Akira Kurosawa

Akira Kurosawa 

Yönetmen (1910-1998)

 

Japon sinemacı Akira Kurosawa, ‘Rashomon’ (1950), ‘Ikiru’ (1952) ve ‘Ran’ (1985) gibi filmlerle uluslararası beğeni kazandı.

Özet

1910’da Tokyo’da doğan Akira Kurosawa, kariyerine II. Dünya Savaşı’na kadar yardımcı yönetmen olarak başlamıştır. 1950’de, Yedi SamurayThrone of Blood ve Yojimbogibi etkileyici filmlerle izlediği samuray masalı Rashomon için uluslararası bir beğeni kazandı. Projelerine destek bulamadığı ve intihara teşebbüs ettiği zor bir dönemden sonra, genç nesil yönetmenler üzerindeki etkisi, kariyerinin Kagemusha ve Ran filmleriyle yeniden yükselişe geçti. Kurosawa, 20. yüzyılın en büyük film yapımcılarından biri olarak etkileyici bir çalışma grubunu geride bıraktı ve 1998 yılında sinema dünyasını yetim bırakarak vefat etti.

Savaştan Önce

Akira Kurosawa, 23 Mart 1910’da Tokyo’da doğdu. Kurosawa soyunu 11. yüzyıla kadar araştırıp, gerçek bir samuray soyundan geldiğini öğrendi bundan dolayı filmlerinin çoğu Samuray konuludur. Ancak, bu saygın Japon soyuna rağmen, Kurosawa’nın babası onun ve kardeşlerinin Batı kültürüne maruz kalması gerektiğine inanıyordu bu yüzden onu sık sık film izlemeye götürdü.

İlk olarak kendini sanata adayan Kurosawa, liseyi bitirdikten sonra Doshisha Western Resim Okulu’nda okudu. Bununla birlikte, 1936’da Photo Chemical Laboratories film stüdyosunda çalışmak için yaptığı deneme uygulaması, o sırada Japonya’nın en büyük yönetmenlerinden biri olan ve Kurosawa’yı işe almakta ısrar eden Kajiro Yamamoto’nun dikkatini çekti. Gelecek yedi yıl boyunca yardımcı yönetmen olarak çalışan Kurosawa, Yamamoto ve diğer yönetmenlerle yaklaşık 24 film çekti ve özellikle iyi bir senaryo yazabilmenin önemini öğrendi.

Bir Güneş Doğuyor

Fiziki rahatsızlığından dolayı askerlik için uygun olmayan Kurosawa Japonya İkinci Dünya Savaşı’na girdiğinde Tokyo’da kaldı ve çalışmalarına devam etti. Ülkedeki çatışma ve ekonomik sıkıntılara rağmen, bu süre zarfında Kurosawa yönetmenliğine devam etti ve ilk filmi Sanshiro Sugata’yı çekti. 19. yüzyıl Japonya’sında düzenlenen bir dövüş sanatları konulu film, 1943’te piyasaya sürüldü ve Kurosawa’nın hem yazar hem de yönetmen olarak yeteneklerini göstermesine aracı oldu. Kurosawa, 1944’te II. Dünya Savaşı temalı Ichiban utsukushiku ile devam etti ve ertesi yıl Yōko Yaguchi ile evlendiğinde parlayan kariyerinin adeta başlangıcındaydı.

Savaşın sona ermesinden kısa bir süre sonra Kurosawa’nın büyümekte olan kariyeri, işgalci ABD güçleri tarafından beklemeye alındı, ancak Japonya’nın savaş öncesi militarizm eleştirisi, 1946’da Gençlerimize Pişmanlık Yok adlı filmiyle film yapımcılığına geri döndü. Savaş sonrası Tokyo’da yapılan ve yalnızca Kurosawa’nın menzilini gösteren bir melodram olan Drunken Angel’la ilk önemli atılımını yaptı, bu aynı zamanda oyuncu Toshir Tos Mifune ile ilk iş birliğiydi.

Uluslararası Arenada Kurosawa

Kurosawa, ilk yurtiçi başarısını dört farklı karakter perspektifinden anlatılan bir samuray cinayeti hikayesi olan, Rashomon (1950) filminden elde etti. Şu an için ustaca ve yenilikçi bir hikâye olarak kabul ediliyor olsa da dönemin Japonya’sında karışık tepkilerle karşılandı. Aldığı olumsuz eleştirilere rağmen, dehası ve senaryo yazmada ki yeteneği sayesinde hem Venedik Film Festivali’nde birincilik ödülünü hem de en iyi yabancı film için Akademi Ödülü’nü kazandı. Kurosawa’nın senaryosunda çalışan Martin Ritt, 1964 Batı Öfkesi filmiyle senaryoyu tekrar uyarladı. Bu Kurosawa’nın bu türe uyarlanmış eserlerinin en eskisi oldu.

