini öldürdüğü zaman başka bir paralel evren yarattı. Bu yarattığı paralel evrende dedesi, babası ve kendisi hiçbir zaman var olmayacak ve çocuk bu paralel evreni yarattıktan sonra kendi olması gereken zamana döndüğünde hâlâ dedesi ve babası yaşıyor olacaktı. Çünkü dedesini öldürdüğüne karar verdiği an iki farklı olasılığın olduğu evren oluştu. Birinde öldürdü diğerinde ise  bu kararından vazgeçip geri döndü. Burada kahramanımız öldürmeyi seçmişti. Ardından kendisi  var olmak zorunda olduğu için hiçbir şeyin değişmediği olasılığa geri dönmek zorunda kalacaktı ve böylece geri döndüğünde kendi olasılığında hiçbir şey değişmemiş ancak diğer açtığı olasılıklarda binlerce farklı seçenek değişmişti.

 

Felsefe kategorisindeki diğer içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.

Bizi İnstagram’dan takip etmek için tıklayınız.

Görsel Kaynakları İçin Tıklayınız.


Yiğit Has

Yiğit Has

14 yaşındayım, günümün çoğunu teknoloji ile geçiriyorum
https://wikikultur.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published.