Alfred Hitchcock

        Alfred Hitchcock 

Senarist, Yapımcı, Yönetmen (1899–1980)

Film yapımcısı Alfred Hitchcock, filmlerinde izleyiciye farklı bir deneyimi yaratarak, filmlerinde bir tür psikolojik endişeyi kullandığı için “Endişe Ustası” olarak adlandırıldı.

Özet

13 Ağustos 1899’da Londra’da doğan Alfred Hitchcock, 1920 yılında sinema endüstrisine girmeden önce mühendislik alanında kısa bir süre çalıştı. İlk Amerikan filmi Rebecca’nın en iyi resim için Akademi Ödülü aldığı 1939’da Hollywood’a gitti. Hitchcock Rear Window , The 39 Steps ve Psycho da dahil olmak üzere 50’den fazla film yaptı . Takma adı “Suspense Master” olan Hitchcock, AFI’nin 1979’da Yaşam Başarı Ödülü’nü aldı. 1980’de öldü.

Erken dönem

Yönetmen, yapımcı ve senaryo yazarı Alfred Joseph Hitchcock, 13 Ağustos 1899’da Londra’da doğdu ve sıkı Katolik ebeveynler tarafından büyütüldü. Çocukluğunu, kısmen şişmanlığı nedeniyle yalnız ve korunaklı olarak geçirdi. Bir keresinde, babası tarafından yerel polis karakoluna gönderildiğini ve memurun 10 dakika boyunca kötü davranması için cezalandırılmasını isteyen bir not aldığını öğrendi. Ayrıca, annesinin onu ceza olarak birkaç saat boyunca yatağının dibinde durmaya zorladığını aktarır (Bu olay Psycho filminde bir sahnede de geçer). Bu yaşadığı sert muamele, daha sonra Hitchcock’un filmlerine yansıyacaktır.

Gerilim İçin Bir Hediye

Hitchcock, Londra Üniversitesi’nde sanat dersleri almaya devam etmeden önce The Jesuit School St. Ignatius Koleji’ne gitti. Sonunda kablo şirketi Henley’s için ressamlık ve reklam tasarımcısı olarak bir iş buldu. Henley’de çalışırken yazı yazmaya başladı kurum içi yayın için kısa makaleler gönderdi. 1920’de Hitchcock, Lasky Şirketi’nde tam zamanlı olarak işe başladı ve film endüstrisine resmen giriş yaptı. Birkaç yıl içinde müdür yardımcılığına kadar yükseldi.

1925’te Hitchcock, kendisini dünyaca ünlü yapan ilk filmi “Thrillers”ı çekti. 1929’daki Blackmail, 1930’larda Çok Fazla Şey Bilen Adam (1934) ve 39 Adım (1935) gibi klasik şüphe uyandıran filmleri yönetti.

Alfred ‘in Hollywood Yılları

1939’da Hitchcock, İngiltere’yi Hollywood için terk etti. Orada yaptığı ilk film Rebecca (1940), en iyi resim için Akademi Ödülü kazandı. En ünlü filmlerinden bazıları olan Psycho (1960), Kuşlar(1963) ve Marnie (1964) burada hayata geçirdi. Eserleri şiddet betimlemeleriyle ünlendi, ancak çoğu komplo sadece karmaşık psikolojik karakterleri anlamak için bir araç görevi gören bir dekorasyon görevi görüyordu. 

Alfred’in Ölümü ve Mirası

Hitchcock, altı yıl süren bir kariyere 50’den fazla uzun metrajlı filmi yönetti. 1979’da Amerikan Film Enstitüsü Yaşam Başarı Ödülü’nü aldı. Bir yıl sonra, 29 Nisan 1980’de Hitchcock, California’daki Bel Air’deki uykusunda huzur içinde öldü. 1982 yılında “Lady Hitchcock” olarak da bilinen yaşam boyu ortağı, müdür yardımcısı ve en yakın işbirlikçisi Alma Reville’de hayatını kaybetti.

Meraklısına Daha Fazla Ayrıntı;

İsim

Alfred Hitchcock

Meslek

Televizyon Kişilik, Senarist, Yapımcı, Yönetmen

Doğum Günü

13 Ağustos 1899

Ölüm Tarihi

29 Nisan 1980

Eğitim

Ignatius Koleji, Londra Üniversitesi

Doğum Yeri

Londra, Birleşik Krallık

Ölüm Yeri

Bel Air, Kaliforniya

Diğer İsimleri

Hitchcock

Alfred Hitchcock

Alfred Joseph Hitchcock

Takma İsim

Gerilimin Efendisi

Tam İsim

Sör Alfred Joseph Hitchcock

Gerilimin Efendisinden 10 Harika Söz

  1. “Ben tür yönetmeniyim. Sindrella’yı film yapsam, insanlar at arabasında ceset ararlar.”
  2.  “Kötü adam ne kadar başarılıysa film de o kadar başarılıdır. Bu en önemli kuraldır.”
  3. “Televizyon boru tesisatına benzetilebilir. İnsanların alışkanlıklarını değiştirmedi ancak onların evde durmalarını sağladı.”
  4. “Televizyonun yaptığı en büyük katkılardan biri, cinayeti tekrar eve getirmesidir, ait olduğu yere.”
  5.  “Polise karşı değilim. Sadece onlardan korkuyorum.”
  6. “Konuşma diğer seslerin üstünde bir ses olmalı, basitçe gözleri görsel terimlerle konuyu anlatan insanların ağızlarından çıkan olmalı.”
  7. Sessiz görüntüler sinemanın en saf hâliydi.”
  8. “Onlara zevk verin. Korkunç bir kâbustan uyandıkları an duyduklarının aynı.”
  9. “Erkek karısının söylemediği her sözcüğü anladığı andan itibaren gerçekten evlidir.”
  10. “Televizyon psikiyatri üzerine çok şey başarmıştır, hem psikiyatriyi tanıtmış hem de ihtiyaç yaratmıştır.”

Sağlıcakla…


MEHMET TOPRAK

MEHMET TOPRAK

Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstlendiği wikikultur.com'da makaleler ve içerikler üretiyor.
http://www.wikikultur.com


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.