Rashomon

Bundan sonra Kurosawa sinemada önemli bir ses olarak tanınan,yetenekli ve ünlü biri olarak biliniyordu sonraki on yıl boyunca, Kurosawa en etkili ve eğlenceli filmlerinden bazılarına imza attı. 1952’de, kendisine uluslararası saygınlık getiren;  İkiru’yu (1954), daha sonra The Magnificent Seven (1960) ve Westerns kategorisinde önemli bir isim olmasını sağlayacak bize göre en iyi filmi olan  destansı Seven Samurai’yi çekti . Kariyerinin zirvesini yaşayan Kurosawa, 1957’de Throne of Blood’i piyasaya sürdü. Shakespeare’in en iyi eserlerinden biri olan Macbeth’i kendine göre yorumladı. 

Kara Bulutlar

Çalışmalarında daha fazla sanatsal özgürlük kazanmak isteyen Kurosawa, 1960 yılında kendi yapım şirketini kurdu. Bu yeni girişimin ilk filmi, Yojimbo (1961) oldu. Bu, küçük bir kasabada iki savaşçının arasında kalan isimsiz bir samurayı konu alıyordu.

Western sineması denilince ilk akla gelen yönetmen Segio Leone bu filmi kendine göre yorumlayıp 1964 yılında Fistful of Dollars adıyla piyasaya sürdü. Filmin çok iyi olmasının nedeni sadece Sergio Leone değildi ,“Adsız Adam” tipiyle başrol oynayan Clint Eastwood yine mükemmel oynamıştı.

 Clint Eastwood

Bununla birlikte, Kurosawa’nın devam eden başarılarına rağmen, televizyonun film yapımı üzerindeki olumsuz etkisi ve Japonya’daki ekonomik depresyon, Hollywood da iş aramasına neden oldu. Maalesef projelerinden hiçbiri meyve vermedi. Gerilim filmi Kaçak Tren, maddi destek alamadı ve kişisel sorunlardan doayı Twentieth Century Fox onu Pearl Harbor filmi Tora! Tora! Tora!’dan kovdu!  Kurosawa’nın bir diğer  hayal kırıklığı, 1970 komedisi Dodes’ka-den’in ticari başarısızlığıydı. Kurosawa, 1971’de kederli, tükenmiş ve finansal olarak acı çekmiş intihara teşebbüs etmişti. Sonunda iyileşmesine rağmen, yaşadıklarını bir daha hiç unutmadı.

Diriliş

Müstehcenliğin solmasının eşiğinde, Kurosawa, bir Rus yapım şirketi tarafından verilen destekle, bir keşiş hakkında olan, macera destanı Dersu Uzala’yı yapmak için işe başladı. Sibirya’daki yerini ve yapımın kalitesini gören izleyiciler, 1975’te uluslararası gösterime girdiğinde uluslararası izleyiciler, coşkuyla beğendi. Ancak, prodüksiyon Kurosawa’nın sağlığına zarar verdi.  Projeleri için destek almayı giderek daha zor bulan Kurosawa, bunların hepsine rağmen, filmlerini ekrana getirme çabalarında ısrar etti ve tüm zorluklara göğüs gerdi.

Bir Dersu Uzala Posteri

Kurosawa’nın sinema dünyasına kattığı her şey, bir gün karşısına artı olarak çıktı. 70’li yılların sonlarında, Kurosawa bir orta çağ samuray hikayesi olan Kagemusha’yı hayata geçirmek için hayranı George Lucas ,Francis Ford Coppola ve Twentieth Century Fox ile birlikte çalıştı. 1980’de Cannes Büyük Ödülü’nü kazandı ve Akademi Ödülleri’nde en iyi yabancı filmi için aday gösterildi. Kagemusha ile başarısı yeniden canlanan Kurosawa, 1985 yılında Kagemusha’yı takiben Shakespeare’in yaptığı Kral Lear’ın samuray adaptasyonu olan Ran’ı hayata geçirdi

Dreams

1990 yılında, 80 yaşındaki yönetmen, başka bir hayranı olan Steven Spielberg‘inde yardımıyla ekranlara Dreams ile geri döndü. O yılki Akademi Ödülleri Spielberg ve Kurosawa’ya çalışmalarından dolayı onursal bir Oscar verdi.

Yönetmen, ağustos ayında 1990’da hafif başarılı Rhapsody’yi ve 1993’te Madadayo’yu yaptı. 1995’te düştü sırtını kırdı. 

Sırtını kırarken bir sonraki projesi için çalışıyordu. Yaşadığı yaralanmalar, yaşamın geri kalanında onu tekerlekli sandalyeye mahkûm etti ve sağlığının hızla bozulmasına neden oldu. 6 Eylül 1998’de Tokyo’da bir felç sonucu öldü.

 Öldüğünde 88 yaşındaydı.

Akira Kurosawa nasıl bir yönetmendi?

Seksenli yaşlarına geldiğinde, kendisine film yapmayı ne zaman bırakacağını soranlara “nasıl yapılacağını anlar anlamaz,” cevabını veren, film kariyerinin başladığından beri film üzerindeki etkisi sinemaya eklediği yorumlarıyla devam eden ve katkıları sayesinde film endüstrisini başka bir seviyeye geçiren, sinema sektörünün gördüğü en büyük yönetmenlerden biridir.

Başka bir yönetmen yazımızda görüşme dileğiyle.

Görüşleriniz bizler için çok değerli, paylaşıp beğenerek destek olabilirsiniz.

Sağlıcakla…


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com

Leave a Reply

Your email address will not be published.