Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi

Alias Grace 6 bölümlük 2017 yapımlı televizyon mini dizisi. Dizi Margaret Atwood tarafından yazılan, gerçek olaylara dayandırılan bir hikayesi olan  ”Nam-ı diğer Grace” adlı kitabın bir uyarlaması. Kitabı okumadığım için kitap hakkında yorum yapamayacağım fakat yazarın tüm prodüksüyona dahil olması sayesinde dizinin aşırı derecede büyülü bir havası var. Ayrıca yazar Atwood  verdiği bir röportajda diziyi çok beğendiğini , rüyalarına girecek kadar güçlü ve korkutucu olduğunu söylüyor. -sanırım bunu sebeplerinden biride oyunculukların mükemmeliyeti- Yazarında yorumlarıyla birlikte güzel bir uyarlama olduğunu düşünüyorum. Kitabı mutlaka okuyacağım.

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi
Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi

Gelgelelim diziye , dizi gerek müzikleriyle gerekse hissettirdikleriyle ve arkadaki güzelce işlenmiş motiflerle insanı tam anlamıyla büyülüyor diyebiliriz. Diziyi çok yoğun olduğum bir dönemde izlememe rağmen iki gün içerisinde bitirdim. Bitirdiğimdeyse özellikle son bölümlerin şaşırtmalarıyla etkisi altında kaldım. Gerçek bir olaya  dayandırılmasının ürkütücülüğünü de unutmayalım.

Dizi, Grace Marks isimli bir suçlu üzerinde şekilleniyor. Alice Grace ailesiyle Kanada’ya göç etmiş İrlanda asıllı bir kızdır. Mahkemede yargılandığı zaman 16 yaşındaydı. Alice Grace Marks kâhya olarak çalıştığı evin sahibi  Thomas Kinnear ve evin baş kâhyası Nancy Mangamery’i  öldürmekten yargılanan ve dolayısıyla  yıllarını hapishanede geçiren bir kadındır. E birde Grace’in suç arkadaşı Mc. Dermont var. Dermontta olayların geçtiği evde ki kâhyalardan biri.

Mahkemede sorgulandıkları zaman idam edilmiştir. Fakat Grace yaşı çok küçük olduğu için sadece hapis cezası almıştır. Mc. Dermont mahkemede cinayetleri Alice Grace için işlediği asıl suçlunun Alice Grace olduğunu savunmuştur. Fakat Grace yaşadığı birçok şeyi hatırlamadığı gibi olayları anlatırken Mc. Dermont   ile ilgili bölük pörçük şeyler anlatıyor. Ve önemli pek bir şey anlatmıyor. Yani bu konu tam anlamıyla muallakta. Alice Grace birçok yılını akıl hastanesinde ve sonra tam 30 yılını hapishanede geçirmiştir.

Bu hikayenin o dönemde de  bu kadar ilgi görmesinin sebebi Alice Grace Marks’ın 1840 Kanada’sının en gizemli ve kötü insanlarından biri olarak kabul edilmesidir. Diziyi izleyenlerin de fark ettiği gibi  Kanada’da çok merak edilen  Alice Grace Marks’ın  suçlu veya suçsuz olarak sıfatlandırmak ve ‘’gerçeği’’  öğrenmek için halk hatta kiliseler bile seferber olmuştur. Ve bu sebeple Dr. Jordan Grace’in bütün olaylara karşı amnezik oluşunun bir sebebi mi olduğunu -zira bu durumda suçsuz çıkacaktır.- yoksa Dr. Jordon’a ve mahkemeye anlattığı yalanları uydurabilecek derecede zeki bir psikopat mı olduğunu -bu durumda da suçlu çıkacaktır-  anlamaya çalışıyor.

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi
Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi

Olaylar  genel olarak böyle karışık gözükse de aslında toplum bir kadını daha da önemlisi  bir insanı melekleştirecek veya şeytanlaştıracak . Bunun için gereken tek şey Dr. Jordon’ın yayınlayacağı bir yazı. İşin karmaşıklaşmasının sebebi Grace’in anlattığı her şeyin kendisini kurtamak için hazırlanan kusursuz bir plan olabileceği.

Başta da söylemiştim. Diziyi etkileyici kılan birden fazla unsur var. Benim de çoğu kez dikkatimi çeken bir sürü detay var mesela desenler, özellikle yorgan desenleri. Alice Grace dizide Dr. Jordan’la  konuştuğu süre boyunca ev sahibi için bir yorgan işliyor. Dr. Jordon  ona neyle uğraştığını sorduğunda ise, ”İnsan hayatındaki önemli olaylar ölüm de dahil yatakta gerçekleştiğinden göründüklerinden fazlasını taşımaktadır.” diyor.

Doktor’un ilk tanıştıklarında Grace’e çağrışım yoluyla unuttuklarını  hatırlaması için gösterdiği elmadan yola çıkarak sonunda kendi desenini seçer . Ve şöyle söyler: ’’ Bu yorgan deseninin adı Cennet Ağacı ve her kim koymuşsa, farkında olmadan doğru adı bulmuş, çünkü Kitab-ı Mukaddes’te Ağaçlar demiyor. İki ayrı ağaç olduğunu söylüyor, Hayat Ağacı ile Bilgi Ağacı; ama bence tek bir ağaç vardı ve Hayat Meyvesi ile İyilik ve Kötülük Meyvesi aynıydı.

Bu meyveden yerseniz ölürsünüz, ama yemezseniz de ölürsünüz; gerçi meyveden yemişseniz, ecel geldiğinde o kadar da kör cahil olmayacaksınız demektir.” Sizi bilmem ama bence dizide dikkat ettiğimizde olaylar olurken arkada yatakların  yada çamaşır iplerinin üzerinde asılmış olan desenli yorganların desenleri dile getirilemeyen şeyleri anlatıyor.

Dikkatimi çeken diğer şey ise bölüm başlarına konulan farklı yazarlara ait şiir yada aforizma alıntıları. Birkaç örnek bırakıyorum. Bence yazar düşüncesini bu alıntılarla çok güzel desteklemiş. Ama yorum size ait.

> “Bildiğimiz şeyler olarak algıladıklarımız, bu karanlık mahzende saklananların bir parçası yalnızca.”

> ‘’…demek ki, güzel bir kadının ölümü, hiç tartışmasız bu dünyadaki en şiirsel konu…”  Edgar Allan Poe

> “Kendi ardımızda gizlenmiş kendimizdir-

En ürkütücü olan-

Evimizde saklanan caninin

Salacağı dehşet hiç kalır yanında…”

/Emily Dickinson, Mahpus, 1845

“Medeniyet, mensubu olan insanların yarısı küçük görüldüğü müddetçe asla tam anlamıyla bütünlüklü bir hal alamayacaktır.”

Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi
Alias Grace : Netflix Dizi İncelemesi

Dizi aslında o dönemin Kanadası ve tüm dünyasında da olduğu gibi hor görülen kadınların, kadınlara bir mal gibiymiş gibi davranan erkeklerin, fakirlik ve cahilliğin aynı zamanda  da sistem tarafından değersizleştirilmiş , kimsesi olmayan ve kimsenin umrunda olmadığı Grace’i bir cinayetle birlikte anlatıyor bize.

Sizce Grace suçlu veya suçsuz mu? Bence bir insanın sadece suçlu veya suçsuz , melek veya şeytan olduğunu düşünmek veya bunu kanıtlamaya çalışmak yanlışta olsa dönemdeki insanlara , Grace’in  suçlu mu suçsuz mu olduğunu öğrenmek için ona bir sürü sorular soran Dr. Jordan’a  ve Jordan gibi Grace’i sorgulayan  daha nice psikoloğa sorulan ve dolayısıyla bize de sorulan  soru şu Grace suçlu mu? Yoksa suçsuz mu? Peki ya sizce  Grace suçlu mu?

 

Yazarımızın diğer içeriklerine ulaşmak için tıklayınız.

Bizi Twitter’dan takip etmek için tıklayınız.Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.